PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Oost-Duitsland wil controle over corridors naar West-Berlijn op zich nemen In Leopoldstad is het weer rustig Resultaten Zeeuws bedrijfsleven in afgelopen jaar meegevallen BILT Verklaring in nota aan Sowjet-Unie SCHEPEN VERKEERDEN IN NOOD DOOR ZWARE STORM Vandaag... VERWACHT... 202e jaargang - no. 6 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 8 jan. IZZd ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Rus Mikojan in Ver. Statentoegang zal aan Westen niet worden ontzegd De regering van Oost-Duitsland heeft'in een nota aan de Sowjet-Unie woensdag verklaard, dat zij de controle over de corridors uit West-Duits- land naar West-Berlijn op zich wil nemen. De op 27 november in nota's aan de westelijke grote drie en West-Duitsland gedane Russische voorstel len worden in deze Oostduitse nota toegejuicht, en de regering in Pankow Kerklaart zich bereid „met afgevaardigden der belanghebbende landen te onderhandelen over kwesties, die nit deze gezagsoverdracht voortvloeien". De Oostduitse nota, die neerkomt op een communistische verwerping van de Westelijke antwoordnota's aan het Kremlin, verklaart de aanwezigheid der westelijke grote drie in Berlijn voor onwettig, ontoelaatbaar, abnor maal en gevaarlijk; eist dat de westelijke landen de stad zullen verlaten omdat zij anders een atoomoorlog riskeren; en stelt dat het westen beslis send verslagen zal worden indien het op agressieve wijze tegen Oost- Duitsland optreedt. De Oostduitse nota was een antwoord op de voorstellen van 27 november Moskou zou bereid zijn over Duitse hereniging te praten De Oostduitse regering stelt voor met de Sowjet-Unie in onderhandeling te treden over de uitvoering van die voorstellen, verklaart zich bereid het gezag in de corridors te land, te wa ter en in de lucht naar West-Berlijn over te nemen en bevat verder een herhaling van de argumenten die het eerst door Kroesjtsjew, en na hem door vrijwel alle Russische, Oostduit se regeringsfunctionarissen zijn ge bruikt om duidelijk te maken hoe weinig recht de westelijke grote drie hebben op aanwezigheid in Berlijn. De Russische vice-premier, Miko jan, die een bezoek aan de Ver enigde Staten brengt, heeft, zoals bekend, besprekingen gevoerd, o.a. over Berlijn. Amerikaanse autoriteiten zeggen dat het nog to vroeg is om te kunnen zeggen of de door Mikojan kenbaar gemaakte wens om over Berlijn én andere kwesties te onderhandelen, zal leiden tot een of ander compromis in die problemen. Zij geven echter toe dat Mikojans vriendelijke houding in zijn gesprekken met Nixon, Dulles en anderen de scherpe kant heeft af geslepen van de Berlijnse crisis, en het misschien mogelijk maakt over Europese zaken te praten in kalmer atmosfeer. Of het Amerikaanse bezoek van Mi kojan van wezenlijk nut is, zal ech ter blijken in zijn gesprekken met Eisenhower, Dulles en anderen, wan neer de Rus in Washington is terug gekeerd na een rondreis van 10 da gen. Sommige autoriteiten zien Mi kojans activiteit van de afgelopen paar dagen als een' poging om ge waar te wordep hoe krachtig de hou ding der Verenigde Staten zal zijn in ikTet het afvuren van een raket, opge steld voor de Bergense Ruïnekerk, heeft burgemeester dr. W. Huygens van Bergen (N.H.) ivoensdag liet startsein gegeven voor de tournee 1959 van het Nederlandse Studenten- orkest. De start van de raket verliep niet geheel „volgens plan", doch uit- de kwestie-Berlijn en in andere vraagstukken. Zij menen dat Miko jan middels zijn gesprekken met le den van het congres, zakenlieden en andere personen buiten de regering, misschien aftast hoeveel druk ln in vloedrijke kringen kan worden opge wekt om het officiële Amerikaanse standpunt te modificeren. Mikojan heeft duidelijk gemaakt dat Rusland het plan wil doorzet ten tegen 1 juni Oost-Berlijn te verlaten en die sector over te dra gen aan de Duitse communisten. Maar hij heeft sommige van zijn contacten verzekerd, dat de Rus sen het westen niet de toegang tot West-Berlijn wil ontzeggen als het westen niet bereid blijkt voor de voorgestelde datum te vertrekken. Mikojan vertelde dat Moskou bereid is over Duitse hereniging en Europe se beveiliging te praten, maar hij liet zich er niet over uit of Rusland be reid is zijn stroeve houding wat be treft deze twee kwesties te wijzigen. Voorts heeft hij er op aangedrongen de handel tussen Rusland en Ameri ka op te voeren en hij zeide het eens te zijn met de door de vice-president uitgesproken visie dat de twee lan den economisch in plaats van militair moeten concurreren. In kringen van Westeuropese diplo matieke vertegenwoordigers te Wash ington heerst momenteel de veron derstelling dat de Russische vice- premier Mikojan gepoogd heeft mi nister Dulles onder druk te zetten, om Amerikaanse tegenvoorstellen in zake de kwestie Berlijn uit te lokken. Men meent te weten dat Dulles voor deze druk niet gezwicht is: hij zou Mikojan te verstaan gegeven hebben dat het Amerikaanse standpunt in de Berlijnse kwestie bepaald is, en dat het niet zal veranderen. Eind februari eerste D.A.F.personenauto's De eerste D.A.F.-personenauto's zul len tegen het eind van februari van de lopende band bomen. Het is de bedoeling, dat eerst aan de aanvra gen uit Nederland voldaan zal wor den. Daarna komen de orders uit het bui tenland in behandeling. Op het ogen blik wordt nog aan de voorbereidin gen voor de produktie gewerkt. De directie van de D.A.F. kon nog geen mededelingen doen over de stand van de orderportefeuille. VIER MENSEN GEDOOD, ZES VERMIST In N.-Nederland stagneerde verkeer door sneeuwval De scheepvaart op de Noordzee werd gisterochtend gewaarschuwd voor een plotselinge opstekende zware storm. Enige schepen kwamen in nood te verkeren en in verschillende plaatsen aan de Noorse en Finse poolzeekust heeft de storm aanzienlijke schade aangericht. Aan deze kust had de storm af en toe de kracht van een wervelwind en heeft de dood veroor zaakt van vier mensen. Er worden bovendien zes mensen vermist. De zen bevonden zich aan boord van drie kleine Noorse vissersvaartuigen, die verdwenen zijn. Twee Russische treilers en een Noor se vissersboot zonden noodsignalen uit. Twee Britse, een Noorse torpedo- bootjager en twee Russische boten snelden de in nood verkerende boten te hulp en konden hen op tijd berei ken. Op de Noordzee een mijl afstand van het lichtschip Goeree, ongeveer twin tig mijl uit ae kust geraakte het Ne derlandse kustvaartuig „Sont" in moeilijkheden. Om twee gisteren luk te het de „Sont" onder het wakend oog van de reddingboot „Jan Leis" en de sleepboot „Humber" veilig bij Hoek van Holland binnen te lopen. Het schip had te kampen met een lek, dat ontstond doordat een stuk ijzer van de lading door het rollen van het schip een gat in de huid had geramd. Nadat het lek voorlopig was gedicht werd het schip naar de Merwedeha- Personenauto reed op vrachtwagen: twee doden Op de weg tussen Oirsbeek en Sit- tard is woensdagmorgen een perso nenwagen tegen een stilstaande vrachtauto gebotst. Hierbij werden de twee inzittenden van de personenwagen, de 49-jarige L. V. en de 25-jarige J. M., beiden uit Hoensbroek, op slag gedood. De vrachtwagen van de fa. R. uit Hoens broek was aan de kant van de weg geparkeerd, omdat een van de kop lampen kapot was. Hongaarse gooide steen naar Mikojan Een negentienjarige Hongaarse heeft woensdag de waakzame politie verrast en een steen naar Mikojan gesmeten. Zij miste en werd gearres teerd. Het incident gebeurde op het moment dat de Russische vice-pre mier een gebouw in Cleveland ver liet. De politie had op het vliegveld een Hongaar ontdekt die rondliep met een rot ei in de zak, dat hij naar Mi kojan wilde gooien. De politie, die op eindelijk maakten zich uit de tweede de lucht van het ei afkwam, verzocht trap ballonnetjes los, welke in de j de man zich van het vliegveld te ver- richtii -JJJ ting van de zee verdwenen. wijderen. ven te Rotterdam gesleept. Het Engelse schip Bortnwick kwam eveneens in moeilijkheden. Engelse sleepboten voeren uit om de Brit zo nodig assistentie te verlenen. In Noord-Nederland ging het gis teren flink sneeuwen. Gestadig werd het sneeuwkleed dikker. In de loop van de dag trad de dooi in, waardoor de verkeersmoeilijk heden gestadig werden opgeheven. Dinsdag viel er veel sneeuw in Denemarken. Een oude man en een jongetje verloren het leven tijdens ongelukken veroorzaakt door de gladheid van de wegen. Engeland had te kampen met sneeuwstormen en overstromingen. Nieuwe Ameri kaanse kunstmaan op komst Deskundigen van de Amerikaanse re gering op de luchtmachtbasis Van- denberg in Californië hopen binnen enkele dagen een nieuwe kunstmaan te lanceren, de eerste die vanaf de Stille-Oceaankust gelanceerd zou worden, aldus is van gezaghebbende zijde vernomen. De Amerikaanse luchtmacht is van plan dit jaar twaalf of meer kunst manen vanaf de basis Vandenberg te lanceren, sommige daarvan met muizen of apen aan boord. Postsleper dodelijk gewond in staatsmijn Maurits De 36 jaar oude postsleper W. H. Briels uit Nederweert is dinsdag in een breukschuifpijler op de 548 meter verdieping van staatsmijn Maurits be kneld geraakt tussen een door de tran sporteur naar beneden komende ijze ren kap en de kolenwand. Briels werd hierdoor, zo ernstig ge wond dat hij vrijwel onmiddellijk is overleden. Hij was gehuwd en had 6 kindéren. MILITAIREN BEZETTEN NOG POSITIES In Thijsstad deden zich relletjes voor Te Leopoldstad was het woensdag volkomen rustig. De politie en de mi litairen blijven nog sommige posities bezetten en legerjeeps patrouilleren in de grote lanen van de stad. De schade tengevolge van de onlus ten bedraagt miljoenen franks. Uit een geheel vernield postkantoor in de inheemse wijk is voor duizenden aan postzegels gestolen. Banken, kasten en deuren van een gemengde Europees-inheemse middelbare school zijn naar buiten geworpen. Voor de eerste maal werden woens dag journalisten toegelaten tot de inheemse wijken. De persvertegen woordigers konden zich aldus reken schap geven van het feit, dat onder de bevolking nog steeds een zekere spanning heerst, hoewel alles rustig is. De arbeiders zijn normaal aan 't werk ;gegaan en hun opkomst wordt op 80 tot 90 procent geschat. Politie en soldaten zoeken naar stolen waren. De autobussen rijden tussen de gemeenten der inheemsen en blanken. De bedrijvigheid op de markten is gedeeltelijk hervat om de bevoorrading van de bevolking te verzekeren. De troepen van het Kongolese leger hebben dinsdagavond en woensdag ochtend in Thijsstad een einde ge maakt aan enkele relletjes. Te Kasangoeloe en te Kimoewen- za deden zich eveneens kleine in cidenten voor. Op het ogenblik is het daar volkomen rustig. In de gemeente Leopoldstad zijn ploegen straatarbeïders sedert twee dagen bezig met het reinigen van de straten en het weghalen van de wrakstukken van verkoolde au to's. Dit zijn twee beelden van ongeregeld heden in Leopoldstad. De bovenste te- lef oto laat zien hoe een ivoedende menigte inheemsen welke een uit de grond gerukt verkeersbord meevoert, om een gestremde auto van een blanke heenloopt, waarvan de ramen zijn vernield. De luchtfoto (onder) toont de vernielde missieschool van St. Pierre in de Europese wijk van de stad, welke door de inheemsen werd aangevallen en in brand gestoken. VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL TE GOES „Ondanks bestuurlijke moeilijkheden met vertrouwen 1959 tegemoet" „HET ACHTER ONS liggende jaar is wat de resultaten voor het Zeeuwse bedrijfsleven betreft over het algemeen meegevallen. De recessie, waarvan de gevolgen in 1957 nog zo goed merkbaar waren, is in 1958 niet verder doorgedrongen", aldus deelde de heer C. A. Kammeraad, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden te Middelburg, mee in zijn nieuwjaarsrede voor de algemene vergadering der Kamer, die woensdag in hotel „De Korenbeurs" te Goes werd gehouden. Als voornaamste oorzaken zijn hiervoor volgens de heer Kammeraad aan te wijzen: ten eerste, dat de in het gebied der Kamer gevestigde industrie nog goed van orders was voorzien en ten tweede, dat zowel fruit- als akkerbouwprodukten overvloedige oogsten opleverden, hetgeen in een overwegend agrarisch gebied eveneens van grote importantie is. Ook de toenemende betekenis van het district voor het vreemdelingenverkeer en de recreatie is wel van gunstige invloed geweest, zo verklaarde de heer Kammeraad. Een belangrijke schakel in de ont plooiing van Zeeland noemde de voorzitter de ingebruikneming van de nieuwe veerboot voor het veer Vlissingen-Breskens. Dc wachttijden bij de aanlegplaatsen zijn hierdoor sterk teruggelopen. De heer Kamme raad gaf enkele zij het nog onvol ledige cijfers: op het veer Kruinin- gen-Perkpolder verminderde gedu rende augustus tot en met oktober het aantal auto's, dat één of meer vaartijden moest blijven overstaan, van 21.457 tot 7760 en op het veer Vlissingen-Breskens gedurende okto ber van 1503 tot 168. „Er Uan dus zonder reserve van een zeer grote verbetering worden ge sproken", aldus stelde de heer Kam meraad. „Wanneer de tweede veer boot in dienst zal zijn gesteld, mag inderdaad verwacht worden, dat voor de eerstvolgende jaren de wachttij den vrijwel tot het verleden zullen behoren". De enige afdoende oplossing voor het. verenprobleem zal echter slechts zijn te vinden in een vaste oeververbinding met Zeeuwsch- Vlaanderen, aldus stelde de Ka mervoorzitter. „Want eerst dan zal ons gewest zich ten volle kunnen ontplooiien en kunnen profiteren van de zeer grote economische mogelijkheden, die hier nog zo goed als braak liggen". Nadat de Delta-werken, de Haringvlietbrug en de grote dammen, alsmede de realisatie van het Sloeplan tot. stand zullen zijn gekomen, meen-. de de heer Kammeraad de verder gelegen toekomst met gerustheid tegemoet te mogen zien. Bundeling krachten Hij noemde het echter van het groot ste belang, dat alle krachten in' het gewest worden gebundeld om de ver dere ontwikkeling van de industrie te stimuleren en ééndrachtig in die richting verder te arbeiden. Voorts hoopte de heer Kammeraad, dat de regering dit jaar nu eindelijk een oplossing zal vinden voor de zoge naamde zoutwaterschade, welk pro bleem reeds aan zijn derde lustrum toe is... Een belangrijke mijlpaal in de ver betering der verkeersverbinding in en met Zeeland zal in het nieuw in getreden jaar ongetwijfeld zijn de indienststelling van de geautomati seerde telefoon op het eiland Tholen. Hiermee wordt dan de automatise ring van het gehele gebied der Ka mer voltooid. Een verwachting uit te spreken voor 1959 is echter bijzonder moeilijk, zo vervolgde de heer Kam meraad. „Er zijn thans nog te veel onzekere factoren, die buiten onze beoordelingskring liggen en die de gang van zaken zowel ten goede als ten kwade kunnen beïnvloeden, dan dat men langs de weg der logische gevolgtrekking zich aan een voor spelling zou durven wagen. „Dank zij het gezonde optimisme van het be drijfsleven gaan wij echter met ver trouwen 1959 tegemoet, ondanks de moeilijkheden op bestuurlijk gebied, internationaal en nationaal", aldus de heer Kammeraad. Ten aanzien van het bedrijfsleven gaf de voorzitter het volgende beeld: Ofschoon er in de naaste toekomst H is het 25 jaar geleden, dat f| Serge Alexander Stawisky, wiens bedrieglijke praktijken, waarbij vele vooraanstaande Franse politieke figuren be- trokken waren, bij zijn arres- p p tatie te Chamonix zelfmoord pleegde. Hierdoor brak voor Frankrijk een periode van po- p II litieke onrust aan, gepaard p gaande met het ontslag der regering, demonstraties en m bloedige onlusten. p M viert de gemeentelijke uni- j| p versiteit te Amsterdam haar dies natalis, ter gelegenheid waarvan het eredoctoraat in de f§ faculteit der wis- en natuur- m kunde zal worden uitgereikt aan prof. L. H. Bretschneider, jf hoogleraar aan de rijksuniver- p p siteit te Utrecht. p ni![[lllll!llllllllllll!l!!!lllllll!illlllllllllilll1ll!l!!!l!i!ll!lllllllllllll1!ll!llli^ voor de N.V. Kon. Mij „De Schel de" te Vlissingen nog voldoende opdrachten zijn, moest geconsta teerd worden, dat de economische achteruitgang in de wereld ook in dit bedrijf zijn invloed doet gelden. Voor het eerst sinds vele jaren kon de aanvulling van de order portefeuille geen gelijke tred hou den met de afleveringen. Wat be treft de realisatie van de Sloeplan- nen hoopt liet bedrijf thans spoe dig gronden aan te kopen en te kunnen beginnen met het bouwrijp maken van de terreinen. De P.Z.E.M. rapporteerde tot en met oktober een verminderde produktie en ihkoop door een dalende leve ring buiten Zeeland en een dalende afzet aan een bijzondere afnemer terwijl voor het eigen verzorgings gebied het gebruik met 4,7toenam. Door de uitbreiding van het produk- tievermogen van de Centrale Zee land is het vermogen van deze cen trale thans ruim 60% groter gewor den. De N.V. Vitrite Fabriek te Middel burg kan op een goed jaar terugzien, terwijl de Kon. Zeelandia H. J. Doe- (Zie slot pag. 2 kol. 4) Geldig tot hedenavond REGEN, HAGEL OF SNEEUW Enkele regen-, hagel of sneeuwbuien, afgewisseld door opklaringen. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tus sen noord en west. In het noorden van het land iets hogere, in het mid den en zuiden lagere temperaturen. ZON EN MAAN januari Zon op 8.46 Maan op 8.23 onder 16.48 onder 17.41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1