PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT M00NIK ZENDT THANS NIET MEER UIT „Tiende planeet" heeft 450 aardse dagen Uitvoeringsschema voor Sloeplan thans voorlopig vastgesteld BILT Spoedig in baan om de zon IN LEOPOLDSTAD STAAT VAN ALARM AFGEKONDIGD Vandaag... WESTDÜITSE NOTA INZAKE BERLIJN OVERHANDIGD 202e jaargang - no. 4 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 5B cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 6 januari '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per num. Minim, p. advertentie 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 Of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20: Terneuzen. Brouwerijstraat 2: Zierlkzee. red tel 2425. adm. tel. 2094. Sinds maandagochtend 10 nur Moskouse tijd zendt de maanraket geen ra diosignalen meer uit. De batterijen zijn uitgepnt, aldus heeft het nieuws agentschap Tass medegedeeld. De raket had op dat tijdstip, 62 uur na het lanceren, een afstand van 597.000 km. afgelegd.„Het programma van waarnemingen en wetenschappelijk onderzoek is voltooid", aldus Tass. De raket zal op 7 of 8 januari in zijn baan om de zon tussen de aarde en Mars komen. Vijf jaar zal deze nienwe kunstmatige planeet niet in de nabijheid van de aarde geraken. Dan zal de raket tien miljoen km. van de aarde zijn verwijderd. Tass legde er de nadruk op dat tot gisteren alles volgens plan is ver lopen en dat veel waardevolle ge gevens zijn ontvangen. De Russische geleerde Alexander Kazantsew schreef gisteren in de ,,Prawda" dat de raket, als tiende planeet, een eigen jaar met zomer en winter zal hebben. Dit planeetjaar is 450 aardse da gen. Hartje zomer is het op 14 januari, wanneer de planeet het dichtst bij de zon staat. In sep tember begint de winter. Eveneens in de „Prawda" betoogde de astronoom prof. Boris Kukarkin dat het nimmer de bedoeling was een raket naar of rond de maan de zen den. De hoogleraar noemde een der gelijk project „niet zonder belang' In de Sowjet-Unie werden poginge: ;edaan zowel een raket naar als ron- Britse luchtvaartmeisjes willen niet aan korte rok Zevenhonderd meisjes, die wer- ken bij de Britse luchtvaart- maatschappij B.E.A., hebben van hun directeur, lord Dou- glas of Kirtleside, de opdracht gekregen hun tot op de kuit vallende rokken ongeveer zeven n centimeter korter te maken. p Deze opdracht werd op Lon- den Airport bekendgemaakt p nadat lady Douglas die veel vliegt haar echtgenoot had gezegd dat de kleding van de p ..gastvrouwen" en andere vrou- welijk personeel bij de maat- schappij „grotesk" was. p De meeste meisjes zijn vastbe- sloten, zich niet aan deze or- p der te storen en zich aan de p Parijse mode te houden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Scheveningse treiler na aanvaring gezonken Voor de kust van Zuid-Ierland is maandag de Scheveningse treiler „Cornelia Maria" na een aanvaring met het Duitse vissersvaartuig „Gus- tav Borguer" uit Bremerhaven ge zonken. De „Gustav Borguer" heeft de schip per van de „Cornelia Maria", Maar ten Corving en zijn bemanning opge pikt en te Waterford aan land gezet. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet vóorgedaan. De „Cornelia Maria" werd midscheeps getroffen en zonk binnen drie kwar tier. De eerste radioberichten wekten de indruk dat de treiler „Onderneming H", een zusterschip van do „Cornelia Maria" een aanvaring had. De „On derneming II" heeft de Gustav Bor guer" naar Waterford geescorteerd, maar was verder niet betrokken bij het-ongeluk. Jom de maan te zenden, zo schreef hij, en eventueel een bemande raket te lanceren. De vraag stellend of het plan was een raket naar de nabijheid van de maan te zenden antwoordde prof. Kukarkin dat „dit een aantal zeer belangrijke astronomische problemen van de ruimtevaart en de ontwikkeling der planeten zou oplossen. Met de raket zijn namelijk gegevens verkregen over radioactiviteit op de maan, een magnetisch veld en de ge ologische gesteldheid. Tenzij de raket door een meteoor wordt getroffen zal zij ten minste vijf jaar een baan om de zon beschrijven. In Neurenberg is dezer dagen eenvoudig monument onthuld op de dag dat voor veertien jaar tijdens een massaal bombardement 6621 mensen de dood vonden. Het monument is op gericht boven de plaats, ivaar deze duizenden slachtoffers begraven lig gen; het is voor een deel opgetrok ken van stenen die afkomstig zijn van de door denazi's in 1938 ver woeste synagoge Koningin Juliana in februari naar Gstaad Koningin Juliana zal van 3 tot 16 februari een wintersportvakantie doorbrengen te Gstaai in het Berner Oberland. Voor de koningin en haar gezelschap zijn kamers besproken in hotel Bel- levue. Twee beelden uit Montreal in Canada in de greep van de winter: links Ne derlandse zeelieden op en een Ne derlands schip in het ijs van de St. Laurence rivier. Rechts: het ijs in de St. Laurence is op sommige plaatsen gaan kruien zodat het hier en daar tot een waar poollandschap kwam...- Het is echter zeer goed mogelijk dat de raket haar bestaan als planeet nog veel langer voortzet, voordat zij in de aantrekkingskracht van de aar de raakt en in de atmosfeer ver brandt. Volgens het Sowjetpersagentschap Tass is de kleinste afstand tussen de baan van de kunstmatige planeet en Mars 15.000.000 km., ongeveer het vierde deel van de afstand tussen de aarde en Mars. In de Sowjetunie heeft de raket, in het westen reeds „Moonik" of „Lunik" gedoopt, nog geen naam gekregen. De Russische geleerde Alexander Kazantsew heeft „Mech ta", „droom" voorgesteld, doch de ze naam is nog niet officieel aan vaard. Tass deelde voorts mede dat de baan om de zon ellipsvormig is, met een diameter van 343,600.000 km. De excentriciteit is 0.148. Dr. G. A. van Poelje verlaat Raad van State Staatsraad dr. G. A. van Poelje zal einde dezer maand de Raad van State, verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Van Poelje is oud-buitenge woon hoogleraar aan de Nederlandse Handelshogeschool te Rotterdam, oud secretaris-generaal van het departe ment van onderwijs, kunsten en we tenschapen, oud-directeur-generaal van het onderwijs. Hij is een groot kenner van het gemeenterecht en pu bliceerde zeer veel over administra tief recht, bestuurskunde, bestuurs recht enz. Herhaaldelijk is hij opge treden als pre-adviseur over juridische en bestuursrechtelijke onderwerpen, o.a. voor de Vereniging van Neder- derlandse Gemeenten. Bliksem stelde spoorweg- installatie buiten werking Zondagavond is de bliksem ingesla gen in de seininstallatie van de spoor wegovergang aan de Xerxesweg in Rotterdam-noord. De spoorbomen konden niet omhoog en de rode lichten bleven branden. Van de zijde van de spoorwegen werden voorzieningen getroffen om het verkeer veilig de overweg te laten passeren. 0 Koning Leopold van België zal begin van dit Jaar een particulier bezoek aan Midden-Amerlka brengen, zo is in Brus sel vernomen. Neder-Saksen betaalt schadeloosstelling De minister van binnenlandse zaken van de Westduïtse deelstaat Neder- Saksen, Kopf, heeft maandag een akkoord getekend tot betaling van een schadevergoeding van 9.450.000 mark aan Joodse organisaties wegens beschadiging van synagogen en ande re bezittingen van Joodse gemeenten in Neder-Saksen tijdens het regime van de nazi's. De ene helft van het geld wordt door de staat Neder-Saksen betaald, de andere helft door de Bondsrepubliek. NA NIEUWE GEVECHTEN Elf Congolezen werden gedood De gouverneur-generaal van Belgisch Congo heeft na nieuwe gevechten tussen inheemsen en troepen dc „staat van alarm" voor de stad Leo- poldstad afgekondigd. Bijeenkomsten van meer dan vijf mensen zijn ver boden. De verbindingen tussen Leo- poldstad en het aan de overzijde van rivier gelegen Brazzaville, Frans equatoriaal Afrika, zijn verbroken. De gevechten braken uit in het in heemse deel van de stad, enkele uren nadat troepen uit de garnizoensstad Thysville de rust hadden hersteld. Er zouden elf doden zijn. Ten minste twaalf Abako-voorman- nen zijn gearresteerd. De Abako's wonen in de beneden-Congo, en ko men in groten getale werken in Leo- poldstad. In en nabij de hoofdstad wonen circa 600.000 Abako's. On langs vormden zij een politieke par- fiV die o.m. volledige onafhankelijk heid van België op haar programma heeft staan. Naar verluidt hebben enkele partijleiders kortelings be sprekingen gevoerd in Cairo. Tot op heden zijn 50 Congolezen en twaalf Europeanen in de ziekenhui zen behandeld. Men neemt aan dat het aantal gewonden onder de niet- blanken aanzienlijk hoger is, maar dat zij zich uit vrees voor arrestatie niet in het ziekenhuis willen laten verplegen. Ongeveer tachtig Portugese hande laren wier winkels bij de inheem se wijk zijn geplunderd en ver brand, hebben met hun gezinnen een toevlucht gezocht op liet consulaat van Portugal. Velen hebben repa triëring naar Angola, bezuiden Bel gisch Congo, verzocht. Tot de gewonden behoren twee missionarissen, die bij de bestor ming van het missiehuis in de in heemse wijk bewusteloos werden geslagen. Vijf Europeanen, die in Matele en Najooi door inheemsen werden belegerd, zijn per helikop ter in veiligheid gebracht. ...begint te Londen de oprich- |j tingsyergadering van een nieu- s we organisatie der Verenigde Naties,, te weten de Intergo- verriemërital Maritime Consul- tative Organisation (LM.C.U.) ...is het 75 jaar geleden, dat de p Oostenrijkse plantkundige en bioloog mgr. Johann Mendel, abt van het Augustijnenkloos- ter te Brünn, beroemd door zijn ontdekking van de bijzondere erfelijkheidsleer, te Brünn over- 11 s leed. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii Een breedlachende Mikojan (links) gefotografeerd bij zijn aankomst in Washington. Naast de „tweede man" van Rusland staat de Russische am bassadeur in Washington Menshikow. Mikojan sprak met Dulles De Russische plaatsvervangende mi nister-president Mikojan heeft maan dag een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles, over Berlijn, Duitsland, ontwapening en de handel. Mikojan zei te hopen na zijn reis naar een aantal Amerikaanse steden een onderhoud met president Eisen hower te zullen hebben, namelijk om streeks 19 en 20 januari. Dulles en hij spraken af dan ook him bespre kingen voort te zetten. De bespreking van maandag, door Mikojan van in leidende aard genoemd, duurde ruim anderhalf uur. Bij het verlaten van het ministerie van buitenlandse zaken te Washington zei Mikojan: „Ik ge loof. dat dit een nuttig bezoek is ge weest". Aantal schepen onder Griekse vlag gestegen De 'Griekse minister van scheepvaart heeft medegedeeld, dat in 1958 in totaal 101 schepen met een tonnage van 789.625 ton onder Griekse vlag zijn gaan varen. In 1957 waren dit slechts 23 sche pen van in totaal 146.676 ton. Mo menteel heeft het aantal schepen on der Griekse vlag een tonnage van te zamen 2.300.000 ton tegen 1.800.000 in het laatste jaar vóór de wereld oorlog. RUSSISCHE VOORSTELLEN „ONAANVAARDBAAR Eenzijdige opzegging kan niet worden toegestaan De'Westduitse ambassadeur in Mos kou, dr. Hans Kroll, heeft maandag op het Söwjet-ministerie van buiten landse zaken het Westduïtse ant woord op de Russische voorstellen in zake Berlijn overhandigd. Engeland. Frankrijk en Amerika hebben hun antwoofd op de Sowjet- voorstellen om van Wèst-Berlijn een vrije stad te maken reeds op oude- n Moskou gezonden. De WERKEN VERDEELD IN VIER FASEN Kostenraming is circa 74 miljoen HET SCHEMA van uitvoering voor het Sloeplan is thans voor lopig vastgesteld, aldus blijkt uit een bijlage, die Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun ant woord op het algemeen verslag van Provinciale Staten inzake de begroting 1959 gevoegd heb ben. Volgens dit voorlopig schema kan de uitvoering van't Sloeplan waarvan de kosten naar ra ming in totaal 74 miljoen be dragen, geschieden in vier fasen en wel als volgt: Ten eerste het vastleggen van de onderzeese oever en het maken van een weg van Vlissingen naar het Zuid- Sloe, ter ontsluiting van het ge- bied. Ten tweede het maken van de afsluitdijk, voorshands met een suatiesluis. Ten derde het maken van buitendijkse aanleg plaatsen en van een kanaalver binding binnendijks tussen het Sloe en de Zandkreek voor de binnen- en Rijnvaart, alsmede het uitbreiden van het wegen- en spoorwegnet. Deze fase treedt in, wanneer zich in het te bedijken deel van het Zuid- Sloe industrieën zullen vestigen. En ten vierde het maken van een schutsluis in de afsluitdijk en van een toegangsgeul buiten dijks naar deze schutsluis, als mede de aanleg van een spoor weg van Vlissingen naar het Zuïd-Sloe. Deze fase treedt in wanneer handel en industrie zich in het Zuïd-Sloe, de Quar- lespolder en het Noord-Sloe zul len ontwikkelen. De raming: van 74 miljoen is vastgesteld ongeacht de kosten van het vastleggen van de onder zeese oever en het maken van de afsluitdijk. Een model van het project is in het waterloopkundig laboratorium in de Noord-Oost- Polder gereed gekomen. Binnen kort zal met het onderzoek wor den begonnen. Indien in dit door de directie Zeeland van Rijkswaterstaat ontworpen plan behalve het Zuid-Sloe ook de Quar- lespolder en de schorren van het Noord-Sloe tot haven- en industriege bied kunnen worden bestemd, zal in totaal een oppervlakte van 1700 ha, waarvan 1450 ha. land, ter beschik king komen hetgeen overeenkomt met de oppervlakte van de ontwor pen haven- en industrieterreinen aan de Beer bij Hoek van Holland. V erbind ingskanaal Door dit gebied is een banaal ont worpen van het Sloe naar de Zand kreek, waardoor een verbinding over water wordt verkregen met de indus triegebieden van Midden-Nederland en met het Ruhrgebied. Dit kanaal kan grotendeels de voormalige nog ten dele bestaande geul in het Sloe volgen. Het heeft de afmetingen van het Amsterdam-Rijnkanaal met de mogelijkheid van uitbreiding tot een kanaal, dat geschikt is voor zeesche pen. Wanneer zich in het Zuid-Sloe enkele zware industrieën vestigen, kan de aanvoer van grondstoffen geschieden door middel van transportbanden en/ of pijpleidingen van de schepen af, die meren aan de te maken steigers langs de Westerschelde. Wanneer óok kleine industrieën en de handel zich in dit gebied zouden vestigen, zal het eerst nodig zijn in de afsluitdijk een schutsluis voor zeeschepen te bou wen. (Zie slot pag. 2 kol. 4) Westduitse nota is vertraagd door dat de bondsregering eerst de com missie van buitenlandse zaken van de bondsdag van de inhoud ervan in kennis wilde stellen, evenals in de an dere westelijke nota's wordt in de Duitse nota gezegd dat de Russische voorstellen inzake Berlijn onaan vaardbaar zijn en dat de kwestie- Berlijn alleen in het grotere kader van het gehele Duitse vraagstuk kan worden opgelost. Ook wordt verklaard, dat de Sowjct* Unie niet het recht heeft aan Oost- Duitsland rechten over te dragen die betrekking hebben op de vrije toe gang voor het westen tot Berlijn. De Westduitse regering is het met Engeland, Amerika en Frankrijk eens dat eenzijdige opzegging van de overeenkomsten over Berlijn door Rusland niet kan worden toegestaan. In de nota die de bondsregering in november aan de Russen heeft overhandigd verklaarde zij zich bereid om de kwestie van een vre desverdrag en het vraagstuk van de Duitse hereniging op een vier- mogendheden-conferentie te be spreken. In de nieuwe nota zegt de West duitse regering dat zij bereid is alle onderwerpen, die verband houden met het Duitse vraagstuk in zijn geheel op een viermogend- liedenconferentie te bespreken. VERWACHT... Geldig tot hedenavond TEMPERATUUR OM HET VRIESPUNT. Veel bewolking met plaatselijk regen of sneeuw vooral in het zuiden van het land. Overwegend matige wind tussen zuid en oost. Temperatuur om het vriespunt. ZON EN MAAN 7 januari Zon op 8.47 onder 16.45 Maan op 6.37 onder 15.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1