PAGINA Ook in Spanje bepaalt de vrouw het „grotestads-beeld" RGTER5EPT MODE volgens (Ylew -\^orh) SCHOONHEIDSVERZORGING..rP«4.tW ZATERDAG 3 JANUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 En zij doet het met „grandezza..." (Van een medewerkster). Zoals in iedere stad ter wereld bepaalt ook in de grote steden van Span je de Vrouw het stadsbeeld. En ik mag wel zeggen, dat zy dit met spreekwoordelijke grandezza doetl Neem nu eens een stad als Barcelona: een internationale havenstad, die eigenlijk architectonisch gezien echt niet opvallend Spaans ge noemd kan worden. Je wordt op een gegeven ogenblik middenop de beroemde Plaza de Cataluna neergezet, een groot verkeersplein met een hart, dat gevormd wordt door een parkje vol beelden, banken, fonteinen en duiven. Je kunt twee kanten uit: flaneren over de Ram- blas (zoals ieder rechtgeaarde Barcelonees dagelijks doet) die te ver geleken is met de Champs Elysées in Parijs, ofwel: winkelen in de Paseo de Gracia, hetgeen ongeveer neerkomt op de Paryse Faubourg Saint Honoré. Zowel op de Ramblas als in de brede Paseo de Gracia laten de Spaanse schonen, jong en oud, zich op gepaste distance be wonderen, terwijl ze met een wat hautaine blik langs U en iedereen heenkijken. Maar de Ramblas is puur een pantoffelparade, terwijl de Paseo de Gracia een vrouwenparadijs betekent mede door een aaneen schakeling van de chicste zaken op allerlei gebied. jaarden blijken veel verguldsel, smeedijzer, kristallen kroonluchters en pompeuze tierelantijnen te min nen. En dan de patissiers! O mama mia, meende U dat alleen Holland het monopolie bezat van gebak en bonbons? Gauw doorlopen, mevrouw! Kijk, dat krantenverkoopstertje, Hier ook bevinden zich de geslo ten „Casas" van_ twee van de grootste Haute-uouturiers van SpanjePedro Rodriguez en Asun- ción Bastida. Senora Bastida is de enige vrouw tussen de „Big Five" ofwel de „Cinco Grandes" op Haute Couture-gebied, die in haar zilvergrijze salons met de diepblauw satijnen gecapitonneer de stoeltjes adellijke donnas ont vangt, beroemde actrices van theater en film en zelfs in haar „Casa" in Madrid de gade van Franco en zijn dochter, de Mar- quesa de Villaverde, tot haar clientèle mag rekenen. Als buitenlander kom je hier ogen te kort, want je vrouwelijke nieuws gierigheid wil èn je Spaanse zusters van top tot teen bekijken én geen detail van de kostelijke etalages mis sen. In één oogopslag heb je al ge zien, dat de vrouw in de grote stad naar de allerlaatste mode is gehuld in Dior - Rodriguez - Cardin - Ricci - Dcssès - Bastida - Lanvin stijl; dat ze haast nooit een hoed draagt; dat ze fantastisch goed gekapt is; uit stekend make-un weet aan te bren gen; goed geschoeid is en bijzonder gracieus loopt (ook de minder slan ke!) Je staart Intussen verrukt naar de etalages met ongelooflijk mooie tas sen, waarvan die van Antilope niet, en van boxcalf wel duur zijn. Je zucht verzaligd over lange, drie kwart en korte suède jassen in alle denkbare tinten; je zou die beeld schone schoenen van Italiaanse allu re willen kopen die in Holland het dubbele kosten. Je waant, je in Pa ri is als je de modezaken ziet, met do allernieuwste creaties-met-hoge-tail- les in prachtige wollen stofl'en uitge voerd. Veel felgekleurde ruiten zijn er, in een soort flausch en bouclé. Wie van overdadig, imposant meubi lair houdt kan hier terecht, Span- dat bloemvrouwtje, ziet ze er op haar manier niet gesoigneerd uit? Jazeker, altijd lippenstift, altijd een heel goed verzorgde coiffure. Moet U eens in de markthallen gaan kijken, op de Ramblas, zelfs het eenvoudigste groentenvrouw- tje vergeet haar make-up niet. Grappig hè, het zijn hoofdzakelijk vrouwen hier die de zaken drij ven. Ziet U wel dat alleen vrou wen achter het hakblok staan bij de slagers-kramen, het vlees uit benen, afsnijden, wegen en afre kenen? Ja, madre heeft ook hier de leiding Als U op een terrasje zit op de Ram blas ontdekt U (misschien zelfs met. vreugde) van de Spaanse vrouw, als 't prille er af is en daarmee bedoelen we dat ze dan aan de verkeerde kant van de dertig moet zijn, mèt haar jeugd ook haar slanke lijn verloren heeft. Doch ondanks haar volslanke leest beweegt ze zich toch met een onnavolgbare souplesse en typisch Spaanse" grandezza. Hoe later op de avond, hoe meer kin deren ge buiten op straat ziet. Trots torsen moeders haar babies in wolken van kant en satijn, strikken en ru ches. Al zijn ze pas enkele maanden oud de meisjes dragen al oorringe tjes! Tja, de huwelijksmarkt begint reeds jong Ouders met kroost flaneren urenlang door de avond, op de Ramblas in Barcelona, de Granvia in Madrid, op door palmen omgeven pleinen in Va lencia, Sevilla en Burgos. Het leven in Spanje bloeit open als de duister nis gevallen is. Grote kinderogen sta ren wijd de grotemensenwereld in; koolzwarte sterren in matbleke ge zichtjes van Madrid tot Barcelona en van Burgos tot Granada zien nauwe lijks de gouden fonkelende sterren aan de inktblauwe hemel die een nachtelijk Spanje overkoepelt h<>t gezónde gebaar: voor mond- en' kcelóntsmetting Hebt U gezien, dat er af en toe Ita liaanse meloenen In onze Nederlandse groentewinkels liggen? Voor een feeste lijke gelegenheid kunt U zo'n meloen uit hollen en dan weer vullen met een naar eigen smaak samen te stellen vruchten compote. Hét meloenvlees gaat daar na tuurlijk ook weer bij en bij voorbeeld wat druiven, die feestelijk boven de me- loenrand uitsteken. Voor het uithollen hebt U een kapje van de meloen moe ten afsnijden. Dat zet U nu, als een dekseltje, weer schuin er bovenop. Goed licht tegen slecht horen Misschien vindt U het een gekke stel regel die we U willen voorhouden, maar wij doen het toch, omdat we we ten dat er met de beste bedoelingen overigens, namelijk ter wille van sfeer en gezelligheid vaak tegen gezon digd wordt. Die stelregel is: Verlicht uw kamer goed, als er een hardhoren de in uw gezin of onder uw gasten is. Wat heeft licht nu met de oren te ma ken, denkt U misschien. Een heleboel, want bijna ieder mens met een slecht gehoor probeert zoveel mogelijk van het gesprokene op te vangen door het van de lippen af te lezen. Ook een hardhorende, die geen lipleescursus heeft gevolgd (en dat zijn er velen!) went zich, misschien onbewust, die manier van „verstaan" aan. Zelf zet ten zij hun bezoekers in een stoel, die het volle buitenlicht opvangt, dat door de ramen binnenvalt, voor hardhoren de mensen, of ze nu wel of niet een hoorapparaat dragen, zijn bijeenkom sten met veel mensen een evenement, waar zij evenzeer tegenop zien als een ander zich erop verheugt. Zorg dus voor een goede verlichting als een van uw huisgenoten of gasten een slecht gehoor heeft. MELK: Geen luxe maar noodzaak! Nu „Het Nederlands Zuivelbureau" met een grote campagne begonnen is om een groter melkgebruik, vooral ook door de jeugd, te stimuleren, heeft het zin er hier nog eens op te wijzen dat melk niet alleen gezien mag worden als smakelijke drank of gemakkelijk hulpmiddel bij de berei ding van allerlei gerechten, maar in de eerste plaats als onmisbare factor bij 't samenstellen van een verant woorde, gezonde voeding. Het is daarom toe te juichen dat het N.ZJ3. op velerlei wijzen het drinken van melk, speciaal voor de jeugd, aantrekkelijk tracht te maken. Ou ders en opvoeders kunnen hierop in haken door de kinderen erbij te hel- Een de liter melk, die ze nodig ebben, hetzij als drank of ook als yoghurt of verwerkt in de warme maaltijd, te gebruiken. Bedenk wel: dit is nooit luxe, integendeel, het is noodzaak! Karnemelk is al even ge zond; als nagerecht kunt U het ge ven in de vorm van een karnemelk- pudding, volgens dit recept. liter karnemelk, sap van 2 citroe nen, geraspte schil van 1 citroen, 200 gram suiker, 30 gram gelatine (waar van 5 gram rode) liter water. De geweekte gelatine en de suiker in het water oplossen en door de karnemelk waaraan het citroensap en de gerasp te citroen zijn toegevoegd, roeren. De massa in een met water omgespoelde puddingvorm overbrengen, zodra ze drillig gaat worden. De pudding ke ren en desgewenst garneren met wat slagroom en een geconfijt vruchtje. Een vanillesaus erbij geven. Bij een. onderzoek in Amerika bleek, aat van de honderd mensen er veertig een geheel of gedeeltelijk kunstgebit hadden, bij zestien moesten er hoognodig een of meer kiezen worden getrokken, ii hadden vullingen nodig. Telt U die getallen maar op. Slechts twee mensen van de honderd hadden een perfect ver zorgd gebit.... Jonge Chinese vrouwen willen zelistandig leven. Xn China krijgen steeds meer ge trouwde vrouwen de moed om met haar man en kinderen een zelfstandig gezinsleven te willen leiden. Het zijn vooral jonge vrouwen die deze bij ons als normaal aanvaarde zelf standigheid als een recht opeisen en daar is werkelijk moed voor nodig, want eeuwen lang heeft de schoon moeder in China de belangrijkste rol gespeeld in elk gezin. Bij ons in het Westen maakt men grappen over kwaaie en goede schoonmoeders, omdat het een alge meen verschijnsel is, dat veel moe ders er grote moeite mee hebben om hun zoon „af té staan" aan een jonge echtgenote en het tussen die twee vrouwen lang niet altijd koek en ei is. In China was tot nu toe on is nog in vele gezinnen van afstaan helemaal geen sprake. Elk pasge trouwd stel woont er bij de ouders van de man in huis. De moeder van de man is de belangrijkste figuur in het gezin. Aan haar is de schoon dochter zuinigheid, aanhankelijkheid en toewijding verplicht. De schoon moeder eist, dat de jonge echtgenote 's ochtends het eerst van allen op staat, de was doet, het huis schoon maakt en het ontbijt klaarmaakt voordat man, kinderen en schoon moeder uit bed komen. Vroeger wist de jonge vrouw, die ging trouwen, precies wat er van haar verwacht werd en ze gehoor zaamde. Ze wist dat ze aan veel kri tiek zou blootstaan als ze de huis houding anders zou voeren dan haar schoonmoeder het altijd had gedaan en dat vond ze heel normaal omdat het altijd zo geweest was. Wie feestelijk gekapt wil gaan, heeft niet meer voldoende aan een simpele watergolf; het haar moet met lintjes bloemen of sieraden versierd zijn en dan pas is het een „feestkapsel", passend bij de empire-modelijn. Drie voorbeelden van zo'n modern feest kapsel ziet U hierboven; natuurlijk zijn deze opgesierde haardrachten uitsluitend voor de avonduren ont worpen. WINTERTIJD: peulvruchtentij d Wintertijd: peulvruchtentïjd! Konden de meesten van ons vlak na de oorlog geen bruine boon meer zien, omdat zij tijdens die barre jaren meer peul vruchten hadden moeten eten, dan men sinds de prilste jeugd had ge daan, op het ogenblik heeft de erwt, de boon of de kapucijner toch weer met ere zijn plaats vervoverd. En te recht, want de peulvrucht is niet al leen bijzonder voedzaam en gezond, maar bij een goede bereiding ook smakelijk. Daarom vandaag twee re ceptjes voor een gezellig schoteltje met peulvruchten. Heeft U al eens een wintersla geser veerd? Hier volgt de bereidingswijze. Nodig zijn 300 gram (twee kopjes) gekookte bruine bonen, 1 kg gekookte aardappelen, ongeveer 200 gram rau we andijvie of witlof, ongeveer 200 gram bieten of rauwe wortelen, wat selderijknol, uitjes, augurken, een zu re appel, olie, azijn, zout, peper, mos terd en een kwart liter bonenwater. Een hele lijst dus, maar het valt al lemaal nogal mee. De groenten worden gewassen en in kleine stukjes gesneden, evenals de appel, de uitjes en de augurkjes. Als de aardappelen in blokjes zijn ver deeld wordt van de olie, de azijn, de peper, de mosterd, het bonenwater en het zout een sausje gemaakt. Alles, dus ook de bruine bonen, wordt dan luchtig door elkaar geschept en in een schotel overgedaan. Met wat ach tergehouden stukjes biet of wortel, stukjes augurk en uitjes, wordt de schotel gezellig gegarneerd. Peulvruchtenkoekjes kunnen ook een afwisseling zijn op het dage lijks menu. U heeft er een rest erwten, bonen, linzen of kapucij ners, een ui, wat peterselie, aroma, tomatenpuree, kerHe, peper, zout. bloem, boter of margarine en zo gewenst, een ei voor nodig. De peulvruchten worden fijngemaakt. Dan fruit men het uitje met wat to matenpuree en kerrie, wat bij de peulvruchten wordt gedaan. De ge wassen en gesneden peterselie wordt met het aroma bij de bonenmassa ge voegd, van welke massa koekjes wor den gevormd. Deze haalt men door de bloem om ze vervolgens in de boter te bakken. De koekjes worden stevi ger, als door de massa een ei is ver werkt. Dit maakt het bakken wat gemakkelijker. m Aef li I omeixde j aar Volgens Amerikaanse mode-desknndigen zal de mode in het nieuwe jaar „de vrouwen op vrouwen doen lijken". Boe zem en taille zullen op de juiste plaatsen worden aange geven. De lijn zal zich over het algemeen voegen naar de vrouwelijke vormen. Geen chemise- of trapeziumlijn, maar een subtiel empire- silhouette, dermate gematigd dat de taille doorgaans normaal is, van voren, maar in de rug een verhoogd effect geeft met een iets lagere taille. De voorspellingen betreffende de voorjaarsmode in het nieuwe jaar zijn: Roklengte: iets langer, ongeveer vijf centimeter onder de knie. Hoeden: gerand, in allerlei soorten. Matrozenhoedjes, toqnes en cloches zullen in de mode zijn. „Hoe de vorm ook mag zijn, de nieuwe hoedjes zullen het haar weinig In de war brengen", zei een deskundige. Van do te gebruiken stoffen worden oa organdi en geweven stro genoemd. Heldere lichte kleuren zullen favoriet zijn, ook diverse tinten blauw, groen, paprika, geel en goud, ivoorwit en koraal, plus combinaties van geel en oranje, van zwart en wit. Schoenen: puntige schoenen met naaldhakken zullen In de mode blijven, maar ook minder puntige of vierkante schoenneuzen komen in gebruik. De kleuren variëren van bleke pastelkleuren tot geranium en hardrose. De accessoires zullen veelkleurig zijn. Handschoenen, hoed en tas zullen bij het kostnnm passen, waarbij schoenen en kousen voor het accent zorgen. Bij do juwelen zijn halssnoeren en oorknoppen zeer belangrijk. Halskettingen zijn hoogst gevarieerd met zeer vele soorten van kralen. Oorknoppen zijn groot, in de kleuren rood, rose en koraal. Een goed opgemaakte coiffure neemt de plaats in van de „warrige haarstijl". Het baar is kort en moet over het algemeen passen bij de empire-lijn. Voor de niake-up is „bleek" het parool voor het voorjaar. Crèmes en poeders hebben bleke kleuren, passend bij rouge en lipstick. De ogen zullen zwaar worden aangezet, met veel ogenschaduw in helder blauw en groen, al naar gelang de kleur van de ogen of de kleding. Ook zijn valse wimpers toe gestaan dit allemaal volgens voorspellingen die ons uit New York bereiken....... GOED BEGIN VAN HET NIEUWE JAAR Model op een Spaanse modeshow: een creatie uit de Spaanse haute couture, geïnspireerd op de kostuums van de Catelaanse dansen. Hierbij worden groene of rode kousen gedragen (Van onze redactrice) Dat „een goed begin van het nieu- we jaar" synoniem is niet „goede voornemens", wist U natuurlijk allang. Bij de jaarwisseling nemen wij ons altijd wel iéts voor. Bijvoor beeld oiii in het komend jaar steeds óp tijd het huis een goecle beurt te geven zodat we niet met het schaam rood op de kaken hoeven te staan bij onverwacht bezoek; of we starten met het vaste voornemennóóit meer aan het einde van een drukke werk dag onredelijk uit te vallen tegen echtgenoot en]of kinderen; en typisch vrouwelijk is het ook om het nieuwe jaar te beginnen met het stellige plan om van nu af aan het stiefkindje „schoonheidsverzorging" niet langer stiefkind te laten zijn, maar om in het vervolg iedere avond een aantal minuten uit te trekken voor het borstelen van de haardos, het zorgvul dig reinigen van de gezichtshuid, en wat er nog meer bij de dagelijkse verzorging van het uiterlijk schoon komt kijken. Dat er van al die goede voornemens zelden iets terecht komt, hebt U waarschijnlijk ook al meer dan eens ervaren. Maar misschien zal van nu af aan het chapiter „schoonheidsver zorging" er wat minder bekaaid af komen, wanneer U een goede gids hebt bij de verzorging van het uiter lijk schoon. Die glas bestaat en U kunt hem aanschaffen in de boekhan del, want hij heeft de gedaante van een boekje: om nauwkeurig te zijn, van een pocketboek. Pfleg' dich schön" heet dit boekje in de oorspronkelijke Duitse uitgave, geschreven door Ger- traud von HÜgendorff. „Schoonheid voor iedere vrouw" werd de Neder landse uitgave genoemd, die zojuist (in pocket-vorm) het licht heeft ge zien bij de Amsterdamse uitgeverij J. M. Meulenhoff. Men zou het ook een ABC-van de-schoonheid kunnen noemen, want de schrijfster nam het alfabet als stramien waarop ze haar nuttige raadgevingen borduurde. Na een interessante inleiding over grond beginselen en historie van de kosme- tiek want schoonheidsverzorging is zo oud als de mensheid! neemt zij de schoonheidsverzorging van A tot Z met de lezers door. Dat alfabet begint het lijkt misschien even vreemd met de A van aardappelen die behalve als voedingsmiddel, ook als schoonheidsmiddeltje kunnen die nen: rauw om een pijnlijk verbrande huid te verzachten, gekookt om in combinatie met andere bestanddelen als „masker" te dienen De B van het alfabet (van Beauty, Beauté, Belleza) houdt zich be zig met uw dagelijks bad, met de schoonheid van uw benen, met de ge varen die uw beroep voor uw uiterlijk schoon in zich bergt. Bij de C vinden we een lofzang op de citroen,-dat on volprezen huismiddeltje bij de verzor ging van huid en handen; de D houdt zich bezig met de verzorging van het décolleté en met het begrip diather- mie; de E (van elegant) met de kos- metische bruikbaarheid van ei en éi- wit. met elasticiteit van de huid en met electrolyse. Zo neemt de schrijfster U mee langs het hele alfabet, tot en met de Z van zonnebaden, zwemmen, zwavelprodukten. Daarnaast vertélt ze wetenswaardige zaken over huid diagnose en over de make-up, met een overzichtelijk opmaak-tabelletje. Zij waarschuwt tegen het gebruik van goedkope kosmetica een door infe rieure produkten bedorven gezichts huid is vaak voorgoed verknoeid! maar houdt tegelijkertijd rekening met de vrouw die zich geen dure pre paraten veroorloven kan. Voor haar bevat deze kleine gids een schat van goede wenken over het gebruik van produkten waarvan loij meestal wél de voedingswaarde, maar niet de kos- metische waarde kennen: aardnoten, amandelpreparaten, azijn, citroensap, honing, kastanjes, melk, diverse meel soorten. diverse vruchtenAl deze huismiddeltjesworden uitvoerig be sproken in dit boekje dat zijn beschei den plaats in uw boekenkast méér dan waard is! Schortje voor manlief Onder de leuze „Ook gelijkheid voor de mannen" is een Duits winkel-con cern begonnen met het produceren van een schort dat speciaal voor mannen ontworpen is. Het concern is van mening, dat voor de man het „gewone" schort een te vrouwelijk cachet heeft. De nieuwe schorten zijn eenvoudig van snit, hebben sobere kleuren en hebben grote, diepe zak ken waarin de heer des huizes dan bijvoorbeeld zijn pijp en zijn krant parkeïen kan. Intieme gesprekken met dieren Een vrouw, die bij haar geboorte reeds liefde voor de dieren heeft mee- gekregen en die liefde ook weet over te dragen op haar omgeving, zulk een vtouw :s Barbara Woodhouse, de schrijfster van het wel 'enigszins bij zondere boek „Intieme gesprekken met dieren". Heeft men als „man" de neiging hier gemakkelijk de gedach te „lichtelijk overdreven" uit te spre ken, bij het doorlezen bemerkt men, dat men respect begint te krijgen voor deze wel echt „vrouwelijke" omgang met paarden, honden en koeien. Er valt voor ieder, die met dieren om moet gaan zeker veel uit te leren. Een uitgave van Forum-boekerij Ad. M. C. Stok, Den Haag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 9