Politieke partijen bereiden zich voor op een harde verkiezingsstrijd VERBREKING VAN BANDEN MET INDONESIË HEEFT VOORDELEN P.T.T.-INKOMSTEN MET 9 PROCENT GESTEGEN PR OV T'NC 1 ALE 'ZEE V WSE COURANT KAMERLEDEN KOMEN EN GAAN Enkele partijen wezen reeds hun lijstaanvoerder aan (Van onze parlementaire redacteur) De politieke partijen in ons land bereiden zich voor op een felle verkiezingsstrijd. Er staat namelijk veel voor hen op het spel. De P.v.d.A., die op het ogenblik nog de grootste fractie in de Tweede Kamer heeft, namelijk vijftig leden tegen de K.V.P. ne genenveertig, is er alles aan gelegen om althans de achteruit gang in stemmental, die zich in 1958 manifesteerde zowel bij de Staten- als bij de gemeenteraadsverkiezingen, tot staan te brén gen en zo mogelijk een deel van of het gehele, verloren gegane terrein te heroveren. Dat dit niét gemakkelijk zal zijn, daarvoor zullen de overige politieke partijen, die aan de verkiezing voor de Tweede Kamer deelnemen, wel zórgen. Er zijn kapers op de kust: in de eerste plaats (vrijwel uitsluitend in Amsterdam) de Pacifistisch Socialistische Partij en in de tweede plaats zal.de V.V.D. trachten haar winst van 1958, die ongetwijfeld voor een deel afkomstig is uit socialistische kring, te consolideren. De K.V.P. streeft ernaar weer de grootste fractie in de Tweedé Kamer te krijgen. Dat wil zeggen, dat zij haar verkiezingspropaganda in het bijzonder zal richten op hen, die in het verleden óp de P.v.d.A. gestemd hebben, hoewel zij van r.-fc. huize zijn. De antirevolutionairen en de ehriste- lijk-historischen, die evenals de P.v. d.A._ bij de Staten, en bij de raads verkiezingen de wind niet in de zei len bleken te hebben, zetten hun bes te beentje voor om hun positie, op zijn minst te handhaven en de V.V. D. in opmars zal ongetwijfeld trach ten vast te houden, wat veroverd werd. Zelfs van communistische kant kan men felle aanvallen verwachten, om dat de Inwendige verdeeldheid, die stellig stemmenverlies oplevert, ge- compenseerd moet worden door het recruteren van kiezers uit kringen die tot nu toe van het communisme niets moesten hebben. Te verwachten valt dat het succes daarbij niet groot zal zijn. Een belangrijk wapen in de electora le strijd is liet aanwijzen van een lijstaanvoerder, die het Nederlandse volk waardeert en aan wie men zijn vertrouwen durft te schenken. De K.V.P. plaatst in alle achttien kieskringen, waarin ons land ver deeld is, prof. Romme nummer één op de kandidatenlijst. De P.v.dA.. heeft het veel moeilijker. In het verleden trad dr. Drees, .een van de populairste mannen in" Ne derland, als lijsttrekker op. Het staat wel vast, dat velen, zonder dat zij de socialistische beginselen tot de hun ne gemaakt hadden, op dr. Drees heb- bén gestemd, omdat zijn naam ver bonden is aan de ouderdomsuitkêring en ómdat men hem acht om zijn per soonlijkheid- De P.v.d.A. zal dezer dagen de kan didatenlijst vaststellen. Dat geschiedt door de partijraad op advies van het partijbestuur. Op het ogenblik is er nog intern beraad. Hoewel dus nog niets omtrent de lijsttrekker (s) be slist is, kunnen wij wel mededien, dat het uitgesloten nioet worden geacht, dat zoals aanvankelijk het ge rucht ging ir. Hr. Vos, lid van de Eerste Kamer en oud-minister van verkeer en waterstaat, in alle kies kringen lijsttrekker zal zijn. Het meest voor de hand ligt, zo verna men wij, dat de afgetreden socialisti sche ministers met uitzondering van dr. Drees, lijsttrekker zullen worden, aangevuld niet de voorzitter van de socialistische Tweede Kamerfractie, mr. Burger. Het is de vraag, of ook de oud-minister van justitie, prof. Sam kal den, lijstaanvoerder zal zijn. Zo niet, dan zullen aan het hoofd van de lijsten van de P.v.d.A. dus In de verschillende kieskringen prijken de namen van de heren Suurhoff, Hof- stra, Vondeling en Burger. Bekende namen Lijsttrekker voor de A.R.-partij wordt in alle kieskringen de tegen woordige minister van economische zaken en minister van financiën ad interim, prof. Zijlstra. Nummer twee op de anti-revolutionaire lijst zal zijn dé fractievoorzitter van de A.R.P. in de Tweede Kamer, dr. Bruins Slot. De Christelijk-historische linie stelt haaf kandidatenlijst vast op zater dag 17 januari a.s. Vóór die tijd staat Kroonprins Akihito laat zijn a.s. ver loofde Michikó Bhoda het foto-album zien in het paleis te Tokio. dus nog niet vast wie. als nummer één op dë kandidatenlijsten geplaatst zal worden. We hebben echter goedé grond om aan te nemen, dat het weer dr, Tilanus zal zijn, de politi cus, die in de Tweede Kamer de frac tie van de C.IÏ.U. aanvoert. In een soortgelijke.positie verkeren de V.V.D. en de S.G.P., Eerstgenoem- dé partij houdt op 10 januari a.s. een algemene vergadering, waarin de kandidatenlijst wordt opgesteld en de S.G.P. heden. Aangenomen moet Wordèn, dat bovenaan komen te staan de fractievoorzitters in de Tweede Kamer, dat is voor de V.V.D. prof-Oud en voor de S.G.P. ds. Zandt. De c;P.N. moet dog' een beslissing nemen over de vraag, wie lijsttrek ker .zal zijn én de communistische groép ónder leiding van de lïèer Gortzak, die thans in de Tweede Ka mer vertegenwoordigd is, heeft nog niet-uitgemaakt, of-zij- aan de ver kiezing zal deelnemen. Een aantal tegenwoordige leden van déTweede Kamer zal niet meer in dit hoge college terugkeren. Zo zal men er niet meer zien prof. Gerbran- dy (a.r.). Vermoedelijk verdwijnen oók zijn partijgenoten" Van der Zaal en Fokkema uit de Kamer. Eveneens zal, afgescheiden van de waag, of zij met evenveel leden in de Kamer terugkeert, als zij er nu heeft, ook de P.v.d.A. enkele leden móéten missen. Dat komt, doordat de afgetreden ministers kandidaat gesteld wördèh en zij zeker - een plaats zullen veroveren. Voor de eerste keer De ministers van dé K.V.P. worden ook allen kandidaat. Minister Struij- cke'n smaakt het genoegen voor het eerst van zijn leven kamerkandidaat te zijn. Het ligt voor de hand, dat zij weer tot het ministerschap geroepen zullen worden, waarmee dan hun Kamerlidmaatschap eindigt. Bij de K.V.P. zullen ook de 72-jarige ka merpresident dr. Kortenhprst en de 78-jarige heer Weiter, oud K.N.P.'er, weer op de kandidatenlijst staat,/ De minister van oorlog en van rriari- ne en minister van landbouw, visserij en -voedselvoorziening ad interim, jiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiHiiiiiiiiiiiiiiniiiM De verkiezing j in data H (Van onze parlementaire H redacteur) g H De bewogen politieke periode j§ =f tussen de ontbinding van de §i Tweede Kamer en het samen- g §1 komen van de nieuwe Tweede s Kamer kan als volgt worden samengevat: 23 december 1958: Bij Konink- lijk Besluit wordt de Tweede sr g Kamer donderdag 19 maart, g dus op termijn, ontbonden. 28 januari 1959: kandidaatstel- j§ ling voor de Tweede Kamer g ft volgens de kieswet moeten na g 43 dagen de verkiezingen wor- den gehouden. 12 maart 1959: verkiezingen g voor de Tweede Kamer. g 19 maart 1959: sluiting van de s zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal en ontbin- g H ding van de Tweede Kamer. g g 20 maart: Verenigdevergade- g ring van de nieuwe Tweede ff Kamer en de oude Eerste Ka- we zitting van de Staten-Ge- g g mer ter opening van .de nieu- g heraal. ff iiiiiiiiiiijiiiimiiiiiiiiiiilfnmiiii^^BS^^^PiiHiiiiii^ ir. Staf van de C.H.U., keert niét als minister terug én hij zal oók geen Tweede-Kamerlid wórden. Misschien wordt hij Eerste Kamerlid of hij trekt zich uit het politieke leven te- j rug. Het is bijzonder moeilijk om te voorspellen, welk resultaat de ver kiezingen zullen opleveren. Verge lijkt men de resultaten, dlo de in de Tweede Kamer vertegenwoordigde partijen behaalden bij de Tweede-, Kamerverkiezing in 1956 en bij de j verkiezing voor do provinciale sta/-i ten in 1958: Neemt nien aan, dat groei en verlies zioh hebben voortge zet en houdt men geen rekening met het deelnemen van. andere partijen aan de aanstaande verkiezing, dan zouden de A.R.-partij en de S.G.P. gelijk blijven, de K.V.P. zou twee ze tels, de C.H.U. één zetel en de V.V. D. vier zetels vooruitgaan de P. v.da. zou zes zetels en de C.P.N. één zetel verliezen. Vergelijking met de Statenverkiezing is .reëler dan met de raadsverkiezing, omdat hët; aan- taL kiezers, voor Kamer én Staten minder uiteenloopt dan voor Kamer en Gemeenteraden. De cijfers van groei en verlies heb ben slechts theoretische waarde. Ver kiezingen kunnen verrassingen ©jple- veren en zo zou ook op 13 maart a.s. de stembus wel eens tot resultaten kunnen leiden. Weinig animo voor K.N.VoB.-bestuursfunctie Het blijkt niet mogelijk te zijn ge weest een geschikte West-Zeeuws- Vlaamse kandidaat te vinden voor het vervullen van een bestuursfunctie in- de. K.N.V.B.-af deling Zeeland. De kandidaatstelling is derhalve weer opengesteld en. het valt te voorzien, dat West-Zeeuwsch-Vlaanderen het zonder vertegenwoordiger zal moeten dóen. De kans, die hen daartoe in ruime mate werd geboden, heeft men voorbij laten gaan. Het betreft hier de vacature, ontstaan door het reeds maanden geleden bedanken van de héér K. C. Praat te Breskens. Voetbal voor zaterdag en afdeling afgelast Téngevolgo van de overvloedige re genval gedurende de afgelopen dagen zijn de voor dit weekeinde vastge stelde voetbalwedstrijden in de zatér- dagcompetitie en de afdelingscompe titie van de afdeling Zeeland dus het zaterdag- en zondagvoetbal alle afgelast. Volgens het Noorse regeringsgezinde „Arbeiderbladet" is het aanbod van de Westduitse regering om schade vergoeding aan voormalige Noorse concentratiekamp-gevangenen te be talen gevolgd door een aanbod van een uiteindelijke betaling van zestig miljoen mark. Een woordvoerder van het Noorse departement van buitenlandse zaken zei dat er goede hóóp bestaat dat de kwestie van de .schadevergoeding In de nabije toekomst wórdt geregeld. Storm verborg zes auto's onder omgevallen boom Toen donderdagavond de voorstelling van de hoofdstadoperette in Concor dat te Bussum in volle gang was, klonk plotseling een stem door de luidspreker: of de autobezitters van de nummers (hier volgden zes num mers) zich naar bniten Uilden bege ven. Toen deze eigenaars op de parkeer plaats kwamen, zagen zij aanvanke lijk hun auto's niet. De politie maakte hen er op attent, dat de ge zochte wagens alle zes onder een gróte boom verborgen waren. De storm had een kruin van gen zeer zware eik losgescheurd en deze was op en over de zes auto's gevallen. Berlijn bouwt door. De foto toont de werkzaamheden voor de aanleg van een nieuwe ondergrondse spoorlijn tussen Bteglitz en Wedding in de buurt van de bekende keizer Wilhelm herdenkingskerk achtergrond) Links een gedeelte van een pas vol tooide ■wolkenkrabber bij de dieren tuin. Oude man door gas vergiftiging omgekomen Bij controle lek in meter veroorzaakt (Van onze correspondent) De 78-jarige alleenwonende heer C. van Asperen te Leeuwarden is op nieuwjaarsmorgen levenloos in zijn woning aangetroffen. De man is om het leven gekomen door gasvergifti ging. Werkzaamheden door de ener giebedrijven verricht hebben een lek in de muntgasmeter doen ontstaan, dat enkele honderden liters per uur doorliet. De justitie otelt een onder zoek in. Het wordt waarschijnlijk geacht dat de heer Van Asperen reeds woensdag otidejaarsdag is overleden. Op nieuwjaarsdag verschafte zich. een zoon langs de achterzijde toegang tot de woning, nadat hij aan de voorzij de geen gehoor gekregen had. Nederlands-Duits overleg wordt hervat De besprekingen over de nog hangen de Westduits-Nederiandse kwesties zullen volgende week worden her vat, zo wordt van het Westduitse mi nisterie van buitenlandse zaken ver nomen. Wesfr-Duiteland's speciale am bassadeur Rolf Lahr vertrekt waar schijnlijk maandag met zijn delegatie naar Den Haag. De agenda omvat op de eerste plaats de herstelbetalingen o.a. schadevergoeding aan nazi slachtoffers en vervolgens verschil lende grenskwesties, zoals die van de indijking van de dollart. Atoomonderzoek in Amerika eiste slachtoffer Op nieuwjaarsmorgen is een em ployee van het Amerikaanse centrum voor atoomonderzoek in Los Alamos, de 38-jarige Cecil W. Kelley, overle den aan de gevolgen van een sterke radio-actieve bestraling. Hij werd dinsdag, toen hij bezig was met het winnen van plutoniummetaal, getroffen door dulzénd rohtgéü-eenhe- den tengevolge van een ongeluk, waarvan de details niet bekend zijn. KAMERS VAN KOOPHANDEL: Betalingsbalans mag niet tot optimisme leiden „Ik aarzel niet de miljoenennota 1959 een beklemmend stuk te noemen en ik doel hierbij niet in de eerste Elaats op het hoge tekort dat voor et komend jaar wordt voorzien. Verontrustend is dit tekort natuur lijk wél, al is het minder erg dan het lijkt, omdat de In 1958 bij wijze van noodmaatregel door de staat overge nomen financiering van de woning- wetbouw oo kin dit jaar zal worden gecontinueerd. Maar hieruit zou eens te meer kunnen blijken, dat hetgeen de staat eenmaal in handen heeft ge nomen, niet spoedig door hem weer wordt losgelaten, ook al is de directe aanleiding tot het staatsingrljpen (het gebrek aan aanbod op de kapi taalmarkt) verdwenen". Deze woor den sprak de voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, mr. D. A. Delprat giste ren in zijn traditionele jaarrede ter gelegenheid van de eerste openbare vergadering van de Kamer in het nieuwe jaar. Over Amsterdam sprekend zei mr. Delprat, dat het ogenblik, waarop de toestand der oeververbindingen van Noordzeekanaal en LJ onhoudbaar zal blijken, .steeds meer naderbij komt en dat men te laat zal beseffen vol strekt achter de feiten aangelopen te De directeur-generaal van de P.T.T»» ir. J. D. H. van der Toörii hóeft vrij dag in zijn nieuwjaarsrede gezegd, dat de posterijen dit jaar het punt zullen bereiken, waarop zij ongeveer gelijk spelen. De telefonie en do girö vertonen een normale winst en de te legrafie en "de draadomroep zullen een gering verlies opleveren. Dat van de draadomroepzal echter weer iets kleiner zijn dan vorig jaar weer iets kleiner zijn dan vorig jaar.. De totale bruto inkomsten van de P.T.T. stegen in het afgelopen jaar met acht k negen procent. Over radio en televisie zeide de heer Van der Toorn, dat het aantal radio toestellen met 5,5% toenam tot onge veer 2,5 miljoen en dat hét aantal te levisietoestellen toenam met 63% tot 391000. Het aantal rekeningen bij de postcheque- en girodienst liep op van 650.000 tot 700.000. In november» aldus- d$Jw«r Van Toorn, werd de 900.000ste telefoon aansluiting in gebruik gesteld. De nummercapaciteit van de centrales werd in 1958 opgevoerd met onge veer 100.000, zodat de totale capaci teit thans iets over de 1 miljoen be draagt. De invloed van de 4% tariefs verhoging bleek bijzonder gering. Er zijn thans nog 28000 aanvragen. Het telegraaf verkeer vertoonde, aldus spreker, het bekende verschijnsel van zeer langzaam teruglopen. Het aan tal telex-aansluitingen nam met 9 procent toe, ofschoon op nog wat meer gehoopt was. De draadomroep gaf een teruggang te zien van 3 procent. Door de ver hoging van de inleggersrente bij de rijkspostspaarbank, ongeveer een jaar geleden, tot 3 pet., nam het in gelegde bedrag ogenblikkelijk toe. In de loop van 1958 echter ebde deze impuls weer ai'. In de loop van het jaar overschreed het inleggerstegoed _dflJlr.nwljar<a;«ulden. hebben. Ook sprak de voorzitter zijn zorg uit over de grote invloed, die de Deltawerken hebben op de werk zaamheden tot het droogleggen van het LJselmeer. Bij dit laaste staan voor de hoofdstad juist grote belan gen op het spel. Mr. Delprat zeide van mening te zijn dat het fraaie beeld van onze beta lingsbalans geflatteerd is en niét tot optimisme mag leiden, hetgeen even zeer geldt voor dè betrekkelijke ruimte, die de geld- en kapitaal markt in liet achter ons liggende jaar te zien gaf. Van groot belang voor onze interna tionale concurrentiepositie achtte mr. Delprat ook de exportfinanciering, die in 1957 in. moeilijkheden is ge raakt en sedertdien een onderwerp van vele klaagzangen is geweest. Dank zij enkele omissies en onder handse regelingen kon er op dit ge bied weer Iets meer ruimte komen. Spreker toonde zich ook een voor stander van een grotere vrijheid in de agrarische sector van het bedrijfs leven en van het afschaffen van de consumentensubsidie op de melk. Sa nering van het landbouw- maar ook van het huurbeleid zal zo merkte de voorzitter op ertoe moe ten bijdragen dat de verstarring, die vanuit de moeilijke positie van de overheidsfinanciën het gehele econo misch bestel dreigt te doordringen, wordt doorbroken. Na een overzicht te hebben gegeven van de verschillende sectoren van het hoofdstedelijke economische le ven wijdde spreker aandacht aan de consequenties van het conflict met Indonesië. „Bij alle nadelen kan aan de acute verbreking van de banden met Indonesië misschien toch dit goe de verbonden zijn, dat, ware men niet ineens voor de noodzaak tot overschakeling geplaatst, wij te zeer zouden zijn blijven „hangen" aan dat Land om nieuwe mogelijkheden, die zich elders aan ons voordeden te grij pen", zo zei mr. Delprat. De. voorzitter van de Kamer van Koophandel cn Fabrieken in Fries land, de heer J. D. Folkertsma uit Drachten heeft in zijn vrijdagmiddag uitgesproken nieuwjaarsrede een licht economisch herstel geconsta teerd in het tweede halfjaar van 1958, zowel in eigen land als daarbui ten. Verschillende maatregelen wij zen voorts op een toenemend vertrou wen in de economische vooruitzich ten voor de naaste toekomst. Ook in Friesland heeft de kentering van de conjuncturele situatie, met name in het eerste halfjaar van 1958, geleid tot een merkbare verdere verzwak king van de expansieve kracht in al le sectoren van het economische le ven. ingelegd bedrag sinds 1946. Volgens voorlopige gegevens werd bij de Rijkspostspaarbank in 1958 het hoogste ingelegd bedrag ge boekt sinds 1946, namelijk 740 mil joen gulden. Uitbetaald werd 615 miljoen gulden. Er werd dus circa. 125 miljoen gulden bij de R.P.S. ge spaard. Na bijschrijving van de over 1958 verschuldigde rente ad 60 mil joen gulden bedraagt het totale te goed rond 2130 miljoen gulden. De dalende tendentie, die het vorige .jaar bij de ingelegde bedragen viel I waar te nemen, kwam omstreeks het begin van 1958 tot staan. Met in gang van 1 januari 1958 werd de ren tevergoeding verhoogd tot 3 Me de als gevolg daarvan begon zich in de. loop van februari weer een lang zaam stijgende lijn af te tekenen. Ook de ontwikkeling van het opge nomen bedrag had een gunstige in vloed op de besparingen. In 1957 was de normale verhouding, die in het i algemeen bestaat tussen de hoogste i van het saldo-tegoed en het opgeno- men bedrag, verstoord als gevolg i van de hoge rente op de kapitaal markt, die vele spaarders er toe bracht hoog rentende obligaties aan te. kopen. In 1958 is de normale ver houding nagenoeg weer hersteld. Het aantal deelnemers aan de sinds 1 oktober 1958 voor jongeren van 15 t.e.m. 20 jaar geopende mogelijkheid tot het sluiten van een jeugdspaar- overeenkomst bedraagt tot dusverre circa 35.000. Belgische begroting heeft tekort van 4996 miljoen De Belgische begroting voor 1959 geeft voor de gewone begroting een totaal aan van 101.879 miljoen frank aan ontvangsten en van 106.875. mil joen dan uitgaven, zodat het ge raamde tekort 4.996 miljoen frank bedraagt. De uitgaven van de buitengewone begroting zullen naar raming onge veer 20 miljard frank belopen. De buitengewone ontvangsten op de rijksmiddelenbegroting voor 1959 worden geraariid op 698,2 miljoen frank. In de algemene toelichting wordt gezegd, dat het reeds in 1959 indie nen van een in evenwicht verkerende gewone begroting slechts mogelijk geweest zou zijn door een deflatie, die de economische toestand zou hebben verergerd. Van dè belasting betaler moest echter een gematigd offer worden gevraagd om het te kort binnen de gestélde perken te houden. Kolonel Bakker bevorderd tot commodore Bij K. B, is. bevorderd tot commodore de kolonel W Bakker van de Kon. Luchtmacht, commandant van het commando lüchtvaartopleidingen. De gemiddelde levensduur van de Ja panner is sinds 1947 met 15 Jaar toege nomen, dank zij de vooruitgang van de medische wetenschap, zo deelt het Ja panse ministerie van sociale zaken mee. Hij bedroog in 1958 vóór mannen 64,9 en voor vro. en G9.4 jaar. KERKNIEUWS Wrede ds. -I. van Did'emèn Tn de morgendienst van '1 ianuari zal ds. P.-van Doven, hervormd rvedi- kant te Gaast- de nieuwe predikant van Zoutelande ds. Joh, van Dulle- men uit Oudega (Fr.) in zijn ambt bevestigen. In de middagdienst om 2.30 uur zal ds. J. van Dullemèri zich aan zijn nieuwe, gemeente verbinden. Ds. Van Dullonlen vervult de vacatu re, die ontstaan is door het vertrek van ds. J. F. Wagener naar Voorburg. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Echten fFriesland) W R. Barkema, kandidaat te Groningen. CHRISTELIJK GEREF KERKEN. Tweetal te Schiedam B. Bljleveld te Noordeloos en J Brons te Mijdrecht. Bedankt voor Rozenburg Th rc-i-men te Mussél GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Bedankt voor Ridderkerk M. Blok te RljS3en.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6