Twee Westkappelaars na 47 jaar Amerika in geboortedorp terug KLANKBORD „Proeve" van nieuwe berijming van 110 psalmen verschenen STRAAUAGER STORTTE BRANDEND NEER: ÉÉN DODE ZATERDAG 3 JANUARI 1959 PROVINCIAL ZEEUWSE COURANT 3 Jacob en Andries Huibregtsen waren een halve eeuw Jakeen „Andy".... IN EEN MENGELMOESJE van zuiver Amerikaans en zonodig nog zuiverder West- lcappels hebben de gebroeders Huibregtsen ons hun verhaal gedaan. Na een verblijf van 47 jaar in de Verenigde Sta ten zijn de beide vrijgezellen voorgoed teruggekeerd naar hun geboorteplaats Westka- pelle. Als jongens van 15 en 16 jaar vertrokken zij met hun ouders naar Amerika. Ze hebben er geboerd en getui nierd en na het overlijden van hun ouders die steeds het dialect van Westkapelle bleven spreken het Neder lands een beetje verleerd. Wat hen goed bijbleef was dit dialect. Daarom was het bij de aankomst op de kade in Rotterdam een beetje moeilijk. Maar ze ontdekten spoedig, dat zij beter werden begrepen als zij zich in hun Amerikaanse Engels uitdruk ten... Daarom bewaarden zij het dialect tot in Westkapelle, waar zij met hun Amerikaans minder kunnen uitrichten.. De gebroeders Huibregtsen, die zich dus, na bijna een halve eeuw aan de andere kant van de Atlan tische Oceaan te hebben gewoond en gewerkt, weer in Westkapelle hebben gevestigd, zijn daar ont vangen als échte Westkappelaars. Wat zij van hun dorp terugvon den, was vanzelfsprekend niet hét Westkapelle-van-vroeger. Het was een gans ander dorp, met vreemde straten, voor de gebroeders Hui bregtsen curieus in haar loop... Maar zij vonden er wel hun oude schoolkameraden, de buurjongens én al die anderen, die zich uiter aard in dezelfde, bijna-pensioen- gerechtigde-leeftijd mogen ver- Jacob en Andries Huibregtsen met hun ouders in hun „eerste West- kapelse tijd". Voor hun emigratie in 1912 droegen zij de klederdracht van hun dorp, die zij eerst op de dag van de emigratie aflegden. heugen... En bij al die bekenden vonden zij nog dezelfde eigen schappen en karaktertrekken van vroeger. Hoewel de „zeden en ge woonten" in de tijd, dat zij weg waren, wel veel zijn veranderd, zo vinden ze. En de levensstandaard, die was, toen ze met de oude „Noordam" vóór 47 jaar vertrok ken, niet zo hoog. Maar eigenlijk hebben ze deze ver anderingen in de Verenigde Sta ten ook zien voltrekken... Andries was vijftien jaar en Ja cob zestien, toen hun vader, die in Westkapelle landbouwer en dijkwerker was, besloot te emi greren. Ze vonden het geweldig, het zou allemaal nieuw zijn, an ders Ze legden de dracht van hun dorp af en stapten in New York „op z'n burgers" aan wal. Zo deed ook hun vader. Me vrouw Huibregtsen-Gabriëlse wilde haar dorp niet verlaten in Het huis van de gebroeders Hui bregtsen in Wisconsin-Rapids, hun laatste verblijfplaats in de Vere nigde Staten BUIT. Iemand ging er dinsdag op een Londens station van door met een kartonnen doos kleding van de televisiekomiek Richard Hearne. De inhoud: een verfomfaaide pantalon, een schertsbril van koper, een hoge hoed die betere dagen heeft gekend en een valse snor. SCHEEF GEBLEVEN. Enkele Fran se toeristen, die de jaarwisseling in Pisa vierden, kwamen op de gedachte dat het met die scheve toren, waar niemand een oplossing voor weet, in de grond van de zaak heel eenvoudig gesteld is. Na afloop van de festivi teiten reden zij hun auto naar de to ren. Twee van hen klommen naar bo ven en maakten daar een staaldraad vast, twee anderen bevestigden de kabel aan de achterzijde van de auto. De meest nuchtere Fransman ging achter het stuur zitten, gaf flink veel gas en liet de koppeling opkomen. De auto schoot het plein over. Maar aan de staalkabel zat een flink stuk van de achterzijde der auto vast, dat bij deze manoeuvre werd losge scheurd. En natuurlijk stond de to ren even scheef als in 1958. FANTASIEPMN. „Ik heb alleen maar wat whisky gedronken omdat ik kiespijn had", zei Curtis E. Tho mas, toen hij in Knoxville (V.S.) was gearresteerd omdat men hem ver dacht van chaufferen onder invloed van alcohol. Zijn excuus baatte niet. De rechtbank legde hem vijftig gul den boete op -ladat was vastgesteld, dat hij tanden noch kiezen bezit* Opdracht voor drie Esso mammoeth-tankers Esso Nederland N.V. en haar moeder maatschappij de Standard Oil Com pany New Jersey hebben de opdracht voor de bouw van vier tankschepen van elk 47.000 dw ton bij Verolme's verenigde scheepswerven N.V. gean nuleerd. Deze annulatie hangt samen met de gestegen behoefte aan grotere sche pen in het internationale olievervoer en is met name, wat Esso Nederland betreft, een gevolg van het besluit van de gemeente Rotterdam tot de bouw van Europoort, waardoor het in de toekomst mogelijk wordt deze grote schepen in Nederland te ontvangen. In de plaats van de bovengenoemde vier schepen van 47.000 dw ton is thans aan de Verolme's verenigde scheeps werven opdracht gegeven tot de bouw van drie mammoeth-tankschepen van elk 73.000 dw ton, waarvan een voor Esso Nederland is bestemd en twee andere voor het Jersey-concern. Drs. v. d. Beugel wordt belast met bijzondere opdrachten Met ingang van 5 januari zal de oud staatssecretaris van buitenlandse za ken, drs. E. H. van der Beugel, lijde lijk worden verbonden aan het depar tement van buitenlandse zaken als speciaal adviseur van de ministei van buitenlandse zaken. Hij zal worden belast - met bijzondere opdrachten. een japonnetje uit de confectie bedrijven: eerst in Middelburg verwisselde zij van kleding. Boerden'j De familie vestigde zich in de staat Wisconsin aan het Michigan- meer. Twee jaar werkten ze hard in Sheboygan, tot zij in 1914 in Vesper in dezelfde staat een boerderij kochten, waarbij 65 hec taren land hoorde. Onontgonnen land, dat de Huibregtsens in cul tuur brachten. Dertig jaar werk ten ze op deze boerderij, een zui velbedrijf met Nederlands vee. Te genslagen bleven hen daarbij niet gespaard, maar zij waren boer in hun hart en hadden plezier in het veelal harde werk. Toen zij zich in Vesper vestigden, was hun land geheel bebost. In de winter, als de temperatuur soms tot dertig graden onder nul (Celsius) daalde, hakten ze bo men. De kolenleveranciers hebben er in die dertig jaren nimmer één mudje kolen kunnen slijten... De wortels gingen ze met dyna miet te lijf. Na het overlijden van hun ouders vestigden zij zich in 1944 in Wis consin Rapids, waar zij tot 1958 de tuinen van enkele riante villa's onderhielden. Zoals het ook met de kerken ging in de voornamelijk door Neder landse emigranten bewoonde ne derzetting Vesper, zo ging het ook de gebroeders Huibregtsen, die al spoedig na hun vestiging in de Verenigde Staten alleen nog naai de namen „Jake" en „Andrew" of „Andy" luisterden. Er waren twee kerken, waar men aanvankelijk 's morgens een dienst in het Nederlands en 's middags een dienst in het Engels hield. Maar al spoedig waren het tweemaal twee in de Engelse taal gehouden diensten. Zoals Jacob en Andries Jake and Andrew werden, zo gingen zij ook zelf het Amerikaanse Engels spre ken en nog later: er ook in den ken. Daarom hebben zij nu soms een beetje moeite met het Neder lands. Jae-s" Aan dat Nederlands of het dialect voegen zij nog gemakkelijk een „You know" toe en ook wisselen zij het Westkappelse „Jae" met „Yes" ai'. Als ze met elkaar con verseren, doen zij dat ongemerkt nog in het Amerikaans. Maar onder de druk van de pro testen van de 6-jarige Joke Hui bregtsen dochtertje van het fa milielid, waarbij zij op het ogen blik hun intrek hebben genomen schakelen zij langzaam maar zeker weer over op het Neder lands. Zij blijven daarbij Ameri kaans staatsburger. Zo betalen ze nog steeds belasting aan Uncle Sam... Daar staat tegenover, dat zij met hun harde dollars in Nederland goedkopdr kunnen leven dan in Amerika. Het bevalt de beide Amerikaanse Westkapelaars weer uitstekend in hun geboortedorp. Zij leggen aan de lopende band visites af bij oude .vrienden en kennissen. Zij hebben nu een eigen huis gehuurd, dat zij binnenkort zul len betrekken. Hun besluit is eigenlijk al een beetje definitief zij blijven. Hoewel zij al hun bezittingen heb- tfen verkocht,, hopen zij nog wel eens eèn vakantiereisje naar Wis consin te maken. Want zoals zij in 1912 in Westkapelle vele vrien den achterlieten, zo ging het ook in 1958 in Wisconsin-Rapids. Om op de hoogte te blijven van de gebeurtenissen in deze stad hebben zij een abonnement geno men op de „Wisconsin-Rapids Daily Tribune", zoals zij, ook tien jaar geleden in Amerika abonnee van de P.Z.C. werden, toen het plan rijpte, om naar Nederland terug te keren. De P.Z.C. was in De gebroeders Huibregtsen, die na een verblijf van .'f7 jaar in de Vere nigde Staten in hun geboorteplaats Westkapelle zijn teruggekeerd. (Foto P.Z.C.) die laatste tien Amerikaanse ja ren niet alleen een middel om het Nederlands weer eens wat op te halen, maar ook om op de hoogte te blijven van de gebeurtenissen in Westkapelle. Wel vonden ze, dat de P.Z.C., hoe wel toch steeds stipt verzonden, hen te onregelmatig bereikte. Nu de rollen zijn omgedraaid is het met de ontvangst van de „Tri bune" geen haar beter... Maar al is dat soms een week lang het geval, het blad komt er, vaak met zes exemplaren tegelijk. En daarmee wordt nu, in West kapelle, het Engels bijgehouden... Dat lukt aardig. Zegt een bezoeker bij het ver trek in een poging eens iets echt Westkapels te lanceren: „Kom, gae'is klaransie mae- ken", dan is er een blik van vage verwondering, van herken ning ook, maar het antwoord luidt: „Jae... yes, may be some day we see you again"... PILOOT KWAM IN BOOM TERECHT Vrouw trachtte nog haar man te redden Een vliegtuigongeluk in ons land heeft gisteren een dode geëist: de heer C. Rondeel uit Huis ter Heide. Zijn knecht is met ernstige brand wonden in het ziekenhuis te Zeist opgenomen. De piloot, de 84-jarige majoor B. C. Buys uit Amersfoort, vlieger-instructeur bij het 700ste squadron had op tijd het toestel (een straaljager van het type f 86 k) met zijn schietstoel verlaten. Kort na de start kreeg majoor Ruys storing aan de motor. Hij probeerde een open plek te vinden, waar hij het toestel kon laten neerkomen. Het vliegtuig vloog echter in brand zodat hij gedwongen was van de schietstoel gebruik te maken. Al brandend ramde de straaljager het dak van een kolenopslagplaats, waar in het slachtoffer en de heer Van der Hoven aan het werk waren. De schuur vloog onmiddellijk in brand en was in korte tijd een laaiende fak kel. Ook de kleren van de heer Ron deel en de heer Van der Hoven vat- j ten vlam, mevrouw Rondeel goot met fevaar voor eigen leven water over eide mannen. Zij kon geen hulp krij gen, omdat niemand het aandurfde, zich tussen de nog rondvliegende ex plosie-brokstukken te begeven. Eerst nadat de explosies ophielden, kon men de onheilsplaats benaderen. De beide mannen werden naar het Algemeen Ziekenhuis te Zeist ver voerd, waar de heer Rondeel kort na aankomst overleed. Nadat het toestel eerst de kolen- opslagplaats van de heer Rondeel had geraakt, boorde het zich in het kleine stukje rulle grond, dat hier tussen een groot aantal huizen ligt. Er volgde een enorme explosie, waar op brandende brokstukken in het rond werden geslingerd. Vlammen to renden hoog op en zetten de omge ving in een onheilspellende vuurgloed. Men zag kort daarop, hoe de piloot niet zijn parachute in de kruin van een denneboom terechtkwam. De brandweer uit Zeist en de on- gevallenploeg van het vliegveld Soesterberg waren spoedig ter plaatse. Met schuimblussers werd het vuur bestreden, waardoor uit breiding kon worden voorkomen. STEMMEN UIT DE KERKEN Verdienstelijk werk van een interkerkelijke stichting Juist vóór de kerstdagen, zoals was aangekondigd, kregen we toegezonden de „Proeve van een nieuwe berijming" van 110 psalmen. Ze is aangeboden „door de interkerkelijke stichting voor de psalmberijming". Die interkerke lijkheid betekent tot op het moment van aanbieding, dat in deze stichting mensen zitting hebben die waren aangewezen door de Nederlandse Her vormde Kerk, de Gereformeerde Kerken, de Algemene Doopsgezinde So ciëteit, de Remonstrantse Broederschap en de Evangelisch Lutherse Kerk. In een begeleidend schrijven wordt ons verteld, dat sommige kerken nog geen beslissing genomen hebben wat de deelneming betreft. Wanneer zij een gunstige beslissing nemen, zullen zij alsnog tot de stichting worden toegelaten. Dat er gewerkt werd aan een nieuwe berijming van de psalmen, mag als algemeen bekend worden verondersteld en eveneens dat de Ned. Hervormde Kerk de leiding heeft gehad, wat niet wil zeggen dat men aanstuurde op een Hervormde bundel. Veeleer heeft hier de gedachte geleefd: Als wij het niet samen kunnen doen en als protestants Nederland nu ook nog meer verdeeld moet worden door verschillende berijmingen van de bijbelse psal men, dan kunnen wij veel beter blijven voortgaan met de tot nn toe ge bruikte berijming van 1773, hoeveel bezwaren daartegen steeds meer mo gen komen. Die interkerkelijke stichting heeft de medewerking gekregen van dichters van naam. ook weer uit verschillende kerken afkomstig, terwijl natuurlijk theologen, die vaardig zijn in de oor spronkelijke talen van het Oude en Nieuwe Testament, hebben meege werkt als toeziend® voogden. Dat nauw samenwerken van dichter en theoloog is hier dan ook wel nodig. Het voorlopige resultaat ligt dan in die 110 opnieuw berijmde psal men voor ons. Laten we direct er aan toevoegen, dat het gebodene ons niet tegen valt. De interkerke- lijka stichöng belooft ^jnet be kwame spoed" haar arbeid te vol tooien, zodat we binnen niet al te lange tijd de 40 overgeschoten psalmen mogen tegemoet zien. Men wil nu vast eens horen hoe „de klank en weerklank van deze psalmen bij het Nederlandse volk zullen zijn". Wie bezwaren tegen psalmen in dit proefbundeltje heeft en voorstellen tot verbete ring kan zich richten tot het secre tariaat van de stichting. Het is dus echt een proefbundel die boekje van 95 cent, om eens te proberen hoe deze psalmen bevallen en hoe ze zingen. De psalmen hebben door de eeuwen heen een grote betekenis gehad in de kerk. Het woord psalm komt van een Grieks woord, dat een goede vertaling is van een Hebreeuws, dat betekent „snarenspel". Het is dus een lied dat gezongen werd. Begeleid door bepaal de muziekinstrumenten. We vinden deze opgesomd in psalm 150. In na volging van de synagoge zijn deze psalmen van het begin af aan een be langrijk bestanddeel geweest van de eredienst van de christelijke gemeen te. Paulus vermaant haar „onder elkander te spreken met psalmen, lofzangen en geestelijke liederen". (Ef. 5:18, 19). We weten dat, even als de Joodse gemeente, de kerk van de eerste eeuwen de gewoonte had het lezen van de H. Schrift af te wis- (Zie slot pag. 4 kol. 3) Strijd beslecht Tenslotte is de Cubaanse dictator president Fulgencio Batista dan toch ten val gebracht. Men meende weieens, dat deze pleger van staatsgrepen te gewiekst was om zich op een of andere manier zelf te laten verjagen. Van 1933 tot 1944 en opnieuw van 1952 tot woensdag jongstleden was hij óf de machtige man achter de schermen óf zelf pre sident. Was hij alleen maar „de machtige man", dan zette hij presi denten af wanneer ze niet meer vol deden als marionet. „Het is mijn roeping om revoluties uit te voeren zonder bloedvergieten", heeft hij eens gezegd. Als president heeft hij de laatste jaren bijzonder meedogen loos geregeerd. Zijn harde dictatuur wekte reactie bij brede lagen der be volking. De werking van deze tegen krachten werd niet weinig gestimu leerd, toen op 2 december 1956 de re bellenleider Fidel Castro met een tachtigtal bewapende aanhangers van Mexico uit landde in de oostelij ke provincie Oriente. In deze dichtst bevolkte en vruchtbaarste provincie van het eiland begon hij het voeren van een guerïlla-oorlog die tegen Ba tista's dictatuur was gericht. Het is wel een bewijs van de grote ontevre denheid, dat Castro's strijdmacht zo sterke steun ontving en uitbreiding onderging, dat de krachtmeting ten slotte bij de jaarwisseling 1958-1959 in Castro's voordeel eindigde zodat de dictator op de eerste dag van het nieuwe jaar een goed heenkomen moest zoeken naar de Dominicaanse republiek. Er valt nog weinig te zeggen over de wending, die het beleid in Cuba nu zal nemen. President Batista heeft bij herhaling betoogd, dat het internationale communisme steun zou verlenen aan Castro's ac ties. Hij knoopte aan bij het vast staande feit, dat zich onder de aan hang van Castro ook communisten bevinden. Maar het is voorts niet aan twijfel onderhevig, dat tot Castro's „gevolg" lieden van zeer verschillen de opvattingen behoren, zoals aan hangers van oud-president Carlos Prio Socarras (die in 1952 door Ba tista uit het zadel werd geworpen) en democraten van allerlei overtui ging. Zelf heeft Castro indertijd in de zomer van 1957 voor de New- York Times een verklaring afgelegd waarin onder meer stond dat hij voorstander is van een gematigd, niet-revolutionair regime met aan het hoofd een burger en met een niet overdreven radicaal sociaal-econo misch program. Ongetwijfeld bestaat de grootste buitenlandse belangstelling voor de verdere gang van Cubaanse zaken in de Verenigde Staten. Voor de Amerikanen is dit eiland tussen de Golf van Mexico en de Caraibisclic Zee zowel in militair-strategisch als in economisch opzicht van groot belang. De betekenis van Cuba in militair- strategisch opzicht volgt uit de lig ging van het eiland in de buurt van het Panamakanaal. En wat de econo mie betreft: een zeer groot deel van de Cubaanse suikerfabrieken is Ame rikaans eigendom en meer dan de helft van de suikerproduktie (het voornaamste bestaansmiddel op het eiland) gaat eveneens naar de Ver enigde Staten. Ook voor de winning van ijzererts (en er zit heel wat ijzer in Cubaanse grond) hebben de Ame rikanen uitgebreide concessies ver kregen. De Cuban-Colombian Oil ComDany, die van plan is om van Cuba ook een olieland te maken, wordt eveneens door Amerikanen ge financierd. Dat er in sociaal opzicht ontevreden heid heerst, is onder meer toe te schrijven aan het lage levensniveau van de plantage-arbeiders en boeren. De sociale onrust in Cuba gaat op en neer met dalingen en stijgingen van de suikerprijs, die altijd nauw samen hangen met de Amerikaanse invoer- politiek. Ook bij Castro's overwinning heeft de economie een belangrijke rol gespeeld. Zijn troepen hadden name'ijk verscheidene suikerhavens afgesloten, zodat aan de militaire vorderingen een economische blokka de werd toegevoegd. Aangenomen mag worden, dat Batista de laatste tijd ook bij de Amerikanen uit de gratie was gevallen: het denkbeeld om Amerikaanse wapens te sturen ter versterking van Batista's troepen vond bij de regering te Washington geen ingang. En de „New-York Times" heeft gisteren de val van Ba tista toegejuicht en hulde gebracht aan Fidel Castro voor diens strijd te gen de dictatuur. Afgewacht moet in middels worden, of Castro erin zal slagen, een democratie te vestigen. Gelukt het, dan kan een democra tisch parlement vooral in sociaal op zicht bergen constructief werk ver zetten. FIDEL CASTRO t»^verjoeg dictator.» ALS JONGENS GEËMIGREERD Het Wereldgebeuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3