Verdachteautohandel' op eiland Schouwen Zeeuwse Almanak ER KWAMEN MEER SCHEPEN IN DE HAVEN VAN VLISSINGEN Functie nieuwe statencommissie niet geheel duidelijk Ven. AUTOMOBILIST UIT RILLAND BOTSTE TEGEN LICHTMAST Agenda 2 PROVINCIALE Z EUWSE COURANT ZATERDAG 3 JANUARI 1959 IN DUITSLAND GESTOLEN? Drie man in arrest Naar wij vernemen zijn op Scliou- wen-Duiveland drie mannen gear resteerd en overgebracht naar het hnis van bewaring in Middelburg, verdacht van aankoop van een ge stolen auto. Het zijn een zekere v. D. en K. uit Haamstede en De H. uit Zierikzee. De laatste, zo beves tigde men ons van de zyde der jus titie te Middelburg, fungeerde als „contactman" bij de verkoop van een volkswagen, waarvoor de beide mannen uit Haamstede slechts f 2200.— betaalden. De benodigde papieren ontbraken en na een door de rijkspolitie te Brou wershaven ingesteld onderzoek, wer den de drie bij deze verdachte han del betrokken personen aangehou den. Naar wij verder vernamen wordt het niet uitgesloten geacht, dat hier sprake is van een min of meer geor ganiseerde handel in gestolen volks wagens, die via Limburg zou lopen. In ieder geval is het onderzoek in handen gesteld van de douane-re- voor koster K. Verheule Na de kerkdienst op nieuwjaarsmor gen in de gereformeerde Westerkerk te Goes heeft de kerkeraad afscheid genomen van de koster, de heer K. Verheule, die na 34 jaar dienst, eer vol ontslag kreeg wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd. Tijdens de bijeenkomst In de kosterswoning speldde wethouder Van Melle de scheidende de ere medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst. Namens de kerkeraad sprak ds. Jansen, die de scheidende koster een geschenk onder couvert aanbood. De heer Verheule zal als koster wor den opgevolgd door de heer Van Zweeden, thans koster van de Oos- terkerk te Goes. te Zierikzee met pensioen Op 1 januari 1959 heeft de heer Ph. v. d. Linde te Zierikzee, opziener bij de visserij-politie op de Zeeuwse stromen, na een loopbaan van 51 jaar, deze dienst verlaten wegens re organisatie en bestedingsbeperking. Woensdag werd te zijnen huize af scheid van hem genomen door de voorzitter ir. J. D. Dorst, de bacterio logen dr. A. v. Grijns uit Bergen op Zoom en A. G. Drinkwaard uit We* meldinge, de hoofdopziener, de heer M. C. van Hekke, de heer Vriens uit Middelburg en personeel. De heer Dorst bracht in zijn afscheidsrede de grote verdienste van de heer Van der Linde naar voren, die van zijn 12e jaar af onafgebroken met toewij ding zijn dienst heeft vervuld. Ook andere sprekers gewaagden van zijn ijver en kameraadschap. eherche. In sommige klingen bestaat het vermoeden, dat de bij deze „han del" betrokken figuren zich in Ne derland meester maken van kente kenbewijzen en andere papieren van uit de roulatie genomen volkswa gens, waarna zij dan in Duitsland qua kleur en andere kentekenen „bij passende" auto's ontvreemden om die, compleet met papieren, over de grens te brengen en hier tegen rela tief lage prijzen van de hand te doen. Het zou zelfs niet uitgesloten wor den geacht, dat de bestolenen in be paalde gevallen onder één hoedje spelen met de dieven, namelijk door hun wagens tegen diefstal te verze keren en ze daarna te laten ont vreemden. De wagen, die op Schouwen-Dulve- land aan de man werd gebracht, werd verkocht via relaties die uit Limburg afkomstige lieden daar sinds hun verblijf tijdens het ramp herstel verwierven. Dijkgraven nieuwe Kon. besluit op 31 december verschenen Op oudejaarsdag zijn de koninklijke besluiten verschenen, waarbij de dijk graven en gezworenen van de nieuwe geconcentreerde waterschappen op Noord-Beveland, Tholen en Schou- wen-Dniveland werden benoemd. Bij deze benoemingen werden volledig de destijds door ae vertrouwensmannen uit deze streken gedane voordrachten >e commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft woens dagmiddag te Middelburg de dijkgra ven van de waterschappen Noord- Beveland en Tholen, resp. de heren M. W. van Arenthals uit Kats en H. van Gorsel uit Oud-Vossemeer be ëdigd; de heer A. M. Geluk uit Noord-. fouwe, dijkgraaf van het waterschap chouwen-Duiveland, werd op oude jaarsavond ten huize van burgemees ter M. A. van Wijk te Noordgouwe beëdigd. De commissaris en zijn echt genote verbleven namelijk met de jaarwisseling op Schouwen-Duive- e&Ms en* a<$e- en- ■/PSP e/z /iccfi/, c/a/ xr/' ocdde/ tdideeaae z. taeeb c&zz ent- zet' /e ,EZEi_UG0t' Intrekking van subsidie „Gezondheidsdienst voor In de afdelingen van de Provinciale Staten van Zeeland is gesproken over het voorstel van Gedeputeer de Staten om geen subsidie meer te verlenen aan de stichting „Provinciale Ge zondheidsdienst voor dieren in Zee land". Een lid drong aan op handha ving van het subsidie, terwijl een an der lid verzocht om een inzicht in de financiële toestand van de dienst. Voorts vroeg dit lid wanneer Gedepu teerde Staten de dienst ingelicht heb ben en waarom het voorstel niet eer- In hun antwoor d wijzen Gedeputeerde Staten er op, dat de balans van de Gezondheidsdienst over 1957-1958 sloot met een voordelig saldo van 6.281,14, welk bedrag aan het kapi taal werd toegevoegd, zodat er geen aanleiding meer beslaat voor het ver lenen van een subsidie. Het bestuur van de stichting was reeds op 24 de cember 1957 door Gedeputeerde Sta ten in kennis gesteld van hun voor nemen een voorstel te doen tot in trekking van het subsidiebesluit. Blij kens een daarop ontvangen antwoord gaat het bestuur van de stichting, gezien de verbeterde financiële posi tie, volkomen met het voorstel ak koord. Gedeputeerde Staten delen mee, dat het algemeen verslag geen aanleiding geeft hun voorstel te wij zigen. Bibliotheekcongres in Middelburg Op 1 en 2 juni aanstaande zal de Nederlandse vereniging van biblio thecarissen haar jaarlijks congres in Middelburg houden. Het is 35 jaar geleden dat deze vereniging Middel burg als plaats voor haar congres koos. Ter gelegenheid hiervan werd toen een zeer geslaagde tentoonstel ling gehouden, waarvan de organi satie bij de provinciale bibliotheek berustte. Auto uit Wissenkerke veroorzaakte aanrijding Vrijdagmiddag ontstond op de Ant werpsestraatweg tGr hoogte van de Glacisstraat te Bergen op Zoom een aanrijding tussen een personenauto, bestuurd door J. K. uit Steenbergen en een personenauto bestuurd door H. de F. uit Wissenkerke. De F. reed met te weinig tussenruimte achter K., zodat eerstgenoemde tegen de auto van K. reed, toen deze moest af remmen. Alleen de auto van De F. werd beschadigd. De politie heeft te gen De F. proces-verbaal opgemaakt. CIJFERS OVER 19S8 Installaties uitgebreid Het scheepvaartverkeer in de ha ven van Vïissingen was in 1958 iets drukker dan in het voorgaande. Er kwamen namelijk 2830 zeeschepen binnen of wel 145 meer dan in 1957. De totale tonnemaat van deze schepen was echter iets minder, 4.684.257 brt. tegen 4.890.141 brt. in 1957. Het aantal binnenschepen VAN imn TOT ZEEUWSE „SUS"-WINNAARS Onder de vele Zeeuwse radioluiste raars, die op oudejaarsavond naar de uitzending „Sus en zo" van de K.R.O. luisterden zijn er enkelen geweest, die tijdens dat programma tot de blije ontdekking kwamen, dat zij een prijs hadden ontvangen. Ten kantore "van de „Sus"-actie in Rotterdam kwamen op nieuwjaarsdag meldin gen binnen van prijswinnaars uit Biggekerke 100), St.-Jansteen (ƒ500). Terneuzen (ƒ100) en Zaam- slag (ƒ100). KIL EN KAAL Op de laatste dag van het oude jaar heeft men in Renesse op het dorps plein de laatste iep geveld. Hoewel KOENKELEN Op de Bevélcmden is zo tussen kerst en nieuwjaar weer druk „gekoen- keld", zo verzekerde ons een onzer correspondenten en sinds een onzer collega's in het P.Z.C.-Oudejaar snum- met zo zorgvuldig uit de doeken heeft gedaan wat „koenkelen" i$, we ten vte gelukkig waar het over gaat. De varkensblazen, waarmee de kpen- kelpot vervaardigd wordt, vonden gretig aftrek en het kwartje dat er voor betaald moet worden, wordt gaarne betaald, want de koenkelaars 'krijgen het met rente terug. En ze ker wanneer -ze een zakeninzicht adn de dag leggen, zoals die knaapjes, die op de avond van de dertigste decem ber aanbelden bij een vjoning in een der dorpen op Zuid-Beveland, met dé vraag: May ge me koenkéle Dat mocht. Bij het geluid van de koenleelpot zon gen ze dapper hun versje, waarop de vrouw des huizes vroeg: „En wat hebben jullie non liever. Een sinaas appel of een stuiver?". Gezamenlijk dachten ds koenkelaars diep na; toen sprak er een beleefd: Alstublieft liever een dubbeltje het de bedoeling was van het ge meentebestuur van Renesse om langs de „Lange Reke" een rij van deze bomen te laten staan, heeft men ten slotte toch besloten om, in verband met de iepziekte, deze bomen ook te rooien. Het rooien werd reeds aanbe steed. Binnenkort, zo hoopt men in Renesse, zal een begin worden ge maakt met het egaliseren, spitten, inzaaien en het planten van jonge bomen op het, nu een kale en kille indruk makende. Dorpsplein. MOTORRIJDER BLUSTE BRAND Een motorrijder uit Ovezande, die door Driewegen (BeveJand) reed, wist niet hoe vlug hij van zijn motor moest komen, toen hij vlammen zag lekken in een schuurtje op een der erven, die liij passeerde. Met enkele omwonenden kon hij het vuur blus sen, zodat de schade aan het schuur tje van mevrouw A. Slaakweg tot een minimum beperkt bleef. Do brandweer behoefde er niet aan te pas te komen. RUITERKAMP Een groot aantal ruiters en ama zones heeft enkele dagen doorge bracht op de boerderij van de heer A. van Zuijen te Burghsluis. Zij wa ren leden van de rij vereniging „De Schouwse Ruiters" uit Dreischor. De dames en heren maakten drie dagen lang Uitstapjes te paard door de dui nen en langs het strand en namen deel aan een, vossenjacht. De paar den bleven 's avonds op de boerderij onder de hoede van enkele verzor gers, terwijl hun berijdsters en be rijders naar huis gingen. Wellicht, zo vraagt men zich in de Westhoek af, een verkenning voor de aanstaande „Straö-feesten" ZE WERDEN „HET HAASJE" In SInt-Annaland is een tweedaagse klopjacht gehouden. De buit op de eerste dag bedroeg 108 hazen, 34 pa trijzen en 2 fazanten. Op <le tweede dag verschalkte men 148 hazen, 14 patrijzen en 9 fazanten. dat in Vïissingen meerde, daalde van 992 (451.766 ton) in 1957 tot 958 (431.318 ton). Het merendeel van de zeeschepen dat de Vlissingse haven binnenliep, kwam om olie te bunkeren. Dit aah- tal was 1334 met een totale tonne maat van 3.488.745 brt. Voorts kwa men er volgens het zojuist ver schenen jaarverslag 79 bunker^ schepen (kolen) met 214.616 brt., 790 bijleggers (301.512 brt.), 47 la dende en lossende schepen (158.777 brt.), 9 passagiersschepen (108.854 brt.), 8 schepen van de Mij. „Zee land (32.114'brt.), 29 reparatiescher pen (164.692 brt.), 12 schoonmaak- schepen (167.446 brt.), 4 diverse schepen (47.067 brt.), 18 visserssche pen (434 brt.). Van de ladende, lossende, repareren de- en de passagiersschepen bunker den er tevens 17 (v.j. 21) olie en 2 kolen, zodat het totaal aantal bun kerschepen 1432 bedroeg. Het stuwadoorsbedrijf van de N. V. Haven van Vïissingen ver werkte in 1958 totaal 117.123 ton goederen, w.o. 113.605 ton diver sen, 50 ton vis en 3468 ton stenen en voorts 578 std. hout. Deze cij fers zijn Iets lager dan in 1957, toen totaal 126.367 ton goederen werd verwerkt. De Italiaanse combinatie Fratelli Grimaldi/Sicula gaf om technische redenen in 1958 geen afvaarten van Vïissingen. Daarentegen werd de vi sitatieruimte 2 maal door het m.s. „Oranje" van de Maatschappij Ne derland, 2 maal door het m.s. „Wil lem Ruys" van de Koninklijke Rot terdamse Lloyd, 1 maal door het m.s. „Prinses Beatrix" van de Maat schappij Zeeland en 5 maal door di verse schepen gebruikt voor het lan den cn/of inschepen van passagiers. Minder toeristen Het toeristenverkeer met België was dit jaar kleiner. Er werden 61 (in 1957 00) reizen gemaakt met 11.551 (v.j. 15.440 passagiers. Deze schepen maakten 55 (v.j. 47) maal gebruik van de gemeentelijke Voorhah'en en 6 (v.j. 13) maal van de bullen- en binnenhavens. De Expo deed'dit ver keer geen goed. Verder werd van de havens een druk gebruik gemaakt door schepen van de Koninklijke Marine, het Loodswe zen en de Provinciale Stoomboot- dienst. De tankinstallatie werd met 7 tanks van een totale inhoud van 15.000 m3 uitgebreid. Deze uitbreiding is bijna gereed, waardoor de installatie thans bestaat uit 19 tanks met een totale Inhoud van 41.000 m3. De tanks wa ren in 1958 vrij bevredigend bezet. In de loop van 1958 werd ook een mobile torenkraan aangeschaft, die bij een sprei van 18 meter, waarbij de arm 19% meter boven de grond komt, een gewicht van 2% ton kan lichten. Bij een sprei van 0 meter licht hij 8 ton, terwijl hij maximaal 25 ton licht. Er wordt thaJis beschikt over 3 mo bile kranen. De loodsruimte tverd, rendabel je- Extra-uitgaaf van f 20.000 voor verbouw P.P.D.-kantoor Was niet te voorzien In de afdelingen van de Provin ciale Staten is gesproken over het voorstel van Ged. Staten tot wijzi ging van de provinciale begroting 1958. In hun antwoord op het alge meen verslag van deze afdelingen merken Ged. Staten op, dat zij het mét vele leden van de Staten be treuren, dat een extra-bedrag van 20.000 aangevraagd moet worden voor het kantoor van de P.P.D. Het college wijst er echter op, dat men deze extra-uitgaaf niet heeft kunnen voorzien, omdat voor de ver bouwing en uitbreiding van het P.P. D.-kantoor besloten is over te gaan tot het aanbrengen van een paal- fundering. Daarvoor moesten grond boringen verricht worden en alvo rens dit gebeuren kon, moest de achterzijde van het bestaande ge bouw worden gesloopt. Indien de mo gelijkheid van voorafgaand grond onderzoek aanwezig zou zijn geweest, zoude ze uiteraard benut zijn, aldus delen Ged. Staten mee. Reeds bij de beantwoording van het algemeen verslag bij de aankoop van het onderhavige pand tijdens de winterzitting in 1957, is gewe zen op de onmogelijkheid om ln Mid delburg te komen tot de bouw van een nieuw kantoorgebouw voor de P.P.D., waarom dan ook besloten werd het pand aan te kopen en te verbouwen en gedeeltelijk te vernieu wen. maakt met de opslag van graan en aardappelen en als visitatiegelegen heid voor inkomende en uitgaande passagiers. Om het graan bij in- en uitslag te kunnen wegen werd een weegapparaat aangeschaft. Ook het schoonmaakbedrijf voor tankers kwam in 1958 op gang. Verder wordt in het verslag nog op gemerkt dat ook in 1958 de aanleg plaatsen ten oosten van het spoor wegstation nog niet door het rijk werden hersteld. In dit jaar vestigde zich een bedrijf dat het slopen van schepen ter hand treeft genomen. (Slot van pag. 1) streekse informatie van de provin ciale staten. De heer Van der Feltz stipuleerde, dat er géén sprake van kon zijn, dat de commissie een eigen beleid voerde. En de heef Hommes, die aanvankelijk niets voor het voor stel voelde, ging tenslotte akkoord omdat Ged. Staten erop hadden ge wezen, dat het in de praktijk niet mogelijk zou zijn op een bepaald gewenst tijdstip de staten bijeen te roepen. De kern van dit alles was dus: een commissie kan niet meespelen in het beleid. Nu verdwijnt de oude en komt er een itteuwe commissie, die om met Gedeputeerden te spreken met het college zal moeten denken over en werken aan de oplossing van vele en veelzijdige problemen rond do ontwikkeling van Zeeland. Dit evenwel lijkt nu toch wel enigszins op „meespelen in het beleid"... Maar het college van G.S. heeft blijk baar behoefte aan een dergelijke commissie. Mogelijk ziet het haar als een middel om een zo goéd mogelijk gebruik te maken van de in de staten beschikbare deskundige krachten. En ook kan dit nieuwe orgaan tot ge volg hebben, dat de staten beter bij het beleid worden betrokken, het al thans op de voet kunnen volgen en niet schoksgewijs van de ene staten- zitting in de andere. Maar toch rijzen er wij doelden er in de aanhef reeds óp enkele vragen, waarop tot dusver uit de stukken nog onvoldoende antwoord wordt verkregen, zeker wanneer men Advertentie GESTOORDE OUDEJAARSVIERING Heel Brabants dorp Lepelstraat in het duister Op oudejaarsavond heeft de heer C. v. d. M. uit Rilland Bath en zijn vriend heel Lepelstraat en omgeving in het donker gezet. Hij kwam door de kerkstraat gereden en dacht dat hij even voor de woning van de post- commandant der Rijkspolitie, recht door kon rijden, doch daar maakte de weg juist een flauwe bocht. V. d. M. reed in volle vaart met zijn auto te gen de dubbele lichtmast van het bo vengrondse net van de PNEM, welke Ealen prompt afknapten. Door deze otsing sloegen alle zekeringen door, zodat de bewoners in deze omge ving van licht, radio en televisie ver stoken werden. En dat op oudejaars avond... De elektriciteitsdraden waren afge knapt en hingen dwars over de weg. In het donker vond de politie de auto geheel vernield tegen de lichtmast aan. De bestuurder kroop uit de wa gen en verloor even het bewustzijn. Hij werd toen bij de postcommandant binnengedragen, waar een dokter werd gewaarschuwd. Gelukkig bleken de verwondingen van v. d. M. niet ern stig te zijn. Ook do mede-inzittende was er goed afgekomen. Beiden wa ren onderweg naar kennissen om oud en nieuw te vieren. Het duurde tot half elf eer de scha de was hersteld en het dorp weer licht en stroom kreeg. nagaat'wat-bij de instelling van de eerste nu te verdwijnen com missie werd i Heeft bijvoorbeeld het college naast de technische adviezen van de Werk groep Deltazaken nu óók nog be- hoef te aan goede raad op het stuk van beleid? Het is toch heus wel bij machte zelf de koers te bepalen? En voorts: hoe wel men vermijden, dat zowel Ged. Staten als provinciale sta ten een stuk van hun verantwoorde lijkheid aan de commissie van bij stand delegeren? Als provinciale staten het college over een bepaald punt ter verantwoording willen roe pen, zal dan niet het argument wor den gebruikt: wij hebben de commis sie van bijstand ai ingelicht? Of: de commissie was liet. met ons eens En omgekeerd: zullen de provinciale staten nog wel de openbaarheid zoe ken als een commissie uit hun mid den over een bepaald punt mede verantwoordelijkheid draagt omdat zij advies uitbracht? En tenslotte: zal de openbaarheid van deze bij uit stek publieke zaak nu een vermen ging van bevoegdheden niet onmoge lijk blijkt niet in het gedrang ko men? Ziehier enkele vragen. Vragen en géén conclusies! Maar het lijkt ons toch juist ze te stellen in deze-tijd, waarin de grenzen tussen wat bin nenskamers moet worden afgewik keld en wat naar buiten dient te ko men, vaak ten nadele van de open baarheid worden verschoven. Het is ook redelijk ze te stellen, omdathet hier om een commissie gaat, die in het Nederlands staatsbestel tot dus- ver geen plaats had. De staten mo gen dus een zo uitgebreid mogelijke informatie vragen aan het college, opdat men op het antwoord kan te ruggrijpen, indien dit onverhoopt noodzakelijk zou zijn. VANDAAG. Middelburg Electro: „Dorp aan de ri vier", 19 en 2115 uur, 14 Schouw burg: „De dochter van de woestijn", 20 uur, 14 J. Vïissingen - Alhambra: „Fanfare", 15, 19 en 21 uur, al. Luxor: „Misdaad uit zelfverdediging", 19 en 21 uur, 14 j. Kunsthandel Bikker: Tentoonstelling Kunstkring Het Zuiden, 9—10 uur, (laatste dag). Concertgebouw: Kindervoorstellingen P.Z.C.-„Circus Lambertha", 9, 11, 14 en 16 uur. Souburg De Zwaan: Jubileum-uitvoe ring gemengde zangvereniging Uit spanning door inspanning, 20 uur. Goes Grand: „Fanfare". 19 en 21 uur, uur, a.l. „Gezworen kameraden", 15 uur, a.l. MORGEN. Middelburg Electro Als vandaag, 15 30, 19 en 21,15 uur. Schouwburg: Als van daag, 14.30 en 20 uur. Vïissingen Alhambra: Als vandaag, 15, 19 en 21 uur. Luxor: Als vandaag, 15, 19 en 21 uur. Goes Grand: Als vandaag, 15, 19 en 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2