PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RUSLAND LANCEERDE MAAN-RAKET Tweetrapsraket volgt berekende baan Fidel Castro behaalde volledige zege Functie van nieuwe statencommissie niet geheel duidelijk Met snelheid van 11.2 km per seconde Signaal in Amerika ontvangen STORM EN AARDSCHOKKEN IN ENGELAND EN FRANKRIJK 202e jaargang - no. 2 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. Zaterdag 3 januari '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per num. Minim p advertentie 4. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres abonnementsprijs 66 <*»t per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN bll„„ a Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisstngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G F de Pauwstr. 9. tel 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2, Zierikzee. red. tel. 2425. adm tel. 2094. Een luisterpost van de „Radio Corporation of America" te Rïverhead, New York, lieeft een sig naal van de Russische maanraket ontvangen. Het signaal had een onaf gebroken hoge toon. Sto ringen bemoeilijkten de ontvangst. De commissie voor ruimtevaart van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft erop aangedrongen, dat de Ver. Sta ten zo spoedig mogelijk twee raketten naar de maan lance ren. Een lid van de commissie, de republikein McDonough, verklaarde, dat deze aanbeve ling vrijdagmiddag, voor het nieuws van de Russische raket bekend werd, was aangenomen. De raketten zijn klaar, aldus McDonough, er behoeft alleen maar bevel tot lanceren gege ven te worden. In Londen is gisteren vernomen, dat de Sowjet-Unïe een raket naar de maan heeft gelanceerd. Dit is medegedeeld door Radio- Moskou. De tweetrapsraket volgt de berekende baan. De raket, die vrijdag is gelanceerd, zal zondagochtend om acht uur Neder landse tijd in de omgeving van de maan aankomen. Radio-Moskou berichtte dat een raket „in de richting van de maan" was gelanceerd. Niet werd medegedeeld of het de bedoe ling is de raket een baan om de maan te laten beschrijven. Dit was de opzet van de Amerikaanse geleerden, die vorig jaar geen succes hadden met een poging een raket naar de maan te zenden. Vrouw gewurgd in Den Haag In Den Haag werd donderdagavond de politie door buren gewaarschuwd, dat men sinds enige dagen de 47-jari- ge M. G. van E. wonende aan de Nieuwe Haven, niet meer gezien had. De politie verschafte zich toegang tot de bewuste woning en trof de vrouw, bekendstaande als „blonde Marietjc", dood op een divan aan. Er werden sporen van wurging geconstateerd. De vrouw moet reeds enige dagen dood zijn geweest, want het lichaam vertoonde tekenen van ontbinding. Naar wordt aangenomen is hier geen sprake van een zedenmisdrijf, maar van roof. Een geldkistje bleek te zijn opengebroken, maar verder was de woning'niet overhoop gehaald. De Haagse recherche heeft een arres tatie verricht in verband met de moord op dc 47-jarige mej. M. G. van E. aan de Nieuwe Haven te Den Haag. Recherclienrs hebben geconsta teerd, dat de 26-jarige Haagse schil der juwelen te koop heeft aangebo den, die aan de vermoorde hebben toebehoord. De schilder is derhalve in arrest gesteld. De Russen zijn erin geslaagd, aldus de bekendmaking, een raket met verscheidene trappen te bouwen, die de ontsnappingssnelheid van 11,2 ki lometer per seconde kan bereiken, waardoor het mogelijk wordt andere planeten te bereiken. Volgens de eer ste gegevens heeft de vrijdag gelan ceerde ruimteraket de vereiste snel heid behaald. De laatste trap weegt zonder brandstof 1472 kilogram, al dus de bekendmaking. Dit deel bevat instrumenten voor het vaststellen van een magnetisch veld op de maan, het bestuderen van de intensiteit en verschillen in inten siteit van de kosmische straling bui ten het magnetisch veld van de aar de, het vaststellen van fotonen in kosmische stralen en van radioacti viteit op de maan, het bestuderen van de verdeling van zware nuclei in kosmische straling, het bestuderen van gascomponenten in de ruimte, van corpusculaire zonnestraling en van meteorieten. In dit gedeelte is ook een zender ingebouwd. De meervoudige raket beschrijft een van te voren berekende baan in de richting van de maan. Uit voorlopige fegevens blijkt dat de laatste trap e vereiste kosmische snelheid heeft. De raket heeft de oostelijke grens van de Sowjet-Unie en de Hawaii- eilanden reeds gepasseerd en ver volgt zijn weg over de Stille Znidzee, zich steeds verder van de aarde ver wijderend, zo werd gisteravond ge meld. Om 03.10 uur Moskouse tijd (op 8 januari) zou de raket op een hoogte van 110.000 km Zuid-Sumatra passe ren. Volgens voorlopige berekenin gen, die door rechtstreekse waarne ming kunnen worden gerectificeerd, zal de raket op 4 januari (zondag ochtend om 08.00 uur in de nubijheid van de maan komen. V.S. waren op de hoogte Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft medegedeeld dat de regering op de hoogte was van de Russische poging SIMSON TEVERGEEFS UITGEVAREN Duits vrachtschip op drift geraakt Boven een groot gedeelte van Enge land, het Kanaal en Frankrijk, zoals Normandië en Bretagne, heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een zware storm gewoed. In genoemde gebieden zijn in de vroege ochtend uren ook een aantal aardschokken waargenomen, die echter geen slacht offers gemaakt of ernstige schade aangericht schijnen te hebben. Op de Kanaaleilanden voelde men een aard beving die ongeveer tien seconden aanhield. Huizen stonden te schudden en bomen werden ontworteld. In Londen kwam een man om het le ven doordat hij door een door de storm losgewaaide kerstboom van 'n hotelgevelversiering werd getroffen. In Plymouth werd het telefoonver keer gestoord. Een orkaanachtige storm deed in Sussex schoorstenen sneuvelen, vernielde bouwsels op de stranden en blies boten van het strand de boulevard op. De Franse Iijnboot Liberte van 51.800 ton, die van New York kwam, moest ter hoogte van Plymouth een tijdelijk heenkomen zoeken inplaats van op haar gebrui kelijke plek in een baai voor anker te gaan. Ruim tien uur is de IJmuidense zee sleepboot „Simson" in stormweer ver geefs bij de Nederlandse kust in ac- ,ie geweest na een noodsein. Het is niet uitgesloten, dat de Nederlandse zeesleper opnieuw onder gevaarlijke omstandigheden buiten is geweest op een vals noodsein. De „Simson" heeft gisteren wel een klein Duits kust- schip aangetroffen, dat met zware slagzij ronddreef. Het schip wenste echter geen assistentie. Het Nederlandse schip „Pionier" liep omhoog in de Limfjovd. De Deense sleepboot „Goliath" heeft opdracht gekregen te assisteren. Het 491 ton metende Duitse vracht schip Charlotte; ia pp pen tw.eehoa- ni derd kilometer uit de oostkust van Schotland, op drift geraakt. Het heeft gemeld dat het met gebroken roer in oost-zuidoostelijke richting drijft. Gisteravond hebben vliegtuigen de Charlotte ontdekt. Toen de melding binnenkwam, was 19 uur naar het schip gezocht. Verscheidene treilers zijn in de buurt van het schip. een raket naar de maan te zenden. Hij weigerde te zeggen hoe deze we tenschap werd verkregen. Amerika en de maanraketten De Amerikanen hebben tot op heden vier pogingen gedaan om een raket naar de maan te schieten, twee ervan mislukten, de andere kwamen tot grote hoogte, doch vielen weer terug naar de aarde. De eerste Amerikaanse maanraket, gelanceerd op 17 augustus, ontplofte na een vlucht van 77 seconden, ver moedelijk als gevolg van een hape ren in de brandstofaanvoer. De twee de, de „Pionier 1", die op 11 oktober de lucht inging, legde een derde van de weg naar de maan af, doch viel weer terug naar de aarde. De „Pio nier 2", gelanceerd op 8 november, kwam niet hoger dan circa 1600 km, de „Pionier 3", gelanceerd op 6 de cember, kwam bijna net zo hoog als de „Pionier 1" en viel eveneens terug. OPSTAND IN CUBA Fidel Castro, de leider van de opstand in Cuba, heeft een volledige zege behaald. Gisteren heeft hij dr. Manuel Urrutia aangesteld tot voorlopig Sresident. Santiago, in de provincie Orientes, werd uitgeroepen tot voor- opige hoofdstad. Gisteren werd tevens de strijd ingezet om het bezit van Havanna, de laatste voorname stad die nog in handen van de regerings troepen was. Volgens berichten zouden de troepen van Castro gisteren reeds deze stad zijn binnengetrokken. In de binnen stad zou zijn gevochten. Gewapende aanhangers van de inmiddels uitge weken regering hadden zich verscho len in een huizenblok. De gebouwen werden snel omsingeld door de rebel len, waarna overgave volgde. In Havanna werden echter de berich- Icnjjovcr het binnenrukken van troe pen van Fidel Castro tegengespro ken. Het zou zelfs onmogelijk zijn, dat eenheden van Fidel Castro's veld leger in zo'n korte tijd de stad had den bereikt. Wel rijden auto's met le den van Fidel Castro's militie door de stad. Dit zijn mannén, die tijdens de opstand lid zijn geweest van de on dergrondse van Fidel Castro. Velen van hen dragen een soort militair uni form. Inmiddels hebben leger, marine en luchtmacht van Cuba steun aan Cas tro toegezegd en de strijdkrachten hebben Urrutia als president geac cepteerd. De militaire junta, welke onder leiding stond van generaal Eulogie Cantillo en die na de vlucht van de voormalige president Batista naar de Dominicaanse republiek, het bestuur in handen nam. is ontbonden. Het militair gezag werd overgenomen door kolonel Ramon Bargum, die het leger opdracht gaf de strijd te sta ken. Fidel Castro is van plan een voor lopige regering voor de tijd van anderhalf jaar te vormen om her ziening van de Cubaanse grond wet mogelijk te maken, aldus heeft 'n agent van Castro in 'n ge sprek met het Canadese blad „The Gazette" verklaard. Fidel Castro zou voor het. ogenblik niet de wens koesteren president te worden maar als minister van defensie wil len optreden in een door Manuel Dit is generaal majoor E„log,o Can- Vrr,M* te vormen tillo, hoofd van de militaire junta, die Ernesto Betancourt, woordvoerder in op het ogenblik de regering vormt de Verenigde Staten van de opstande- van Cubanu president Batista ge- lingen van Fidel Castro, heeft vrijdag vlucht is. voor de Amerikaanse televisie ver klaard dat de regeringswisseling in zijn land niet zou leiden tot nationa lisering van de suikerplantages of de openbare bedrijven die door het bui tenland worden gefinancierd. Fidel Castro ïs zelf eigenaar van een sui kerplantage. In 1955 had Castro zich wel voorstander van nationalisering betoond maar daarvan was hij later teruggekomen. Guur weekeinde (Van onze weerkundige medewerker) In de zeer zachte december maand bleven ook de week einden een vrij hoge tempera tuur geven. Hieraan is nu een einde gekomen, want in de ko mende dagen zal het kwik langzaam -verder dalen. Een stormdepressie is van Schot land naar Zuid-Zweden getrok ken en voert aan de achterzijde met een harde tot stormachtige i§ noordwesten wind koude lucht II van Groenland via IJsland en Schotland naar onze omgeving. Deze lucht heeft een tempera- §f tuur van ongeveer 4 tot 5 gra- den Celsius. Boven het Noord- li zee-water, dat een temperatuur e§ van 8 graden Celsius heeft, ko- men hagel- en sneeuwbuien tot s ontwikkeling. Tijdens het week- end zal de wind nog iets verder j H naar het noorden draaien en j wordt de poollucht meer langs een directe weg aangevoerd. Hierdoor neemt de kans op H sneeuwbuien verder toe. De wind neemt geleidelijk in j ki-acht af en de temperatuur j zal in de nacht tot dicht bij het vriespunt dalen. Dit belang- i s rijk koudere winterweer zal j ook na zondag nog voortduren, i lllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De nieuwe veerboot „Prinses Beatrix" ligt op het ogenblik in een van de dokken van de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen voor een garantiebeurt in feite een algehele revisie. Vooral de elektrische instal laties, die de laatste tijd nogal wat zorgen baarden en moeilijkheden ver oorzaakten, zullen nauwkeurig wor den nagezien. KRIJGT ZEELAND EEN „STAATSRECHTERLIJK NOVUM?" HET ZIET ER naar uit, dat Zeeland binnenkort de beschik king krijgt over een „staats rechtelijk novum"een commis sie van bijstand in de Provincia le Staten. Gedeputeerden wen sen zich namelijk ten aanzien van hun beleid inzake de ont wikkeling, die in de toekomst in Zeeland mogelijk wordt geacht Deltaplan, Sloeplan enz. te doen bijstaan door een vaste commissie uit de staten. Hoewel de provinciale wet een derge lijke commissie niet kent, meent het college van G.S. niettemin, dat instelling wel degelijk ge motiveerd is. Welke opvatting zij in het bewuste voorstel met redenen hebben omkleed. Op het staatsrechtelijk aspect van deze commissie van bijstand willen wij thans niet ingaan, maar wel ver oorloven wij ons enkele praktische vragen naar yoren to, brengen over, de zin en de functie van deze nieuwe instelling, opdat mogelijk daarover in de komende statenzitting klaarheid kan worden verkregen. Het is daarbij gewenst vooraf in korte trekken de voorgeschiedenis van dit voorstel te releveren, ge wenst vooral daarom, omdat deze nieuwe commissie tevens het ein de betekent van haar voorgangster, de „contactcommissie Delta-proble men", welke in 1955 door de staten werd ingesteld, maar waarvan het praktisch nu: vrijwel nihil is ge weest. Het was geen wonder, dat deze? con tactcommissie niet heeft voldaan. Want wanneer men nagaat waarom zij werd ingesteld, dan blijkt dat dit in feite gebeurde, omdat er in de sta ten enig onbehagen heerste over het provinciale beleid ten aanzien van het Deltaplan. Reeds in 1954 werd dit tot uitdrukking gebracht, hetgeen het jaar daarop tenslotte resulteerde to eèn, voorstel van Ged. Staten* een contactorgaan, dat uitsluitend diende als intermediair tussen G.S. en de Provinciale Staten, opdat de laatsten periodiek voorlichting zouden ontvan gen over het Deltabeleïd. Een pas sieve functie dus, ingesteld om te voorkomen dat bijzondere zittingen van de staten nodig zouden zijn. Destijds accepteerden de staten dit, hoewel zij er niet enthousiast over waren. Zij dachten namelijk aan iets geheel anders, waarvoor Gedeputeer den toen evenwel niets voelden, na melijk een deskundige instelling, een „Deltabureau", zoals men het toen wel noemde, dat het college van ad vies kon dienen over de vele aspecten van het Deltabeleid. Er werd in die dagen de suggestie gedaan een vier de afdeling aan de provinciale griffie te verbinden, maar G.S. wilden daar niet aan. Blijkbaar waren de gedach ten over een dergelijk adviesorgaan destijds nog onvoldoende uitgekris talliseerd. De instelling van een contactcommis sie kon itoch het onbehagen niet .weg nemen en opnieuw werd hiervoor de aandacht van het college gevraagd, ditmaal door vragen van de heer Scliorer. En toen kwam datgene, wat men eigenlijk wenste: de Werkgroep Deltazaken. Mede door deze ontwik keling werd de contactcommissie uit ling. Geen wonder, want in deze be de staten een vrij nutteloze instel- paalde vorm was zij de staten min of meer opgedrongen, tenvijl het zo vu rig verlangde „Deltabureau" gestalte had gekregen in de Werkgroep Del tazaken. Niemand zal dus de nu voor gestelde verdwijning van deze con tactcommissie uit de staten betreu ren. Juist daarom willen wij hier nog even enkele opmerkingen in herinne ring roepen, die destijds bij de in stelling van dit contactorgaan in 1955 dus werden gemaakt, omdat daaruit enig inzicht kan worden ver kregen hoe destijds de opvattingen waren. Het statenlid Van Ooi-schot betoogde toen, dat „een commissie, die Ged. Staten terzijde zou staan, min of meer op de stoel van het col lege zou gaan zitten". Hetgeen hij onjuist vond indien deze commissie alleen maar cot voorlichting diende, dan voelde hij meer voor een recht- (Zie slot pag. 2 kol. 5) KORTE PREDIKATIE Al wat hij onderneemtgelukt. Psalm 1 vs. 3 slot. Dat is nu juist wat we hebben moe ten, dat al wat je onderneemt, gelukt. En al zeiden we het wel eens gedach teloos, dat hebben we ook bedoeld, toen toe elkaar een gelukkig 1959 toe wensten. In ieder geval voor ons zelf leeft die wens in ons, dat al wat we in 1959 ondernemen zullen, ons gelukken zal. Maar of die wens vervuld zal wor den? Aan onze ondernemingen zijn nu eenmaal risico's verbonden, en daarom zijn we er helemaal nog niet zo zeker van. Maar nu lezen toe hier dit woord uit de bijbel, een woord dat ons fasci neert. Van wie kan dat toch wel zijn ge zegd? Het antwoofd blijkt hierop neer te komen, dat dit geldt van die mens, die gelooft! Maar zou dat nu wel waar zijiif Als dat zo was, dan moest een gelo vige wel een leven als een prins heb ben! Maar is het waar? We horen in hetzelfde psalmboek immers ook wel andere geluiden. Daar is ergens nog iemand aan het woord, die ook gelooft, maar die klaagt juist dat alles hem tegen zit. (Ps. 73). Alles toat hij onderneemt, mislukt. 't Schijnt dan ook, dat de dichter van psalm 1 van het leven nog niet veel heeft gezien. Want in de praktijk klopt 't niet. Zelf zal hij misschien zo'n echte ge luksvogel zijn, zoals je die nu een maal altijd hebt en die daarom ge makkelijk praten kan. Toch geloof ik, dat hij reëler is, dan we oppervlakkig gezien zouden den ken, dat hij inderdaad een mens op het oog heeft, die gelooft, een mens, die weet, dat hij het alleen niet kla ren kan, maar die de Hand gegrepen heeft, die hem van Boven is toegesto ken, de sterke handde Vaderhand van God, die hem toegestoken is in een leven, waarin waarlijk niet alleen voorspoed beloofd is. En die mens ziet hij nu als „een boom, geplant aan waterstromen". Daar staul een boom goed. Zijn wor tels heeft hij uitgeslagen in een altijd vochtige bodem. Ook al komt er een langdurige droogte, hij vindt altijd rijke sappen en al breken de stormen los, hij staat vast en sterk. Zo nu stamt deze man in het leven, sterk in de storm. Hij kan ertegen, hij komt erdoor. Zó is :t dus toch waar: al wat hij onderneemt, gelukt. Gelukkig daarom die mens, die in God zijn welgevallen heeft", die ziet en beleeft alles anders, omdat hij leeft in het licht van een Hogere werkelijkheid, omdat hij leeft aan de hand van God. Zo heeft hij wat hij ook onder neemt, en hoe het lukt of mislukt een „gelukkig nieuwjaar". Goes. C. METSELAAR. Geldig tot hedenavond BUHG Nu en dan regen-, hagel- of natte- sneeuwbuien. Matige tot krachtige, en in de kustprovincies af en toe harde noordwestelijke wind. Vrij koud. ZON EN MAAN 4 januari Zon op 8.48 onder 16.42 Maan op 3.02 onder 13.11 5 januari Zon op 8.48 onder 16.43 Maan pp 4.18 onden 13.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1