PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westen wijst eisen doden in het verkeer Op nieuwjaarsdag vijf inzake Berlijn af D£ BILT Militaire junta neemt gezag in Cuba over Zeeland had een rustige jaarwisseling OUD EN NIEUW IN OOST- EN WEST GEVIERD Vandaag... bij op slag gedood De bestuurster zelf liep een schedelbasisfractuur op, ter wijl de 77-jarige vader, die achter in de auto zat eveneens ernstig ge wond werd. Beide gewonden zijn naar het ziekenhuis te Sittard overge bracht. Nieuwjaarsavond is onder Overloon mevrouw A. W.-van D. dodelijk aan gereden door een uit Venray afkom stige vrachtwagen. De chauffeur is waarschijnlijk verblind door een te genligger. Op weg naar het zieken huis is het slachtoffer overleden. Gistermiddag omstreeks half drie is op een met knipperlichten beveiligde overweg bij 't Haantje in dc spoorlijn DelftDen Haag een man door een trein overreden en gedood. Op oudejaarsmiddag is de 13- jarige Henk B. uit Delden, toen hij per bromfiets de onbewaakte over weg in de buurtschap Wiene pas seerde, door een trein gegrepen. Kort na het ongeval is de jongen overleden. Te Geldermalsem is op oudejaars avond de 28-jarige losarbeider A. de K., vader van vijf zeer jonge kinde ren, toen hij zich op zijn bromfiets naar zijn schoonvader begaf, die zijn verjaardag vierde, verongelukt. Om twee voetgangsters te ontwijken, remde de heer De K. zo krachtig dat hij over de kop sloeg. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij aan een hersenbloeding te zijn overleden. In Delft- is dinsdagavond een brom fietser verongelukt bij het inhalen van een vrachtwagen. De 52-jarige Delftenaar G. Beuman moest op de hoek van de Oude Langedijk en de Koornmarkt een trekker met aan hangwagen passeren. Doordat hij tij dens de manoeuvre begon te slinge ren viel hij tussen de trekker en de aanhangwagen. Hij kreeg het lin kervoorwiel van de 15 ton zware wagen over het bovenlichaam en was op slag dood. De 64-jarige winkelier L. J. Andres werd dinsdag aangereden door een hem achteropkomende auto toen hij per fiets links wilde afslaan op de Kuypersdijk te Enschede. In het r.- k. ziekenhuis daar ter stede is hij later overleden. Leerplicht tot het 16e jaar in Frankrijk De Franse ministerraad heeft een decreet goedgekeurd, waarin een nieu we indeling van de verschillende vormen van openbaar onderwijs is vastgelegd. In tegenstelling to<t de verwachtingen, is besloten de monde linge examens te handhaven. De mi nisterraad heeft voorts bepaald, dat kinderen die in 1959 zes jaar zullen worden, leerplichtig blijven tot en met hun zestiende jaar. VERWACHT... Geldig tot hedenavond GUUR EN KOUD Veranderlijke bewolking met nu en dan bnien. Tamelijk guur weer met lagere temperaturen dan gisteren. Krachtige tot harde wind en aan de kust storm tussen west en noord west. ZON EN MAAN 3 januari Zon op 8.48 onder 16.40 Maan pp 1.45 onder 12.38 202e jaargang - no. 1 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7 25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 2 januari 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094 OPSTANDELINGEN RUKKEN OP President Batista naar het buitenland vertrokken De afgetredén president Batista was in 1952 aan het. bewind gekomen door een militaire staatsgreep, waar na de vroegere president, Fidel Cas tro, in het buitenland een nieuwe op stand voorbereidde. Twee jaar gele den werd onder zijn leiding in dc oostelijke provincies van het land een guerilla-oorlog begonnen, maar de opstandelingen moesten zich in het gebergte terugtrekken. In maart 1957 kwamen veertig studenten om het leven bij een poging het presi dentiële paleis in Havanna te bezet ten. Deze gebeurtenis had een golf van arrestaties tot gevolg. Dit jaar kondigde de verbannen Castor een „totale oorlog" af waarna de gevech ten in de oostelijke provincies op nieuw uitbraken. Zij wonnen terrein en hun invloed nam zo zeer toe, dat Batista nu de wijk moest nemen. De opstandelingen eisen dr. Ma nuel Urrutia Lleo, de kandidaat van Castor, als president. Er is nu een „burgercomité" gevormd, dat zal trachten te bemiddelen tussen de opstandelingen en de huidige (voorlopige) regering. Maar het is zeer de vraag of deze poging zal slagen, want Castro heeft via de radio van de opstan delingen verklaard, het vredes aanbod van deze nieuwe junta te verwerpen. Zijn troepen zullen hun opmars voortzetten, zo kon digde hij aan. Kort na het vertrek van Batista verzamelden honderden personen zich bij de gevangenis van Havanna, vrij lating van de politieke gevangenen eisend. Zij vluchtten in paniek toen de politic van de daken op hen begon te schieten. Naar verluidt is in de gevangenis zelf opstand uitgebroken. De menigte verspreidde zich toen de vlag van Batista werd vervangen door de banier van de opstandelin gen. In Montevideo, de hoofdstad van Uru guay, hebben Cubaanse emigranten de ambassade van Cuba bezet. De ambassadeur en zijn gezin hebben hun inti'ek genomen in een hotel. Op 1 januari zou de „Nieuw Am- Een groepje opstandelingen poseert triomfantelijk voor een door hen ver overde kleine regeringspost, waar zij verschillende gevangensn maakten dn wat kleine wapens vei'overden. Zij wuiven niet hun „havflelsmerk" de banier van de 26e juli. sterdam" van de Holland-Amerikalijn Havanna aandoen op een cruise door West-Indië. Het schip is nu doorge varen naar de Bahama-eilanden. Topconferentie weer in de belangstelling De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben op oudejaar in Moskou nota's doen overhandigen, die het antwoord bevatten op de Russische, eisen inzake Berlijn. De Westerse grote drie inviteren Rus land in deze nieuwe nota's om over de kwestie Berlijn te praten in een groter verband, waarbij het Duitse probleem en de veiligheid in Europa aan de orde gesteld dienden te wor den. Het westen is echter alleen dan bereid om deze besprekingen te voe ren, wanneer Rusland zich onthoudt van dreigementen. Het voorstel van de Sowjets om van West-Eerlijn een „vrije stad" te ma ken werd var. de hand gewezen. Het weeSkj) heeft het recht garnizoenen te handhaven in West-Berlijn, zo wordt gezegd. Daarvan hebben noch Oost-Duitsland, noch Rusland iets te vrezen. De strijdkrachten van het westen in Berlijn omvatten slechts 10.000 man. terwijl de Russen 350.000 militairen in Oost-Duitsland hebben, alsmede de beschikking over 200.000 Oostduitse soldaten hebben. Inmiddels doen in de diplomatieke wéreld geruchten de ronde, dat Kroesjtsjew toch een topconfe rentie zou wensen. Volgens com munistische diplomaten in Londen zal nu een van de belangrijkste taken, die de Sowjet vice-premier Mikoyan bij zijn aanstaande be zoek aan Amerika uit te voeren krijgt, zijn om na te gaan wat de mogelijkheden zijn voor een persoonlijke ontmoeting tussen Eisenhower en Kroesjtsjew dit voorjaar. Mocht Amerika hiertoe niet Man en 13-jarige jongen door trein gegrepen Het verkeer heeft in Nederland op de eerste dag van 1959 vijf slachtof fers geëist. Bij deze verkeersongeval len werden twee mensen ernstig ge wond. Op oudejaarsdag waren twee slachtoffers te betreuren. In Amster dam is de 70-jarige B. F. van L., na een aanrijding op de Hoofdweg hij verkeerde onder invloed van ster ke drank overleden. Te Nunhem onder Haelen reed op nieuwjaarsmor gen een waarschijnlijk door een in Duitsland gelegerde 'Engelse militair bestuurde auto tegen een boem. De auto brandde geheel uit. Slechts het automerk en de afgerukte nummer plaat gaven een aanknopingspunt om de herkomst van de auto en de iden titeit van de omgekomen bestuurder vast te stellen. Op de weg van Hoengen naar Tud- dern is donderdagmorgen een auto, bestuurd door mej. B. uit Hoengen door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een boom gereden. De 35-jarige ongehuwde zuster, die naast de be stuurster zat, mej. C. B., werd hier- zijn, dan zal gezocht worden n andere wegen voor Amerikaans-Rus sische besprekingen, zoals misschien een top-conferentie, waarbij ook an dere regeringshoofden worden uitge nodigd. Brandweren van Middelburg en Yerseke in actie IN GEZAPIGE rust zijn de laatste ogenblikken van 't oude jaar over Zeeland vergleden. Ook het moment van de jaarwisseling zelf verliep in alle vrede. En daarna bleef het rus tig, als men althans het vuur-, knal- en loeiwerk, waarmee men het nieu we jaar begroette, dan wel inluidde, even buiten beschouwing laat.... Was het over het algemeen in Zee land een rustige jaarwisseling, een enkel incidentje was er, om als uit zondering deze regel te bevestigen. Kwam men in Vlissingen naast enig vuur. en knalwerk door het verbranden van kerstbomen tot enkele aardige vreugdevuren, in Middelburg, waar men dit ook pro beerde, haalde men dit niet hele maal. De brandweer maakte een einde aan het vuur en kwam daar mee al héël vroeg in het nieuwe jaar in actie. Het korps van Yerseke bleef niet achter. Het werd echter gedreven door onbevoegde hand, die kort na twaalven de sirene in werking zette. Toasts in Moskou en relletjes in Londen Tal van staatslieden hebben ter gele genheid van het nieuwe jaar rede voeringen uitgesproken. In Mos kou werd de traditionele nieuw jaarsreceptie gehouden, waar Kroesjtsjew vele toasts uitbracht. Bij een daarvan boog hij in de richting van de Amerikaanse am bassadeur en zei „Meneer Thomp son, wij zullen uw land inhalen en passeren". Tot zijn partijgenoot Mikojan, die eind deze week naar Washington zal vertrekken voor een niet-offi- cieel bezoek van veertien dagen, zei Kroesjtsjew: „Misschien komt U wel in de verleiding daarginds te blijven". Mikojan schoot in de lach, waarop zijn chef met een blik om de Amerikaanse ambas sadeur tot hem zei: „Maar als U er blijft, hoop ik niet dat U tegen ons zult ageren..." Op Cyprus heeft de leider van de ver zetsbeweging, een nieuwjaarsbood schap per pamflet verspreid. Hij dreigt daarin de anti-Britse ope raties op volle schaal te hervatten als de Britten niet akkoord gaan met zijn bestandsaanbod: „Dan zullen wij er op los slaan, tot de tanden gewapend en zinnend op wraak". In Vatikaanstad droeg paus Johannes XXIII op oudejaarsavond een Te Deum-mis op. Op nieuwjaarsmid- dag gaf hij aan een menigte van meer dan 15.000 personen, die zich op het St. Pietersplein hadden verzameld, zijn zegen. In Brussel wierpen onbekenden op oudejaar „Molotow-cocktails" en in benzine gedrenkte lappen door de ramen van de Bulgaarse le gatie. De straat voor het gebouw lag bezaaid met anti-communisti sche strooibiljetten. De brand in de legatie werd door het personeel geblust. Bij de nieuwjaarsviering in Londen hebben zich wilde tonelen afge speeld. Jeugdige bandieten en Amerikaanse militairen raakten slaags met elkaar en er werd een man neergeschoten, die ernstig gewond naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De politie verrichtte veertig arrestaties. Het Amerikaanse leger heeft gepro beerd op oudejaarsdag contact te krijgen met de Atlas-satelliet, die een nieuwjaarsboodschap van Eisenhower zou moeten opnemen en heruitzenden. De satelliet ant woordde niet: vermoedelijk zijn de batterijen uitgeput. De Indonesische minister van voor lichting Soebidjo verklaarde in 'n nieuwjaarsboodschap, dat de „ma teriële" uitdaging van Nederland met betrekking tot Nieuw-Guinea beantwoord moet worden met mo bilisatie van het gehele nationale potentieel. De Nederlandse solda ten die naar Nieuw-Guinea wor den gezonden „beseffen niet, dat zij het werktuig zijn geworden van reactionaire groeperingen in Nederland", aldus Soebidjo. In de Indonesische kranten op oude jaar werd de „bevrijding" van Nieuw-Guinea als een van de voor naamste doelstellingen voor 1959 genoemd. De spuitgasten keerden de oliebol len de rug toe en repten zich in de richting van de brandweerkazerne. Een toneeltje, waarmee zich en kele honderden op de Yersekse Paardenmarkt verzamelde jonge lui vermaakten Uit het snaakse hoera-geroep, waar mee zij werden begroet, konden de brandweerlieden toen opmaken, dat dezelfde onbevoegde hand. die al eer der de luidklok op het Kerkplein in beweging had gebracht, de sirene had laten loeien Het is natuurlijk nu de vraag, in hoe verre de overheid bereid is dit schalk se alarm als „grap" te kwalificeren Evenals in Vlissingen en Goes en eigenlijk door de ganse provincie werd ook in Middelburg „enig", gezien in het licht van het particu liere initiatief, dat hieraan ten grond slag lag, echter een behoorlijke hoe veelheid vuurwerk aan het lucht ruim toevertrouwd. Ook aan het kleinere werk, de gil- en knal-effec ten, werd terstond na het slaan van twaalf uur de nodige aandacht be steed. Doch men wilde meer. is het 50 jaar geleden, dat j§ door de Nederlandse Bond voor s g Lichamelijke Opvoeding de L3 eerste officiële Friese elfste- dentocht werd georganiseerd, M waarna op 15 januari 1909 de vereniging „De Friésche Elf- steden" werd opgelicht, die sinds 1912 regelmatig ,de tocht met de daaraan verbonden wedstrijd organiseert. M H wordt te Kitzbühel (Oos- M tenrijk) gestreden om h$t Ne- derlandse jeugdkampioenschap |l skieën. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Daarom waren er vooraan op het plein tussen Statenzaal en de bu relen van de rijkspolitie omstreeks tien en elf uur door de jeugd kerst bomen bijeengebracht, die onmid dellijk na het versterven van de laatste van de twaalf slagen wer den aangestoken. Zo was het nieuwe jaar nog geen kwartier oud, toen de brandweer moest uitrukkenDe op de Groen markt verzamelde menigte, waarom- der vele kinderen, was met de komst van de brandweer niet bijster inge nomen. Onder afkeurend gejoel van de jeugd reduceerde de met de nieu we hogedrukspuit uitgerukte brand weer het vreugdevuur in nog geen minuut tijds tot een hoop halfgebla- kerde naaldbomen Het vreugdevuur had reeds een be hoorlijke omvang, toen de politie ten tonele was verschenen. Deze oordeel de het nodig, dat het brandje werd geblust, omdat gevaar bestond, dat Statenzaal en rijkspolitiegebouwen door overspringende vonken vlam zouden vatten. Weshalve de brand weer werd gewaarschuwd Zo is dan, met in Middelburg en Yerseke een incidentje en voorts met het gebruikelijke vuurwerk, scheeps. en ander geloei, in Zee land het jaar gewisseld. Mr. Cornelissen burgemeester van Doetinchem Bij Koninklijk Besluit is met Ingang van 16 januari 1959 benoemd tot burgemeester van Doetinchem mr. J. M. J. Cornelissen, met gelijktijdige toekenning van ontslag als burge meester van Oldenzaal. Mr. Cornelissen is op 7 mei 1909 te Nijmegen geboren en sinds 15 febru ari 1950 burgemeester van Oldenzaal. Bij is lid yan da K.VJ^ President Batista van Cuba is tijdens de jaarwisseling uit zijn land naar de Dominicaanse Republiek vertrokken omdat hij de situatie niet meer aankon. Voor zijn vertrek droeg hij het be wind over aan een militaire junta onder leiding van Generaal Castillo. Deze verklaarde alles in het werk te zullen stellen om de „broederstrijd", die thans reeds maandenlang in Cuba woedt, zo spoedig mogelijk te beëindigen. Een rechter in het Cubaanse hooggerechtshof, dr. Piedra, is tot voorlopig president benoemd. De omwenteling in Cuba ging gepaard met allerlei ongeregeld heden, o.a. in Havanna. Zo zouden opgewonden menigten de kantoren van de K.L.M. bestormd en vernield hebben. Van de zijde der K.L.M. kon dit bericht evenwel nog niet worden beves tigd. Ook een aantal hotels in Havanna zou geplunderd en ver nield zijn. De opstandelingen willen dr. Manuël Urrutia, een jurist, die onlangs uit ballingschap in de Verenigde Stater} naar Cuba is teruggekeerd, tot voor lopig president benoemen. aanse vlag varende tankboot „African Quèen" is ter hoogte van Kaap May in New Yersey aan de grond gelopen en in tweeën gebroken. De foto laat het voor- en achterschip zien, waar tussen zich een helikopter bevindt om de bemanning van boord te halen. TWEE SLACHTOFFERS OP OUDEJAAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1