BEURS HAD IN LAATSTE MAANDEN LEVENDIG AANZIEN KOERSEN VREEMDE VALUTA Woensdag 31 december 1958 PROVINCIAL ZEEUWSE COURANT mmÖRD VOORWAARDELIJK. De 18-jarige automobilist Herschel Lee Welch heeft het gepresteerd zich op één rit 54 bekeuringen op de hals te halen. De politie zag hem in West-Covina (V.S.) door een stoplicht rijden en joeg hem na toen hij geen gevolg gaf aan de uitnodiging te stoppen. Vlak bij zijn huis werd Welch toch gegre pen, nadat de partijen gereden had den met een snelheid van tegen de 150 kilometer per uur. Welch is ge verbaliseerd wegens: 9 maal overtre ding- van de snelheidsbeperking, 15 maal door het stoplicht rijden, 10 maal ongeoorloofd rechtsaf slaan, 3 maal ongeoorloofd linksaf slaan, 13 maal aan de verkeerde zijde van de weg rijden, 1 maal over de dubbe le lijn komen, 2 maal negeren van het inrij-verbod, 1 maal pogen zich aan arrestatie te onttrekken. Waar om wilde Welch niet gepakt worden Hij was bang zijn rijbewijs kwijt te raken, want er liep nog een voor waardelijke veroordeling tegen hem. VERDAGEN. Lord Guthrie, als rech ter verbonden aan de rechtbank in Edinburgh, verdaagde verleden week dinsdag een strafzaak omdat het in de zaal te kil was. Gisteren verdaag de hij een andere zaak omdat het in dezelfde zaal niet uit te houden was van de warmte. Prof. Zijlstra en dr. Bruins Slot lijstaanvoerders Het Centraal Comité van de Anti- Revolutionaire Partij heeft in zijn gisteren aan de kiesverenigingen toegezonden advies ten aanzien van de kandidatenlijst voor de Tweede- Kamerverkiezingen voorgesteld op al le lijsten de plaatsen op de nummers 1 en 2 te doen vervullen door res pectievelijk prof. dr. J. Zijlstra, en dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot. Prof. mr. P. S. Gerbrandy heeft we gens zijn leeftijd en zijn gezond heidsomstandigheden het centraal co mité doen weten, dat hij niet meer voor een kandidatuur voor de Tweede Kamer in aanmerking wenst te ko men. Het partijconvent van de Anti- Revolutionaire Partij zou op 17 ja nuari 1959 te Utrecht bijeenkomen. De deputaten-vergadering stelt op 24 januari in haar vergadering te Utrecht de kandidatenlijst en het program van actie vast. Nieuwe Britse minister van marine Graaf Mountbatten van Birma zal in mei a.s. zijn functie van minister van marine overdragen aan admiraal sir Charles Lambe, de tegenwoordige Britse vlootchef in de Middellandse Zee. Dit is bekendgemaakt door het ministerie van marine te Landen. ^Ainsfer - Avonftiur op oudejai\rsi\vov\i{ DIRECTEUR VERENIGING EFFECTENHANDEL: Maar een enkele keer wordt 't me teveel. Dan maak ik een eind aan het gepeins en zet ik hup! de klok een stukje vooruit. Je hebt dan op anderen voor, dat je eerder het nieuwe jaar inrolt. De Amsterdamse effectenbeurs heeft alle gunstige factoren van 1958 in haar koersbeloop en omzetten weerspiegeld. Het algemene beurs- indexcijfer is met bijna 48 pet ge stegen, de omzetten vermeerder den in het laatste halfjaar zien derogen en gaven de beurs in de laatste maanden een levendiger aanzien dan in lange tijd het ge val was. Dit verklaarde mr. U. J. N. de Graaff, directeur van de Vereeniging voor den Effecten handel, gisteren in een radiorede voor de AVRO over het verloop van de effectenbeurs in 1958. Hij constateerde, dat de beurs thans een heel wat vrolijker beeld ver toont dan een jaar geleden. Toen waren er immers weinig opwek kende feiten te memoreren. De si tuatie is opgeklaard, de beste dingsbeperking bleek doeltreffend, de industriële produktie herstelde zich, de handelsbalans werd veel gunstiger, de goud- en deviezen reserves bereikten een ongekende hoogte, de particuliere besparin gen namen toe. de geld- en kapi taalmarkt werd ruimer. Spreker constateerde een stijging van ongeveer 43 pet voor de obli gatie-emissies. Ook de aandelen emissies zijn sterk toegenomen. Als schaduwzijde van de huidige beurssituatie noemde hij de enor me buitenlandse vraag naar goede Nederlandse aandelen. Deze vraag- draagt weliswaar bij tot een ver hoging van het koerspeil, maar leidt tot een uitverkoop van onze fondsen. In het Nieuwe Europa zag spreker grote mogelijkheden voor ons land. Echter zullen wij ook en juist in dit nieuwe Europa een bijna onverzadigbare behoefte hebben aan kapitaal voor woningbouw, voor het Deltaplan en andere overheidsinvesteringen, maar ook voor de investeringen van het be drijfsleven. Spreker wees op de z.i. volstrekte noodzakelijkheid van verlichting van de fiscale lasten, die op het bedrijfsleven drukken, in het belang van de toekomst van onze industrie, handel en scheepvaart en dus ook in het be lang van de werkgelegenheid. Vooral vroeg hij zich af, of het niet verstandig zou zijn de uitgekeerde winsten tot een zeker percentage vrij te stellen van vennootschaps belasting, hiermee zou bovendien de z.i. evidente onbillijkheid van de dubbele belasting van uitge keerde winsten althans ten dele worden opgeheven. Het Wereldgebeuren Perspectieven Professor Walter Hallstein vindt, dat „de eigenschappen die een man tot een geleerde maken, zijn carrière als politicus meer in de weg staan, dan dat zij er bevorderlijk voor zijn". En mensen die het kun nen weten, zeggen dat in deze deskun dige op het terrein van internationaal recht vooral de koel-wetenschappelij- ke objectiviteit opvalt, waarmee hij de problemen aanpakt. Zelf heeft hij over deze objectiviteit eens ,Als een jurist de kamer binnenkomt, temper den te dalen". En voorts is hij ervan behoort de temperatuur enkele Op die manier kom je namelijk veel sneller aan je trekken. De familie rolt al in bed, als de stoomfluiten amper gaan loeien. Dan ge bruik ik m'n souper van wat men me beeft gelaten: één ingezakte appelflap, koud en met geklonterde suiker, 'k Weet het: 't is geen geweldig begin. Maar beter iets dan niets. En als ik dat met die klok niet had ge daan, had ik misschien nu op een houtje kun nen bijten.,.. (Foto's P.Z.C.) Systeem van notering bij Nederlandsche Bank In verband met de inwerkingtre ding op 29 december 1958 van de Europese monetaire overeenkomst is het systeem voor de notering van de aan- en verkoopkoersen van de Ne derlandsche Bank voor vreemde geld soorten gewijzigd. De Europese monetarie overeenkomst bepaalt onder meer dat de deelne mende landen vaste aan- en ver koopprijzen moeten vaststellen of voor gouu of voor de dollar of voor een andere valuta. De Nederlandse regering heeft met een groot aantal E.M.O.-landen gekozen voor vaste dollarkoersen. De aan- en verkoopkoersen van de Nederlandsche Bank voor de dollar blijven ongewijzigd gehandhaafd op 3.77—3.83. Voortaan zullen ter beurze van Am sterdam en Rotterdam nog slechts voor de Amerikaanse dollar officiële noteringen worden gepubliceerd. De Nederlandsche Bank is, behoudens intrekking, steeds bereid op deze koersen met de deviezenbanken te handelen. Voor zover zij deelnemen aan de mul tilaterale valuta-arbitrage en vaste aan- en verkoopkoersen voor de dol lar hebben vastgesteld zullen da no teringen voor de valuta's van de aan de E.M.O. deelnemende landen kun nen worden afgeleid uit de aan- en verkoopkoersen voor de dollar in de verschillende centra. De spreidingen in de uiterste koersen zullen voor de ze landen komen te liggen op de som van de dollarspreidingen. Het ligt in het voornemen van de Nederlandsche Bank voor de belang rijkste E-M.O.-valuta's onder een apart hoofd vrijblijvende aan- en verkoopkoersen te notexen. Deze koersen dienen in de eerste plaats te worden beschouwd als een indicatie voor deze geldsoorten tot stand kun nen komen. De Nederlandsche Bank behoudt zich voor van geval tot ge val te beoordelen of zij op deze uiter ste koersen zal interveniëren of niet. Een verplichting daartoe neemt de Nederlandsche Bank niet op zich. Voor het pond sterling bedragen haar vrijblijvende aan- en verkoopkoersen 10.48 en 10.80. Zo spoedig mogelijk zullen op overeenkomstige wijze vastgestelde koersen voor de meeste andere E.M.O.-valuta*s worden gepu bliceerd. In de koerstijd zullen voorts onder het hoofd „overige noteringen" aan- en verkoopkoersen worden opgeno men van enkele andere valuta's. De Nederlandsche Bank is bereid, behou dens intrekking, op deze koersen met da deviezenbaken te handelen. Noodwacht- plichtigen krijgen aanschrijving Dezer dagen zal aan ongeveer 20.000 jonge mannen, allen militair dienst plichtig, doch zonder mobilisatiebe stemming, bericht worden gestuurd dat zij de „noodwaehtplicht" zullen moeten vervullen. In verscheidene ge meenten zijn de oproepingen reeds verzonden. Op deze wijze zal voor de bezetting van 14 noodwachtposten, in totaal omvattende 33 grote en kleine ge meenten, gebruik worden gemaakt van de wettelijk ingestelde nood waehtplicht. Ond-hoofd wederopbouw te Middelburg overleden Op de leeftijd van 61 jaar is te Zand- voort overleden de heer J. E. van Tijen, directeur van de vereniging van bedrijven in Amsterdam-Noord en oud-directeur van de N.V. Neder landse Fokkerfabriek. Onder beschuldiging van „Feindbe- günstiging" werd hij reeds ir november 1940 door de Duitsers ge arresteerd. maar in februari 1941 werd hij op vrije voeten gesteld. Hij nam toen ontslag bij de Fokker fabriek en werd hoofd van de weder opbouw in Middelburg, zich daar echter vrijwel illegale activiteiten en beraamde ver scheidene plannen om naar Engeland te ontsnappen. Op 10 maart 1943 werd hij gearresteerd Via de gevangenis in Haaren werd hij naar hét concentratiekamp Vught overgebracht en van daar naar Sach- senhausen en Buchenwald. waar hij in april 1945 werd bevrijd. Behandeling begrotingen voor de verkiezingen (Van onze parlementaire redacteur) Het ligt in de bedoeling van de rege ring, indien enigszins mogelijk, voor de verkiezingen de begrotingen af te handelen. Dit deelde de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonk man, dinsdagmiddag aan het eind ran de Kamervergadering mede. De Kamer zal dan echter niet in de bat kunnen treden over beleidsvra gen op lange termijn. De algemene financiële beschouwingen zullen niet aan de orde komen. Verwacht kan worden, dat allereerst de begroting van landbouw, visserij en voedsel voorziening zal worden behandeld. Op 13 januari zal de Kamer weer bij eenkomen ter behandeling van enige eenvoudige wetsontwerpen. Na jaarwisseling kouder M (Van onze weerkundige §e medewerker) H Een depressie, die gisteravond Zuid-Engeland bereikte brengt ff op oudejaarsdag nog enige re- gen, maar wordt gevolgd door een wat koudere luchtstroming, ee die langs een omweg lucht uit de omgeving van IJsland aan- voert. Hierin zullen op nieuw- jaarsdag naast flinke opklarin- gen nog enkele buien voorko- men. Koude lucht met vorst H van betekenis blijft gelukkig f| ook in de eerste dagen van het ff nieuwe jaar nog op vrij grote 1 afstand. De decembermaand is een zachte maand geworden, H met een vrijwel normaal aantal jf uren zon en iets teveel regen ook in Zeeland. f| linniiniiiiiiiniiiiiiiiniimminniinimiiiinnrniiniiininiiiniiiiniüïr overtuigd, dat logisch redeneren het altijd moet winnen van nationalisti sche hartstochten. Maar juist omdat er in de politiek een tekort aan objectief redenerende wetenschapsmensen bestaat, en om dat algemeen het besef veld wint dat natioaalistische neigingen plaats moe ten maken voor een ruim internatio nalisme, neemt Walter Hallstein nu in het langzaam maar zeker tot een eenheid groeiende Europa een zeer be langrijke plaats in. Hij is ruim een jaar voorzitter van de Europese Com missie, het „dagelijks bestrur" van de Europese Economische Gemeenschap oftewel „Euromarkt". In het jaar dat vandaag eindigt, heeft Hallstein de organisatie voor zover mogelijk op poten gezet. Ook bij het voorbereidende diplomatieke overleg dat tot de ondertekening van het Euromarkt- verdrag leidde, had hij tevoren als Westduits staatscommissaris van buitenlandse zaken een belangrij ke rol gespeeld. Zoals hij al gewichtig werk had gedaan op de zesmogendhe- denconferentie over het Schumanplan en bij de oplossing van de Saarkwes- tie, die een ingrijpende toenadering tussen West-Duitsland en Frankrijk inhield, was hij ook zeer nauw betrok ken bij het vooroverleg voor de Euro- markt waarbij voor Franse weifelin gen overwonnen moesten worden. Tot op het laatst van dit jaar heeft men zich afgevraagd, of de Fransen niet al direct gebruik zouden maken van de ontsnappingsmogelijkheden die dit verdrag bood; zou het protectionisti sche Frankrijk bereid zijn om met ingang van 1 januari 1959 de eerste daadwerkelijke stappen te doen die uit dit verdrag voortvloeiden; een verlaging van de invoerrechten ten opzichte van de Euromarktpartners (West-Duilsland, Italië en ue Bene lux) met tien procent en een verho ging van de globale invoercontingen ten? Ongetwijfeld heeft prof. Hallstein in het afgelopen jaar ook zo nu en dan zijn hart vastgehouden. Maar zeker ging hij niet bij de Fran se pakken neerzitten. Achter de schermen heeft hij besprekingen ge voerd om de Euromarkt te „i/jdden" Adviezen van deze taaie en deskun dige, maar vooral vindingrijke on derhandelaar hebben wellicht mede geleid tot de verrassende monetaire maatregelen, waarmee Frankrijk zich in de kerstweek plotseling een moge lijkheid gaf, zich bij de nieuwe sitna- tie van het komende jaar aan te pas sen. En daarmee opent zich voor het „Eu ropa der Zes" een wijds perspectief, dat in 1970 of uiterlijk 1973 moet uit lopen op een werkelijke „gemeen schappelijke markt" voor een gebied met 175 miljoen inwoners en dat in zijn economische mogelijkheden slechts zijn meerderen zal moeten er kennen in Amerika en Rusland Maar prof. Hallstein zal met dit perspectief wellicht niet tevre den zijn. In het afgelopen na jaar heeft hij wel laten blijken, hoe jammer hij het vond dat zijn commis sie niet eerder was ingeschakeld bij het beraad van de commissie-Maud- ling, dat ten doel had om (in de vorm van een „vrijhandelszone") een brug te slaan tussen de Euromarkt en de elf andere landen van de Organisatie voor Europese Economische Samen werking, die werden aangevoerd door Groot-Brittannië. Hallsteins streven zal er ongetwijfeld op zijn gericht, een of andere vorm van associatie uit te werken, waarmee de economische kansen van Europa (ook van dat der „Zes") nog verbeterd kunnen worden. Men mag Europa bij deze jaarwisse ling toewensen, dat Hallstein en de andere bouwers aan dit werelddeel met „logisch redeneren dat het wint van nationalistische hartstochten" ook in de toekomst economische gren zen zullen doen vervagen. PROF. WALTER HALLSTEIN —objectiviteit-. Soms kan het lang duren. Ook voor een ham ster, zoals ik. Alhoewel: het zijn juist die laatste ogenblikken van het jaar, die zich zo bijzonder voor een ingetogen overpeinzing lenen Als het voor mij op een minuutje na gevild is, zit de rest van 't land nog tegen een klein kwartiertje aan te kijken. Bij mij in de ka mer barsten de goede wensen daarom letter lijk voortijdig los. Maar ik denk: laat ze maar handjes sehudden, ik wacht m'n tijd wel af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3