Grepen uit het Zeeuwse sportleven Er zijn amateurs en amateurs. Bertus Walker doet al 25 jaar aan atletiek Vurige wensen van Zeeuwse sportleiders PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 31 DECEMBER 1958 „AMATEURISME IN DE SPORT" is de laat ste jaren een wat ver vaagd en vertroebeld begrip gewordenAls ge de simpele vraag zoudt stellen: „Wat is een amateur", dan zul len velen eerst een nachtje bedenktijd wil len, alvorens een ant woord te geven. Want met een luchtige op merking in de geest van „een amateur is een sportman, die niet be taald wordt en een pro fessional is een sport man, die wel betaald wordt", komt ge er niet meer in deze tyd, waar in ook de sport een ge compliceerd bedrijf is geworden! Is bijvoor beeld 'n voetballer nog wel in hart en nieren „amateur" als hij voor één of andere Zeeuwse club gaat spelen, alleen op voorwaarde, dat hij baantje zus-of-zo zal krijgen? En hoever staat de Eindhovenaar Eef Kamerbeek, Neder lands kampioen op de tienkamp, nog van het professionalisme af, nu hij zijn bekende gezicht heeft laten zien in een advertentie over de driekwart-kan-per man"? En wellicht zwerft een zekere Rus sische meneer Gontsja- renko, wereldkampioen op de schaats, niet zon der genoegen rond in 't niemandsland tussen amateurisme en pro fessionalisme nu hij weer op staatskosten bezig is nieuwe succes sen voor te bereiden? En is iedere internatio nale tenniscrack, die 't Londense Wimbledon betreedt, nog wel ver vuld van de amateuris tische gedachte? Zo ge ziet, een nachtje be denktijd is niet te veel gevraagdHet ha chelijke probleem is vooral dit: wat voor de een nog amateurisme is, heeft voor de andere al lang het professiona lisme bereikt! Toch zijn er, die vlot een ant woord uit de mouw schudden op de vraag: „Wat is een amateur?" Een zekere Avery Brundage bijvoorbeeld, als voorzitter van het Internationale Olympi sche Comité een voor- vechter-door-dik-en- dun van de amateuristi sche gedachte. Dit zegt hij: „een amateur is de man of vrouw, die de sport beoefent en altijd beoefent heeft, zuiver en alleen voor het ge noegen en voor de li chamelijke en geestelij ke vreugde, die in de sport kunnen worden gevonden"En dat is dan een uitspraak, waarover nogal sma lend wordt gesproken, want hoeveel van deze „pure amateurs" zijn er nog onder de top-sport- lieden te vinden? Niet in de eerste plaats bij grote internationale evenementen als de Olympische Spelen, dunkt onsj waar deze pureamateur-gedach- te trouwens op de duur toch niet vol te houden is. Met meer succes zult ge ze zoeken bij de klci- ne-man-in-de-sport, in kleine steden en dor pen, waar plaatselijk en lokaal de sport bedre ven wordt om de sport alleen..... Puur amateu risme dus, ook in de kleine steden en dor pen van Zeeland! Illllfl Ook in Zeeland! Zelfs in Zeeland is amateuris me en amateurisme echter twee AMATEURISME EEN is dit: Op Walcheren stappen wat voetballers, een trainer en en kele commissie- en bestuursle den van „Vlissingen" op een druiligere zondagmorgen in de trein. Het deert hun nauwelijks, dat er af en toe een miezerig re gentje uit een as-grauwe lucht plenst. „Als het straks tijdens de wedstrijd maar droog blijft", merkt iemand op, ter wijl ze in het gedeelte van de trein, dat voor hen gereser veerd is, gezellig (en droog) een kaartje leggen. De vereni ging heeft voor die voetballers de reis betaald en de vereniging zal straks, na de wedstrijd, ook nog een maaltijd voor hen be talen. AMATEURISME TWEE is dit: Op Schouwen-Duiveland stap pen wat voetballers en een be stuurslid van de Sportvereni ging OuWerKerk (SVOWK) op een druilerige zondagmiddag op de fiets. Het deert hun wèl, dat de regen af en toe neerplenst. „Als het straks tijdens de wed strijd in ieder geval maar droog blijft", zegt er een, terwijl ze wat steviger tegen de zuid-wes- ter intrappen. De vereniging kan voor die voetballers de reis onmogelijk betalen. En aan een betaalde maaltijd na de wed strijd heeft men zelfs nog nooit gedacht. Zo men ziet, bewijst deze tegenstel ling, dat ook in deze provincie de sport niet onder gelijke omstandig heden bedreven wordtDe een doet wat comfortabeler aan zijn vrije tijdsbesteding dan de andere, die zich vóór de wedstrijd meer opofferin gen moet getroosten. Maar overigens veroordeelt het ene gev niet. De verenigingszorgen, waarmee de Vlissingse voetballers omringd worden als zij een uit-wedstrijd Spe len, blijven nog binnen de grenzen van het amateurisme. En als er in derdaad geld was, zouden die Schouwse spelers er ook niets op tegen hebben om zich wat meer met die „verenigingszorgen" te laten om ringen Maar dit staat vast: vooral die voetballers van SVO WK bewijzen, dat het pure amateurisme in de sport nog lang niet in rook vervlogen is. In de steden, maar vooral in de platte landsdorpen zijn er sterke, jonge knapen, die de sport willen bedrij ven om het plezier van de sport alleen. En zij stappen daarvoor graag op de fiets ('zelfs in de regen) om in een dorp een wedstrijd te spelen. Dat is, dunkt onfe, het pure-amateurisme in de sport, dat voor de heer Avery Brundage van het internationale Olympische Comité een onbereik baar „ideaal" is Voor de Sportvereniging OuWer Kerk is dat „ideaal" echter bittere noodzaak Aan het ideale van dit „ideaal" mag men echter twijfelen, want een pleziertje is het bepaald niet om in deze tijd van snelle ver bindingen eerst enkele tientallen ki lometers te moeten fietsen om een wedstrijd te spelen. „Helaas, het geld ontbreekt ons nu eenmaal en onze jongens hebben dat stuk fietsen er graag voor over om in het week einde eens een wedstrijd te spelen", zegt een bestuurslid van SWOWK Fietszone Voor zo'n wedstrijd moeten de spe lers van kleine plattelandsclubjes als SVOWK zich nog meer opoffe ringen getroosten. Want ge begrijpt, dat soms de afstand naar een ander dorp zo groot is, dat de fiets geen uitkomst meer kan brengenBij Sportvereniging OuWerKerk hebben ze dan ook een „fietszone" afgeba kend! „Tot aan Zierikzee, Zonnemai- re en Dreischor gaan we op de fiets, maar naar Burgh of Renesse nemen we een bus of taxi", vertelt de heer Piet Vijverberg, 42 jaar, bestuurslid en nog altijd actief speler van SVO WK. En op onze vraag wie die bus of taxi betaalt, zegt hij, alsof hij iets volkomen vanzelfsprekends naar vo ren brengt: „De spelers, ieder zijn deel...". Maar welke speler van een eerste, tweede of derde klasser uit het amateurvoetbal zal dat antwoord niet vreemd in de oren klinken? Leden van de voetbalclub van de Sportvereniging Ouwerlcerk (S.V.O.W.K.) bijeen in het café M van Piet Vijverberg. Het is m méér dan een sportvereniging M alleen het is voor de Ouwer- p kerkse jeugd ook nog een beet- p je een gezelligheidsclub Piet Vijverberg vertelt ons al deze amateuristische bijzonderhe den" ih zijn café in Ouwerkerk temidden van een aantal spelers van het eerste en tweede elftal. Als we daar vragen of de Ouwerkerkse voet ballers in deze wintermaanden vol doende gelegenheid hebben om te trainen, brult een zware mannenstem plotseling achter ons: „Hou jij je er alsjeblieft buitenNiet zonder opluchting naar de stem te oorde len lijkt het nogal een zwaargewicht stellen wé vast, dat die wilde uit roep toch niet voor ons bestemd is. Want achter een dun houten beschot repeteren achter in het café toneel spelende voetballers en korfbalsters voor het gezellige avondje, dat SVO WK geven gaat. En dat is dan tegelijkertijd het bewijs, dat Sportvereniging Ou WerKerk meer is dan een sport vereniging alleen. Het is voor de Ouwerkerkse jeugd ook nog een beetje een gezelligheidsclub Voor die jeugd is SVOWK, die be- De kleine man in de sport Op deze oudejaarsdag nu eens niet een overzicht van de be langrijkste prestaties in de Zeeuwse sport „tijdens het af gelopen jaar"... Zouden we dat wel doen, dan leest ge opnieuw de namen van al die sportman nen en -vrouwen, wier naam en foto al vele malen en on getwijfeld verdiend in de maandagkranten te zien waren. Dit dus ditmaal niet. Nu ech ter wel een hulde voor de klei- ne-man-in-de-sport, die zonder ooit tot nationale of internatio nale prestaties te komen toch zijn sport blijft doen, eenvou- dig omdat hij in die sport een prachtige lichamelijke en gees- lelijke ontspanning vindt. Daar- p om ditmaal op deze pagina zo- maar enkele voorbeelden uit die reusachtige groep van sportlieden, die de sport om de sport bedrijven... p llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüllllllllllllllllllllllllllllllllf en korfballers in haar gelederen heeft, één van de zeldzame mo gelijkheden voor ontspanning. Daarom gaat het de Ouwerkerk se sportmensen meer om die ge zelligheid en ontspanning dan om de „allerhoogste prestatie in de sport Daarom deert het de voetballers weinig, dat zowel het eerste elftal, dat speelt in de eerste klas van het afdelingsvoetbal, als het tweede elf tal, (2e klas) op de onderste plaats staat. Toen SVOWK II met20-0 van Dreischor verloor, verloren de spelers hun plezier niet. „We hebb'n de grootste leut had", weet linksbui ten Arend van der Molen, die uit Drente afkomstig is, zich zelfs te herinneren. En toen SVOWK I met 112 tegen Burgh ten onder ging, hadden de spelers weinig minder ple zier beleefd dan na een overwinning. O verigens wil dat alles nu oök weer niet zeggen, dat de „pres tatie" hun niets schelen kan. „We winnen ook liever", zeggen de spe lers en secretaris Van den Berge zegt er dit van: „Vorig jaar zijn we kampioen van de 2e klas geworden met ons eerste en nu spelen we in de le klas, die eigenlijk te zwaar voor ons is. Maar het is in ieder ge val zeker, dat we niet degraderen, want er gaat er niet één uit en dat is goed, want we leren in die hogere klas heel wat. Ons spelpeil is zelfs als verbeterd Door dat kampioenschap is de voet balactiviteit in Ouwerkerk eigenlijk ineens opgebruist: voorheen kwam SVOWK alleen met een eerste élftal uit, nu is er ook een tweede en een juniorenelftal. Dat tweede kwam in het veld, omdat men meer jongens de kans wilde geven eens een balletje te trappen Maar omdat er in een plaatsje met 500 inwoners niet zo heel veel jonge voetballers rondlo pen, moesten oudere spelers als de 42-jarige Piet Vijverberg zich weer beschikbaar stellen om het tweede te completeren! Zij deden dat niet zon der plezier„En", zegt secretaris Van de Berge, „bij de junioren zijn nu al enkele veelbelovende spelertjes naar voren gekomen, die we vroeger wellicht nooit ontdekt zouden heb ben. In Ouwerkerk hebben ze de beschik king over een nieuw veld. „Maar een zaal voor wintertraining hebben we niet. Misschien is er nog een mo gelijkheid te vinden in één van de schoollokalen", meent secretaris Van de Berge, „en training hebben we no dig, want aan uithoudingsvermogen ontbreekt het ons wel eens Daarom hebben de Ouwerkerse voet ballers één belangrijke wens voor het nieuwe jaar: subsidie om een trainer, bijvoorbeeld een gymnastiekleraar, voor enkele avonduren te betalen. Als dat gebeurt dan zal daar in Ou werkerk nog meer voor het pure amateurisme worden gedaan Overdag knippen, 's avonds lopen In judo wereld bekend als bruine-bander OP NIEUWJAARSDAG begint voor de Vlissingse atleet Bertus Walker een „kroon-jaar in de sport" Volgend jaar en dat is bijzonder dicht bijis de 36-jarige Wal ker namelijk 25 jaar sportman. Ei genlijk is het verkeerd te spreken van de „atleet Bertus Walker", want deze Vlissingse kapper is één van de sportliefhebbers, die hun hart aan zo veel sporten verpand hebben, dat zij met de beoefening van één sport niet kunnen volstaan. Voor Bertus Wal ker werden het tenslotte: atletiek, boksen en judo. Iemand dus die on getwijfeld zijn mannetje staat, maar die zonodig ook snel het hazenpad kan kiezen Wie als 36-jarige nog enkele avon den per week traint voor zijn favorie te sporten, doet dat zonder twijfel niet meer met de illusie nog een ooit de allerhoogste top te bereiken. En daar is het Walker dan ook kennelijk niet om begonnen. „Hele dagen sta ik binnen m'n klanten te knippen en te scheren", vertelt hij, „en dan heb je het 's avonds wel eens nodig de benen te strekken". En dus kan men hem 's avonds vaak in de zaal of op de sintelbaan en zondagsmorgen in de duinen bezig zien met zijn atletiektraining en eens per week past hij met een andere judoka nog eens wat judo-grepen toe Maar het kan ook te veel worden en dus heeft hij inmiddels een "streep gezet onder de bokssport. BERTUS WALKER ,...de benen strekken.... Wie 25 jaar in de sport zit, heeft ook heel wat sportlieden zien komen en gaan en heeft bovendien heel wat meegemaakt van de „omwentelingen" in de sportwereld. Zo kwam hij als junioortje in 1934 bij Marathon, ging echter naar AV '35 over, toen deze club ontstond na een scheuring in de Marathon-gelederen. Later maakte hij de fusie met de voetbalclub De Zeeuwen mee en enkele jaren geleden werd hij lid van Zeeland Sport, om dat de Zeeuwen en EMM toen onder één sportief hoedje gingen spelen. Marathon, AV '35, De Zeeuwen, Zee land SportMaar wat is in een naam; voor Bertus Walker is het be langrijkste, dat hij sport kan doen óm „in conditie te blijven cn om het plezier van de sport", zoals hij zelf zegt. En omdat hij „de sport om de sport doet" hindert het hem niet, dat hij niet tot de hoogste klas is door gedrongen. Hij vond er plezier in te lopen tegen bekende Zeeuwse atleten als Huub.Lacor, Cor van Zorgen, Ko Fliers, Staf Dobbelaere, Walter Rootsaert, Hans en Herman Harting. Overigens is hij vaak tot verdienste lijke prestaties gekomen. De 800 me ter (z'n favoriete afstand) liep hij eens in 2 min. 3 sec., de 1500 meter ih 4.11.8 en de 3000 en 9.30En dit jaar nog was zijn beste prestatie op de 800 meter 2.Ö9.7, waarmee hij zestiende staat op de Zeeuwse rang lijst. En de judo-sport? In die sport is hij opgeklommen tot bruine-bander. „En ik ben van plan om de Zwarte Band nog te halen", zegt hij. Nog altijd is zijn enthousiasme voor de sport dus niet uitgedoofd en daar om zal deze sportman ook in 1959 z'n spikes niet in de kast kunnen la ten liggen „VELDEN, GYMNASTIEKZA LEN, EEN SPORTHAL", dat zijn in vele gevallen de eerste woor den als ge de Zeeuwse sportlei ders naar hun wensen voor 1959 vraagt. Maar er zijn meer ver langens en een aantal van die wen sen voor het nieuwe jaar teken den we op: DE HEER I. W. BAKKER, voor zitter van de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. wenst dit: „Ik hoop vooral, dat „Vlissingen" als eerste klasser voor Zeeland behouden blijft en zelfs, dat „Hulst, die in de 2e klas de beste kansen heeft, er nog als eerste klasser bijkomt". En verder: „Subsidies van de K.N.V.B., zonder restricties, voor de clubs, die gebruik moeten ma ken van de Zeeuwse veren". En tenslotte: „Behoud van de K.N.V.B.-toto of instelling van een nationale toto ondanks de kabi netscrisis".,. DE HEER M. F. DE JONGE, voorzitter van de Zeeuwse dam- bond: „M'n wens is, dat de clubs op Tholen zich zo ontwikkelen, dat ook het eiland Tholen zich zal aan sluiten bij de Zeeuwse Dambond. Ook hoop ik, dat de nieuwe club in Terneuzen kans zal zien de damsport in Zeeuwsch-Vlaanderen nieuw leven in te blazen". DE HEER A. G. VERHULST, voorzitter van de Zeeuwse ren- en toerclub „Theo Middelkamp": „De renners willen vooral, dat van de Goese rolschaatbaan, die toch niet volkomen aan zijn doel beant woordt, een wielerbaan wordt ge maakt. Dat maakt het mogelijk ook de voor het publiek zeer aan trekkelijke baansport te beoefe nen. Er zit zelfs een mogelijkheid voor dameswielrennen in...". En verder dit: „We hopen vurig, dat enkele Zeeuwse renners een plaats zullen krijgen in de Tour de Fran ce en ik weet gelukkig al, dat ploegleider Klaas Buchly twee renners op het oog heeft: Piet Rentmeester en Jaap Huissoon". En tenslotte dit: „Medezeggen schap van de wielerclubs in de K.N.W.U., precies zoals bij iedere andere sportbond". DE HEER J. A. VIERGEVER, voorzitter van de afdeling Zeeland van het Nederlands Handbal Ver bond: „Handbal is vooral een jeugdsport en dus wensen we steun van de overheid. Bovendien hopen we, dat meer jongens en meisjes, die nu op school veel aan deze sport doen, ook in competitie verband gaan spelen. En ook zou den we meer handbalactiviteiten in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar al leen Hontenisse speelt, toejui chen". DE HEER AD. VERDONK, voorzitter van het district Zeeland van de Kon. Nederlandse atletiek- unie: „Een sintelbaan op Schou wen-Duiveland en één in Z.-Vlaan- deren en meer Zeeuwse atleten, die tot nationale prestaties kunnen ko men". DE HEER D. P. SAAMAN, voor zitter van de Zeeuwse korfbalbond „Vooral wens ik, dat het micro korfbal, ondanks de financiële moeilijkheden in Zeeland slagen zal. Verder, dat als gevolg van de trainerscursus het spelpeil zal stijgen en tenslotte, dat ook in Zeeuwsch-Vlaanderen de korfbal sport zal opbloeien". DE HEER D. A. HUYSSE, secre taris van de Middelburgse hockey club: „Meer hockeyclubs in Zee land, met name één in Goes. Een vurige wens: het kampioenschap voor het herenteam van Middel burg". DE HEER J. FUKKEN uit Middel burg: „Een vliegveld in Zeeland voor de Zeeuwse zweefvliegers, die willen vliegen over Zeeuwse bo dem". EN TENSLOTTE: voor iedere schaatsenrijder IJS Overloop naar pag. 27.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 32