TUSSEN DERTIEN EN TWINTIG g.n. JAZZ, geschiedenis en vorm (in) box in - jeuijdfotoweMtr'ijd Vrede en .een vrij weekend wenst de jeugd voor 1959 DITMAAL is er weer plaats ingeruimd voor enkele foto's, die met „moderne" of „verbeterde" boxcamera's zijn ver vaardigd. Links een zeegezicht van de Vlissingse jongeman H. J. de Witte, rechts twee opnamen „Zeilen" en „Moerdijkbrug" van de 15-jarige Leo den Boer uit Vlissingen. Vermelding verdient ook een bijzondere prestatie van een 11-jarig meisje uit Vlissingen, Janneke Adriaanse, die een voor haar leeftijd opmerkelijk goede opname van een brekende golf instuur de. Jury van jongelui brengt „eigen" uitslag VANDAAG is het de laatste dag, dat foto's voor de P.Z.C.-jeugdfotowedstrijd kunnen worden ingezonden. In de eerste weken van januari zal moeten worden uitgemaakt, welke foto's voor de hoofdprijzen in aanmerking komen. Naast de „officiële uitslag" met de daaraan verbonden financiële consequenties, zal een jeugdjuiy met een geheel onafhankelijke beoordeling uit de bus komen. Zowel de door de P.Z.C. bekroonde foto's als die, welke door de jeugd jury als „de beste" zullen worden aangewezen, zullen in een van de eerstvolgende afleveringen van „Tussen dertien en twintig" worden geplubiceerd. Vier Zeeuwse jongens en meisjes die uiteraard niet aan de fotowedstrijd hebben deel genomen zullen worden uitgenodigd in deze jeugdjury zitting te nemen. NAAST DE MUZIEK van de neger onstond zeer spoedig, zoals reeds eerder gezegd, de jazz muziek van de blanke: de blanke New Orleans- jazz, die Dixieland genoemd werd. Met de Dixieland deed de blanke musicus een eerlijke en ook wél voor een groot deel geslaagde poging de negermuziek te doorgronden. Veel verschil in stijl was er dus eigen lijk niet, al was de Dixieland-muzielc wat geforceer- der dan de uitbivndige muziek van de negers. De grote promotor van de Dixieland was Jack „Pa pa" Laine, die eigenlijk George Vitell Laine heette en die op 21 september 1873 in New Orleans was gebo ren. Toen hij 18 jaar was leidde hij zijn eerste band, de Reliance Brass Band, maar in de volgende jaren was hij leider van verschillende combinaties. Het be kendste orkest van Jack Laine, die altsax en slag werk speelde, was zijn Ragtime Band en deze zou het lichtende voorbeeld worden voor de orkesten, die Dixieland-stijl speelden. EN IN DEZE Dixieland- stijl openbaarden zich, zoals reeds eerder geme moreerd, twee richtingen. De voornaamste expo nent van de ene stroming waarvan de muziek zich kenmerkte door een afge beten en hard ritme, was de beroemde Original Dixieland Jazz Band, in 1915 voortgekomen uit Tom Browns' Band. Deze stroming liep tenslotte door- onechtheid vast. De andere, meer succesvolle richting was ingeslagen door de New Orleans Rhythm Kings, die een meer negerse speelwijze met een oppervlakkiger ritme had. De leden van dit orkest, dat ook wel speelde onder de naam van Friars Society Or chestra, hadden ingezien, dat de Original Dixieland Jazz Band op de verkeer de weg was en hadden zich weer meer naar de negermuziek gericht. Hun voorbeeld werd door tallozen gevolgd. De blanke jazz was gered! DE MUZIEK van de Ori ginal Dixieland Jazz Band is er min of meer indirect oorzaak van, dat de jazz door vélen met potten- en pannenmuzick betiteld werd. De Dixie land had ril. veel meer aandacht in de gehele wereld getrokken dan de echte neger jazz nadat de negertrompettist Freddie Keppard in 1916 een aan bod van een grammo- foonplatenm aatschappij (de Victor Talking Ma chine Company) had af geslagen om enkele opna men van zijn Original Creole Band te laten ma ken. Maar Keppard wei gerde met het motief, dat mderen dan wellicht zijn muziek zouden copiëren en de stijl overnemen. Het aambod ging toen naar de Original Dixie land Jazz Band, die in 1917 vier, nu nog zeer be kende, nummers liet op nemen. Dit waren de eer ste grammofoonopnamen in de geschiedenis van de jazz. De wereld xoerd al "ras overstroomd met de ze platen, de muziek werd door véle orkesten nagebootst en valselijk onder de naam ,Jazz" ge presenteerd. Maar de 'op rechte negermuziek bleef vooralsnog voor de bui tenwereld verborgen want nadat ook de New Orleans Rhythm Kings in 1921 opnamen had ge maakt, volgde pas in het daaropvolgende jaar King Olivers Greole Jazz Band, waarvan enkele nummers als eerste ne ger jazz voorgoed werden vastgelegd. Veertiendaagse rubriek voor, maar voornamelijk dóór de Zeeuwse jeugd. HET grote moment van de jaarwisseling is voor mij wel dat, waarop mijn buurman na het vallen van de duisternis wat schuw zijn woning verlaat, spiedend om zich heen ziet en dan een bescheiden wit kaartje, waar op hij in nette lettertjes zijn naam en adres heeft laten aanbrengen, in mijn bus laat glijden. Het is een verrukkelijk schouic- spel hem daarmee bezig te zien 'k zie er het héle jaar naar uit. 't Is zo'n bescheiden mens, die buurman van me. Heel anders dan die, welke rechts van mij woont en reeds na het morgenkrieken van de eerste januari mijn woning bin- nenstormt, om zoals hij het zegt, mij een stevige poot" te drukken. Hij heeft van die klare kijkers, waarmee hij me dan recht aanziet en onder de handdruk klink het vastberaden „Het beste kerel!". Je voélt het, daar kun je een heel jaar op teren. Toch, ik héb iets tegen dat „kerel" van hem en daarom vind ik die an dere buurman beminnelijker. Op de nieuwjaarsdag, 's avonds om een uur of zes, opent hij voor zichtig zijn deur. Dan kijkt hij omzichtig het straatje in. Op zijn pantoffels glijdt hij dan eerst naar de overkant en dan begint het lie- ve-leven met zijn mooie witte en velopjes. Onder zijn jaspand houdt hij liet stapeltje in de linkerhand. Telkens pakt hij er eentje, over tuigt zich ervan of de naam en het adres klopt, licht met de pink van de rechterhand de klep van de brievenbus en laat het smetteloze witte rechthoekje door langzaam duim van wijsvinger uit elkaar te laten gaanop de vloermat vallen. Dan wist hij zich het zweet van 't voorhoofd en gaat weer verder. Mijn envelopje ligt 't laatst, dat weet ik nog van vorige jaren. Te gen het einde van zijn ronde na dert hij mijn deur, van waar ach ter ik hem door een klein luikje gadesla. Van mijn handen heb ik dan al een klein kommetje gemaakt, waar hij 't kaartje steevast netjes inlciepert. Even zie ik dan iets van de toppen van duim en wijsvinger, dan is hij weg. Ik blijf achter met het kaartje, 't Is grandioos. Bijna links, juist even voor het in schoolschrift gedrukt adres, heeft hij twee bloklettertjes geplaatst: g.n. Zo héb ik er nu al zeven van hem gekregen, zeven smetteloze kaartjes met dezelfde geetjes en ennetjes. Zorgvuldig heb ik ze on der elkaar in een schrift geplakt. De volgorde is chronologisch juist, maar dat ziet niemand. Ze zijn alle aan elkander gelijk. Ik ben de enige in de buurt, die se alle zeven bezit. Mijn rechterbuur man, die van die stevige poot en zo, ontdekte precies één jaar te laat het curieuze van deze kaartjes en bezit er zes. Dan zijn er nog twee met een verzameling van vijf, één heeft er vier. Mjjn overbuurman bezit drie exemplaren. Toch wordt hij door ieder in de buurt benijdt, want hij heeft één heel bijzonder exem plaar dat men in de filatelie tot de zeer begeerde misdrukken zou re kenen. Het is, waar wij bij ons in de straat op gedempte toon over spre ken: de verschrijving. In een ogen blik van verkwisting heeft mijn buurman zich laten gaan en kwam het g.n. voluit op het kaartje: geen ■nieuws. Nog even Schouwen Toen ik in uw blad van zaterdag 6 december j.l. uw artikel over Schouwen-Duiveland las, meer over de jeugd van dat eiland dan,1 was ik het volledig met die lui eens. Maar als we nu de kwestie van de dammetjes er af laten, dan blijft over de kwestie van de ont spanning. Ze klagen steen en been, en ze hebben gelijk. Ik ben zelf Zierik- zeeënaar, maar ben nu in Middel burg op school, en zielsblij dat ik er weg ben, om dezelfde reden: d'r is niks te doen. Klaarblijkelijk wil men dus, dat er wel wat is! Al wat er is, vindt men of erbarmelijk slecht of onbe taalbaar. Maar ze doen er niets aan! Richt een club of vereniging op die voor ontspanning zorgt! En dan niet op de manier van nu be ginnen, overmorgen klaar, maar een vereniging met een enthou siast maar ook met zorg gekozen bestuur. Een vereniging die zoveel mogelijk vormen van ontspanning en vermaak onder z'n hoede neemt. Sportclubs, debatingclubs, cabaretgroepjes enz. Er is zoveel op dat gebied. Zie een heleboel leden te krijgen, die contributie betalen en, nog veel belangrijker, meedoen!! En als dat zelf-doen niet genoeg is, ga praten met de besturen van andere verenigingen en laat samen iets goeds komen. Als dat geklaag grond heeft, en ik geloof dat het dat heeft, dan moet dit kunnen!! Middelburg. P. Lems. WAT IK VERWACHT of zou wensen voor 1959?" her haalde de 18-jarige Vlissingse scholiere Marijke Ga- sille onze vraag „Tjazo gemakkelijk is dat nietMaar in ieder geval: vrede en een vrij weekend!" En met deze leuze had Marijke een iïchtinkje gecreëerd, waar haar tien mede-leerlingen van de Vlissingse R.H.B.S. oprecht voor konden gevoelen. Voor het uiten van „verwachtingen en wensen voor 't komende jaar" was een illuster college van elf jongens en meisjes samengestroomd in de voor deze gelegen heid door een vriendelijke concierge opengestelde docenten kamer. En in deze gewijde omgeving kwam met name een groot aantal onderwijs-wensen los. Zo ook het vrije, of al thans „huiswerkloze" weekend Maar men ging verder. Men keerde zich tegen het hier te lan de bij het onderwijs gevolgde systeem. Er zouden keuzevak ken moeten komen, meer specialisatie. En daarbij, zoals een ook voor 't behoud van de vrede pleitend meisje zei: verkor ting van het aantal schooldagen. Enkele leerlingen waren er, die hun persoonlijk welvaartspeil verhoogd wilden zien. Zij wensten en verwachten derhalve in 1959 méér zakgeld. Maar de vrede werd bij dit vrije weekend en die andere zaken rond de school niet vergeten. moeten ze maar robots voor uit vinden. Of laat ze er anders zelf in gaan zitten". Rob: „De dames laten zich door haar gevoelens meeslepen 't Gaat er maar om, wat er zwaar der moet wegen: de gevoelens of het gevoel voor de wetenschap...". Marijke: „Ach, 't is natuurlijk wel grappig dat ze 't doen. Maar ze hóeven de maan toch niet te bereiken. Als je 't mij vraagt is 't gewoon nieuwsgierigheid. En wat die honden betreft*k blijf er tegen, 't Moet ook met instru mentjes mogelijk zijn". Veel minder tegenstand ondervon den de jongens, toen zij als een scherp omlijnde wens afschaffing of, zo dit niet-mogelijk is, verkor ting van de dienstplicht naar vo ren brachten. Ben Smulders (16) verwachtte, dat de verhouding Rusland-Ameri- ka wel dezelfde zal blijven. „Men zoekt nu al 40 jaar toenadering en er is tot op heden bar weinig van gekomen Geen derde wereldoorlog in 1959 verwachtte Willy Smid (18); wel „kleine twisten". Willy betrad ook het binnenlandse politieke pad, waar bij hij als zijn verwachting gaf, dat het socialisme in Nederland „langzaam zal wegkwijnen", waarbij hij voor de middenstan der een betere toekomst zag. Hans Nijboer (16) keek bij zijn „verwachtingen en wensen" naar België, waar men de diensttijd be kort. Erg optimistisch was hij niet want hij poneerde dat de koude oorlog tussen Rusland en Ameri ka door de kwestie-Berlijn nog meer zal toenemen, evenals de troebelen rond de. rassenkwestie. In West-Europa verwachtte hij meer eenheid. Twaalf maanden vond Pierre Baert (18) lang genoeg voor een diensttijd. Een tweede wens van hem op dit gebied was: eerst oproepen, als de dienst plichtige zijn studie geheel 'heeft voltooid. De wensen voor 1959 van de Vlis singse jongens en meisjes lagen dus hier en daar netjes in „het al gemene vlak". Want de vrede wil iedereen behouden en zowel onder de scholieren als onder de ouderen bestaat de hang naar een „vrij weekend". Daarom is de combina tie nog zo gek niet. En ook als leuze is het lang niet kwaad: „Vrede en een vrij weekend" ANNEKE DE KONINK ....kleurlingen hebben evenveel recht.... (Foto P.Z.C.) Simone Vrolijk 16 jaar zei, dat alle energie voor oorlogsdoeleinden wordt ge bruikt, vaak onder het mom van „voor vredesdoeleinden". De jon gens hadden de voor hen toch wel interessante ruimtevaart aange sneden en daarover zei Simone: „Ze zijn nu een eindje op weg naar de maan, maar wat koop je daarvoor. Laat ze eerst op sociaal terrein experimenteren. Er is hier nog genoeg leed en ellende". Het was toen even stil in het jon gens-kamp, dat trouwens al eer der over het punt ruimtevaart stelling had genomen tegen een meisjesmening. „Laten we beginnen met een materialistisch onderwerp" had Rob Mijnsbergen (17) gezegd, „de ruimtevaart, die in de toe komst zeker heel wat zal wor den. Zelf verwacht ik, dat ze de maan spoedig zullen bereiken", Simone: „Ik snap jou niet er i3 hier toch nog voldoende te zien!" Marijke Gasille: ,,'t Is trouwens gemeen, dat ze voor die experi menten honden gebruiken. Daar ROB MIJNSBERGEN ....niet door gevoelens laten meeslepen.... (Foto P.Z.C.) Slechts toen er één opperde, dat een, zij het beperkte, diensttijd voor de meisjes de ze categorie zoveel deugd zou doen, kwam er een protest. Een kort, maar afdpende protest, dat varieerde van: „Dat is onzin" via „Wij moeten thuis toch jullie pot- Het illustere, Vlissingse college van elf, dat voor 1959 de leuze „Vrede en een vrij weekend" voert (Foto P.Z.C.) je koken" en „Alleen in onderont wikkelde gebieden kent men dat" tot „Op zulkeonnozele dingen gaan we niet in". Desalniettemin: de meisjes konden de „mannelij ke" mening delen, dat de dienst tijd te lang is en dat ze soms stu dieplannen in de war kan schop pen. Kees Verhage (17) en Rob Mijnsbergen zagen bij voor keur een" leger, dat uit louter vrijwilligers zou bestaan. „Een wens voor de toekomst" von den ze, „niet direct voor 1959 Onverdeeld waren de partijen, toen Reina de Jong als een van de mooiste dingen voor 1959 het stop zetten van de atoombomproduktie lanceerde. Even onverdeeld als men Voorstander was van een be ëindiging van de rassendiscrimi natie. „De kleurlingen hebben net zoveel recht om een gewoon leven te lei den als blanken" stelde Anneke de Koninlc (15) nog, die voorts nog betoogde, dat er tegenwoor dig teveel geld wordt besteed aan tochten naar de maan. „Hoeveel raketten zijn er niet mislukt" zei ze, „ik vind dat ze dat geld veel beter voor de vluchtelingen en de geneeskunde kunnen gebruiken". Wim Harting (18) hoopte op een oplossing voor het rassenpro bleem in Amerika. „Alle rassen zijn gelijk" zo zei hij, „de mens is niet geschapen om anderen te on derwérpen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 30