„Breede Watering" hield in Goes zijn laatste vergadering AUTO REED IN IJZENDIJKE BRUILOFTSZAAL BINNEN HOGERE UITKERING VOOR EXTRA-WERKEN IN ZEELAND ifoin Zeem Almanak NIEUWE BURGEMEESTER VAN IJZENDIJKE WERD BENOEMD TONNY VAN VERRE TREEDT IN DE SPEELDOOSOP Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 31 DECEMBER 1968 „BEWESTEN YERSEKE" WORDT „VAN ZUID-BEVELAND" Dijkgraaf releveerde geschiedenis van zes eeuwen oud waterschap Dinsdagniiddhg is in de „Prins van Oranje" te Goes de laatste algemene vergadering van ingelanden van het waterschap „De Breede Watering bewesten Yerseke" gehouden. Zoals bekend is koninklijke goedkeuring verleend aan het besluit van Provinciale Staten om per 1 januari a.s. tot opheffing van alle polders en waterschappen op Zuid-Beveland over te gaan. Tegelijkertijd werd het reglement van het nieuwe waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beveland" door de Kroon goedgekeurd. Het was dus de laatste algemene vergadering van een der oudste waterschap pen van ons land, waarvan de geschiedenis tot de veertiende eeuw terug gaat. De dijkgraaf, de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge, stipte in zijn openingswoord aan, dat 1 januari 1959 een historische dag zal worden in de geschiedenis van het Zeeuwse polderwezen. „Het ls om deze reden, dat deze laatste vergadering van de Breede Watering bewesten Yerseke van his torische betekenis is voor allen, die bij het beheer van ons waterschap zijn betrokken", aldus de heer Dek ker, die enkele feiten uit de geschie denis van het waterschap illustreer de. Reeds In 1330 was er sprake van een „West Wateringh", welke naam later ls gewijzigd in Breede Wateringh. Er was in die dagen een-watering bewesten Yerseke en een watering beoosten Yerseke, zo verhaalde de dijkgraaf. De laatste was de grootste en om streeks 1457 naar schatting wel 24.000 gemeten groot. Deze wateringh beoosten Yerseke is echter na de St. Felix vloed in het beruchte ramp jaar 1530 voor een groot deel verlo ren gegaan. Toen werd de „West Wateringh" het grootste gebied en van af die tijd wordt de naam „De Breede Wateringh" dan ook regelma tig gebruikt. „De geschiedenis leert ons dat in de Breede Watering vanouds de beveili ging of bescherming van het land en haar bewoners tegen de zee als de primaire taak werd beschouwd met daarnaast de andere taak van de ontwatering van het land", zo ver volgde de heer Dekker, „de talrijke voorzieningen, welke ln de loop der jaren moesten worden getroffen tegen de herhaalde oever- en dilkvallen- voorzieningen bestaande uit het aan brengen van zinkwerken, steenbe- stortingen en het leggen van inlaag- dijken over de gehele lengte van Kattendijke tot Wemeldinge vormen een aaneengesloten verdedigingsstel sel en zijn reeds vele jaren stille ge tuigen van de voortdurende strijd te gen het buitenwater". „De rekeningen van de Breede Wate ring zijn vanaf 1501, behoudens en kele kleine hiaten, volledig in het ar chief aanwezig. Het aantal gezwo renen heeft nogal gewisseld; Zo- be droeg hun aantal ln de tijd van Phi lips de Goede 13. Werd dit aantal in de Franse tijd op 17 gebracht, in 1873 bracht men het tot 10 terug, hetgeen tot op heden zo is gebleven. Hoog waren in het begin van de ne gentiende eeuw de eisen van stembe voegdheid, namelijk honderd gemeten. Reeds kort daarna werd deze eis ver laagd tot acht hectare; in het nieuwe waterschap zal deze drie hectare zijn. Ook memoreerde de heer Dekker aan het slot van zijn openingstoespraak in deze laatste vergadering van het waterschap de vele werken, die in de jongste geschiedenis van de Breede Watering tot stand werden gebracht. Met diep respect en grote erkentelijk heid gewaagde de heer Dekker ten slotte van het werk, dat zijn voor ganger met de verschillende bestu ren voor het waterschap hebben ver richt. Hierna deelde de dijkgraaf nog mee. dat binnenkort de eindoplevering zal plaatshebben van het werk aan de zeedijk te Schore. Men verwacht, dat het gemaal te Schore vóór 1 februari a.s. in bedrijf gesteld zal kunnen wor den. Begroting In deze vergadering werd een norma le huishoudelijke agenda afgewerkt: zo werd ook een begroting voor 1959 een jaar, waarin het waterschap dus niet meer zal bestaan, goedgekeurd. De dijkgraaf lichtte hierbij toe, dat het provinciaal bestuur had verzocht, ook voor het komend jaar nog een begroting samen te stellen, opifet het nieuwe bestuur van de Breede Watering van Zuifl-Beveland aan de hand van de door de voormalige wa- terschaps- en polderbesturen samen gestelde begrotingen een nieuwe be groting kan samenstellen. Zo werd de begroting vastgesteld met in "ont vangst en uitgaaf een bedrag van 2.748.060.55 en een post onvoorzien van 31.193,95. Ook werd het bestuur gemachtigd geldleningen aan te gaan in verband met het verbeteren van de glooiing aan de Oosterschelde 45.000), het verbeteren van wegefl 105.000) en het herstel van de zwakke plaatsen aan de Oosterschelde 325.000). Teleurgesteld was de heer Dekker, dat het Rijk slechts één van de vijf door het waterschap als „zwak" aangewezen plaatsen als zodanig wil erkennen. Dit betekent namelijk, dat slechts voor één verbetering te Yerseke een rijksbijdrage van tachtig pro cent zal worden verkregen. Het wa terschapsbestuur heeft thans echter voor het herstel van drie zwakke plaatsen die te Yerseke en voorts een gedeelte van 300 meter bij het stoomgemaal te Kattendijke en een klein gedeelte van de nieuwe dijk bij Wemeldinge geld uitgetrokken. Het niet-verbeteren zou tegenover de ingelanden niet verantwoord zijn, al dus de dijkgraaf. - Ook werd het bestuur gemachtigd, kasgeldleningen tot een bedrag van 875.000 te verlengen of te sluiten in verband met de uitvoe ring van de verhoging en verzwa ring van de zeedijk langs de Wes- terschelde. Aan de fa. gebr. Cornelisse te Yer seke werd, voor de bouw van een mosselloöds, een perceel weiland in erfpacht gegeven. In deze vergadering werd door de -heer J. Kakebeeke uit Goes het laat ste verslag van de financiële com missie uitgebracht. De heer Kakebee ke richtte hierbij een bijzonder woord van dank tot de dijkgraaf en het waterschapsbestuur voor de prettige samenwerking. Ook richtten zich ir. J. Bruijning uit Goes en de heer D. Lindenbergh uit 's Heer Arendskerke deze laatste namens de ingelanden met een woord van dank tot bestuur en dijk- fraaf. Ook de heer M. 't Anker uit chore, een van de ingelanden, voer de nog het woord. De heer Dekker bracht in zijn af scheidswoord dank aan de ingelanden en de leden van financiële commissie voor het genoten vertrouwen en de ondervonden steun. Dank bracht de heer Dekker ook aan de ambtenaren en personeelsleden van het water schap voor het vele, dat zij in het belang van „De Breede Watering" hebben gedaan. „Voor uw trouw en toewijding onze zeer hartelijke dank en we wensen U toe, dat ge uw ar beid ook in de toekomst zult kunnen blijven voortzetten", aldus de heer Dekker, die tenslotte zijn erkentelijk heid betuigde aan verschillende over heidsinstanties, met welke „De Bree de Watering" samenwerkte. „SCHERVEN BRENGEN GELUK" Twee inzittenden van auto werden gewond Dinsdagavond omstreeks zes trar reed op de provinciale weg tussen IJzendijke en Schoondijke, ter hoog te van de Statendijk, een personen auto uit Terneuzen in volle vaart, dwars door de zijgevel van een café, waar in de overvolle zaal juist-een bruiloft werd gevierd. De brnllofts- gaste nbleven ongedeerd, op, vier per sonen na, die lichte verwondingen opliepen. De bestuurder van de auto, de heer W. uit Terneuzen, brak ech ter enkele ribben en bekwam nog an- TER BESTRIJDING WERKLOOSHEID P.v.d.A.-bestuur richtte schrijven tot minister Het gewest Zeeland van de P.v.d.A. heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid een schrijven doen toekomen, waarin het bestuur van het gewest deze bewindsman met aandrang verzoekt om voor 1959 een ruimer bedrag voor de uitvoering van extra-werken en materiaal-intensieve werken te willen toekennen. In 't bij zonder wordt de minister verzocht aandacht te willen schenken aan de VAN TOT RONDE BAS EN ALT-SAX „De naam van „Witte van Haemste- de" hooghouden met lekke en kapot te instrumenten gaat niet". Dit zei burgemeester jhr. R. J. H. Q. Röell tijdens de repetitie van de Koninklij ke Harmonie „Witte van Haemste- de" waarbij hij aan de voorzitter, de heer C. A. Hartog een nieuwe ronde bas overhandigde en waarna de heer M. Meganck, als vertegenwoordiger van het werkcomité aan muzikant L. W. Bakker een nieuwe alt-saxofoon uitreikte. Deze nieuwe instrumenten konden worden gekocht voor het geld, dat deze zomer door burgerij van Haamstede en badgasten bijeen gebracht werd. Nog steeds stromen de giften binnen. Hiervan worden ka potte instrumenten vernieuwd. De stand is momenteel f 2270.41. WENS.... Op een bescheiden manier wordt in dit vandaag nogal corpulent uitgeval- len dagblad hier en daarin woord en beeld, een terugblik geworpen op het jaar, waarvan de laatste dag heden op de kalenderblaadjes staat aange geven. Zo ge wilt kunt ge dus met de krant in de hand nog even in het ver leden toeven een bezigheid, 'die op Oudejaarsdag nogal eens beoefend pleegt te worden en waarin wij "7 dan met enkele pagina's druks misschien een weinig behulpzaam kunnen zijn. Ge kunt dan nog eens zien hoe Hono- ré Colsen ,&ijn" mensen bezwerend toesprak vanuit een venster aan het Haagse Binnenhof hoe minister Algera op zijn beurt naar Zeeland kwam om het roer in handen te ne men van de prinses Beatrix" hoe Zeelands commissaris in Biervliet een zilte haring nuttigde en hoe stralend de fruitfèe uit Goes wel kon glim lachen. En nóg wel zal kunnen, ne men wij aan. Dit alles en nog veel meer is in geconcentreerde vorm nog eens uit het zo nabije verleden opgediept en ge kunt het zo ge wilt illemaal nog eens de revue laten pas seren. Vandaag en morgen ook, iog een beetje, maar dan is iet weer lelemaal en onherroepelijk 1959. Een gloednieuw jaar. Waarin wij U traditiegetrouw vanuit dit hoekje het allerbeste wensen Op wil OLIEBOLLEN. In Heinkenszand zal op oudejaars avond het „Groene Kruis" de taak van de huisvrouwen aanmerkelijk verlichten door oliebollen te bakken, die, tegen een vergoeding uiteraard, aan de inwoners zullen worden ver strekt. Een vreemde bezigheid voor wijkverpleegsters misschien, maar minder vreemd wanneer men be denkt dat de „vergoeding" bestemd zal zijn voor het verbouwen van het wljkgebouw van het „Groene Kruis" te Heinkenszand. DRUKKE MAAND Voor de West-Zeeuws-Vlaarase accordeonvereniging „Flandria" Is ook januari nog een drukke maand. Op 10 januari zal een KJt.O.-uitzending moeten worden verzorgd en op de avond van de zelfde dag zullen de leden van „Flandria" al weer op de plan ken van het verenigingsgebouw te Waterlandkerkje staan ter op luistering van een „Bonte avond". 18 januari blijven ze thuis, dat 1 zeggen dat dan in het concertge bouw van IJzendijke een jubileum concert zal worden gegeven ter gele genheid van het vijfjarig bestaan. Aan deze lustrum-avond zullen twee radiosterren medewerken, te weten conferencier Frans Vrolijk en zan geres Truus Koopmans. Deze avond zullen tevens aan de leden de nieu we uniformen uitgereikt worden. Tenslotte zal op 29 januari op uit nodiging van ,,'t Nut" in Groede een bonte avond worden verzorgd. BIETEN. Het werd reeds gemeld: de bie tencampagne is ten einde. In Kamperland werden voor de sui kerfabriek DInteloord 22.800.000 kilo, voor de suikerfabriek Put- tershoek 5.500.000 kilo bieten aan gevoerd. De aanvoer van pulp in deze havenplaats bedroeg 300.000 kilo. VOGELS EN BLOEMEN. Bvenals vorige jaren organiseert de vereniging „De Vogelvrienden" in IJzendijke weer een internationale vogeltentoonstelling, die zal worden gehouden op 10 en 11 januari. Het aantal Inzendingen overtreft nu reeds alle verwachtingen. Een bloe- menkwekerij verleent medewerking aan het verzorgen van de entourage. zeer kritieke situatie op Walcheren en West Zeedwsch-Vlaanderen verband met de werkloosheid. In het schrijven merkt het bestuur op, dat de regering in het begin van 1958 een bedrag van 55 miljoen be schikbaar stelde voor de uitvoering van extra-werken, waarvan echter geen bedrag aan Zeeland werd uit gekeerd. Weliswaar ontving deze pro vincie van een bedrag van 10 mil joen. beschikbaar gesteld voor de uit-, voering van materiaal-intensieve wer ken, 1 miljoen voor de uitvoering van dergelijke werken in het rayon Oostburg. Deze bijdrage was echter slechts voor 1958 bestemd, terwijl bet naar de mening van het bestuur dringend noodzakelijk is, dat ook voor 1959 tenminste een gelijk bedrag wordt gegeven. Het gewestelijk bestuur wijst er in zijn schrijven op, dat aanvulling van de voor uitvoering in aanmerking ko mende werken in het rayon Oostburg dringend noodzakelijk is. De situatie op Walcheren acht het bestuur nog ernstiger, daar blijkens de prognoses van eind december een werkloosheid wordt verwacht van circa 5000 man. Volgens liet gewestelijke bestuur der P.v.d.A. is de uitvoering van mate riaal-intensieve werken voor Walche ren dus nog noodzakelijker dan voor het rayon Oostburg. Temeer omdat de aanleg van de uitvalsweg te lHis- singen stagneert, daar deze gemeente niet in staat schijnt te zijn de bij komende kosten voor haar rekening te nemen en de herverkavelingswer- ken in A.W.-verband niet toereikend mogen worden geacht. „Misverstanden" tussen Zeeuws Genootschap en samenleving (Slot van pag. 1) langhebbende gemaakt. Wat de we tenschappelijke methodiek betreft is samenwerking van hoog tot laag op vele gebieden onmisbaar geworden en zijn bijdragen van amateurs, op het niveau van waarneming en be schrijving zeer waardevol gebleken. Naar de mening van deze belang stellenden die aan een vijftigtal leden van het Genootschap om ad hesiebetuiging vroegen is het een eis van de tijd, dat het Genoot schap thans zijn positie tegenover dit alles bepaalt en aldus een ein de maakt aan de misverstanden, die tussen dit instituut en de Zeeuwse samenleving rijzen. „Nu nog mag het Genootschap zich Zeeuws noemen, maar het verspeelt zijn recht op die naam wanneer slechts een lokale, geen geestelijke band met deze provincie meer be staat", aldus de opvatting van deze geïnteresseerden. Indien inderdaad deze brief het be stuur zal bereiken, is dit wellicht een aanleiding om de Inderdaad bestaan de en erger wordende „misverstan den tussen Genootschap en Zeeuwse samenleving" uit de weg te ruimen. dere kneuzingen, terwijl zijn passa gier, de heer J. de F. uit Hoek, een grote hoofdwond opliep. Beiden moes ten per ambulancewagen naar het ziekenhuis te Oostburg worden over gebracht. Vermoedelijk had de auto, die uit de richting Schoondijke kwam en ter plaatse op een oprit kwam. teveel vaart, waardoor de bestuurder de macht over het stuur is kwijtge raakt. Na eerst een Ijzeren afraste ring te hebben meegenomen, reed de wagen tegen de zijgevel van het café, waarin voor de eerste dag een nieu we eigenaar, de heer Alph. Hinneman, zat. In de cafézaal werd de bruiloft gevierd van de vorige eigenaresse, mej. A. Corijn, met de heer C. van Acker uit Sluiskil. De afrastering werd door de gevel tot in de cafézaal gedrukt. De zijgevel welke geheel vernield werd, moest worden gestut om verdere ongelukken te voorkomen. De auto werd ook geheel vernield. De rijkspolitie van IJzendijke, ge waarschuwd door de wegenwacht, was spoedig ter plaatse. Na van de schrik bekomen te zijn, werd het feest in de aangrenzende zaal onder het motto „scherven brengen geluk" voortgezet. Op Oosterschelde liepen twee schepen omhoog Dinsdagmorgen is het 1000 ton me tende, met benzine geladen motor tankschip „Sipria" van de rederij Phs. Van Ommeren, gestrand op de Vondelingenplaat in de Oosterschel de. Even later strandde het ledige 700 ton metende motorvaartuig „Neska 31", in de onmiddellijke na bijheid van de „Sipria". Omstreeks half vijf in de namiddag zijn beide vaartuigen op eigen kracht vlotge- komen. Zij konden, ogenschijnlijk zonder schade, hun reis naar Rotter dam vervolgen. MET INGANG VAN 16 JANUARI A.S. Secretarie-ambtenaar J. J. M. Ficq uit Goirle (N.-B.) (Van een speciale verslaggever) Bij kon. besluit is met ingang van 16 januari 1959 de heer J. J. M. Ficq, adjunct-commies ter secretarie van de Brabantse grensplaats Goirle. be noemd tot burgemeester van IJzen dijke, als opvolger van jhr. L. E. D. S. van Bonninghausen tot Herinck- have. De heer Ficq, die tot de Katholieke Volks Partij behoort, werd op 1 mei 1923 te Grave bij Nijmegen geboren. Na het St.-Canisiuseollege te Nijme gen gevolgd te hebben, kwam hij op de gemeentesecretarie van Grave. Daarna werkte hij enige tijd op de secretarie van de gemeente Beers bij Cuyk. Per 1 februari 1954 werd hij benoemd tot adjunct-commies te Goirle. De heer Ficq komt uit een gezin van zeven kinderen. Zijn vader, de heer L. J. J. M. Ficq, was 25 jaar burge meester van Grave. In de oorlog werd deze door de bezetters gevangen ge nomen en naar Dachau overgebracht, waar hij in maart 1954 stierf. De nieuwbenoemde burgemeester van IJzendijke is getrouwd en vader van twee dochtertjes van resp. 2 en 1 jaar. Zowel hij, als zijn echtgenote, mevrouw G. M. M. D. Ficq-van Can- neghem, die in Brugge werd geboren, zijn geporteerd voor het platteland. Zij verheugen zich dan ook zeer over deze benoeming. De heer Ficq is een enthousiast wan delaar, die elke dag zeker een uur gaat wandelen, zonder op het weer te letten. Zijn echtgenote ls al even enthousiast voor deze sport en trekt dagelijks met hem mee. Voorts is de Nieuwe ontvanger van Ellewoutsdijk benoemd De raad van Ellewoutsdijk heeft dinsdagmiddag als nienwe gemeente ontvanger benoemd de heer L. Oost hoek en tot nienwe secretaris-pen ningmeester van het burgerlijk arm bestuur, de heer N. A. van Overbee- ke. Tevoren verleende de raad eervol ontslag aan de heer C. J. B. van Lïe- re als gemeente-ontvanger, haven meester en secretaris-penningmeester van het B.A., wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Voordat tot de benoeming van de nieuwe functionarissen werd overge- ;aan, nam de raad kennis van een irief van Ged. Staten, waarin ver klaard werd, dat niet alle kandidaten uit deze gemeente, die solliciteerden naar de functie van gemeente-ontvan ger, acceptabel waren voor een juiste vervulling van deze betrekking. De raad was vrijwel eenstemmig van oordeel, dat toch iemand uit de ge meente moest worden benoemd. Na stemming verwierf de heer Oosthoek de meerderheid. Middelburgs knaapje door auto gegrepen Dinsdagmorgen omstreeks negen uur werd het 7-jarig jongetje P. van der V. uit Middelburg, die plotseling de Nieuwe Vlissingseweg overstak, door een personenauto, bestuurd door de heer A. J. V. uit Schoondijke. aan gereden. De bestuurder probeerde nog het kind te ontwijken, doch kon niet voorkomen, dat de knaap door de auto gegrepen werd. Met een hoofd wond is het kind in het ziekenhuis opgenomen. VOOR TONNY VAN VERRE uit Middelburg eindigt 1958 niet onple zierig: in de radioru briek „De Speeldoos" van Adrie Kaan trad hij de afgelopen weken tweemaal op en inmid dels kreeg hij de toe zegging, dat hij ook in 1959 aan dit program ma zal kunnen mede werken. Dat is een mooie kans voor een jonge man die met hart en ziel aan het cabaret is verknocht, zodat het geen wonder is, dat Tonny met deze gang van zaken in zijn nopjes is. Helemaal on bekend, met de radio is hij overigens niet, want een paar jaar lang was bij een verwoed mede werker van de radio- jeugdomroep „Minjon". Maar dat werk lag toch altijd nog een tikkeltje in de sfeer van do „hobby", terwijl dit „Speeldoos"-optreden hem nu min of meer tot de „vakman" stem pelt. Hetgeen overi gens nog niet wil zeg gen, dat Tonny van Verre nu alleen maar meer praat in de stijl van: „Ik en Wim Kan..." Integendeel, hij weet nog maar aan het begin te staan, maar in elk geval is er een be gin! Het is met cabaret mensen in Nederland een eigenaardige zaak. Sommigen van hen hebben bij het „grote" toneel gewerkt, ande ren begonnen als jong maatje bij het een of ander gezelschap, een darde- vocht zich alleen een weg naar de ho gere regionen van de kleinkunst, maar nie mand van hen kan zich breed op de borst slaan om de wereld te ver kondigen: „Ik ben spe ciaal voor het cabaret opgeleid..." Want zo'n opleiding bestaat niet! Een wat vreemde situa tie als men zich er al thans rekenschap van geeft, dat er niet min der dan drie toneel scholen in Nederland zijn, waar alle zorg wordt besteed aan de opleiding van jongelui, die naar-het-toneel wil len. Voor de kleinkunst evenwel is dat onmoge lijk, zodat de jongeling die. deze artistieke vorm wil beoefenen maar zien moet hoe hij er komt. Tonny van Verre nu was zo'n jon ge man. Hij had maar één doel: naar het ca baret en daarom expe rimenteerde hij zelf maar zo'n beetje. Hij maakte wat liedjes, schreef er muziek bij en kwam als amateur hier en daar op de plan ken. Zo was hij een jaar of twee geleden te gast bij een journalis tencabaret, dat in Goes op de Zeeuwse Cultu rele Dag optrad. Maar dat alles bevredigde hem niet en daarom Srobeerde hij of er wel- cht een mogelijkheid was de lessen van de Amsterdamse Toneel school te volgen. Die mogelijkheid was er evenwel niet, maar wel werd hij ln de ge legenheid gesteld een serie repetities van Wim Kan mee te ma ken. En langzaam rijp te toen het plan om te proberen om met de hulp van enkele des kundigen voor zichzelf een soort „studiepro gramma" op te stellen. En gelukkig stelden zijn ouders hem in staat in Amsterdam aan de uitvoering daar van te werken: lessen in zang, gitaarspel, bal let enz., teneinde een zo breed mogelijke basis te krijgen. Met doze studie ls hij nu bezig. Maar hij had geluk: de mogelijkheid om deze theorie in de praktijk te brengen. Hij kwam namelijk in con tact met de eveneens uit Zeeland afkomstige' Adrie Kaan, die onder meer het „Speeldoos programma" van de V.A.R.A. leidt en het was deze Zeeuw, die Tonny in staat stelde te starten met het zingen van een paar eigen liedjes. Die start ging goed, zodat de afgelo pen zondagmorgen Tonny van Verre op nieuw in „De Speel doos" kon optreden. Bovendien droog in dit programma Sonja Oos terman een gedicht van hem voor. En voor de komende maanden staan er opnieuw uit zendingen op het pro gramma. Stap voor stap komt hii dichter bij zijn doel: kleinkun stenaar zijn! Al met al is het geen slecht „uit einde" voor Tonny van Verre! „Voorzichtig verder gaan", zegt hij er zelf van. Hij zal de kans, die hem nu is ge boden in elk geval goed benutten! heer Ficq een liefhebber van tuinie ren. 7-'.- Hij is voornemens na nieuwjaar ken- nis te maken met de raad van zijn;, nieuwe gemeente. Vermoedelijk zal V het gezin Ficq begin februari naar IJzendijke kunnen verhuizen, daar er een woning vrij is. De datum van installatie staat nog niet vast. Reïrancbment dringt aan op aanleg nieuwe brug Spoedige stichting dorpshuis gewenst In de dinsdagavond gehouden verga dering van de raad van Retranche--' ment heeft burgemeester J. A. Leen- houts naar aanleiding van een op merking van de heer Vercoutéren over de desolate toestand van -de i baileybrug over het afwateringska naal, verklaard, dat B. en W. zich tofc Ged. Staten hebben gewend met het verzoek, de aanleg ran een nienwe brug in het kader van het tertiaire wegenplan, te bespoedigen. Aan de baileybrug moeten geregeld vrij kostbare werkzaamheden wor den verricht, terwijl de toestand van de brug een gevaar oplevert voor het verkeer. Bovendien vormt zij een ernstige belemmering voor de ont plooiing van het toeristische verkeer tussen Knokke en W.-Z.-Vlaanderen. Voorts wees de burgemeester op de noodzaak van een spoedige totstand koming van het dorpshuis. Dit in verband met het bloeiende vereni gingsleven in deze gemeente. In deze raadsvérgadering werd ook de gemeentebegroting 1959 vastge steld. Voor de gewone dienst is o.a. een post onvoorzien van 822 ge raamd. De kapitaaldienst heeft een nadelig saldo van 27.484,16. Het bedrag per leerling als bedoeld in art. 55 L.O.-wet werd vastgesteld op 54,81. Duits matroos verdronken in Sas van Gent In de nacht van maandag op dinsdag is in het kanaal te Sas van Gent de 22-jarige matroos Ernst Ankenbrand uit het Duitse plaatsje Speljer ver dronken. Hij was een opvarende van de lichter „Astrid", toebehorend aan een Zwitserse firma en varend onder Belgische vlag, die gemeerd lag aan de loskade van de fosfaatfabriek. Samen met een landgenoot en een Nederlander was A. in de loop van maandagavond de wal opgegaan, waarna zij gezamenlijk aan boord van de „Astrid" terugkeerden. Rond half twee begaf matroos A. zich aan dek en vijf minuten later vertrok de Nederlander van boord. Toen A. niet terugkeerde, stelde zijn collega een onderzoek in, waarna rijks-en rivier politie gewaarschuwd werden. Dins dagmorgen werd het ontzielde li chaam na enig dreggen gevonden. Diefstal bij station Kruiningen opgehelderd Maandagmorgen vond een 10-jarige knaap uit Yerseke langs de oostelijke oever van het kanaal door Zuid-Beve land enige dameskledingstukken. De politie werd van deze vondst in ken nis gesteld en daar men aanvankelijk dacht, dat hier een misdrijf in het spel was, stelde men een onderzoek ter plaatse in. Men vond daar toen een giro-formulier, dat gedeeltelijk ingevuld was. Afgaande op het adres, kwam men in Oudenbosch terecht. In deze Brabantse gemeente bleek de 20- jarige juffrouw B. uit Lamswaarde werkzaam te zijn Op de dag voor Kerstmis was mej. B. uit Oudenbosch naar Lamswaarde vertrokken. Bij in formatie in laatstgenoemde Zeeuws- Vlaam8e gemeente, werd het raadsel opgelost. Mej. B. was op het station Kruiningen uit de trein gestapt en bij het wachten op de bus had een onbe kend persoon kans gezien haar reis tas te ontvreemden. De dief heeft zich waarschijnlijk aan de kanaal- oever van de inhoud ontdaan. „Koopman van Venetië" in Middelburgse Schouwburg Onder auspiciën van de Z.V.U. zal de Kon'nklljke Nederlandse Schouwburg uit Antwerpen d'nsdagavond in de Middelburgse Schouwburg een onvoe- ring geven van Shakespeare's ..Koop man van Vene*:ë". Het stuk wortlt ongevoerd in een bewerking van Bert Voeten en onder regie van Fred En gelen. MORGEN. Middelburg Electro: „Dorp aan de ri vier", 15.30, 19 en 2JJ5 uur. Schouw burg: „De dochter van de woestijn", 14 30 en 20 uur. 14 jaar. Vllsslngen Alhambra: „Fanfare", 16, 19 en 21 uur. a.l.; Luxor: „De leeuwen- doders", 15. 19 en 21 uur, a.l.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2