jaar 1958 was het nippertje telkens y> Middelpuntvliedende krachten werden in toom gehouden A k M Meer aardsatellieten it was het jaar van de in toom gehouden middelpunt vliedende krachten^.... Het duidelijkst kwam dat wel tot uiting in ,.de ruimte" Daar draaiden de kunstmanen om Moeder Aarde heen, dat het een lieve lust was. Niet minder dan acht waren er te tellen. Ze waren niet allemaal tegelijk in de lucht; de historische eerste Spoetnik (nog daterend uit 1957) bijvoorbeeld verging al op de \ierde januari en Spoetnik 2, ook nog een erfstuk van het vorig jaar, heeft nog maar drie en een halve maand van 1958 meege maakt. De Amerikaanse Explorer 8 verbrandde eind juni in de dampkring. Maar twee Amerikaan se Explorers, een Amerikaanse Vanguard en ten slotte een zware Atlas die met hun geslaagde op stijgingen duidelijk maakten dat ook het westen wat maan-mans is, beschrijven met Spoetnik 3 nog steed hun banen om onze planeet. Is zo'n kunstmatige satelliet in zijn baan, zo verklaart de encyclopedie, dan zijn middelpunt vliedende kracht en aantrekkingskracht der aar de aan elkander gelijk en er is geen brandstof meer nodig om de baan in stand te houden (weer stand is er in de ruimte niet). De hoelahoepel, die in het najaar een rage over de hele wereld veroorzaakte, is in zijn voortduren de slingering, waarbij de middelpuntvliedénde kracht door het menselijk lichaam wordt beheerst, misschien te beschouwen als een symbool van dit wonderlijke tijdsgewrichtWat de kunstmati ge aardsatellieten betreft moet nog worden op gemerkt. dat het eerst leek of de Russen het ge wichtsrecord zouden vestigen: Spoetnik 3 weegt volgens hun opgave wel 1327 kg. Maar net op het nippertje werden zij (in december) door de Amerikanen verslagen toen die met succes hun. meer dan 3800 kg wegende .,Thor" oplieten, die zelfs seinen van de aarde wist op te vangen en weer uit te zenden. Ook het afstandsrecord was voor de Amerikanen, want de grootste hoogte van Vanguard 1 is 3975 kilometer. Maan nog gemist ls er een kunstmaan wordt opgelaten is niemand meer - ondersteboven. Men zou pas weer diep onder de indruk zijn, als *n poging om een ra ket om de maan heen te stu ren met succes werd be kroond. De pogingen die dit 'jaar van Amerikaanse zijde daartoe werden onderno men, hebben niet tot het ge stelde doel geleid. In principe moet een „maanschot" mogeiijk zijn, maar kleine foutjes in de apparatuur of bij het afschieten waren er oorzaak van, dat de aan trekkingskracht van de aarde deze middelpunt vliedende kracht bij Amerikaanse experimenten overwon voordat de attractieve werking van de maan ook maar de minste invloed op de raket had geoefend. Maar al was er dan geen volledig succes, ongetwijfeld zijn er belangrijke resulta ten geboekt. De instrumenten in de neuskegels der raketten seinden naar de aarde waardevolle gegevens, onder meer over de gordel van dodelijk- ke kosmische straling die de aarde omringt. Pio nier 1 kwam 114.000 km ver voordat Moeder Aar de zei: „En nou rechtsomkeert" en het hele geval in de dampki*ing verbrandde. Pionier 2 legde een afstand van 100.000 km af. en onder ijs veneens zal niet licht wor den vergeten, wat op en on der water en ijs werd ge presteerd. De Brit sir Vivian Pucht voltooide in het voor jaar de allereerste oversteek IS b 1 van zuidpoolgebied over wJb£ Ball ®Cl 'and. Hij en zijn negen reis- Jms I gezellen, waarbij zich op het Jp l iWf laatste deel van de tocht cle Nieuwzeelandse ontdek- Sag?8* kingsreiziger sir Edmund Hinaiy voegde, legden de afstand van de basis Shackleton naar de plaats van hun bestemming 3340 kilometer af in 99 dagen. Maar voor de toekomst van veel groter belang was de prestatie die de Amerikaanse atoomduik boot Nautilus leverde door voor het eerst in de geschiedenis onder het ijs van de Noordpool door te varen. Met deze daad onder leiding van com mander W. R. Anderson werd een nieuwe zeeweg tussen het oostelijke en het westelijke halfrond Bovendien vestigden andere Amerikaanse duik boten onderwater-records. De Seawolf stelde de indrukwekkende resultaten die de Skate eerder had behaald in de schaduw. Stond men er eerst van te kijken, dat de Skate 31 dagen ondergedo ken gebleven was, later hield de Seawolf het zes tig dagen vol onder water. Al dez wetenschap pelijke en technische vorderingen vinden hun weerslag op politiek gebied. Zo ooit, wordt in deze jaren het woord van Gustave Ie Bon be waarheid, dat de wetenschappelijke revoluties het maatschappelijk leven veel grondiger wijzigen dan de politieke revoluties. Fransen uit de band et was in de eerste plaats ih Frankrijk* dat in het afge lopen jaar mensen uit de band wilden springen. In Al gerije begon op 13 mei een rebellie onder de Franse ko lonisten en officieren, die naar het moederland dreig de over te slaan. De Fran se rebellen waren ontevre den over de politieke ont wikkeling in de eerste maanden van dit jaar, die na het bombardement door Franse vliegers op de Tunesische grensplaats Sakiet te veel onder Amerikaanse en Britse in vloed.zou hebben gestaan. De Franse rebellen, maakten van het toch al zo woelige Algerije een nog grotere war boel en riepen om „De Gaulle". De oude oorlogsleider, die jarenlang teruggetrokken had geleefd in zijn landhuis te Colombey-les-deux- se regering in ballingschap" nog ingewikkelder werd. En bij dit alles moet worden aangetekend dat alleen De Gaulle (die in dit geval de middel puntvliedende krachten bedwong en met zijn mo rele gezag zelf het middelpunt werd), weet wat men nu precies onder „Gaullisme" moet verstaan. Granaten op Quemoy ele zorgen heeft de wereld in het afgelopen najaar be leefd met de middelpuntvlie denden krachten die van de communistische wereld uit werkten. Daar was in de eer ste plaats de spanning, die ontstond door de communis- tisch-Chinese bombardemen ten op het voor de Chinese kust gelegen nationalisti sche eiland Quemoy. In de westelijke wereld waren velen de mening toegedaan, dat de Amerikanen de nationalistisch- Chinese leider Tsjang kai-Tsjek niet hadden moe ten toelaten, een zo grote macht op de kusteilan- den te concentreren als daar te vinden was. Ove rigens was nien het er over eens dat het verkeerd zou zijn, onder hét geweld van de Chinese grana ten toe .te geven. Tot de gevreesde grootscheep se communistische invasiepoging op Quemoy is het echter niet gekomen. De communisten kondigden enkele malen een tijdelijk staken van het vuren af, dat echter op onverwachte ogenblikken werd opgezegd. En tenslotte werd in Peking vastge steld dat Quemoy in elk geval op even dagen niet beschoten zou worden, mits de Amerikanen niet meehielpen aan de bevoorrading. In hun opzet van gewelddadige expansie zijn de communisten evenmin geslaagd als in hun stre ven, verdeeldheid opder de westelijke geallieerden te zaaien. Het ivilde Midden-Oosten e wilde gebeurtenissen in het Midden-Ooste» zijn door de ze directe tegenstellingen tussen Oost en West een heel eind naar de achter grond gedrongen. En toch zag het er de afgelopen zo mer naar uit, dat de conflic ten daar tot een wereldom vattende catastrofe zouden leiden. De burgeroorlog in Libanon was aanleiding tot heftige debatten in de Veiligheidsraad, waarbij de Verenigde Arabische Republiek ervan werd be schuldigd, wapens te smokkelen naar de opstan delingen. Deze opstandelingen waren gakant te gen de pro-westerse houding van president Sja- moen en diens voornemen, zich voor een volgen de ambtstermijn te laten kiezen. Waarnemers van de Verenigde Naties patrouilleerden vervolgens langs de grenzen. Maar na de staatsgreep in Irak, waarbij o.m. koning Feisal en de pro-westerse pre mier Noeri es Said werden gedood, (een complot dat geheel paste in de politieke strategie van de president der VA.il., Gamal Abdel Nasser, en dat de Russen eveneens zeer welkom kon zijn) voldeden de Amerikanen aan het verzoek der Liba nese regering om troepen te sturen. Deze troepen zorgden er echter zorgvuldig voor, niet betrokken te géraken in Libanons binnenlandse onenigheden. Op verzoek van de Jordaanse koning Hoessein, neef van de vermoorde Iraakse vorst, begaven Britse luchtlandingstroepen zich in dezelfde perio de naar Jordanië. Toen in september de nieuwge- kozen Libanese president, generaal Foead Sjehab, zijn ambt had aanvaard, en de Arabische landen in de Verenigde Naties plechtig hadden beloofd zich niet met eikaars binnenlandse aangelegenheden te zullen bemoeien, verlieten de Amerikaanse troepen Libanon, de Britten Jordanië. En ook wat het Midden-Oosten betreft eindigt het jaar met vele vraagtekens. De grootste vraag is wel, wat het nieuwe bewind in Irak zal doen. Het heeft zo veel last van communistische invloeden, dat zelfs Nasser die gewend ls om met buitenlands com munistisch vuur te spelen, terwijl hij het binnen lands blust zijn hart vasthoudt. Maar voorals nog kan men ook hier zeggen dat de expansieve strevingen binnen de perken werden gehouden. TERUGBLIK OP DE GEBEURTENISSEN IN OE WERELD VAN 1958 - AUSTRALIË/-! w_- Eglises, toonde zich toen Frankrijk op de rand van een burgeroorlog stond, bereid om premier te worden, maar dan alleen op een grondwettig ver antwoorde manier. In zijn kabinet nam hij als vice-premier de socialist Güy Mollet op. De Gaulle aan de maclit et beleid dat De Gaulle uit stippelde werd daarna vrij wel eenstemmig goedge keurd. Hij deed dingen, zo vooruitstrevend, dat zij een politicus van het oude regi me ongetwijfeld het politie ke hoofd hadden gekost. Zo knoopte hij de onderhan delingen met Bourguiba aan, die Gaillard ten val hadden gebracht voordat die ermee begonnen was. Bij zijn rondreis door Afrika om de grondwet van zijn nieuwe, vijfde, republiek te verdedigen, beloofde De Gaulle iets wat ook nooit een van zijn voorgangers had kunnen doen: onaf hankelijkheid binnen of buiten een toekomstige „gemeenschap van volken." Frans Guinea schrap te bij de verkiezingen prompt het woordje „Frans" voor zijn naam en besloot later tot een fusie (hoè die moet worden verwezenlijkt is nog niet vast gesteld) met Ghana, de vroegere Britse kolonie Goudkust, die nog tot het Britse gemenebest be hoort. Tezamen willen deze beide landen de kern vormen van de toekomstige „Verenigde Staten van Afrika." Andere vroegere Franse koloniën kozen de status van republiek binnen de Franse gemeenschap. In grote meerderheid sprak het Franse volk zelf zich voor De Gaulle's grondwet uit en de „Gaullistische" Unie voor de Nieuwe Re publiek van Jacques Soustelle kreeg de grootste fractie in de Nationale Vergadèring. Bij de verkiezingen in december werd het nü met veel macht omklede ambt van president aan De Gaulle toevertrouwd. De Gaulle trof maatregelen om de macht In Algerije aan de militairen te ontnemen en zo ook daar voorlopig orde op zaken te stellen. Geen verantwoordelijke regeringsfunctio naris in Frankrijk heeft echter tot dusver een op lossing gevonden voor het eigenlijke Algerijnse probleem, dat door de vorming van 't „Algerijn- Spanning om Berlijn en zou *t zelfde kunnen zeg gen van de kwestie Berlijn. Hier was het de Russische premier en partijleider Niki- ta S. Kroesjtsjew, die het westen dwars zat en wel door in november te verkla ren dat de westelijke mo gendheden het over 6 maan den met hem eens moeten zijn over een nieuwe rege ling, waarbij West-Berlijn een gedemilitariseerde „vrije stad" moet wor den, op een of andere wijze gegarandeerd door de Verenigde Naties. Is men 't eind mei 1959 im mers nog niet met hem eens, dan zullen de Rus sen op eigen houtje hun troepen uit Oost-Berlljn terugtrekken en aan de (niet door het westen er kende) Oostdultse marionetten de soevereiniteit toekennen over de verbindingen tussen West- Duitsland en het geheel door communistisch ge bied omsloten West-Berlijn. De ministerraad der Noordatlantische Verdrags organisatie heeft de plannen die tenslotte zouden uitlopen op een inlijving van West-Berlijn bij het Oostduitise gebied, in zijn decembervergadering ondubbelzinnig afgewezen maar zich bereid ver klaard, te onderhandelen over de hereniging van Duitsland in het algemeen. Alleen wanneer de Duitse deling wordt opgeheven, is immers ccn voor het westen aanvaardbare regeling voor Ber lijn op te stellen. Ook hier bleef de toestand, mede dank zij de Westerse eensgezindheid, zoals hij was. De westelijke geallieerden en in het bijzonder Frankrijk en Engeland lagen wel met elkaar over hoop over de vraag, hoe de andere elf landen van de Organisatie voor Europese Economische Sa menwerking moeten worden geassocieerd aan de Euromarkt van de zes (W. Duitsland, Frankrijk, Italië en de Benelux), die net ingang van morgen tot wezenlijke verlaging van onderlinge invoer rechten overgaan. Maar algemeen hoopt men, dat voor de e problemen een oplossing wordt gevon den en dat volgend jaar nieuwe stappen kunnen worden gezet op de weg naar Europese eenheid. Wat de uitwerking zal zijn van de monetaire her vorming die in de kerstweek in West-Europa haar beslag kreeg, moet nog worden afgewacht. Naar gouden tijd e problematiek van de kern proeven kreeg in het afgelo pen jaar veel aandacht. Het aantal experimenten met atoombommen was haast niet te tellen, maar in tussen won in brede kring de opvatting veld, dat er nu maar eens eind aan moest komen tot heil van aller gezondheid en die van het nageslacht. Geleer den nit oost en west stelden in de afgelopen zomer te Genève vast, dat' con trole op een akkoord tot staking der proeven praktisch te verwezenlijken zou zijn. Een paar maanden zijn Intussen in diezelfde Zwitserse conferentieplaats politici in de weer om tot zo'n akkoord te komen. Als er iets een heilwens verdient, dan is het wel dit atoomover- leg. En last but not least moet de Expo worden ge noemd, de grote Brusselse wereldtentoonstelling, een politieke, sociale en wetenschappelijke eta lage van oost en west, waaraan elk land kon meedoen. Wie in deze moderne uitstalkast heeft rondgedoold, zal zeker de woorden willen beamen die dr. Harrison Brown, hoogleraar in de geoche- mie aan het bekende Instituut 'voor Technologie van Californïë het e 'gelopen jaar in Amerika heeft gesproken op het slot van een redevoering over de techniek in de komende honderd jaar: „Wanneer wij al deze mogelijkheden, die zich aan ons voordoen, nader beschouwen, dan zien wij dat er nauwelijks een excuus valt aan te voe ren voor de omstandigheden waaronder de wereld zich thans bevindt. Een gouden tijd ligt inder daad voor alle volken binnen het bereik. De on bekende elementen In de vergelijking zijn niet d mogelijkheden van wetenschap en techniek. IJ grote onbekende, de grote vraag is naar mij mening of de mens. voordat het te laat is. de mo rele, sociale en politieke middelen kan opbren gen om met zijn medemens in één wereld te leven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 22