WERELDBEELD 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG SI DECEMBER 1958 85 Op onze globe werden in het woelige jaar 1958 deze beelden op de gevoelige plaat vastgelegd. Boven: in het hoge noorden brengt een vaartuig van de IJsland se marine een Britse treiler op tijdens de visserij-oor log in de IJslandse wateren. Eronder ziet men o.m. de Amerikaanse atoomonderzeeboot Nautilus, die onder het ijs van de noordpool doorvoer. Verder op de twee de rij van boven (links naar rechts)een Atlasraket der Ver. Staten op weg naar „de ruimte", een meisje met het boek „Dr. Zjiwago" van de Russische schrij ver Boris Pasternak, die onder druk van de autoritei ten in zijn land bedankte voor de Nobelprijs voor li teratuur. En een plaatje uit het Verre Oosten: Mi- chiko Shoda, de eerste niet-adellijke verloofde van een Japanse prins, en wel van kroonprins Akihito. Derde zone van boven: Navo-overleg over de kwestie- Berlijn (men ziet hier o.m. van beneden naar boven de Amerikaan Foster Dulles, de Nederlander drs. E. H. van der Beugel en de Luxemburger Joseph Bech) vervolgens Amerika's president Eisenhower, in zor gen na de democratische verkiezingsoverwinning; de Franse premier Charles de Gaulle en de Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer, die besloten tot nauwe politieke samenwerking. En (weer in het Ver re Oosten) nationalistisch-Chinese soldaten die op Quemoy collega's op de schouders dragen die door communistisch-Chinees granaatvuur zijn gewond. Middenoverleg tussen oost en west over een eventu eel verdrag tot staking der kernproeven; het Ato- mium, middelpunt van de Brusselse wereldtentoon stelling; en een auto van het waarnemerskorps der Ver. Naties in het door binnenlandse strijd (en Egyp- tisch-Syrische inmenging) geteisterde Libanon. De nieuwe premier van Irak, Abdoel Karim Kassem, vond na zijn staatsgreep aanvankelijk niet de tijd om naar huis'te gaan en sliep in zijn werkkamer. Derde rij van onder: een politie-agent in Parijs, voorzien van een pantserplaat, die hem tegen Algerijnse terroris ten moet beschermen. Generaal Charles de Gaulle, naar wie een grote meerderheid van het Franse volk de hand uitstak; Amerikaanse troepen, na de Iraak- se staatsgreep landend in Libanon. Op één na onder ste rij: Tyrone Power, bekend Amerikaans filmster, kwam tijdens zijn werk in Spanje te overlijden; Kwa- me Nkroemah (Ghana) en Sekou Touré (Guinea) zetten hun handtekening onder een verklaring waar in het streven werd vastgelegd, van beide landen een unie te maken die de kern moet vormen van de toe komstige „Verenigde Staten van Afrika"; Ferhat Abbas kondigt de Algerijnse regering in balling schap af, waarin hij premier werd; paus Pius XII overleed en werd opgevolgd door Johannes XXm. En tenslotte geheel beneden: in het zuidpoolgebied wer den de exploraties voortgezet. De Brit sir Vivian Fuchs was de eerste man in de geschiedenis, die (aan het hoofd van een kleine expeditie)dit barre gebied van kust tot kust te voet overstak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 21