Eisenhower zei Montgomery waar het op stondEerst Antwerpen COMMANDO-CRISIS TJJSSEN VERBOLGEN IKE EN MONTY MAANDAG 29 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Montgomery's verweer. Veldmaarschalk Montgomery is in zijn memoires onlangs ook in een Nederlandse vertaling ver schenen bij H. J. W. Becht, Am sterdam vanzelfsprekend even eens ingegaan op de grote contro verse met Eisenhower. Zijn ver weer op de vele beschuldigingen aan zijn adres luidt in dit boek als volgt: „De snelste manier om de oorlog met Duitsland tot een eind te brengen was niet alléén het vrij maken van de Antwerpse haven. De methode was, in het midden van de maand augustus het in Normandië bevochten succes te benutten als uitgangspunt voor een zware klap, die de Duitsers op de knieën zou dwingen en ons tegelijkertijd de havens op de noordelijke flank zou opleveren. Sommigen hebben gezegd, dat ik Eisenhowers orders om prioriteit te geven aan het vrijmaken van de Antwerpse haven heb gene geerd en dat ik de Arnhemse ope ratie niet had mogen uitvoeren vóór dit karwei was voltooid. Dit is niet waar. Over Antwerpen be stonden zulke orders niet eens en voor de operaties bij Arnhem had Eisenhower zijn toestemming ge geven. Integendeel, tot en met de 8e oktober 1944 waren mijn or ders de Rijn te bereiken, en wel „zo snel als maar enigszins moge lijk is". Op 9 oktober kreeg Ant werpen voor het eerst prioriteit". De Duitsers begrepen het wel! §j „De verdediging van de M toegangswegen naar H Antwerpen is beslissend voor het verloop van de 3| oorlog. Indien de Britten =1 er in zouden slagen de s versterkingen langs de M Schelde te nemen, dan |j M zonden zij in staat zijn H grote massa's materiaal -M aan land te brengen via j§ s een volledig beschermde M haven. En met dat ma- -3 teriaal zouden zij een dodelijke stoot kunnen M toebrengen aan Noord- Duitsland en aan Ber- H lijn", aldus luidt een M M dagorder uit die dagen van het Duitse bevel. |i H „Daarom moeten wij de Schelde-versterkingen H - tot de laatste man in g ons bezit houden. Het j| Duitse volk slaat ons M H gade. In dit uur spelen M H de versterkingen langs m M de Schelde een rol, die beslissend is voor de toe- ij H komst van ons volk", al- M M dus de Duitse dagorder. lllllllllllllllllllllllllllllllIRlllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllIll Op de 20e oktober' begonnen in Washington de gecombineerde chefs van staven hun laatste be spreking over de kans de oorlog nog in 1944 tot een zegevierend einde te brengen. Maar helaas, die kans was verdwenenAl les hing nu af van Antwerpen en het was duidelijk, dat zeker een maand nodig zou zijn nadat de slag om de rivier zou zijn gewon nen om de Westerschelde ge heel te zuiveren, een maand ook dus vóórdat een geallieerd schip naar Antwerpen zou kunnen op varen. Het ijzer was niet langer meer heet, het" was zelfs niet meer lauw De noordelijke stoot naar de- Roer of dat nu Montgome ry's persoonlijke luchtspiege ling was of niet verbleekte aan de oostelijke horizon. Een reeks van zware, desolate ge vechten ten noorden en ten zuiden van de Westerschelde stond voor de deur en moest de prijs worden voor het falen van begin september, toen de Schelde bevrijd had kunnen worden op een ogenblik waar op de Duitsers zo ontsteld wa ren door alles wat zich in Frankrijk had afgespeeld, dat zij zonder zich zelfs druk te maken over het opblazen van de waardevolste prijs van deze veldtocht, Antwerpen, waren verdwenen. „Antwerpen: één van de voornaamste toegangs poorten, welke leidde naar het hart van Europa", aldus John North. Antwerpen werd aldus een deel van de rekening, die gepresen teerd moest worden ter wille van de „heroïsche legende" van Arn hem. Het weer werd snel slechter, het brak zelfs alle records van de laatste vijftig jaar. De voorwaar den voor aanvallen te land, ter zee en in de lucht waren aller slechtst. Het verdere verhaal nu is dat van gewone mannen, de stapels fiches waarmee gespeeld werd in dit grote spel, het vreselijkste en het fascinerendste dat ooit aan het mensdom Is gewijd „Ik ken heel goed de kracht, maar ook de beperkingen van een geallieerd commando. In dien gij echter als oudste be velhebber van een der grote verbondenen meent, dat mijn opvattingen en aanwijzingen .zodanig zijn, dat zij het suc ces van de operaties in ge vaar brengen, dan is het onze plicht dit voor.te leggen aan het hogere gezag, dat dan maar moet beslissen, hoe drastisch dat ook moge zijn" De, brief van de opperbevel hebber eindigde met de vol gende zin: Koning George VI en veldmaarschalk Montgomery In de oorlogsdagen rughouding. Ik heb aan Antwerpen de hoogste voorrang gegeven in alle operaties van de Een en Twintigste Legergroep. Alle krachten zullen nu worden gebundeld om de ze plaats open te breken. Uw zeer toegewijde en loyale ondergeschikte", zo besloot hij. „Het is moeilijk staande te hou den, dat Montgomery opzettelijk ongehoorzaam was", zo schreef later Chester Wilmot over deze aangelegenheid. „Het is aanneme lijker, wanneer men zegt, dat de veldmaarschalk meende vastbera den de beste belangen van zijn land te vertegenwoordigen, daar bij pogend door te zetten datgene wat hij en zijn superieuren in het Verenigde Koninkrijk beschouw den als de beste strategie, die in Europa moest worden gevolgd Op de zestiende oktober gaf veld maarschalk Montgomery formeel order om de haven van Antwer pen open te breken, d.w.z. om Zeeland te veroveren. Op de acht tiende oktober confereerden hij en generaal Bradley met generaal Eisenhower in Brussel. De discus sie was gewijd aan de „beschei den" mogelijkheden voor de ko mende maanden november en de cember. Meer was niet meer mo gelijk. De opwinding van midden- augustus scheen verdwenen. Alles hing nu immers van het ant woord op de vraag af hoe spoedig Antwerpen voor gebruik gereed kon zijn. Deze waarheid die al zo lang duidelijk was was nu toch door iedereen geaccep teerd. John North, de Britse mili taire historicus, heeft van deze uiteindelijke akkoordverklaring door Montgomery gezegd, dat de ze naar mag worden veronder steld de orders aan zijn leger „de blik westwaarts te richten met oneindig veel tegenzin heeft ge geven". zaam vooruit met de voorberei dingen voor de slag om de Schel de. De hele zaak had zich nog niet gesetteld. Daarom begon de veldmaarschalk opnieuw aan Eisenhower zijn reeds bekende denkbeelden uiteen te zetten over de vraagstukken van de comman do-voering. Hij betoogde, dat de moderne oorlog zich zo snel verplaatst, dat de operaties te land gron dig en voortdurend gecontro leerd zouden moeten worden door één enkele bevelhebber, die dan zijn gehele en onver deelde aandacht aan de slag kon geven, van dag tot dag en van uur tot uur. Zoals hij later in zijn memoires nog eens uiteenzette moest de op perbevelhebber de „verleiding" weerstaan zich te intensief te gaan bezighouden met de land- operaties en zo eigenlijk be velhebber van de landstrijd- krachten te worden. De opper bevelhebber moest vér boven ons aan de top staan om vrij en onbelemmerd te kunnen oordelen over alle ingewikkel de problemen, de operaties te land, ter zee, in de lucht, het militair gezag, de politieke problemen enz. De veldslagen te land moesten door een an der voor hem worden geleid". De opperbevelhebber ant woordde Montgomery daar op in een brief, die bekend staat als een van Eisenho wers „duidelijkste" epistels in de oorlog. In deze brief zette Ike uiteen, dat het niet ging over vragen van com mando-voering, maar over het feit, dat Antwerpen ge nomen diende te worden! Hij herinnerde de veldmaarschalk er aan, dat deze niet had te kla gen over de ravitaillering, verge leken bij de Amerikaanse en Franse strijdkrachten en zette vervolgens uiteen, dat zijn (Eisen howers) opvattingen over Ant werpen werden gedeeld door veld maarschalk Brooke en generaal „Zoals ik het zie is het de taak van soldaten hun mi litaire problemen verstan dig en logisch te bekijken. En zonder nu de ogen te sluiten voor het feit, dat wij twee verschillende na ties vormen, dienen wij tot besluiten te komen, die een effectieve samenwer king mogelijk maken. Goe de wil en wederzijds ver trouwen staan daarbij vanzelfsprekend voorop". Veldmaarschalk Montgomery ant woordde onmiddellijk. Hij verze kerde de opperbevelhebber, dat „U nooit meer iets van mij over de beleidskwestie zult horen". En zijn brief eindigde aldus: „Ik heb U mijn inzichten kenbaar gemaakt en U hebt daarop geantwoord. Ik en wij allen zullen voor de volle honderd procent doen wat U van ons ver langt en wij zullen dat doen zonder de minste té- Marshall. Opnieuw betoogde hij met nadruk, dat hij extra troe pen en proviandering ter beschik king wenste te stellen om de openstelling van de Antwerpse haven mogelijk te maken. De op perbevelhebber gaf vervolgens een volledige uiteenzetting van zijn beleid en schreef, dat indien de veldmaarschalk dit onbevredi gend vond, het geschilpunt dan maar eens uitgepraat moest wor den. Pas op 16 oktober gaf de veldmaarschalk definitief bevel Zeeland te veroveren DE EERSTE DAGEN van oktober maakte generaal Eisenho wer zich ernstige zorgen over Antwerpen, maar hij bleef hopen, dat de Britse Een-en-Twintigste Legergroep de Schelde zou zui veren, zoals hij bevolen had. Zijn orders waren, naar hij meende, duidelijk geweest. „Maar toen de maand verder verliep zonder dat Antwerpen open ging voor de geallieerde scheepvaart", al dus schreef Forrest Pogue, „legde hij in toenemende mate de nadruk op het voorrang geven aan dit object". Een rapport van de Britse marine van de negende oktober zorgde er voor, dat deze kwestie een hoogtepunt bereikte. De marine, waar schuwde namelijk, dat het Canadese Eerste Leger niet in staat zou zijn om verder te gaan na de eerste november, tenzij het onmiddellijk van munitie werd voorzien. Toen opeens waar schuwde Eisenhower Montgomery, dat Antwerpen gebruikt móest worden, omdat anders omstreeks half november alle ge allieerde operaties tot stilstand zouden komen. Een gedwongen stilstand! „Van alle operaties op ons ge hele front vanaf Zwitserland tot aan het Kanaal toe, be schouw ik Antwerpen van het hoogste belang. Ik geloof, dat de operaties, die nodig zijn om deze zaak voor cllcaar te bren gen, uw persoonlijke aandacht moeten hebben!" schreef Eisenhower aan Montgomery. De veldmaarschalk nam echter onmiddellijk aanstoot aan dit al les en ontkende de juistheid van de „fantastische" bewering" der marine. De commando-crisis be reikte haar climax! Op de eerste oktober had Eisen hower zijn hoofdkwartier in Eu ropa volledig georganiseerd en hij had alle geallieerde strijd krachten geheel onder zijn con trole. Het is duidelijk, dat in de moeilijke periode daarvoor, van eind augustus af, Montgomery's visie op het geheel zich als het ware versmalde en die van Eisen hower daarentegen breder werd. Montgomery kon zich maar niet losmaken van de door hem zo gewenste „stoot" naar het noor den van de Roer. Iets anders be stond eenvoudig niet voor hem, hetgeen overigens niet onbegrij pelijk is voor een bevelhebber van een leger-eenheid. De opperbevel hebber daarentegen moest zijn aandacht geven aan het geheel, aan het onmetelijke slagveld. En de activiteiten over dit gehele front waren in september tot mid- den-oktober gebaseerd op de op vatting, dat de Duitse legers zo langzamerhand uit elkaar vielen. Maar midden-oktober werd het juist duidelijk, dat de vijand inte gendeel een verbazingwekkende reorganisatie en hergroepering van zijn krachten had weten te bereiken. Er zou dus hard gevoch ten moeten worden en er was volstrekt geen plaats meer voor verdere misverstanden. op te rukken, ook maar even zal vermogen een geringer accent te leggen op onze behoefte aan Ant werpen. Antwerpen immers heb ik steeds van vitaal belang geacht en deze zaak wordt nu van des te groter belang nu we de periode van slecht weer naderen Maar Montgomery aarzelde. Het liefst wilde hij het Eerste Ame rikaanse Leger, dat oostelijk ope reerde, onder zijn commando krij gen opdat hij daardoor in staat zou zijn naar het oosten op te rukken en de Maaslinie aan te vullen. Het Britse Leger was na melijk in feite niet in staat om verder te gaan en het Canadese Eerste Leger ging slechts lang- Generaal Eisenhower gefotografeerd in zijn hoofdkwartier in Reims. Naast hem de Britse luchtmaarschalk Tedder. In boodschappen van de 10e en 18e oktober spelde Eisenhower het aan Mongomery nog eens pre cies voor: de operaties rond de Antwerpse havens dienden priori teit voor alles te hebben. „Laat ik U mogen verzekeren", zo schreei Eisenhower, „dat niets van hetgeen ik U ooit schrijven of zeggen zal over onze toe komstige plannen om oostwaarts

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7