Kindercircus „Lambertha" zorgde voor geslaagde première in Goes BEGROTING OUDELANDE HEEFT TEKORT VAN VEERTIEN MILLE WALCHEREN ZUID-BEVELAND NOORD- EN ZUID-BEVELAND VIERDEN HET KERSTFEEST MAANDAG 29 DECEMBER 1958 PROVINCIAL^ Z N L U WUB O O O R A N T STERK GESTEGEN ONDERWIJSPOSTEN Wateroverlast in uitbreidingsplan besproken De raad van Oudelande heeft de ge meentebegroting; 1959, na enkele wij zigingen vastgesteld met een tekort van plm. 1-1.000. 0.a. werd de post autovergoeding voor de burgemeester verhoogd tot 600, terwijl de bijdrage voor bouw en woningtoezicht eveneens belang rijk moest worden verhoogd. Een van de belangrijkste factoren van het tekort is de sterke stijging der on derwijsuitgaven, voornamelijk de bij dragen aan de buitengemeenten. In de begroting is rekening gehouden met de lasten voor een rioolwaterzui veringsinstallatie, uitbreiding straat verlichting en vernieuwing brand weermateriaal. Wellicht „particuliere bouw" in Westkapelle In de jongste vergadering van de raad van Westkapelle heeft de waar nemend burgemeester, de heer W. Gabriëlse, de gebeurtenissen van het afgelopen jaar aan een beschouwing onderworpen. Zo memoreerde hij dat, hoewel aanvankelijk de middelen schaars waren, door de welwillend heid van de gemeente Sint-Laurens een lening kon worden aangegaan, die tot de bouw van een Christelijke school leidde. Het aantal noodwoningen kon van 54 op 44 worden teruggebracht. Hoewel door het ministeriële besluit een streep werd gehaald door de nieuw- bouwplannen, zal het toch mogelijk zijn, door belangstelling van parti culiere zijde, deze plannen binnen af- ziebare tijd te verwezenlijken. Aan de afdeling Zeeland van het Ne derlands Genootschap tot Reclasse ring zal een contributie van 5 per jaar worden gegeven; de Ned. Ver. tot Rheumatiekbestrljding kreeg 12 per jaar. Per cursiste zal de stichting vorming bedrijfsjeugd „De Zonne bloem" te Middelburg een bedrag van 10 per jaar uit de gemeentekas wor den gegeven. De plaatselijke V.V.V. zal een subsidie van 100 's jaar ont vangen. Aan de twee laatste subsidies gaf de heer J. de Visser (sgp) zijn stem niet. Op de Markt zullen, mede ten behoe ve van V.V.V. Westkapelle, enkele papierbakken worden aangebracht. Met de N.V. Destructor Zeeland te Hansweert werd een overeenkomst gesloten voor het ophalen van des- tructiemateriaal. In de door het vertrek van burge meester mr. Tydeman ontstane va cature in het college van beheer van het Waterschap Wegschap Walcheren werd wethouder C. Lie- vense benoemd. De heer P. Minderhoud werd als lid van het burgerlijk armbestuur herbenoemd. De huurovereenkomst betreffende het Ambonezenkamp werd voor één jaar verlengd. Voor de aansluiting van enkele pan den op het waterleidingnet zal de ge meente tien procent in de aanlegkos- ten bijdragen. De kosten van elke aansluiting zijn 3600 zodat de ge meente voor ieder pand, dat door zijn uitzonderlijke ligging nog niet op het net was aangesloten 360 betaald. Het betreft hier een drietal panden, een aan de Prelaatweg en twee aan de Schelpweg. Het ophalen van huis vuil in het eerste halfjaar van 1959 werd gegund aan de heer S. Lievense voor een bedrag van 1645. Kerstfeest op Walcheren De hervormde vrouwenvereniging te Middelburg hield een kerstavond in de Bogardzaal. Leerlingen van de school aan de Olmenlaam voerden een kerstspel op. Zoals ook vorige jaren werd gedaan, vierde de afdeling Mid delburg van de Veremgnig van Slecht horenden in besloten kring het kerst feest. De secretaris las het kerstver haal voor, waarna mevrouw Meylimk piano-muziek ten gehore bracht. On der leiding van de consulent, ds A van Haarlem vierden de hervormde jeugdvereniigngen te Sint-Laurens in het verenigingsgebouw het kerstfeest. Onder meer voerden de jongelui een Iekespel op. De vrouwenvereniging, de mannenveremging en de bejaar den te Zoutelande hielden dinsdag hun kerstavond. De heer J. Eruit ver toonde de filmstrip „Schoenmaker Crispijn" Aan bejaarden en zieken werden mandjes fruit uitgereikt. Op tweede kerstdag kwamen in Zoute lande de zondagsschoolkinderen voor het kerstfeest bijeen Mevrouw Oosthoek Kruijt hield een kerstoverdenking op de samenkomst van de vrouwenvereniging „In dienst der Kerk" en de bejaarden in West kapelle. Tevens werd een film naar het bekende kerstverhaal van Dic kens vertoond. Voorts werd beslóten over te gaan tot verhuur van de ongebruikte bouw grond aan de Vanderbijlparkstraat. Eerst zullen de voormalige eigenaren in de gelegenheid worden gesteld deze te huren. Aan de N.V. Waterleiding Mij zal een garantie worden verleend van 192 per jaar voor uitbreiding buizennet in het uitbreidingsplan. Vastgesteld werd een gemeenschap pelijke regeling bouw- en woningtoe zicht en gemeentewerken voor de ge meenten van het district 's Graven polder der C.D.B. Het maximum kre diet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten werd voor 1959 vastgesteld op 60.000. In gewilligd werd een verzoek der bij:;, lagere school om beschikbaarstelling van gelden voor aankoop leermidde len verkeersonderwijs. Het bedrag per leerling voor het openbaar ge woon lager onderwijs weid voor 1959 vastgesteld op 59,66. De rekening 1957 van het Burgerlijk Armbestuur werd vastgesteld met 'n batig slot van 866.19 en de begro ting 1959 met het eindcijfer 2.703,10 en een post onvoorzien van 518.10. De heer C. Korstanje werd herbe noemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. De rekening 1957 werd voorlopig vastgesteld met de volgende eindcij fers gewone dienst, inkomsten 175.841,87, uitgaven 174.727,56, batig slot 1.114.31. Kapitaaldienst: inkomsten 639.429,30, uitgaven 765.138,70, nadelig slot 125.709,40. Vastgesteld werd een destructiever ordening. Behoudens goedkeuring van het nodige krediet werd besloten een groot gedeelte van de straten in de bebouwde kom te herbestraten. De brandstoffenbijslag aan minder- draagkraehtigen werd iets verhoogd en aangepast aan de rijksregeling so ciale voorziening. Uitvoerig werd ge sproken over de waterafvoer van de ii ntjes aan de gedempte sloot in het uitbreidingsplan; getracht zal wor den hiervoor een afdoende oplossing te vinden. In „de Prins van Oranje" te Goes begon het kindercircus ^Lambertha? zaterdag voor de jaarlijkse P.Z.C.- tournee zijn triomftocht door Zeeland. Gespannen genoten ruim 2500 Beve- landse jongens en meisjes in vier voorstellingen van het gevarieerde programma. (Foto's P.Z.C.) Marktberichten VEILING ROTTERDAM 23 dec Aardappelen 8—14; Andijvie 5985 Bloemkool ld—64. Sla 7 90—16 80 p st, per kg 46—18. Witlof A 72—96 B 70—85; Spruiten A 37-73. B 15—45. D 30- -66; Knol selderij 8—18. Rodekool 9—20; Gelekool 9—17; Groenekool 10—15 Boerenkool 13; Waspeen 15—18: Gr peen 3—9; Uien 3—13; Pre) 18—26; Selderij 7—15- Hard fruit: Cox Orange Pippin St 70-op 70—75. 65-70 58—68, 60-65 42—61, 55-60 28—29 H 70-op 65—71, 65-70 49—64, 60-65 38—44, 55-60 17—25, H I 65, K 10—45; Jonathan St. 70-op 22—32, 65-70 18—30, H 70-op 22—36, 65-70 12—28, 60-65 16—24, K 7—18; Golden DelielOUS H 70-op 50-56, 65-70 30-34, K 15—38: Glorie van Holland St. 70-op 27— 33, 65-70 25—28. 60-65 28. H 70-op 21—30. 65-70 18—19: Goudreinette St 70-op 23—32. 65-70 17. H 70-op 14—34. 65-70 10—15, H I 14—19 K 10—16 EIER VEILING ROTTERDAM 23 dec Sortering I 00 21 10—21 40 0 15 80— 16.10. I 12 90- 13 20. 2 11 90- 12 20. 3 II 10— 11.60. 4 11.00-11.20, 5 10.10- 10-30, 6 9 30 Sortering II- 0 13.50, 1 12.40. 2 11 50. 3 10.70 —10 80, 4 10.20. Hen 2e soort 9.70, Hen kneus 7.70. bloed. 7.20, kneus eieren 10.20. Prijs per 100 stuks. MIDDELBÜRG Schaakgongwedsfrijd De personeelsvereniging van de P.Z.E. M. hield dinsdagavond in de koffie kamer van het P.Z.E.M.-gebouw aan de Poelendaelesingel te Middelburg een schaakgongwedstrijd. In de vier gevormde groepen bezetten de volgen de spelers de eerste en tweede plaat sen: groep I: 1. W. van Wijnen, 2. A. P. Leenhouts; groep II: 1. J. Jan sen, 2. A. W. Strubbe; groep III: 1. W. Izeboud, 2. J. Tevel; groep IV: 1. A. Wouters, 2. M. J. van Hercules. Het was 'n zeer geslaagde wedstrijd, waarvan de leiding in handen was van de heer W. Flissebaalje. Voor de winnaars waren enkele prijzen ter beschikking gesteld, RITTHEM Herbenoeming kerkvoogd Tot kerkvoogd der Ned. herv. kerk te Ritthem is herbenoemd de heer W. J. Cevaal Pz. De heer Adr. de Pagter werd tot notabel gekozen. Raad Ellewoutsdijk vergadert In de vergadering van de gemeente raad van Ellewoutsdijk, die dinsdag 30 december wordt gehouden, zal een voorstel ter tafel komen tot het aan gaan van een gemeenschappelijke regeling voor het bouw. en woning toezicht en gemeentewerken met de gemeenten Baarland, Driewegen, 's Gravenpolder, HoedekenBkerke, Nisse en Oudelande. Tevens stellen B. en W. voor de destructie-verordening van de ge meente te veranderen en ëen over eenkomst aan te gaan met de N.V. Destructor ZeelancT te Hansweert be treffende het ophalen en vervoeren van destructiemateriaal. Tevens zul len in deze vergadering, die 's mid dags om vier uur begint, twee subsi die verzoeken aan de orde komen: dat van de Nederlandse Vereniging tot Rheumabestrijdlng en dat van de Christelijke Middelbare Landbouwschool te Middelburg. In de vacature van secretaris-penning meester van het Burgerlijk Armbe stuur zal In deze vergadering voor zien moeten worden. Ook zal gespro ken worden over de gemeente-ont vanger vacature. Nieuws van adverteerders Autoshow Louisse N.V. In de beurszaal van hotel „De Koren beurs" te Goes hield Louisse Goes N.V. zaterdag een show van de nieu we personenauto „Chevrolet 1959". Bij deze wagens valt naast het nieuwe wagenfront met lager gemonteerde koplampen en de nieuwe stijl van achtersteven, vooral het vele gebruik van glas op. De wagen is voorts voor zien van een panoramische voorruit, heeft bijzonder ruime deuren, is mo dern van interieur en heeft tevens slechts een hoogte van 1,42 meter. Op deze show kan men tevens alle Opel- modellen bezichtigen. De tentoonstel ling is ook vandaag maandag geopönd. WILHELMINADORP Feest in de Wilheiminapolder De personeelsvereniging van de Wllliel- minapolder „De Kroo" organiseerde eer avond voor de leden waarvoor veel be langstelling bestond Onder een gezellig muziekje was er voor de leden kans een kerstkonijn te winnen met sjoelen schie ten. biljarten en knikkeren De geluk kige winnaar® waren T WIJnants met sjoelen. K Goossen met schieten. D van de Velde met biljarten en G Jeremiasse met knikkeren. De 2e en 3e prijs bestond uit een fles wijn en een kerstkrans. VLISSINGEN Gevonden voorwerpen Op het politoiebureau te Vlissingen zijn de volgende voorwerpen als ge vonden gedeponeerd en aangegeven: diverse rijwielen en steppen, diver se wanten en handschoenen, broche, kinderschoentje, schooltas, arm band, groene linnen tas, sjaal, jongenspet, pakje inhoudende eni ge jasjes, muts en truitje, porte monnee met inhoud, broche, heren hoed, hulssleutel, ring met sleutels, halsketting, hond, passer, diverse handschoenen en wanten, muts, para pluhoes, zakkam in etui, wieldop van auto, twee bankbiljetten, kindersjaal, twee kisten appels, kentekenplaat en kindermutsje. O.- EN W.-SOUBURG Oliebollenactie „Animo" op oudejaarsavond Het Souburgse „Animo", dat i mentee! een clubhuis voor haar den bouwt, zal ter gedeeltelijke financiering van dit clubhuis op oudejaarsavond een oliebollenactie voeren. Men wil daardoor een deel hetgeen in de gemeente op de laatste van de oudejaarsavondtaak van de Souburgse huisvrouwen overnemen, avond van dit jaar met een geluids wagen zal worden aangekondigd. VROUWENPOLDER Raad komt bijeen Dinsdag 30 december om 2 uur komt de raad van Vrouwenpolder in open bare vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten: ver koop van een perceel bouwgrond in de Nieuwstraat; vaststelling gemeente begroting 1959. P.Z.C.-JU BILEUMTOERNEE KLOETINGE Verkiezing notabelen Bij de te Kloetinge gehouden stem ming hebben de lidmaten van de hervormde gemeente herkozen als notabel de heer C. J. Bak en geko zen in plaats van de heer M. Meeuw- se, die zich niet herkiesbaar stelde, de heer P. Lampert. KRUININGEN „De Zwarte Dame" schaakte De schaakclub „De Zwarte Dame" te Kruiningen vervolgde haar onderlin ge competitie met de volgende par tijen. H VolbedaJ. W. Hasman 01; M. J. Kole—P. A. Huisson 0—1; G. M. GoedegebuureH. v. d. Berg 10; J. van OostenA. J. Dek 10; B. Cok M. Schrijver y2—y>; A. J. Dek— M. J. Kole Vz—Vi\ M. Schrijver— P. A. Iluissoon 1—0; W. A. Ver beekJ. Quakkelaar 01; P. Valk— J. van Oosten 10; J. W. Hasman J. Vogel 10; J. QuakkelaarC. M. Goedegebuure 01. BORSSELE „Tryfosa" en „Calvijn" vergaderden De meisjesvereniging „Tryfosa" en de jongensvereniging „Calvijn" te Bors- sele hielden gezamenlijk hun jaarver gaderingen, die geopend werden door ds. Heerschap. De jaarverslagen van beide verenigingen weiden goedge keurd. De heer C. Hage hield vervol gens een lezing over Johannes de Do per, waarna de heer P. Boone sprak over „Een voorvechter der reforma tie." Na enkele voordrachtjes werd de vergadering met dankgebed be sloten. Vijftienduizend dubbeltjes voor patiëntjes „Ipenoord" te Oostkapelle DERTIG JONGENS EN MEISJES lilt Haarlem - verenigd In het bindercircns „Lambertha" hebben zaterdag ruim vijfentwintighon derd kinderen uit Goft enkele onvergetelijke uurtjes bezorgd. Goes beleefde namelijk de première van de P.Z.C.-kindervoorstellingen, die dit jaar voor de tiende maal in Middelburg, Vlissingen en Goes wor den gehouden. Het kindercircus „Lambertha" dat niet minder dan 22 voorstellingen in Zeeland geeft, zorgde voor een daverende première, Het was een kostelijk programma,, dat de jeugdige Haarlemse artiesten hun „hooggeëerd publiek" voorschotelden met aantrekkelijke, origi nele en zelfs spectaculaire nummers. Oranje", want het programma ver meldde voor die dag niet minder dan vier voorstellingen, twee 's morgens en twee 's middags. Het repertoire was zodanig dat de voorstellingen van 9 uur en 2 uur enigszins ver schilden van die om 11 en 4 uur. Niettemin kwamen alle artiesten op dé planken, zodat het jeugdige pu bliek niets miste. Vrijmoedig traden de iongelui naar voren met een ge varieerd programma van achttien nummers. Onder de pittige klanken van het „orkest" hadden de artiesten zich aan het „hooggeëerde" publiek gepresenteerd, waarna een charman te „directrice" de nummers aankon digde. Met veel vaart brachten de ar tiesten vervolgens de verschillende nummers voor het voetlicht: de acro bates, die werkelijk adembenemende toeren lieten zien aan de trapeze, de „De Jobelly's", de „Cornets", het slangenmeisje en de vrolijke clowns. Herhaaldelijk konden de Haarlemse „artiesten" een open doekje in ont vangst nemen. Rest nog te vermel den, dat de „zakelijke" leiding van de P.Z.C.-voorstellingen In handen is {van de heer J. E. Witte, die voor de tiende maal de tournee organiseerde. Bij de aanvang van iedere voorstel ling sprak hij een kort begroetings woord. De jübileurn-„tournee" van de P.Z.C.- kindervoorstellingen belooft een suc ces te worden, -getuige het grote en thousiasme, waarmede de Goese jeugd de verlichtingen heeft gade geslagen en bewonderd. Wie de ama teur acrobaten en clowns van „Lam bertha" in actie heeft gezien, staat versteld over hun prestaties. Over enkele dagen zullen 15.000 Zeeuwse jongens en meisjes het daarover eens zijn. Zoals dat te doen gebruikelijk Is, hebben de bezoekers aan het cir cus één dubbeltje geofferd voor in valide ot minderJvalide kinderen, wie het niet is gegeven vrolijk en onbezorgd het circns te bezoeken. Dit jaar is een bedrag van f 1500 in de dnbbeltjespot gekomen, be stemd voor de patiëntjes van „Ipenoord" te Oostkapelle. REPERTOIRE Reeds voor negen uur zaterdagmor gen had circus „Lambertha" zijn „stallen" opgezet in de „Pirns van BIEZELINGE Algemene vergadering Z.L.M. Onder voorzitterschap van de heer P. Scheele hield de afdeling Biezelinge van de Z. L. M. in de hervormde school haar algemene ledenvergadering. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter het verscheiden van wijlen de heer A. de Waard, die jarenlang een bestuursfunctie in de afdeling had be kleed. Ook deelde hij mede dat de functie .van secretaris-penningmees ter is gesplitst in de functie van se cretaris, die wordt waargenomen door de heer K. Dees, de functie van admi nistrateur, die wordt waargenomen door de heer M. Landman. De afdeüngsjaar kon afgesloten wor den met een batig saldo. Bij de be stuursverkiezing werden de heren W. J. Bierens en C. Traas herkozen en tot afgevaardigde naar de algemene vergadering van de Z. L .M. werd be noemd de heer P. Gijzel Lzn Door de adjunct-secretaris van de Z. L. M., de heer C. J. van Iwaarden werd ten slotte nog de film van de Ned. Heide- mij. „Langs ongebaande klingen" ver toond. I HEINKENSZAND Raad komt bijeen De raad van Heinkenszand komt van avond, maandag om half acht bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten: voorlopige goedkeuring plan tot onteigening van grond in het goed gekeurd uitbreidingsplan; subsidiever zoeken; ruiling van onderhoud van wegen; benoeming hoofd openbare la gere school; goedkeuring wijziging begroting 1959 van het burgerlijk armbestuur; wijziging gemeentebe groting 1959; naamgeving aan be paalde wegen. Vertrek autobussen voor kindercircus „Lambertha" Uif Vlissingen en Souburg Zoals bekend wordt er voor de kinderen uit Viissingen en Sou burg, die aanvankelijk geen kaartje voor een der voorstel lingen van het Rindercircus „Lambertha" dat de jubi leumvoorstelling van de F.Z. C. verzorgt konden bemach tigen, een extra-voorstelling in. gelast. Deze voorstelling wordt ding dagmorgen 30 december in Mid delburg gegeven, in het „Schut tershof'. De kinderen zullen met auto bussen naar Middelburg worden gebracht, met dezelfde bussen keren zij uiteraard weer in hun woonplaatsen terug. Omdat de voorstelling reeds om negen uur begint vertrekken de auto bussen reeds om acht uur uit Vlissingen vanaf het Betje Wolffplein. De bussen vertrek ken hier vanaf de bushalte voor de richting Koudekerke. Ook vanaf het Havendorp rij den autobussen: deze vertrek ken bij de kleuterschool om kwart over acht. Zij rijden over Oost-Souburg, waar om ongeveer tien voor half negen de Souburgse kinderen op het Oranjeplein kunnen instappen. In elke autobus zullen enkele begeleiders aanwezig zijn; de ouders kunnen de kinderen niet vergezellen. Deze bussen rijden dus voor de kinderen, die kaartjes bezit ten, die ten kantore van de P. Z.G. zijn uitgereikt. Kinderen, die bij de eerste uitreiking reeds een kaartje bemachtig den, bezoeken dus normaal de voorstellingen in Vlissingen. W*W\\\VV\iVV\VVV\N\\\V Het kerstfeest in Colijnsplaat begon met een adventswïjding in „Rust oord". De leiding van de dienst be rustte bij ds. en mevrouw Veldman. De bejaarden werden getracteerd. Ook de dames van de afdeling Co lijnsplaat van de N.C.VH. hielden een adventswijding. De leerlingen van de kleuterschool zongen daarbij enkele toepasselijke liederen. Me vrouw Veldman besloot deze bijeen komst met gebed. Op de advents-avond van de Her vormde Vrouwenvereniging, te Kloe tinge zong een koortje en declameer den de leden Het comité, dat ieder jaar in Kloetinge het kerstfeest voor de bejaarden organiseert, had dit maal alle inwoners uitgenodigd om te komen luisteren naar het kerst verhaal, dat verteld werd door jonk- vrouwe J. M. baronesse Schimmel- penninck van der Oije-Beelaerts van Blokland. Op eerste kerstdag gaf het muziekgezelschap „Excelsior' uit Kloetinge een concert van kerstmu- ziek voor zieken en verplegend per soneel van St Joanna in Goes. De ouden van dagen te Ferseke kwa men voor het kerstfeest in zaal No- let bijeen. Leden van de vrouwen vereniging „Lydia" en ds. en mevr. Reijenga werkten aan dit feest mede. Woensdagavond werd In de Neder lands hervormde kerk van Yerseke een interkerkelijke dienst gehouden. Zangvereniging „Excelsior" bracht een kerstcantate ten gehore. De zang werd begeleid door de organist en enkele koperblazers van muziekvere niging „Mozart". Op tweede kerst dag verzorgde het Leger des Heils een muziek- en zangdienst in het be jaardenhuis „Vredelust". Tijdens de kerstsamenkomst van de Nederlands Hervormde Gemeente te Hoedekenskerke vertoonde ds. S. J. M. Hulsbergen in het verenigingsge bouw een filmstrook. De afdeling Kapelle van de N.C.VH. vierde het kerstfeest in de consisto rie van de gereformeerde kerk met zang en declamatie. Ook de periodie ke samenkomst van de hervormde mannenvereniging te Kapelle stond in het teken van het kerstfeest. Het kinderkoor „De Zangvogeltjes" gaf een uitvoering van „Het kleine kerst spel" in een zaal van hotel „De Zwaan". In „Ons Dorpsleven" te 's Gravenpol der vierden de vrouwenvereniging en de meisjesvereniging „Steunt Elkander" van de hervormde kerk het kerstfeest met onder meer de op voering van een kerstspel. Op het kerstfeest van de Neder lands hervormde vrouwenvereniging in Borsscle werd het Iekespel „Een nieuwe horizon" opgevoerd. Deze bijeenkomst stond onder leiding van mevrouw Vrijlandt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3