PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Devaluatie van Franse frank Duits zeeschip ramde Belgisch motorvaartuig bij Walsoorden BILT ZOEKEN NAAR SLACHTOFFERS WORD VOORTGEZET Vandaag... PREMIER DE GAULLE LICHTTE SOBERHEIDSPROGRAMMA TOE VERWACHT... 201e jaargang - no. 305 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 29 dec. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties 4max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. r 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20: Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel 2425. adm. tel. 2094. EUROPESE BETALINGSUNIE VERDWIJNT Ongelukkig geharrewar over een mogelijke vrijhandelszone In het week-einde zijn in West-Europa belangrijke monetaire maatregelen genomen, waarvan in alle hoofdsteden mededeling is gedaan: 1. De Europese Betalïngs Unie maakt plaats voor de Europese monetaire overeenkomst; 2. Elf Westeuropese landen (Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Luxemburg, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Zwitserland, Engeland en Nederland) gingen over tot het herstel van de „externe inwisselbaarheid" van hun valuta om zodoende een betere monetaire situatie en een vrijere handel te bereiken; 3. De Franse frank devalueert met 17,55 procent; 4. Frankrijk maakt 90 procent van de import vrij. Deze maatregelen zijn een uitvloeisel van het inwerkingtreden van de Euromarkt. Op 1 januari worden de invoerrechten met tien procent ver laagd en de contingenten verruimd. Engeland wilde hier ook van profi teren, doch slaagde er niet in om de Euromarkt uitgebreid te krijgen tot een Vrijhandelszone. Om toch de handel naar Londen toe te trekken, besloot het toen het pond sterling voor niet ingezetenen inwisselbaar te maken in dollars. Zij die goederen aan Engeland verkopen en daardoor een vordering in ponden krijgen, weten nu dat zij altijd van deze pon den dollars kunnen maken. De Euromarktlanden Frankrijk, Ita lië, West-Duitsland, Nederland, Bel gië, Luxemburg, hebben dit week einde onmiddellijk hetzelfde gedaan. Het besluit de sterling en de andere valuta's inwisselbaar te maken werd genomen op een geheime bijeen komst in Parijs van de ministers van financiën van Engeland, Frankrijk en West-Duitsland, (Derick Heath- coat Amory, Antoine Pinay en Fritz Etzel). De andere Westeuropese regeringen werden hiervan op de hoogte gesteld en kwamen overeen het voorbeeld te volgen. Historische gebeurtenis Uit Bonn wordt gemeld, dat de West duitse minister van economische za ken, pyof. Erhard, de inwisselbaar heid van de belangrijkste valuta's een historische gebeurtenis noemde. Hij zeide, dat de inwisselbaarheid, vooral van sterling, Westduitse mark en Franse frank, een keerpunt vormt in de economische betrekkingen tus sen de staten. Hij zeide, dat van alle denkbare vormen van integratie in de vrije wereld de inwisselbaarheid der valuta's de meest vruchtdragende is. De inwisselbaarheid kan ons mo- Bij Jannina in Noordwest-Grieken land is een autobus in een ongeveer 300 meter diep ravijn gestort. 28 pas sagiers, van wie de meesten school meisjes, die naar huis gingen om Kerstmis te vieren kwamen bij de ramp om het leven. Vier personen werden zwaar gewond. De foto laat zien, wat er van de bus overbleef. gelijk eveneens verlossen van het on gelukkige geharrewar over de ge meenschappelijke markt en de vrij handelszone. Volgens Erhard zijn de valuta's te lang misbruikt als instru menten van handelspolitiek. Franse dwang Het socialistische Engelse blad „Reynolds News" schrijft, dat Frankrijk Groot-Brittannië heeft gedwongen zijn toevlucht te ne men tot vergroting van de inwis selbaarheid van het pond. Er zal een economische oorlog tussen Groot-Brittannië en Frankrijk uit breken. De maatregel zal het land veel goud en dollars kosten, aldus de „Reynolds News". Vrijwel alle commentaren in andere landen zijn welwillend. Men ziet de maatregelen als bevorderlijk voor de vrije handel. Buitenlandse steun De president van de Westduitse fe derale bank, Karl Blessing, verklaar de zondag, dat de Franse monetaire maatregelen gesteund werden door kredieten verstrekt door een aantal Europese banken en de bank voor internationale regeling te Bazel. De Westduitse bijdrage was een krediet van 250 miljoen mark. In Parijs werd een week geleden tijdens een bezoek van de Westduitse minister van financiën, Frans Etzel, gemeld, dat een Westduitse lening aan Frankrijk werd overwogen. De Franse minister van financiën Pi nay zei dat Frankrijk thans zonder vrees kan deelnemen aan de hervor ming van het stelsel van Europese valuta's. „Wij kunnen de frank, wat de externe inwisselbaarheid betreft, een status geven vergelijkbaar met die van het pond sterling en de Duit se mark", aldus de minister. RAMP IN BELGIË Schacht van twaalf meter geboord Het tempo, waarmee sedert tweede kerstavond in de instorting van de mergelgroeven te Ziechen wordt ge boord, is aanzienlijk vertraagd. Men had gehoopt dat reeds zondagavond de plek bereikt zou zijn, waar de slachtoffers zouden zijn. Zondagmid dag was men echter na 42 uur on afgebroken boren met een mijn schachtkoker tot een diepte van 12 meter gekomen. Dit is de helft van de totale hoogte der ingestorte massa grond en mergel. Nu is men in de bovenste mergellaag gestuit op een silexlaag. Dit vuurgesteente, dat dicht opeen gehoopt zit, vertraagd het verder doorboren van de inge storte massa boven de boel- en pak- ruimte. In de omgeving hiervan ver moedt men dat een aantal der be dolven mensen nog liggen. Ook grote bulldozers zijn al bijna twee volle etmalen bezig om brede sleuven te graven tot op de bodem van de mergelgroeven, omdat men zodoende het terrein van het ingestor te gebied meter voor meter kan na zoeken naar stoffelijke resten der slachtoffers. De burgemeester van Zïechem, de heer W. Vos, deelde mede, dat de leans de overlevenden onder de der tien slachtoffers aan te treffen wel heel gering is, maar dat men zelfs de kleinste kans niet wil veronacht zamen. En ook als alle hoop op red ding vain overlevenden moet worden opgegeven, dan nog zal het oprui- mingswerk 'worden voortgezet, aldus de burgemeester. Uiteraard is het. deel vain de ingestor te mergelheuvel van Ziechem, bekend als de Roseniburg, thans geheel geslo pen rond het ingestorte gebied. Nie mand mag de groeve meer betreden. Men verwacht zéker niet voor he den de bodem van de mergel groeven die bijna 30 meter onder hét. normale maaiveld ligt, te bereiken. Dan zal misschien nog een hele tijd gezocht moeten worden. Reducties voor toeristen in Frankrijk ingetrokken Frankrijk heeft gisteren de prijsre ducties van 10 procent voor toeristen die in reischeques of buitenlandse valuta betalen, ingetrokken, zo meldt de Franse staatscourant. Hierbij wordt gezegd, dat door de de valuatie van de frank de wisselkoer sen gunstiger voor toeristen worden. De reductie blijft gqlden voor beta lingen die vóór de devaluatie zijn verricht. Voor een benzineeheque van duizend frank zal voortaan door buitenlanders 790 franks moeten wor den betaald in plaats van 670. 0 Een rechter te Tüneburg heelt maan dag zes leden van de in West-Duitsland verboden communistische partij veroor deeld tot gevangenisstraffen variërend van zes maanden tot twee jaar wegens het verspreiden van communistische kranten. Klok uit Dordtse carillon gestolen Omdat de beiaardier van de grote kerktoren te Dordrecht geconsta teerd had, dat een van zijn klokken niet functioneerde, stelde de dienst van openbare werken een onder zoek in naar de staat van het me chanisme, van het carillon. Men kwam tot de ontdekking dat aan het mechanisme niets mankeerde, maar dat de desbetreffende klok verdwenen was. De politie, op haar beurt gewaarschuwd, stelde een onderzoek in en kwam tot de conclusie, dat de 15 kg wegende klok gestolen was en dat iemand zich voor deze, diefstal via de rond de toren staande steiger toegang tot de klokkenzolder had verschaft. Men heeft waarschijnlijk bij wijze van grap het klokkenspel van de „Dordtse Dom" onklaar gemaakt, want de klok heeft men kort na dat de diefstal ontdekt was terug gevonden op het Bagijnhof. Driejarig kind gedood bij auto-ongeval Op de provinciale weg van Deventer naar Coevorden is zondag een perso nenauto van de familie De Jong uit Den Haag, van het viaduct gereden, dat over de niet meer gebruikte spoorwegverbinding van Zwolle naar Coevorden loopt. Het vervoermiddel kwam op de oude spoorbaan terecht waarbij het 3-jarige zoontje van de familie De Jong uit de auto werd geslingerd en op slag ge dood. De heer en mevrouw De Jong zelf, alsmede een tweede kind, liepen geen letsel op. De auto werd zwaar beschadigd. Naar urt het ingestelde onderzoek is gebleken is de auto bij het remmen in de bocht, die zich ter plaatse bevindt, geslipt. Een radio-oproep aan het Franse volk, om de scheidende president Re- nee Coty door middel van een brief of kaart dank te betuigen voor de vele jaren dat hij aan het hoofd van de Franse republiek stond, heeft enorme successen geboekt. Meer. dan 700.000 kaarten en brieven zijn reeds op het Elyseepaleis binnengebracht en nog komen de extra bestel lingen regelmatig binnen. H ...is het 150 jaar geleden, dat Andrew Johnson, die zich zelf jj| lezen en schrijven leerde en M H van kleermaker opklom tot president van de Verenigde Staten, te Ralèigh (N. Caroli- na) werd geboren. n IiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiniijiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiN „Zware" Franse frank geleidelijk in circulatie De nieuwe „zware" franse irank, waarvan de Franse minister van fi nanciën, Pinay, de aankondiging heeft gedaan, zal slechts geleidelijk in cir culatie worden gebracht. De Fransen zullen voor 100 huldigen franken 1 nieuwe „zware" frank ontvangen maar, aldus, verklaarde de minister met nadruk, deze omwisseling zal zonder hinderlijke maatregelen ge schieden, zonder het blokkeren van rekeningen en zonder dat er sprake zal zijn van enige heffing. OM ORDE OP ZAKEN TE STELLEN afschaffing subsidies Generaal De Gaulle heeft zich via radio en televisie tót het Franse volk gericht om de jongste monetaire maatregelen van zijn regering toe te lichten. De Gaulle zeide, dat de maat regelen en het bezuinigingsprogram ma ten doel hebben „orde op zaken" te stellen. Sléchts op basis van wer kelijkheidszin en zuinigheid kan wel vaart worden gebouwd. Zonder ingrijpende maatregelen zou er een begrotingstekort van 1200 mil jard francs ontstaan. Om een vernie tigende inflatie of een bankroet te voorkomen bleef er niets anders over dan dit dreigende tekort met de helft te verminderen, zo werd besloten, aldus De Gaulle. Hij kondigde hogere ondernemings belastingen en hogere belastingen op grote inkomens aan, nieuwe be lastingen op wijn, alcohol en tabak, de afschaffing van talrijke subsi dies op verbruiksgoederen en ver mindering van begrotingsgelden voor genationaliseerde ondernemin gen, in het bijzonder de spoorwe gen. De sociale verzekering zal zichzelf moeten betalen en oud-strijders die „AMPILO" ZONK IN ENKELE MINUTEN Alle vijf opvarenden van gezonken binnenschip gered Op de Westerschelde tussen Wal soorden en De Paal voltrok zich zondagmorgen omstreeks kwart voor twaalf een scheepsramp, toen het 963 brt. metende Belgische mo torschip „Ampilo" werd overvaren door het ongeveer 12.000 ton me tende Duitse zeeschip „Heidelberg" van de Hamburg-Amerikalyn. Bin nen enkele minuten was de „Ampi lo" geheel onder water verdwenen. De vijf opvarenden de schipper met vrouw en dochter en de knecht met zijn moeder konden door de in de nabijheid varende sleepboot „Sa- turnus" worden gered en veilig in Hans weert aan land worden gezet De „Ampilo" van schipper-eigenaar L. van de Vijver uit Merksem, was met een lading antraciet op weg van Terneuzen naar Bru33el. Het vaar tuig was zondagmorgen om tien uur vertrokken, doch ter hoogte van Walsoorden gekomen, besloot de schipper, in verband met het steeds slechter wordende zicht, voor anker te gaan. Het schip had reeds vaart geminderd en lag ter zijde van het vaarwater te wachten tot de achter opkomende „Heidelberg" gepasseerd zou zijn. Schipper Van de Vijver zag echter het zeeschip met vrij gro te snelheid in rechte koerslijn de „Ampilo" naderen. Er werden nog seinen gewisseld, doch de „Heidel- berg" liep met grote vaart, ter hoogte van ruim vier, in de stuur boordzijde van de „Ampilo". De voorsteven van de „Heidel- berg" boorde zich ongeveer vier meter in de „Ampilo", waarna dit vaartuig doormidden brak, water maakte en na enige minu ten zonk. De schipper van de „AjapjüQ'1 heeft nog getracht sdjn, schip zover mogelijk buiten het vaarwater te brengen, doch daar het geen laag water was, kon hij het niet op de slikken krijgen. De „Ampilo" zonk aan de rand van het vaarwater en op een diepte van ongeveer 20 meter. De knecht met zijn moeder had zich reeds in de roeiboot begeven, terwijl later ook de schipper, zijn vrouw en dochter door de te hulp geschoten sleepboot „Saturnus" aan boord werden genomen, „Ik verstijfde van schrik toen ik de „Heidelberg" recht op ons af zag komen", vertelde de 37-jarige knecht, die op het voorschip op de uitkijk stond. Hij riep zijn moeder, die in het voorverblijf zat, aan dek, doch tegelijkertijd boorde de voor steven van de „Heidelberg" zich al met een harde klap in de „Ampilo". Het vaartuig werd opengescheurd, waarbij de lniken naar alle kanten wegslingerden. Na de aanvaring maakte de „Heidelberg" een achter waartse manoeuvre en zette de reis in de richting Antwerpen voort. De opvarenden van de „Ampilo" hebben praktisch alle bezittingen aan boord moeten achterlaten. Vaar tuig en lading waren verzekerd. Er deden zich geen persoonlijke onge- lukken voor, niet behoeftig zijn, zullen worden uitgenodigd hun pensioen op te ge ven. Aan de andere kant zullen in vesteringen die Fr ankrijks toekom stige welvaart moeten verzekeren, met 245 miljard francs worden ver hoogd, dat wil zeggen met 25 pro cent. Hij noemde dit strenge maatregelen. Hij voorzag enige prijsverhogingen en zei dat de regering passende maatregelen zal nemen om de koop kracht te beschermen, in het bijzon der van Fransen met bescheiden in komens. Op 1 januari zullen de pensioenen van ouden van dagen met 5200 fr. per maand worden verhoogd en op 1 februari zullen de minimumlonen de hoogte ingaan. Er zal een speciaal fonds worden ingesteld ter verhoging van de werkloosheidsuitkering onge veer ter hoogte van het minimum loon en op 1 februari zullen de sala rissen van ambtenaren met vier pro cent worden verhoogd. De regering betreurt het, dat het wegens langdurige „verwaarlozing" nodig was geweest de koers van de frank te devalueren maar wij moeten onze frank zodanig maken dat hij onaantastbaar is, zo zei de premier. Ultimatum Premier De Gaulle heeft eerst moeten dreigen zich opnieuw uit het openbare leven terug te trek ken om volledige instemming van zijn kabinet te verkrijgen voor zijn monetaire en economische maatregeJen. De dramatische crisis deed zich tij dens de negen uur durende kabi netszitting op vrijdag voor. De drie socialisten in het kabinet dreigden onder leiding van de minister van staat Guy Mollet uit de regering te treden. Zij beweerden dat het sober heidsprogramma van De Gaulle een dusdanige tegenstand van de werken de man in Frankrijk zou ontmoeten dat er het gevaar van een sociale revolutie zou ontstaan. De Gaulle antwoordde dat indien hij niet de volledige steun van het kabi net zou krijgen op dit ernstige keer- §unt in het economische leven van 'rankrijk, hij weg zou gaan en het aan de partijen zou overlaten hun Ïiroblemen op te lossen, aldus de zegs- ieden. Geldig tot hedenavond VEEL WIND. Half tot zwaarbewolkt met plaatse lijk enige regen. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust harde wind tussen zuidwest en west. In de noor delijke provincies zachter, elders on geveer dezelfde temperatuur als giste ren. ZON EN MAAN 30 december Zon op 8.49 onder 16.37 Msa» pa 22.0Q pnder 10.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1