Jaar CO-OP koning m Tekst kerstrede van Elizabeth op tijd teruggevonden niet-om-het- gewin CO-OP bloem 500 gram slechts 19 ct CO-OP toppatentbloem 500 gram slechts 26 ci Eind 1958 - bak nu Uw oliebollen van CO-OP bloem lW%5MlAW- c°-°p slaolie fles 77 slaolie roodmerk fles 135 slaolie goudmerk fles 1.68 r~ von en voor de boekenplank V NIEUWE VERHALEN VERTAALD VOOR DE NEDERLANDSE JEUGD WERELDSTAD ZONDER KRANTEN AFSCHEID VAN DIRIGENT MAANDAG 29 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kpy o 1958 t het jaar waarin meer dan een Thiljoen balen bloem de CO-OP meelfabriek verlieten* Een enorme afname. Gevolg van prima kwaliteit en.... uiterst lage prijs! Bent U al lid? De zoon van een café-eigenaar heeft vrijdag een belönïng van vijf shil ling (2.50 gulden) geweigerd voor zijn aandeel in het terugvinden van de tekst van de kerstboodschap van koningin Elisabeth, die zij voor de televisie zou uitspreken, niet meer dan vijf uren, voordat deze uitge zonden werd. „Ik voel het als een belediging", zei John Harvey. De helper bij het koninklijke televisie-program, Antony Craxton, ver loor de belangrijke getikte tekst op het marktplein in dit dorpje in de nabijheid van het vakantieverblijf van de koningin, Sandringham. Die tekst bevond zich in een ak tetas, die hij tegen een muur liet staan, nadat hi] nonchalant een dgenblik gepauzeerd had om een sigaret op te steken. „Zij bevatte al de t.v. aanwijzin gen voor de koningin waar zij even op moest houden, waar zij de nadruk op moest leggen en waar zij langzamer of vlugger moest spreken die aanwijzingen wa ren allemaal onderstreept en met tekens aangegeven, heeft Crax ton gezegd. „Zonder die tekst zou er een hoop extra werk moeten zijn verricht". De aktetas met de koninklijke tekst, die bij traditie geheim wordt gehouden, totdat zij is uit gesproken, werd door Harvey op geraapt, toen hij de hond van zijn moeder uitliet. „Ik vond een dossier met getikte velletjes in de tas, waarboven stond „The Queens Speech". Ik begon die rede te lezen, toen ik ineens bedacht, dat ik het beste deed de tekst onmiddellijk naar de politie te brengen". Craxton had ondertussen de hulp van de politie ingeroepen en was overal in de streek gaan zoeken naar zijn aktetas en zijn papieren. Toen Harvey het gezochte bij de politie bracht, liet deze de tekst in allerijl door een dikke mist naar Sandringham brengen, op 18 km. van het politiebureau ge legen, waar de aktetas werd te ruggebracht. De koningin sprak haar rede op tijd uit, zonder dat men haar verteld had, wat er was gebeurd. Amerika beperkt orders atoombommenwerpers De Amerikaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt, dat zij de order bij de „ConvaïrMabrieken voor super sonische straalbommenwerpers van het type B-58 van 47 tot 36 toestellen heeft verminderd. Deze maatregel was genomen met het oog op de ge stegen kosten. Een B-58, die kernwa pens over middelgrote afstanden kan vervoeren, bost 17 miljoen dollar. Als de 36 toestellen zijn afgeleverd, zal de luchtmacht over 66 vliegtuigen van diit type beschikken. Verwacht wordt, dat de regering het congres gelden zal vragen om in 1960 over honderd toestellen te kunnen beschik ken. Men verwacht ook dat de regering bij de volgende begroting om fondsen zal vragen voor de aankoop van nog honderd zware lange-afstandsbom- memverpers van het tijpe B-52 van de Boeing-fabrieken. Nationale veteranen- In de Lutherse kerk aan het Spui en bij het monument op de Dam te Amsterdam is zaterdag een natio- nale veteranen herdenking gehouden, ter nagedachtenis van de Nederlandse militairen die na 1945 zijn gevallen. In de Lutherse kerk spraken de ma joor-aalmoezenier Th. II. M. Fritschny en de reserve-majoor-veldprediker ds. J. Matzer van Bloois. De plechtig heid werd besloten met het gezamen lijk zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. Daarna begaven de deelnemers, onder wie vele hoge militaire autoriteiten -en nabestaanden van de gesneuvelde militairen, zich naar de Dam, waar twaalf kransen werden gelegd, o.a. door vice-admiraal K H. L. Pröpper, bevelhebber der zeestrijdkrachten, de voorzitter van het veteranenlegioen Nederland (de vereniging op welks initiatief de herdenking was georga niseerd), het Nederlands oorlogsgra- vencomité en vertegenwoordigers van de Nederlandse padvinders. Grote brand uitgebroken op Japans eiland De kustplaats Konije op het Japanse eiland Amami van de Rioe-Kioe-archi- pel is zondag geteisterd door een zware brand, die meer dan vijf tienhonderd woningen verwoestte, waardoor zevenduizend mensen dak loos werden. Tien personen liepen verwondingen op. Japanse schepen en acht Amerikaanse oorlogsbodems zijn op weg naar het eiland om hulp te verlenen. VIJF PRISMA.JUNIORES Ook Karl May's avonturen nu in pocket-formaat. De Prisnta-jnnlores komen als het ware uit de lucht vallen. Het is bijna niet bij te houden. Tot de nieuwste behoren vier aardige vertalingen uit het Engels en Amerikaans. Noel Streatfeild zelf eens actrice schreef „Avontuur in Hollywood", de ge schiedenis van Rachel, Jane en Tim Winter, die tijdens een logeerpar tijtje bij een tante in Californië in aanraking komen met ballet, film en televisie. Noel Streatfeild schrijft even vlot voor de jcngd als zij dat voor ouderen doet. „Avontuur in Hol lywood" is daar het bewijs van. Ge schikt voor meisjes van 11 tot 14. „Maggie verovert haar geluk" is een: boeiend pioniersverhaal, dat speelt in de bergachtige gebieden van Mexico, waar de schrijfster haar jeugd door bracht. Maggie, de jonge vrouw waar alles in dit boek om draait, is afkom stig uit het grote Los Angeles, maar volgt na haar huwelijk haar man naar Mexico. De vreemde gewoonten in het nieuwe land maken haar leven daar niet gemakkelijk en dit leidt tot conflicten. Vivian Breek schildert de moeilijkheden, waarin Maggie ver keert zeer boeiend, zodat haar ver haal door vele oudere meisjes graag zal worden gelezen. Showell Styles maakta verschillende expedities naar de Himalaya en de ondervindingen die hij daarbij opdeed verwerkte hij in zijn jongensboek „Verraad in de onbekende vallei". In dit echte jongensboek ontmoete twee jongens uit Wales de legendari sche „verschrikkelijke sneeuwman nen", die nog zo verschrikkelijk niet blijken te zijn. Behalve deze ontmoe ting bevat het verhaal van Styles verschillende andere spannende ge beurtenissen; van een redding op de besneeuwde hellingen van de Snow- don in Wales tot aan een grensinci dent met Chinese soldaten toe. Bij het lezen van de karakteris tieke persoonsbeschrijvingen in „De ontembare mustang" zou men niet zeggen dat de auteur J. R. Wil llams een schrijfster is. „De on tembare mustang" is het proto type van het echte jongensboek, spannend, avontuurlijk en door drenkt van een ridderlijke geest. Een prima cowboyverhaal voor jongens van 12 tot 16 jaar. Bijzonder prettig is het, dat de ver halen van Karl May nu ook voor wei nig geld als pockets te koop zijn. De ze verhalen vol avontuurlijke gebeur tenissen zijn wereldberoemd en worden een halve eeuw nadat ze wer den geschreven nog door de jeugd verslonden. Een van de laatste aan winsten in de Karl May-serie in de Zevende devaluatie van franc sinds bevrijding. De nieuwe devaluatie van de Franse franc is de zevende sedert de bevrijding in 1944 en twaalfde sinds de Franse munt in 1914 de gouden standaard verliet. Vanaf de bevrijding is zij van de koers 39,91 francs voor een dollar gedaald tot 420 francs voor een dollar, op welke koers premier Felix Gaillard haar toenmaals in augustus 1957 vaststelde, toen hij de frane ten opzichte van het bui tenland devalueerde. Wat het pond sterling betreft daalde de franc van 176,70 in het pond tot 1176 'gedurende dezelfde periode en ten opzichte van het fijne goud van 21.006 milligram tot 2.036 milligram. Staking New-Yorkse krantenbezorgers maakt vele journalisten werkloos De staking van krantenbezorgers en -chauffeurs in New York heeft zich tijdens de kerstweek verscherpt. De grootste verliezen heeft tot nu toe de „New York Times", de krant met de meeste en duorstbetaalde ad vertenties, geleden. Volgens de „Frankfurter Allgemeine" heeft de New York Times alleen al door het uitvallen van de zondagseditie van de veertiende december een verlies geleden van een miljoen dollar (3.8 miljoen gulden). Het totale verlies De koninklijke harmonie „Ons Ge noegen" te Vlissingen heeft zater dagavond afscheid genomen van zijn dirigent, de heer Piet de Rooy. In de panze van de uitvoering 'in het „Scheldekwartier" sprak de voor zitter van „Ons Genoegen", de heer F. Naerebout, de scheidende dirigent toe. De heer Naerebout, die de heer De Rooy een schilderij en mevrouw De Rooy een bloemstuk aanbood, roemde de goede eigenschappen van de enthousiaste musicus, die „met taaie volharding" „Ons Genoegen" na de oorlogsjaren In de ere-afdeling van de „Federatie van Harmonie- en Fanfarekorpsen" bracht. Voorts sprak de heer Naerebout er zijn waardering over uit, dat de heer De Rooy tussen de leden van de mu ziekvereniging een hechte band wist te kweken. De aanwezigen in de zaal stemden met een hartelijk applaus met deze woorden van de voorzitter in. muziekverenigingen in Vlissingen te steunen, daar de instandhouding van een muziekvereniging veel geld kost. „Er zit hier voor twaalf- tot vijf tienduizend gulden", zei de heer De Rooy met een handgebaar naar het toneel De heer Naerebout had in zijn ope ningswoord, waarin hij speciaal wet houder M. A. van Popering verwel komde, ook reeds gewezen op de ho ge kosten. De voorzitter vestigde er daarbij de aandacht op, dat de in komsten van de muziekvereniging, waarmee hij de gemeentelijke subsi die bedoelde, sinds 1919 niet meer omhoog zijn gegaan. Terwijl van de heer De Rooy af scheid werd genomen, maakte men kennis met de nieuwe dirigent, de heer Will Timmermans. De heer Tim mermans is muziekleraar te Roosen daal. Onder zijn leiding voerde de harmo nie operettemuziek van Emmerich Kalman, Paul Lincke en Jerome van het dagbladwezen in New York zon de tien miljoen dollar overschrij den. Intussen zijn door de staking 20.000 werknemers zonder bezigheden geko men, van wie er slechts 3000 bij de oorspronkelijke staking betrokken waren. De anderen zijn tengevolge van het stilleggen der krantenbe- drijven tijdelijk ontslagen. Meer dan duizend journalisten zijn daardoor zonder werk. Met uitzondering van de „New York Times" hebben alle bladen ook het uitbetalen van de sa larissen der redacteuren stopgezet. De redactionele staf van de „New York Times" evenwel zet haar ar beid gedurende de staking voort. Iedere avond wordt een complete krant samengesteld, waarvan enkele exemplaren als „historische docu menten" en archiefnummers worden gedrukt. De inhoud van deze kran ten wordt via het eigen radiostation van het blad bekendgemaakt. Het gebrek aan kranten deed zich in de kerstweek op allerlei gebied voelen. Enkele New Yorkse waren huizen waren op de gedachte geko men om op de vensters van de on dergrondse treinen te adverteren. De radio kondigde de voornaamste to neel- en filmvoorstellingen aan, ter wijl de zender van de „New York Times" zelf kritieken uitzond. Hoewel het beursleven aanvankelijk de weerslag van de staking sterk voelde heeft het zich weer ver her steld. De radiostations hielden de zaken wereld in de late middaguren van uur tot uur van het koersverloop op de hoogte. Bovendien is „Wall Street Journal", het New Yorkse beursblad, niet door de staking getroffen. Niet-financiële berichten geeft dit blad echter slechts in zeer korte vorm. De stakings leiding let erop dat van die traditie niet wordt afgeweken. Over het algemeen bleef het New Yorkse publiek opgewekt tijdens de ze krantenloze kerstweek. Prisma-juniorenreeks is „Kara Ben De heer De Rooy sprak behalve I Kern Tit. '6ok tradTTet ^eugdkoni!! Nemsi en de smokkelaars van de Tl- Zwoorden van dank ook woorden, voor de eerste maal op Ter ere van waarin hij allen opwekte de beide'de scheldende dirigent werden zij gris". Scholier stak brandend vuurwerk in de mond Een 16-jarige scholier uit de Haver- schmidtstraat in Den Haag heeft een rotje brandend m de mond gestoken. Toen het ding ontplofte liep hij ernstige brandwonden in de mond en de keel op. Hij is opgenomen in het ziekenhuis aan de Zuidwal. Een bioscoop in de Westzweedse stad Gothenburg had voor het gebouw een pop, die een man voorstelde, met de handen aan een dakgoot opgehangen, als reclame voor een verwachte sensatie film. De ontwerper van deze reclame had alle eer van zijn werk: achtereen volgens rukten politie, brandweer en eerste-hulpdlensten uit, om de „benar de" uit zijn netelige positie te redden. zijn compositie „Monte Carlo" uit. Het programma na de pauze werd verzorgd door de cabaretgroep van de personeelsvereniging van de Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde". Het bal na, was op muziek van de band Jan Wijnen. (FOTO P.Z.C).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 11