PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GELDHERVORMING IN WEST-EUROPA Vrije inwisselbaarheid van valuta's Weer instortingen in groeve bij Tongeren Voor 30 miljoen aan werken in Zeeuwse herverkavelingsgebieden BILT Devaluatie van Franse Franc 4. VERWACHT. 201e jaargang - no. 304 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 27 dec. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20: Temeuzen, Brouwerijstraat 2: Zierlkzee. red tel. adm. tel. 2094. Tjjdens de kerstdagen zijn Franse en Engelse plannen bekend gewor den voor een geldhervorming, welke nagenoeg geheel West-Europa betreft. De voornaamste punten van deze hervorming zullen naar voorlopig bekend werd de volgende zijn: IDe Franse franc zal devalueren. Heden zaterdag zal de Franse minister van financiën, Pinay, het percentage van de devaluatie bekendmaken. De schattingen variëren van 10 tot 15 2 De Franse franc zal daarna voor een groep van landen vrij inwisselbaar worden. Zij wordt niet vrij inwisselbaar voor de Fransen zelf. De groep van landen zal omvatten de zes lan den van de Europese Markt (West-Duitsland, de Benelux, Frankrijk en Italië mogelijk nog enkele andere landen. 3 Het Engelse pond sterling zal vrij inwisselbaar worden voor niet-ingezetenen (dus alleen voor buitenlanders). De landen van de Europese Markt zullen een gemeenschap pelijke monetaire politiek voeren, waarbij de huidige Euro pese Betalingsunie overbodig wordt. monetair akkoord. Dit akkoord, dat reeds drie jaar geleden werd getekend en geratificeerd, maar nog niet van toepassing werd verklaard, werd in reserve gehouden ter vervanging van de Europese Betalingsunie in geval men terug zou keren tot de inwissel baarheid der valuta's. Evenals de Unie zal dit akkoord de ledenlanden der O.E.E.S. met elkander verbinden Einde Europese Betalingsunie Generaal De Gaulle heeft gisteren een kabinetszitting gehouden ter be spreking van financiële aangelegen heden. Op tweede kerstdag bleven de Franse effectenbeurzen gesloten om elke ongewenste reactie te voorko men op mogelijke kabinetsbeslissin gen. De deviezenhandel in Frank rijk werd tot maandag a.s. verboden. Een hoge ambtenaar van het Franse ministerie van financiën deelde mede, dat de nieuwe Franse financiële poli tiek vandaag door de minister van financiën, Pinay, zal worden hekend- gemaakt. Hij zei: „de geldhervor- mingspolitiek is nog niet voltooid, omdat wij niet alleen zijn en ér an dere internationale monetaire beslui ten in andere hoofdsteden moeten worden genomen". In kringen van het Franse ministe rie van financiën meent men te we ten dat de Franse regering berichten heeft ontvangen over de voorgenomen inwisselbaarheid van het pond stèr- ling. Betalingsunie Naar Agence France Presse uit wel ingelichte bron verneemt staan de landen van West-Europa op het punt gezamenlijke monetaire maatregelen te nemen, welke maatregelen moeten leiden tot het einde van de Europese Betalingsunie, waarschijnlijk op maandag a.s. en de vervanging van deze Betalingsunie door een Europees van de instorting in de te Sichem-Bolder in Twee beelden mergelgroeve België. Boven: Redders verlaten met een jeep de gedeeltelijk ingestorte groeve, na dat zij een vergeefse tocht naar de plaats van het ongeluk hadden ge maakt. Ouder: Redders in somber gesprek bijeen aan de ingang van de groeve. en het akkoord zal het betalingsver keer tussen de: ledenlanden verzeke ren, maar het belangrijkste verschil met de Unie zal zijn, dat niet auto matisch kredieten worden verstrekt. Aan het einde van iedere maand zul len de ledenlanden hun totale deficit moeten regelen. Er is echter voorzien, dat de nieuwe organisatie zal beschikken over een kapitaal van 600 miljoen dollar, waarvan 270 miljoen dollar afkomstig zullen zijn van het kapitaal der Unie, terwijl 330 miljoen zullen worden verschaft als bijdragen door de leden landen. Nieuwe organisatie Uit het aldus gevormde fonds zul len kredieten in goud aan de le denlanden die daarom vragen, worden verstrekt na onderzoek van de positie der' aanvragende lan den. Dergelijke kredieten moeten binnen maximaal twee jaar worden terugbetaald. Het in 1955 tot stand gekomen ak koord bepaalt, dat elk land drie fun damentele verplichtingen op zich zal moeten nemen, te weten: 1) ieder land moet aan zijn medele den de marges bekendmaken, welke geldig zullen zijn tot nader aankon diging, waarbuiten fluctuaties in de waarde van de munt niet zullen wor den toegelaten; 2) ieder land moet binnen bepaalde grenzen zijn valuta ter beschikking stellen van ieder ander deelnemend land, dat hierom vraagt; 3) ieder land neemt de verplichting Zie slot pag. 5 kol. 1) NOG DERTIEN SLACHTOFERS BEDOLVEN Bouw van luchtschacht Op kerstavond en in de kerstnacht hebben zich in de mergelgroeve te ZiechenSussenBolder nabij Tonge ren in België enige nieuwe instortin gen voorgedaan. Wel waren deze in stortingen van beperkte omvang, maar omdat zij zich voordeden in ganggedeelten, welke naar het instor- tingsgebied leiden, vormden zij een gevaar voor de reddingsploegen der Limburgse mijnen. Temeer omdat er mogelijkheden van herhaling der in stortingen aanwezig waren. Experts van een Brusselse schacht- böuwfirma zijn vrijdagmiddag begon nen met het drijven van een lucht schacht van een meter doorsnee mid den in het instortingsgebied boven de plek waar in de onderaardse kweke rijen een bergruimte ter koeling van bewaarde champignons was ingericht. Men vermoedt namelijk dat juist daar een aantal slachtoffers aan het werk was, toen de instorting geschiedde. Verder zijn omstreeks vijf uur vrij dagmiddag drie grote bulldozers van een cementfabriek uit Visee begonnen met op het heuvelplateau een deel van de ingestorte grondmassa te ver zetten. Men heeft geen zekerheid, wanneer de slachtoffers geborgen kunnen worden. Heden zal de plechtige uitvaart ge schieden, gevolgd door de teraarde bestelling van de op dinsdagavond geborgen vier slachtoffers en van het 19-jarige meisje Broeken, dat na haar redding in het ziekenhuis is overleden. Cyprus vierde een vreedzame Kerstmis De bevolking van Cyprus heeft voor de eerste inaal in vijf jaar een vreed zame Kerstmis beleefd. Na een op zienbarende bekendmaking van de Grieks-Cyprische verzetsorganisatie EOKA, waarin de organisatie woens dag aanbood alle acties te staken mits de Britten hetzelfde zouden doen, zijn er geen aanslagen meer gepleegd. Gouverneur Foot verklaarde vrijdag avond, dat hij de vreedzame toestand van harte toejuichte. „Doch wij moe ten waken tegen een te groot opti misme; dat zou op dit ogenblik een groot gevaar kunnen zijn'zo voegde hij hieraan toe. Depressie met regen en zachte lucht. (Van onze weerkundige medewerker) n De kerstdagen zijn in ons land jp zacht en bijzonder rustig ge- §1 bleven. De temperatuur steeg s overdag tot ongeveer 5 graden n H Celsius en alleen in Zweden viel sneeuw van enige beteke- nis. Gistermiddag omstreeks s vier uur bereikte een regen- H front ons land en kwam er een H einde aan enkele dagen met droog weer. Boven de Oceaan ;n West-Europa komt thans een krachtige westelijke lucht- n stroming voor. Een actieve de- pressie zal vandaag via Schot- land en de Noordzee naar Zuid- Scandinavië trekken. De wind neemt in kracht toe, er valt enige regen, gevolgd door zeer zachte oceaanlucht van 10 tot 11 graden Celsius. Ook tijdens het weekeinde zal het weer zeer onbestendig blijven met nuien dan enige regen, zachte lucht en vrij veel wind. Illllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Drie vliegtuigen stortten neer: 11 doden Tijdens de kerstdagen hebben zich enige vliegtuigongelukken voorge daan. Een Bristol Britannia van de „British Overseas Airways Corpora tion (B.O.A.C.) stortte woensdagoch tend tijdens een dichte mist op een oefenvlucht van Londen Airport bij Hurn, in de omgeving van de Zuid engelse badplaats Bournemouth, neer. Van de elf inzittenden kwamen er acht, onder wie de gezagvoerder, om het leven. De drie overige werden met verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Deze telefoto geeft een overzicht van de wrakstukken vaii de machine, waarvan sommige delen in de bomen zijn blijven hangen. Woensdagavond verongelukte bij het Weense vliegveld Schwechat een Lockheed Constellation van de Air France. Alle 36 inzittenden, van wie zes leden van de bemanning, wisten het toestel tijdig te verlaten. Het wrak brandde geheel uit. De piloot en de mecanicien hebben ernstige ver wondingen opgelopen, maar verkeren niet in levensgevaar. Enkele passa giers moesten in het ziekenhuis wor den behandeld voor lichtere kwet suren. Voor 6000 aan juwelen gestolen Bij een inbraak in de nacht van dinsdag op woensdag In de juweliers zaak van de fa. Van Duin te Amers foort, is voor 6000,aan juwelen verdwenen. De dieven kwamen met een auto. Een van hen wierp een stuk beton door de etalageruit en greep wat er aan sieraden voor het pakken lag. De alarminstallatie kwam in wer king bij het verbreken van de ruit, doen het enige dat de toegelopen eigenaar nog kon constateren, was de ravage in de etalage en het ronk van een wegrijdende auto. IN HET AFGELOPEN JAAR: Laatste vier zeegemalen werden voltooid en in gebruik genomen In 1958 is in de Zeeuwse herverkavelingsgebieden voor een bedrag van 30 miljoen gulden aan cultuurtechnische werken uitgevoerd, waardoor het totaal in vijf jaar op 170 miljoen galden werd gebracht. De verdeling van de 30 miljoen gulden was als volgt: Schouwen-Duiveland f 16.850.000.—, Tliolen f 8.850.000en Zuid-Beveland f 4.300.000. Ook nu weer vormden de kavelinrichtingswerken het voornaamste onderdeel van de werkzaam heden, want hiervoor werd 14 miljoen gulden uitgegeven, voor wegen 5.7 miljoen gulden, voor waterlopen, gemalen en kunstwerken 1.4 miljoen gulden, voor aansluiting op elektriciteit en waterleiding 1.8 miljoen gul den, voor boerderijenbouw 2.6 miljoen gulden, voor beplantingen 0.3 mil joen en voor diversen 3.2 miljoen gulden. gebouwd, op Tholen 13 en in de Zak van Zuid-Beveland 1. Gerekend naar de financiële vorderingen is Waarde voor 100% gereed, Schouwen-Dui veland voor 90%, Zak van Zuid-Be veland voor 75% en Tholen voor 60%. De herverkavelingscommissie stelde voor ieder der gebieden een lijst op van de gegadigden, die voor bedrijfsvergroting in aanmerking komen. Op Schouwen-Duiveland mag verwacht worden, dat de beschikbare oppervlakte toereikend is om de land bouw- en de fruitteeltbedrijven, die hiervoor in aanmerking komen, te vergroten. Op Tholen is ruim 400 ha tekort, in de Zak van Zuid-Beveland 350 ha. Sedert 1948 heeft de stichting Beheer Landbouwgronden 2400 ha grond aangekocht in de provin cie, die aan de Herverkaveling In 1958 werd 4.600 ha. kavelinrich tingswerk uitgevoerd en een lengte van 3770 km. aan buizendrainage gelegd, 90 kilometer landbouwwegen kwam gereed, terwijl op 180 km. reeds eerder aangelegde landbouw wegen een definitieve deklaag werd aangebracht. De laatste vier zeege malen, te weten Prommelsluis, en Dreischor op Schouwen-Duiveland, St.-Maartensaijk op Tholen en El- lewoutsdijk in de Zak van Zuid-Be veland werden dit jaar voltooid en in gebruik genomen. De herverkave ling heeft thans de vrije lozing te ruggebracht van 11.000 ha. tot 400 ha. Voor de afwatering van 34.000 ha. werden 9 nieuwe gemalen ge sticht, terwijl voor 3.000 ha. 4 oude gemalen gehandhaafd werden. In het afgelopen jaar werden op Schouwen-Duiveland 19 boerderijen Zeeland beschikbaar werd gesteld. Voorts is 2200 ha. grond vrij van pacht gekomen, die eveneens ter beschikking is gekomen van de Herverkaveling. Van deze 4600 ha grond bedroegen de gedetail leerde cijfers: Schouwen-Duive land 2000 ha; Tholen 650 ha; Zak van Zuid-Beveland 140 ha; Waar de 75 ha; Krniningen (niet verka veld) 70 ha en Walcheren 1650 ha. Walcheren In de herverkaveling Walcheren werd voor circa 2.000.000 verwerkt. Alle kavelinrichtingswerken kwamen ge reed. De resterende drainage, onge veer 1000 ha, als werkgelegenheids- object uitgevoerd, kwam voor de helft gereed. Voor aansluiting van de resterende 200 panden op het waterleidingnet werd een plan opgemaakt, evenals voor de aansluiting van 340 panden op het elektriciteitsnet. Verwacht wordt, dat de plannen in 1959 zullen worden gerealiseerd. In het ruilverkavelingsgebied Eede (1100 ha) werden in 1958 de laatste werkzaamheden uitgevoerd. Er werd voor een bedrag van rond 90.000 verwerkt. In voorbereiding werden genomen de ruilverkavelingsgebieden Klevers- kerke (1200 ha) en Stoppeldijk in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen (8900 ha), die in de loop van 1960 in uitvoering zullen komen. Voor uitvoering van de herverkavelinlgswerken in 1959 is 'n krediet uitgetrokken van 27 miljoen gulden. Op het vliegveld van Salisbury is vrijdag een Frans viermotorig vliegtuig met 70 mensen aan boord bij de start verongelukt. Drie in zittenden zijn om het leven geko men, vijf worden er nog vermist. Twintig mensen zijn in een zieken huis v opgenomen, sommigen van hen hebben ernstige brandwonden opgelopen. Het vliegtuig, een DC 6B, was met 63 passagiers en zeven beman ningsleden op weg van Zuid-Afrika naar Parijs. "Tijdens de start stond er een zware storm en viel de re gen in stromen neer. KORTE PREDIKATIE Maar de pachters zagen hem en zeiden: ,JDit is de erfgenaam, laten we hem doden, opdat de erfenis voor ons zij". Lukas 20:11/. Eet kerstfeest is een liefelijk feest. Vit de tijd dat wij nog kind vjaren, bewaren wij hieraan nog vele dierba re herinneringen. Maar gaat het hier wél om zoiets liefelijks Op een schil derij staat de Here Jezus afgebeeld spelende in de woning van zijn ou ders. Door het raam schijnt de zon naar binnen. Zoals alle oude ramen heeft dit raam een kruiswaarvan de schaduw valt over het spélende kind. Is deze voorstelling niet meer in overeenstemming met het verdere leven van dit Icind dan het feest dat wij ervan maken f De stal van Bethle hem en de kribbe zijn waarschijnlijk ook niet zo lieflijk geweest. En toen hij groot geworden was vertelde dit kind wat er met hem gebeurde. Hij vertelde het in de gelijkenis van de onrechtvaardige pachters. Nadat een landeigenaar tot driemaal toe zijn slaven naar zijn pachters had gestuurd, die achtereenvolgens geslagen en bovendien nog verwond werden, laat hij het er nog niet bij. Hij stuurt tenslotte zijn enige zoon er op af. Als het ons gevraagd zou worden of wij in zo'n geval onze zoon zouden sUiren, zouden we zéker „neen" antwoorden. De vader uit on ze gelijkenis houdt echter rekening met. de mogelijkheid dat zijn zoon er kend zou worden als erfgenaam en dat hij van de pachters het verschul digde zou krijgen. Het zou echter ook mogelijk zijn dat zij hem niet als zo danig zouden ontvangen en hem be handelen als de vóór hem gezonden dienstknechten. Ze vermoorden hem echter en menen daardoor de erfenis te krijgen. Ze doen alsof ze zich zo maar kunnen stellen in de plaats van Hem, die rechtens de eigenaar is. Dit is de aloude zonde. Adam en Eva ivilden ook zijn als God. Er zijn nu nog steeds deze twee mo gelijkheden. We kunnen de Zoon, die tot ons gezonden is, als de erfge naam erkennen en Hem geven wat we Gode verschuldigd zijn, ofwel we kunnen de gezondene vermoorden en menen dat we nu onze gang kunnen gaan en kunnen treden in de plaats van God. Na het kerstfeest mogen wij ons wel afvragen of Christus niet weer ge kruisigd wordt, maar nu door ons. Doe Heer, ons toch verschrikt begrij pen dat Golgotha begint bij Bethlehem. REGEN. Overwegend zwaar bewolkt met re gen. Matige tot krachtige en langs ae kust harde wind tussen zuid en zuidwest. Zachter dan vrijdag. Geldig tot hedenavond ZON EN MAAN 28 december Zon op 8.48 onder Maan op 19.37 onder ZON EN MAAN december Zon op 8.49 onder Maan op. 20,48 onder 16.35 9.48 16.36 10,20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1