Kerstboom en -kribbe tekenen van Christus' geboortefeest Zierikzee thans veilig achter stormvloedkering Havenkanaal AANHANGWAGEN KANTELDE OP RIJKSWEG BIJ KL0ETINGE KLAKiKBÜW PRINS BERNHARD HIELD REDE TIJDENS KERSTVIERING Nl WOENSi /A DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S MILJOENENPROJECT IN VERSNELD TEMPO UITGEVOERD Onderdeel van werk aan keersluis werd uitgevoerd op basis „no cure no pay" RUIM DRIE MAANDEN EERDER dan verwacht, zijn de werkzaamheden aan de nienwe keersluis in het Havenkanaal van Zierikzee thans zover gevorderd, dat de sluis bij een even tuele calamiteit in staat is een waterstand als bij de ramp in 1953 te keren. Tot nu toe betekende het Havenkanaal een zwak ke plek in de oeververdedïging op Schouwen-Duiveland en met name vormde zij een bedreiging voor de stad Zierikzee. Niet zel den is het in het verleden voorgekomen, dat de vloedplanken aan de haven moesten worden gebruikt om het water tegen te houden. Aan deze situatie is nu kort vóór het winterseizoen een einde gekomen: de inwoners van Zierikzee kunnen de komende maanden en jaren met vertrouwen tegemoet zien. De in aan bouw zijnde keersluis en de verhoogde en verzwaarde haven- dammen zullen het opdringende water enkele honderden meters vóór de stad een halt toeroepen! Deze mededeling deed burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester van Zierik zee tijdens een dinsdagochtend in het stadhuis gehouden persconferentie. „Het gemeentebestuur en uiteraard de gehele bevolking zijn bijzonder verheugd, dat deze zwakke plaats thans tot het verleden behoort", zei de heer Dijckmeester. Het is overi gens op het kantje af geweest, want het in versneld tempo uitvoeren van een onderdeel van dit miljoenenwerk, de bouw van de keersluis, alsmede verhoging en verzwaring van de ha- vendammen vergt een uitgaaf van 3% 4 miljoen gulden ontmoet te aanvankelijk ernstige bezwaren bij de rijkswaterstaat. Niettemin zwichtte deze dienst voor de argu menten van de gemeente Zierikzee, met als resultaat, dat de keersluis drie maanden eerder dan was ge pland een stormvloedkerende functie kan worden toegekend. No cure no pay.. Burgemeester mr. Dijckmeester releveerde in het kort de gang van zaken gedurende de voorberei dingen en de bouw van de sluis. Nadat in 1953 wel zeer duidelijk de behoefte was gebleken aan een stormvloedkering in het Haven kanaal, werd deze mogelijkheid kort daarop al onder het oog be zien. De gemeente Zierikzee, daar bij gesteund door de provincie, gaf de voorkeur aan een schut sluis, maar daar wilde de rijkswa terstaat niets van weten. Het ingenieursbureau W. C. Witte- veen en G. S. Bos te Deventer ont wierp de plannen voor* de door de rijkswaterstaat voorgestelde keer sluis. Op 27 maart 1957 werd het ge hele project aanbesteed. De firma Volker Beton uit Sliedreelit was de laatste inschrijfster. De inschrijvings som was een niet onaanzienlijk be- Op 19 maart ontbinding van Tweede Kamer. (Zie slot pag. 3 kol. 1) een kabinet dient te komen, waarin niet Romme de lakens uitdeelt en dat rekening houdt met de belangen van het werkende volk. Er was nog een opponent en nog wel van een confessionele partij. Ds. Zandt van de S.G.P. had tegen dit interimkabinet, bestaande uit zes r.-k. ministers en vier protestants- christelijke ministers, principiële en andere bezwaren. Het spreekt vanzelf, dat de K.V.P., de A.R.P. en de CÜ.U. hun steun aan de regering-Beel toezegden. Respectievelijk de heren Romme, Bruins Slot en Tilanus ontkenden dat van een rechts kabinet gespro ken kan worden. Het heeft name lijk geen enkele officiële binding aan de rechtse fracties. Als men de voorkeur van prof. Rom me, de voorzitter van de fractie van de K.V.P. voor de brede basis kent, is het begrijpelijk, dat hij (voor zichzelf sprekend) als beste oplos sing voor na de komende verkiezin gen zag een brede samenwerking met steun van de socialisten. Dit ligt nu eenmaal in de lijn van de ontwik keling. vond hij. Hij verlangde een samenwerking op voet van redelijk heid en gelijkheid. Met bijzondere waardering spraken de meeste fractieleiders over de ar beid en de persoon van dr. Drees, die deel heeft uitgemaakt van alle ka binetten van na de Tweede Wereld oorlog en enige kabinetten heeft ge leid. Aan het eind van de avondvergade ring wenste dr. Kortenhorst namens de Kamer dr W. Drees geluk met z'n benoeming tot minister van staat. De discussie over de oplossing van de kabinetscrisis leverde geen nieuwe gezichtpunten op. drag beneden de raming, aldus deel de de burgemeester van Zierikzee mee. In april werd het werk gegund aan de firma Volker Beton en kort daarop werd een aanvang gemaakt met uitvoering van de werkzaamhe den. Burgemeester Dijckmeester prees vervolgens de samenwerking tussen de aannemer, de architect en de gemeente Zierikzee. Een en ander heeft er mede toe geleid, dat de firma Volker belangrijk voor was op het werkschema, dat als opleveringsda tum voor het project 1 juli 1959 ver meldt. De sluis zou op 1 april 1959 waterke- rend moeten zijn. Besprekingen tus sen de belanghebbenden leidden er toe, dat de firma Volker Beton alles op alles zou zetten om de sluis nog vóór eind 1958 waterkerend te ma ken. Dat betekende wel een extra uit gave voor materialen en mensen, maar dat wilde men graag op de koop toe nemen. De raad van Zierik zee kon volledig akkoord gaan met een desbetreffend voorstel van B. en W. Dit voorstel hield in, dat wan neer Volker Beton er in slaagde dit onderdeel van het werk vóór 24 de cember klaar te hebben, zij alles be taald zou krijgen. Bij oplevering van het werk vóór 10 januari 1959 zou de firma slechts de helft mogen bereke nen. Een overeenkomst dus, die men in scheepvaartkringen aanmerkt als: „No cure, no pay". Welnu, het werd wèl betalen, want het werk kwam op tijd gereed. Aan vankelijk verzette rijkswaterstaat zich tegen dit plan, maar op aan drang van het gemeentebestuur zwichtte deze dienst toch. De bijdra ge van het rijk zou in dit geval niet 95% (5% voor de gemeente Zierik zee) zijn zoals de regeling voor het gehele project geldt, maar slechts 50%. De extra werkzaamheden verg den een uitgaaf van f 36.000.zo dat de gemeente Zierikzee f 18.000 voor haar rekening moest nemen. De nieuwe keersluis, die in het Havenkanaal op een afstand van 675 meter uit de vroegere aanleg plaats van de veerboot, het Luitje, wordt gebouwd, zal omstreeks april 1959 gereedkomen. De doorvaartwijdte van de sluis is 12.50 meter, de drempeldiepte 4.20 meter N.A.P. De hoogte van de sluisdeuren bedraagt 5 meter -f N.AP., het sluisplateau 6 meter -f- NA.P. De keersluis is een z< naamde dubbele waterkering, met twee stellen sluizen dus, die eik aars reserve zijn. Het ene stel be staat uit stalen puntdeuren, het andere uit zogenaamde stalen sec tordeuren. In Zierikzee is voor het eerst in ons land gebruik gemaakt van sectordeuren. Zeeuwse beeldende kunstenaars exposeren in Middelburg Het Wereldgebeuren PLOTSELING REMMEN DE OORZAAK Lading van vijf ton koper begon te schuiven. Op de rijksweg te Kloetinge, tussen de Molenweg en de Kloetingse over weg, is dinsdagmorgen omstreeks 11 uur een aanhangwagen, behorende bij een vrachtwagen van de firma P. uit Middelburg, gekanteld. Het ongeluk gebeurde, toen de chauf feur van de vrachtauto, de 30-jarige K. M. H., die in de richting Bergen op Zoom reed, plotseling remde voor een tegenligger. Deze laatste auto, bestuurd door de 32-jarige Goesenaar S. M. V., hield teveel links aan, het geen voor H. aanleiding vormde de rem in te trappen en zijn vrachtauto naar rechts te sturen. Hierdoor be gon de lading van de aanhangwagen, enkele met koper gevulde vaten, te schuiven, met het gevolg dat de aan hangwagen kantelde. Er deden zich DUBBELE IJVER. De politie van het Noorse stadje Gjoevik maakt met een bijzondere verbetenheid jacht op een dief. Deze is er name lijk in geslaagd de kerstgratificaties van de politie uit het bureau te ste len. AAN KERSTDTS ONTKOMEN. De Noordnederlandse bond van pluim vee-, konijnen- en vogelliefheb bers zal van 25 tot en met 28 decem ber a.s. in de Groningse korenbeurs een tentoonstelling houden van 1600 kippen, konijnen en duiven uit alle delen van het land. daarbij geen persoonlijke ongeluk ken voor. Gedurende bijna twee uur werd het verkeer van en naar Goes ernstig gestremd. Via Kloetinge werd het verkeer omgelegd. Een takelwagen van de firma Louisse uit Goes heeft de aanhangwagen weer op zijn wie len neergezet. Een kraan van de firma P. uit Middelburg was inmid dels geai-riveerd om de vaten met koper op de aanhangwagen te laden. (Foto P.Z.C.) De leden van de stichting „Zeeuwse Beeldende Kunstenaars" waren dins dagavond druk in de weer met ha mers, trappen, meters draad en „bos sen" kettinkjes. Het waren de voor bereidingswerkzaamheden voor de tentoonstelling, die deze stichting van vandaag (woensdag) tot en met za terdag 3 januari a.s. in de grote zaal van het voormalig Militair Hospitaal te Middelburg houdt. Het is de eerste tentoonstelling van deze nog jonge en merendeels uit jeugdige kunstenaars bestaande stichting. Er moest die avond nog heel wat geïmproviseerd worden, al vorens men de zaken op orde had. Er moest een extra verlichting aange bracht worden, schotten gehaald en in elkaar getimmerd worden en tot slot kwam een niet gemakkelijk werkje: het op de juiste wijze ophan gen en plaatsen van de werkstukken. De tentoonstelling bestaat uit onge veer 25 schilderijen, alsmede naald werk, ceramiek, gipsplastieken en beeldhouwwerk. Daar burgemeester mr. Joh. de Widt van Middelburg verhinderd is de ten toonstelling te openen, zal dat nu geschieden door de onlangs benoem de wethouder, drs. Th. J. Westerhout. De eerste officiële daad van drs. Westerhout dus. De opening is vast gesteld op 4 uur des middags. Op woensdag- en zaterdagavond is de expositie geopend van half acht tot half tien en andere dagen van twee tot half zes, behalve de eerste kerstdag en de zondagen. Op de foto: Genietend van een kopje koffie staat Piet Rijken uit Middel burg belangstellend toe te kijken hoe zijn timmerende Vlissingse col lega Bram Pihl en Andries Minder hout eveneens uit Middelburg, een schilderij van laatstgenoemde aan de schotten proberen te bevestigen. (Foto P.Z.C.) Prins Bernhard heeft gistermid dag bij de kerstfeestviering van de koninklijke familie met het pa leispersoneel en hun gezinnen in de toneelzaal van paleis 't Loo een kerstrede uitgesproken, waar in hij onder meer zei, onlangs per soonlijk te zijn getroffen door een kerstlegende, waarin werd verteld, dat toen Jezus werd geboren de zon in de hemel begon te dansen en oude, dorre bomen weer recht van stam werden, bladeren lu-e- gen en geurig begonnen te bloeien. Het wonder van Christus' geboor te was dus aanleiding tot nog an dere wonderen en wel die van on verwacht nieuw leven en verjon- ging. „Ik vind dit een heel mooi beeld, aangezien hierin op zo eenvoudi ge wijze vorm wordt gegeven aan de invloed, die het kerstgebeuren op de christelijke wereld heeft. Hoe vaak komt het niet voor, dat we denken dat al ons stre ven doelloos is, dat we ons vertrouwen in de mens en de wereld om ons heen verloren heb ben en ons hiervan afsluiten, dat we genoeg hebben van alles, in clusief onszelf. Dan komt het kerstfeest en als we er dan eigenlijk toe worden gedwongen ons open te stellen voor het kerstgebeuren, dan wor den we opnieuw geconfronteerd met de Blijde Boodschap, die on3 zo heel lang geleden werd verkon digd en die voor velen van ons, arme, onzekere, zondige mensen, willen wij ons haar bewust blijven ieder jaar moet worden herhaald, opdat wij haar in ons dagelijks leven niet al te zeer op de achter grond laten dringen of zelfs ver geten", aldus de prins. Hij besloot zijn kerstrede aldus: ,.Ik hoop van harte, en bid God, dat ook dit jaar de warmte van het kerstfeest het christelijk ge loof bij velen van ons nieuw le ven zal brengen, ons in staat stel lend de duisternis in onszelf, die er in een ieder is, of hij dit beseft of niet, te overwinnen, bouwend op de Zaligmaker die voor ons ge boren werd en die door Zijn dood ons verloste en voert naar de ge nade Gods. STEMMEN UIT DE KERKEN Verkiezingen op twaalf maart Het gisteren uitgegeven staatsblad bevat het Koninklijk Besluit tot ont binding van de Tweede Kamer met ingang van 19 maart 1959. De kan didaatstelling voor de verkiezingen van de nieuwe Tweede Kamer is voor alle kieskringen gesteld op 28 janu ari 1959. Donderdag 19 maart om drie uur 's middags zal de minister van bin nenlandse zaken, bezitsvorming en P.B.O. in een verenigde vergadering der beide Kamers de zitting van de Staten-Generaai sluiten en de dag daarop, vrijdag 20 maart, zullen de Eerste Kamer en de nieuwe Tweede Kamer in een verenigde vergadering voor het eerst bijeenkomen. Volgens de kieswet móeten de ver kiezingen gehouden worden 43 da gen na de kandidaatstelling, dat is dus in dit geval op donderdag 12 maart. Ontsla? nrof. Rael als lid vaad van State, Aan de nieuwbenoemde minister-pre sident prof. dr. L. J. M. Beel is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Raad van State. Gebruiken zijn reeds enkele eeuwen oud De wereld is op het ogenblik vol kerstbomen. Overal zie je ze staan; waarlijk niet alleen in kerken of kerkelijke gebouwen, waar een zondagsschool kerstfeest zal vieren. We vinden ze op markten en openbare pleinen. Lazen we niet dezer dagen van Vlaardingen, waar men een 17 meter lange denneboom uit Noor wegen heeft laten komen, die op kosten van de burgerlijke ge meente geplaatst en versierd is en waar rond heel Vlaardingen kerstfeest zal vieren, naar men hoopt. En heeft niet de hoofd stad van Noorwegen, Oslo, kerstbomen uitgedeeld aan grote havensteden, waaronder Rotterdam? We vinden kerstbomen in alle mogelijke publieke gebouwen, zoals stations e.d., terwijl za kenlieden van mening zijn dat tegen Kerstmis hun zaak met een kerstboom versierd moet zijn. Geen woord uit het Evangelie zal bij vele van deze bomen gehoord worden en geen lied ter ere van Hem, wiens geboorte de christenheid herdenkt, zal hier bij gezongen worden en toch meent men het kerstfeest te moe ten markeren door een kerstboom met zijn versierselen en lichtjes te plaatsen. Het lijkt wel of het kerstfeest is om een kerstboom te plaatsen en niet meer om de geboorte van Christus te gedenken. Wat is het verband tussen de geboor te in de stal van Bethlehem aan het begin van onze jaartelling en die op gedirkte denneboom Wanneer wij er over nadenken, zal ieder onmiddellijk toegeven dat het op het kerstfeest gaat om de boodschap van God: U is heden de Heiland geboren, nl. Chris tus de Here en dat het niet gaat om die kerstboom. En toch heeft men ze algemeen het gevoel dat het g kerstfeest zou zijn wanneer er geen kerstboom werd geplaatst en ver sierd. Deze boom is, meer dan iets an ders het teken geworden van het feest van Christus' geboorte. Hoe ko men wij aan die boom, waarvan wij in de Evangeliën en zelfs in de apocrie fe boeken van het Nieuwe Testament niets vinden. Er is toch ook niet een direct verband te zien tussen die den neboom en het gebeurde in Bethle hem? Hier komt de vraag op hoe lang het gebruik van het versieren van een kerstboom al in zwang is. We hebben zo de gedachte dat het al heel oud moet zijn. Toch is dat niet het geval. Voor ons land kun nen we wel stellen dat de versier de kerstboom pas in het laatst van de vorige eeuw naar hier is door gedrongen vanuit Duitsland. Het zal wel waar zijn, zoals we lazen, dat de zondagsscholen met hun kerstfeestvieringen er vooral voor hebben gezorgd dat de kerstboom populair werd. Het gebruik komt dan vanuit Duitsland, waar het enige eeuwen eerder begonnen is. Er bestaat een beschrijving van een feest dat hertcgin Dorothea Sybille van Silezië op het kerst feest van het jaar 1611 gegeven heeft. De feestzaal had zij laten versieren met dennetakken en halve bomen, waarop vele honderden lichtjes van waskaarsen brandden. Het is in die zelfde tijd dat er in Straatsburg, mid den in de stad een denneboom werd opgericht omdat het kerstfeest was. In deze boom had men geen lichtjes laten branden. Er is een bekende te kening van de Duitse schilder Otto Schweerdgeburth, waarin hij weer geeft hoe Luther met zijn gezin (Zie slot pag. 4 kol. 2) In het veld Wanneer Dag Hammarskjöld nu zoals een kersttraditie voor hem is geworden met de troepen van de Verenigde Naties in de Gazastrook het „Vrede op aarde" zingt, zal hij wellicht terugdenken aan de afgelopen zomer, toen in die omgeving een gewapend conflict van wereldomvattende omvang dreigde. Gebeurtenissen in ditzelfde Midden- Oosten vormden de directe aanleiding tot die dreiging: de burgeroorlog in de Libanon, gepaard gaande met in menging van Syrische zijde en de bloedige staatsgreep in Irak, die aan vankelijk ook werd toegeschreven aan komplotten, in Gamal Abdel Nas sers Verenigde Arabische Republiek gesmeed. Als secretaris-generaal der Verenigde Naties heeft Hammars kjöld met al deze verwikkelingen veel zorgen beleefd. Hij moest eerst voor de Libanon een V.N.-waarne- merskorps op poten zetten. In juni toog hij zelf naar het Midden-Oosten en met zijn bekende tact pleegde hij daar overleg met de grote heren in diverse hoofdsteden, '"oen de politie ke vergaderingen der Verenigde Na ties druk in de weer waren met de kwesties, die na de staatsgreep in Irak waren ontstaan en waarbij ook de landingen van Amerikaanse troe pen in Libanon en van Britse troe pen in Jordanië ter sprake kwamen, heeft Hammarskjöld ongetwijfeld achter de schermen een belangrijke rol gespeeld. In de algemene vergadering ont wikkelde hij op 8 augustus een aantal gedachten met betrekking tot de fundamentele problemen van het Midden-Oosten. De verrassende resolutie, die op 21 augustus door de leden van de Arabi sche Liga bij de algemene vergade ring werd ingediend, vertoonde bij zonder veel gelijkenis met deze ideeën van Hammarskjöld. Zij bevatten o.m. een beroep op de leden van de Arabi sche Liga, zich niet met eikaars bin nenlandse aangelegenheden te be moeien en aan Hammarskjöld werd niet alleen verzocht, „de spoedige te rugtrekking van de buitenlandse troepen uit Libanon en Jordanië te vergemakkelijken" maar ook om een studie te maken betreffende een Ara bisch ontwikkelingsinstituutin welke richting hijzelf ook reeds een suggestie had gedaan. En Hammars- kjölds tweede reis naar het Midden- Oosten betekende de vervulling van deze nieuwe opdracht. Hij voerde be sprekingen in Amman. Cairo en Bei roet en keerde op 12 september naar het glazen en marmeren hoofdkwar tier der Verenigde Naties in New- York terug. Eens te meer had de vol kerenorganisatie bewezen, nuttige diensten aan de mensheid te kunnen bewijzen. En haar niet slechts hoog geplaatste maar ook hoogstaande secretaris-generaal beantwoordde ge heel en al aan de beschrijving die hij bij herhaling van zijn functie gege ven heeft in dit éne woord: hij was „dienaar". u vertoeft hij bij de troepen in de Gazastrook, niet om zich te vleien met de resultaten, die dank zij zijn „top-organisatie" 2ijn behaald. Al zal hij de huidige zoveel rustiger omstandigheden wel even vergelijken met de spanningen die zich dit jaar hebben voorgedaan en die aanleiding gaven tot enkele rei- zen-op-stel-en-sprong, het is niet uit dergelijke overwegingen dat hij zijn reis heeft aanvaard. Het gaat er hem nu in de eerste plaats om. solidariteit te tonen met de mannen die op zoveel bescheidener posten dan hijzelf, maar toch ook zeer belangrijke posities, hun plichten voor de Verenigde Na ties vervullen. En welke gelegenheid leent zich daartoe heter dan juist het kerstfeest, met zijn Boodschap, die tot „cosmopolitici" als Hammarskjöld evenzeer is gericht als tot herders in het veld en tot hoeders van de vrede in de strook van Gaza? Zoals prof. Kraemer elders in dit nummer be toogt, heeft ook de Mohammedaanse wereld enige weet van de wereldom vattende gebeurtenissen in het Pales tina van het begin onzer jaartelling. Misschien zal Hammarskjöld al of niet bedenkelijk daarvan gebruik ma ken, wanneer hij straks van de Vrede voor het hart, opnieuw naar enkele hoofdsteden in het Midden-Oosten zal gaan. Want Hammarskjöld weet, dat het voortdurende oplettendheid zal kosten om de schijnbare rust die op 't ogen blik in deze hoek van de wereld heerst, te bestendigen Hij zal daar toe ongetwijfeld zijn bijdrage leveren in „geheim diplomatiek overleg", waarvoor hij een voorkeur heeft. En de V.N.-troepen zorgen daarvoor op hun manier: door waakzaamheid bij en bij nacht, in het veld. DAG HAMMARSKJÖLD ....naar zijn troepen.. HJd. de Koningin heeft de president der Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander, bij bevordering benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau Dr. ir. Den Hol lander zal op 29 december as. af scheid nemen als president van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3