Senembah maatschappij wint kort geding om 6263 pakken tabak mmuRD Franse kikvorsman zwom 17 dagen in ijskoud water WONINGWETWONINGEN WEER OVER PROVINCIES VERDEELD MOORDAANSLAG IN VOORBURG WAS GRUWELIJKE GRAP DINSDAG 23 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 VONNIS BIJ VOORRAAD UITVOERBAAR „Onderbeheerstelling Ned. bedrijven in Indonesië discriminerend" De N.V. Senembah maatschap pij heeft het kort geding, dat zij over een partij van 6263 pakken tabak aanhangig heeft gemaakt tegen de Bank Indonesia gewon nen. De president van de recht bank te Amsterdam, mr. P. W. H. Stheeman, wees de vordering toe. De bank Indonesia in Am sterdam zal dus deze partij ta bak, eigendom van de Senem bah, die zij als pand onder zich hield, aan de Senembah maat schappij moeten afgeven. In het vonnis komen enkele passages voor over de onderbeheerstelling van Nederlandse bedrijven- in Indonesië. Als gedaagde partij had de Bank In donesia aangevoerd dat de onderbe heerstelling krachtens wettelijke voorschriften van de republiek is ge schied en dat deze regeling niet door een vreemde rechter mag worden beoordeeld. De president legde in het vonnis als zijn mening neer dat de onderbeheer stelling van de Nederlandse onderne mingen in Indonesië moet worden beschouwd „als een discriminerende maatregel ter ondersteuning van de door de Nederlandse regering afge wezen aanspraken van Indonesië op Nederlands Nieuw-Guinea en als zo danig een evenzeer evidente als ern stige schending vormt van het vol kenrecht". Volgens de president druist de onderbeheerstelling zozeer in te gen de in Nederland geldende op vattingen van zedelijkheid, „dat van een Nederlandse rechter on der geen omstandigheid verlangd kan worden dat hij een beroep daarop aanvaardt". „Elk beroep op deze onderbeheerstelling in een geding voor de Nederlandse rech ter tot terugvordering door een in Nederland gevestigde n.v. naar Nederlands recht van zich in Ne derland bevindende eigendommen moet dan ook falen". Platteland Slot van pag. 1 is geïndustrialiseerde plattelandsge meenten te scheppen, zoals bijvoor beeld in Friesland. Was Zeeland in 1947 nog de meest uitgesproken plattelands (en agrari sche) provincie van Nederland met 65,8% van de bevolking wonende in plattelandsgemeenten; tien jaar la ter was dat anders. Toen stond Fries land met 60,9% aan de top en Zee land was al afgezakt naar de tweede plaats, met 60,3%. Voor Zeeland be tekende dat een bevolkingsverschui ving van ruim 5% naar de steden en naar het geïndustrialiseerde platte land. Die verschuiving was iets gro ter dan het landelijk gemiddelde. Nu was dit verschijnsel uiteraard niet onbekend in Zeeland. Er is al heel wat over geschreven, maar het is toch goed het nog eens duidelijk omlijnd te zien in zo'n geschrift voor de verstedelijking van de Nederland se gemeenten. Die verstedelijking krijgt steeds intensiever het platte land in haar greep. Zij is een gevolg van de grote economische structuur veranderingen in Nederland, welke zich ook uitstrekken tot 't platteland. En het opmerkelijke bij deze ver schuiving in Zeeland is, dat zij in de achterliggende jaren wel werd bege leid met een aantal rapporten en met veelsoortig onderzoek, maar dat na genoeg al dit rapporteer- en onder zoekingswerk in de sfeer van de ob servatie kon blijven steken omdat de verschuiving zich vrijwel geluidloos op basis van de normale economische ontwikkeling voltrok. Dat kan mis schien in de toekomst niet zo blijven, maar voorlopig is het toch een mooi winstpunt bij de „verstedelijking" van Zeeland. De Bank Indonesia, die in Indonesië de Senembah maatschappij in de af gelopen jaren kredieten had ver strekt om de jaarlijkse tabaksoogsten te financieren, beschikte in Medan reeds over een grote partij tabak van de Senembah, die zij als onderpand onder zich hield voor de verstrekte kredieten. Enkele maanden geleden kwam de Senembah maatschappij in Nederland ter ore, dat de Bank In donesia deze partij tabak in Medan voor 51 miljoen roepiah had verkocht. Aangezien zij van mening was dat zij slechts een schuld van 38 miljoen rupiah aan de bank had, eiste zij dus het vrijgeven van de partij tabak die de bank in Amsterdam nog als onder pand onder zich hield. De president baseert zijn uitspraak voorts op de overweging dat de bank de partij in Medan zonder recht van de hand heeft gedaan: de bank zal dus de schade aan de Senembah maatschappij moeten vergoeden. In dien, zoals de bank beweert, ':de schuld van de Senembah maatschap pij hoger is dan 38 miljoen roepiah, dan blijft dit bedrag volgens diverse berekeningen toch zeker nog juist on der de 51 miljoen roepiah. Er is dus een saldo ten gunste- van eiseres. Ook de tussen partijen destijds afge sloten pandkrediet-overeenkomst ver zet zich volgens de president niet te gen de afgifte van de partij in Am sterdam. „Overwegende dat de Bank Indonesia tegen toewijzing van de vordering nog als bedenking heeft aangevoerd dat daarmede alle verhaalsmogelijk- heid (kennelijk bedoeld in Nederland) haar wordt ontnomen maar evenzeer overwegende dat dit een toewijzing der vordering niet in de weg staat", besliste de president dat de vordering wordt toegewezen, en dat het vonnis uitvoerbaar bij voorraad zal zijn, met andere woorden, dat de partij tabak, zelfs al zou de Bank Indonesia van dit vonnis in hoger beroep gaan, ter stond dient te worden vrijgegeven. Het is de Twentsche Bank die de waardepapieren, zes toondercelen van de in een pakhuis opgeslagen partij, onder zich houdt. De president gelast te de Twentsche Bank deze papieren aan de Senembah af te geven. Bij de behandeling van het kort ge ding was nog de kwestie van het be- waarloon dezer papieren ter sprake gekomen. Een vertegenwoordiger van de Twentsche Bank had de pre sident verzocht zelf de hoogte van het bewaarloon vast te stellen. Deze had vervolgens naar de gebruikelijke tarieven voor dit bewaren geïnfor meerd. "Op die grond had de Twent sche Bank geantwoord dat het be waarloon ofwel 5000 gulden ofwel, volgens een lager tarief, 3750 gulden zou zijn. In het vonnis legde de president echter neer dat hem een bewaar loon van 500 gulden als passend voorkwam. Voor dit bedrag zou de Senembah maatschappij de toondercelen dus in haar bezit krijgen. De president veroordeel de de Bank Indonesia in de kosten van het kort geding die ongeveer 1000 grolden zullen bedragen. Zeeland kreeg 650 woningen toegewezen. BALLONHOOFD. Zaterdagavond om streeks half negen werd de politie van Amersfoort gebeld voor assisten tie. In een huis zou een inbreker met een kaal hoofd in bed liggen. Wat was het geval? Toen de vrouw des huizes haar dochtertje naar bed bracht, zag zij „een man met een kaal hoofd" in bed liggen. Zij holde ijlings naar beneden. Haar man durf de evenmin naar boven en nam de politie in de arm. Twee stoere agen ten togen naar de bewuste kamer. Wat zagen zij? Een opgeblazen ballon, die half onder de dekens verborgen lag. IETS TE RESOLUUT. Terwijl zijn ouders naar de kerk waren besloot de vijftienjarige David Streicher te Johannesburg zondag nu eens voorw goed een einde te maken aan de bijenplaag. Een zwerm bijen had na melijk een nest gebouwd onder het afdakje bij de keuken. Uitroken leek hem het meest probate middel. De jonge Streicher ging eohter iets te resoluut te werk en toen zijn ouders thuiskwamen was het huis een ro kende puinhoop. En de bijen? Die hebben een nieuw nest gebouwd aan het kozijn van het keuk-nraam, het enige stuk hout dat niet is verbrand. Van de 40.000 van rijkswege te fi nancieren woningen, zijn 38.150 wo ningwetwoningen als volgt over de provincies verdeeld: Groningen 1400; Friesland 1300; Drente 1000; Overïjsel 2500; Gelder land 3600; Utrecht 2250; Noord-HolT land 6400; Znid-Holland 10-700; Zee land 650; Noord-Brabant 4650 en Limburg 3700. Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zullen tenminste op respectievelijk 2750, 2250 en 3250 woningwetwonin gen mogen rekenen. Deze aantallen zijn begrepen in de aantallen voor de provincie waarin zij zijn gelegen. Van de resterende 1850 woningen zijn er 350 bestemd voor de polder Oostelijk-Flevoland; 1500 zijn gere serveerd voor woningwetbouw ten behoeve van de ontwikkeling van in dustriële bouwmethoden. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft de pro vinciale besturen verzocht aan de gemeenten zo spoedig mogelijk te doen weten op welke aantallen zij mogen rekenen. Evenals vorig jaar heeft deze verde ling van subsidietoezeggingen voor woningwetwoningen door de minister een globaal karakter. De werkelijke aantallen toe te zeggen subsidies zul- C.A.O. metaalindustrie met 3 maanden verlengd. De vakraad voor de metaalindustrie, waarin wordt onderhandeld over 'n nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst, heeft in zijn vergade ring van 18 december besloten aan partijen bij de C.A.O. voor te stellen de per 31 december 1958 aflopende C.A.O. met drie maan den te verlengen. Aanvaarding van dit voorstel houdt In dat gedurende deze drie maan den de besprekingen met name over de arbeidstijdverkorting, de versnelde invoering van de werk- classificatie en de afschaffing van de tariefbasislonen, in de vak- raad zullen worden voortgezet. Deze besprekingen, zo deelt de vak- raad ons mee, hebben in de eer ste plaats ten doel overeenstem ming te bereiken over de voor waarden waaraan bij doorvoering van deze verlangens zou moeten worden voldaan, waaronder met name een adequate produktivi- teitsverbetering, welke met een eventuele arbeidstijdverkorting gepaard zou moeten gaan, dient te worden genoemd. De vakraad heeft de hoop uitgespro ken, dat het overleg in deze drie maanden tot een dusdanige over eenstemming zal leiden dat dc basis zal zijn gelegd waarop tot afsluiting van een nieuwe C.A.O. kan worden overgegaan. Schrijver Lion Fenchtwanger in Los Angeles overleden. De schrijver Lion Feuchtwanger is zondag te Los Angeles overleden. Hij is 74 jaar geworden. Feuchtwanger werd in Miinchen ge boren. Hij behoorde tot de eersten, aan wie de nazi's het burgerrecht ontnamen. Eerst vestigde hij zich in Frankrijk. In 1941 ging hij in Cali- fornië wonen. Hij schreef een groot aantal dramatische werken en enige romans, onder andere Jud Suess. Ien mede afhangen van de aanvaard baarheid der bouwplannen uit een oogpunt van eenvoud, prijs construc tiemethode en kwaliteit, alsmede van de gehele situatie op de bouwmarkt. De minister behoudt zich het recht voor ten aanzien van de bestemming der woningen voorwaarden te stellen. Bij de verdeling heeft de minister het advies van het centraal orgaan van de wederopbouw en de bouwnijver heid gevolgd. Deze commissie heeft erop aangedrongen om ten behoeve van de industrieBpreiding een extra aantal woningwetwoningen te subsi diëren. De minister acht dit echter niet mogelijk. Wel heeft hij aan de colleges van Gedeputeerde Staten verzocht niet het gehele kwantum op te delen, maar een aantal woningen voor nieuw te vestigen gesubsidieer de industrieën in reserve te houden. Voor de premiewoningen is geen ver delingsschema opgemaakt. Zoals be kend is, is op het bouwprogramma voor 1959 rekening gehouden met een aantal van 40.000 particuliere wonin gen, waarvan 38.000 premiewoningen. Gelet op het belang dat aan het zo veel mogelijk vrijlaten van de parti culiere initiatieven moet worden ge hecht, heeft dc minister, althans voorlopig, van een verdeling daarvan afgezien. Worms legde verklaring af over schrootaffaire. Staatsanwalt dr. Theïss heeft maan dagmiddag de heer Worms in de gele genheid gesteld een verklaring af te leggen naar aanleiding van zijn op 13 december 1957 Mj het Dnitse mini- terie van Justitie Ingediende aangifte tegen de directie van „Hansa" in ver- id met haar aandeel in de schroot- frande van de Zeeuwse Metaalmaat schappij. Hij legde zijn verklaring af in aan wezigheid van de Haagse officier van justitie, mr. dr. J. C. Maris. Naar de heer Worms ons mededeelde heeft dr. Theiss hem ruimschoots de gelegenheid gegeven zijn aangifte toe te lichten. Dr. Theiss zal volgens de heer Worms nog andere getuigen ho ren. De politieagenten van Swaffham in het Engelse graafschap Norfolk, heb ben het dezer dagen niet gemakkelijk gehad: een grote groep mensen kwam demonstreren op de plaatselijke ra ketbasis en aangezien zij niet van zins waren de basis op eigen gelegen heid te verlaten, moest de politie in grijpen en hen vervoer aanbieden" (foto). Later kwamen de demonstran ten weer terug en toen loerden er veertig gearresteerd op grond van „obstructie tegen de politie". Het Wereldgebeuren Zieke genezen Frankrijks nieuwe president Is heel wat rustiger en harmonischer ge kozen dan met zijn voorgangers het geval was. De huidige president René Coty bijvoorbeeld, kreeg in de cember 1953 pas de vereiste meerder heid nadat de verenigde vergadering van de Assemblee Nationale en de Conseil de la République twaalf keer. had gestemd zonder dat een concreet resultaat werd behaald. De behande ling van dit agendapunt nam toen een hele week van „politiek touw trekken" in beslag. En buitenlandse bladen hadden alle reden om Fran- rijk aan te duiden als „de zieke man van Europa". Dat was zondag heel anders. De Assemblée Nationale noch de Conseil de la République kwam er als college aan te pas, laat staan hun „verenigde vergadering". Volgens de grondwet van de nieuwe. Vijfde. Re publiek berust de verkiezing van een president nu bij een „college", waar van behalve de leden van Kamer en Senaat ook behoorden de leden van de provinciale staten, alle Franse burgemeesters, leden van gemeente raden in verhouding tot de grootte van hun gemeenten en voor de grote steden nog door de gemeenteraden aangewezen kiezers, alsook de leden van de parlementen der Franse ge bieden in Afrika. Anders dan bij algemene verkiezin gen genoten deze „uitgelezen" stemmers bepaalde voorrechten. Zo kregen zij de kosten vergoed, die verbonden waren aan een reis eerste klasse naar de hoofdstad van het de partement waarin hun woonplaats ligt. En ook een „schadeloosstelling:" voor het nuttigen van een lunch bui tenshuis ontbrak niet: daarvoor kon den de kiezeers een bedrag van 700 francs opnemen En dat alles terwijl Directeur Rotterdamsche Bank legt functie neer. Mr. J. A. Grothe van Schellach heeft de wens te kennen gegeven per 30 jnni 1959 zijn fnnctie van directeur van de Rotterdamsche Bank neer te leggen. Het ligt in de bedoeling van commis sarissen voor te stellen de heer Gro the van Schellach met ingang van 1 juli 1959 te benoemen tot commissaris van de Rotterdamsche Bank. DADERS BEGINGEN GEEN MISDRIJF Bloed van „slachtoffer" bleek kïppebloed te zijn. De politie in Voorburg vermoedt, dat de 7.ondag aldaar gepleegde „aan slag" een stunt is. Het bloed dat door het zogenaamde slachtoffer op het trottoir is achtergelaten, blijkt na melijk geen menselijk bloed te zijn. Het is vermoedelijk kippenbloed. Het is nog zeer de vraag of er een vervol ging tegen „daders" en „slachtoffer" I kan worden ingesteld. Niemand is in gevaar gebracht, het slachten van een kip voor het verkrijgen van bloed is evenmin strafbaar. Wel strafbaar is het afdekken van het kentekenbewijs. Wellicht dat scherpe juristen op morele gronden een zodanige formulering kunnen vin den, dat vervolging mogelijk zal zijn. Van een misdrijf is geen sprake, hoogstens van een overtreding van ondergeschikte details uit de Neder landse wetgeving. Mochten de daders de bedoeling hebben gehad een buurt in beweging te brengen, dan zijn ze geslaagd. Ze zijn er ook in ge slaagd de politie tot het uiterste te prikkelen. Was de overval een uitda ging aan de politie om te bewijzen, dat het met alle moderne hulpmidde len altijd nog moeilijk is een wilde misdaad tot klaarheid te brengen? De daders zijn nog niet gepakt en de auto is nog niet gevonden. Volgens de Voorburgse politie zullen de schuldigen wel ontmaskerd wor den, want „als het geen misdadigers zijn, zullen ze het succes van hnn op zet niet voor zich kunnen houden. Ze zullen erover willen praten en dan komt het uit. We krijgen ze te pak ken". Hc Ir. Ingen Housz heeft maandag af scheid genomen van de Hoogovens. Tijdens de receptie, die door talrijke autoriteiten loerd bijgewoond, deelde de commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. Prinsen, hem mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd hem te be noemen totcommandeur in de orde van Oranje Nassau. Op de foto het moment, waarop de commissaris de versierselen van deze onderscheiding bij ir. Ingen Housz omhangt. hun goede voornemens ten spijt al bij voorbaat vaststond dat zij hét land noch de wereld een verrassing of een sensationele ontwikkeling zou den bereiden. Niemand twijfelde im mers of Charles de Gaulle, die thans als premier optreedt, zou worden ge kozen. Toen het Franse volk zich eind september in grote meerderheid uitsprak voor de nieuwe grondwet; ging het er al van uit dat hij de man zou zijn aan wie de nieuwe, belang rijke, presidentiële bevoegdheden zouden worden toegekend. De stem ming voor de nieuwe grondwet kon toen al worden opgevat als een mas saal ondertekende vrijbrief voor De Gaulle. Vanzelfsprekend stelden do communisten een tegenkandidaat, maar deze Marrane kreeg slechts 10.354 stemmen van het kiescollege, parlement indien hij dit zelf nodig Chatelet, die door de Unie van De mocratische Krachten naar voren was gebracht, had al aangekondigd dat zijn kandidatuur geen opzienba rend succes zou hebben. Maar deze decoratieve grijze deken van de juri dische faculteit der Sorbonne had het juist geoordeeld om ook voor niet- communïstische tegenstanders van De Gaulle een uitwijkmogelijkheid te scheppen. Vandaar zijn democra tische mededinging, die met 7.722 kiescollegestemmen werd beloond. De Gaulle zelf kreeg er 62.338. oewel zij dus met minder drukte gepaard ging, was deze presi dentsverkiezing de belangrijk ste in vele jaren. De Gaulle zal als président over grotere macht be schikken dan enig Frans staatshoofd heeft genoten sind£ Napoleon III in 1852 tot keizer werd uitgeroepen. Tot de bevoegdheden van de presi dent behoort volgens de nieuwe grondwet onder meer het benoemen van premiers, het ontbinden van het parlement indi enhij dit zelf nodig vindt, het voeren van onderhandelin gen met andere landen over verdra- 1 gen en het ratificeren van zulke pac ten. Dit zijn allemaal dingen, waar aan Coty. de president van de Vierde Republiek, eenvoudig niet kon den ken. Op 8 januari zal De Gaulle het ambt van president aanvaarden. Inmiddels is hij al een heel eind op streek met de verwezenlijking van zijn oude ideaal: het koloniale rijk te veranderen in een „gemeen schap van volken". -Zo'n gemeen schap past, ondanks de lossere ver binding met de overzeese gebieden, wel in de nationalistische gedachten- gang van veel Fransen. Maar de grote vraag wordt nu, wel ke houding het nationalistische Frankrijk op den duur zal aannemen tegenover de Europese eenwording. Niet zonder schrik leest men in een rapport van een der afgevaardigden der Unie voor de Nieuwe Republiek, „dat de Europese gemeenschappen (E.G.K,S.. E.E.G. en Euratom) geen werkelijk Europa samen met Enge land hebben voorbereid, maar daar entegen de vorming van een werke lijk Europa hebben belemmerd". En dat terwijl juist Frankrijk de po gingen om Engeland en andere Euro pese naties door middel van een vrij handelszone aan de Euromarkt vast te koppelen, schipbreuk deed lijden... De Franse kikvorsman Louis Lonrmais, 38 jaar ond, nam het er van daag van, na over een afstand van bijna 1000 km de rivier de Fraser te zijn afgezwommen, omdat hij iets wilde bewijzen. Vol schrammen en kneuzingen zei Lourmais, na 17 dagen lang in do ijskoude rivier te hebben gezwommen, dat liij „dubbel en dwars" bewe zen had, dat er een taak te vervullen was door kikvorsmannen in de koude en snelle wateren van Brits Columbia. „Nergens in de wereld zijn er gro tere zeedieren, Inktvissen, zeewier of krabben dan voor de kust van Brits Columbia", zei hij. „Het wa ter bevat ongekende rijkdommen aan zowel mineralen als voedsel, maar wij weten daar nog zo goed als niets van af. Wij hebben die wereld nooit bestudeerd". Deze man, die 100 kilo weegt en dus goed hi zijn vet zit nij is afkomstig uit Calais in Frankrijk was de eerste die ooit in deze rivier heeft gezwommen over zo'n afstand en hij was ook de eerste om door Hëllepoort-Canyon te zwemmen: stroomversnellingen vol rotsen» waar de rivier zich een weg baant met ruw geweld tussen nauwe rotswanden met ren snel heid van ongeveer 30 km per uur. Lourmais zei, dat de Fraser een van de verraderlijkste rivieren is, die onverwachte moeilijkheden biedt. Toen men hem vroeg, wat hij het ergste gevonden had van zijn zwempartij de kou, het ijs of de stroomversnellingen ant woordde Lourmais met het stellen van een tegenvraag „Wat zou U liever willen? dood geschoten te worden door een jachtgeweer, een kanonskogel of overreden te worden door een stoomwals?" CHARLES DE GAULLE gekozen zonder drukte...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9