Antwerpen: De poort naar snelle geallieerde overwinning ^SL MAAR MONTGOMERY WEIGERDE HAAR TE ONTSLUITEN... DINSDAG 23 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 JAniw€~f&/f ér< *5</4'«A [CAHAVESE EKITiC EH>e«gg K Louvicr I Vernor %/1orCau ^ZWITSERLAND VOORSPEL at/gr. SS-szpl J - f944 *->- gca//. aan va/ 15 /egzr Slechts twee gebeurtenissen In september 1944, de 4 S maand waarin Antwerpen S viel, deden zich slechts twee x voorvallen van enige bete- J kenis voor, die van belang v waren voor het openbreken x S van de haven dezer stad. 4* Op de 18e september had de x Tweede Canadese Divisie de stad van de Engelsen over- genomen, waarna zij er in x S slaagde met behulp van de c Nederlandse verzetsbewe- x ging de streek ten westen S 4^ van Antwerpen te zuiveren 4van de Duitsers. Het betrof x hier de streek tussen het 4* S kanaal Gent-Terneuzen en x Antwerpen. Daardoor werd 4de vijand teruggedrongen J in een gebied, dat werd be- grensd door het kanaal X Gent-Terneuzen, het (Belgi- 4* x sche) Leopold-kanaal, de 4Westerschelde en de zee. 4 Het tweede feit was de aan- 4 4komst van een kern uit een 4' marinestaf, die op 21 sep- 4* x tember een hoofdkwartier 4* in Brugge vestigde om van J 4* daaruit plannen te beramen voor de slag om de Schelde. 5 Deze marine-afdeling kreeg 4' de naam „T.-force". Lang- X zaam, oneindig langzaam c kregen de plannen vorm en S werd het „toneel" voor de 4» slag ingericht4* WWWWVVV^^*VV^^^^^V mando-crisis wenste te riskeren, die ernstige repercussies zou heb ben op de interne geallieerde ver houdingen. Toch was het verkeerd van Eisenhower om Monty deze toestemming te geven. Want dat betekende in feite, dat Antwerpen althans de vrijmaking van de haven geen hoogste prioriteit meer had. En dat nu betekende, dat de kans op de volledige over winning reeds in 1944 verkeken was. xXx Een week na Arnhem, op de vier entwintigste september, hield Ei senhower een conferentie met zijn bevelhebbers om de gehele situa tie eens grondig door te praten. Maar Montgomery verscheen niet. Hij stuurde zijn chef-staf. Aan het einde van de dag zond Eisen hower Monty een persoonlijk briefje, waarvan de toon een per soonlijke geraaktheid verraadt. ik vind het bijzonder jam mer, dat wij niet meer contact met elkaar kunnen onderhouden, want ik geloof zonder uitzonde ring, dat wanneer wij gezamenlijk de vele problemen, die ons bezig houden, zouden bestuderen, de antwoorden gewoonlijk duidelijk zouden zijn Veldmaarschalk Montgomery was er echter niet van onder de in druk. Zijn eigen chef-staf was het niet eens met zijn opvattingen over het „Smalle front", maar dat had niet de minste invloed op hem. En zelfs eind september, toen dui delijk werd, dat de slag bij Arn hem had gefaald, onderzocht de veldmaarschalk nog in ernst of het niet mogelijk was een „slag om het Rijnland" te beginnen om en bij de tiende oktober xXx Begin oktober pas was de Tweede Canadese divisie ge reed om de aanval op Zuid- Beveland te beginnen. Het werd een bloedige strijd in het gehele gewest. Het was de donkere schaduw op Montgomery's linkerflank, die hij echter weigerde te zien. Totdat de schaduw de zon van zijn dromen verduis terde: zijn zo zeer gewenste snelle opmars naar Berlijn. Maar toen was het te laat... Al met al had september '44 voor de geallieerden slechts weinig vorderingen opgele verd. In het gehele strijdge bied hadden de Duitsers op dracht gekregen tot de laat ste man te vechten. Uit alles bleek bovendien, dat het hun volstrekt duidelijk was welk een bovenmate groot belang Antwerpen en zijn haven voor de geallieerden beteken den. Antwerpen was welis waar in het bezit van de ge allieerden, maar zij konden de havens niet gebruiken. In Zeeland en België had gene raal Von Zangen zijn troepen kumien hergroeperen door dat verzuimd was direct na de val van Antwerpen de Schelde-oevers te veroveren. Alleen omdat Montgomery meende snel naar Duitsland te kunnen doorstoten Eind september, begin okto ber. De vooruitzichten wa ren troosteloos (Wordt ve.rvogld) slechts een conferentie gepresi deerd door een voorzitter, een schrandere, intelligente, tactvolle, voorzichtige voorzitter", zo schreef Chester Wilmot in „The Struggle for Europe". Daarbij kwam, dat er ver schil in opvatting bestond tussen Ike en Monty over de te volgen tactiek tegen de Duitsers. Montgomery wilde het liefst maar di rect doorstoten tot in het hart van het Duitse rijk en vond derhalve Antwer pen maar een vervelende zaak, een opdracht van de tweede orde. Eisenhower was aanhanger van het „Brede front", een opmars over een breed front, waarbij alle aanvalsmoge- lijkheden werden uitge buit. Montgomery daaren tegen prefereerde het „Smalle front", een krach tige, met volle kracht uit gevoerde stoot in noorde lijke richting. Over de verdiensten van beide theorieën is,in het jongste verleden uitvoerig gediscussieerd. Maar men vergat daarbij één ding: voordat er zelfs sprake kon zijn van een „brede" of een „smalle" front-poli tiek moest Antwerpen ge bruikt kunnen worden. Die haven immers was nodig voor de aanvoeren van de vechtende legers. Of men nu op een „breed" dan wel op een „smal" front wen ste te strijden, in elk ge val moesten de legers wor den geravitailleerd! Dit punt, maar dan ook alleen dit punt was aan de orde. Dat nu werd duidelijk in de eerste week van sep tember. Antwerpen was dns gevallen op 4 september 1944. Doch op die dag lag niet alleen de weg naar Ber gen op Zoom open, maar die naar het gehele centrum van Neder land. Utrecht, Amsterdam en Rot terdam hadden bevrijd kunnen zijn in de eerste tien dagen van september en dan had men Maas en Rijn kunnen oversteken. Het Vijftiende Duitse Leger zou ver loren en de posities van alle Duit se garnizoenen vanaf Le Havre tot Walcheren hopeloos zijn ge weest. Hier lag dé grote kans voor de legers onder commando van Montgomery. Maar de veldmaar schalk had voor zichzelf een ande re route uitgestippeld en nooit weken zijn gedachten daarbij af van het oosten In plaats nu dus eerst alle aan dacht aan het opbreken van Ant werpen te besteden, wist Montgo mery van Eisenhower toestem ming los te krijgen voor de lucht landing bij Arnhem, de operatie „Market-Garden" Monty zag deze operatie als een onderdeel van zijn „smalle front-tactiek", als een kans de Duitsers de beslissende dolkstoot toe te brengen, terwijl Eisenhower haar daarentegen slechts beschouwde als een uit breiding van zijn „brede-front- strategie". Dat hij niettemin met Montgome ry's plan instemde is wellicht hier uit te verklaren, dat hij geen com- ste november gebruikten de Duitsers dus om zich voor een gewisse onder gang te behoeden. Gustav von Zangen deed echter heel wat meer dan alleen maar ontsnappen: hij eiste van de ge allieerden een zware tol voor hun falen de val op tijd dicht te doen klappen. Want door dit geallieerde falen immers werd een langdurige strijd nodig om de monding van de Westerschelde in handen te krijgen. Een strijd, die zestigdui zend doden en gewonden kostte, waarvan' bijna de helft Engelsen en Canadezen. Eisenhower heeft het belang van Antwerpen direct begrepen. On middellijk nadat hij op de eerste september het gehele opperbevel had overgenomen wees hij nadruk- Het lijkt waarschijnlijk, dat het verbazingwekkende mislukken aan Duitse kant om de Antwerpse havens te verwoesten, de geal lieerde commandanten een beetje uit hun evenwicht had gebracht. En ze koesterden bovendien aan vankelijk de illusie, dat de haven kon worden gebruikt zodra de mij. nen uit de havens en de Schelde zouden zijn geveegd. Maar later werd het hun toch wel duidelijk, dat geen enkele waarde aan het bezit van Antwerpen kon worden toegekend, als de vijand niet ver dwenen zou zijn uit het gehele ge bied rond de Westerschelde. Alleen Eisenhower dus schijnt zich in die dagen helder te hebben gereali seerd, dat Antwerpen essentieel was voor de oplossing van het aanvoerprobleem, een oplossing die eerst gevonden moest worden vóórdat de beslissende .\.!ag tegen de Duitsers kon worden gestreden. Hij was er van overtuigd, dat Antwerpens haven zonder enig uitstel gebruikt moest worden. Doch zijn hoofdkwartier was nog niet op orde pas op 1 septem ber immers had hij het gehele op perbevel aanvaard. „Er was geen sterke man aan het roer, geen man die de leiding had. Er was Na de val van Antwerpen verzuimde hij Zeeland te veroveren - Duitse generaal kon daardoor zijn troepen hergroeperen I OP DE VIERDE SEPTEMBER 1944 viel de haven van Ant werpen onbeschadigd in handen van de Britse Elfde Tank divisie. Maar pas vijfentachtig dagen daarna, op de achten twintigste november 1944 voer het eerste geallieerde kon vooi de Westerschelde op om die goederen af te leveren, die van het allergrootste belang waren voor de uiteindelijke over winning. Het verhaal van hetgeen zich afspeelde in die vijfen tachtig dagen behoort tot de meest omstreden zaken uit de geallieerde veldtocht in noord-west Europa. De Engelse mili taire historicus John North heeft het openbreken van de Scïieldemonding beschreven als „één van de grimmigste beel den nil het hele invasie-panorama". En hij voegt er als zijn commentaar aan toe: „Er kan maar weinig twijfel over be staan, dat veldmaarschalk Montgomery deze taak zo lang als het maar mogelijk was heeft uitgesteld De geschiedenis van het „waar- de geallieerden Antwerpen di- om" van dit alles, van het reet na de verovering hadden argument voor de 85 dagen, is kmmcn gebraiken. ma*™ met minder grimmig dan het ver- haal van de slag zelf. Zo schreef Montgomery begin september de Amerikaanse generaal Omar de linker flank van zijn 21e Bradley zelfs: „Van alle „indien- legergroep goed in de gaten het-eens-anders-was-gelopen-over wegingen" er geen enkele zo kwel- zou hebben gehouden, dan zou lend voor ons als het falen van waarschijnlijk Antwerpen bin- Monty om Antwerpen open te nen een maand In gebruik kun- breken Het moge moeilijk zijn om achter de uiteindelijke waarheid in deze nen zijn genomen. En de uit puttingsoorlog in de winter van zaak te komen, doch één ding is 1944/'45 zou dan niet nodig zeker: Antwerpen was in die da- zijn geweest gen de enige haven, die de ge allieerden eenvoudig móesten be- Op het moment, dat de Elfde zitten om hun enorme strijdmacht Tankdivisie overwinnend Antwer- van twee miljoen man in het ge- pen binnentrok en constateerde, vecht te kunnen houden. Op het dat de verzetsbeweging er in was ogenblik, dat de geallieerden de geslaagd de havens te behoeden Rijn bereikten, hadden zij zelfs voor de vernieling van de terug- vier miljoen man in noord-west trekkende Duitsers, heerste er in Europa. En zonder Antwerpen de Duitse gelederen een paniek- was het speciaal voor de legers stemming: de. enige ontsnappings in het noorden onmogelijk om mogelijkheid voor het Vijftiende vooruit te komen. Slechts indien Duitse Leger zou binnen een paar de haven van Antwerpen kon wor- uren door de geallieerden kunnen den gebruikt, was het mogelijk worden afgesloten. Maar merk- de weg open te breken naar het waardig, in plaats van onmiddel- gehele noordwesten van Duitsland. lijk door te stoten teneinde de bei- De weg naar de overwinning! de oevers van de Westerschelde in Antwerpen was de poort, die daar- het bezit te krijgen, gunden de toe toegang gaf. geallieerden hun vijand een adem- Die uiteindelijke overwinning ™tSr,f5 gebruikten die pauze goed om hun op de Duitsers zou nog in 44 geschokte zenuwen en verstoord kans hebben gemaakt, indien evenwicht weer wat in goede doen kelijk op „onze dringende behoef te aan de haven van Antwerpen, die absoluut essentieel is indien wij 'n sterke wig in Duitsland willen drijven". Pas indien de haven van Antwerpen gebruikt kon worden zouden immers de noodhavenin stallaties op de invasiestranden overbodig worden. Vooral tijdens storm was gebleken hoe moeilijk het was deze installaties constant te gebruiken. En dat, terwijl de noodzakelijkheid van een goede aanvoer ten dienste van de troepen met de dag steeg Toch duurde het tot de achttiende oktober, zes weken nadat de ha- yen van Antwerpen was veroverd, dat hoogste voorrang werd gege ven aan de verovering van de bei de Schelde-oevers. te brengen. Generaal Gustav von Zangen, die het Vijftiende Duitse Leger commandeerde, zag name lijk kans om zijn mannen in goe de orde te doen terugtrekken, liet enige krachtige garnizoenen ach ter om-de Kanaalhavens te verdedi gen en slaagde er in een bijna on doordringbare verdedigingslinie op te bouwen langs het Belgische Leopoldkanaal om aldus aanvallen op de zuidelijke Westerschelde- oever (Zeeuwsch-Vlaanderen) te kunnen weerstaan. Maar boven dien lukte het hem een sterke troepenmacht bijeen te brengen rond Woensdrecht, waarmee hij de toegang tot Zuid-Beveland blok keerde. Op zes september dus twee dagen na de val van Antwer pen gaf Von Zangen opdracht om het grootste deel van zijn le ger via Breskens-Vlissingen naar de noordelijke oever van de Wes terschelde over te brengen. En in twee weken slaagde hij er in on danks luchtaanvallen (bombarde ment op Breskens!) onder be scherming van de machtige ka nonnen van de Duitse kustbatte- rijen tachtigduizend man uit de knoop te halen, alsmede zeshon derd stukken geschut en al het rijdend materieel. Von Zangen was gereed om Zeeland met zijn beste troepen tot de laatste man te verdedigen! Die „vijfentachtig dagen" van de vierde september af tot aan de achtentwintig- GEALL. OPMARS 1e phase kkkkkk M sept.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5