PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de BILT Opstand in Tibet is overgeslagen naar vier Chinese provincies Redelijke financiële uitkomsten voor Zeeuwse fruittelers in 1958 VERWACHT... Vandaag, WATER BRENGT IN VELE LANDEN GROTE SCHADE TOE AUTOBUSSEN IN RAVIJNEN TE MEXICO EN GRIEKENLAND In midden-Frankrijk stijgt het water van de boven-Loire en nog verder naar het noorden, bij Auxerre,. zijn de sluizen van het kanaalsysteem gevaarlijk vol. In Spanje zijn als gevolg van zware stormen en hevige regenval sedert zaterdag zeker 12 mensen om het le ven gekomen en 6000 personen dak loos geworden. Ook in Portugal heeft men met slecht weer te kampen. Plaatselijk* hebben zich overstromingen voorgedaan. In de havens zijn veel vissersschepen beschadigd. Talrijke wegen zijn on begaanbaar. Volgens niet-officiële cijfers zijn 46 mensen om het leven gekomen als gevolg van zware regenval welke in de nacht van zondag op maandag in Rïo de Janeiro overstromingen heeft veroorzaakt. De regen viel acht uur achtereen. Gehele wijken staan blank. Meer dan 10.000 gezinnen moesten hun woningen verlaten omdat het wa ter naar binnen drong. Mensen zaten op daken van autobussen, omdat het water ook daarin was binnengespoeld. Honderden voer tuigen zijn gestrand. Talrijke hui zen zijn door aardverschuivingen bedolven. In een ervan vonden ze ven personen de dood. Akkoord tussen Euratom en Engeland goedgekeurd. De raad van ministers van Euratom, de Europese Atoomgemeenschap, heeft maandag het akkoord van sa menwerking tussen Engeland en Euratom na enkele kleine wijzigingen goedgekeurd. Het zal waarschijnlijk in januari te Londen door de minis ters worden ondertekend. Het akkoord vergemakkelijkt zoals bekend de levering van Engelse reac tors en brandstof aan Europa en voor ziet in de mogelijkheid dat Engeland plutonium terug koopt van Europa. RUSTIG Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laaghangende be wolking. Zwakke tot matige ooste lijke wind. Middagtemperaturen en kele graden boven het vriespunt. ZON EX MAAN 24 december Zon op 8.47 onder 16.32 Maan op 15.45. onder 6.46 201e jaargang - no. 302 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. y. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 23 dec. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Mlntm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. VOLGENS NATIONALISTISCH CHINEES DAGBLAD Operaties tegen rebellen worden geleid door minister van defensie Het nationalistisch Chinese dagblad „China News" meldt uit kringen van de nationalistische inlichtingendienst vernomen te hebben, dat de op stand in Tibet is overgeslagen naar vier Chinese provincies, dat de op standelingen zich geruime tijd meester hebben gemaakt van belangrijke, plaatsen en de communisten de bergen in hadden gejaagd, en dat de com- munistïsch-Chinese minister van defensie, Peng teh Haai in oktober te Tsïnghai is aangekomen om de operaties tegen de opstandige beweging persoonlijk te leiden. Twee weken terug zou Li Yung Hsin, minister voor Mongoolse en Tibetaan se zaken, tijdens een kabinetsverga ring in Peking de eerste mededelin- gsn hebben gedaan over de opstand, p 30 augustus, aldus het blad, heb ben de opstandelingen nabij Lhasa (de hoofdstad van Tibet) een ge vecht geleverd met de communistisch- Chinese troepen die daar in garnizoen lagen. Vijfhonderd soldaten sneuvel den. De rebellen zijn de soldaten van een liga, die door Tibet, Tinghai en Ki- kang gevormd is om zich te verzet ten tegen de voorgenomen volksver huizingen in deze provincies van com munistisch China. In april hebben de rebellen zeven dor pen in Tibet overmeesterd. In juni werd een groep communistische par tijfunctionarissen overvallen en uit gemoord in de provincie Chïang-Ta. In de provincie Stinghai hebben de rebellen Yusliu bezet. In de omgeving brak op vijf plaatsen opstand"uit. De rebellen werden verjaagd en de op stand onderdrukt nadat grote ver sterkingen waren aangevoerd, aldus „China News". In maart heeft zich in Lianghsia een gevecht van een gehele dag Platteland De tegenstelling tussen stad en platteland bestaat al honderden jaren, en men heeft er in die jaren heel wat over gezegd. Het plat teland was voor sommigen het oord van het genoeglijk voortrollende le ven en de stad was de poel des ver- derfs. Voor anderen was het platte land het gebied van de natuur en van gebrek aan vermaak; de stad daar entegen was het centrum van de cul tuur en het toppunt van vermaak. Zo hadden velen hun eigen lichte lijk overdreven kijk op de tegen stelling tussen stad en platteland. Maar wat is nu eigenlijk een stad en wat is platteland? Wanneer men over iets praat dan moet men toch weten waarover men praat! Daarom is het góed, dat er dezer da gen een typologie van de Nederland se gemeenten is verschenen naar de graad van „verstedelijking" of, zo als men met een stadhuiswoord pleegt te zeggen: „urbanisatie". In dat geschrift (van het Centraal Bureau voor de Statistiek) kan men precies lezen welke gemeenten tot het platteland behoren en naar wel ke klasse van verstedelijking de niet- plattelandsgemeenten omhooggewor- steld zijn. Voor die klasse-indeling heeft men allerlei factoren laten gel den, die hier niet opgesomd zullen worden, om dit beschouwinkje niet al te wijdlopig te maken. Het zijn in elk geval heel aanvaardbare en be grijpelijke factoren. Voor het maken van de indeling werden de gegevens gebruikt van de beroepstelling 1947 en de woningtelling 1956. Men is er tenslotte toe gekomen de Nederlandse gemeenten te ver delen in drie hoofdgroepen: platteland, geïndustrialiseerd platte land en steden. De hoofdgroepen heeft men weer onderverdeeld en zo zijn er tenslotte twaalf typen van gemeenten uit de bus gekomen. Plat telandsstadjes kunnen met slechts 2000 inwoners al tot de rang van echte stad verheven worden. Heeft een stad minder dan 30.000 inwoners dan behoort ze tot de kleine steden. Voor dorpen tenslotte is het percen tage agrarische beroepsbevolking De uitkomst van deze classificatie is voor Zeeland geweest, dat de ze provincie vier kleine steden telt, namelijk Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen, drie plattelands stadjes en wel Hulst, Oostburg en Zierikzee, twee geïndustrialiseerde plattelandsgemeenten, namelijk Oost en West-Souburg en Sas van Gent en voor het overige slechts échte plat telandsgemeenten oftewel dorpen. Dat is dan wellicht wat moeilijk aan vaardbaar voor de inwoners van Vee- re met z'n oude stadsrechten en ook voor de inwoners van Tholen en Axel, maar de sociologen van het Centraal Bureau voor de Statistiek houden geen rekening met oude privileges, ze kijken alleen naar de 20ste eeuwse werkelïcheid. En hun typologie van de Neder landse gemeenten tezamen met hun rekenarij aan de hand van de beroepstelling 1947 en volkstelling 1956 leert ons toch wel nuttige din gen. Zo wijst zij uit. dat de ontvol king van liet platteland het sterkst is in streken, waar men niet in staat (Zie slot pag. 3 kol. 1) afgespeeld tussen rebellen en com munistische soldaten. In de provincie Kansu hebben vier duizend man rebellen Hsia Ho aangevallen. Zij hebben deze streek bezet tot midden septem ber, toen zij verdreven werden. Bij Oaxaoa aan de zuidwestkust van Mexico zijn zondag 70 inzittenden van een autobus om het leven gekomen. De chauffeur, die met grote snelheid over de Pan-American Highway reed, moest plotseling remmen voor een groep mensen die de weg overstak. De wagen slipte van de weg af en stortte in een ravijn. Slechts twee van de 72 inzitenden overleefden het ongeluk. Zij werden zwaar gewond. Onder de doden bevindt zich ook de chauffeur. De buspassagiers waren voornamelijk kleine zakenlieden en Indianen, die op weg waren naar een zondagsmarkt te Tlacolula. Ook bij Jannina in noordwest- Griekenland is een autobus in een diep ravijn gestort. Van de 34 inzittenden zijn er 28 om het le ven gekomen. Zes inzittenden wer den zwaar gewond. Een meisje slechts zag kans bijtijds uit de bus te springen en bleef ongedeerd. De passagiers kwamen van een bruiloft. Nachtwaker door eigen hond aangevallen en gewond. De 67-jarige nachtwaker J. A. van der Heijden is zondagavond op het terrein van de Amsterdamse Droog dok Maatschappij door zijn hond „Herta" aangevallen en heeft vrij ernstige verwondingen aan voeten, benen, hoofd en handen en bovendien een shock opgelopen. De nachtwaker is in het Binnen Gasthuis opgenomen. Ontslag voor socialistische ministers. Interim-kabinet gevormd Hare Majesteit de Koningin heeft op de meest eervolle wijze ont slag verleend aan: dr. W. Drees, als minister-presi dent en als minister van algeme ne zaken; prof. dr. I. Samkalden, als minis ter van justitie; H. J. Hofstra, als minister van financiën; dr. ir. A. Vondeling, als minister van landbouw, visserij en Voedsel voorziening; J. G. Suurhoff, als minister van sociale zaken en volksgezondheid; drs. E. H. van der Beugel, als staatssecretaris van buitenlandse zaken; M. van Veen, als staatssecretaris van oorlog; mr. dr. A. A. van Rhijn, als staatssecretaris van sociale zaken, en de minister van staat prof. dr. L. J. M. Beel benoemd tot minis ter-president en minister van al gemene zaken. Hare Majesteit de Koningin heeft geen ontslag verleend aan de ove rige ministers en staatssecreta rissen, die hun portefeuilles, on derscheidenlijk hun functies ter beschikking hadden gesteld en de minister-president, minister van algemene zaken benoemd tot mi nister van sociale zaken en volks gezondheid a.i.; de vice-minister-president, minis ter van binnenlandse zaken, be zitsvorming en P.B.O., mr. A. A. M. Struyckeh, tot minister van justitie a.i.; de minister voor defensie, ir. C. Staf, tot minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening a.i. en de minister van economische zaken, prof. Zijlstra, tot minister van financiën a.i. Oud-minister Drees is benoemd tot minister van staat. ...viert kroonprins Akihito van n Japan zijn 25e verjaardag. n ■§j ...is het 100 jaar geleden, dat de Nederlandse componist W. s P- H. Jansen te Schiedam werd geboren. ...is het 50 jaar geleden, dat de bekende Vlaamse opera- componist en musicoloog Frans August baron Gevaert, een der eersten, die koren schreef op Vlaamse tekst, te Brussel overleed. m liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï VLIEGTUIG NEERGESTORT IN ITALIË Twee kinderen gedood bij ontploffing te Montreal. Een Dakota-transporttoestel van de Canadese luchtmacht dat op weg was van Frankrijk naar Pisa, is zondag avond nabij Florence in de Apennij nen verongelukt. In de wrakstukken werden wier lijken gevonden. Na een ontploffing en een brand in een flatgebouw in het oosten van de Canadese stad Montreal zijn in de ruines van de flats de lijkjes van vier kinderen gevonden. Brandweerlieden zeiden te vrezen, dat er nog vier personen door de brand van de buitenwereld wer den afgesneden. Vier mensen liepen verwondingen op en zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Onassis was zijn stem kwijt Van de Howald-werf te Kiel is H zaterdag het grootste na de oorlog in West-Duitsland ge- n bouwde schip, de 255 meter lange tanker „Olympic Chal- lenger", te water gelaten. Het schip meet 85.000 ton. Toen de eigenaar van het schip, Arïs- g toteles Onassis, aan de beurt was voor een toespraak kon H hij,' na zijn keel te hebben ge- f§ schraapt, niet anders uitbren- gen dan een hees„Ik ben mijn li stem kwijt". f§ Onassis was per vliegtuig met een dertigtal gasten naar Kiel M gekomen. Hij was de werf op- gewandeld in zijn colbertje, H iets dat onder het ruige weer m H van zaterdagmiddag in Kiel on- verstandig leek. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiii HOGE KILOGRAMOPBRENGSTEN, M AAR MATIGE PRIJZEN Bedrijven met verouderd sortiment bleven soms beneden kostprijs Hoge kïlogramopbrengsten en matige prijzen, maar uiteinde lijk toch een financieel redelijk goed jaar voor de Zeeuwse fruittelers! Tot deze conclusie komt men bij beschouwing van de overzichten over 1958 van de drie Zuidbevelandse veilin gen, Goes, Kapelle en Krabben- dïjke, die met hun totale omzet van circa 90 van al liet Zeeuwse fruit als representatief voor deze provincie gelden. De kilogramopbrengst lag 43 hoger dan in 1957, namelijk 45 miljoen kg tegen 31 miljoen kg. De financiële resultaten waren daarentegen minder gunstig, want de geldelijke opbrengst daalde met 40 van 24 miljoen gulden in 1957 tot 15 miljoen dit jaar. Overigens is dit een redelijk resultaat, want 1957 geldt in fruittelerskringen als een financieel bijzonder goed jaar. Niet alle bedrijven zijn echter dit jaar aan hun trek gekomen. Vooral de bedrijven met een verouderd sor timent zoals Jonathan's, Goudrei- nettes en Mank's konden in vele gevallen niet of slechts ten dele de kostprijs halen. In vergelijking met vorig jaar geeft het fruitjaar 1958 een geheel ander beeld. Opmerkelijk is het grote verschil in prijs, dat bij appels en peren een verhouding geeft te zien van één op drie. De pruimen deden het dit jaar heel wat beter. De opbrengst was 2% maal die van 1957, terwijl de gemiddelde prijs on geveer 30 lager kwam. In de zachtfruitsector werden ov :r de ge hele linie genomen goede prijzen be taald. hoewel het niveau van 1957 lang niet werd gehaald. De zwarte bessen hebben dit jaar hun naam van „zwart-goud" verloren. De prijzen „kelderden" van 4.45 per kilogram in 1957 tot 1.41 in 1958. De kilo gramopbrengsten bedroegen evenwel meer dan tweemaal zoveel, mede dank zij een flinke uitbreiding. Het feit, dat het fruit dit jaar zo laag stond genoteerd, vindt zijn - oorzaak in de grote oogsten in de ons omliggende landen. Hierdoor werd veel minder fruit geëxpor teerd. Opvallend is ook, dat de appeloogst slechts 4 miljoen kilo gram meer bedraagt dan vorig jaar, terwijl de peren daarentegen met 13 miljoen kg tegen o/2 mil joen kg in 1957 een uitstekende beurt maken! Zoals dat langzamerhand een tradi tie is geworden, zijn ook nu weer de hoogste prijzen betaald op de veiling te Krabbendijke. Opnieuw een be wijs, dat de jonge aanplanten en het aanpassen van het sortiment het uiteindelijk toch moeten doen. Van het ongeveer 4700 ha grote areaal aan boomgaarden is in 1958 circa 150 ha gerooid, o.a. een groot aantal percelen veroude kersebomen. On geveer eenzelfde oppervlakte werd met jonge bomer, of struiken be plant. Zowel de kilogram- als de geldelijke opbrengst van appels vormt het (Zie slot pag. 2 kol. 5) TALRIJKE MENSEN OMGEKOMEN Zware regenval in Rio de Janeiro. In Frankrijk heeft het watër voor miljoenen guldens schade aangericht aan eigendom en 6000 stuks vee doen verdrinken, zonder dat er echter men senlevens te betreuren vallen. Voor de tweede maal deze herfst is de heuvel van het nationale atoom- laboratorium bij Marcoule, ongeveer 100 km ten noord-westen van Mar seille, weer geheel en al door water omringd. In Halle (Oost-Duitsland) deden zich relletjes voor. Volgens een communistisch blad uit Halle hebben zich vorige week dins dag in deze Oostduitse stad relletjes voorgedaan, die begonnen toen jonge lui een korporaal van het Oostduitse leger te lijf gingen. Een legerpatrouil le en een honderdtal politiemannen waren nodig om een einde aan de gevechten te maken. Verscheidene jongelui werden aangehouden. Volgens het blad waren de leiders van de jongelui in het bezit van rock'n roll-platen, stripverhalen en foto's van schaars geklede vrouwen die zij in West-Berlijn hadden gekocht. Er wordt op het ogenblik in het Am sterdamse R.A.I.-gébouw hard ge werkt om tijdig gereed te komen voor het concours hippique rond de kerst dagen. Met grote wagens tegelijk wordt zand aangebracht, dat met man en macht gelijkelijk over de. piste wordt verdeeld. derzoek naar de internationale ver-^ takkingen in de zogenaamde schroot- affaire van de E.G.K.S. heeft de of ficier van justitie in Den Haag, v?ir. dr. J. C. Maris (midden) zijn Duitse ambtgenoot- dr. Theisz van de staats- anwaltschaft te Diisseldorf rechts ontvangen op het parket. Bij deze ge legenheid is ook de kroongetuige in deze zaakde heer L. Worms, uitvoe rig nader gehoord. Jayne Mansfield heeft een zoon. De Amerikaanse filmster Jayne Mansfield, echtgenote van Rlickey Hargitay, heeft zondag het leven ge schonken aan een jongen van ruim negen pond. Hij zal Miklós Palmer of Miklós Jeffrey heten. De filmster maakt het uitstekend en hoopt nog voor Kerstmis thuis te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1