PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PROF. BEEL VORMT NIEUW KABINET Taak: verkiezingen voorbereiden Moordaanslag uit auto te Voorburg Zeeuwse landbouwheurzen hebben nog steeds een functie BILT Op papier reeds gereed DE GAULLE GEKOZEN TOT PRESIDENT VAN FRANKRIJK SLECHTS RECHTSE MINISTERS AAN HET BEWIND ACHTENDERTIG GEWONDEN BIJ AUTOBUSBOTSING Vandaag.. VERWACHT. 201e jaargang - no. 301 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 22 dec. 1S33 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mai. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—- ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63. tel. 2475 Cb.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20: Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red tel 2425. a dir. tel. 2094. Prof. dr. L. M. J. Beel heeft zich op verzoek van de ko ningin belast met het vormen van een kabinet. De taak van het nieuwe kabinet zal zijn: ontbinding van de Tweede Kamer bevorderen en het behartigen tot het tijdstip, waarop de vervroegde verkiezingen zullen plaats hebben gevonden, van al hetgeen wat in het be lang van het koninkrijk noodzakelijk wordt geacht. Vandaag hoopt men de kwestie van de kabinetsformatie geheel in kannen en kruiken te hebben. Prof. Beel zal vandaag besprekingen voeren met de groep van negen ministers uit het demissionaire kabinet, die hun porte feuille ter beschikking hebben gesteld. De voorzitter van de Tweede Ka mer, dr. Kortenhorst heeft inmiddels de leden meegedeeld dat de verga dering van vandaag is uitgesteld tot dinsdag. Dan zullen de belasting- ontwerpen weer aan de orde komen. Beel treedt op als minister-president De beperkte opdracht, die het kabinet meekrijgt, namelijk 't voorbereiden van verkiezingen, ontneemt aan het nieuwe kabi net zijn rechtse signatuur niet. In de eerste plaats niet, omdat het uitsluitend uit ministers be staat, die behoren tot de K.V.P., de A.R.P. en de C.H.U. en in de tweede plaats niet, omdat het zich er niet aan kan onttrekken gedurende de komende maan den volgens bepaalde beleidslij nen te regeren. Zelfs als de levensduur van het ka binet beperkt wordt door het uit schrijven van vervroegde verkiezin gen, dan zal het toch altijd ongeveer drie maanden 's lands bestuur in handen moeten houden, voordat de kiezers inderdaad ter stembus trek ken. Daarna zal het als demissionair kabinet de zaken lopende moeten hou den, totdat het opvolgende kabinet is samengesteld. Waarschijnlijk zal dat ook nog wel enige maanden du ren. Men kan dus zeggen, dat negen mi nisters, al of niet versterkt met nog enkele figuren, een klein half jaar leiding aan het besturen van ons land moeten geven. En dat in een periode, waarin nog enkele begrotin gen behandeld moeten worden en waarin onvermijdelijk andere princi piële kwesties aan de orde dienen te worden gesteld. Het kabinet zal zich er niet van kunnen afmaken met een verwijzing naar zijn simpele op dracht: voorbereiding van de verkie zingen. De ministers verkeren alleen al hierdoor in een hachelijke positie, Prof. Beel heeft de opdracht aanvaard en hij zal als mi nister-president optreden. De toetreding van prof. Beel tot het kabinet betekent dat dit zal bestaan uit zes mi nisters van de k.v.p. en vier protestantse christelijke be windslieden. Het nieuwe kabinet zal derhalve een rechtse, signatuur hebben. j.. PROF. BEEL .minister-president. doordat zij praktisch niet het.„op- aanvaardbaar" kunnen uitspreken. K.V.P., A.R.P. en C.H.U. beschik ken tezamen over 77 zetels in het parlement, dat is twee meer dan de helft van het aantal leden. Neemt men aan, dat het kabinet doorgaans ook de steun zal ont vangen van de drie leden tellende fractie van de S.G.P., dan steunt het op de geringe meerderheid van tachtig leden. Bij het onaanvaardbaar van bijvoor beeld een amendement op een wets ontwerp, behoeft er weinig te ge beuren, of het wordt desondanks aan genomen. Moet het kabinet dan af treden? Met een nog diepere depres sie in ons parlementair bestel? Of het desbetreffende wetsontwerp in trekken Nu kan het kabinet er wel naar stre ven om zo weinig mogelijk beleids kwesties en principiële problemen aan de orde te stellen, maar wellicht vraagt binnenkort, als de Hoge Raad arrest gewezen heeft in de zaak van de voetbalpools, de wijziging van de loterijwet al de aandacht. Nota bene MET GROTE MEERDERHEID Waarschijnlijk wordt Debre premier Generaal De Gaulle is gekozen tot pre sident van de Franse Republiek, aldus bleek reeds zondagmiddag bij het tel len van de stemmen. Omstreeks vijf uur had hij de absolute meerderheid, namelijk meer dan 40.755 stemmen. De beide andere kandidaten, Marrane en Chatelet, behaalden tot nu toe resp. 13.9 en 5.9 percent van de uitgebrach te stemmen. Zoals bekend is Marrane door de com munisten kandidaat gesteld en Cha telet door de „unie van democratische krachten". De communisten hebben bij de presi- DE GAULLE president vijfde republiek. dentsverkiezingen alleen in het gebied van Parijs behoorlijk partij gegeven. Van de 5653 geldig uitgebrachte stem men kreeg hun kandidaat Marrane er 2126. De Gaulle behield echter de meerderheid met 3110 stemmen. Op 8 januari of kort daarna zal De Gaulle een nieuwe premier aanwijzen. Men verwacht dat zijn keuze zal val len op senator Michel Debre, die De Gaulle al jaren steunt en die een van de belangrijkste „smeders" van de nieuwe Franse grondwet is. Debre heeft een zeer kritische hou ding aangenomen tegenover Frank- rijks deelneming aan de E.E.G. Ook de Unie voor de nieuwe republiek, de Gaullistische partij die met zoveel succes aan de verkiezingen voor de Nationale Vergadering heeft deelge nomen, staat kritisch tegenover de E.E.G. Na het meningsverschil dat maan dag te Parijs tussen Frankrijk en Engeland tot uiting kwam over de vrijhandelszone heeft de groep in deze partij die zich speciaal bezig houdt met buitenlandse zaken, een verslag aangenomen waarin het principe an „bovennationaliteit", dat ten grondslag ligt aan de E.E.G. scherp wordt gekritiseerd. Atlas zond opgevangen boodschap terug Geleerden in dienst van het Ameri kaanse leger zijn er zaterdag in ge slaagd, de kerstboodschap van presi dent Eisenhower in een radiotelegra- fische code naar de om de aarde draai ende Atlas-raket uit te zenden, waar na de satelliet het gesprokene weer terugzond naar de aarde. Een door het radiostation te Corona, in Californië, uitgezonden boodschap door de „Atlas" is heruitgezonden, waarbij de tekst door drie Ameri kaanse radiostations „luid en duide lijk" werd ontvangen. een ontwerp het ligt gereed waarover in de boezem van het ka binet verschil van mening bestaat. Mocht de regering het ontwerp niet indienen, dan zal daarover ongetwij feld een interpellatie worden aange vraagd. We vermoeden, dat de P. v. d. A., en als zij het niet doet, de V.V. D. of de C.P.N., de regering wel zal dwingen tot kleur bekennen en tot principiële debatten. Men, vèrgete niet, dat we in de komende maanden volop in de verkiezingsstrijd zitten en dat van alle kanten aile middelen zullen worden aangegrepen om kie zers te winnen. Er zijn andere aangrijpingspunten genoeg. Het kabinet is derhalve niet te benijden. Er breekt daaraan behoeft niet te worden getwijfeld een zeer interessante parlementaire periode aan. Werkweek van 45 uur voor Oostenrijkers Van 1 februari 1959 af zullen alle werknemers in Oostenrijk een werk week hebben van 45 uur. De Oosten rijkse vakbonden ën de Kamer van Koophandel hebben dat in een geza menlijk communiqué bekendgemaakt. Onenigheid over 25 voor herbegrafenis prins Willem •'Het college van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland en dat van Gelderland hebben een beetje on enigheid en willen nu dé Kroon la ten uitmaken wie er gelijk heeft. Het gaat om een klein bedrag 25, dat het bestuur van het wa terschap De Linge toegezegd had als bijdrage in de kosten van de sobere herbegrafenis van de stad houder Willem V van het comité, dat deze begrafenis voorbereidde. Op 29 april van dit jaar zijn de stoffelijke resten van prins Wil lem V in de koninklijke grafkel ders in Delft bijgezet. Het water schap van De Linge ligt in Gelder land en in Zuid-Holland. Dus moe ten de dagelijkse besturen van deze beide provincies toezicht uit oefenen op het bestuur ervan. Als de colleges van Gedeputeerde Staten het niet eens zijn over een beschikking moet de Kroon be slissen. Over het bedragje van 25 zijn ze het nu niet eens. Zuid- Holland vindt het best, maar Gel derland meent, dat het niet tot de taak-van een waterschap behoort bijdragen te geven in de kosten van een herbegrafenis. De stukken over deze kwestie zijn onderweg naar de Raad van State en over enige tijd zal de Kroon wel bepalen wie er gelijk heeft gehad. ..is het 60 jaar geleden, t t Tweede B Apht 'en dertig mensen werden zaterdagavond gewond, van wie vijf ernstig, bij een botsing tus sen twee autobussen op rijks weg 16 onder de gemeente IJs- selmonde. Twee ernstig gewon den verkeerden gisteren nog in levensgevaar. De botsing ontstond, toen ter hoogte van de Koninginneweg onder IJssel- monde, een stadsbus van de R.E.T. de rijksweg op wilde rijden op het moment dat er een bus van De Twee Provinciën passeerde. De laatste bus werd als het ware bijna doormidden gebroken. De ravage was ontzettend. De gewonden zijn meest inzittenden van de bus van de Twee Provinciën en voornamelijk afkomstig uit Rid derkerk, Rijsoord en Hendrik Ido- Ambacht. Verscheidenen konden na verbonden te zijn naar huis terugkeren. De oor zaak van de botsing zou een kwestie van geen voorrang geven zijn. Een interieuropname van de bus na de botsing. dat (thans wijlen)" het Tweede Ka- ïf 1 merlid dr. W. H. Nolens zijn befaamde rede hield (over de deugdelijke exploitatie van het H Limburgse kolenbekken) met de markante aanhef: „Een p 1 land dat zijn natuurllijke hulp- M bronnen van rijkdom niet weet s te gebruiken, bewijst, dat het deze niet waard is". is het 150 jaar geleden, n M dat te Wenen de eerste uitvoe- s ring werd gegeven van Beet- hovens „Symfonie nr. 5, Erin- nerung an das Landleben", la- M ter genaamd „Pastorale". fllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllll llüllllllllllllllll Verklaring Partij raad Partij van de Arbeid De partijraad van de Partij van de Arbeid heeft in zijn te Arnhem ge houden vergadering een verklaring opgesteld, waarin hij, gehoord de uit eenzetting namens de Tweede Kamer fractie over oorzaak en achtergronden van de kabinetscrisis, volledig in stemt met het te dezer dagen door die fractie gevoerde beleid. In de verklaring waarin grote waar dering wordt uitgesproken voor wat de socialistische ministers en staats secretarissen tot stand brachten, wordt verder o.m. gezegd dat de vol gens de partijraad voor de crisis ver antwoordelijke fracties, n.l. die van de K.V.P.de A.R.P., de V.V.D., de C.H.U. en de S.G.P., een nieuw kabi net dienen te vormen op grond van een duidelijk aanwezige meerderheid. De partijraad acht tussentijdse ver kiezingen strijdig met goed parlemen tair gebruik, maar neemt, indien toch tot Kamerontbinding wordt besloten, zonder aarzeling en met enthousiasme de strijd op, zo wordt in de verklaring gezegd. Ingrid Bergman te Londen getrouwd Een woordvoerder voor „Granada Commercial Television" heeft hier zondag gezegd, dat de filmactrice In grid Bergman en Lars Schmidt zon dagmiddag in Caxton Hall te Londen getrouwd zijn. SCHOTEN UIT ZWAAR KALIBER REVOLVER Slachtoffer door 1 Slechts een plas bloed op het trot toir duidde er even later nog op, wat zich hier had afgespeeld. J_ De aanslag is gepleegd voor het huis Qciacrs weffgevoerd I 106 aan de Koningin Julianalaan. Er 00 is daar een hel verlichte winkelgale rij, waar het slachtoffer kennelijk etalages had lopen bekijken. De heer J. J. Smit, r Voorburg is gisteravond opgeschrikt door een sensationele moordaanslag. Op de Koningin Julianalaan bij het viaduct voor de Laan van Nieuw Oosteinde zijn uit een langzaam rij dende auto twee schoten gelost op een voetganger, die ineenzakte. De auto stopte, er kwamen twee mannen uit, die het slachtoffer de wagen in droegen en wegreden. De auto, een grijze bestelwagen met een bedekt nummerbord, verdween in de richting van het centrum van Voorburg. KARAKTER WERD GEWIJZIGD Wekelijks trefpunt van boer en handel in dertien gemeenten ONLANGS werd in Wolfaartsdijk het initiatief genomen om in een van de plaatselijke cafés iedere week een landbouwbeurs te houden. De dertiende in de rij van plaatselijke en regionale trefpunten van boer en handel, zoals deze reeds de eeuwen door hebben bestaan. En nog altijd hun bestaansrecht hebben. Want al heeft zich het karakter van deze beurzen met name in de laatste vijftien jaar sterk gewijzigd, de genoeglijke samen komsten in de cafézalen waar men dan de rook kan snijden, spelen nog steeds een belangrijke rol in de plattelandssamen leving. Vele tientallen landbouwers, vertegenwoordigers, han delaren en commissionairs maken nog dagehjks de gang naar een van deze beurzen, die eenmaal per week gedurende enkele uren in de verschillende steden en dorpen worden gehouden. De tijd van graan-„monstertjes" is dan wel voorbij, maar ander zijds heeft de beurs als ontmoetings- en contactplaats aan bete kenis gewonnen. In dertig Zeeuwse plaatsen worden gevolgd door Middelburg, dat als eni- thans de wekelijkse landbouwbeur- ge Zeeuwse stad de „monstertjes" zen gehouden, waarbij Goes te- nog in ere houdt .„Beurs" is het ook vens met zijn dinsdagmarkt als in Oostburg, IJzendijke, Terneuzen, de voornaamste geldt, onmiddellijk Axe' Hulst, Kortgene, Wissenkerke, Zierikzee en St. Maartensdijk en als minder belangrijke plaatsen, in Krui- ningen en in Wolfaartsdijk. Voor de Tweede Wereldoorlog was bet te doen gebruikelijk, dat de land bouwers kleine monstertjes van hun graan meebrachten naar de beurs teneinde de kooplustigen te laten zien wat ze te bieden hadden. Uitvoerig werd het graan dan bekeken en ge keurd. Beviel het aanbod de boer niet, dan zocht hij een tweede koop lustige of soms wel een derde of een vierde met wie hij dan tot overeenstemming over de prijatrach- te te komen. GeDeurde dit, dan werd het produkt enkele dagen later ge haald of afgeleverd en kreeg de landbouwer op de volgende beurs zijn geld in contanten uitbetaald. Verandering Doordat de agrariërs in de oor log vrijwel al hun produkten te gen een vastgestelde prijs moes ten afzetten, kwam net contact tussen de handel en de landbou wers voor een groot deel te "ver vallen en leidde de beurs een kwijnend bestaan. In feite werd hierdoor het eigenlijke wezen van de landbouwheurzen reeds aange tast, hetgeen na de oorlog al spoedig bleek. De „vrije hande laren" zagen zich geplaatst te genover de coöperaties. Van dat tijdstip af hadden de boeren hun monstertjes graan niet meer naar de beurs te brengen, want de handelaren of hun vertegenwoor- (Zie slot pag. 2 kol. 5) die ter plaatse woont, ver telde dat hij plotseling twee revolver schoten hoorde. Toen hij voor zijn raam keek wat er aan de hand was, zag hij twee jongemannen tussen 20 en 25 jaar uit een oude Hillman springen en een man, die in elkaar was gezakt, iri de auto dragen. Het nummerbord daarvan was bedekt met een witte doek. Het slachtoffer, dat een hoed droeg, was naar schat ting een jaar of veertig. De heer Smit belde direct na het ontstellende tafe reel de politie op. Andere ooggetuigen deelden mee, dat zij toen de wagen, die uit de richting Den Haag was gekomen, wegreed in de richting Voorburg, nog twee scho ten hoorden. Een van de daders zou volleybalschoenen hebben gedragen. De bestelauto, waaruit de daders van de aanslag te voren zijn gekomen, zou reeds sinds ongeveer zeven uur bij een kerkje aan het Bilderdijkplein, hebben gestaan. Het slachtoffer, dat wat sjofel gekleed was, heeft voor wendend etalages te bekijken, kenne lijk lopen wachten bij de winkelga lerij. De daders zijn bij hun vlucht eerst de Mgr. van Stemanlaan ingere den, deze loopt na een halve kilo meter echter dood in een bouwe rij. De auto is daar gekeerd en via een andere weg verdwenen. De po litie beschikt daardoor nu over sporen van de auto van de daders. Men heeft voorts gereconstrueerd, dat de schoten zijn gelost met een zwaar kaliber revolver. Er is een stukje metaal gevonden, dat een platgeslagen kogel zou kunnen zijn. TAMELIJK ZACHT. Veranderlijke bewolking met plaatse lijk een bui en in de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zuide lijke wind. Tamelijk zacht weer. ZON EN MAAN 23 december Zon op 8.47 onder 16.31 op 15.04 onder 5.48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1