Waarom liet „Monty" Zeeland links liggen „DE SLAG DER 85 DAGEN" „D1 SLAG DER 85 DAGEN": vanaf volgende week in de P. Z.C. JUBILERENDE HARMONIE IN HAAMSTEDE „KONINKLIJK" MEI 1959 VERENIGINGSGEBOUW KWADENDAMME IN GEBRUIK 0UD-V0SSEMEER WIL UIT DE ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL ZATERDAG 20 DECEMBER 1958 PKOVlNUIALk 'A IV Li U H 8 Zl U U U li A NT Vraag deskundig advies aan de Tien jaar vereniging van Zeeuwen in Dordrecht De vereniging van Zeeuwen in Dor drecht en omstreken „Luctor et Emergo" heeft donderdagavond haar tienjarig bestaan gevierd met een cabaretprogramma, dat werd uitge voerd door een amusementsgezel schap uit Middelburg. Voorzitter A. Bruynzeel mocht een groot aantal le den en vertegenwoordigers van de Zeeuwse vereniging „Zeelandia" uit Rotterdam, de Friese vereniging „Us Memmetael" en de vereniging voor Groningers de „Gruno" een hartelijk welkom toeroepen. In feite bestaat „Luctor et Emergo" heel wat langer dan tien jaar, maar de vereniging werd enige tijd na de oorlog op nieuw opgericht. De Zeeuwse cabaratiers brachten een uiterst gevarieerd programma. Er werden enkele komische schetsjes opgevoerd, die in goede aarde vielen en ook de sneltekenaar Piet de Leeuw had de lachers op zijn hand. Dries van Baaren veranderde enkele malen in een grappig Zeeuws boertje en Annie Wijnands en Jan Roose hadden een aandachtig gehoor, toen zij hun operettemelodieën ten gehore brachten. Jan Groenewoud begeleid de het tweetal aan de piano. Een goochelaar-mentalist verbaasde de aanwezigen met zijn handige trucs. De avond werd besloten met een ge zellig bal met muziek van de „Sheep Heads" en onder leiding van de heer K. Schriek. Raad St.-Philipsland stelde begroting 1959 vast Vrijdagmiddag kwam de raad van St.-Philipsland in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester L. J. de Jonge. Do begroting 1959 werd als volgt vast gesteld: gewone dienst inkomsten f 445.610.23, uitgaven f 445.610,23; kapitaalsdienst inkomsten f 976.181,89 uitgaven f 733.214,37; post onvoor ziene uitgaven f 2821,10. De fractieleider van de Christelijke Historische Unie, de heer W. Beur- kens, gaf een algemene beschouwing over de verkiezingen. De vergoeding voor de bijzondere scholen werd voor 1959 vastgesteld op f 43,80 per leer ling. Het verzoek van de caféhouders om tot 11 uur geopend te mogen blij ven, werd ingewilligd. Aan de her vormde bibliotheek werd een subsidie verleend van 5 cent per boek tot een maximum van f 50.Aan de stich ting reumabestrijding werd een sub sidie verleend van een halve cent per inwoner. Het verzoek van het Oran jecomité om subsidie van 300 werd afgewezen, daar de gemeente bij ge- legenheidsdagen de schoolkinderen trakteert. Verder werd nog meege deeld, dat de heer A. Verwaal te Hen drik Ido Ambacht zijn benoeming als hoofdonderwijzer bij de openbare la gere school met ingang van 1 maart 1959 heri's- aanvaard. BIJ 75-JARIG BESTAAN Vele gelukwensen en geschenken Sinds vrijdagavond zijn er op het ei land Schouwen en Duivelann twee muziekverenigingen, die het predi cant „koninklijk" mogen voeren. Bur gemeester jlir. R. J. H. Q. Röell van Haamstede heeft namelijk gister avond ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van de harmonie „Wit te van Haamstaede" in de grote ga rage van de R.T.M. in Burgh, waar het jubileum werd herdacht, bekend gemaakt, dat de harmonie het predi cant „koninklijk" is verleend. Haam- stede's burgemeester deed deze me dedeling tijdens een korte toespraak, waarin hij er onder meer op wees, dat het muziekgezelschap in de af gelopen jaren onmisbaar is geworden in de dorpsgemeenschap van Haam stede en Burgh. Daarnaast is het verheugend, aldus de burgemeester, dat het korps ge rekend kan worden tot één van de beste van de provincie Zeeland. Eer der op de avond had de voorzitter van de harmonie, de heer C. A. Har- tog, de ongeveer 400 aanwez/;en verwelkomd. In zijn toespraak me moreerde hij in het kort de geschie denis van de harmonie. Hoewel een PROJECT VAN 120.000,— groot deel van de notulen van de eerste vergaderingen verloren is ge gaan, staat wel vast, dat de oprich ting in 1883 heeft plaats gehad. De harmonie werd in Haamstede opge richt, maar kort na de oprichting traden reeds leden uit Burgh toe. Sindsdien heeft het korps een ge mengde bezetting gehad. GELUKWENSEN Talrijke afgevaardigden hebben het jubilerende bestuur ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan gecompli menteerd. De heer 31. Meeganck, die sprak namens het werkcomité voor de jubileumviering, deelde mede, dat een bij de bevolking van Burgh en Haamstede gehouden inzame ling 2195,41 heeft opgebracht. Het zal gebruikt worden voor re paratie van oude en aankoop van nieuwe instrumenten. Namens de gemeente Burgh werd gesproken door de waarnemend bur gemeester, de heer L. van der Kloos ter. Er werd verder gesproken door de erevoorzitter, de neer P. L. Vis, de oud-directeur, de heer D. C. Steur uit Middelburg, die namens de oud- directeur I. W. Bakker uit Nieuw- dorp"'de harmonie een mars aanbood. De heer Van der Velde, secretaris van de afdeling Zeeland van de Ko ninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen en tevens afge vaardigde van de Schouwse Bond van Muziek- en Zangverenigingen, bood een herinneringsmedaille aan. Voorts spraken nog de heer M. Ol- ree, voorzitter van de koninklijke muziekvereniging „Kunst en Eer" uit Zierikzee, de heer P. Slager, afge vaardigde van de sportvereniging „Zeemeeuwen" uit Haamstede, de heer H. P. Verton, voorzitter van 't kinderkoor uit Haamstede, die de gehele partituur van een, het vorig jaar door een badgast geschreven ouverture „Witte van Haamstaede" aanbood, burgemeester jhr. Röell, die namens de V.V.V. te Haamstede een cheque overhandigde van 50,en de heer R. J. Jonker uit Haamstede, die namens de middenstandsvereni ging en enveloppe met inhoud aan bood. De tweede voorzitter van de harmonie, de heer B. Bossers, sprak tenslotte woorden van waardering en dankbaarheid aan het adres van de echtgenote van de voorzitter, me vrouw Hartog. Namens het bestuur werd haar een elektrische ketel aan geboden. Daarnaast ontving het be stuur van de harmonie nog talrijke schriftelijke felicitaties. Het feest programma van deze jubileumviering bestond uit het qptreden van de ko ninklijke harmonie en het voor het eerst in het openbaar optreden van de boerenkapeï. De avond werd be sloten met een gezellig bal. De „Postbrug" de verbinding over het Kanaal door Zuid-Beveland tus sen Kapelle en Yerseke die enkele eken geleden werd beschadigd door de coaster „Tom v. d. Heiden" is vrij dagmiddag met behulp van twee bok ken, de „Hercules II" en de „Con- der", naar de losplaats van de Coö peratie te Wemeldinge overgebracht voor het verrichten van herstelwerk zaamheden. Het brugframe is name lijk zodanig ontzet, dat een gedeel te gesloopt moet worden en een nieuw stuk moet «-orden aangezet. Men verwacht dat het karwei enkele weken zal duren. Het ziet er dus niet naar uit, dat de Postbrug, die mede in verband met andere werkzaamhe den reeds een maand gesloten is voor het wegverkeer, weer spoedig in be drijf zal worden gesteld. Tevens wordt thans van de gelegenheid ge bruik gemaakt een nieuw elektrisch machinewerk voor het opendraaien van de brug aan te brengen. (Foto P.Z.C.). KING SIZE FILTER Geschil om handdruk in raad Bergen op Zoom Tien raadsleden van Bergen op 1 Zoom verlieten donderdag- avond en bloc de raadzaal, I coen de heef F. Houtman, oud- i wethouder,het woord verkreeg. 1 I Hiermee tekenden zij protest i j aan tegen het feit, dat de heer I Houtman geweigerd had hen ter begroeting een hand te ge- I ven. Nadat hij uitgesproken I was keerden de beledigde he- I ren (3 p.v.d.a„ 4 k.s.p., 1 ch. en 2 k.v.p.) in de zaal terug, 1 j waarop de heer Van Doorn als f oudste een verklaring aflegde. I Hij zei dat men de houding zag als een uiting van ongenoegen )mdat hij niet herkozen was. i I Degenen, die de raadzaal ver- I .ieten waren zijn tegenstanders l geweest. De heer Houtman verklaarde f )p zijn beurt, dat iedere bur- ?er de vrijheid heeft om te be- j I dissen of hij iemand al dan I -liet een hand zal geven, waar- i ia de burgemeester het inci- lent sloot, met op dit midder- i ïachtelijk uur het was Iaat geworden een verwijzing iaar de neonreclame van de te- i renover het stadhuis gelegen 1 noscoop, waar te lezen was: .Nacht zonder liefde" ENIGE WEKEN geleden publiceerde veldmaarschalk Montgomery zijn memoires, waarin hij een felle aanval lanceerde op de strategie van generaal Eisenhower tij dens de beslissende aanval op de Duitsers in 1944. Door de ze publikatie werd de strategie in West-Europa tijdens de Tweede Wereldoorlog weer actueel en stonden opnieuw de aanhangers van het z.g. „Brede front" tegenover de sup porters van het „Smalle front". Zonder enige overdrijving mag worden gezegd, dat met name Zeeland destijds het slachtoffer is geworden van deze politiek. Want op de vier de september 1944 viel niet alleen Antwerpen, maar lag ook de weg naar Vlissingen open. Maar in plaats van snel door te tasten, zodat ook de beide Schelde-oevers in gealli eerd bezit kwamen en de haven van Antwerpen kon wor den gebruikt, besteedden de geallieerde bevelhebbers hun aandacht aan andere operaties. De Duitse generaal Von Zangen begreep echter, dat men hem even tijd gunde en hij zag kans zijn troepen met name in Zeeland te hergroepe ren. Daardoor werd deze provincie een vrijwel onneembare vesting die aldus de enorme hinderpaal werd op de weg naar geallieerde overwinning. Zonder het bezit van Zeeland was immers de zo dringend nodige haven van Antwerpen voor de geallieerden waardeloos! Om het bezit van de beide Schelde-oevers moest een serie bloedige veldslagen worden geleverd, een slag om de Bevelanden, om YVest- Zeeuwsch-Vlaanderen en tenslotte om Walcheren. Een bittere, har de strijd, die grote delen van een prachtig gewest veranderde in ro kende puinhopen en kolkende watermassa's. Duizenden mannen moesten hun leven geven om deze poort van Antwerpen in bezit te krijgen en de gevechten op en rond de Zeeuwse wateren waren bloe diger dan waar ook op het strijdtoneel in het westen. En dat alles omdat er tegenstellingen waren in het Geallieerd Oppercommando... De geschiedenis A'an deze tegenstellingen en de geschiedenis van de ze heroïsche strijd van Britten en Canadezen in Zeeland is te boek gesteld door de bekende oorlogs-historicus R. W. Thomson. Hij schreef, behalve dit werk, ook een aantal zeer bekend geworden boe ken over de raid op Pieppe en over Korea. Een groot deel van de strijd in Zeeland maakte hij als ooggetuige mede, terwijl hij boven dien de beschikking had over alle officiële documenten van de hier opererende troepen, zoals logboeken, enz. Daardoor was hij in staat een magnifiek verhaal te schrijven over de Slag om de Westerschelde, een slag die 85 dagen duurde, de periode tussen de val van Antwerpen en die van Middelburg. Een verhaal, dat een felle aanklacht bevat tegen de strategie van veld maarschalk Montgomery. Het boek van Thomson kreeg tot titel „The 85 days" en werd in Engeland met grote waardering ontvangen. In Amerika ver scheen het als pocket-book en ook daar vlogen de op lagen van de persen. Deze sobere geschiedenis over „De slag der 85 dagen" werd in de Verenigde Staten genoemd „een explosief ver haal over de blunders, maar ook over de moed in een slag, die mogelijkerwijs nog in 1944 de overwinning in Europa had kunnen brengenDeze geschiedenis zich af spelend zowel bij het Geallieerd Opperbevel als in de mod der van Zeeland in de bittere najaarskou van 1944 zal met ingang van volgende week in ons blad worden gepubli ceerd. De P.Z.C. is er namelijk in geslaagd de rechten te verwer ven van dit enerverende verhaal en heeft daarvan een speciale samenvattende bewerking doen vervaardigen. Met ingang van volgende week beginnen wij met de publikatie van het verhaal over de heroïeke strijd in Ziehier enkele onderwerpen uit dit verhaal: Eisenhower zei Monty waar het op stond Generaal Simonds maakt de plannen voor de „Slag om de de Schelde" Operatie „Switchback", barre strijd om West Zeeuwsch- Vlaanderen Britse bergtroepen landden op Zuid-Beveland Tweehonderdvierentachtig stukken geschut bombardeer den Vlissingen Tijdens bittere strijd om Wcstkapelle lëek het alsof de zon stilstond Een sober verhaal, deskundig geschreven, voorzien van overzichte lijk kaartenmateriaal, verlucht met vele foto's. Een Brits strateeg heeft de barre gevechten in Zeeland „één van de grimmigste beel den uit het hele invasie-panorama" genoemd en er aan toegevoegd: „Er kan maar weinig twijfel over bestaan, dat Montgomery deze taak zo lang mogelijk heeft uitgesteld". En de eerste officiële com mentaren van de Amerikanen op de gang van zaken waren zo ver bitterd, dat generaal Eisenhower zelf moest ingrijpen om een enigs zins rustiger versie gepubliceerd te krijgen. Dit alles wordt open hartig door Thomson behandeld. Wij zijn verheugd deze boeiende historie aan onze lezers te kunnen aanbieden. Pastoor Schneiders legde eerste steen Pastoor B. J. M. Schneiders te Kwa- dendamme heeft vrijdagmiddag de eerste steen gelegd voor het nieuwe verenigingsgebouw aan de Kerklaan, naast de katholieke kerk van Kwa- dendamme. Het gebouw, dat een uit gaaf vergt van circa 120.000, wordt gedeeltelijk gefinancierd door de be volking en gedeeltelijk door 't Ram penfonds. Het nieuwe verenigingsge bouw, dat in de plaats komt van het inmiddels reeds gesloopte oude ver gaderlokaal, zal omstreeks mei 1959 in gebruik worden genomen. Uit het Rampenfonds zal een bedrag van circa 25.000 beschikbaar wor den gesteld voor deze bouw. Het res terende bedrag van bijna 100.000 moet door de parochieleden worden opgebracht, hetgeen middels een obli gatielening a drie procent reeds voor iets meer dan de helft bijeen is ge bracht. Verwacht wordt, dat de be langstelling voor de lening nog zal toenemen, temeer omdat het hier een algemeen belang geldt. De r.-k. kerk van Kvvadendamme, die het nieuwe Verenigingsgebouw zal exploiteren, komt overigens in de toekomst jaar lijks voor grote uitgaven te staan. De exploitatiekosten zullen ruim 6000 per jaar bedragen, zo deelde de secretaris van de bouwcommissie, de heer J. Uitterhoeve mede. tijdens de eerste steenlegging van gister middag. Hij deea een beroep op de gemeente Hoedekenskerke om te zij ner tijd een bijdrage te verlenen. In het nieuwe Verenigingsgebouw komt een grote 17 meter lange en 10 Vz meter brede zaal voor uitvoe ringen. feestavonden en dergelijke. Zij biedt plaats aan 250 personen. Voorts is er een ruime foyer gepro jecteerd van 10 bij 7 meter. Op de eerste etage wordt een 10 meter lan ge en 7 meter brede zaal ingericht voor de jeugdclubs. Het gehele pro ject worclt gebouwd door de firma Geus en Rijk te Heinkenszand naar een ontwerp van architect J. C. P. Loonen te Breskens. Namens de bouwcommissie sprak de heer M. Steijn een kort openings woord. waarna hij de troffel in han den stelde van pastoor Schneiders. Deze bracht een herinnerïngssteen aan. In een speeehje wees de pastoor nog op het grote belang van een mooi verenigingsgebouw voor de dorpsgemeenschap. Burgemeester mr. H. J. M. Stieger bood zijn felicitaties aan, waarna de heer Uitterhoeve de exploitatie van het gebouw onder de aandacht van de aanwezigen en meer speciaal het gemeentebestuur van Hoedekensker ke bracht. (Foto P.Z.C.) WEGENS GERINGE ANIMO Huurder krotwoning betaalde teveel De raad van Ond-Vossemeer besloot in zijn vergadering van vrijdagmor gen onder leiding ran burgemeester mr. J. J. Versluys, om in verband met de geringe animo, in oktober 1959 van de gelegenheid gebruik te maken om uit de Zeeuwse Muziek school te treden. Het rapport van de districtsopzichter voor bouw- en woningtoezicht over de toestand van perceel Ring 20, deed enige stof opwaaien. Men kwam na melijk tot de conclusie, dat dit huis niet meer dan een krot is, terwijl de weekhuur 6,25 bedraagt. De heer L. Istha (p.v.d.a.) drong er op aan, de op grond van de laatste huurverho ging ontvangen huur terug te beta len. Besloten werd de huurder er op attent te maken, dat een gedeelte van de huur op aanvraag terugbetaald wordt. De woning zal worden afge broken. Bij de Bank van Nederlandse Gemeenten werd een kasgeldlening aangegaan van 125.000,Het maximum krediet in rekening-cou rant zal in 1959 100.000 bedragen. Voorts werd besloten invoering van een nieuwbouwverordening. Ter verbreding van de Achterweg kocht men van een zestal personen de halve sloot langs deze weg aan, voor de prijs van 1,Met het rio- leren en dempen van de sloot is reeds een begin gemaakt. Een tweede grondaankoop betrof een perceel aan de Van Kooimanstraat voor woning bouw. De 2880 m2 kosten 15816, In deze hoge prijs is de landbomv- schuur van de eigenaar de lieer P. Schoep begrepen. Aan de heer L. Vroegop verkocht men 132 m2 aan de Bonenblokstraat voor 8,per ro2. De federatie van verpleeginrichtin gen voor langdurige ziekten kreeg een subsidie ran 2,50. De heren L. Istha en J. Aarnöudse verklaarden zich tegen de subsidie van 5 cent per boek aan de drie plaatselijke biblio theken, om .daarmee tot uitdrukking te geven, dat het subsidiebeleid ver sobering behoeft. De commissie tot wering vair,school verzuim werd aangevuld met de le den J. van der Tak en I. J. van Gor- sel. Herbenoemd werden de leden J. A. Roggeband, P. van Driel en J. Boonman. De bestaande verkeers moeilijkheden in de Achterstaat zul len opgelost worden door het instel len van eenrichtingsverkeer. Op voorstel van de heer Istha ging men tenslotte nog in besloten zitting. EISENHOWER MONTGOMERY

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7