Bedrijfsgeneeskundige „De Schelde" jubileerde dienst van i'tfl Zeeuwse Almanak TIP VAN BÖOTZ bouwvakartikelen VERVROEGDE „KERSTSFEER" DOOR STROOMSTORING Verkoudheid GEDEPUTEERDE C. PHILIPSE VOOR C.H.U. OVER DELTAPLAN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 20 DECEMBER 1958 Schelde-directie door vele instanties gecomplimenteerd Koninklijke onderscheiding voor haofdverbandmeester De directie van „De Schelde" te Vlissingen recipieerde wijdag- middag in het Scheldekwartier, dat ditmaal behalve met bloe men ook was versierd met enke le oude aanplakbiljetten, een paar statistieken, een verzame ling veiligkeidsbrillen enz. Deze voorwerpen hadden betrekking op de arbeid van de bedrijfsge neeskundige dienst, die vijftig jaar bestond. Dit laatste was aanleiding om een feestelijke re ceptie te houden, te meer omdat het initiatief van de toenmalige Scheldedirectie later algemeen is nagevolgd. Binnenkort zal ?elfs voor grote bedrijven zo'n iienst wettelijk verplicht ge steld worden. Nadat mr. H. van Andel een inleidend woord had gesproken, begroette de voorzitter van de Schelde-directie, de heer J. W. Hupkes, de talrijke geno digden, onder wie zich bevonden een vertegenwoordiger van de minister van sociale zaken en voorts vertegen woordigers van het provinciaal be stuur, gemeentebesturen en tal van instituten en organen. Een voorbeeld De heer Hupkes wees er op, dat De Schelde en in het bijzonder haar di recteur mr. Jan Smit, in 1908 aan alle bedrijven een voorbeeld gaf door het instellen van een geneeskundige dienst. Er was in die dagen een so ciale strijd gaande. Mr. J. Smit be hoorde tot degenen, die vooruitzagen en die niet wilden afwachten. Thans is die strijd geëindigd in een periode van samenwerking. De lei ding van de geneeskundige dienst werd destijds toevertrouwd aan dok ter A Staverman, die geassisteerd werd door hoofdverbandmeester van Bimmel. Dank zij hen beantwoordde de dienst direct aan hoge eisen. Na gememoreerd te hebben, dat er thans een wettelijke regeling voor de be drijfsgeneeskunde komt, constateerde spreker dat zo'n dienst niet enkel is ingesteld voor hulp bij ongeval en ziekte. Verwacht wordt, dat de we tenschappelijke geschoolde krachten zullen zoeken naar alles wat de gees telijke en lichamelijke gezondheid van het personeel kan bevorderen. Twee concrete opdrachten, gaf de heer Hupkes. Hij verzocht aandacht voor het verminderen van het aantal verzuimde werkuren door ziekte en hij vroeg naar middelen ter voorko ming en bestrijding van doofheids verschijnselen onder het personeel. Spreker zegde tenslotte alle instan ties, die met de bedrijfsgeneeskundi ge dienst samenwerkten alle me dewerkers hartelijk dank. Overzicht Daarna was het woord aan dokter J. Stumphius, hoofd van de bedrijfsge neeskundige dienst, die een historisch overzicht gaf en die daarbij ruim ge legenheid had te wijzen op het voor komen van ongevallen door het be vorderen van de veiligheid. Sedert de oprichting van de dienst populair genoemd „de verbandkamer" zijn ruim een miljoen personen in eerste behandeling genomen. Spreker noemde de namen van de art sen G. Sissingh (overleden), dr. P. C. Kraan, dr. M. Schreuder en de heer J. H. Verdonk (Personeelszaken). Hij constateerde, dat de dienst grote ..goodwill" heeft in het bedrijf. De heer Stumphius verzekerde ten slotte zich gesteund te weten door de directie en het gehele personeel, dhr. M. Kuil. door dhr., H. Doelemari namens de Mij. tot Bevordering van de Geneeskunst, door de heer H. Wouters namens de Ned. Vereniging voor Sociale Geneeskunde, door me vrouw Lamaison-v. d. Berg namens de kring Walcheren van de Mij tot Bevordering van de Geneeskunst, en door prof. dr. P. R. Michaël, als voorzitter van de commissie van ad vies uit de Soc. Verzekeringsbank. ONDERSCHEIDING De burgemeester van Vlissingen mr. B. Kolff volstond niet met het aan bieden van gelukwensen alleen. Hij deelde mede, dat het HM. de Ko ningin had behaagd aan de heer M. D. P. Liebers, thans hoofdverband meester bij de bedrijfsgeneeskundige dienst van De Schelde de ere medaille in goud verbonden aan de Oranje Nassau-orde te verle nen. De burgemeester speldde de me daille aan de heer Liebers persoonlijk op de borst (levendig applaus). Vermelden we tenslotte nog, dat het jongenskoor van de bedrijfsschool een tweetal liederen zo fris en opgewekt zong, dat er een derde lied als toegift moest volgen. De heer Hupkes sloot het officiële gedeelte va nde bijeenkomst, waarna een verversing werd geserveerd. Ruiterdag op Walcheren Vandaag (zaterdag) houdt de lande lijke ruiterverenjging Oranjezon uit Vrouwenpolder een ruiterdag, waar aan ook de landelijke rij vereniging en Walcheren en Noord-Beveland deelne men. De ruiters verzamelen des mor gens óm half tien bij de boerderij Zeeduin te Oostkapelle. Vandaaruit wórdt om tien uur vertrokken voor een wandeltocht in de richting Vrou wenpolder. 's Middags wordt een lichte en een zware cross gereden, met als begin punt de molen te Vrouwenpolder. Eerst wordt de cross gelopen. slot van pag. 1 rijden. Het bloksysteem voor de be veiliging valt daar evenwel buiten, zodat de Spoorwegen het te gevaar lijk achtten om de treinen dan toch te laten rijden. Ook de provinciale stoombootdien. sten ondervonden enige vertraging daar de aanleginrichtingen elek trisch bediend worden. Zo vielen op het traject Vlissingen-Bres- kens de boten van 16.50 uur uit Breskens en van 17.20 uur uit Vlissingen uit, maar de achter stand die hierdoor in het vervoer ontstond, kon betrekkelijk snel worden ingehaald. In Middelburg ontstond enige ver traging in zowel het weg- als het scheepvaartverkeer, toen de ver- bindingsbrug over het Kanaal door Walcheren die juist half was opengedraaid niet direct weer gesloten kon worden. Voor de industrieën en bedrijven in Zeeland leverde deze stroomstoring vanzelfsprekend schade op, zoals bij voorbeeld bij de N.V. Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen. OKTElt J. STUMPHIUS „goodwill" in bedrijf... (FOTO P.Z.C.) Andere sprekers Vervolgens werden gelukwensen aan geboden namens de minister van so ciale zaken door mr. P. H. Valent- goed, voor het provinciaal bestuur door mr. A. J. v. d. Weel, voor het gehele personeel van De Schelde door het lid van de Ondernemingsraad, van neus. keel of borst, snuift en wrijft U weg met VAN iwin TOT EREBURGER. De oud-Aardenburger, de heer D. van der Wiel, is benoemd tot ereburger van de Amerikaanse stad New Orle ans. De heer Van der Wiel, kapitein bij de Rotterdamse Lloyd, kreeg bij die gelegenheid de gouden sleutel van de stad aangeboden. Mevrouw Van der Wiel, de moeder van de nieuwe ERNST... Het wordt nu ernstlieve mensen, met de voorbereidingen voor het kerstfeest. Het is vandaag al zater dagmoet ge rekenen en zo ge eke- nen kunt, zult ge beseffen dat het kort dag is. Dat is te nierken ook; huismoeders snellen gepakt en ge zakt door de straten der Zeeuwse steden en dorpen huisvaders be- wegen zich gebukt onder kerstbomen van velerlei formaat als groteske ver schijningen in diezelfde straten en gemeentebesturen laten advertenties verschijnen, waarin zij bekend malcen op welke 'dagen de gemeentelijke kantoren gesloten zullen zijn. Want ook' dat is een gecompliceerde zaak, nu we in feite met vier vrije dagen rekening moeten houden. Vier dagen s'parregroen en dennetakken, kaars licht en kbnijnenvlees, op bezoek en bezoek ontvangen en weer sparre- groen en nog meer dennetakken en dan nog één konijneboutje, nog één, laatste zachtflakkerenüe kaars en wanneer die dan uitgeblazen is, zal het zo ongeveer wel maandag zijn, moet ge maar rekenen. En zo ge re kenen kunt, zult ge weten dat het dan weer hoog tijd wordt om het beslag te maken voor de oliebollen en de appelflappen of voor de olie koppen en de appelbollen net naar je gewoon zijt, naar het bij uw thuis ■aditie is en, lieve mensen, wan eer ge dat allemaal in ogenschouw •eemt, zult ge het met ons eens zijn, ■Jat het nu ernst wordt om de voor bereidingen serieus ter hand te ne men... ereburger van de stad in de Verenig de Staten, is nog steeds in Aarden- burg woonaebtig. KANARIES. Op de internationale vogeltentoonstel ling te Antwerpen heeft de IJzendijk- se kanariekweker, de heer L. Jaumot- te, of althans de dioor hem gekweekte kanaries opmerkelijke successen geboekt. Met een stroogele kanarie behaalde hij een eerste prijs met 84 punten en een tweede prijs met 75 punten. Een door hem gekweekte zalmkanarie ging eveneens met een eerste en een tweede prijs met res pectievelijk 81 en 79 punten naar huis. Tenslotte sleepte hij met een Put ter nog vier tweede prijzen in de wacht. Dit in gezelschap van ruim duizend vogels, die uit België, Ne derland, Frankrijk en Engeland waren ingezonden. SUIKER. Van de kanaries naar de suiker is maar een stapje: een uitstapje naar de coöperatieve suikerfabriek te Din- teloord maakte de afdeling Sint-Phi- Iipsland van de Z.L.M. Het gezelschap maakte vanzelfspre kend een rondgang door de fabriek; hier konden de agrariërs in ogen schouw nemen, hoe de door hen ge teelde suikerbieten worden verwerkt. Vanaf de losplaats tot en met de sui ker. KOORBEZOEK. Het ziekenhuis in Sluiskil kreeg aan genaam bezoek: het dameskoor van Westdorpe kwam verschillende liede ren voor de zieken zingen, die dit uiteraard bijzonder waardeerden. De dames van het koor brachten voor iedere zieke een traktatie mee. LAMMETJE. Tenslotte een wat verlaat bericht. Het werd eerst nu gemeld, maar desondanks de moeite van bet ver melden waard: bij de heer V. Haak te Hoek is op 9 december J.I., een lammetje geboren. En dat is het lammetje maakt het goed wel bijzonder vroeg, heeft men ons verzekerd. Kalh. Hoger'Gnderw. fonds en het_Und._Secr. v.d. Kalh. Actie Nederland.? vanaf heden: 5 ioo(M:%eMóu$scmmdett 5 wxmfuH/zett F. 225.000.- aan prijzen Winkeliers kenbaar aan „SUS"-raambiljetten in alle plaatsen Giro: 4028 „SUS" ROTTERDAM. F. 1.- per stuk. leder lot heeft 5 coupons. Elk lot trekt 5 x mee. In 5 kleuren verkrijgbaar (zolang de voor raad strekt). 303, Rot,er£lamT*teïrVr80b-6b000^^ Tekort van 11 mille op begroting Krabbendijke Behalve enkele onbeduidende monde linge schermutselingen tussen de raadsleden onderling, is de benande- ling van de gemeentebegroting voor 1959 tijdens de vrijdagavond gehou den raadsvergadering van Krabben dijke vrij vlot verlopen. Zoals dat in vele gemeenten het geval is, hebben B. en W. van Krabbendijke de begro ting niet met gewone middelen slui tend kunnen maken. Voor een bedrag van f 11.669,72 moesten de algemene reserves worden aangesproken. Hier door kon de gemeentebegroting 1959 die verder een post onvoorziene uitgaven vermeldt van f 3000.slui tend worden gemaakt. Vrouw in Goes verbrijzelde voet onder wiel van bus Doordat zij kwam te vallen voor een rijdende bus nabij „De Tol" te Goes, raakte de 42-jarige mevrouw A. K.-H. uit 's-Gravenpolder vrijdagmor gen om half elf met baar linkervoet onder het rechtervoorwiel. De voet werd daarbij verbrijzeld. Mevrouw De K. werd in het ziekenhnis „St. Jo anna" opgenomen. Het slachtoffer was met de bus van de A.M.Z. van 's-Gravenpolder uit naar Goes komen rijden. Omstreeks half elf stapte zij aan „De Tol" uit, waarna zij over het trottoir verder liep. Toen de bus met zijn voorwielen ter hoogte van mevrouw De K. was gekomen, kwam deze te vallen. ENKELE ASPECTEN BEHANDELD Binnenkort commissie voor een vaste oeververbinding „De gevolgen van de uitvoering van het Deltaplan zullen met name voor het protestantse volksdeel In Zee land een grote inspanning vergen om het specifieke Zeeuwse karakter te bewaren". Deze woorden sprak de heer C. Philipse, lid van Gedeputeer de Staten van Zeeland, op een druk bezochte bijeenkomst van de Chris- telijk-Historische Unie te 's-Heer Arendskerke. In zijn rede belichtte de heer Philip se enkele aspecten van het Delta-plan vanuit een economische en een gees telijke gezichtshoek. Spreker was er van overtuigd, dat de uitvoering van het plan grote kansen voor de Zeeu wen biedt. Op enkele bijzondere as pecten ging de Gedeputeerde nader in. Dat het provinciaal bestuur dè werk groep Deltazaken in het leven heeft geroepen, blijkt in de praktijk een goede greep te zijn geweest. Reeds op het ogenblik, nu de uitvoering van de werken nog in een beginstadium verkeert, wordt men al voor grote problemen gesteld. Spr. noemde in dit verband de afsluiting van de oe np voos eixe dao Ambtenaar in Kortgene wilde verkeerde bruid „verstrekken" De 27-jarige Canadese Nederlander Henk de Vos, afkomstig uit Co- (ijnsplaat, zal zijn reis naar zijn geboorte streek niet licht verge ten, want bijna was hij naar zijn tweede va derland teruggekeerd met de verkeerde bruid aan zijn arm. Toen hij enkele jaren geleden □aar Canada emigreer de liet Henk de Vos in Colijnsplaat zijn meisje achter, de 24-jarige Ca- trien Karman, met de belofte haar zo spoedig nogelijk te komen ha len. Welnu, wat die be lofte betreft, klopte het wel, maar bijna was de emigrant buiten zijn wil overigens met een ander meisje uit Colijnsplaat getrouwd! Opgewekt toog het toe komstige echtpaar De Vos-Karman naar het gemeentehuis in Kort gene, waar de ambte naar van de burgerlijke stand de huwelijksak ten ter ondertekening aan bruid en bruidegom voorlegde. Op dat mo ment werd de „fatale" vergissing begaan want Henk de Vos kreeg de akte van een zekere 21-jarige Maria Ver burg voorgelegd, die op dezelfde dag In het hu welijksbootje zou stap pen. Zonder blikken of blozen zette de Canade- se-Nederlander zijn handtekening, waarme de hij dus officieel in de eent was verbonden met een ander meisje dan zijn bruid! Geluk kig werd de vergissing binnen enkele minuten ontdekt, zodat er geen advocaten aan te pas moesten komen om gronden te vinden voor een eventueel echt scheidingsproces Henk de Vos werd toen alsnog met zijn daad werkelijke bruid in de echt verbonden. Zandkreek die het nodig maakt, dat voor de suering van de omliggende polders niet minder dan zes gemalen moeten worden gebouwd. De vraag rijst hier onmiddellijk wie de kosten hiervan zal dragen. Gedeputeerde Staten moeten een oplossing zien te vinden. Spreker memoreerde ook de ziens wijze van het provinciaal b- tuur over de z.g. middenweg door het Deltagebied. Tegenover een ge vestigde voorkeur voor de Zoom- weg moet de belangrijkheid van deze verbinding steeds weer be pleit worden. De weg, die gepro jecteerd is vla Sehouwen-Duïve- Jand over de lijn Kats-'s-Heer Hen drikskinderen-EUewoutsdijk zal met een vaste oeververbinding naar Terneuzen misschien een nieuwe schakel vormen tussen de Hollanden,België en Noord-Frank rijk. Het ligt in de bedoeling om binnenkort een commissie in het leven te roepen voor de bestude ring van de mogelijkheden van een vaste oeververbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen. Wat de veiligheid van de Inwoners betreft, kon de heer Philipse opmer ken, dat naar de mens gesproken, de ze is herleid tot een aanvaardbaar risico; men moet er zich nu eenmaal van bewust zijn, dat men in Zeeland onder de waterspiegel leeft. DIJKSVERHOGINGEN Naast de Deltawerken, zullen ook uit gebreide dijksverhogingen langs de Westerschelde moeten worden uitge voerd. Hiermee is nog slechts een be scheiden begin gemaakt. Het grote struikelblok voor de betreffende wa terschappen is de onzekerheid over de grootte van de rijksbijdragen voor deze werken. Vast staat, dat deze waterbouwkundige voorzieningen be dragen vergen, die onmogelijk door de waterschappen zelf bekostigd kun nen worden. Sprekend over de gevolgen voor de mentaliteit van de bevolking vreesde de heer Philipse een nadelige invloed van de toeristenstroom, die straks Zeeland zal .binnenvallen. Gelukkig kon hij gewagen van het feit, dat de kerken hiervoor een open oog heb ben. Uiteraard heeft het provinciaal be stuur ook een grote verantwoordelijk heid voor het behoud van de oester- en mosselcultuur. Met alle kracht zal dan ook de aanleg van een proefbas- 6in in het yeerse Gat bepleit worden. Bij de gedachtenwisseling over de re de kwam vanzelfsprekend het Sloe- plan nog aan de orde. De heer Phi lipse was van oordeel, dat hier grote kansen liggen voor de industrie. Ui teraard zal de gemeente 's-Heer Arendskerke ook wel een graantje hiervan meepikken. Wethouder M. Schipper van 's-Heer Hendrikskinderen sloot de bijeen komst. Bij de N.V. Vitrite Fabriek in Middelburg kon de grootste scha de voorkomen worden door onmid. dellijk de eigen noodvoorziening in te schakelen, waardoor de kostba re glasovens in bedrijf gehouden konden worden. Het uitvallen van deze ovens is voor het bedrijf fu nest. Weliswaar kon de produktie gedurende de storing niet voortge zet worden, waardoor het bedrijf enkele duizenden guldens schade leed. De ziekenhuizen hebben weinig last ondervonden van de storing. In de meeste gevallen hebben deze instellingen een eigen stroom voorziening. „Hansweertse" schipper in Amsterdam aan de zwier Van 3000 nog drie tientjes over... De 37-jarige schipper IV. B. uit Zand- voort, die zoals gemeld in de nacht van woensdag op donderdag zijn in de haven van Hansweert liggend schip „Dany" in de steek had gela ten met medeneming van f 3000. is in de loop van vrijdag door de Am sterdamse recherche gearresteerd. Het is gebleken, dat de man donder dagmorgen vroeg met zijn 14-jarig zoontje op de trein in Kruiningen is gestapt naar Amsterdam. Aan het Centraal Station gaf B. zijn zoontje de raad zich bij een tante in de hoofdstad te vervoegen, terwijl hij zelf op cafébezoek ging. Nadat hij de gehele avond en nacht aan de zwier was geweest, werd B. in de loop van vrijdagmorgen in een Am sterdams logement aangehouden. Hij had toen nog dertig gulden in zijn bezitHet wordt zeer wel moge lijk geacht, dat de schipper eerder een gedeelte van het geld heeft op gemaakt. Men leidt dat af uit een brief, die hij voor zijn werkgeefster, de rederij N.V. „Anthra" van A. Maes en Co. te Antwerpen, heeft ach tergelaten. B. schreef daarin, dat hij de vlucht nam uit angst voor moei lijkheden met zijn patroon. Verenigingsgebouw in Noordgouwe geopend Vrijdagavond is te Noordgouwe het nieuwe verenigingsgebouw geopend. Na een welkomstwoord door de voor zitter van de Culturele Vereniging, de heer M. J. Kosten, voerde de bur gemeester van Noordgouwe, de heer N. A. van Wijk, het woord. De to neelvereniging „Het Gcuwse mas ker" bracht voorts „De familie Greorg" voor het voetlicht. Dit stuk in drie bedrijven van Wijnard Brow ne, werd op verdienstelijke wijze ge speeld. De heer Kosten bood de to nelisten aan het einde van de avond een kerstpresentje aan, waarna het talrijke publiek nog geruime tijd ge zellig bijeen bleef. (Advertentie) SENSATIONEEL IN PRIJS EN KWALITEIT ZEISS MOVIKON 8 FILMCAMERA EERST 450,'— NU 289/ Met de kerstdagen nog een eigen filmcamera. VANDAAG Middelburg - Schouwburg: „De tijger valt aan", 20 uur, 14 jaar; Electro: „Het leven begint bij 16", 19 en 21.15 uur, 14 Jaar; Nederlands Koffiehuis: vergadering AJt -kiesvereniging, 13.45 uur; Groenewegen; vergadering Kon Ned. Atletiek Unie, 19 uur. Kantine P.Z-E.M reactiveringsavond Walcher- se Zweelvliegclub, 20 uur. Vlissingen - Aihambra: „Het verdachte huis", 19 en 21 uur, 14 Jaar; Luxor „Moord In code". 19 en 21 uur. 18 j.; Kunsthandel Bikker: tentoonstelling kunstkring ..Het Zuiden"; Concertge bouw; toneelavond S H.V 20 uur; Delta: optreden „Les rats des Saint- Germain", 20 uur. Goes Grand- „Stoottroepen in de aan val", 19 en 21 uur, 18 Jaar. Westkapelle Westkapelle Herrijst: her opvoering „De Boemelbaron", 19.30 uur- Oost-Souburg De Zwaan: uitvoering kinderkoor „Zuiderstemmen", 20 u. MORGEN Middelburg Schouwburg: als vandaag, 14.30 en 20 uur, 14 Jaar. Electro: als vandaag. 15-30, 19 en 2115 uur, 14 jaar Vlissingen - Aihambra- als vandaag. 15, 19 en 21 uur, 14 Jaar; Luxor; ais van daag, 15, 19 en 21 uur, 18 jaar. Goes - Grand: „Heuvels ln vlammen", 15 uur, 14 jaar; „Stoottroepen ln de aanval", 19 en 21 uur, 18 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2