HOFNAR rnrnra Loonsverhoging vooral gewenst voor minst-draagkrachtigen HOFNAR Oplossing huurprobleem: eerst drastische verlaging bouwkosten NEDERLANDSE DAGBLADPERS VIERDE 50-JARIG BESTAAN GROTE BUIT VAN INBRAAK BIJ JUWELIERSZAAK TERECHT VON BRENTAN0 VERZOCHT ULTIMATUM IN TE TREKKEN de winner, ook in kleine sigaren VRIJDAG 19 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 WAARNEMEND VOORZITTER VAN N.V.V. De waarnemend voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, is giste ren in de hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. nader ingegaan op enkele problemen, die in ons land leven. Als er ruimte is in de nationale economie voor loonsverhoging moet deze primair worden aangewend voor verruiming van de consumptie voor de minst draagkrachtigen. Het N.V.V. kan de eerstkomende tijd geen medewerking verlenen aan huurverhoging. Ter oplossing van het huurprobleem moet allereerst een drastische verlaging van de bouwkosten aan de orde komen. Het N.V.V. is voor spoedige totstandkoming van de algemene weduwen- en wezenvoorziening. Het vakverbond rekent e rop, dat de minister van sociale zaken zo spoedig mogelijk een wetsontwerp tot herziening van de invaliditeitswet zal indienen. In Nederland moet een begin worden gemaakt met arbeidstijdverkor ting. De heer Roemers wijdde ook aan dacht aan de boycot van de goedko pe vlaggen. „Wij willen niet de be-, zorgdheid verzwijgen, die ons bij ken nisneming van het vonnis van de president van de Amsterdamse recht bank in het bijzonder heeft bekro pen. Immers, wanneer dit vonnis zou voortspruiten uit het geldende recht, waarover wij ons thans geen oordeel willen aanmatigen, dan zou het ge volg zijn, dat het stakingsrecht in Nederland zoal niet geheel opgeheven dan toch in zeer aanzienlijke mate beperkt is. Zulks achten wij onver draaglijk." Met betrekking tot de kabinetscri sis zei spreker: „Het N.V.V. draagt geen politieke verantwoordelijkheid. Maar dat wil geenszins zeggen, dat het niet geïnteresseerd is in de wij ze waarop de bestaande kabinetscri sis zal worden opgelost. Het N.V.V. zal tegenover iedere regering, van welke politieke samenstelling dan ook, bereid zijn een constructieve po litiek te voeren. Deze constructieve politiek sluit echter zo nodig scherpe kritiek op het regelingsbeleid niet uit. Aan die kritiek heeft het in het bij zonder in het jongste verleden niet ontbroken." De heer Roemers herinnerde aan het commentaar op de advies-aanvrage welke de regering had gericht tot ae Sociaal Economische Raad met be trekking tot afschaffing van of be- Twee onechte EI Greco's als echt aangeboden? Prof. dr. W. Proentjes, eriminilogisch deskundige van het gerechtelijk la boratorium te Den Haag heeft twee schilderijen in onderzoek, die vorige maand als El Greco's aangeboden zijn, een voor f 100.000 en één voor f 250.000. De doeken zijn eigendom van een Amsterdams textielhandelaar die er enkele jaren geleden een certi ficaat van echtheid op Inreeg van de kunstkenner Fr. H. Vorige maand bood de textielhande laar de schilderijen aan bij een Am sterdamse verzamelaar. Deze kreeg doeken van een dergelijke waarde meestal niet „zomaar" aangeboden. Hij waarschuwde de justitie, waarna de substituut-officier van justitie, mr. H. G. van Eberdingen te Amsterdam, de zaak in onderzoek heeft genomen. Het zou inmiddels vrijwel vaststaan, de schilderijen niet echt zijn, maar op eén enigszins stuntelige wijze wer den vervalst. Op bijna dezelfde wijze zijn enige tijd geleden een „Renoir" en enkele an dere schilderijen van „Franse mees ters" door deze zelfde kunstkenner H. voor „echt" verklaard. Ze bleken in de handel gebracht te zijn door en kele kunsthandelaren uit Dieren en een restaurateur uit Baarn. Deze heeft toen voor de politie een beken tenis afgelegd. Een verzamelaar uit 's Heerenberg was het slachtoffer. Deze zaak zal in januari te Arnhem worden berecht. Veteranenlegioen wijst beschuldigingen van de hand Het Veteranenlegioen Nederland wijst in een verklaring met klem alle beschuldigingen van de hand, die de In het „oud-strijders legioen" ver enigde uitgetreden leden de laatste tijd aan zijn adres hebben gericht. De oud-strijders, die zich zoals reeds eerder gemeld uit de gele deren van het V.L.N. hebben terug getrokken, beschuldigen een aantal leden van het legioen ervan, dat de zen deel uitmaken van een lande lijke geheime organisatie, die onder de naam „De Anjer" allerlei onder mijnende acties zou willen voeren. Een van de uitgetreden leden, de heer J. Kochheim uit Zeist, keerde zich in dit verband tegen het hoofd bestuurslid, mr. W. J. Spanjaard, die daarop een aanklacht wegens smaad indiende. Het hoofdbestuur van het V.L.N. zegt zich geheel van deze affaire te dis- tanciëren aangezien het van mening is dat deze aangelegenheid uitslui tend de heer Kochheim en mr. Span jaard aangaat. Enkele dagen geleden wees het V.L.N. reeds alle beschul digingen met betrekking tot „De An jer" van de hand. Bestuursleden ver klaarden toen nimmer tevoren van deze organisatie gehoord te hebben. Het hoofdbestuur deelt tevens mee dat tot nu toe in het geheel 365 leden voor het V.L.N. hebben bedankt. Vertegenwoordigers van het nieuw opgerichte „oud-strijders legioen" zijn echter van mening dat dit aan tal met name in Zuid-Holland en Zeeland veel groter is. perking van subsidies op melk en woningbouw, waardoor net gevaar van verhoging van melkprijs en hu ren ernstig dreigde. „Wij hebben nimmer bezwaar ge maakt tegen de advies-aanvrage op zich zelf. Wij hadden kritiek op vorm en inhoud van de aanvrage, wij za gen daarin het gevaar van een nieu we eenzijdige bestedingsbeperking, die ons sociaal niet rechtvaardig en economisch niet doelmatig voor kwam. Vandaar dat wij meenden, in alle duidelijkheid en onmiddellijk „neen" te moeten zeggen, een „neen" dat wij daarna nog enkele malen hebben moeten herhalen." „Het spreekt wel vanzelf, dat wij bij de verdere besprekingen in de Sociaal Economische Raad er nauw keurig op toe zullen zien, dat bij óe oplossing van de bestaande proble men het sociale evenwicht, dat wij als voorwaarde stellen voor onze constructieve medewerking, in acht zal worden genomen. Dat evenwicht heeft ook een rol gespeeld bij het onderwerp waar op in de Tweede Kamer de poli tieke bom is gebarsten. Wij hopen vurig, dat in de thans ontstane situatie de samenwer king met de twee andere bona fide vakcentrales, K.A.B. en C.N. V., bewaard zal kunnen blijven", aldus de heer Roemers. Conferentie te Genève geschorst Op de conferentie over het voorko men van onverhoedse aanvallen, die te Génève wordt gehouden, heeft men zich donderdag beraden over de tekst van het slotcommuniqué. Zoals be kend zijn beide partijen het op deze conferentie nimmer eens geworden over de agenda, In het communiqué wordt een op somming gegeven van de data van de zittingen, de deelnemers, de documen ten en de voornaamste verklaringen. De conferentie heeft bijgedragen tot de verduidelijking van de standpun ten der verschillende partijen, zo wordt gezegd. Alle documenten en verslagen zullen worden overgedra gen aan de Verenigde Naties. De deelnemers zijn overeengekomen de conferentie te schorsen voor een kerstvakantie en om de partijen de gelegenheid te geven rapport uit te brengen bij hun regeringen, aldus het communiqué, waarin tenslotte nog de wens wordt uitgesproken op een zo spoedig mogelijke hervatting der be-' sprekingen. De Vereniging „Nederlandse Dag bladpers" vierde donderdagmiddag in het koninklijk instituut voor de tropen haar 50-jarig bestaan. De voorzitter, drs. W. van Norden, zei in een toespraak onder meer, dat het krantenbedrijf een niet-onbe- langrijke sector van de economi sche activiteit van ons land vormt. Er is ongeveer 300 miljoen gulden geïnvesteerd in de machines en ge bouwen, waarmee en waarin alle Nederlandse kranten worden ge drukt. De totale omzet overschreed het vo rig jaar 200 miljoen gulden. Drs. Van Norden zei dat het bedrijfs- NA SIMPELE VERKEERSOVERTREDING Vier mannen werden gearresteerd Een simpele verkeersovertreding van de bestuurder van een auto en de be roepshalve nieuwsgierigheid van twee agenten in burger, die de wagen aan hielden, hebben er toe geleid, dat de Amsterdamse politie nagenoeg de ge hele buit sieraden ter waarde van circa 80.000 gulden van de grote inbraak in de juwelierswinkel van de gebroeders Breen op de Nieuwendijk in de nacht van 29 op 30 oktober in haar bezit heeft gekregen. De recherche heeft in verband met deze grote „krajk" vier mannen, de 34-jarige bestuurder J. L., de andere inzittende van de wagen, de 65-jarige koopman A. S. en voorts de 28-jarige loswerkman A. T. en de 26-jarige zee man A. de V., aangehouden. Allen zijn bekenden van de politie. Er wor den in deze zaak nog meer arresta ties verwacht. Tijdens een verkeerscontrole zagen de agenten een auto, die geen rich ting aangaf en op gevaarlijke wijze een uitrit uitkwam. Zij hielden de wagen aan, controleerden op de ge bruikelijke wijze de papieren en lie ten tevens hun ogen over de inhoud van de wagen gaan. Op de achter bank stond temidden van andere pak ken, een grote kartonnen doos. Toen een der agenten er in keek zag hij tot zijn verbazing een gro te hoeveelheid gouden en zilveren ringen, voorts armbanden, broches en horloges. Dit kwam hem ver dacht voor. Het tweetal werd mee genomen en de doos met zijn kost bare inhoud werd in de kluis van het hoofdbureau opgeborgen. De foto toont de heer en mevrouw Breendie de gestolen voorwerpen be- 1 kijken op het hoofdbureau van poli tie in Amsterdam. Directeur van Nederlands Zuivelbureau neemt ontslag Op zijn verzoek is aan de heer H. Dorlas om persoonlijke redenen eer vol ontslag verleend als directeur van het Nederlands Zuivelbureau. Het bestuur van dit bureau heeft de ze aanvrage met leedwezen aanvaard met dank voor de door de heer Dor las bewezen belangrijke diensten. Vernomen wordt, dat de heer Dorlas zich bereid heeft verklaard zijn func tie te blijven waarnemen totdat een nieuwe directeur zal zijn gevonden. doel van de personderneming niet alleen het nastreven van rende ment, van exploitatiewinst is. Men mag zelfs zeggen, dat deze op zich zelf hulpmiddel, zij het ook een on misbaar hulpmiddel, is voor een ander verderstrekkend en buiten de grenzen der onderneming lig gend doel: het vervullen van een publieke taak. Geen democratische maatschappij van het karakter, dat wij in de vrije westelijke wereld kennen en trachten te vervolmaken, kan als zodanig functioneren zonder een vrije en gedifferentiëerde dagblad pers, zo vervolgde spreker. Drs. Van Norden deelde vervolgens mede dat de N.D.P. met de rege ring contact heeft opgenomen over het vraagstuk der commerciële te levisie. Tot heden heeft de N.D.P. zich ervan onthouden hierover in het openbaar een standpunt in te nemen. In het huidige stadium van de be sluitvorming over dit vraagstuk heeft de vereniging echter aan de regering een standpunt kenbaar gemaakt. Het kan als volgt wor den omschreven: De Nederlandse Dagbladpers ziet natuurlijk recla me in de t.v. liever niet verschijnen dan wel. Deze reclame zal name lijk afbreuk kunnen doen aan haar eigen zakelijke mogelijkheden op het terrein der publiciteit. Een tweede deel van ons standpunt is, dat, als de reclame-mogelijkheid via de t.v. wordt toegelaten, de dagbladpers in de gelegenheid wordt gesteld om bij de exploitatie daar van in enigerlei vorm betrokken te zijn. Het andere actuele vraagstuk, waar bij aan de pers vermijdbare hin derpalen in de weg worden gelegd, is dat van de lasten, die in ons fis cale stelsel drukken op de produk- tie en de invoer van couranten papier. Nederland is het enige be schaafde land in Europa, waar op courantenpapier bij invoer rechten worden geheven. Na de rede van de voorzitter sprak de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen ,mr. R. G. A. Höppener. Een gezonde open bare mening vormt een wezenlijk bestanddeel voor iedere krachtige samenleving, met name voor een waarachtig democratisch staats- beeld, meende mr. Höppener. De taak van de pers is het op- en uit bouwen van een gave openbare mening, zij moet de aandacht van haar lezèrs richten op de algemene zaak, zij moet de belangstelling hiervoor stimuleren. 0 Van december tot mei wordt in België een nationale actie voor de musea onder beschermheerschap van koning Boude- wijn gevoerd, waarbij radio en televisie worden ingeschakeld en wedstrijden ge organiseerd om belangstelling voor mu sea te wekken. Enige tijd geleden liep liet Zwitserse vrachtschip Nyonop de rotsen van oostelijk EngelandOndanks alle pogingen slaagde men er niet in, het schip los te trekken, waarop beslo ten werd het achterste deel los te branden en naar een haven te bren gen. Een karwei, dat. door Nederland se bergers werd gedaan. Het voor- Advertentie) nooit fijner gerookt! GERICHT AAN SOWJET-UNIE Ovatie voor Duitse minister in vergadering Europese Unie De Westdultse minister van buiten landse zaken, Heinrich von Brenta- no, heeft gisteren een beroep gedaan op Sowjet-Rusland om zijn ultima tum inzake Berlijn in te trekken en voor vredesonderhandelingen over Duitsland aan de conferentietafel te gaan zitten. De Westeuropese Unie bracht Von Brentano staande een ovatie, toen deze zijn verklaring, die 12 minuten duurde, had beëindigd. Het parlement van 89 leden, onder wie zich parlementsleden bevinden van Engeland, Frankrijk, West- Duitsland, Italië en de landen van de Benelux, keurde met algemene stem men een motie goed, die de houding van de regering van Bonn ten volle steunt en het ultimatum van Sow jet-Rusland aan de kaak stelt. ■Von Brentano deed een sterk beroep op de assemblee voor steun aan Duitsland in diens „crisis-uur". Hij herinnerde er aan, dat de positie van het westen in Berlijn gebaseerd was op stevige internationale over eenkomsten in 1944 gesloten, in 1945 bevestigd en opnieuw in 1949 bij de blokkade van Berlijn. Von Brentano zei, dat zelfs in over eenkomsten tussen Moskou en het Oostduitse bewind Berlijn vermeld werd met een bijzondere status. „De stad Berlijn", waarschuwde Von Brentano. „die niet langer dan drie weken geleden het com munisme verworpen had (bij de verkiezingen) zou in feite aan de communisten worden uitgeleverd, als wij de voorwaarden van de Sowjets zouden aanvaarden". schip blee) onaantastbaar op de rot sen... onaantastbaar voor de mensen, want de zee xvist er wel raad mee getuige- deze foto. Philippijnen weren communistische schepen De regering van de Philippijnen laat geen schepen ran communistische eigenaars meer in de havens toe. Dit als onderdeel van haar politiek om geen betrekkingen met communis tische landen te onderhouden. Een en ander is meegedeeld door presi dent Garcia. 0 Te Montlcello in de Amerikaanse staat Arkansas is een gezin van zes personen door gasverstlkking om het leven ge komen. Senoritas Speciaal Parade mee driedubbele omzet 14 et in 10 stuks. 20 in mooi rood blikje. met vooroorlogse reputatie 14 ct in 10 en 50 stuks. Het beste van 't beste 16 Ct alleen in 10 stuks in gedistingeerd grijs doosje. Casino

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7