Achter de muren van het Kremlin bekent Roekanin schuld BRAND OP TWEE SCHEPEN MAN MET GELADEN PISTOOL HIELD BUURT IN SPANNING K.L.M.-PIORIERS GROSFELD ER SILLEVIS GEHULDIGD KLAhKBORD Op „Black Swan" had katoen vlam gevat VRIJDAG 19 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TIJDENS TOESPRAAK TOT CENTRAAL PARTIJ-COMITÉ Hij vergat niet zijn rechters te loven... Het centraal partij-comité van de Russische communistische partij, dat sinds maandag vergadert en op de eerste dag een felle aanval van Kroesjtsjew op ex-premier Boelganin en diens beleid beluisterde, heeft donderdag de zondaar zijn boete horen doen. Achter de muren van het Kremlin legde Nikolai Boelganin, eens premier van de Sowjet-Unie, thans ruim een half jaar lid van het comité voor de nationale economie en sinds een maand ge promoveerd tot lid van de „anti-partij groep", zijn schuldbeken tenis af. Alles wat Kroesjtsjew over hem heeft gezegd is waai. De rede die donderdagavond laat be kend werd doet denken aan de slot toespraken van de meeste verdachten in de beruchte zuiveringsprocessen te Moskou: Boelganin beschuldigde zijn „mede-verdachten" en nam toch alle schuld voor het werken van hun groep op zich. „De anti-partij groep heeft in mijn kantoor vergaderd en daar I onthuld, en de levensvatbaarheid en het cellenwerlt tegen de partij ge coördineerd". En: „omdat ik toen (in 1957) voorzitter was van de raad van ministers ben ik niet al leen medeplichtige geworden, maar ook nominaal hun leider". „De leden van de anti-partij groep hebben een fel verzet gepleegd tegen de reorganisatie van de industrie en de bouwindustrie,de werkelijk heid heeft de volstrekte absurditeit (van hun vijandige verklaringen) de juistheid van de maatregelen die het centraal comité heeft uitgevoerd". Molotow is vqjgens Boelganin „een man die volkomen van volk en dage lijks leven vervreemd is en van in dustrie of landbouw totaal niets weet". Malenkow is „een intrigant, goed voor elke smerige streek en alle laagheden". Kaganowitsj „een mooi prater, die het werk van anderen stoort met zijn lange toespraken". De gevallen afgod vergat niet zijn rechters te loven. „Werkend in de raad voor de nationale economie zie ik het geniale karakter en de wijs heid van de politiek van onze partij en het centraal comité, dat met zijn Geen overeenstemming in sigarenindustrie. Reeds g&-uime tijd zijn er bespre kingen iPvoerd tussen de vertegen woordigers van de werkgevers- en werknemersorganisaties in de siga renindustrie om te komen tot realise ring van een verkorte werkweek. De uitvinding van een compleetbol- knakmachine, waarvan er inmiddels een aantal aan het produlctieproces deelnemen, was er de oorzaak van dat de vertegenwoordigers der werk nemersorganisaties reeds in novem ber over deze aangelegenheid, die in verband met de werkgelegenheid van verstrekkende betekenis is, contact met de werkgevers hebben opgeno men om van hun ongerustheid blijk te géven. Aan de werkgevers werd een aantal punten voorgelegd dat o.m. neer kwam op fondsvorming om de uitge stoten personen nog een aantal we ken uitkering te verstrekken. Daar naast wilde men een verruiming van de opzegtermijn wanneer tot ontslag werd overgegaan, verkorting van de werkweek, regulering van de in voering der machines, het overscha kelen van sigarenmakers naar de compleetbolknakmachines en het in stellen vap een bedrijfschap. praktische werk de nationale econo mie leidt". „De strenge en beginsel vaste vaststelling van de misdadige activiteiten van de anti-partij groep en zijn deelneming eraan onthulden, en hielpen mij de vunsheid inzien, van het anti-partij moeras waarin ik mij bevond". En de boetvaardige zon daar zei: „Heden tracht ik oprecht de plichten te vervullen die het cen traal comité mij heeft toevertrouwd", i Het Wereldgebeuren HUIS DOOR POLITIE BELEGERD BOELGANIN ....schuld Frankrijk toch akkoord met compromis Euromarkt- O.E.E.S. Openhartig gesprek tussen Sellwyn Uoyd en De Gaulle Premier De Gaulle van Frankrijk en de Britse minister van buiten landse zaken, Selwyn Lloyd, hebben woensdag te Parijs zeer openhartig gesproken over de handelszone. Van Franse zijde zijn de berichten tegengesproken, dat Frankrijk niet meer akkoord gaat met de compro misvoorstellen van de Zes, die be doeld zijn om de discriminatie ten opzichte van de andere O.E.E.S.-lan- den na het in werking treden van de Euromarlct te verzachten. De Zes zullen hun plannen in dit op- i zicht uitvoeren, zo zei men. j De minister van economische zaken van de Westduitse bondsrepubliek, Erhard, beschouwt instelling van een vrijhandelszone als een noodzaak, al- I dus heeft een woordvoerder van het ministerie van economische zaken woensdag te Bonn meegedeeld., I Minister Erhard, aldus deze verkla ring, streeft er thans naar te ver hinderen, dat de economische samen werking in Europa in gevaar wordt gebracht. Op de vraag of Frankrijks part ners in de E.E.G. iets voelen voor het Britse voorstel om de handels barrières tussen de Zes van de 'E. E.G. en hun 11 medeleden in de O.EE-.S. te slechten, antwoordde de woordvoerder, dat zij dit voor stel op zijn minst genomen be schouwen als een basis voor over leg. H. D. Louwes: landbouw heeft het moeilijk De boeren- en tuindersstand zal thans i alle kracht en macht waarover hij beschikt nodig hebben om zich in ons volksgeheel te kunnen handhaven: alle kracht van zijn standsorganisa ties, zijn landbouwschap en ook van zijn coöperaties. Want de landbouw woensdag heeft de kabinetsinforma- heeft het moeilijk en ons volk en onze f Beel gijn ,m|s (e W(M. regering hebben het moeilijk met de oa„„nr. Na urenlang onderhoud tot rede gebracht (Van een correspondent) Een groot aantal Amsterdamse poli tieagenten en rechercheurs is woens dagavond in actie gekomen toen de 28-jarigc zeeman W. S., wonende aan de Baarsjesweg te Amsterdam dreig de met zijn met zes patronen geladen pistool op zijn ouders, broer en zus ters, alsmede de politie te zullen schieten, wanneer zij in zijn buurt kwamen. Men is er pas in geslaagd, de geestelijk gestoorde op vreedzame wijze buiten gevecht te stellen, nadat eén kapelaan, een psychiater en een buurman hem hadden meegeloodst naar een nabijgelegen pastorie waar zij hem na een urenlang onderhond ertoe wisten te bewegen, het vuurwa pen neer te leggen. Dinsdagavond werd de politie reeds gealarmeerd toen S. zijn familieleden dwong het huis te verlaten. Hijzelf sloot zich op in de slaapkamer en leg de zich ter ruste. Intussen bewaakte de politie gedurende de nacht en de volgende dag de woning. Woensdagavond tegen acht uur slaagde S. erin uit het huis te komen en liep in de richting van de Admi raal de Ruyterweg. Daar raakte hij in gevecht met een voorbijganger en loste een schot in de lucht. Met ge trokken revolvers zette de politie de achtervolging in. De zeeman vluchtte een.huis binnen, holde naar boven en via het dak kwam hij aan de andere zijde van het huizenblok, aan de kant van de Willem de Zwijgerlaan uit. Toen de politie het spoor bijster was ontdekte men even later dat S. zich 'Weer., achter het „raam van zijn wo ning- op de derde etage had ver schanst. De politie had aan deze mo gelijkheid niet gedacht en dan ook geen bewaking bij het huis achterge laten. De politie is er toen niet toe overgegaan het huis binnen te drin gen. Zij vond het risico te groot. De buurman van S., de heer C. Jongert, waagde het tenslotte de woning binnen te gaan. Op een af stand kreeg hij van S. te horen dat hij alleen een ongewapende rechercheur wenste te ontvangen. Een inspecteur van het "bureau Lo- dewijk van Deijsselstraat weiger de echter op dit verzoek in te gaan. Kort daarop begaf kapelaan De Jong van de pastorie in de na bijgelegen Chasséstraat zich naar boven. Hij wist tezamen met de heer Jongert en het hoofd van de afdeling geestelijke hygiëne van de hoofdstedelijke G.G.D., dr. J. H. Gravestein, tevens psychiater, de met het pistool bewapende man in een taxi te loodsen en naar de pas torie te rijden. Nog steeds hield S. het pistool in de hand. Na een urenlang onderhoud gelak te het de mannen om S. ertoe te krijgen het pistool neer te leggen. Hij is later in de gereedstaande wa gen van de G.G. en G.D. naar de Va- Ieriuskliniek overgebracht. In Amsterdam West hield een gees teszieke zeeman woensdagavond en -nacht de -politie en buurtgenoten in angstige spanning door zich met een revolver in zijn huis te verschansen. Fotode politie wacht voor de pasto rie met spanning de gang van zaken af. Wolfgang Wohlgemuth werd vrijgesproken De 52-jarige dr. Wolfgang Wohlge muth is donderdag door het hoogge rechtshof in Karlsruhe vrijgesproken. Hij stond terecht wegens „landsver- raderlïjke betrekkingen" met Oost- duitse functionarissen. Wohlgemuth is in juli 1954 naar Oost-Berlijn gegaan met dr. Otto John, het vroegere hoofd van de Westduitse veiligheidsdienst, met wie hij bevriend was. Wohlgemuth werd er aanvankelijk van verdacht, dat hij John had ontvoerd. In februari van dit jaar werd Wohlgemuth in West- Berlijn aangehouden. 25 JAAR GELEDEN VERTROK DE PELIKAAN Twee pioniers van de K.L.M., de vroegere boordwerktuigkundige J. M. H. Grosfëld en de oud-vlieger L. Sil levis (Boontje) zijn in de vergader zaal van het civiele dienstgebouw van de maatschappij op Schiphol, ge huldigd. Op 18 december 1933, dus precies 25 jaar geleden, vertrok de „Pelikaan" van de Amsterdamse luchthaven voor haar historisch geworden re cordvlucht naar Batavia. Grosfeld is de ertige va.n de bemanning van vier, di'e nóg in leven is. Smirnoff is ge storven, Soer is bij een vliegtuigon- feluk om het leven gekomen en Beu- ering, de radiotelegrafist is tijdens de laatste oorlog in een concentratie kamp overleden. Boon Sillevis heeft op een heel bijzondere manier te maken gehad met deze vlucht van de „Peli kaan". Hij vloog namelijk een nor male lijnmachine van Schiphol naar Tjililitan bij het toenmalige Batavia, een dienst, waarover men toendertijd tien dagen deed. Onderweg had Sillevis de post over genomen van de Panderjager, die een snelle kerstpostvucht zou maken, doch door motorpech in Italië was gestrand. Uiteindelijk kregen de vlie gers Smirnoff en Soer met van Beu- kering en Grosfeld in de „Pelikaan" Sillevis in Johdpur (India) te pak ken. De snelle vlucht van de „Peli kaan", die vier dagen deed over zo wel de uit- als de thuisreis, bracht in Nedèrland en daarbuiten een on gekend enthousiasme teweeg. Verhoor schrootaffaire niet in Duitse ambassade De officier van justitie in Den Haag, mr. dr. J. C. Maris, heeft de heer Worms, naar deze het A.N.P. mede deelt, in kennis gesteld van het be richt van de zijde van de ambassade der Dnitse Bondsrepubliek in Den Haag, dat er voor het aangekondigde verhoor van de heer Worms «p 22 de cember geen kamer in het gebouw der ambassade beschikbaar is. De officier van justitie heeft de heer Worms verder medegedeeld, dat dit verhoor door de „staatsanwalt" van de rechtbank te Düsseldorp, dr. Theis op de vastgestelde datum, 22 decem ber, kan geschieden in de kamer van-i de officier van justitie. Het verhoor houdt, zoals bekend is, verband met de op 13 december 1957 door de heer Worms ingediende klacht in de zgn. schrootaffaire tegen de Duitse onder neming „Hansa" te Düsseldorp. Bod van 170 pet op aandelen Holl Stoomboot Mij. In de komende week is de publikatie te verwachten van een aanbod, dat de Stoomvaart Maatschappij „Neder- land" zal doen aan houders van aan- 1 delen in de Hollandsche Stoomboot I Maatschappij tot het overnemen van i hun aandelen In het duister Abdoel Karim Kassem bevindt zich de laatste tijd in een lastig parket. Misschien was hij zich op 14 juli toen zijn staatsgreep werd gepleegd, wel ervan bewust dat de toekomst niet alleen rozengeur en maneschijn zou brengen. Maar dat hij als premier van de nieuwe Iraak- se Republiek zoveel zorgen aan zijn hoofd zou hebben als nu het geval is, kon hij waarschijnlijk niet dromen. Het probleem van deze revolutionai re Irakees is, dat hij geen program ma bij de hand heeft dat zijn land genoten wijde perspectieven toont. Zoals het westen tegen welks in vloed de staatsgreep in de eerste plaats was gericht nog steeds niet precies weet waar het aan toe is, zo tasten ook de Irakezen zelf in het duister, wat Kassems plannen be treft, Zij weten van hem niet vee! meer, dan dat hij een vurige natio nalist is, die indertijd deelnam aan de strijd tegen Israël en die zijn te genzin in de Hasjemietische dynastie vooral opdeed toen hij tijdens de Is raëlische Sinai-oampagne tegen Egypte werd gestationeerd in Jorda nië. Het was namelijk in Jordanië dat hij in contact kwam met lieden die evenmin enige sympathie voelden voor de Jordaanse koning Hoessein als voor diens neef koning Feisal van Irak. Bij de bloedige staatsgreep hebben de mannen van Kassem er voor gezorgd, dat althans in Irak die dynastie voor de toekomst is uitge schakeld. Men weet dus waar Kassem te gen was en waar hij tegen is. maar waar is hij vóór? Is het zijn bedoeling om Irak op de duur tot een provincie van de Verenigde Arabische Republiek te maken? Wat is zijn houding ten opzichte van de communisten, die in Irak beter zijn georganiseerd dan in welke andere Arabische staat dan ook Met zeker heid zijn op al deze vragen moeilijk antwoorden te geven. Maar wel mag men uit de houding van de Egypti sche president, Gamal Abdel Nasser, opmaken dat die helemaal niet hap pig is op toevoeging van een nieuw gebied aan zijn imperium. Een paar keer heeft hij al laten doorscheme-' ren, dat de Unie met het ver ver wijderde Syrië hem al hoofdbrekens te over oplevert. Kennelijk voelt hij C" het meeste voor. om Irak dat met zijn olie enz. weer heel anderé pro blemen heeft dan Egypte, zijn eigen gang te laten gaan zolang hij ervan overtuigd kan rijn dat het niet als een rivaal maar als een broeder in de strijd voor het pan-Arabische na tionalisme en „positieve neutralisme" kan worden beschouwd. Men krijgt de indruk, dat ook Kassem er zo over denkt en dat de Iraakse premier bo vendien te veel „nationalist" is in de de meest elementaire zin van het woord om de soevereiniteit aan een andere natie, zelfs als die „V.A.R." heet, over te dragen. erkwaardigerwijs doet zich nu echter de omstandigheid voor, dat Nasser over de nieuwe ont wikkeling in Irak de wenkbrauwen fronst. En aan die ontwikkeling is Kassem door een gebrek aan poli tieke ervaring mede schuldig. Kas sem heeft namelijk bij zijn politiek afweer tegen de doordraverige natio nalisten die niet tevreden zijn voor dat ook Irak lid is van de Verenigde Arabische Republiek, steun gezocht bij de communisten, die daartoe grif bereid waren. Het is niet aanneme lijk dat de communisten die bereid heid toonden omdat zij persoonlijk Kassem zo'n vriendelijk heerschap vonden. Zoals hun collega's in an dere landen doen ook de Iraakse communisten-leiders niets anders dan de koers volgen die in het Kremlin wordt uitgezet. En klaarblijkelijk vindt het Kremlin het dienstig om in dit geval een verdere uitbreiding van het machtsgebied der „V.A.R." tegen te gaan. Het is in Moskou waarschijnlijk tegengevallen, dat Nasser, ondanks alle toenadering en aanbiedingen van Russische kant, niet alleen ten opzichte van het wes ten maar ook ten opzichte van het oosten een zekere afstand bewaart. I pet. i tegen de koers van 170 Dit aanbod zal geschieden onder het gebruikelijke voorbehoud, dat een naar het oordeel van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" voldoend aantal aandelen wordt aangeboden. De Stoomvaart Maatschappij „Neder land" is reeds sinds vele jaren houd ster van een belangrijk deel van het aandelenkapitaal der Hollandsche Stoomboot Maatschappij. De laatste notering ran aandelen Hollandsche Stoomboot Maatschappij bedroeg 122 procent, voor op dinsdag 16 decem ber de notering werd opgeschort. senaar de fractievoorzitters van de Tweede Kamer ontvangen. Men ziet hier v.l.n.r.: in de chronologische volgorde, waarin zij op bezoek kwa men: prof. Romme, de heren Tilanus, Burger en Bruins Slot. landbouw. Dit zei gisteren de heer H. D. Louwes, voorzitter ran de Natio nale Coöperatieve aan- en verkoop- vereniging voor de landbouw „Cen traal Bureau" G.A. in zijn openings woord van de in Amsterdam gehou den algemene vergadering der ver eniging. Onze regering, zo vervolgde de heer Louwes, schijnt geërgerd te worden aan die landbouw die „zoveel geld kost" en die zovelen voor een zo in gewikkeld stel problemen en maat regelen plaatst. De heer Louwes haalde een publikatie over de zuivel- misère aan waarin de conclusie voor- komt dat men in Nederland moet ko- VERSTROOID. De politie van Whit- men tot akkerbouwbedrijven van 50stable ^Engeland) zoekt naar een tot 100 ha en veeteeltbedrijven van verstrooide lezer die een boek van 100 tot 200 ha of zelfs nog groter. de plaatselijke uitleenbibllotheek re tourneerde met als bladwijzer een Te Upton in de staat New York is 'n bundeltje van 1-ponds bankbiljetten, atoomziekenhuis geopend, dat over een LEEG. Dinsdag probeerde in Stock eigen reactor beschikt. De kankerpatiën- holm een 16-jarige jongen een 76- ten zullen er worden bestraald, terwijl jarige Winkelierster van de kas te er ook door middel van isotopen kan beroeven X>e vrouw zei koelbloedig worden gezocht naar de oorzaken van dat ie leeg was, waarop de would-be hoge bloeddruk en corpulentie. rover braaf afdroop. Ontploffing op Panamese Mirador In de Zuidturkse haven Iskeuderun stond gisteren de onder Panamese vlag varende tankboot Mirador in brand. Hij heeft 26.000 ton brandstof aan boord. Het schip meet 20.762 ton. Er deed rich een ontploffing voor bij het overpompen van brandstof uit de Mirador naar de Amerikaanse tankboot Oeklawa. Twee leden van de Griekse beman ning sprongen over boord. Zij worden vermist. Twee en dertig andere opvarenden konden worden gered. Sommigen hebben kwetsuren opgelopen. Het vuur sloeg over naar de Oeklawa, maar daar kon het snel worden' geblust. Uit Beiroet zijn drie Ameri kaanse torpedobootjagers vertrokken om de brand op de Mirador te blussen. Het 5520 brt. metende vrachtschip „Black Swan" van de rederij Helmer Stanbo en Co. te Oslo, dat onderweg was van Antwerpen naar Rotterdam, heeft gisteren de afstand Hoek van Holland naar Rotterdam met de grootst mogelijke snelheid afgelegd. Dit omdat in een der ruimen, dat onder meer 90 ton katoen bevat, brand is ontstaan. De brandweer stond het schip reeds op te wachten toen het de Lekhaven te Rotterdam binnen- stoomde. De brand woedde In ruim twee. De brandweer had de brand in de loop van de middag onder de knie gekregen. Men is daarna begonnen het betreffende ruim van het schip te lossen. In een Irak waar de politiek niet door Nasser wordt bepaald maar door minder bedreven lieden, heb ben de communisten meer kans om hun toch al grote invloed in het staatsbestel en onder de bevolking uit te breiden. Listig bespelen rij de antiwesterse hartstochten, terwijl Kassem öe indruk wekt, een gema tigd standpunt te willen innemen. Dat de Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken, Wït- am Rouniree, deze week bij zijn bezoek aan Bagdad met modder, stenen en eieren werd bekogeld, was geenszins in overeenstemming met Kassems ideeën. Kassem heeft dan ook prompt een telegram met ex cuses naar Washington gestuurd. Over Rountrees besprekingen met Kassem is nog niets bekendgemaakt. Zou Kassem al hebben ingezien dat het in zijn omstandigheden haast' ondoenlijk is. zich tegen de commu nistische elementen te weren en te gelijk het westen op rij te zetten? ABDOEL KARIM KASSEM ....in lastig parket....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5