PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT N.A.V.0. MAG NIET WORDEN VERZWAKT Nauwer overleg wordt noodzakelijk geacht Informateur Beel brengt verslag uit Plastic-vletten voor de B.B. in Zeeland Bij aanval wordt teruggeslagen met a-wapens Vandaag... DADERS VAN MOORDAANSLAG TE AMSTERDAM GEARRESTEERD 201e jaargang - no. 299 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7 25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 19 dec. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van l.—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, teL 2355 4 lijnen tb.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20. Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red a dm. tel. 2094. De vergadering van Navo-ministers is na drie drukke dagen don derdag in Parijs uiteen gegaan, in een slotcommuniqué ver klaart de raad: 1) dat liet schild van de Navo niet mag worden verzwakt; 2) dat nauwer politiek overleg noodzakelijk is; 3) dat een oplossing van de Duitse kwestie, mede in verband met de Europese veiligheid en een gecontroleerde ontwapening, thans urgent is. De kwestie Berlijn, die de vergaderingen beheerst heeft en in een eerste verklaring op dinsdag reeds behandeld werd, komt ook in de slotverklaring ter sprake, in dezelfde toon. De Navo zal Berlijn niet verlaten. Voor dreigementen zwicht zij niet. •De Navo is vastbesloten in geval van een aanval terug te slaan met atoomwapens en zal blijven voortbouwen aan zijn militaire kracht. Maar ook de economische en politieke zijden van de alliantie zullen worden behartigd, en met meer energie dan tot nog toe geschied is. Het apparaat leent zich goed voor politiek overleg door de leden, maar „flexi bele werkwijzen" zullen meer effect soi'teren dan een herziening van de statuten. Benelux-voorstel goed ontvangen Op economisch terrein wenst de Na vo een samengaan van de zes landen in de gemeenschappelijke markt met de Navo-landen er buiten. De eerstvolgende bijeenkomst van de Navo-raad zal van 2 tot 4 april ge houden worden, "bij de tiende herden king van de ondertekening van het verdrag. In de slotvergadering heeft minister Dulies donderdagmiddag een uiteen zetting gegeven over enkele actuele zaken. Over de Geneefse conferentie over de stopzetting van de kernproe ven zei hij goede hoop te hebben dat een overeenkomst zal worden bereikt. Engeland stelde - een nieuw compro mis voor in de IJslandse visserij kwestie: Engeland, maar ook IJsland zouden de oorlogsschepen die de vis sersvloten bewaken moeten terug- Buiten de vergadering werd druk geconfereerd. De ministers van buitenlandse zaken uit Engeland, Griekenland en Turkije voor het eerst sedert 1955 bijeen om een oplossing te zoeken voor de kwes- tie-Cyprus. Hun onderhoud had plaats in een sfeer van vriend schappelijkheid en de ministers spraken af hun verder overleg langs de bestaande diplomatieke wegen te voeren. is het 40 jaar geleden, dat ff de minister-president van Oekraïne, Soropadsky, door M een tijdbom om het leven H kwam. §1 H is het 20 jaar geleden, M dat een radiotelegraafverbin- 11 ding tussen Nederland en Moskou werd geopend. n lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Tijdens de officiële overdracht van de reddingsvletten voor de B.B. op Schouwen-Duïveland, donderdagmor gen in de beurs onder de Gasthuis- kerk van Zierikzee verricht, hield de commissaris der koningin in de pro vincie Zeeland, jhr. A. F. C. de Ca- sembroot zijn „aanvaardingsspeechje" van een der vaartuigen uit. „Nu de reddingsvletten ons toebehoren, moe ten we ze ook in bezit nemen", aldus jhr. De Casembroot, die onmiddellijk de daad bij het woord voegde! (Foto P.Z.C.) Na afloop van de bijeenkomsten gaf secretaris-generaal Spaak een toe lichting op het slotcommuniqué. De Navo heeft geen „noodmaatregelen" getroffen om de ministers naar Pa rijs te roepen wanneer er in de kwestie-Berlijn een climax ontstaat. Dat is niet nodig, omdat de ministers er vlug bijeen kunnen komen. De Navo heeft een topconferentie tussen oost en west nimmer van de hand gewezen. Na weken van voor bereidend overleg met de ambassa deurs in Moskou heeft de Sowjet- Unie er plotseling de brui aan gege ven, en de Navo kan niet anders doen dan wachten. Nieuwe voorstellen over de Duitse kwestie of het plan-Rapacki zijn er niet geweest. „De uiteenzettingen van de Navo-opperbevelhebbers met con crete mededelingen over de sterkte der Sowjet-strijdkrachten hebben nog eens duidelijk onderstreept, dat niet aan een verzwakking van het Navo- schild mag worden gedacht". Dit heeft de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns gisteren na de Navo-conferentie in Parijs ver klaard. Over het Benelux-voorstel, dat door minister Staf naar voren is gebracht en dat tot doel heeft de coördinatie en integratie van de Navo-strijd- krachten te bevorderen, zei minister Luns, dat dit vooral door de kleine landen Van de Navo goed is ontvan gen. Er zijn op grond van dit voor stel concrete resultaten bereikt, waarbij de militaire bevelhebbers van de Navo zich over de formulering te vreden hebben getoond. In kringen van de Amerikaanse Na- vo-delegatie heeft men donderdag het vermoeden uitgesproken dat de Sow- jet-Unie, nu de grote drie verklaard hebben niet over West-Berlijn alleen te willen onderhandelen, de controle functies die momenteel door Russisch personeel worden uitgeoefend zal overdragen aan het Oostduits gezag. Hoe de grote drie op deze voor hen onaanvaardbare overdracht zullen reageren wensten zij niet te of konden zij niet zeggen. Men voorzag een verslechtering van de situatie, maar vertrouwt dat deze van korte duur zal zijn. VANDAAG BEZOEK AAN KONINGIN (Van onze parlementaire redacteur). De informateur prof. Beel heeft don derdag behalve met de demissionaire minister-president dr. Drees een on derhoud gehad met de negen minis ters van het zgn. rompkabinet, waar toe niet behoren de ministers van de P.v.d.A., die de koningin hun ontslag hebben aangeboden. Het rompkabinet was bijeengekomen in liet ministerie van binnenlandse zaken. Verwacht mag worden, dat prof. Beel vandaag naar de koningin zal gaan om verslag van zijn onderzoekingen uit te brengen. Onderhoud tussen Luns en Dulles De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gisteren op de Amerikaanse ambassade te Parijs een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles. Het onderhoud heeft veertig minu ten geduurd en vond volgens een me dedeling van de woordvoerder van de Nederlandse delegatie in een harte lijke atmosfeer plaats. Onder de on derwerpen die werden besproken, was volgens de Nederlandse woord voerder ook de verhouding tot Indo nesië. De levendige activiteit, die prof. Beel in de afgelopen dagen heeft ontwik keld om ons land althans voorlopig uit de impasse van de kabinetscrisis te helpen, zal niet meer opleveren dan wat van het begin af verwacht werd: het ontslag van de vijf socialistische ministers en de drie socialistische staatssecretarissen en het verzoek van de koningin aan de overblijvende ministers en staatssecretarissen van de K.V.P., de A.R.P. en de C.H.U. om adn het bewind te blijven. Aangezien de onmogelijkheid is gebleken om nu reeds een volledig kabinet samen te stellen, dat op een voldoende meerderheid in het parlement steunt, zal wel een van de eerste taken van het zogenaam de rompkabinet zijn de verkiezing van een nieuwe Tweede Kamer voor te bereiden. Mikojanin januari naar Washington? Volgens kringen van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft de Sowjefc-regering de wens te kennen gegeven, dat de Sowjet-Rnssi- sche vice-premier Anastas Mikojan in jannari een bezoek aan Washing ton brengt. Negen mijnwerkers bij ontploffing gedood In een kolenmijn bij Ales in Frank rijk heeft zich donderdagmorgen een onploffing voorgedaan, die, aan negen arbeiders het leven kostte. Men neemt aan, dat de explosie ont stond toen een vonk van mijnmachine een laag kolengas vlam deed vatten. Dit was het tweede ernstige mijnon geluk in Frankrijk binnen een maand. Op 21 november verloren elf mijnwerkers het leven bij een ont ploffing in een mijn bij Metz en vijf tien werden daar-gewond. POLITIE VOND IN OPEL BLOEDSPOREN Slagerszoon door drie schoten uit revolver getroffen De recherche van het bureau Linnaeusstraat te Amsterdam heeft donder dagavond de twee daders van de woensdagavond in de Kruislaan in Am sterdam-Oost gepleegde moordaanslag op de 20-jarige slagerszoon Gerrit C. P. uit Harderwijk in de woning van een hunner aan de Campanulastraat in Amsterdam-Noord gearresteerd. Het zijn de 25-jarige chauffeur H. B., die volgens de politie „rooie Henk" wordt genoemd en de 23-jarige mon teur Gerrit J., beiden uit Amsterdam. Gerrit J. heeft inmiddels een beken tenis afgelegd. „Rooie Henk", die volgens zijn kameraad de drie schoten heeft gelost, blijft nog ontkennen. Het moordwapen een onbekend soort revolver is in de tuin achter het huis gevonden. In de toestand van het slachtoffer is nog geen wijziging gekomen. Hij verkeert nog steeds in le vensgevaar. Toen donderdagmorgen om half elf naar het bewuste huis en arresteerde de Gpel in de Schagerlaan werd aan- de gezochten. getroffen, waarin zich bloedsporen en vingerafdrukken bevonden, kon men (jTUWelljk relaas langzaam het net gaan dichthalen. T Dondéi'dagavond trok een klein poli- Jj1 'iet hureau Linnaeusstraat legde tïfc.ctertje naar- dé Campanula straat Gerrit J. vrij snel een bekentenis af. Hij zei „pech gehad" en vertelde toen het gruwelijke relaas van de moord aanslag. De twee jongemannen wa ren al geruime tijd werkeloos. Af en toe gingen zij naar Duitsland, waar Gerrit J. getrouwd was. Hij had zijn vrouw, die in Duisburg woont, verla ten maar is toch nog verscheidene malen in Duisburg geweest, onder meer de vorige week. Toen was Ger rit J. met de revolver op de proppen gekomen en het plan was tussen bei den gerijpt om een overval te gaan plegen. Nadat zij in de nacht van dinsdag op woensdag in Amsterdam hadden rondgezwalkt besloten zij woensdagochtend weer naar Duits land te gaan. Zij hadden echter geen geld en gingen daarom liften. In de middag kwamen zij in Apeldoorn aan en probeerden, toen zij merkten niet verder te komen, nachtlogies te ver krijgen bij het Leger des Heils. Dat nachtlogies werd echter ge weigerd en daarop besloot het tweetal dan maar weer terug naar Amsterdam te liften. Zij kregen een lift naar Hoevelaken, waar zij om ongeveer vijf uur in de mid dag aankwamen. Op de rontonde stopte de Harderwijkse slagers zoon, die het. tweetal meenam naar Amsterdam. De slagerszoon praat te over het vele geld, dat hij bij zich had, maar volgens de verkla ring van Gerrit J. bestond er toen nog geen plan voor de aanslag. Een straatscène uit Pekinghet kruispunt van Toengtan, een van de belangrijkste van het stadscentrum. Een groot tableau brengt hulde aan de overwinnaars van het Chinese volk met betrekking tot de verwezenlij king van het grote landbouwprogram- Smoesje Bij de Hartveldse brug gaf „rooie Henk", die alleen achterin zat, zijn naast de chauffeur gezeten kame- Commissaris nam daadwerkelijk een boot in bezit DE COMMISSARIS DER KO- NINGIN in de provincie Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot, heeft donderdagmor gen in de Beurs onder de over koepeling van de Hervormde Gasthuiskerk van Zierikzee de eerste vijf van de vijfentwintig voor de Bescherming Bevolking in Zeeland bestemde reddings vletten officieel aanvaard. Deze van plastic vervaardigde vlet ten, die bijzonder licht van ge wicht en praktisch onzinkbaar zijn, werden namens de Konink lijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen over gedragen aan de provincie Zee land, die de fel oranje gekleur de, ranke bootjes onder toezicht en in gebruik heeft gesteld van de Bescherming Bevolking. Bij eventueel voorkomende calami teiten zullen de reddingsvletten van him „basis" uit naar de be dreigde punten varen om men senlevens te redden. „Als we tijdens de fefaruariramp van 1953 over meer van dergelijke boten hadden beschikt, zouden minder slachtoffers te betreuren zijn ge weest". Aldus sprak de commissaris der koningin tijdens de officiële over dracht. Hij wilde daarmede tevens aantonen, dat het beslist niet overbo dig is 25 reddingsvletten in verschil lende plaatsen- van de provincie te stationeren. Bij de ramp bestond een groot tekort aan kleine, gemakkelijk hanteerbare vaartuigen, met een ge ringe diepgang en bijzonder sterk van constructie. Welnu, bij een even tuele watersnoodramp op grotere of kleinere schaal heeft men thans de beschikking over dergelijke bootjes. De voor de B.B. bestemde red dingsvletten zijn bestand tegen al le weersinvloeden, vrijwel onzink baar door twee vóór- en achter in geplaatste waterafstotende met rubber., gevulde luchtkasten, 4% meter lang, slechts 200 kg zwaar, voorzien van een 5Vj P-K. buitenboordmotor en geschikt voor het vervoer van 8 of 9 personen. De fel oranje-gekleurde bootjes zijn niet alleen op het water, maar ook op het land erg gemakkelijk te verplaatsen. Wat stevigheid betreft voldoen de vletten aan de hoogste eisen: tijdens de experi menten voeren de vaartuigen op volle kracht tegen een glooiing zonder dat enige schade werd aan gericht en ook toen de vletten „ge kraakt" werden tussen twee sche pen, hielden zij zich „haaks!" Bij uitstek geschikte vaartuigen dus voor ondergelopen polders. Voor Zeeland 25 stuks Zeeland krijgt de beschikking over 25 stuks van deze alom geroemde vlet ten! Vijf worden gestationeerd op Schouwen, drie op Tholen, vijf op Noord- en Zuid-Beveland, vier op Walcheren en zeven in Zeeuwsch- Vlaanderen. De resterende vlet zal zeer waarschijnlijk naar Zeeuwsch- Vlaanderen verhuizen. De gisteren in Zierikzee overgedragen vaartuigen waren bestemd voor: de stad Zierik zee twee, Haamstede één, Bruinisse één en Scharendijke één. Aan de overdracht van „Schouwse" vletten (Zie slot pag. 2 kol. 5) Bij de Oosterringdijk te Amsterdam werd een 20-jarige slagerszoon uit Harderwijk, Gerrit Prommer, door drie revolverschoten levensgevaarlijk gewond. Foto: mevrouw Oostenrijk, die de zwaargewonde bij haar huis vond, terwijl zij aan een kennis de toedracht uitlegt, staande op de plaats waar het misdrijf plaatsvond. raad een knipoogje en deze begreep het. Er moest wat gebeuren. Op verzoek van de twee reed de sla gerszoon de donkere Kruislaan in. „Wij wonen hierachter" was het smoesje, dat hem hiertoe overhaalde. Kort na de tunnel onder het spoor wegemplacement beval „rooie Henk" plotseling „stop". Toen de chauffeur hieraan geen gevolg gaf schoot „rooie Henk" hem met de revolver in de nek. De toegebrachte verwonding bleek niet ernstig te zijn, want de chauffeur reed door. Toen trok „rooie Henk" de slagerszoon met een arm naar zich toe en loste van dicht bij opnieuw een schot in de nek van zijn slachtofer. Derde schot Deze trapte hierop op de rem, maak te het portier open en strompelde naar buiten, waar hij languit op de weg viel. „Rooie Henk" ging hem achterna en loste het derde schot, dit maal in de buik van zijn slachtoffer. „Rooie Henk" stapte vervolgens weer in de auto, waarin Gerrit J. inmiddels de plaats van de chauffeur had inge nomen en in grote vaart verdwenen zij in de richting van de Ooster Ring dijk. Onderweg moest „rooie Henk" het stuur overnemen, want Gerrit J. kon zich niet meer beheersen. De laatste vertelde, dat het de bedoe ling was geweest met de auto naar Duitsland te rijden, niet om hem te verkopen. Maar tijdens het wisselen van de chauffeursplaats hadden zij bemerkt, dat de auto aan de binnen kant vol met bloed zat. Zij reden nog een eindje in de rondte en zetten toen de wagen in de stille doodlopende Schagerlaan. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Britten houden antieke tafel liever zelf m Het Britse ministerie van han-ü del is woensdag als spelbreker opgetreden in een handel met= een antieke Louis XV schrijfta-^ H fel die de vorige maand voor= een record prijs geveild werd.p De hertogin van Richelieu, M woonachtig in de Verenigde Staten, had 98.960 dollar voor^ het meubelstuk neergeteld, het-|§ geen de hoogste prijs is ooit|| M voor een enkel deel van een= ameublement geboden. 11 H Een commissie van deskundi-^ gen, die het ministerie van= II handel van advies dient over= verscheidene factoren als^ ouderdom, historische beteke-i§ H nis e.d. van antiquiteiten, ad-ü viseerde tegen uitvoer naar= het buitenland. De zaak komt nu voor de ex-§§ portcommissie van kunstwer-= s ken. Wordt de koop nietig ver-= H klaard, dan krijgt de hertogin haar aankoopsom terug, en= wordt de schrijftafel met steun §1 van het ministerie in een Brits= H museum geplaatst. m IllllllllllllllllllllllllilllllllllllU Doodvonnis voor twee Cyprioten gewijzigd De Britse gouverneur van Cyprus, sir Hugh Foot, heeft de doodvonnissen van twee jonge Griekse Cyprioten veranderd in levenslange gevange nisstraf. Dit is door het Britse mi nisterie van koloniën te Londen mee gedeeld. DEZELFDE TEMPERATUREN Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen tijdelijk regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 20 december Zon op 8.45 onder 16.30 Maan op 13.33 onder 2.43

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1