PAGIM „Baby sitting" voor de U-V.V. L m CEMA -PATENT VRIJDAG 19 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 MARTHA, JOPIE EN IDS UIT MIDDELBURG (Van onze redactrice) Wanneer men de bezigheid „baby sitting" een specifieke aangelegen heid van de studerende jeugd mag noemen, kan men tegelijkertijd vaststellen dat het een bezigheid- met-verrassingen isTot deze overtuiging hebben drie Zeeuwse „babysits" ons althans gebracht. Het kan bijvoorbeeld gebeuren dat de jeugdige spruit die aan de zorgen van een babysit is toever trouwd, op zeker ogenblik de ka mer van zijn „oppas',' binnenstapt en haar met een vertederend stem metje vraagt: „Mag ik jouw petti coat aan? en gaan we dan samen balletdansen Diezelfde kleuter kan zich bij een en andere gelegenheid als een klei ne romanticus ontpoppen, door met een gezicht waarvan de ernst afstraalt, haar als bewijs van zijn genegenheid een bloem (één bloem) aan te bieden... Wie als babysit fungeert, krijgt ook soms van zijn werk gevers de goede raad om niet te schrikken wanneer op ze ker ogenblik in een der slaap kamers een doffe dreun zal weerklinken. Die dreun is dan afkomstig van één der „be waakte" kinderen, die de ge woonte heeft om in de loop van de avond al slapend uit zijn bed te vallen. Hij moet wél even opgeraapt worden, anders slaapt hij verder op het bedde- kleedje. Dit zijn enkele van de ervaringen die twee Middelburgse meisjes en een Middelburgse jongen hebben opgedaan tijdens de uitoefening van hun taak als babysit. Een re gelmatig terugkerende taak; want Martha Ballintïjn (20), Jopie Riet dijk (17) en Ids Bierma (19) zijn „georganiseerde" babysits. Zij maken deel uit van het „korps babysits" van de Middelburgse U.V.V.-oppascentrale, die nu on geveer twee jaar bestaat en in die tijd al heel wat ouderparen (dertig gezinnen zijn er lid van) aan een betrouwbare kinder-oppas voor de uitgangsavonden heeft ge holpen. Is deze interesse voor het „vak" van babysit zomaar toevallig? De drie jongelui waarom het in dit geval gaat, zijn eerlijk genoeg om volmondig toe te geven, dat de materiële kant van de zaak hen niet onverschillig laat. De vergoe ding (volgens vastgesteld tarief) die zij voor hun oppasdiensten ontvangen, vormt een welkome zakgeldaanvulling, al wordt die aanvulling dan ook door elk van hen op een andere wijze gebruikt: door de een als spaargeld, door de ander om eens wat extra kleding en boeken te kopen, door de derde voor de aanschaf van sportattri- buten, zoals nieuwe voetbalschoe nen. Daarnaast zijn er ook wel ideële overwegingen: de meisjes vinden het vanzelfsprekendbijzonder leuk om met kinderen om te gaan; Idss, de man in dit gezelschap, vindt het een belangrijke bijkom stigheid dat een dergelijke taak verantwoordelijkheidsbesef aan kweekt. En dan is er nog een factor: tij dens zo'n avondje baby-sitten kan men rustig werken en daar door snel opschieten met het schoolwerk. Een factor die voor dit drietal veel gewicht in de schaal legt, want Martha (lees zaal-assistente) studeert voor het diploma bibliothecaresse; Jopie volgt de vormingsklas van de Goe- se nijverheidsschool, en Ids is h.b.s.-er met het eindexamen in het (nabije) verschiet. Lieve kleuters De drie oppassers zijn het ook eens over het antwoord op de vraag, voor welke categorie kin deren ze het liefst als babysit fungeren: kleuters genieten de voorkeur, niet alleen omdat ze al heel wat „menselijker"' zijn dan die heel kleine wereldburgertjes, maar ook omdat ze hun wensen en verlangens (zij het dan soms nog gebrekkig) onder woorden kunnen brengen. Iedereen die wel eens öp "ander mans kinderen gepast heeft, zal kunnen getuigen dat dit niet al tijd een gemakkelijk baantje is, omdat de lieve kleinen meestal on middellijk proberen wat ze van „die oom" of „die tante" wel alle maal gedaan kunnen krijgen. En men vraagt zich dan ook met een zekere nieuwsgierigheid af, hoe deze nog jeugdige oppassers een dergelijk varkentje wassen! Zelf vinden ze het geen probleem: „Consequent zijn, een bepaalde grens kunnen trekken in de om gang met het kind. Als je dit laatste niet doet, kun je meteen (Foto P.Z.C.). wel naar huis gaan, want dan gaan ze hun eigen gang..." Fantasie moet de babysit daaren tegen ook hebben: voldoende fan tasie om zich te kunnen verplaat sen in de gemoedstoestand van een kind dat plotseling vreselijk bedroefd wordt, wanneer het zich realiseert dat zijn ouders zijn ver trokken en hij ze, volkomen tegen de gewoonte in, niet heeft nage wuifd. En diezelfde, fantasie is na tuurlijk ook onmisbaar bij het ver haaltjes vertellen, waaraan geen enkele babysit ontkomt omdat al le kinderen zo graag een verhaal tje horen. Luisterend naar deze gedecideerde Middelburgers komt men tot de uitspraken van dit drietal jonge conclusie, dat de U.V.V.-oppascen trale (waarvan het contact-adres nog steeds luidt: mevrouw G. Bal- lintijn, Berkenlaan 5, telefoon 2000) goed beslagen ten ijs komt. Vooropgesteld dat al haar baby sits (het aantal varieert tussen tien en vijftien) zo ter zake kun dig zijn! Pakjessoep: niet allemaal „één pot (soep)nat" „Zowel voor de voedingswaarde als voor de smaak geldt, dat de prijs een weinig betrouwbare geleider is", zo concludeert de Nederlandse Con sumentenbond na een onderzoek naar de hoedanigheden van vele soorten verpakte soepen in poedervorm. Er werden met een aantal produkten van vier bekende fabrieken smaak- proeven gedaan, en voorts werden de hoeveelheden eiwitten, vetten, koolhy draten en kreatine (vlees of vlees extract) vastgesteld. Ook de waarde in calorieën kon de Consumenten gids vermelden. Uit de resultaten van het onderzoek blijkt, dat er in de samenstelling van de pakjes soep vrij grote verschillen zitten. Die verschillen zitten eveneens in de prijzen, maar met de voedings waarde van de soepen staan die niet in verband, volgens de onderzoekers. Het ene pakje soep bevat meer vet ten dan het andere, dat b.v. weer veel meer vleesextract kan hebben. Een- en-hetzelfde - merk kan kippenbouil lonsoep van bijna de laagste voe- Advertentie) 6 maanden garantie op de zolen GRATIS atlas van de Benelux bij ieder paar Cema-patenfechoeron Jongens- en meisjesschollen dingswaarde produceren en b.v. groentensoep met een veel hoger aan tal calorieën dan die van de andere merken. Wie het pakje soep koopt, uitsluitend voor de voeding die erin zit, zou dus voor 'n goede keuze eigen lijk alle samenstellingen moeten ken nen. De smaak geeft de doorslag. Maar, zo constateerde de Consumenten bond, die de soepen nauwgezet en vele malen heeft laten proeven, het zijn lang niet altijd de duurste pak jessoepen die het smakelijkst wor den bevonden! Kachelruitjes zitten in de kachel om ons een blik te gunnen op het boeiend spel der vlammen, maar vaak zijn ze zo aangeroet, dat er van deze romantlek- van-het-stoken niets terechtkomt. Wist U, dat die ruitjes heel vlug en handig schoon te krijgen zijn met koude thee? Ballpointvlekken zijn hardnekkig en chemische reinigingsmiddelen uit potjes en tubes zijn niet altijd onschadelijk. Probeert U de eerstvolgende ballpoint- vlek eens te lijf te gaan met wat spi ritus. Desnoods laat U de stof er even in weken. (Advertentie) Venhculk Monsieur Bikini": nieuwe ideeën De man die in 1946 de „bikini" heeft gelanceerd, de thans 63-jarige bad- mode-ontwerper Louis Reard, borrelt nog steeds over van nieuwe ideeën. Dat moet hij wel, want veel van zijn klanten zijn filmsterren en manne quins die er wel iets voor over heb ben om, ook bij strandvermaak en zwemsport, opvallend en origineel er uit te zien. Reard heeft een afwisselende carrière achter de rug. In zijn jeugd studeer de hij voor ingenieur, behaalde eer universitaire graad, werkte daarna enkele jaren voor een paar bekende Franse autofabrikanten om tenslotte in 1925 over te gaan naar de kledinj industrie. Hij introduceerde c „sweater" in Frankrijk en in de der tiger jaren lanceerde hij de sarong die een rage werd aan de Franse stranden. Kort na de oorlogsjaren kwam hij met de „bikini", het minus cule badpakje dat allerwege aan de Europese stranden veel stof heeft doen opwaaien. Enkele van zijn aller nieuwste ideeën: een lichtgevend bad pak dat, dank zij ingebouwde kurk- zoompjes, op het water kan drijven; een kostuum van goudweefsel dat vol gens de ontwerper ook als radio-an tenne gebruikt kan worden (prijs: bijna duizend gulden); een badpak, bezaaid met kleine spijkerpuntjes („om lastige aanbidders op een af stand te houden"); een bikini van aluminiumstroken die glinsteren in de zon, en een zwemkostuum waarin men zich kan spiegelen omdat het bedekt is met kleine vierkante spie geltjes Drinkt U wel eens zwarte koffie? Voor de variatie zoudt U er eens een heel dun krulletje citroenschil in kunnen doen. 't Is lekker en het staat fleurig. S\eejs meer \^ers{qescl\enke\\ Hoe viert U Kerstmis: met een kerstboom, met een diner voor veel gasten of juist huiselijk, in tiem, als een stijlvol onderonswaar U liever geen buitenstaanders bij hebt? Er zijn véle mogelijkheden. Eén ding kunnen de zakenmensen ons met vrij grote zekerheid vertellen over het Nederlandse kerstfeest: steeds meer mensen gaan elkaar ge schenken geven. Op de helft van de week begon men het in de ge- schenkenivinkels al te merken en voor de volgende week wordt een grote toeloop verwacht van mensen, die Kerstmis niet meer compleet vin den als er geen pakjes onder de boom liggen. Hoe het komt? De winkeliers, die we ernaar vroegen, konden ons geen verklaring geven. Maar waarschijn lijk is het wel, dat het steeds nau wer en gemakkelijker wordend con tact tussen de landen door kran ten, tijdschriften, radio, toegenomen ■reislust hier een rol speelt. r och zijn de geschenken, die de Nederlanders elkaar met kerstdagen geven, van andere aard dan die in andere landen. In Engeland bijvoorbeeld, lijken de kerstcadeaus vooral op onze sinter klaasgeschenken. Men zoekt het in kleine, feestelijk opgetuigde luxe artikelen als mooie flesjes eau de cologne, doosjes zeep en lekkernijen, de „sweets", die met opvallend grote zorg ivorden verpakt en van hulst takjes voorzien. Duitse kranten en damesbladen staan deze weken vol met aanprijzingen van half-nuttige, half luxueuze ge schenken, allemaal artikelen die een vrouw graag heeft, maar die ze op haar normale huishoudbudget niet als direct-noodzakélijk kan verantwoor- extra-fijne nylons, mooi uitge voerde pasteischaaltjes en kleine elektrische huishoudelijke apparaten Afgezien van de geschenken, zit men daar op het moment min of meer met hetzelfde probleem, dat vooruitstrevende Nederlandse ouders kopzorg geeft tegen de vijfde december: Moet een kind de waar heid weten omtrent de kerstman „Ik heb mijn kleine Matthias van vier jaar altijd in alles de waarheid DIT kan uw „kersttaak" verlichten (Van onze redactrice) Zolang er plichtsge trouwe zorgzame huis moeders op deze wereld zijn, zolang zal het be grip „feestdagen" voor vele vrouwen synoniem blijven met „extra drukte". Extra drukte in de keu ken vooral, omdat de menu's voor de feestda gen uitgebreider en be werkelijker plegen te zijn dan op „normale" zondagen, en omdat de ze uitgebreide maaltij den automatisch de af- wastaak aanzienlijk vergroten. Tijdens zulke feestda gen de op handen zijnde kerstdagen zul len er geen uitzonde ring op vormen valt het leger der huisvrou wen gewoonlijk uiteen in drie categorieën: zij die het vanzelfsprekend vinden extra uren en energie te besteden aan het klaarmaken van uitgebreide en feestelij ke maaltijden; zij die vinden dat vooral de huisvrouw tijdens deze dagen recht heeft op rust en dus zo „gemak kelijk" mogelijk eten, en zij die wel op die rust gesteld zijn maar het haar huisvrouwen eer te na achten om terwille van de tijds besparing soep-uit-een- pakje en groenten-uit blik op tafel te zetten. Want het is een overbe kend feit dat de ware soep-liefhebber het al lerminst begrepen heeft op soep-uit-een- pakje en dat voor de echte lekkerbek blik- groente niet kan halen bij het verse produkt... Voor de laatstgenoem de categorie huisvrou wen zij die wel graag een compromis willen tussen gemak zucht en huisvrouwen eer! zijn de volgende ideetjes voor een dei-ge lijk compromis wellicht nuttig. De soep-vooraf is een gerecht waarvan de bereiding nogal wat tijd vergt wanneer men tegenstandster is van pakjessoep; maar ook die pakjessoep kan heel acceptabel zijn wan neer ze tenminste niet in „schoon water" wordt gekookt, maar in een sterke, eventueel gekruide vleesbouillon. Neem dan voor de ba sis van fijnere soepen (asperges, champig nons) bij voorkeur kalfspoulet en gebruik bet fijngehakte vlees later als vulling voor de soep, die in deze vorm ongetwijfeld ook door de anti-pakjes- soepmensen gewaar deerd wordt! Het groentenprobleem kan eveneens zonder al teveel hoofdbrekens worden opgelost. Wie geen blikgroente wil gebruiken maar even min zin heeft om verse groenten schoon klaar te maken, neemt diepvries: het is wel duurder, maar daarvoor is het dan ook Kerst mis, en de smaak van diepvries komt die van verse produkten zeer nabij. Ook voor een weinig- bewerkelijk maar toch feestelijk dessert zijn de mogelijkheden legio. Neem bijvoorbeeld yog hurt, giet ze door een doek, klop dc uitgelek te massa met suiker en vanillesuiker op en gar neer deze met (blik of diepvries) aardbeien. Is dit U nog teveel werk, zet dan een scliaal met walnoten op tafel of een mandje met dat smakelijke meng sel dat al sinds onheug lijke tijden als „stu dentenhaver" wordt be titeld. Het staat feeste lijk, kinderen zijn er dol op en bovendien is een dergelijk dessert zo „licht" als maar mo gelijk is. En dat is ook wel belangrijk op feest dagen, wanneer de ge zinsleden doorgaans wèl lekker, maar vooral niet véél willen eten. verteld", schrijft een tivijfelende moeder aan haar (Duitse) krant. „Maar hij gelooft zo sterk in de kerstman, dat ik niet weet of ik hem die illusie moet ontnemen!" Bij onze oosterburen komen de ca deaus dus nog altijd van de onver valste, echte kerstman. In Engeland en Amerika ook wel, maar daar schijnt hij toch een veel minder be langrijke rol te spélen. Hij viordt bij alle verhaaltjes over Kerstmis en advertenties van kerstgeschenken af gebeeld, maar als handelend-optre dend persoon kom je hem zelden te gen. li/ at over de grenzen en bij ons vV wel ongeveer hetzelfde is te- r f gen de kerstdagen, dat zijn de adviezen voor de eigen, extra- feestelijke verzorging. „Gun uzelf een pin-up", zeggen de Engelse bladen, en: „Maak zélf een ■nieuwe avondjapon!". Tal van moeders Zullen eenvoudig niet op het idee komen, Kerstmis te vieren in gala-toilet, en dan nog wel in een nieuw. Het zou een duur feest worden, denken wij nuchter, en stél je voor dat er kaarsvet of bowl op komt... Toch lazen we in een Hollandse krant ook iets over avondjaponnen en wat er verder alemaal bij een avondja ponnen-diner kan komen kijken. Een nieuw damasten tafellaken, nieuwe borden in een feestelijke kleur, een nieuwe make-up, een nieuw kapsel. En de ervaringen van de winkeliers? De omzetten in geschenken, zo werd ons vertéld, zijn natuurlijk niet te vergelijken met die van de sinter- klaasdagen. Maar er worden prijzige cadeau's gekocht, degelijk en luxueus tegelijk: Serviesgoed, de betere si garenaanstekers, avondtasjes, sjaals. Donkerbeige cheviot en beverbont zijn de twee materialen, die de Pa- rijse ontwerper Pierre Balmain bij eenzocht alvorens hij dit kostuum ontwierp. Het resultaat werd, zoals men van Balmain mag verwachten, eenvoudig en elegant; de japon heeft slechts een enkel versierend detail (de ceintuur), het jasje heeft niet al leen een kraag van bever, maar ook de voering is van dit bont gemaakt. (Advertentie) IDan ozctitv C tot ozctitv Laat mij beginnen met te vertel len dat dit opschrift van ander mans vinding is: Herman de Man heeft het, lang geleden, als ti tel aan een van zijn romans gege ven. En zodra ik die las, trof mij al de juistheid van deze simpele uit spraak, waarmee ieder zal moeten instemmen die wat verder heeft geke ken dan haar neus lang is. „Waar er twee kijven, hebben er twee schuld" is als gebruikswijsheid van alle dag een zusje van boven aangehaalde regel en toch hangt de wereld en de samenleving aan elkaar van misverstanden, juist door de haastige eenzijdigheid van menig- mans oordeel. De waarheid ligt meestal, jammer voor beide partijen, in het midden. En soms, in de meer alledaagse ge vallen van opspraak, komt de be klaagde partij bij nader inzien juist het minst in aanmerking voor haas tig medelijden. Maar daar één ons praktijk een vrouw meer overtuigt dan tien kilo theorie, wil ik U een kleine, ware historie vertellen, gegrepen uit het volle leven, en waarvan ik wél met alle facetten terdege op de hoogte ben geweest. Persoonlijk heb ik er uit geleerd, dat de bedrieglijke schijn iemand snel tot 'n onbillijk oordeel verleiden kan en dat het daarom meestal wijzer is zich niet in andermans kwesties te mengen. Umoet dan weten dat ik eens twee zusters gekend heb, die, beiden ongetrouwd, met haar vader onder één dak samenwoonden naar het uiterlijk te oordelen in idylilische harmonie. De ene, niet overmatig pienter, maar algemeen voor bijzonder han dig uitgekreten, verzorgde de huis houding en de klerenkast. De andere, vele jaren jonger, intelligent en dus 3\oor oolz Je hjejerpxriij r naar de eigen wijze men aannam, niet bijster huisvrouwelijk, haalde een paar diploma's en had een goed betaalde baan buitenshuis. Zo bleef de wereld daar voor het uiterlijk aardig in zijn voegen. Dat de oudste dochter 'n hoogst de plorabele huishoudster was met een complete huurceel ingebeelde kwa len en een onverdraaglijk humeur, die de vader en de jongste zuster gelijkelijk tiranniseerde, wist buiten de huismuren niemand. De jongste troostte zich echter met de gedachte, dat zij, als de woonge legenheid voor ongehuwden eindelijk eens wat ruimer werd, haar eigen weg kon gaan en een eigen huis be trekken. En zij spaarde daarvoor met fanatieke ijver. Wat ieder nuchter toeschouwer had kunnen voorzien, gebeur de: de oude man begon te sukkelen, kreeg kwalen en werd moeilijk te verplegen. De oudste had onmiddellijk zelf een zwak gestel en een chronische vermoeidheid bij de hand hoewel zij er uitzag als van louter beton opgetrokken waardoor zij onmogelijk haar nacht rust óók nog kon opofferen. Dat mocht, na 'n inspannende dagtaak, de wezenlijk zwakke maar taaie jongste doen. Totdat de oude heer, rijkelijk laat, in een inrichting werd opgenomen en de jongste ineenstortte met een hartaanval. Voorgoed het huis uit, of ik trek mijn handen van je af, zei de energieke jonge dokter met benij- denwaardige mensenkennis. En dank zij een even voortvarende vriendin gelukte dat boven mate, en het lang en vurig begeerde eigen leven van de jongste begon op te bloeien in een eigen flat met fleuri ge meubels en kleurige gordijnen, waar zij, kalmaan vanwege haar ge knauwde hart, zich bleek te ont plooien tot een handige en efficiënte huisvrouw. Het zou allemaal heel zonnig mid den in de bloemetjes zijn afgelopen als de oudste zuster haar vinger uit de pap had believen te trekken. Maar juist dat verkoos zij niet en dus mobiliseerde zij iedereen die naar haar luisteren wou, en zat met de zakdoek tegen de ogen ge drukt zo volhardend te jammeren over haar eenzaamheid, op elke vi site die zij bij magen en buren maakte, dat het medelijden steeg als een springvloed. De jongste bleef daar onkundig van, totdat een haastig geba kerde buurvrouw, tot veront waardiging opgewarmd door het ge raffineerd zelfbeklag van de oudste zuster, zonder nadenken de pen greep en de jongste een brief schreef vol hoog ethische en menslievende frasen, over zusterliefde en dank baarheid, eindigend in 'n benauwend plechtig beroep op datzelfde breke- lijke hart om toch haar oudere en zwaarbeproefde zuster niet zo schro melijk te verwaarlozen. Het effect van haar sentimentele steekneuzerij was ronduit verbijste rend, al had het nog tragischer kun nen aflopen: De jongste, gekweld door een overgevoeligheid die de minste emotie tot een gevaar maak te. Het kostte opnieuw weken van ge duldig liggen en medicijnen slikken, verzuimd werk en verslapte conditie. Terwijl de briefschrijfster zich geluk zalig wiegde in het besef dat zij al thans tegenover één miskend schep sel haar plicht had gedaan. Zodat ik maar zeggen wilde: heb vooral niet te gauw een oordeel klaar maar hoor óók

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13