BESCHONKEN HOUTHANDELAAR REED BIJ AXEL TEGEN BOOM TWEEDE KLAS BILJARTT1TEL VOOR VERMEULE, MIDDELBURG Jwigkam ARNEMUIDEN KRIJGT TWINTIG NIEUWE LICHTMASTEN Thijs de Tuinman zegt: Heerlijk bakken met appelen! 10 P tto V I M U I A L E ZE E W U hi UOURANT VRIJDAG 19 DECEMBER 1958 POLITIERECHTER MIDDELBURG Volgens verdachte kwam het omdat hij remde en tegelijkertijd gas gaf De Axelse houthandelaar J. W. de D. had in de nacht van zaterdag 1 op zondag 2 november jj. nu niet bepaald op de normale manier zijn auto bestuurd. Zodoende stond hij donderdagmiddag voor de Middelburgse poli tierechter, mr. B. S. Sieperda, terecht, die hem ten laste legde in dit „vroege" morgenuur onder invloed van sterke drank achter het stuur ge zeten te hebben, waardoor hij met zijn voertuig tegen een boom gebotst was. 's Zaterdagsmiddags er vóór was de houtliandelaar naar de Markt in Axel geweest en daar had hij in een café zo vertelde hij mr. Sieperda 8 zeven glazen bier en enkele borrels gedronken. „Of waren het er meer?", vroeg de politierechter. „Nee, edelachtbare", verzekerde De D., „ik heb er tussendoor zelfs nog limonade gebruikt". Hij verzette zich tegen de politie man, schopte hem en eerst nadat hij hardhandig tot de orde geroe pen was, slaagde de opper er in verdachte naar het bureau te transporteren, waar hij hem in de cel ter ontnuchtering insloot. Het bleek, dat V. de laatste tijd teveel drank gebruikt heeft, hetgeen me de te wijten was aan zijn benarde financiële omstandigheden. Daar mee rekening houdend veroordeel de mr. Sieperda hem conform de eis tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar, alsmede toe zicht van het Zeeuws Consultatie bureau voor Alcoholisme. In het café was hij een bekende te gengekomen, met wie hij nog een fi nanciële kwestie te vereffenen had. Toen een neef van deze bekende, de 23-jarige landarbeider J. L. de V. uit Axel, het café binnenstapte, waren de twee in een „druk gesprek" ge wikkeld. Nadat De D. tevergeefs ge probeerd had om met de beide neven „vrede te sluiten", stapte hij in zijn auto en begaf zich op weg naar Ter- neuzen. De V. ging er enige tijd later achteraan en vond de auto van ver dachte even buiten Axel tegen een boom geklemd staan, terwijl De D. met een flinke hoofdwond aan het stuur zat. Verdachte- verklaarde dit ongeluk gekregen te hebben toen een te genligger niet voor hem dimde en hij de richting zoekgeraakt was. „U nioet weten, dat de voetrem en het gaspedaal in mijn wagentje heel dicht bij elkaar zitten", be toogde hij. „Ik remde voor de tegenligger maar tegelijkertijd gaf ik gas". Daar begreep de poli tierechter niet veel van, temeer omdat verschillende getuigen ver klaard hadden op dezelfde tijd geen tegenligger gezien te hebben. Te veel gedronken De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, achtte het ten laste gelegde bewezen. „De D. had veel te veel gedronken om nog met een auto er vandoor te gaan'" oordeelde de officier, die tegen ver dachte een gevangenisstraf eiste van 2 weken, waarvan 1 week voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar, 8 maanden ontzegging van de rijbe voegdheid, waarvan 6 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, alsmede toezicht van het Zeeuws Consultatie bureau voor Alcoholisme. Mr. Sie perda veroordeelde De D. conform daartoe. De los-werkman D. J. K. en zijn maat (zonder beroep) J. S. uit Mid delburg hadden het in de 2e helft van oktober voorzien op loden waterpij pen en buizen uit sanitair enz. in leegstaande woningen aan de Achter singel. K. verkocht de pijpen onder een andere naam aan opkopers. „De pijpen lagen stuk op de grond", ver klaarde S. „en daarom heb ik ze mee genomen". „Niet zo erg best", vond de officier, mr. G. J. B. van der Dussen. Daar S. reeds enkele malen veroordeeld was, eiste de officier thans een gevange nisstraf van een "maand tegen hem, terwijl tegen K. 2 weken gevorderd werd. Gezien alle omstandigheden (beide verdachten bevonden zich in financiële moeilijkheden) veroordeel de de politierechter elk tot een week onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De koopman A. J. M. uit Kruinln- gen reed op 20 november j.l. te Yerseke onder zodanige invloed van sterke drank in zijn auto, dat hij niet in staat was om dit voer tuig naar behoren te besturen. On der aan de Varkensdijk kwam hij namelijk met zijn auto tegen een woning tot stilstand. Eerst had hij nog een auto aangereden en toen hij naar hij verklaarde voor een fietsend jongetje moest uit wijken, raakte hij de macht over het stuur kwijt. De politierechter wist evenwel, dat M. recht op-het goed rechts rijdende jongetje was afgestormd. I^e officier, mr. Schenkenberg van Mierop, vond het een ernstig feit, waarvoor hij een week onvoorwaar delijk eiste met een ontzegging van 8 maanden, waarvan 5 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Waar toe de politierechter M. conform ver oordeelde. Met niemand De koopman J. C. V. uit Wemeldinge kreeg het op 28 september j.l. aan de stok met een Wemeldingse opper wachtmeester, die verdachte van de sluis wilde verwijderen, omdat hij zich daarop in kennelijke staat van dronkenschap bevond. V. had eerst moeilijkheden gezocht met een assis- tent-sluisknecht. die daarop de poli tieman waarschuwde. „Ik ga met nie mand mee", verzekerde de opper, toen deze hem naar het bureau wilde meenemen. Benoemingen aan Goese lyceum Bij koninklijk besluit is benoemd voor het tijdvak 1 september 1958 tot en met 31 augustus 1959: tot le raar-lerares in tijdelijke dienst aan de afdeling r.h.b.s. en de daaraan verbonden rijks middelbare school voor meisjes van het openbaar ly ceum te Goes: de heren Ph. Cornel- der, J. Cremers, ir. J. Everts, W. van Heel, E. A. van Hensbergen, A. J. C. Nordlohne en B. J. P. Schiffer en de dames A. B. BouwmanGrutterink, C. A. F. van Daalvan der Mersch, C. I. van Nieuwenhuyzen en H. M. WarrenFerguson. De fruitkwekersknocht B. P. de S. uit Nisse nam tezamen met een min derjarig vriendje uit een boomgaard een kist met 20 kg appels mee. Daar de officier wel tot 'de overtuiging gekomen was, dat het gehele zaakje was opgezet door de minderjarige knaap, vroeg hij een boete van 50, waarmee de politierechter akkoord ging. De Amerikaanse schepeling van een in Vlissingen liggende boot werd veroordeeld tot een boete van 100 plus Zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid, omdat hij in Souburg onder invloed een auto bestuurde. Mevrouw Van der H. te Middelburg werd wegens belediging veroordeeld tot een boete van 50. De landbouwersknecht F. M. M. uit Kortgene bestuurde op 23 oktober een tractor, terwijl de kantom-echter hem de bevoegdheid tot het besturen van motorrijtuigen had ontzegd. BI. dacht op een tractor wel te mogen rijden. De officier wilde wel aanne men, dat M. niet opzettelijk op dit voertuig geklommen was en eiste een boete van 25. Nadat M.'s raadsman, mr. J. J. van der Weel, er op gewe zen had, dat zijn cliënt het slachtof fer" geworden was van zijn onwetend heid en zich tenslotte aansloot bij het requisitoir van de officier, veroor deelde mr. Sieperda M. conform de; vordering. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Chauffeur viel btf loswal te Hansweert in het water Dinsdagavond in de vrachtauto chauffeur S. uit Colijnsplaat tijdens het overladen van aardappelen op de Duitse kustvaarder „Wilhelmina Olt- man" aan de laadplaats te Hans- weert, in het water gevallen. Een matroos van de kustvaarder sprong onmiddellijk te water en wist de man zij het bewusteloos op 't droge te brengen. Met, kunstmatige adem haling werd S. weer bij kennis ge bracht. Op advies van dokter J. C. Arends werd de chauffeur overge bracht naar het ziekenhuis „St. Jo anna" te Goes. (Advertentie) Van Nelle bestellen! In Chinese steden nog geen communestelsel De Chinese communistische par tij heeft besloten de invoering op grote schaal van het commu nestelsel iil grote steden uit te stellen, aldus een donderdag avond te Peking gepubliceerde resolutie van het centrale co mité van de partij. Er zullen in de grote steden alleen de noodzakelijke voorbereidende maatregelen worden genomen, aldus de resolutie, waarvan de tëkst door het Chinese- ministerie van buiten landse zaken aan de buitenlandse journalisten werd bekendgemaakt. De overgang van de steden naar het communestelsel stelt andere eisen dan die op het platteland. Daarom moet er geen haast worden gemaakt met de invoering van het nieuwe stelsel in de steden, aldus de resolutie. NA SPANNENDE EINDSTRIJD Drie kandidaten eindigden gelijk HOE SPANNEND do eindstrijd was om- het biljartkampioenschap 2e kl. libre van het district Walcheren- Zuid-BeveJand, die in café „De Vriendschap" te Souburg het club gebouw van de organiserende vereni ging VEG is gespeeld, blijkt wel uit het feit, dat op de laatste dag der wedstrijden, toen nog vier partijen gespeeld moesten worden, ook nog vier spelers in aanmerking kwamen voor de titel. Dat waren C. Vermeule en J. Wisse van ALM uit Middel burg, alsmede C. de Jonge en Jac. de Jonge, respectievelijk uit Oude- lande en Ovezande. Uiteindelijk was het de ALM-er Cor Vermeule, die de kampioensmedaille in ontvangst mocht nemen. Jac. de Jonge werd van dit viertal geëlimineerd,, toen hij de voor hem beslissende partij tegen Vermeule in 23 beurten met 150 tegen 118 ver loor. Hierna moest De Jonge ook het onderspit delven tegen W. Bufgers van ABV Vlissingen, die zijn tegen stander op 132 in 45 beurten liet staan. Na deze partijen luidde de stand: 1. Vermeule 10 punten uit 6 partijen met een gemiddelde van 4,55 dus met promotiekansen voor de le klas 2. J. Wisse met 8 punten uit 6 partijen en een gemiddelde van 3.93 en hierna C. de Jonge met eveneens 8 punten uit 6 partijen met een ge middelde van 3,77. Indien nu ver meule zou verliezen en C. de Jonge en Wisse zouden winnen, dan kwa men alle drie deze spelers 'tot een totaal van 10 matchpunten. Inderdaad gebeurde dit. Vermeule kon niet „loskomen" en liet zich enigszins overspelen door het grote spel van C. de Jong, die uiteraard ook voor zijn laatste kans vocht. HORLOGES dankbare geschenken voor dames en heren in velerlei uit voeringen. reeds vanaf 36.50 (heren) eh 48.50 (dames) Bij Uw horloger-juwelier GEMEENTERAAD VERGADERDE Ontevredenheid over onderwijzerswoning De gemeenteraad van Arnemuiden heeft tijdens de donderdagavond on der voorzitterschap ran burgemeester W. H. van der Heide gehouden ver gadering een belangrijke stap geno men tot uitbreiding en verbetering van de verlichting. In totaal zullen twintig nieuwe lichtmasten met TL-buizen geplaatst worden in Schut tershof en in de nieuwe straat langs de openbare lagere school, tot aan het einde van het uitbreidingsplan. De kosten van dit project bedragen f 8700.welk bedrag echter reeds in de exploitatie van het uitbreidings plan opgenomen is. Burgemeester Van der Heide deelde de raad mee, dat het in de bedoeling ligt om na 12 uur 's nachts enkele lampen aan te houden, zodat dan een behoorlijke verlichting gewaarborgd is. De licht punten bij de woning van de post- commandant der rijkspolitie en die bij de Zuidwal zouden kunnen worden overgeplaatst, bijvoorbeeld naar Tuin dorp. De kabelleggihg voor deze nieuwe lichtmasten is reeds gebeurd. De heer Van der Heide verzekerde de raad, dat zeer binnenkort met de opstelling van de palen zal worden begonnen. Voor de heer J. L. Joosse (s.g.p.) was het deze raadszitting niet allemaal koek en ei. In de eerste plaats was dit raadslid erg teleurgesteld over 't feit, dat B. en W. zo weinig de hand gehouden hebben aan de begroting voor 1958. De heer Joosse uitte zijn klacht naar aanleiding van de slot- wijziging voor deze begroting, waar bij ondermeer een bedrag van-f 1000 meer uitgetrokken moest worden voor schrijf- en bureaubehoeften, ter wijl deze post ook al op f 1000 was begroot. De S.G.P.-vertegenwoordlger maakte zich nog meer zorgen voor het volgende jaar en was van me ning. dat op dit punt verandering behoort te komen. De burgemeester verklaarde, dat getracht Is de begroting voor 1958 sluitend te krijgen, door verschil lende posten zo laag mogelijk te ramen. „U heeft ons dus min of meer zand in de ogen gestrooid", maakte de heer J. Allaart (p.v.d. a.) hieruit op. Hetgeen de burge meester moest beamen. Vervolgens uitte de heer Joosse en met hem andere raadsleden zijn ongenoegen over de slechte vorderin gen ten aanzien van de bouw voor de woning van het hoofd der openba re lagere school. Na de besprekingen die de raad gehouden had met de di recteur van bouw- en woningtoezicht, de heer J. P. P. de Smit, was de heer Joosse er van overtuigd geworden, dat thans alles in kannen en kruiken was. AJarigheden „Er zijn thans weer een boel narig heden bijgekomen, onder meer over notariskosten en nieuwe tekeningen", riep de heer Joosse uit. „Het lijkt wel of het gehele zaakje tegengewerkt wordt". Het S.G.P.-raadslid vond het maar een treurige geschiedenis. De burgemeester verklaarde, dat de heer Joosse het wel wat te ge makkelijk opneemt.. Er is een te kening voor de ambtswoning ge maakt met een frontbreedte van 6,72 meter, terwijl de afspraak was een breedte van ruim 7 meter Dat is niet de schuld van B. en W. verzekerde de burgemeester, die pertinent tegensprak, dat de zaak wordt tegengewerkt. De heer Allaart merkte op, dat de heer De Smit verzekerd had, dat de zaak voor elkaar was. „Ook hij heeft ons dus zand in de ogen gestrooid", aldus dat raadslid, die opmerkte, dat in ieder geval de heer Smit zijn be lofte had moeten nakomen. De meerderheid van de raad besloot om de christelijke gymnastiekvereni ging „Excelsior" pen subsidie te ge ven van f 80.De heren Joosse en Joh. van Belzen (s.g.p.) stemden te gen, omdat zij de financiële toestand van de gemeente te precair vonden. „Laten degenen, die zich voor deze vereniging interesseren, maar wat dieper in de zak tasten", betoogde de heer Joosse. Wethouder C. van He- mert (c.h.) op zijn beurt verklaarde, dat de gemeente blij moet zijn. dat door deze vereniging de jeugd van de straat gehouden wordt. Verbouwing Op een vraag van de heer Allaart wat er met de oude openbare school gebeuren moet, was de burgemeester van oordeel, dat hier met wat goede wil en een verbouwing stellig een goed verenigingslokaal van te ma ken ls. De burgemeester wilde dan ook wel pogingen In het werk stellen om van het huidige verenigingslokaal een gymzaal te maken. De raad be sloot B. en W. machtiging te geven om deze zaak nader onder de loep te nemen. Met de N.V. Bank voor Nederland- sche Gemeenten werd een krediet overeenkomst ln rekening-courant aangegaan van f 100.000.Voorts boden B. en W. de gemeente-rekening van 1956 aan, die door een commissie uit de raad onderzocht zal worden. De raad besloot verder om de straat die evenwijdig loopt met het Oude Gat, de naam „Oude Havenstraat" te geven. Voorts werd besloten de leges verordening vast te stellen. Mevrouw Van Vlaanderen-Van Oost tijdelijk1 Blijkens regeringsstatistieken hebben Britse motorvoertuigbezitters in 1957 een record bedrag aan boetes opgebracht. On geveer een derde van de 776,609 verkeers overtredingen kon bulten de rechtszaal afgehandeld worden, 522.658 verkeerszon- daars moesten voor het groene hekje verschijnen. Dat was 89 procent meer dan ln 1956. De veroordeelde overtreders betaalden 1.314.656 pond aan boetes, ruw geschat 10 procent meer dan in het Jaar daarvoor. (Advertentie) Van Nelle bestellen! De Jonge had de 150 punten reeds bereikt in 80 beurten, toen Ver meule nog maar op 98 stond. In de laatste partii bracht ook Wisse zijn totaal op 10 punten, omdat hij met 150lil in 32 beurten van Jac. de Jonge won. Einduitslag Drie spelers dus aan de top, maar dank zij het beste moyenne werd de Middelburgse speler kampioen. einduitslag luidt als volgt: C. Vermeule J. Wisse C. de Jonge E. de Nooijer M. van Dijk Van Iren C. Burgers Jac. de Jonge 4,34 4,03 ,37 3,34 De 5,76 5,35 5,— 4,90 4,41 5 4,54 5,17 Goes; De Nooijer is lid van ALM, Van Dijke van De Hoek, Middel burg en Van Iren van KOT, Middel burg. Na het aantal matchpunten ls in net staatje vermeld: net alge meen moyenne, de hoogste serie en het gemiddelde in een partij. Tijdens de prijsuitreiking dankte de heer L. Korff, voorzitter van de organiserende vereniging, alle spe lers voor hun sportiviteit en de prettige wijze, waarop alle wed strijden werden gespeeld. De heer J. Rijk uit Ovezande overhandigde namens het bestuur aan Vermeule de KNBB-kampióensmedallle. Rest nog te vermelden, dat het toernool- gemiddelde 3,77 was. (Advertentie) Van. Nelle bestellen! Werken in „Stromenwijk" te Middelburg aanbesteed Donderdag is op het bureau van ge meentewerken te Middelburg open baar aanbesteed het uitvoeren van grond-, straat- en rioleringswerken in de Stromenwijk te Middelburg. De uitslag hiervan luidt als volgt: Gebr. Geldof te Serooskerke 156.595, B. Stegink te Vlissingen 161.200, fa. Duinhouwer te Goes 164.800, Gebr. Van Wallenburg te Middel burg 167.500,J. Laevense te Westkapelle 168.000.—; G. J. Eland te Vlissingen 172.000,M. Uil te Middelburg 175.000,Aann. be drijf Zeeland te Middelburg 176.200,Aann. bedrijf Maas te Middelburg 183.100,L. J. Dek ker te Vlissingen 188.000,fa. Otte te Nieuwdorp 189.000, Winststelling voor ir. Elzerman Vermoedelijk zal de Zeeuwse kam pioen ir. Elzerman zijn partij uit de 5e ronde tegen Van Mindeno kunnen winnen, dit eniger mate tot verba zing van zijn tegenstander, die na melijk een stuk voor staat. Het was een zeer wisselvallige partij, voortko mende uit een „Gesloten-Spanjaard". Beide spelers houden van nature van open combinatoire stellingen en zij slaagden er wonder wel in die op het bord te toveren. Overzichtelijk werd het er niet door, zeker niet nadat zwart een stuk moest inboeten, doch liefst twee vrije pionnen kreeg, die ver oprukten. De voorlopige analyses zijn positief voor zwart uitgevallen. Langeweg zette zijn zegetocht voort, nu ten koste van Wouters. Met 5 uit 5 heeft deze jonge Naardense speler een imponerende score opgebouwd. H. Krabbendam is teruggevallen, hij verloor nu van de Hagenaar -De Bondt, die.... om een fles champagne i heeft gewed, dat hij tot de eerste drie zal gaan behoren. De ranglijstvolgor- j de is in deze groep wel heel onover- i zïchtelijk, de onderlinge strijd der j „gelijkwaardigen" doet het peleton maar langzaam vorderen. We gelo- ven niet dat ir. Elzerman het nog ha len kan, maar het is theoretisch niet I onmogelijk. De uitslagen luiden: i Wouters-Langeweg 01; H. Krab bendam-De Bondt 01; Sassen-Mo- lenbroek Van Mindeno-El- zerman afgebroken; Verholt-Aping .afgebroken; Bink-Duizendberg 10; De stand aan de kop luidt: 1. Lange weg 5 pnt.; 2. De Bondt 3% pnt.; 3. j Krabbendam, Sassen en Molenbroek 2V6 pnt.; Ir. Elzerman kan tot 2 pnt. komen, indien hij de hangpartij zou winnen. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Een gedenkteken m ae vorm van ccn vermanende vinger is iii de. omgeving van Düsseldorp opgericht ter nage dachtenis aan de oorlogsslachtoffers. Het monument, een werk van de beeldhouwerAdolf Westerlingis acht meter hoog. (Advertentie) Van Nelle bestellen! lerares aan de openbare lagere school werd met Ingang van 1 januari a.s. in vaste dienst aan deze school bp- noemd. De kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk te Kleverskerke had een ver zoek ingediend om een bijdrage in de reparatie van de torenklok te Kle verskerke. De kosten hiervan bedroe gen f 301,90 en de raad besloot om hiervan de helft voor zijn rekening te „Goed landbouwbeleid is levensbelang voor de boer" Jaarvergadering N.B.C.B, Onverwacht hebben donderdag mr. H. van Doorn, voorzitter van de K.V. P. en mgr. W. M. Bekkers, bisschop coadjutor van 's-Hertogenbosch, bet woord gevoerd op de in Tilburg ge houden vergadering van de Noordbra bantse Christelijke Boerenbond, een vergadering die druk werd bezocht. Mr. Van Doorn toonde zich in zijn korte, niet op het programma aange kondigde speech, voorstander van een vrijwillig afvloeien van kleine boe renbedrijven. Een evenwichtige In dustrievestiging zou daarbij de hel pende hand kunnen bieden. Waar de boer zelf de afzetmogelijk heden niet in de hand heeft en in be langrijke mate afhankelijk is van hetgeen elders in de wereld geschiedt, is, zei mr. Van Doorn, een goed land bouwbeleid een levensbelang voor de boer en do volksgemeenschap. Met nadruk verklaarde hij, dat het stre ven van de K.V.P. zal blijven op ver wezenlijking van een algemene kin derbijslagwet. Mgr. Bekkers sprak enige woorden over de problemen ln het boerenge zin. De vrees blijft bestaan, meende hij, dat, terwijl de boer geestelijk emancipeert, zijn materiële welvaart een schijnwelvaart is. Wat zal er van deze welvaart overblijven, wanneer Wat U bakt met Neérlands blozende appelen is altijd lekker! Smullen maar. En 't is oók nog reuze gezond! de boer de garanties en subsidies ont vallen? De boer ls immers te allen tijde in hoge mate afhankelijk van de spelingen der natuur en van een goede dosis geluk, aldus de bisschop- coadjutor van 's-Hertogenbosch.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 12