PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Prof. Beel bestudeert de staatsrechtelijke aspecten van Kamerontbinding Ontwikkeling van de recreatie en het toerisme in Haamstede Va ndaag... os BILT NAVO BESPRAK LEVERANTIES VAN WAPENS AAN INDONESIË Het vlaggeschip van de Rotterdamse Lloyd, de „Wille,m Ruys" ligt op het ogenblik in het dok bij Wilton Fey- enoord voor verbouwingen en ver nieuwingen. Zo wordt het schip o.m. uitgerust met stabilisatievinnen. Op de foto de oceaanreus in het dok, met op de voorgrond een van de schoor stenendie enige meters verlengd zul len worden. H ...viert prinses Armgard von M Lippe Biesterveld-baronesse f§ von Cramm (de moeder van M H prins Bernhard) haar 75e ver- jaardag; fi ...is het 25 jaar geleden, dat ff M het K.L.M.-vliegtuig „de Peli- kaan" met Iwan W. Smirnoff en Piet Soer, alsmede J. M. H. Grosfeld en C. H. van Beuke- §e ring een recordvlucht maakte van Schiphol naar Batavia; m p ...reikt de burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, de fl tweejaarlijkse letterkundige p Hendrik de Vries-prijs uit aan H Ab Visser uit Amsterdam, die deze prijs verwierf voor zijn roman „God in Frankrijk"; p .is het 250 jaar geleden, dat de M -- Engelse theoloog Charles Wes- p p ley, die met zijn broer John de p grondlegger was van het Me- thodisme, te Epworth werd ge- p boren. lliniilllllllllllIHHHIfflllHliliiillllüHllilülllllHllllllllttfHitllHilHIlilHTf Onderzoek staldngsrecht voorlopig voltooid Een onderzoek naar de juridische as pecten, verbonden aan de werksta king, is op ambtelijknivieau aange vat en voorlopig voltooid, zo deelt de minister van justitie mee in ant woord op vragen van liet Tweede Kamerlid de heer Burger. De heer Burger liad gevraagd of de minister niet van oordeel is dat recente civiel rechtelijke acties aantonen, hoezeer nadere voorzieningen inzake liet sta kingsrecht urgent zijn. Op de vraag omtrent eventueel te verwachten voorzieningen kan de mi nister geen antwoord geven, nu hij H.M. de Koningin ontslag uit zijn ambt heeft verzocht. VERWACHT. WEINIG WIND Veranderlijke bewolking, met voorna melijk in de kustprovincies enkele verspreid voorkomende buien en hier en daar mist. Zwakke tot matige wint tussen west en zuid. Iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN 19 december Zon op 8.44 onder 16.29 Maan op. 13.09 onder. 1.4Q 201e jaargang - no. 298 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANTEN VRIJE STEMMEN Donderdag 18 dec. '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per num. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Viissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen Cb.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 tb.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20. Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel 2425. adm. tel. 2094. Andere oplossing wordt onmogelijk geacht Overleg met Oud, Romme en Burger; spoedig beslissing te verwachten Prof. dr. L. J. M. Beel, die op het ogenblik voor de koningin als informateur in de kabinetscrisis optreedt, heeft woensdag te zij nen huize in Wassenaar de voorzitters van de grootste Tweede Kamerfracties ontvangen. Als eerste kwam prof. Oud, de leider van de fractie der V.V.D., bij hem. Dat was, hoewel het logischer geleken zou hebben, dat eerst mr. Burger van de P.v.d.A. en daarna prof. Romme van de K.V.P. bij hem op bezoek geweest zou zijn, niet toevallig. Prof. Beel heeft namelijk met prof. Oud, die 's ochtends van half tien tot half elf bij hem vertoefde, vooral gesproken over de staatsrechtelijke kant van de crisis. Men heeft gezocht naar de staatsrechtelijke juiste wijze, waarop men tot Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen dient te ko men. Het staat namelijk vast, dat een andere oplossing van het conflict niet mogelijk is. Daarbij hebben de professoren Beel en Oud een aantal vroegere Kamerontbindingen de revue laten pas- V.V.D. bedankt voor zetels in een rompkabinet Later heeft de informateur ook met de andere fractievoorzitters de pro blemen doorgenomen, die aan een Kamerontbinding onder de huidige omstandigheden en nieuwe verkie zingen vastzitten. Met name met prof. Romme heeft prof, .Beel hier over in het bijzonder van gedachten gewisseld. De informateur had toen reeds de steun van de wetenschap, die hij uit het onderhoud met prof. Oud, een erkend deskundige op het gebied van het staatsrecht en de parlementaire geschiedenis, gekregen had. Wat do bereidheid van de V.V.D. be treft om aan een spoedige oplossing van de kabinetscrisis mee te werken door bijvoorbeeld het rompkabinet aan te vullen met bewindslieden van liberale huize, lieeft prof. Oud geen enkele onzekerheid omtrent zijn op vattingen bij prof. Beel laten bestaan. In deze fase wenst de V.V.D. geen zitting in een kabinet te nemen. In elk geval wil de V.V.D. eerst de uit slag van de vervroegde verkiezingen afwachten en daarna zal zij verder haar standpunt bepalen. Ook de bespreking met prof. Romme zou in de richting zijn gegaan dat geen andere oplossing dan Kamer ontbinding mogelijk is. Van de kant van mr. Burger, de voor zitter van de socialistische fractie in de Kamer, echter moet aan prof. Beel geadviseerd zijn als wij ten minste goed zijn ingelicht om eerst Spoed Het is mogelijk, dat er in Haagse bijeenkomsten en in de koffie huizen van de residentie druk gepraat wordt over de kabinetscrisis maar dat is stellig niet het geval bui ten Den Haag. Er zijn streken en steden in Neder land waar die crisis nauwelijks een onderwerp van gesprek vormt en waar de beoordeling van de politieke toestand het best wordt uitgedrukt met de glimlach van de berusting. En wanneer die crisis al een onder werp van gesprek vormt, dan is er eigenlijk maar één verlangen en dat is niet het verlangen naar een fikse strijd tussen enkele politieke partijen, maar naar een spoedig einde van de crisis, opdat er met voortvarendheid geregeerd kan worden. Men heeft het Nederlandse volk nu eenmaal ver trouwd gemaakt met de gedachte, dat er tussen politieke partijen wel ste vige concurrentie en gote principiële verschillen kunnen bestaan, maar dat de belangi'ijke politieke beslissingen steeds aan de onderhandelaarstafel vallen de dan de vorm krijgen van een compromis tussen de partijen. Die compromis-verwachting wint het bij de vele Nederlanders van de strijdlust! Het bevreemd daarom niet, dat de eerste daad van prof. Beel, die thans nagaat hoe Neder land weer een regering moet krij gen, ook het aanbevelen van een overigens maar klein compro mis is geweest. Prof. Beel staat be kend als een zeer aimabel man, die met politieke tegenstanders goed kan opschieten. Hij vond de twist, die in de Tweede Kamer deze week uitbrak over het al dan niet voortzetten van de behan deling der beide omstreden belasting wetten (die tot het aftreden van de vijf P.v.d.A.-ministers hadden ge leid) een nogal pijnlijke zaak en hij wilde daarom de behandeling tijdelijk opgeschort zien. Dat gebeurde kennelijk om persoon lijke gepi*ikkeldheden zoveel mogelijk uit te bannen en de mogelijkheden voor nieuwe politieke samenwerking zo breed mogelijk te houden. (Zie slot pag. 3 kol. 1) te proberen een rechts kabinet te vormen. De socialisten zijn even tueel bereid, zo vernamen we, tot verdere samenwerking met de con fessionele partijen, echter onder de voorwaarde, dat eerst alle zaken worden „teruggedraaid", die aanlei ding hebben gegeven tot de spanning vooral tussen de P.v.d.A. en de K.V. P., en die zozeer het misnoegen van de socialistische fractie hebben op gewekt. In wezen gelooft natuurlijk de P.v.d. A. zelf niet aan deze mogelijkheden. In haar politieke kraam zou echter een in het openbaar gegeven concreet antwoord blijkbaar uitstekend van pas komen. Men neemt in Den Haag aan, dat spoedig aan het rompkabinet zal worden opgedragen om, nadat de socialistische ministers ontslagen zijn, nieuwe verkiezingen voor te bereiden. Inmiddels zullen dus de minister van het rompkabinet de taak van hun afgetreden socialis tische collega's moeten overne men. Gedacht wordt aan de vol gende regeling: Mr. Struycken, minister van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie, wordt mi nister-president en krijgt er van dr. Drees algemene zaken bij. Er gaan ook stemmen op om hem er tavens justitie bij te offreren, doch daartegen zou mr. Struyc ken zich verzet hebben. Hij zou te zwaar belast worden. De naam van mr. Helders, minister van za ken overzee, wordt nu genoemd als minister van justitie ad inte rim. Minister Staf, die van het de partement van landbouw komt, zou naast oorlog en marine, de portefeuille van landbouw, visserij en voedselvoorziening kunnen be- Koningin ontving prof. dr. Beel Het kabinet van de koningin deelt mede: prof. dr. L. J. M. Beel gisteravond door Hare Ma jesteit de Koningin op paleis Soestdijk ontvangen voor het uitbrengen van een interim-rap port. heren. De minister van maat schappelijk werk, mej. dr. Klompé kan zich belasten met sociale za ken en de minister van economi sche zaken prof. Zijlstra, met fi nanciën. Waarschijnlijk zal het niet lang meer duren voordat ons land zekerheid krijgt over de verdere ontwikkeling van de kabinetscrisis. MR. LUNS NIET ONTEVREDEN Vijfjarenplan voor opbouw van Navo-strijdkrachten Minister Luns heeft gisteren in de Navoraad de kwestïe-Indonesië ter sprake gebracht. Aanleiding was het rapport over Indonesië dat het secre tariaat van de Navo heeft opgesteld. Na afloop van de bijeenkomst zei mr. Luns: „Ik ben niet- ontevreden, het was een constructieve bespreking". De Nederlandse minister heeft niet nagelaten, zijn bezorgdheid over de situatie in Indonesië tot uitdrukking te brengen en de bezorgdheid van de Nederlandse regering uit te spreken Omdat jaren geleden op het terrein van de Amsterdamse centrale markt hallen 15 aardappelhutten zijn afge brand, kampt de markt nu nog steeds met een groot tekort aan opslag ruimte voor aardappelen. Er moet constant, een voorraad van 5.500 ton aanwezig zijn, genoeg om Amster dam veertien dagen te voorzien, maar hiervan kan slechts 1.200 ton binnen worden opgeslagen en de rest ligt in de buitenlucht onder dekzeilen, een precaire situatie, gezien de nu steeds stijgende kansen op vorstPlannen voor de bouio van acht moderne, luchtgekoelde pakhuizen zijn nog niet verwezenlijkt; moet Amsterdam wel dra bevroren aardappelen eten? De foto toont het lossen van aardappe len bij de grote hopen, welke buiten zijn opgeslagen. over het besluit van Engeland om aan Indonesië zes marinevliegtuigen te leveren. Eerder had mr. Luns aan een maal tijd met de Britse minister Selwyn Lloyd „alle aspecten van de Britse wapenleveranties aan Indonesië diep gaand besproken". De resultaten noemde hij „niet geheel onbevredi gend". Vandaag zal mr. Luns bespre kingen voeren met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles. Dulles heeft gis teren in de raad de Amerikaanse ver zekering ten aanzien van de Ameri kaanse wapenleveranties bevestigd. Deze verzekering betrof het defen sieve gebruik van deze wapens door Indonesië en het Amerikaanse stand- pijnt, dat geen gebiedsuitbreiding (b. v,., wat Nieuw-Guinea betreft) zal worden toegestaan die wordt nage streefd door middel van geweld. VIJFJARENPLAN De ministerraad van de Navo heeft gisteravond zijn goedkeuring gehecht aan een vijfjarenplan voor de opbouw van de Navostrijdkraehten dat voor ziet in een uitrusting met de laatste vindingen op het gebied van raketten en atoomwapens. De opperbevelhebber van de Navo, generaal Norstad, drong bij de lan den die tot dusver in gebreke zijn gebleven bij het vervullen van hun militaire verplichtingen erop aan, hun beloften na te komen. Een tweede klacht van de Navo-opperbevelhebber betrof het terugkrabbelen van een aantal landen wat betreft hun ver leden jaar gedane toezeggingen voor het oprichten van Amerikaanse ra ketbases. Frankrijk is in deze vergadering beschuldigd, in bepaalde opzichten onvoldoende samenwerking te ver lenen, hoewel conferentiekringen er de nadruk op legden dat er geen sprake is van een scheuring in het bondgenootschap. Waarschijnlijk verbouw van Willem Ruys in februari klaar Er bestaat alle Kans, dat de door de dok- en werfmaatschappij „Wilton Fijenoord" te Schiedam uit te voeren verbouwing van de „Willem Kuys" volgens het plan, dus in februari a.s., gereed zal komen, zodat bet vlagge- schip van de Koninklijke Rotterdam- sche Lloyd de voorgenomen wereld reis zal kunnen aanvangen, waarvoor reeds 1200 passagiers zijn geboekt. De verbouwing omvat o.m. een ver lenging van de verschillende dekken, waardoor een extra tonnenmaat van ongeveer 2000 ton wordt verkregen. De schoorstenen zullen enkele meters langer worden, zodat het totale beeld van de „Willem Ruys" volkomen zal veranderen. Zoals bekend wordt de passagiersac commodatie met 359 extra plaatsen uitgebreid en komt daardoor op een capaciteit voor 1300 passagiers. In ver band hiermee wordt op twee dekken een soort lido ingericht, bestaande uit een zwembad omgeven door zonne dekken, bars etc. Nieuwe trappenhuizen, sportdekken en een bioscoop met160 zitplaatsen, alsmede nieuwe kinderkamers zijn enkele voorbeelden van de wijze, waarop de accommodatie in het alge meen wordt uitgebreid. Jongeman neergeschoten in Amsterdam Woensdagavond is de 20-jarige Ger- rit C. P. uit Harderwijk op het stille en donkere gedeelte van de Kruislaan nabij de Oosterringdijk in Amster dam levensgevaarlijk gewond door drie revolverschoten. De familie Oostenrijk, die daar op een boerderij woont, hoorde de scho ten en liep naar buiten omdat men dacht dat het op de eenden gemunt was. Op de weg stuitte men op het lichaam van P.. Even verder zag men een jongeman naar een blauw-witte Opel lopen die snel wegreed. P. werd in levensgevaarlijke toestand in het O.L.V. ziekenhuis opgenomen. Hij had de Opel in de loop van de dag in Ermelo gehuurd en was ermee naar Amsterdam gereden. 0 De weduwe van de Amerikaanse kauw gumkoning William Wrigley is te Pase- dena in Californië overleden na elf jaar als gevolg van een hersenbloeding in 'n coma te hebben gelegen- RAPPORT AAN RAADSLEDEN OVER Streekplan „Kop van Schouwen" vermoedelijk in 1959 gereed Burgemeester jhr. M. J. Q. Röell van Haamstede heeft de raadsleden van zijn gemeente woensdagmiddag tijdens de laatste vergadering van dit jaar een rapport aangeboden over de toekomstige ontwikkeling van de recrea tie in de gemeente Haamstede. Het college van B. en W. stelde dit rapport samen op verzoek van de raad en van verschillende kampeer- en bungu- lowbedrijveu in Noord-Brabant. De gehele westhoek van Schouwen ziet zich in verband met de Deltawerken en de komende vaste oververbindïn- gen met de randstad Holland geplaatst voor een groot aantal problemen wat betreft de recreatie in dit gebied. Haamstede heeft hiermee in het bij zonder te maken omdat liet de grootste gemeente is in het Schouwse duin gebied. Wat betreft de toekomstige recreatieve ontwikkeling meent het college van B. en W., dat het niet op de weg van de gemeente ligt over te gaan tot de bouw van bungalowbedrijven of tot aankoop van terreinen, teneinde deze in te richten tot kanipeerbedrijven. Dit zal uit moeten gaan van organisaties, werkzaam op het gebied van het sociaal toerisme, of van het particulier initiatief, terwijl de gemeente in deze slechts een stimule rende en adviserende taak heeft. wandel-, ruiter en rijwielpaden en voor de strandovergangen, voor de plantingen, voor aanlegsteigers te Burghsluis ten dienste van de water sport, voor 't vliegveld (geschikt voor 't kleine luchtverkeer) en voorts voor de voorzieningen zoals waterleiding, elektriciteit, riolering enzovoorts, zo wordt in het rapport gesteld. Het zou inderdaad gewenst zijn als, Een uitzondering op deze regel zou gemaakt kunnen worden wanneer bij kampeerbedrijven het particulier initiatief tekort mocht schieten en de eigenaar of exploitanten niet aan de gestelde minimumeisen zouden vol doen. De belangrijkste taak van de gemeente is in het recreatiegebied zo goed mogelijk zorg te dragen voor wegaanleg en parkeerterreinen, voor de gemeente door aankoop in het be zit zou komen van terreinen met uit zonderlijk natuurschoon, om te voor komen dat deze teniet, of voor de re creatie verloren gaan. Bijzondere aandacht verdient het feit, dat het grootste gedeelte van het algemeen toegankelijk recreatiegebied in, deze gemeente, namelijk in totaal 1290 hectare, in handen is van de staat of van de N.V. Slot Haamstede. Voorts is ruim 300 ha. in het bezit van een beperkt aantal eigenaren. U itbreidingsplan Wat betreft het uitbreidingsplan, op gemaakt door het stedebouwkundig adviesbureau „Schut en Schat" te Middelburg, verwacht het college dat de goedkeuring van G.S. nog deze maand zal komen. Dit uitbreidings plan biedt voorlopig een behoorlijke basis voor de verdere harmonische ontwikkeling van de gemeente Haam stede in het algemeen en van het re creatiegebied in het bijzonder. Binnenkort zullen de raadsleden vermoedelijk voorstellen worden gedaan over enkele belangrijke herzieningen en aanvullingen op dit plan, onder meer om een stichting in staat te stellen haar plannen voor de bouw van een (Zie slot pag. 2 kol. 4)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1