Krachtige verklaring van NAVO- raad over kwestie West-Berlijn Middel voor betere conservering van garnalen gevonden mmÜRD DRIJVENDE BOK BOORDE ZICH IN SPOORBRUG SOWJET-UNIE HEEFT LEGER VAN ZES MILJOEN MAN üCKMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARSCHUWING AAN SOWJET-UNIE Westen bereid over Duitsland als geheel met Rusland te praten De raad van de Noordatlantïsche Verdragorganisatie (Navo) heeft Rus land gisteren gewaarschuwd, dat het verantwoordelijk zal worden gehou den voor enige actie, die de vrije verbindingen met het verafgelegen Ber lijn in gevaar zou brengen. In een verklaring, die er geen doekjes om wond, bevestigde de raad opnieuw het recht van de westelijke geallieerden, om in Berlijn te blijven en verzekerde hij, dat het jongste Sowjet-ultima- tum aan hen „een ernstige situatie heeft geschapen, die met vastbesloten heid onder de ogen moet worden gezien". Zij hield verder in, dat de kwestie van Berlijn alleen geregeld kan wor den „binnen het kader van een overeenkomst met Rusland over Duitsland in zijn geheel". Het communiqué, dat de deur openlaat voor mogelijke besprekingen tus sen oost en west, voegt hieraan toe, dat de raad „er aan herinnert, dat de westelijke mogendheden herhaaldelijk verklaard hebben, dat zij bereid zijn dit vraagstuk, zowel als die over de Europese veiligheid en over de ontwa pening te bestuderen. Zij zijn nog altijd bereid al die vraagstukken te bespreken". sproken over de mate, waarin de Na- vo-landen zich bereid zouden verkla ren tot onderhandelingen met de Sowjet-Unie over het Duitse pro bleem. Burgemeester Willy Brandt van W. Berlijn is dinsdag in zijn stad terug gekeerd na het bezoek dat hij in Pa rijs aan' de Navo-ministers heeft ge bracht. Hij legde een verklaring af, waarin hij zei dat er in Berlijn „een verschrikkelijke ramp" kan gebeuren wanneer het westen niet duidelijk maakt dat het zijn verzet tegen de Sowjet-Unie in de kwestie-Berlijn «liet alleen met woorden zal voeren. Het communiqué werd goedgekeurd door alle 15 ministers van buitenland se zaken van de. raad van de Navo, zonder enige uitzondering, en deze hebben zich daardoor allen vierkant geschaard achter de Verenigde Sta ten, Engeland, Frankrijk en West- Duitsland, door het Sowjet-ultimatum te verwerpen. Hoewel zij wat langer was dan de verklaring van de vier mogendheden, die zondagavond weid gepubliceerd, is de zin ervan dezelfde: het westen wijst het Sowjet-ulti matum onvoorwaardelijk van de hand. het Westen is bereid om met Rus land over Duitsland als een geheel te onderhandelen, Berlijn daarbij inbegrepen, maar niet over Berlijn alleen. Het besluit om Ruslands eenzijdi ge verloochening van de internatio nale overeenkomsten over Berlijn te verwerpen, kwam, nadat de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, in een rede tot de raad, gisteren uitgesproken, verklaard had, dat de Sowjets geen oorlog over Ber lijn zouden wagen. De minister van buitenlandse za ken zou aan de raad gezegd heb ben: „Ik ben er zeker van, dat de Sowjet-Unie geen oorlog over Berlijn zal riskeren, en wij kun nen daarom niet vertrouwen ver der gaan". In conferentiekringen is dinsdag avond vernomen, dat Canada dinsdag in de Navo-raad te Parijs er veel toe heeft bijgedragen, dat de raad. zich bereid heeft verklaard met dfe Russi sche regering over Duitsland te spre ken. Canada was één van de zes landen, die zitting hadden in de commissie voor de redactie van het communiqué over Berlijn. Twee uur lang is ge- Project van 180 miljoen gulden In Botlekgebied verrijst nieuwe raffinaderij (Van onze speciale verslaggever). Over anderhalf jaar krijgt het nieu we waterweggebied er een nieuwe veiligheidsvlam bij. Die vlam, op een hoogte van 65 meter, zal dan het dag en nacht brandende teken zijn, dat een der grootste werken zo niet het grootste die ooit in het Rot terdamse haven- en industriegebied ter hand genomen werden, gereed zal zijn gekomen. Verleden jaar december was men de terreinen langs de derde petroleum haven in de Botlek nog aan het op spuiten. Op het moment is reeds een begin gemaakt met het inheien van ruim 2700, gemiddeld 25 meter lange betonpalen van ongeveer 1000 gul den per stuk, worden her en der in het 4 IA meter opgehoogde terrein enorme stalen leidingen gelegd, werkt een legertje van 800 a 900 man aan de opbouw van gigantische installa ties en rijzen enorme opslagtanks met een inhoud van 24 miljoen liter als paddestoelen uit de grond. Medio 1960 hoopt men zo ver te zijn Geen compensatietoelage A.O.W. over winstaandeel De kantonrechter te Schiedam, mr. P. B. Cos, heeft uitspraak gedaan in een proces van een werknemer contra de N.V. Wilton-Feijenoord. Het ging over de vraag of de compensatietoe lage van de A.O.W.-premie ook moet worden gegeven over het winstaan deel door de werkgever over 't boek jaar 1956 uitgekeerd. De kantonrechter wees de vordering af, overwegend, dat in de beschikking van het college van rijksbemidde laars wordt gesproken over bijslag boven de rechtens geldende beloning en hieronder kan niet worden begre pen een winstaandeel van een arbei der, tenzij dit een contractueel be dongen gratificatie betreft, waarvan in dit geval geen sprake is. Ook al zou de uitkering wel loon zijn, in de zin van genoemde beschikking, dan zou daaraan nog geen recht ont leend kunnen worden. Immers, deze beschikking trad in werking met in gang van het zevende loontijdvak dat na 31 december 1956 eindigde en kracht verloor met ingang van 1 april 1957, het tijdstip waarop de nieuwe C.A.O. in de metaalnijverheid in wer king trad. De toepasselijkheid, aldus de kanton rechter, van de beschikking, date rende 14 december 1956 is, in ieder ge val beperkt gebleven tot het tijdvak 1 januari1 april 1957. De botsing van de drijvende bolt „Condor" van Van der Tak's ber gingsmaatschappij te Rotterdam tegen de spoorbrug over de Oude Maas tussen Dordrecht eu Zwijn- drecht is veroorzaakt, doordat men zich vergist heeft in de doorvaart- hoogte. Omstreeks kwart voor tien maandagavond was de „Condor" die getrokken werd door de sleep boten „Tonijn" en „Zeehond" met gestreken poten voor de zuidelijke kant van de spoorbrug gekomen. Dè verwachting was, dat de door- vaarthoogte zes en een halve me ter was, zodat de „Condor" met de, brug zou kunnen passeren. Te laat bemerkte men, dat het water zo lioog stond, dat de doorvaart- hoogte een halve meter minder was dan geraamd. Het was voor de kapiteins van de sleepboten niet mogelijk meer de „Condor", die een van de grootste drijvende bokken van Nederland is, van de brug af te houden. De top van de poten boorden zich met een daverende klap in de vloer van de brug. Het gevolg hiervan was dat het looppad werd door boord en dat de zware ijzeren pla ten, waarvan dit pad gemaakt is, de rails van de zuidelijke spoor baan ontzetten. De kapitein van de „Condor", de heer A. Voordendag uit Rotterdam, Dr. ir. Den Hollander plv. president-curator Het college van curatoren der tech nische hogeschool te Delft heeft zijn lid dr. ir. F. Q. den Hollander be noemd tot plaatsvervangend presi dent-curator. Deze benoeming is een gevolg van het feit. dat de heer Den Hollander meer tijd beschikbaar zal krijgen v.oor de hogeschool, nu hij per 1 januari a.s. aftreedt als pre sident-directeur der Nederlandse spoorwegen. Een tienduizend schoolkinderen heb ben in de Duitse stad Neurenberg deelgenomen aan de jaarlijkse licht- gevorderd, dat de Esso-raffinaderij1 parade, welke in Neurenberg de Rotterdam, met een capaciteit van 5 miljoen ton olie per jaar, in bedrijf kan worden gesteld, in de loop van dat jaar zal een werk van 180 mil joen gulden worden voltooid. Gelijktijdig met. de opbouw van de nieuwe raffinaderij vordert de wo ningbouw voor het personeel. In i het even ten zuiden van het Bot- i lekgebied gelegen Soijkenisse zijn 267 woningen voor Esso-employees j in aanbouw. feestdagen inluidt. De foto toont een groepje kinderen uit de langelange 'stoet, met zelfgemaakte lampion en versieringen. stelde via zijn mobilifoon terstond de spoorwegautoriteiten in kennis van het ongeval. Een in Zwijn- draeht staande trein, die elk ogen blik kon vertrekken, kon hierdoor nog net op tijd opgehouden worden. Omstreeks kwart voor één in 'de nacht waren de werkzaamheden zover gevorderd, dat over de noor delijke baan de treinen weer kon den gaan rijden. Twee uur later had men de zuidelijke baan weer in orde. De „Condor", die op weg naar Duitsland was, heeft schade aan het bovenste gedeelte van zijn poten. f Het treinverkeer was gisteren weer ih beide richtingen hersteld. De ti'einen kunnen de brug met een snèlheid van maximaal 30 km per uur' passeren. Bestudering vervoer radio-actief materiaal Een commissie zal het vervoer van gebruikte nucleaire splijt stoffen in studie nemen. In deze commissie hebben zitting verte genwoordigers van de spoorwe gen, het wegvervoer, de zeeha vens en het zeevervoer, alsmede deskundigen op het gebied van de volksgezondheid. Men ver wacht, dat dit vervoer in de toe komst op grote schaal zal plaatsvinden. Het gaat hier om de expeditie van in kernreacto ren gebruikte uraniumstaven naar de zgn. reprocessinginrich- tingen. De Nederlandse Spoorwegen bestu deren thans de mogelijkheden voor de bouw van speciale voertuigen. De ze zullen moeten worden uitgerust met zeer dikke wanden, zodat het ge wicht uiteraard zeer hoog zal wor den. Dit zal vermoedelijk tot gevolg hebben, dat de voertuigen van meër- assige draaistellen moeten worden voorzien. Momenteel wordt op inter nationaal spoorwegniveau reeds, een studie gemaakt van het materieel dat voor liet vervoer van nucleaire splijtstoffen gebruikt zal worden. Do. studiecommissie zal een rapport publiceren waarin de richtlijnen voor dit speciale vervoer zullen worden aangegeven. De heer J. W. Hupkes, directievoor zitter van „De Schelde" reikte op de traditionele jubilarissenavond In het Schéldekioartier te Vlissingen per soonlijk aan de jubilarissen de ge denkborden uit. (voor verslag zie pag. 2.). P.v. d.A.-voorzitter:we schuwen verkiezingen niet „Ik wil nadrukkelijk verklaren, dat we vervroegde verkiezingen in geen enkel opzicht schuwen, indien dié tot een oplossing van de huidige ka binetscrisis zouden leiden. Maar ik. waag me af: zijn ze nodig? In de Tweede Kamer was er een flinke meerderheid, die het kabinet ten val bracht. Deze meerderheid moet thans ook de moed opbrengen een regering te vormen. Het lijkt er veel op, dat deze meerderheid nu aan het Neder landse volk wil vragen' of ze 't wél goed gedaan heeft". Deze met een krachtig, applaus on derstreepte woorden sprak de voor zitter van de Partij van de Arbeid, de heer E. Vermeer, gisteravond, op een openbare partijvergadering van de federatie 'Amsterdam in gebouw Bellevue. Beroep van Tilburgse musicus verworpen De Hoge Raad heeft gisteren ver worpen het cassatieberoep van C. A. M. D., musicus en agent in textiel- waren, te Tilburg, die in hoger be roep door het gerechtshof te 's Her togenbosch is veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf wegens het ver zamelen van gegevens, die in liet belang van de staat geheim moeten blijven. AALTJE. Toen in de wedstrijd van het plaatselijk vis-college te South- wold (Engeland) als eerste buit een aaltje van 30 gram werd opgehaald, j werd de man die het ving door de andere 15 deelnemers gehoond. Uit- eindelijk was het aaltje goed voor de 1 eerste prijs, want niemand ving nog iets. STOUTE KINDEREN ER BIJ. Me vrouw Mae Hancock in Segoville (Te xas) ging naar de politie met het verzoek of men haar twee zoons wil- de aanhouden omdat zij „niets met hen kon beginnen". Bij het onder zoek, dat onmiddellijk werd ingesteld, j zagen de politiemannen Warden j (54) en Guy (twee jaar jonger) J dronken in de hal van den huize i Hancock liggen. 1 Na jarenlange onderzoekingen hebben de visserij-biologen van het rijksinstituut voor visserijonderzoek te IJmuiden de oor zaak ontdekt van liet snelle bederf van gekookte garnalen en daartegen een goed conserverend middel gevonden. Dit onder zoek werd geleid door de bioloog R. Th. Roskam. den opgevoerd door het diertje direct na het koken aan boord af te koelen tot het vriespunt. Praktisch uitvoer baar op de kleine vissersschepen is dit echter nóg niet. Voor langdurige opslag zou het diepvriezen de moge lijkheid bieden, maar dit is een zaak die teveel tijd vergt. De conclusie van'de heer Roskam was, dat men chemische conservering dus niet kon ontberen. Er werd gezocht naar een conserveermiddel dat aan ongepelde garnalen moet worden toegevoegd, maar dit leverde geen bruikbaar re sultaat op. Tenslotte heeft de heer Roskam naar een vervangingsmiddel voor boorzuur gezocht, dat toegepast kan worden op gepelde garnalen. Daarbij bleek dat benzoëzuur een on miskenbaar conserverend effect te weeg bracht. Vast staat thans dat dit zuur, vooral in mengsels met keu kenzout, aangepelde garnalen een voor de praktijk voldoende houdbaar heid verleent. Het oude probleem van boorzuurvrije conservering is hiermee opgelost, al is de theoretische verkla ring voor de vergrote houdbaarheid met gebruik van benzoëzuur nog niet gevonden. De dodo garnaal, ongekookt of ge kookt, bleek bijzonder slecht houd baar te zijn. Het ging er derhalve om een ongevaarlijk conserveermid del te vinden. Lange tijd hebben de vissers zich tevreden gesteld met boorzuur, maar dit voldoet niet aan de hoge eisen, waaraan chemische conserveermiddelen tegenwoordig moeten beantwoorden. De heer Ros kam ontdekte dat het bederf van de aan boord gekookte garnalen werd veroorzaakt door herinfectie met zee water. Daar al spoedig bleek dat het uitgesloten moet worden geacht dat garnalen aan boord van een vissers schip na het koken steriel kunnen blijven, ging de heer Roskam een an dere kant op met zijn onderzoekin gen Het bleek dat de houdbaarheid van de garnaal aanzienlijk kon wor- Oud-concentratiekamp bewakers bekennen... Tienduizend Russen kregen een nekschot De oud-concentratiekampbewakers Schubert en Sorge hebben dinsdag de rechtbank te Bonn, waarvoor zij te rechtstaan, meegedeeld, dat in sep tember en oktober 1941 10.800 Rus sische krijgsgevangenen door een nekschot in het concentratiekamp Sachsenhausen zijn gedood. De gevangenen moesten zich uitkle den en zich in een soort dokterska mer ruggelings tegen een meetlat op stellen. Achter de meetlat was een gleuf in de muur, waardoor op de niets vermoedende krijgsgevangene werd geschoten. Tijdens het schieten werd met een soort grammofoon luid marsmuziek ten gehore gebracht. Schubert heeft bekend de grammo foon bediend te hebben, en van tijd tot tijd ook wel eens door de gleuf te hebben geschoten. Sorge, die ook tot het moordcomman do behoorde, en Schubert zeiden, dat deze terechtstellingen als vergel dingsmaatregel werden voorgesteld. Het 44.365 ton nietende Franse passa giersschip „Ile de France", dat sedert 1927 op de transatlantische dienst vaart, zal uit de vaart worden genomen, aldus heeft de „Compagnie Generale Transafc- lantique" donderdag te Le Havre be kendgemaakt. Het schip ts technisch nog altijd uitstekend, maar de exploitatie bijzonder kostbaar. Het Wereldgebeuren Communes Met boeren heeft Mao tse Toeng zijn hele leven veel te maken gehad. Zelf is hij een boeren zoon en het was in de eerste plaats onder agrariërs, dat hij in het begin van zijn communistische loopbaan opstanden organiseerde. Ook de hon derdduizend mannen met wie hij in 1934 begon aan de tweejarige „Lan ge Mars" om de troepen van de lei der der Kwon-min-TanghTsjang kai-Tsjek, te ontwijken, waren voor het merendeel boeren. Twintigdui zend waren er nog maar over toen de tocht vol ontberingen ten einde liep en toen Mao in Sjensi begon met de organisatie (op beperkte schaal) van zijn communistische staat. Het merkwaardigste van deze „commu nistische staat" was wel, dat in haar voorgeschiedenis een belangrijk sta dium ontbrak: dat van 't industriële proletariaat. Er was in China nog niet veel industrie en het sprak dus vanzelf dat het aJImaal land bouwer waren met wie Mao zijn denkbeelden probeerde uit te werken. In de. universiteitsbibliotheek van Tsjangsja heeft Mao, voordat hij met zijn omzwervingen begon, een tijdlang als hulpbibliothecaris ge werkt En het was daar, dat de stich ter van de Chinese communistische partij, Tspen Toe-Sjoe, hem ver trouwd maakte met vertalingen van westerse socialistische lectuur. Maar aan de ontwikkelingsgang die in de ze boeken werd geschilderd, achtte hij in elk geval China niet gebonden. Hij was en bleef ondanks kritiek die later werd geoefend door zijn mede-partijleiders de mening toe gedaan dat in China niet het stede lijke proletariaat maar de boeren stand de revolutie moest uitvoeren. En als president van communistisch China, een functie die hij sedert 1954 bekleedt, heeft hij steeds haast wil len maken met de bevestiging van deze stelling. Al lang werden rigou reuze (en bloedige) maatregelen ge troffen tegen de bevolkingsgroepen die tevoren over grote macht be schikten. Met verbetenheid werd bo vendien voortgewerkt aan de opbouw van een eigen industrie. Maar Mao's aandacht was voornamelijk gericht op de landbouwcoöperaties. I n september jongstleden kwamen op uitgebreide schaal ook in de westerse landen gegevens binnen over een nieuwe revolutie, welke Mao daar wilde doorvoeren. De coöpera ties werden en worden in vrij snel tempo omgezet in „volksgemeen schappen" (communes). De bedoe ling daarvan is, gemeentelijke be stuursinstellingen overbodig te ma ken doordat zij zich niet alleen met economische aangelegenheden be moeien, maar ook met politieke, cul turele en militaire zaken. Zulke com munes tellen gemiddeld tienduizend leden. De arbeid is er op militaire leest geschoeid. Duizenden naamlo zen, mannen en vrouwen, worden ge dirigeerd naar de plaatsen waar vol gens de leiders hun inspanning nodig is. Van een opvoeding in familie kring, die vooral in China altijd een belangrijke plaats heeft ingenomen, kan niets meer komen. De kinderen worden ondergebracht in opvoedings huizen. En Mao, die geenszins de be doeling heeft om één der naamlozen te worden maar die streeft naar een grote naam onder de communisti sche theoretici, heeft geen scrupules bij de doorvoering van dit ideaal ge toond. In zijn vertogen voor de in stelling van de communes heeft hij steeds het argument gebruikt dat „dit de meest geschikte organisa tievorm is om de opbouw van het socialisme en de bevordering van het communisme te versnellen". Het is zijn streven, van China het eerste volkomèn communistische land ter wereld t,e maken. Voor Mao's aftreden als president, dat gisteren officieel aan het corps diplomatique te Peking werd aangekondigd, worden allerlei verklaringen gegeven, waarbij ook ontevredenheid over de instelling dei- communes een j-ol zou spélen. Het is echter niet waarschijnlijk dat de on tevredenheid die al tot opstanden in de communes heeft geleid, door de communistische leiders van Peking- China wordt gedeeld. Die zijn nog nooit voor tegenkanting uit de weg gegaan; met de bezwaarden maakten zij korte metten. Eerder is men ge neigd aan te nemen, dat Mao zich van de plichtplegingen die aan het presidentschap verbonden zijn, wil onttrekken om zich (voorzitter blij vend van de partij) geheel aan zijn theoretische arbeid te wijden. Naast die van Marx en Lenin moeten eens de werken van Mao tse Toeng in de bibliotheken staan De Sowjet-Unie en satellietstaten heb ben thans een strijdmacht van zes mil joen man op de been, beschikken over 22.500 vliegtuigen en op een na de grootste vloot ter wereld, aldus een rapport van de Moord Atlantische Verdrags Organisatie. Ondans verscheidene demobilisaties is de militaire kracht van de commu nistische landen de afgelopen jaren voortdurend toegenomen. Het Sowjet- leger is drastisch gereorganiseerd en aangepast aan de atoomoorlog. Vrijwel de gehele Ruissische lucht macht bestaat uit straalvliegtuigen. De Sowjet-Uwie beschikt tevens over een vloot intercontinentale bommen werpers. Op het gebied van raketwa pens zijn „belangrijke resultaten" be haald. De Sowjet-Unie beschikt over een hoeveelheid raketwapens „voor operationeel gebruik". De landstrijdkrachten van het Sowjet blok tellen tenminste 4,5 miljoen man. In Oost-Duistland zijn 22 divi sies Sowjett roepen gelegerd, in de overige communistische staten van Oost-Europa en Europees Rusland 60 divisies. De Sowjet-luchtvloot van 20.000 toe stellen bestaat vrijwel geheel uit straalvliegtuigen. Van de 2500 vlieg tuigen van de satellietlanden heeft ca. viervijfde straalaandrijving. Men verwacht dat de Sowjetvloot tegen 1960 ca. 700 duikboten zal omvatten. MAO TSE TOENG ....in de bibliotheken De Londense Tate Gallery heeft van lord Croft een schilderij van de Neder landse schilder Karei Appel, „Danse Amoureuse" (1955) ten geschenke ge kregen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9