Wet op prijsbeheersing van landbouwgronden aangenomen WIM KAN „in de politiek"... AMERIKA BEREID TOT OVERLEG OVER SCHEEPVAARTPOLITIEK SCHOOLTELEVISIE-UITZENDING WAS EEN TELEURSTELLING WOENSDAG 17 DECEMBER 1958 PROVINCIALE; Z El El U W 8 B COURANT 1 RUSTIGE BERAADSLAGING IN EERSTE KAMER Kamer kwam tegemoet aav verlangen van regering (Van onze parlementaire redacteur) Ir. M. A. Geuze (c.h.u.) was dinsdag: in de Eerste Kamer de eerste spreker over-de wijziging van de wet op de vervreemding van landbouwgronden. Hij verklaarde zich voorstander van wetgeving met niet al te lange gel digheidsduur. Dan kan men een wet in zijn gevolgen nauwkeurig nagaan en te zijner tijd duchtig op de helling zetten. Van tussentijdse wijzigingen verwacht hij niet veel. Hij acht het er door het amendement-Biewenga in de Tweede Kamer in gebrachte tijdelijke karakter gunstig, doch wel wat aan de korte kant. Uitvoerig ging hij in op 2 punten van de landbouwpoli tiek als garanties voor produkten, gedeeltelijk marktrisico en de verhou ding tussen pachters en verpachters, die door het omgebogen landbouw beleid en liet z.g.n. inkomensbeleid opnieuw verslechterd wordt. De voor gestelde voorkeurspositie en de regeling daarvan voor pachters droeg sprekers goedkeuring weg. Zeer uitvoerig sprak ir. Geuze nadien over het begrip van de boerenstand voor structuurverbetering en het tegengaan van versnippering van landbouwgrond tot bedrijven zonder behoorlijke be staansmogelijkheden. Gezien echter de opvattingen over de eigendom en het grondgebruik in zijn kringen wees de heer Geuze een verbod tot split sing met beslistheid van de hand. Hij noemde het begrijpelijk, dat de P. v.d.A. het tijdelijk maken van deze wet door het amendement Biewenga diep betreurde. De regeringsverkla ring bevatte namelijk het regerings program, zoals dat na vier maanden van onderhandelen bij een van de moeilijkste kabinetsformaties uit de parlementaire geschiedenis tot stand fekomen was. Het was voor de P.v. .A. het enige houvast in haar beleid en het hield de wensen in van welker vervulling de P.v.d.A. haar deelne mers aan het kabinet afhankelijk had gesteld. In de rede van rnr. In 't Veld kwam de politiek dus ook in de Eerste Ka mer om de hoek kijken. Overigens heeft deze Kamer ondanks de crisis een aantal wetsontwerpen zakelijk behandeld. Zij heeft alleen haar be raadslagingen wat ingekort. Voor rustige besprekingen was in het begin van de middag de grondslag gelegd. De voorzitteï, mr. Jonkman, las toen namelijk een brief voor van de minister-president dr. Drees, ge lijkluidend aan die, welke dr. Drees aan de Tweede Kamer gestuurd had en waarin hij o.a. vroeg om zo lang de kabinetscrisis duurt slechts drie wetsontwerpen te behandelen, waar van uitstel van behandeling bezwaar lijk is en waarbij geen gewichtige beleidsvragen aan de orde komen. De voorzitter informeerde bij de vice- minister-president mr. Struijcken, die achter de regeringstafel zat, of de op de agenda voorkomende ontwer pen voldeden aan die norm. Mr. Struijcken antwoordde, dat de rege ring geen bezwaar tegen de behande ling had. Mr. In 't Veld kon echter niet nala ten bij de behandeling van het wets ontwerp betreffende de vervreemding van landbouwgronden op de tegen de P.v.d.A. gerichte aanvallen te reage ren. Hij wees het verwijt van de hand dat de P.v.d.A. zou proberen dicta tuur uit te oefenen. Zij is het juist, die de regering gesteund heeft. Als er van dictatuur sprake is, dan zocht mr. In 't Veld die aan de andere kant. Na verdediging van het wetsontwerp door de minister van landbouw, serij en voedselvoorziening, dr. Vondeling en de minister van justitie, prof. Samkalden, nam de Eerste Ka mer het wetsontwerp zonder hoofde lijke stemming, doch met aanteke ning, dat de C.P.N. tegen was, aan. Wetsontwerp ingediend Ook tuchtrecht voor dienstweigeraars De ministers van oorlog en justitie willen de rechtspositie van dienst weigeraars, die zijn erkend als gewe tensbezwaarden, zoveel mogelijk ge lijktrekken met die van de dienst plichtige militairen. Er bestaan in dit opzicht nu nog grote verschillen tus sen beide groepen. Zo is er geen tucht recht voor de gewetensbezwaarden en verder zijn de geldende strafbepa lingen onvoldoende. Volgens het wetsontwerp dat de bei de ministers bij de Tweede Kamer hebben ingediend zal het voortaan ook mogelijk zijn gewetensbezwaar den in andere dan staatsinstellingen en -bedrijven te werk te stellen. De mogelijkheid zal worden geopend tot disciplinaire straffen voor gewe tensbezwaarden. Tot nu toe beston den deze straffen niet. Het ontbreken van tuchtrecht had ver der tot gevolg dat gewetensbezwaar den zelfs voor een betrekkelijk ge ring vergrijp in contact kwamen met de strafrechter, met alle slechte ge volgen van dien voor hun verdere loopbaan. Ook dit bezwaar wordt in het wetsontwerp weggenomen. Ontvluchte inbreker te Laren gegrepen De 29-jarige automonteur K. T., die in de nacht van 2 op 3 december uit het huis van bewaring te Dordrecht, waar hij gedetineerd zat wegens het plegen van minstens 68 inbraken, is ontvlucht, is op de heide onder de gemeente Laren, zijn woonplaats ge arresteerd. Drie vooraanstaande Nederlanders (een vrouw en tioeé mannen), die in hoge mate hébben bijgedragen tot bevordering van de Nederlands-Ame rikaanse vriendschap op het gebied van ondertoijs, handel en industrie ontvingen dinsdagmiddag uit handen van de Amerikaanse ambassadeur in Nederland een zilveren bokaal, v.l.n.r. ir. L. C. Schirp, mej. dr. Johanna J. van Dullemen, de Amerikaanse am bassadeur en de heer W. H. de Mon- chy. Naar aanleiding van een voorstel van Nederland, Noorwegen, Denemarken en Engeland een conferentie te hou den over scheepsvaartaangelegenhe den van wederzijds belang heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken dinsdag verklaard, dat de Verenigde Staten gaarne bereid zijn tot een dergelijke conferentie. De Verenigde Staten zullen het op prijs stellen ge gevens en standpunten uit te wisse len met de regeringen van deze lan den, zo verklaarde de woordvoerder. Desgevraagd voegde hij eraan toe, dat het zeer waarschijnlijk is, dat de kwestie der goedkope vlaggen in de voorgestelde bijeenkomst ter sprake zal komen. Welk standpunt de V. S. met betrekking tot de kwestie in zul len nemen op de conferentie, kon de woordvoerder niet mededelen. Volgens diplomatieke kringen te Washington zal de conferentie in fe bruari of mogelijk in maart te Wash ington worden gehouden. Men verwacht te Washington, dat Frankrijk, Italië en België zich -'.ui len aansluiten bij het voorstel een conferentie over scheepvaartaangele genheden te houden. Van bevoegde zijde in Den Haag ver neemt het A.N.P., dat het de bedoe ling is te komen tot overleg over de Amerikaanse scheepvaartpolitiek. Nadere bijzonderheden van de te Washington aan de Amerikaanse re gering overhandigde nota, waarin Nederland een scheep vaartconferen tie voorstelt, waren gisteren in Den Haag niet beschikbaar. Wel is bekend dat het voorstel niet is gedaan om te spreken over de kwestie der goed kope vlaggen. Nog eenmaal deed hij mee Alfred Bowen, een 56-jarige mijn werker die veertien jaar geleden om gezondheidsredenen ontslagen werd en sindsdien werkloos is ge weest, heeft met een inzet van twee pennies op een der Engelse voetbalpools de hoofdprijs gewon nen: 75.000 pond sterling. Het was de laatste keer dat hij een poolformulier invulde: Bowen had uitgemaakt dat hij geen twee pennies per week meer aan de pools kon uitgeven, maar zijn zoon gaf hem een penny. Vader en zoon zullen de prijs nu samen de len. Dodelijk ongeval op vrachtschip Almdijk Aan boord van het vrachtschip „Alm dijk" van de Holland-Amerika Lijn, liggende aan de Wilhelminakade te Rotterdam, heeft zich gisteren een ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de 44-jarige N Teerds te Rotterdam. Met de 52-jarige collega-bankwerker G. de Raaij, was hij op het schip bezig een dieselmotor te starten. Op eens sloeg de slinger van de as en beide mannen werden erdoor aan het hoofd getroffen. Teerds was op slag dood. De Raaij moest met ernstige hoofdwonden in een ziekenhuis wor den opgenomen. ENQUÊTE ONDER DOCENTEN EN LEERLINGEN Grondiger behandeling van de stof noodzakelijk De stichting contactcentrum be drijfsleven heeft een samenvatting gepubliceerd van de „kijkrapporten", die zijn opgesteld naar aanleiding van de eerste experimentele school televisie-uitzending op 5 november over „vloeibare gassen". De stichting had alle middelbare scholen de ge legenheid gegeven een televisietoestel aan te vragen. Hiervan hadden 35 scholen gebruik gemaakt. Negen entwintig van deze scholen hebben rapporten ingezonden, waardoor de enquête zich uitstrekte over onge veer 1200 leerlingen van de 4e, 5e en 6e klassen van gymnasium en h.b.s. over geheel Nederland verspreid. Als winstpunten van de uitzending werd door de docenten beschouwd de mogelijkheid tot snelle afwisseling van spreker, demonstratie, film en dia-projectie in een uitzending. Ver der achtten de docenten als specifieke winstpunten de grotere actualiteit en levendigheid dan bijvoorbeeld bij een film en bij het laten zien van proe ven, die in een klas niet of moeilijk kunnen worden gedaan waarbij alle leerlingen dè proeven even goed kun nen zien. Het merendeel van de docenten is v&- mening dat met bestaande' middelen, zoals film en filmstrook, dezelfde of betere resultaten zijn te bereiken dan met dit specifieke televisieprogram. Men acht in het algemeen dus de aan een dergelijk onderwerp bestede tijd wel verant woord gebruikt, maar dan met de voorwaarden, dat via de televisie iets wordt gebracht dat de school zelf niet kan brengen en dat het program aansluit op de in de klas behandelde stof en deze niet op- i pervlakkig herhaalt. In het rapport wordt ook gewaar schuwd tegen behandeling van teveel stof in te weinig tijd. De proeven met vloeibare lucht en de toepassing in het bedrijfsleven waren volgens de docenten de meest interessante delen van het programma. Naar de mening van de leerlingen werd de stof te op pervlakkig behandeld. Nagenoeg alle leerlingen zouden meer televisielessen op prijs stellen, maar er zouden dan onderwerpen aan de orde moeten ko men, die op school niet of niet vol ledig behandeld kunnen worden. Ve len stellen de eis. dat dieper op de zaken moet worden ingegaan. Een belangrijk bezwaar van de leerlingen was nog, dat men tijdens het tele visieprogramma geen vragen kan stellen en moeilijk aantekeningen kan maken. Ondanks de teleurstellingen over deze uitzending staan verreweg de meeste docenten positief tegenover herhaling en uitbreiding van tele visie-experimenten als hulpmiddel bij het onderwijs. Voor de meeste scholen zou van eventuele volgende experimenten de tijd van 4.00 tot 4.40 op maandag-, donderdag- of vrij dagmiddag het beste uitkomen. De veelbesproken operazangeres, Maria Meneghini Callas, is aangeko men in Parijs, waar zij vrijdag a.s. in de Opera zal optreden tijdens een unieke liefdadigheidsvoorstelling. Naast de zangeres Favre Lebret, al-' gemeen secretaris van de Parijse Opera. Besprekingen in Den Haag over emigratie naar Nieuw-Zeeland De vice-minister-president van Nieuw Zeeland, tevens minister van landbouw, de heer Clarence. F. Skin ner zal in ons land enkele vraag stukken bespreken, welke zowel voor Nederland als voor Nieuw Zeeland van belang zijn te achten. Op de eerste plaats zijn in Neder land berichten binnengekomen, dat men het aantal Nederlandse emi granten naar Nieuw Zeeland in de toekomst wil beperken. Er is destijds een overeenkomst tussen beide lan den gesloten, waarbij de regering van Nieuw Zeeland de kosten van een bepaald percentage van het aan tal van 2000 jaarlijkse emigranten voor haar rekening nam. Het quotum van 2000 Nederlanders zou men in Nieuw Zeeland willen verlagen. Het ligt in de bedoeling, dat besprekin gen over emigratievraagstukken zul len worden gevoerd tussen minister Skinner en het commissariaat voor de emigratie, dat valt onder het mi nisterie van sociale zaken en volks gezondheid. Grillige tijd voor een conferencier (Van een speciale verslaggever) Het ergste zou zijn, als we nog een nieuw kabinet zou den krijgen met volkomen onbekende mensen. Daar kun je niets meer mee doen. Die zijn volkomen onbruikbaar in een cabaret. Het duurt verschrikke- lijk.lang voordat ze er in gaan bij het publiek. En je weet van te voren nooit of ze geschikt zijn of niet. Toen Stalin dood was, heeft het lang geduurd voor dat we weer een Rus konden gebruiken. Tito bijvoorbeeld is goed, maar een leuk grapje over de presi dent van Zwitserland, daar heb je niets aan". Men kan deze uitlatingen zonder enige overdrijving bestempelen als een tamelijke ongewone visie op de politiek. Het is dan ook de visie van Wim Kan en de politiek maakt het Wim Kan de laatste tijd bijzonder moeilijk door het doen uitbreken van een kabinets crisis op een moment, dat hij met zijn praatjes en zijn liedjes voor het VARA-programma voor de jaarwisseling al zo aardig op dreef was. Dan maar geen politiek op oude jaarsavond (van negen tot tien uur) voor de microfoon? Er zou Iets voor te zeggen zijn, nu de Tweede Kamer-voorzitter Korten- horst onlangs schreef, dat geen conferencier in Nederland vol doende op de hoogte van de poli tiek is om er geestig over te zijn. „Wat zielig voor meneer Oud", was de eerste reactie van Wim Kan, toen hij dit las- Maar als hij serieus is en dat komt voor, al moet hij er soms verschrikke lijk veel moeite voor doen om niet serieus genomen te worden komt hij tot de conclusie: „Ver onderstel dat je wel voldoende op de hoogte van de politiek was; dan zou je alleen nog kunnen op treden in een cabaretvoorstelling voor de Staten-Generaal Nse, Wim Kan is beslist geen ooliticus, al hebben veel men sen dat na zijn uitzending op de oudejaarsavond van 1956 toch gedacht. Hij kreeg 300 tot 400 brieven (in een maand), als reac tie op zijn uitzending. Een deel heeft hij later nog beantwoord, voor de microfoon. „Dat hebben we in een roes gedaan", zegt hij nu. „Achteraf bezien is dat niet juist geweest. En dat doe ik dan ook nooit weer, wat er ook ge beuren zal". Zo groot is het risico, wanneer men serieus genomen wordt: de mensen gaan denken dat je een politicus bent. „En wanneer U nu zegt, dat ik het zelf heb uitgelokt, omdat ik op die bewuste oude jaarsavond ook ernstig ben ge weest, dan heb ik daar geen ant woord op", is zijn weinig politie ke, maar openhartige bekentenis. Maar dan geen woord over de po litiek? Van minister-president dr. W. Drees alleen zeggen, dat je over hem in een volgende uitzen ding nog wel iets zal vertellen? Voor de oorlog, toen politiek voor een cabaret althans min of meer onfatsoenlijk en evenals de reclame nagenoeg verboden was, zou dat misschien nog mo gelijk zijn geweest. Maar nu? „Het zou belachelijk zijn, als je niets over de politieke toestand zou zeggen. De mensen zouden vragen: mocht dat niet of zo?" Wel politiek dus. Maar de politiek beleeft zo'n grillige tijd. Tijdens een kabinetscrisis volgens Wim Kan hebben we er eigenlijk zes, want iedereen ziet die crisis weer anders verandert alles met de dag. „In 1951 namen we de uitzending op 25 december op de band op, en dat vonden we heel gewoon. In 1956 gebeurde het op 30 december en dat vonden we heel gewoon. Nu gaan we het op de middag van 31 december doen en nu vind ik die tijd tussen de middag en de avond nog te lang". Wim Kan ziet er een symbool in; een symbool van de tijd waarin we leven. „We moeten tot de laat ste minuut bij blijven; ,dat bete kent onder meer dat het politieke liedje geen moeilijke ritme mag hebben ,want dan kun je er op het laatste moment nog zo slecht iets aan veranderen De heer Kan leest vier kranten per dag en drie weekbladen (per week). Soms zit hij urenlang kranten te lezen, dan schrijft'hij af en toe een woord op of een halve zin. Een gek woord, een nieuw woord, of zo maar een woord, waarvan hij denkt er misschien iets mee te kunnen doen. Soms wordt hem iets leuks verteld.Dikwijls krijgt hij brieven van mensen, die een grap hebben bedacht: „Net iets voor Wim Kan". Een enkele keer is daar iets bruikbaars bij. Andere bronnen? „Ik heb een dagboek" Er klinkt iets schuch ters door in zijn stem, als biecht hij een geheime zonde op. „Ik heb een dagboek. Ik schrijf altijd alles op. Ik begon ermee in Ja panse krijgsgevangenschap, nu is het een waardevol leutermonu ment". Misschien publiceert de heer Kan er nog eens een uittreksel van. In tussen gaat hij ermee door. Als hij zich 's avonds afvraagt wat hij nu in vredesnaam de hele dag toch heeft gedaan, schrijft hij al les nauwkeurig op vooral om zichzelf te bewijzen dat hij toch werkelijk gewerkt heeft. En hij noteert er ook zijn invallen in op de linkerbladzijden. Uit al die bronnen moet het pro gramma groeien, dat Nederland op oudejaarsavond beluisteren mag. Het zal ongeveer in dezelfde geest zijn, als vorige jaren: „ge woon" wat grapjes en liedjes de aloude ingrediënten van het cabaret. Maar voor de eerste keer zal Wim Kan in zijn programma een liedje opnemen, dat niet van hemzelf is: ,,'t Gekke oude jaar" heet het en het is geschreven door de 19-jarige student Seth Gaaike- ma uit Groningen. „Een heel leuk liedje naar mijn gevoel", is het ooi deel van Wim Kan. En nog in de eerste week van het nieuwe jaar zal er dan een grammofoon plaat op de markt komen. Zo sprongen we twee uur lang op een regenachtige middag in de foyer van het De La Mar-theater in Amsterdam van de hak op de tak met Wim Kan. Hij vertelt over zijn vrouw, die altijd zegt „Wim, je moet een „speeltje" meenemen op het toneel". „Een speeltje kan van alles zijn", zegt Wim Kan. en openhartig voegt hij eraan toe, „ze bedoelt eigenlijk dat ik te precies ben. Ik geloof, dat ik te precies hen. ik ben ei genlijk een zeur". Zwanen vertolken Duitse dank Vierentwintig uur na aankomst op de nationale luchthaven Schiphol is dinsdagmiddag om twee uur een zwanenpaar in het volkspark te Bergen op Zoom „te water gela ten": een geschenk van de burge meester van het Westberlijnse Zehlendorff. dr. Stiewe aan de ge meente Bergen op Zoom. Bij een van zijn bezoeken aan de Brabantse scheldestad had dr. Stiewe geconstateerd, dat van een zwanenpaar in het volkspark een der echtelieden ontbrak. Dr. Stiewe, burgemeester van een der villawij ken van Berlijn, zag daarin een mogelijkheid om de gemeente Ber- fen on Zoom door een bijzonder lijk zijn dankbaarheid te tonen voor de opname en huisvesting van een gezin uit zijn district, dat in de jaren dertig in verband met de maatregelen tegen de joden, de wijk naar Nederland had geno men. Dit gezin is nog steeds in Bergen op Zoom woonachtig en inmiddels genaturaliseerd. Journalist van rechts- vervolffin? ontslagen. De rechtbank In Den Haag heeft gis termorgen de 79-jarige journalist J. F. hoofdredacteur van het weekblad „De Nieuwsbrief", ontslagen van rechts vervolging, zowel wat betreft de hem ten laste gelegde belediging van het openbaar gezag als wel smaad jegens personen, die betrokken waren bij het onderzoek in de zaak tegen en de berechting van majoor K. De journalist had in zijn blad artike len geschreven over de zaak tegen ma joor K. Daarin had hij onder meer gesproken over een samenzwering te gen majoor K., een Dreifus-affaixe, Gestapo-methoden en nazi-praktijken. De rechtbank oordeelde, dat de bele digingen niet zwaar genoeg waren om een straf op te leggen. Voorts overwoog de rechtbank in zijn vonnis, dat de uitleg van de Gestapo- methoden en nazi-praktijken, zoals de hoofdredacteur deze had gegeven, n.l. dat hij met deze woorden bedoelde die methoden, die strijdig zijn met de normale procesvoering en het recht aannemelijk was. Ook wat betreft de ten laste gelegde smaad oordeelde de rechtbank, dat de hoofdredacteur van „De Nieuwsbrief" had gehandeld in het algemeen belang en dat F. alle reden had aan te nemen, dat er on juist was gehandeld in het vooronder zoek in de zaak tegen majoor K. De officier van justitie had veertien dagen geleden een geldboete van t 200 subsidiair twintig dagen hechtenis we gens belediging en smaad gere- quireerd. 0 Zeventien Westduitse organisaties voor verbetering van de Internationale be trekkingen hebben de Westduitsers ver zocht buitenlandse studenten en leden van de Navo-strijdkrachten In Duitsland uit te nodigen Kerstmis bi] hen thuis te vieren. Ook de Hongaarse vluchtelingen zouden niet vergeten moeten worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3