PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tweede Kamer stelde behandeling omstreden belastingwetten tot maandag uit Informateur Beel zet er haast achter Goese Vakschool voor Meisjes nam nieuw gebouw in gebruik Op verzoek van informateur Beel Vandaag... MAO BEDANKT VRIJWILLIG VOOR PRESIDENTSCHAP (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer besloot gisteren naar aanleiding van de brief, die prof. dr. L. J. M. Beel, als informateur had geschreven, de behandeling van de fel omstreden be lastingvoorstellen tot volgende week maandag uit te stellen. Prof. Beel schreef in de brief kennelijk om de politieke atmosfeer niet meer te vertroebelen dan zij al is, het bijzonder te zullen waarderen, dat tijdens de dagen waarin zijn onderzoek plaatsvindt, geen beraadslagin gen worden gehouden en beslissingen worden genomen, die de situatie en eventueel het onderzoek ongunstig zouden kunnen beïnvloeden. Het ligt in de bedoeling, zo deelde prof. Beel mee, om nog deze week aan de ko ningin rapport uit te brengen. Vraagwelk wetsontwerp is maandag in stemming geweest De rechtse Kamermeerderheid had bijzondere maatregelen genomen om te zorgen, dat gisteren bij een eventuele hernieuwde stemming over de gecombineerde belastingontwerpen wel het vereiste aantal stemmen zou kunnen worden uitgebracht (de helft plus een van het aantal leden waar uit de Kamer bestaat, dus 76). Het publiek toonde grote belangstelling. Zij die voor een „rel" naar de Tweede Kamer waren gekomen, hadden ech ter pech. Wel kan men verwachten, dat volgende week maandag, als de belastingontwerpen wéér aan de orde zullen komen, het er opnieuw heet toe zal gaan. macht, geen bevoegdheid en geen lust om datgene terug te draaien, waar toe de Kamer maandag besloten heeft. Het feit, dat de handelingen van maandagmiddag font zijn, heeft er niets mee te maken. De Kamervoorzitter betoogde verder, dat het enige punt, waarover verschil van mening bestaat is het door hem maandag gedane voorstel het com plex van wetsontwerpen in zijn ge heel te behandelen. Als de heer Bur ger de behandeling geheel terug wil draaien, dan kan hij daartoe een voorstel indienen, waarover de Ka mer zal beslissen. Mr. Burger diende geen voorstel in De Kamervoorzitter, mr. Kortenhorst constateerde, dat er een misverstand was gerezen over de vraag, welk wetsontwerp maandag in behande ling is geweest. Maandag was er na melijk gestemd over het tweede ont werp (de directe belastingen), ter wijl bedoeld was te beslissen over het eerste deel van de voorstellen (de di recte belastingen). Algemeen wilde de Kamer ingaan op het verzoek van prof. Beel om deze week niet te beraadslagen en te be slissen. Verschil van mening bestond er echter tot hoever men de behan deling van de belastingontwerpen moest „terugdraaien" nu er een mis verstand was ontstaan. De heer Bur ger, de socialistische fractieleider, wilde terugdraaien tot het begin der beraadslagingen van maandagmiddag toen het ordevoorstel van de voorzit ter in bespreking kwam. Gaat men gewoon door op het punt, waarop maandag de vergadering werd geslo ten, dan schept men weer een con flictsituatie. Prof. Romme, verklaarde namens de K.V.P.-fractie, het gaarne aan de voorzitter over te laten om te beslissen tot hoever moest worden teruggedraaid. De heer Bruins Slot (a.r.) meen de, dat als er „teruggedraaid" moest worden dit alleen moest ge schieden voorzover er vergissin gen hebben plaatsgehad. „Gedane zaken nemen geen keer", zo dacht de voorzitter blijkbaar, want zonder beslissing van de Kamer, al dus mr. Kortenhorst, heb ik geen jjf reikt de senaat der Ne- Ij H derlandse economische hoge- school te Rotterdam ter gele- H genheid van het negende lus- trum der hogeschool het ere- doctoraat in de economische n s wetenschappen uit aan de pre- H sident-curator mr. K. P. van H der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, bij welke plechtig- heid prof. dr. J. Tinbergen als H promotor optreedt. M is het 60 jaar geleden, dat onder leiding van Willem Men- s gelberg voor de eerste maal een gezamenlijk concert werd y gegeven door het Concertge- bouworkest en het Amster- p damse Toonkunstkoor. p De heer Burger zei hierop geen voorstel te zullen indienen, maar hij gaf de voorzitter te verstaan, dat deze niet tegemoet komt aan de wil van de heer Beel de con flictstof terug te nemen. Hierna ging de Kamer over tot be handeling van de verdere agendapun ten. Hiertoe hadden de ministers Cals en Hofstra aan de regeringstafel plaats genomen. Zonder beraadsla ging en hoofdelijke stemming keurde de Kamer goed het wetsontwerp hou-, dende voorzieningen met betrekking tot de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten voor 1959. Enige discussie ontstond bij de be handeling van het wetsontwerp tot goedkeuring en uitvoering van het gesloten protocol bij het verdrag van 18 februari 1950, tussen Nederland, België en Luxemburg tot unificatie van de accijnzen op wijn en van het waarborgrecht. 0 De in Ghana vermiste correspondente van het Britse persbureau Reuter, Elisa beth Bower, is donderdag in bewusteloze toestand aangetroffen langs een weg op 73 km ten noorden van Accra. Zij was volledig uitgeput. Men heeft haar naar een ziekenhuis overgebracht. (Van onze parlementaire redacteur) Prof. dr. L. J. M. Beel, die van de koningin de opdracht heeft ontvangen om te informeren of de mogelijkheid aanwezig ge acht moet worden op korte ter mijn een nieuw kabinet te vor men, maakt haast met de zaak. Hij heeft dinsdag een groot deel van de dag in het gebouw van de Tweede Kamer vertoefd. Prof. Beel heeft daar enige tijd o.a. met de Kamervoorzitter, dr. Kortenhorst gesproken. Ook heeft de informateur een onder houd gehad met de demissionai re minister-president dr. Drees en met de demissionaire vice- minister-president mr. Struyc- ken. Het is zijn bedoeling om vandaag de voorzitters van de verschillende Tweede Kamerfracties te ontvangen. Daarna zal hij zijn rapport opstellen, dat hij naar alle waarschijnlijkheid reeds donderdag aan de koningin zal uitbrengen. In de kringen van de ingewijde poli tici waardeert men de kansen van prof. Beel, zoals men het kenmer kend uitdrukt „op nul". Dat behoeft niet te verwonderen, want op de me dewerking althans van de P.v.d.A. mag niet gerekend worden. Ook ligt het niet in de lijn der verwachtingen, dat de V.V.D. haar steun aan een formatiepoging zal geven. Een Ka merontbinding en nieuwe verkiezin gen zijn welhaast onvermijdelijk. Prof. Beel wist dit al, toen hij met zijn informaties begon. Niettemin kan de eerste fase van de pogin gen tot oplossing van de kabinets crisis niet worden overgeslagen. Er zal in het openbaar vastgesteld dienen te worden, dat Kameront binding de enige uitweg biedt. De vier vermiste Belgische Zuidpool- vorsers, die op 6 december veronge lukten, toen zij met hun kleine ver kenningsvliegtuig boven de ijsvlak ten van de Zuidpool een noodlanding in het gebied van de Kristalbergen van de buitenwereld waren afgeslo ten, zijn gered. Zij zijn opgepikt door een Russisch verkenningsvliegtuig dat werd bestuurd door Viktor Perof, die naast de Belgen landde en één uur later weer opsteeg. Deze fotocombinatie toont de vier mannen, voor zij uit Antwerpen ver trokken. Linksboven: prins Antoine de Ligne die het verongelukte toe- stél bestuurde, in gesprek met de commandant De Gerlache en links onder landmeter Loodts met werk tuigkundige Hulshagen. N.A.V.O. zal ook over Indonesië spreken Het wordt in Navo-kringen vrij wel zeker geacht, dat de situa tie in Indonesië aan de orde zal komen bij de besprekingen over het Verre Oosten, die donder dag op de Navo-conferentie in Parijs zal worden gehouden. Naar verluidt heeft het secreta riaat van de Navo een document opgesteld, dat door de ministers zal worden besproken. Op uitnodiging van de Britse minis ter van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, zal minister Luns woensdag middag het noenmaal gebruiken op- de Britse ambassade in de Franse hoofdstad. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat hierbij de Britse leve ring van zes Fairey „Gannet" vlieg tuigen, die worden gebruikt voor de bestrijding van onderzeeboten, aan Indonesië, ter sprake zal komen. Onderzoek naar aanklacht in schrootaffaire De „Staatsanwalt" van de rechtbank te Dusseldorf, dr. Theis, zal op 22 de cember aanstaande naar Den Haag ko men teneinde de heer Worms te ver horen in verband met zijn op 13 de cember 1957 ingediende aanklacht in de z.g. schrootaffaire tegen de Duit se onderneming „Hansa" te Düssel- dorf. De officier van justitie in Den Haag, mr. dr. J. C. Maris, heeft de heer Worms, bericht dat het verhoor in het gebouw der Duitse ambassade zal plaatshebben. WEL VOORZITTER VAN DE PARTIJ „Volkscommnnes zullen tot ontwikkeling komen" Mao tse-Toeng stelt zich niet herkies baar als president. Dit heeft de mi nister van buitenlandse zaken, Tsjen Yi, dinsdag aan het Corps Diplomati que meegedeeld, zo wordt van welin gelichte zijde vernomen. Zijn ambts termijn loopt dit jaar af. Het partij bestuur zou Mao's besluit vorige week woensdag hebben goedgekeurd. Mao blijft voorzitter van de partij en zal zich geheel wijden aan de leiding van de partij, en staatspolitiek. VOOROORLOGSE PLANNEN VERWEZENLIJKT De leerlingen van de Vakschool voor Meisjes te Goes, die reeds twee maan den les krijgen in het dinsdagmiddag officieel geopende nieuwe schoolge- bouio aan de Bergweg, hébben bewe zen de kook- en bakkunst aardig te verstaan. Burgemeester en mevrouw Michaëlis van Goes laten zich de heerlijke hartige hapjes voor deze gelegenheid in de keuken opgediend goed smaken! (Foto P.Z.C.). Hartelijke huldiging van scheidende directrice Het naoorlogse scholencentrum aan de Bergweg te Goes is dins dagmiddag opnieuw verrijkt met een fraai, nieuw schoolge bouw: de Vakschool voor Meis jes. De opening van dit moderne, aantrekkelijke doel matig ingerichte gebouw werd verricht door de verte genwoordigster van de Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, tevens inspec- trice van het huishoudonder- wïjs, mej. E. Lommen. Zij roemde de Goese vakschool als een instituut, waar de meisjes uit de stad Goes en de dorpen op Zuid-Beveland op voortref felijke wijze worden gevormd. Tijdens deze officiële openings plechtigheid werd tevens af scheid genomen van de directri ce, mej. W. C. Weststeijn. Hul de en dank werd haar gebracht voor hetgeen zij gedurende vijf endertig jaar als directrice voor de school heeft gedaan. De kroon op haar verdienstelijke arbeid in de Ganzestad, was thans de ingebruikneming van de nieuwe school, zo betoogden talrijke sprekers. Tal van genodigden waren naar de nieuwe school gekomen, waar zij in de fraai ingerichte kantine wer den begroet door de voorzitter van de vereniging „De Ambachtsschool", ir. M. J. Stoel Feuerstein. In het kort releveerde deze de bouw van de school. De plannen voor nieuw bouw dateren van 1939, maar eerst in 1950 werd ernst met de zaak ge maakt. Het duurde tot 1955 voordat tot de eigenlijke bouw kon worden overgegaan. Het zat het bestuur van „De Ambachtsschool" echter niet mee, want de aannemer geraakte in financiële moeilijkheden en moest noodgedwongen de bouw gedurende een aantal maanden stopzetten. Ruim een half jaar later werd de bouw van de school in andere han den overgegeven, namelijk aan Van Waning en^Co. te Rotterdam, welk bedrijf ook de nieuwe technische school aan de Bergweg bouwt. Met bekwame spoed heeft dit aannemers bedrijf de verdere bouw verzorgd. De nieuwe U-vormige school, is zonder twijfel een van de mooi ste schoolgebouwen in Goes. De genodigden konden dat constate ren bij de bezichtiging van het gebouw na afloop van het offi ciële gedeelte. Vooral de huis houdkundige afdeling, met de ui terst modern en doelmatig inge richte keukens, dwong de bewon dering af van de vrouwelijke gas ten. Bijzonder aantrekkelijk zijn in dit gebouw de muren in de gan gen, waarvan de stenen liefst met zes verschillende kleuren verf zijn bestreken. Het interieur kreeg hierdoor een buitengewoon fleurig aanzien. Zie slot pag. 2 kol. 3) j Mao is 65 jaar. Buitenlandse waarne mers -in Peking vinden het besluit van Mao niet verrassend. Hij trad de laatste tijd minder in het openbaar op en men verwachtte al, dat hij zich zou terugtrekken om een theoretisch werk te schrijven, waarin de tegen woordige ontwikkeling in China wordt samengevat en uitgelegd. Slechts enkelen zien in de beslissing tot aftreden een soort degradatie. De meesten zijn van mening, dat Mao als partijvoorzitter de eerste man in China zal blijven. Op een bijeenkomst van twee en een half uur met de buitenlandse diplomaten, zo wordt van betrouw, bare zijde vernomen, heeft minis ter Tsjen een besluit van het par tijbestuur voorgelezen, waarin de beslissing van Mao wordt goedge keurd. Er wordt in gezegd dat Mao de laatste jaren meer dan eens de wens heeft geuit als pre sident af te treden. In het besluit van het partijbestuur wordt voorts gezegd dat Mao, als er een bijzondere omstandigheid mocht ontstaan die het nodig maakt dat hij weer de functie van president op zich neemt, opnieuw tot president kan worden benoemd. De Chinese minister verklaarde, dat de „volkscommunes" tot ont wikkeling zuHen komen en dat men over enkele jaren de vruch ten van deze nieuwe sociale een heden zal zien. Het prestige van Mao zal voortdurend stijgen, al dus minister Tsjen. Een vrouw pleegde voor 20.000 aan oplichting (Van onze correspondent) Een 37-jarige vrouw is maandag op haar verjaardag door de Tilblirgse politie aangehouden. Zij wordt ver dacht van verduistering, oplichting, valsheid in geschrifte en flessentrek kerij. Gedurende de laatste jaren heeft de vrouw in een twintigtal ge vallen oplichting gepleegd, waarmee het totale bedrag van f 20.000.is gemoeid. VERWACHT. ZWAAR BEWOLKT Zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige tot vrij krachtige wind, draai end naar westelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN 18 december Zon op 8.44 onder 16.29 Maan op 0.2.47; onder. 0.36 201e jaargang - no. 297 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. <y 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 17 dec. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties «max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. BUTè&ust Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2: Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1