Vrijzinnig Hervormden krijgen nu hun verenigingsgebouw Gemeentebedrijven en de gemeentekas YERSEKE HEEFT ZIJN 1000e LANGE-GASAANSLUITING PHUV IN C'lALE Z E N U w s hi ÜOU RAN T DINSDAG 16 DECEMBER 1958 Project-Backten Steene: combinatie van gemeentelijke en kerkelijke belangen HET ZAL ER NU hopelijk toch écht van komen, van het nieuwe ver enigingsgebouw voor de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden in Mid delburg. Dank zij samenwerking tussen vereniging en het gemeentebe stuur kan vermoedelijk binnen niet al te lange tijd worden overgegaan tot de bouw van een „combinatie", namelijk een (gemeentelijke) gym nastiekzaal plus een (kerkelijk) verenigingslokaal aan de Bachten Steene. Dit. gebouw zal verrijzen op het terrein dat tot dusver werd gebruikt a oor de opslag vau materialen, nodig voor de bouw van de stadhuistoren, dus tussen de r.-k. lagere school en de woningen van het r.-k. bejaarden- complex. Het gemeentelijke turnlokaal komt evenwijdig aan deze bejaar denwoningen en het verenigingsgebouw sluit daar dwars op aan, d.w.z. aan de kant van de school. Gisteren heeft de raad in principe besloten aan dit project medewerking te verlenen, zodat nu de uitvoering van de plannen nog afhankelijk is o.a. van „Haagse" medewerking. Er bestaat goede hoop, dat die mede werking zal worden verleend en dat men snel met de bouw zal kunnen beginnen. En als dan te eniger tijd liet complex gereed zal zijn, dan zal het gehele bestuur van de Vrijzin nige Hervormden een zucht van ver lichting slaken. Dan immers is er een eind gekomen aan een moeizame ge schiedenis van achttien jaar, waar in steeds weer opnieuw werd ge poogd tot een eigen gebouw te ko men. Secretaris C. Roelands van de Vereniging zou daarover een boek kunnen schrijven, een boek met op gewekte, maar ook met vele ver velende bladzijden. De heer Roe lands zal dat boek wel ongeschreven laten, want hij zal maar al te blij zijn als het nieuwe gebouw er een maal is... De geschiedenis van dit alles be gint uiteraard in mei 1940, toen de brand van Middelburg ook de kerkelijke gebouwen van de Ver eniging van Vrijzinnige Hervorm den in de as legde. Onmiddellijk werd toen nagegaan, wéér tot herbouw van de kerk en bijbeho rende gebouwen kon worden over gegaan en daarbij werd gedacht aan de voormalige Botermarkt of aan de toen nog slechts geprojec teerde uitvalsweg. Maar door al lerlei omstandigheden moest wor den afgezien van deze plannen, onder meer omdat men in de toe komst de beschikking zou krijgen over de Koorkerk. Dit laatste gebeurde, zodat wat de kerkruimte betreft de vereniging geheel geholpen was. Niet echter ten aanzien van de bijgebouwen, de ruimten nodig voor kerkelijk werk van allerlei aard: zondagsschool, ca techisatie, bibliotheek, jeugdwerk enz. Bovendien was in de St.-Pieters- straat een kosterswoning verloren gegaan. Men raakte het toen eens over een verenigingsgebouw bij de Koorkerk, namelijk op het pleintje Onder-de- toren, en er werden plannen ge maakt door professor Berghoef. Zij werden goedgekeurd en in 1942 kon tot aanbesteding worden overgegaan. Sanitair en zandsteen voor het ge bouw waren al aangekochtMaar toen kwam de bouwstop! Alle hoop on een spoedige uitvoering van de plannen vervloog Na de oorlog werd het project op nieuw ter hand genomen, maar in middels rees er verzet tegen inge bruikneming van het bewuste plein tje bij de Lange Jan, waarna de ge meente besloot de bestemming van het terrein te veranderen. Van het project-Berghoef moest worden af gezien. GEMIS DEED ZICH VOELEN Dit alles is hier nu in enkele zin nen verteld, maar men realisere zich dat dit een onvolledige his torie is. Want zij zegt niets van de vele besprekingen, de talloze onderhandelingen, de bezoeken aan Den Haag enzovoort, om nog maar te zwijgen van de zorgen en de moeiten om een reële finan ciële basis voor de plannen tc krij- gèn en te houden! Maar het be stuur was geen moeite te veel, want het stond voor alle leden vast: er moest en er zou een ge-j bouw komenWant het kerkelijke I werk leed onder het gemis van eigen ruimte: zondagsschool catechisatie hadden te weinig ac commodatie en het vrijzinnige jeugdwerk voor de oorlog een bloeiende instelling was vrijwel geheel verdwenen... Géén gebouw op het plein Onder-de- toren dus. Andere mogelijkheden werden bekeken en bestudeerd, maar zij moesten afspringen om de een of andere (meestal een financiële) re den. Toen bleek samenwerking mo gelijk met de gemeente. De vereni ging had een optie gevraagd voor net terrein aan de Bachten Steene, waarop het gemeentebestuur vroeg of hier niet een combinatie moge lijk zou zijn met een gymnastiek zaal. Het was mogelijk! „Het Is onze laatste kans" zei het bestuur van de vereniging. De Stadsschuur maak te een plan en daarover is men het nu eens geworden. Alles bijeen zal het de vereniging een lief sommetje kosten om en bij de honderdvijf tigduizend gulden, terwijl de aanbe- stëdingssom in 1942 slechts ca. zes envijftigduizend gulden bedroeg doch een deel daarvan kan worden gefinancierd uit een oorlogsschade- f Advertentie) Van Nelle bestellen! claim. Daarover nu zulleu de onder handelingen in de komende weken met Den Haag voornamelijk gaan. In dit verband bestaat er een nauwe samenwerking tussen het vereni gingsbestuur en de bouw- en restau ratiecommissie vau de Hervormde Synode, van welke commissie veel medewerking werd verkregen. Maar niet alleen de Vereniging van-. Vrijzinnige Hervormden zal aan geld moeten komen, ook de gemeen te zal voor de bouw van haar gym nastieklokaal aan middelen moeten komen. De uitvoering is dus ook af hankelijk van de vraag of het ge meentebestuur erin slaagt een lening voor haar deel van het project af te sluiten. HET PLAN Zo ligt dan nu een fraai gecombi neerd plan op tafel. Een verenigings lokaal met kosterswoning aan de kant van de r.-k. school, een turn zaal aan de andere kant. Het groot ste lokaal van het verenigingsge bouw komt op de begane grond en bevat ruimte voor honderddertig be zoekers. Bovendien wordt hier een klein podium aangebracht. Op de bovenverdieping komen twee ver gaderlokalen, zo nodig tot één te combineren, terwijl (aan de kant van de r.-k. school) op deze verdie ping een kosterwoning is geprojec teerd, welke woning een uitgang krijgt via een buitentrap. Binnen is uiteraard een verbinding woning gebouw aangebracht. De zolder is voorzien van dakkapellen en zal eveneens gebruikt kunnen worden, bijv. voor jeugdwerk. In de hal en bij de trap komen de toiletten, in het souterrain komt een gelegenheid om koffie te zetten, die via een lift je in verbinding staat via een liftje in verbinding staat achterzijde van het gebouw zijn frote ramen geprojecteerd. Het ge- eel wordt centraal verwarmd. Het turnlokaal van de gemeente, dat dus dezelfde ingang als het vereni gingsgebouw krijgt, heeft een op pervlakte van 12 bij 22 meter, aan het einde van de zaal is een speciale kamer voor het opbergen van toe stellen welk vertrek ook als podium gebruitk kan worden. In het sou terrain van de gymnastiekzaal ko- Deze tekening geeft een indruk van het nieuwe verenigingsgebouw van de Vrijzinnige Hervormde)annex ge meentelijk gymnastïèklokaal. Het ge deelte links is het verenigingsgebouw het rechtse uitstekende stuk de aym- na8tiekzaal. De ingang is gecombi neerd. Dit aanzicht is getekend van de kant der r.-k. kerk. Geheel links de r.-k.-8chool. Advertentie Van Nelle bestellen! men toiletten, garderobe, kleedka mers en wasgelegenheid, alsmede een handenarbeidlokaal. De Vereniging van Vrijzinnige Her vormden is met haar deel van dit plan bijzonder ingenomen, zo bleek ons. Men hoopt, dat het snel ban worden uitgevoerd, zodat weer over de zo dringend nodige outillage wordt beschikt voor het kerkelijke werk De Koorkerkgemeenschap heeft ge toond daadwerkelijk bereid te zijn de plannen steun te verlenen, o.tu. via een bouwfonds. Het bestuur ver wacht, dat het nieuwe gebouw tevens een stimulans zal betekenen voor de belangstelling in het werk van de Koorkerkgemeenschap. i Advertentie; Van Nelle bestellen! De duizendste aansluiting in Yerseke op liet gasnet van de Gasmij. „Mid den Zeeland" is maandagmiddag tot stand, gebracht in de woning van de familie Dronkers in de Beatrixstraat. Als herinnering aan deze jubileum- aansluiting mocht mevrouw Dron kers een gasoven in ontvangst nemen van de heer P. C. Ambachtsheer te Goes, technisch hoofdambtenaar van de G.M.Z. Verder van links naar rechts op de foto: burgemeester A. C. Willemsen, de 19-jarige zoon Piet en de heer Dronkers. (Foto P.Z.C.). OP NET GASBEDRIJF „MIDDEN-ZEELAND Familie A. Dronkers kreeg „gas"-cadeau Yerseke heeft zijn duizendste gasaf- nemer! Maandagmiddag werd dit ron de getal bereikt, doordat de gasaan- sluiting in het huis van mevrouw W. Dronkers aan de Beatrixstraat of ficieel in de registers van de N.V. Gasmaatschappij „Midden Zeeland" werd ingeschreven. Een mijlpaal in de geschiedenis van het distributie bedrijf Goes van de G.M.Z., noemde de technisch hoofdambtenaar P. C. Ambachtsheer de duizendste aanslui ting In Yerseke tijdens een bijeen komst ten huize van de familie Dron kers. Als herinnering aan de jubi- leum"-aansluitiiig bood hij mevrouw Dronkers een gasoven aan. tAdvertentie Van Nelle bestellen! Tijdens een drukbezochte receptie in hotel „De Burg" in Middelburg is' maandagmiddag afscheid genomen van ir. H. Everwijn, hoofdingenieur tevens waarnemend directeur van de N.V. Provinciale Elect riciteits Maat schappij. Ir. Everwijn gaat heen in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Tal van functionarissen van het eigen be drijf, van zusterbedrijven en van fa brieken waarmee het Zeeuwse elec- triciteitabedrijf relaties onderhoudt kwamen de scheidende directeur de hand drukken. (Foto P.ZXJ.). Tot oktober 1956 heeft Yerseke voor zijn eigen gasvoorziening gezorgd door middel van het Gemeentelijk Gasbedrijf. Van die tijd af is dit gas bedrijf „ingelijfd" bij de G.M.Z. met het gevolg, dat de bewoners de be schikking kregen over lange-afstands gas (Sluiskil). Hoewel dat een hele verbetering betekende, was men er nog niet. Successievelijk ruimden ver schillende vroeger niet op het ge meentelijk gasnet aangesloten in gezetenen hun butagas op. Bij me vrouw Dronkers is hiertoe de aanlei ding geweest het feit, dat zij op haar verjaardag een geiser van haar echt genoot cadeau kreeg. Zo gebeurde het, dat de aansluiting van mevrouw Dronkers de 1000e was in de gemeente Yerseke, waaraan de G.M.Z. niet zo maar voorbij wilde gaan. Een klein gezelschap, bestaan de uit de technisch hoofdambtenaar van de G.M.Z., de heer P. C. Am bachtsheer en de djstrictsfitter M. Hoogesteger, alsmede burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke, kwa men de familie Dronkers hun felicita ties aanbieden. In een korte speech wees de heer Ambachtsheer er op, dat na de overnnme van het gemeen telijk gasbedrijf door de G.M.Z., vrij wel het gehele buizenstelsel is ver nieuwd en verzwaard. Thans worden ook plasticbuizen gebruikt, zoals dat met de aansluiting in de woning van de familie Dronkers het geval is. Als herinnering bood hij mevrouw Dron kers vervolgens een gasoven aan. Burgemeester Willemsen zei de zeer ingenomen te zijn met de uitbreiding van het aantal gasaansluitingen in Yerseke. Zowel mevrouw Dronkers als het gasbedrijf bracht hij zijn ge lukwensen over. De heer Dronkers sprak tenslotte een dankwoord. Advertentie Van Nelle bestellen! NA BESLUIT VAN MIDDELBURGS RAAD: RAAD MIDDELBURG DEBATTEERDE OVER Voorzitter van raadscommissie werd een eenzame figuur IN DE RAAD van Middelburg is gisteren levendig gediscussieerd over de vraag of het wel Juist is, dat de gemeentebedrijven een niet onbelangrijk bedrag in de gemeentekas storten als aandeel in de beheerskosten en als retributie voor kabels en buizen in gemeentegrond. Sinds 1939 betaalt eik bedrijf daarvoor een bedrag van 75.00, maar B. en W. stelden nu voor dit aanzienlijk te verhogen, zodat de drie bedrijven samen ruim 42.000 meer per jaar moeten betalen. Sommige raadsleden bleken zich verontrust af te vragen, of een dergelijke verhoging geen nadelige gevolgen voor de diverse tarieven zon opleveren. Maar wethouder Kögeler nam alle veront rusting weg door te verzekeren, dat deze maatregel zeker geen tariefs verhoging met zich mee zou brengen. „Het elektriciteitsbedrijf zou zelfs zijn tarief met een halve cent per kilowattuur kunnen verlagen. Dan nog is er ruimte voor dit hoge retributiebedrag" zei de wethouder. „Ja, maarzeiden sommige raadsleden daarop, „is het nou wel correct tegenover de gebruiker, dat de winst van een bedrijf op een wat listige manier door middel dus van een retributie in de gemeentekas wordt gestort? Verlaag dan liever de tarievenWaarop de wethouder er op wees, dat in de dertiger jaren deze retributie nog wel eens ruim ze venenveertigduizend gulden had be dragen en pas in 1939 tot 7500 per bedrijf was verminderd. Maar bovendien, zei de wethouder, en dat bleek zijn sterkste troef dienen wij tegenover de gemeentebe drijven een zelfde houding aan te ne men als jegens 'n particulier bedrijf. Van een particulier zouden wij inder daad dit hoge bedrag vergen; het is dus juist dit ook te doen voor een gemeentebedrijf. Tijdens de discussie over deze aangelegenheid, waaraan werd deelgenomen in eerste instantie door de heren B. A. Hesselink (v.v.d.), W. P. J. Baars (c.h.), M. Wattel (a.r.) en J. S. Hoek (a.r.), deed zich een pikante procedure kwestie voor. De heer Hoek trok namelijk nogal van leer tegen het voorstel, waarop de voorzitter, mr. Joh. de Widt, hem even onderbrak en zei: „Maar meneer Hoek, ik verbaas me een beetje over uw woorden. U bent toch voorzitter van de commissie van financiën en die commissie heeft juist gunstig geadviseerd over het voorstel! En (Advertentie) Van Nelle bestellen! „Rosa" zal in Vlissingen worden gesloopt De sleepboot „Humber" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst te Rotterdam, die het ruim 3200 ton me tende tankschip „Rosa" op sleeptouw heeft, zal zijn sleep niet naar Ant werpen brengen, zoals eerst was ge meld, maar naar Vlissingen. waar de tanker door Simons metaalhandel zal worden gesloopt. De „Humber" en de „Rosa" zullen woensdag of donderdag in Vlissingen arriveren, waar de tanker voorlopig zal wor den afgemeerd in de binnenhaven. Twee raadsleden van St. Jansteen onderscheiden Te Sint-Jansteen vierden de heren P. van Helsland en C. Martinet resp. hun 40-jarig en 35-jarig jubileum als raadslid. In tegenwoordigheid van dc voltallige raad reikte burgemees ter mr. J. I. M. Reuser aan de jubila rissen de gouden medaille uit, ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau. Belgische matroos in Hansweert aangehouden De rijkspolitie te water te Hansweert heeft zondagmorgen aan boord van het Zwitserse binnenvaartuig „Lau- fenburg" aangehouden dc 22-jarige Belgische matroos L. L., die vervol gens naar Nijmegen werd overge bracht. De aanhouding van L. was verzocht in verband met enkele dief stallen die waren gepleegd op een werf te Millingen. De Belgische ma troos werd hiervan verdacht. een minderheidsnota van uw hand heb ik niet aangetroffen De heer Hoek betoogde daarop, dat de commissie van financiën zoveel onderwerpen te behandelen had gehad, dat dit voorstel niet goed bekeken was. Maar dat liet een ander lid van de financiële commissie niet op zich zitten: de heer C. A. Kammeraad (v.v.d.). Deze verklaarde, dat het voorstel wel degelijk in de commissie was besproken en dat unaniem was be sloten gunstig te adviseren. „Ik verbaas mij over de houding van de heer Hoek", zei de heer Kam meraad verontwaardigd, „dat is géén stijl!" Waarop het nog over blijvende lid van de commissie van financiën, de heer M. A. L. Hubregtse (p.v.d.a.) er nog een schepje bovenop deed door te ver klaren het geheel met de heer Kammeraad eens te zijn Burgemeester De Widt meende daar op, dat het incident wel gesloten kon worden, maar betoogde toch nog, dat het zowel voor de raad als voor B. en W, het wel prettig zou zijn, indien bij belangrijke zaken via een minder heidsnota zou blijken, dat een bepaald commissielid er een andere mening dan de overige leden op nahield. Stemming over het voorstel bleek niet meer nodig: het werd zonder hoofde lijke stemming aanvaard Doch de heer Hoek, een eenzaam geworden voorzitter van de commissie van fi nanciën, wilde de aantekening, dat hij geacht wenste te worden te heb ben tegengestemd VERLEGGING VAN LOSWALLEN Tijdens de rondvraag van deze raads zitting stelde de heer Hoek een vraag over het tijdstip waarop éénrichtings verkeer op het Oud Arnemuidsvoet- pad zou worden ingevoerd. Uit het antwoord van wethouder A. J. Ka- land bleek, dat hiermee nog gewacht wordt in verband met een ander plan. Het is namelijk niet uitgesloten, dat in D.A.C.VV.-verband kan worden overgegaan tot verlegging van de los wallen bij de „Punt" naar de Ha- vendijk. Over dit project is reeds in principe overeenstemming bereikt met de inspecteur van de D.A.C.W.. zodat de wethouder hoopte binnen niet al te lange tijd met voorstellen bij de raad tc kunnen komen. Voorts kwam nog vast te staan, dat de begroting voor 1959 van de ge meente waarschijnlijk pas half janua ri zal worden behandeld. Dit houdt verband met allerlei wijzigingen, die het beeld van de reeds aan de raad aangeboden begroting geheel zulicn wijzigen. Deze veranderingen worden thans in een wijziging verwerkt, die dan mede onderwerp van bespreking kan vormen. Dit bleek bij de behan deling van de 25e begrotingswijziging voor 1958. Bij deze wijziging werd met toestemming van Ged. Staten het basisbedrag per inwoner uit het ge meentefonds op 3.50 gebracht. De minister moet echter nog tot deze verhoging besluiten, maar tie steun van Ged. Staten wordt hier zeer be langrijk geacht. Zowel van de zijde van B. en W. als van de raad werden waarderende woorden aan het adres van Gedeputeerden geuit. Benoeming Jhr. C. A. van Citters, volontair teT secretarie van Burgh, is met ingang van '7 januari benoemd tot tijdelijk klerk op de secretarie te Oosterkund.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 8