Achter de muren van Fair lane beefde Henry Ford van angst NIEUWE CHR. H.B.S. VOOR WALCHEREN IN MIDDELBURG K.A.B.GEEN DEEL „NATIONALE RUIMTE" VOOR HUURVERHOGING K.P.M. BEHAALDE OVER 1957 NIET-ONGUNSTIG RESULTAAT DINSDAG 16 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - --—yn Zoals bekend zal men over een zestal maanden de bouw van de nieuwe Clir. II.B.S. in de Griffioen te Middelburg aanbesteden. Deze school welke is ontworpen door het architectenbureau irs. A. Rothuizen P. J. 't Hooft B. I. te Middelburg zal bestaan uit een hoofd gebouw, met twee zijvleugels en plaats bieden aan een 600 leerlingen. Het com plex zal als het gereed is men hoopt over een tweetal jaren vooral opval len door zijn hoog- en laagbouw. Deze tekening geeft een gezicht op de toekom stige school vanuit de Griffioen op de zijvleugel, waarin de leslokalen onder gebracht zullen worden. Voorlopig zal Kroesjtsjew: Alken China zou atoomoorlog overleven Mevrouw Eleanor Roosevelt heeft zondagavond in Boston verklaard, dat premier Kroesjtsjew haar bij een recent gesprek in Moskou heeft ge zegd, dat in geival van een wereld oorlog West-Europa en Engeland in één dag tijds vernietigd zullen zijn. De tweede dag van een wereldcon flict zou het einde van de Verenigde Staten brengen, doch ook de Sowjet- Unie zou ernstig van Amerikaanse represailles te lijden hebben. Volgens mevrouw Roosevelt zou communistisch China als enige mo gendheid een nieuwe wereldoorlog overleven. Dit is dan ook het enige land dat eventueel belang bij een atoomoor log zou hebben, meent zij. Mevrouw Roosevelt voegde hier nog aan toe, dat communistisch China wellicht probeert 'n derde wereldoor log te ontketenen, door de nationalis ten via Quemoy en Matsoe te prikke len tot een aanval op het communis tische vasteland, waardoor de Ver enigde Staten in het conflict betrok ken zouden raken. f Op 1 Januari wordt In Slough het eer ste „drive-in" eethuis van Engeland ge opend. „Kunstenaarsstad" in Parijs In februari zal in het centrum van Parijs de eerste steen worden ge legd voor 'n speciale kunstenaars- stad. Deze stad, die een oppervlakte krijgt van 11 vierkante km, zal buiten landse kunstenaars in staat stel len „onder bijna ideale omstan digheden" hun kunstwerkentot stand te brengen. Zij mogen er twee jaar werken. Uit de maquet te, die donderdagavond aan ver scheidene buitenlandse ambassa deurs is getoond, blijkt, dat de stad 250 ateliers en studio's zal tellen. Verder zullen er restau rants, expositie- en conferentiezalen, een biblotheek en een solarium ge bouwd worden. Het idee is afkomstig van de Finse schilder Eko en de Franse archi tect Brunau. Het project, dat twee miljard francs gaat kosten, zal door de deelnemende regeringen en Frankrijk worden bekostigd. Veewagen raakle van de weg: 12 schapen gedood Maandagochtend om half vijf is een 10-tons veewagen van de expediteur G. van Leeuwen uit Waver op de Polderweg in Ouderkerk aan de Amstel als gevolg van verschuiving van de levende lading onbestuurbaar geworden en van de hoge weg naar beneden getuimeld. In de wagen bevonden zich 36 scha pen, 2 stieren, 1 koe en 1 paard, die naar de veemarkt te Amsterdam werden gebracht. In totaal werden door de buiteling van de auto 12 schapen gedood. De chauffeur J. van der Lee liep geen letsel op. Sowjet-Unie vertraagt bouw van onderzeeboten Volgens de uitgave „Jane's Fighting Ships", welke gezaghebbend is in marinekwesties, is de bouw van duikboten in de Sowjet-Unie in de afgelopen twee jaar vertraagd, het geen de veronderstelling zou wetti gen dat de Russen zich thans con centreren op de bouw van eenheden die sneller zijn en over een dodelijker bewapening beschikken. De Sowjet-marine, thans de tweede in de wereld, na die der Verenigde Staten, omvat ongeveer 500 duik boten, aldus „Jane's Fighting Ships". deze vleugel slechts twee verdiepingen tellen. De funderingen zijn er echter op berekend om er nog een derde verdie ping op te bouwen, indien men de school zou willen uitbreiden. Verdere mogelijk heden van uitbreiden bestaan in de ver lenging van een van de andere vleugels van het complex. In het noord-oostelijk deel van Twen te weerklinken deze dagen rond kerstmis overal de sonore klanken van de „Midwinterhoorns"éen van de typische gébruiken in deze zo rijk aan folkloristische gébruiken land streek. Op de foto ziet men een bla zer op de erve Holtkampte Saas- véld, in de omgeving van Ootmarsum. VERBONDSRAADSVERGADERING GEOPEND (Advertentie) Voor uw schoonheidsbehandeling thuis HORMOONCRÈME VLOOT TELT THANS 71 SCHEPEN „Wat doet U hier? Bent U gele geworden"? De verbijsterde bezoeker week terug voor de boksersfiguur van Har ry Bennett, de rechterhand van Henry Ford. „Maarik Een schot daverde en zijn grote sigaar werd hem uit de mond gescho ten. Het was Old Henry zelf: „Wat is er gebeurd"? „Niets", zei Bennet, „er rookte hier iemand op een verboden plaats". Bennett, de man van de sterke arm, genoot het onbeperkte ver trouwen van Henry Ford. Deze gewezen zeeman was door een journalist ontdekt. Hij had hem 'n aanbeveling voor Ford meegege ven, die Bennett in dienst nam. In die tijd beefde Henry Ford voor gangsters en hij beschouwde de ex-zeeman als de aangewezen lijf wacht. Bennett wist niets van au to's af, maar zijn positie ten op zichte van de automobielkoning verzekerde hem echter onaantast baarheid; Bennett kon doen wat hij wilde in de Fordfabriek. Ford noemde hem zelf „mijn levensver zekering". Henry Ford was toen al een van de rijkste mannen van zijn tijd, die voortdurend voor zijn leven vreesde. Hij was bang voor de gangsters en voor de vakvereni gingen. Om zich rust en veiligheid te verzekeren had hij zich om ringd met tal van ongunstige fi guren. Ford was vaak gierig bij het bela chelijke, af. Hij was ook wantrou wend. Op een dag ging hij naar zijn bank en liet zich 150.000 dol lar in kleine biljetten uittellen. Het duurde uren; toen ging hij naar een ander loket en stortte het geld weer op zijn rekening. „Het is goed van tijd tot tijd eens te controleren" zei hij tegen de wanhopige kassiers. Het was geen wonder dat Henry Ford omgeven was door ja-broers; hij duldde geen andere mensen in zijn omgeving dan die hem naar de ogen keken. Toen uitlekte, dat zijn befaamde dagloon van vijf dollar, waarmee hij destijds Ame rika op stelten zette, een idee was geweest van zijn reclamechef John Lee, ontsloeg hij Lee. Hij wilde die eer voor zich alleen hou den. Met zijn arbeiders lag hij voortdurend overhoop. In 1932 hielden de arbeiders van de Rou- gefabriek een „vrijheidsdemon stratie". Ze eisten vrije verkiezing van bedrijfsraden. Het antwoord van Ford was een bloedbad. Zijn bedrijfspolitie schoot met machinepistolen op de demonstranten. Er waren vier do den en tachtig gewonden. Er wer den aanklachten tegen Ford inge diend, die geen rechter in behan deling nam; Henry Ford was in zijn recht geweest toen de arbei ders de terreinen betraden GESTORVEN VAN ANGST Sedertdien was Henry Ford krankzinnig van angst. Hij gaf Bennet uitgebreide volmachten en liet zijn landgoed Fairlaine bewa ken als een militair oefenterrein. Toen hij de leiding van de fabriek aan Edsel overdroeg werd Ford pas een echte tiran. Hij liet Edsel aan alle kanten bespioneren en greep voortdurend in diens beslis singen in. Het ene conflict volgde op het andere en Edsels leven werd tot een hel. Toen Clara Ford ingreep trok Henry zich mokkend terug op Fairlaine achter het prikkeldraad, de hoge muren en de mannen met de Tommyguns. Hij was een eenzame oude man met een wrok tegen de wereld. Er was niemand die hem Henry" noemde, zoals in Amerikaanse fa brieken ook de hoogste baas bij de voornaam wordt genoemd; nie mand sprak ooit over „The Old Man" of over „The Boss". Hij schiep een diepe kloof om zich heen, die niemand kon over schrijden. Toen hij op achten- tachtigjarige leeftijd stierf, was er niemand, die het juiste woord wist te vinden. „Henry Ford was allang dood", zei men, „ook al is hij vandaag pas overleden. Hij is al jaren geleden gestorvenvan angst!" „Consumentensubsidies" ten dele naar producenten... De Katholieke Arbeiders Beweging wil het vraagstuk van de huuraan- passing niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats zien als een vraag stuk van huurverhoging. Zij zal ook eerst dan haar medewerking aan een verdere verhoging van de huren kun nen geven, nadat een politiek van een verantwoorde verlaging van de bouwkosten haar succes metterdaad heeft bewezen. Dit verklaarde maan dagmorgen de voorzitter van de K.A.B., de heer J. Middelhuis, bij de opening van de verbondsraadsverga- dering te Utrecht. De K.A.B., aldus de heer Middelhuis, voelt niets voor een aanwending van een deel van de zogenaamde nationa le ruimte voor huurverhoging. Het is aan de regering en aan de bouwnij verheid om in 1959 te tonen dat de huuraanpassingsoffers van 1957 niet tevergeefs zijn gebracht, aldus de heer Middelhuis, die er verder op wees, dat in de tussentijd de K.A.B. gaarne wil medewerken aan 'n huur- aanpassingsplan voor de volgende ja ren. Ook het vraagstuk van de melk- subsidie noemde de heer Middel huis een probleem dat voor een belangrijk deel kan worden opge lost zonder een beroep te doen op de nationale ruimte. De K.A.B. zou in de S.E.R. een discussie op prijs stellen over de vraag welk deel van de zogenaamde consu mentensubsidies werkelijk con sumentensubsidie is en welk deel een verkapte producentensubsidie. Daarover, aldus de heer Middel huis, zijn de geleerden het nog niet eens. Bij de opsomming van hetgeen, naar de mening van de K.A.B., gereali seerd moet worden, zei de heer Mid delhuis, dat het inmiddels ingediende wetsvoorstel weduwen- en wezenver zekering in de loop van 1959 tot uit voering dient te komen. De econo mische mogelijkheden zijn hiervoor, volgens hem zeker voorhanden, voor al omdat in ieder geval een belang rijk gedeelte van de benodigde pre mie ten laste van de huidige A.O.W,- premie kan worden gebracht# Uitvoerig stond de heer Middelhuis tenslotte stil bij het vraagstuk van de arbeidstijdverkorting en het daar over door de S.EJfc. uitgebrachte ad vies. De K.A.B. zo zei hij, verlangt dat op de kortst mogelijke termijn een begin zal worden gemaakt met de verwerkelijking van de vijfdaag se werkweek, bij vóorkeur in de vorm van vrije zaterdagen. De K.A.B. wil nog een aantal vraag tekens plaatsen adhter de vraag of de huidige situatie plaats biedt voor een nationale loohronde. Dit verklaar de de voorzitter van de K.A.B., de heer J. Middelhuis, aan het eind van de verbondsvergadering van de K.A. B. Dit wil niet zeggen, aldus de heer Middelhuis, dat de KA.B. tevreden is over de hoogte van de lonen. Met name dient er volgens hem, aandacht besteed te worden aan de lagere in komens. Met een inkomen van f 60 per week is het, volgens de K.A.B.- voorzitter, armoe lijden. Uw schoonheidsbehandeling thuisl Vertrouwen in toekomst van Oranje Lijn In de maandagmiddag gehouden jaar vergadering van de Koninklijke Pa- ketvaart Maatschappij heeft de voor zitter, C. J. baron Collot d'Escury, medegedeeld, dat zeer onlangs be sprekingen zijn begonnen met verte genwoordigers van de' N.V. Stoom vaartmaatschappij „Nederland" en de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, om de samenwerking op basis van de van oudsher bestaande gelijkheid der drie rederijen binnen het kader van de Scheepvaart Unie voort te zetten. Daarbij werd tevens de nood zakelijkheid besproken van de reor ganisatie van de bestuursvorm der K.P.M., die onvermijdelijk is gewor den door de gewijzigde omstandighe den in Indonesië. Het bestuur hoopt binnen een redelijke termijn de daar voor noodzakelijke voorstellen ter goedkeuring aan de aandeelhouders voor te leggen. De voorzitter deelde voorts mede, dat het resultaat over het boekjaar 1957 gezien de omstandigheden, niet onbevredigend is, zij het dan dat het f 4 miljoen lager is dan over 1956. De voorzitter ging verder in op de zakelijke gevolgen van de gebeurte nissen in Indonesië en zei dat welis waar een groot deel van het bedrijfs vermogen van de K.P.M., de schepen, is gered, maar dat deze medaille ook zijn keerzijde heeft. Zolang deze schepen geen emplooi hebben of be hoorlijk zijn verkocht, kosten zij veel geld; Inmiddels werden in 1958 27 sche pen verkocht. Bovendien bleven twee schepen in Indonesië achter, waarover een uitkering van mo- lest-assuradeuren werd ontvangen, die de boekwaarde te boven ging. De K.P.M.-vloot bestaat thans uit 71 schepen, metende 182,472 brt. Door de gebeurtenissen in In donesië hoekte de K.P.M. in de eerste vier maanden van 1958 een exploitatieverlies van ongeveer f 8 miljoen op de vroegere archi- pelvloot, nog zonder rekening te houden met afschrijving. Het exploitatieverlies op de vroegere archipelvloot wordt over de periode van mei tot december eveneens ge schat op f 8 miljoen voor afschrij ving. Verder werd medegedeeld dat het in begin juli 1958 genomen besluit tot aankoop van de Oranjelijn heeft ge leid tot het aftreden van vier leden van het bestuur. In augustus werd het gehele aandelenpakket van de Oranjelijn overgenomen. De koop som ad f 43 miljoen is betaald. "Sinds haar oprichting zijn de resul taten van de Oranjelijn zodanig ge weest, dat zij zich door interne fi nanciering heeft kunnen uitbreiden. In 1958 zullen de resultaten van de Oranjelijn aanzienlijk lager liggen dan in vorige iaren, maar de moge lijkheden die in de toekomst gescha pen zullen worden door de opening van de St. Lawrence Seaway in 1959 en de ontwikkeling van Canada en het midden-westen van de Verenigde Staten zijn zodanig, dat het bestuur vertrouwen heeft in de toekomst van de Oranjelijn. Verder werd op de vergadering me degedeeld dat de K.P.M. op het ogen blik geen nieuwbouwprogramma heeft. Dit is echter wel het geval bij de Oranjelijn. De middelen hiervoor zijn beschikbaar. Engeland levert zes vliegtuigen aan Indonesië De Britse regering zal Indonesië zes Fairey „Gannet" vliegtuigen leveren, toestellen die speciaal ontworpen zijn voor onderzeebootbestrijding. De In donesische regering had in Engeland een leveringsopdracht voor achttien van deze vliegtuigen geplaatst. Een Engelse regeringswoordvoerder verklaarde maandagavond in Londen dat er geen uitvoervergunningen ver leend zijn voor oorlogsschepen naar Indonesië. De Nederlandse regering is in kennis gesteld van het Engelse voornemen om de leverantie van de zes vliegtui gen doorgang te doen vinden, ver klaarde deze woordvoerder. Congres Europees Cultureel Genootschap gesloten Prins Bernhard heeft zondag het tweede congres van de „Fonuation Européenne de la Culture (Europees Cultureel Genootschap), dat donder dag te Milaan begon, besloten mfet een toespraak waarin hij verklaarde, dat de door het genootschap gekozen weg niet gemakkelijk is daar het dikwijls moeilijker is overeenstem ming te bereiken in de wereld van de geest dan in die van do techniek of economie. Deze bijeenkomst, zo vervolgde de voorzitter van het genootschap, heeft de wil en het verlangen van ieder om naar zijn buurman te luisteren en zijn eigen kennis uit te breiden, getoond. De besprekingen hebben kostbare suggesties opgeleverd die thans door het comité van deskun digen van het genootschap zullen worden bestudeerd. „Ik vraag U het genootschap in 1959 doeltreffend te helpen hetzij door uw ideeën naar voren te brengen, hetzij door het for muleren van uw kritiek." Van deze geest hangt voor een groot deel het lot van de Europese zaak af. Alleen dank zij deze geest zullen wij met vrucht kunnen werken, niet al leen ten behoeve van het genootschap maar ook en vooral met het doel de Europese cultuur de positie die haar in de wereld toekomt te laten be houden, aldus prins Bernhard. die later per vliegtuig naar Nederland terugkeerde. Nu kan elke vrouw zichzelf een schoonheids- behandeling geven. Er is nu Endocil Hormoon crème. Een geheel nieuwe, wetenschappelijke dag- en nachtcrème, die uw huid weer glad en veerkrachtig maakt Perzik-zacht en met een tedere, levendige gloedI Neem voorlaan Endocil Hormooncrème voor uw schoonheidsbehandeling thuis. Alleen Endocil Hormooncrème geeft u binnen enkele weken de bekoorlijkheid terug van uw eerste jeugd... Endocil Hormooncrème werkt anders en beter! Endocil Hormooncrème geeft uw huid een na tuurlijke schoonheidsbehandeling en prikkelt de huidcellen tot snellere vervangingen nieuw leven. Met als natuurlijk resultaat: een gave, 2achte, gezonde huid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7