Regeringstafel bleef onbezet, de fractie van P.v.d.A. liep boos weg Grootscheepse smokkelaffaire in Spanje ontdekt KLAmORD K.V.P. HOUDT REKENING MET VERVROEGDE VERKIEZINGEN DINSDAG 16 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 SENSATIONELE GEBEURTENISSEN IN TWEEDE KAMER Geen vereiste aantal stemmen voor belastingontwerp (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer hebben zich gisteren sensationele gebeurtenissen voorgedaan. Minister Hofstra weigerde namelijk in de Kamer aanwezig te zijn bij de behandeling van het eerste en het tweede deel van de belas tingvoorstellen. De meerderheid van de Kamer was echter vóór de behan deling. De fractie van de Partij van de Arbeid liep daarop en bloc uit de vergaderzaal, wat tot gevolg had dat het eerste deel van de belastingont- werpen niet het vereiste aantal stemmen verkreeg. Tijdens de stemming was geen enkele minister aanwezig. Vandaag zal de Tweede Kamer zich nader over deze wetsvoorstellen beraden. De regering had verzocht om het tweede deel van de belastingontwerpen waarover de beraadslagingen donderdag waren geschorst, in behandeling te nemen. Dit tweede belastingontwerp heeft betrekking op verlenging van de tijdelijke verhoging van enige indirecte belastingen, alsmede van de tij delijke vrijstelling van omzetbelasting voor sigaren. Het eerste van de belastingontwerpen, dat op enige directe belastingen be lastingen betrekking heeft, zou kunnen blijven liggen tot de kabinetscri sis is opgelost, omdat hier terugwerkende kracht kan worden toegepast. Dat is echter praktisch niet het geval met de indirecte belastingen. rv l^rtvfoviUrvvof over democratie ten spijt. De'Kamer- L/I rvoriennorst meerderheid laadt hierdoor de schijn op zich, de consequentie van haar op- treden van vorige week niet ten aan- ivamer IS autonoom vaarden. Mocht de Kamer overeen- Aan het hegin van de vergadering las voorzitter Kortenhorst (k.v.p.) 'n brief voor van minister-president dr. W. Drees. Deze vroeg, om slechts die wetsontwerpen te behandelen waar van uitstel bezwaarlijk is en waarbij geen gewichtige beleidsvragen aan de orde komen. Dr. Kortenhorst stelde echter voor at' te wijken van hetgeen de regering vroeg en ook het eerste deel van de belastingontwerpen te behandelen. De voorzitter meende, dat er een ver band bestaat tussen de twee delen en dat de artikelsgewijze behandeling van het eerste ontwerp moest worden hervat. Dit voorstel bracht onmiddellijk de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie mr. Burger op liet spreekgestoelte, die wees op de wens van de regering om geen gewichtige beleidsvragen aan de orde te stellen. Het voorstel van de voorzitter is ook in strijd met de uitdrukkelijke wens van de minister, van financiën. Het lijkt mij vreemd, zo ging mr. Burger voort, op deze wijze de schorsing van behandeling ongedaan te maken alsof er vorige week niets is gebeurd. In dit ver band vroeg de heer Burger of het de voorzitter bekend is, of minister Hof stra bereid is aan de beraadslaging deel te nemen. Dr. Kortenhorst .antwoordde hier op, dat hij nog geen vijf minuten geleden een onderhoud had gehad met de minister van financiën, die hem had verklaard, dat als de Ka mer zijn voorstel Ivan dr. Korten horst) zou aanvaarden, de heer Hofstra niet bij de behandeling aanwezig zou kunnen zijn. Overigens was dr. Kortenhorst van mening, dat de Kamer auto noom is en zelfstandige besluiten kan nemen, onafhankelijk van wat de regering wil. Opnieuw trad mr. Burger in het ge weer en betoogde, dat als de Kamer overeenkomstig het voorstel van haar voorzitter besluit, zij de regering gaat overnemen, alle beweringen KORTENHORST tezamen komstig het voorstel van de voorzit ter besluiten, dan zou de heer Burger van zijn kant ook de vrijheid nemen om niet langer de eer te hebben van zijn aanwezigheid met de Kamer meerderheid te genieten. De vergadering werd na deze ver klaring geschorst om de vaste Ka mercommissie van financiën de ge legenheid te geven zich te beraden over de vraag of de Kamer inderdaad ook het eerste belastingontwerp ver der moest behandelen. Na heropening van de vergadering deelde dr. Lucas (k.v.p.) namens de commissie mede, dat deze, ot> één lid na, het voorstel van de voorzitter steunde en dat de commissie geen behoefte had aan een nieuwe discus sie. Het voorstel van de voorzitter werd aangenomen met 71 tegen 44 stem men. De tegenstemmers waren de P. v.d.A. en de beide communistische groepen. Onmiddellijk hierop las voorzitter Kortenhorst een brief voor van mi nister Hofstra, waarin deze stelt niet in staat te zijn bij de behandeling van de beide delen van het wetsont werp aanwezig te zijn. Achter de regeringstafel hadden in middels de ministers Cals en. Sam- kalden plaatsgenomen, omdat ook nog enkele wetsontwerpen hun de partement betreffende, moesten wor den behandeld en die er overigens zonder discussie en hoofdelijke stem ming doorgingen. Zij waren er nog getuige van, dat de P.v.d.A.-fractie de Kamer verliet. Vóór de stemming legden de heren Weiter (k.v.p.) en Bakker (c.p.n.) verklaringen af waarom zij tegen zouden stemmen. Vervolgens bracht dr. Kortenhorst het eerste deel van het belastingontwerp in stemming. Het lukte hem echter niet te verklaren, dat het zonder hoofdelijke stemming was aange nomen. De communist Gortzak - was er nog net op tijd bij om hoof delijke stemming te vragen. De uitslag was 70 stemmen vóór het ontwerp (k.v.p., v.v.d., a.r. en c.h.) en 3 stemmen tegen. De laatste stemmen waren van de beide K.V. P.-ers Weiter en Duynstee en de C.P-N.-er Bakker. Voorzitter Kortenhorst sloot lilerop de vergadering, nadat hij had mee gedeeld, dat de Kamer vandaag op nieuw over de zaak zou beslissen. BRANDSTAPEL. In de woestijn bij Cairo zijn zaterdag 80.000 boeken verbrand die bij het onderwijs in ge schiedenis, Frans en Engels in Egyp te werden gebruikt. Het ministerie van onderwijs had de boeken tot de brandstapel veroordeeld, omdat zij passages bevatten die in strijd zijn „met de Arabische nationale geest of het mohammedaanse geloof". AANGIFTE. De poüüe te Milaan heeft naar aanleiding van een anonie me brief een inval in een clandestien speelhol gedaan en vijf mannen ge arresteerd die om hoge bedragen pokerden. Later bleek dat de brief was geschreven door de vrouwen van de gokkers die zeiden, dat zij de ma nier waarop de echtgenoten met hun nachtrust en geld omsprongen beu waren. mr. van doorn op partijraadsvergadering Kortere diensttijd thans niet mogelijk geacht Mr. H. W. van üoorn, voorzitter van de Katholieke Volkspartij heeft zater dag aan het slot van de tweedaagse bijeenkomst, die de partijraad van de K.V.P. in de Jaarbeurs te Utrecht hield, verklaard dat de K.V.P. ernstig rekening houdt met de mogelijkheid van vervroegde verkiezingen. De da gelijkse leiding van de K.V.P. heeft zich hierover reeds lieraden. Maar de K.V.P. blijft cr tevens rekening mee houden dat er een lange aanloop naar de verkiezingen van 19G0 kan komen. De heer Van Doorn deed een beroep op de partijraad om in beide gevallen een „grote inzet" te geven. Wanneer het op vervroegde verkiezingen uit draait, aldus mr. Van Doorn, dan is de K.V.P. er klaar voor. Voorzitter Van Doorn leverde verder kritiek op wat hij noemde de „on Nederlandse" strijdmetilioden van de socialisten, waaruit hij afleidde dat de strijd hard zal worden. „Men slaat het Nederlandse volk klaarblij kelijk niet hoog aan in zijn onder scheidingsvermogen,en goede smaak" aldus mr. Van Doom. Overste J. J. Fens, specialist voor militaire zaken van de K.V.P. zei zaterdagavond dat verkorting van de eerste diensttijd bij de handhaving van het huidige "Fillereysteem be slist niet ver&atwoord is. De vraag of dit systeem door een ander kan worden vervangen, zal beantwoord worden in het rapport van de com missie Van Voorst tot Voorst, dat echter niet voor medio 1959 zal ge reedkomen, aldus overste Fens. Bij de bepleiting van de diensttijdver korting wijst men op Duitsland en België, die met twaalf maanden oefentijd volstaan. Wat België betreft hal de heer Fens ernstige kritiek op de C.V.P., die vol gens hem u;t electorale overwegin gen de socialisten de loef hééft willen afsteken, met het merkwaardige ge volg, dat de diensttijd van twaalf maanden die onze zuiderburen zullen invoeren nu kritiek ondervindt van de socialisten, die indertijd als eersten op de verkorting aandrongen. De heer Fens was van oordeel dat men de kwestie van de langere diensttijd voor wat men het dienstplichtige ka der mag noemen (opleiding reserve officieren en bijvoorbeeld technische specialisten) in elk geval eens zal moeten bezien, ook bij de handhaving van het Fillersysteem, omdat hier voor Nederland een groot economisch belang mee gemoeid is. Hij gaf verder als zijn oordeel dat minister Staf voor de uitvoering van zijn plan om het aantal vrijwilligers voor specialisti sche taken te vergroten niet behoeft te wachten op het rappoTt Van Voorst tot Voorst. Op de partijraadsvergadering werd besloten binnen niet al te lange tijd een afzonderlijke bijeenkomst te wij den aan de problemen, die samenhan gen met de ruimtelijke ordening in ons land en dus ook aan de samenge stelde problematiek van wat in West- Brabant en Zeeland gebeuren moet. Burgemeester Sjef van Dongen van Aardenburg noemde het een beetje symbolisch voor zijn provincie, dat een verzoek om medewerking van de kring Middelburg voor het verkrij gen van betere verbindingen met overig Nederland bijna aan het eind van de agenda stond. „Wij hobbelen wel eens meer achteraan" zei hij. Hij merkte op, dat de centrale over heid zal moeten medewerken aan de industrialisering van het Scheldebek- ken, aan het tot stand brengen van goede noord-zuid-verbindingen (Frank rijk—Europoort) en aan het creëren van een vaste oeververbinding tussen Zeeuwsch-VTaanHeren en overig Ne derland. In afwachting daarvan zal men wat de frequenties en de tarie ven van de veren betreft, geen grote re last op de bevolking mogen leggen dan met het oog op de streekwelvaart w-enselijk is. nkwtohhh This o ha kis Manhattan Bax k 1-2". j 210 N.A.V.O. bespreekt kwestie-Berlijn Aan de vooravond van de conferen tie van Navo-ministers te Parijs stond al vast dat de westelijke lan den de Russische voorstellen inzake een vrijstad West-Berlijn van de hand zullen wijzen. Paul Henri Spaak, die maandagmiddag' laat een persconfe rentie gaf, verklaarde dat de bijeen komst in het teken van de kwestie Berlijn zal staan, en achtte het niet uitgesloten dat de Navo daaroHer een speciale verklaring zal opstellen. Premier De Gaulle heeft minister Dulles maandagmiddag gedurende anderhalf uur in zijn woning ontvan gen, en met hem de kwestie Berlijn, het Duitse vraagstuk en zijn voor stellen indertijd aan Londen en Washington gedaan voor een „Na- vo-directoraat" behandeld. De Gaulle steunt de afwijzing van de Russische voorstellen. Het is niet bekend welke beslissingen in hotel Matignon genomen zijn. Van Franse zijde werd vernomen dat het recente Algerije-debat in de VN. ook onderwerp van gesprek is ge weest. Dulles zou hebben toegezegd dat De Gaulle's voorstellen voor een „Navo-directoraat" opnieuw zul len worden bezien. Filmpiönier B. D. Ochse te Heemstede overleden Op de dag van zijn 66ste verjaardag overleed zaterdag te Heemstede de heer B. D. Oclise, oud-directeur van de N.V. Filmfabriek Polygoon, die een vooraanstaande pioniersfiguar in film- en bioscoopkringen was. De lieer Oclise is geruime tijd ziek ge weest. De heer Ochse was een van de be langrijkste filmpioniers van ons land. Hij was mede-oprichter van Po lygoon en heeft deel genomen aan talrijke filmprodukties in binnen- en buitenland. Na de oorlog bracht hij de samenwerking met Profilti tot stand en werkte hij o.a. mee aan de próduktie van „De dijk is dicht" en een groot aantal bedrijfs- en voor lichtingsfilms. Sinds 1952 was hij gedelegeerd com missaris van de gecombineerde .film, bedrijven en had als zodanig een' groot aandeel in de stichting van Cinecentrum en het kleurenfilmlabo ratorium te Hilversum. De totstand koming van het laboratorium heeft de heer Ochse niet meer beleefd. De overledene heeft de Nederlandse bioscoopbond in verscheidene func ties gediend. Ook was hij voorzitter van de Vereniging van filmverhuur ders. Maarschalk Thanarat, premier van Thailand, heeft bekendgemaakt dat voor juli 1959 een eincl aan het opium schui ven In Thailand moet zijn gekomen. Alle vergunningen die nu nog geldig zijn. zul-' !en worden ingetrokken. In Thailand zijn naar raming nog 100.000 mensen aan opium verslaafd. De. 32-jarige mevrouw Isabella Ban- chiero te Cagliari op Sardiniëdie we hier zien met vier van haar negen kinderen, lieeft de teleurstelling van haar (armzalige) bestaan beleefd. In de zcilc van een pantalon, die zij bij een tweedéhandshandelaar had ge kocht, heeft zij een cheque ter waar de van een miljoen Amerikaanse dol lars gevonden, welke later, nadat ie mand haar reeds 5 miljoen Ure een (plm. 30.000 gulden) had geboden. Een waardeloos papier behorend bij een Amerikaans televisieprogramma bleek te zijn. Foto onderals pleis ter op de wonde heeft de T.V.-maat- schappij uit Amerika, nu een bedrag van 600 gulden gezonden. Mevrouw Banchierozou, als dc cheque echt ivas geweest krachtens de Italiaanse wet tien procent van de waarde heb ben gekregen UHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Gevel verlicht met Goudse kaarsen Tienduizend echte Goudse H 3 kaarsen zullen vanavond de M oude gevels aan de Markt en s de Wijdstraat in Gouda verlieh- ten. Bovendien zullen dan voor H het gotische stadhuis in de H grote kerstboom, die Gouda ten jij geschenke heeft gekregen van M de Noorse stad Kongsberg, de j= H lichtjes aangloeien. Een kerst- koor van ongeveer 500 men- sen zal kerstliederen zingen, 'n m bazuinkorps zal koralen blazen H en voorts is er een speciale ca- H jZ rillonbespeling. j£ Op 23 december worden de kaarsen aan de Goudse gevels jij nog eens aangestoken tijdens de avondmarkt die dan wordt M H gehouden. Het stadhuis zal dan jf worden verlicht door schijn- jZ werpers. illllllllllllllllllll llllllllllltlllllllllllillllllllllllllllllll Willy Hagenbeek draagt leiding van circus over Tijdens liet verblijf te Maastricht van het .„Circus Manresa", waaraan gedurende deze winterperiode enkele circusondernemingen samenwerken in een tournee ten bate van het Man- resa-retraitehnis te Venlo, heeft de heer Willy Hagenbeek, reeds tien tallen jaren directeur van liet „Cir cus Hagenbeek", meegedeeld, dat hij volgend jaar bij liet bereiken van (1e 75-jarige leeftijd in november volgend jaar, de leiding van het cir cus Hagenbeek zal overdragen aan de thans 46-jarige Erie Klant, direc teur van Klants dierentuin en dres- suurschool te Valkenburg. De lieer Klant is een stiefzoon van de heer Willy Hagenbeek. Het circus Hagenbeek zal ook onder de nieuwe leiding de oude naam be houden. De heer Willy Hagenbeek hoopt vol gend jaar, ten afscheid aan zijn car rière, nog een groots opgezet dres- suurnummer te brengen van 24 berep. een olifant, een pony en een zwijn.' 0 Voor dc Turkse cabaretiers wordt het leven er niet gemakkelijker op. De Turk se veiligheidsdienst heeft alle kritiek of ironische uitlatingen over de binnen landse politieke toestand en de hoge kosten van levensonderhoud verboden. De Spaanse regering heeft ongeveer vijftig mensen gearresteerd bij een poging om een reusachtige bende onschadelijk te maken, die zich bezighield met het smokkelen van dollars uit Spanje. Bijna, (luizend personen, o.w. belangrijke figuren uit de Spaanse fi nanciële wereld, staan na deze arrestatie onder politietoezicht. Er is aan toegevoegd, dat de bende 280 miljoen dollar uit het land heeft gesmokkeld, voordat de politie ingreep. Geloofd wordt, dat dit geld zich na in Zwitserland bevindt. ge wettelijke actie beloofd is, als zij de dollars terug zouden laten komen. Spanje heeft die maar al te zeer nodig voor zijn economisch leven, dat er zwakker en zwakker op is geworden. De uitvoer van dollars of andere liarde munten uit Spanje is tegen de wet. Het land heeft onofficieel gebruik van dollars verboden, als onderdeel van een program inwis- Officieel is er geen mededeling gedaan van de arrestaties en uit boven reeds vermelde bron wordt vernomen, dat er waarschijnlijk ook geen mededeling van zal wor den gedaan. De kringen, waaruit deze inlich tingen zijn ontvangen, berichten verder, dat aan sommigen van de hoofdpersonen bij deze smokkel affaire betrokken, afzien van eni- selbaar geld ter beschikking te hebben voor het financieren van hoognodige invoer. Belangrijke redenen voor deze geldsmokkelhandel zijn waar schijnlijk de voortdurende waar devermindering van de peseta op de internationale markt en een toenemende golf van niet bevestig de geruchten, dat er devaluatie op komst zou zijn. De laatste jaren bestaat er in Spanje een grote zwarte geld markt, die dollars opkoopt voor illegale uitvoer. De arrestaties hebben in het be gin van deze maand plaatsgehad. Zij vormden de tweede golf van arrestaties in de loop van de laat ste weken. Begin november arresteerde de veiligheidspolitie naar schatting tachtig leiders van ondergrondse bewegingen, die tegen het bewind gericht zijn. Tussen die tweeërlei massaarrestaties schijnt geen verband te bestaan. 1 Het Wereldgebeuren Populair gezin Mevrouw Ruth Brandt was eens een collega van haar man. Hij begaf zich in zijn journalistieke arbeid vooral op politiek terrein; zij behandelde onderwerpen van andere aard maar het spreekt vanzelf dat ze daarbij zijdelings telkens met de po litiek in aanraking kwam en dat ze zich ook voor de problemen van het wereldgebeuren interesseerde. Temeer was dat het geval omdat haar ver loofde, later haar man. naar haar Noorse vaderland was gekomen door toedoen van de politieke ontwikkeling in Duitsland. Hij richtte zich in zijn publikaties tegen het Hitlerregime en nam het in het algemeen op voor de democratie en tegen de dictatuur. Te genwoordig houdt mevrouw Brandt helemaal geen tijd meer over om te schrijven en eigenlijk ook niet voor de politiek, al bemoeit haar man zich er meer mee dan ooit tevoren. Na het ontbijt van *s morgens zeven uur vertrekt hij naar het Westberlïjnse stadhuis: hij bekleedt er immers het burgemeestersambt. Het eist hem zo op dat hij meestal pas 's avonds laat terugkomt in zijn kleine moderne flat in de Westberlïjnse voorstad Schiach- tensee. Mevrouw Brandt heeft de handen vol aan de huishoudelijke zorgen en aan de opvoeding van hun beide zoons, de tienjarige Peter en de zesjarige Lars. Hun gez:n wordt he: meest populaire van heel West-Berlijn genoemd. Als mevrouw Brandt even tijd heeft en zich niet b.v. in gezelschap 'van haar man aan representatie ve bezigheden moet wijden, dan neemt zij een boek. Lezen is haar eni ge hobby, en de flat heeft dan ook verscheidene „boekenwandjes". Maar men kan erop rekenen, dat in deze dagen vooral de krant haar interes seert. Udit de krant kon zij bijvoor beeld gisteren vernemen, wat haar echtgenoot te Parijs naar voren had gebracht na de vergadering van de Amerikaanse, de Britse, de Fransev en de Westduiitse ministers van buiten landse zaken, de heren Foster Dulles, Selwyn Lloyd, Couve de Murville, er. Von Brentano. Zelf heeft hij de mi nisters een uiteenzetitng gegeven over de dreiging die over zijn stad hangt sedert dë Russische premier Kroesj- tsjew onlangs aan de westelijke ex- bondgenoten voorstelde om van het geheel door Oostduits gebied omslo ten West-Berlijn een gedemilitariseer de „vrije stad" te maken. De onaf hankelijkheid van die „vrije stad" zou „op een of andere manier" gegaran deerd kunnen worden door de Ver enigde Naties. Binnen zes maanden moesten de andere mogendheden met de Russen tot overeenstemming ko men over deze kwestie. Ging men niet akkoord met het Sowjetvoorstei. dan zouden de Russen op eigen houtje ertoe overgaan, de soevereiniteit over Oost-Berlijn aan de Oostduitsers over te dragen en de Oostdultse commu nistische autoriteiten eveneens zeg genschap te geven over de verbindin gen tussen West-Berlijn en West- Duitsland. Maar het westen erkent de Oosfcduitse autoriteiten niet en dus zouden conflicten'het gevolg zijn. En in het algemeen kon men vaststellen dat een democratisch West-Berlijn in een communistisch Oost-Duitsland een hachelijke positie zou innemen, wan neer het door de Amerikaanse, Brit se-en Franse bezettingstroepen verla ten zou zijn. De Russische nota's, die de indruk wekken ultimatums te zijn, werden op die ministersvergadering in Parijs, na de toelichting van Brandt verworpen. En na afloop zei Brandt tot verslaggevers dat hij de vier mi nisters de dank der Westberlijners had overgebracht voor de door hen verleende steun. Later heeft Brandt hieraan nog toe gevoegd, dat men als de druk van een ultimatum achterwege werd gelaten onderhandelingen zou kunnen openen op basis van de hui dige juridische toestand van West- Berlijn. Zelfs zou men kunnen proberen, deze juridische toestand te verbeteren. Het zou ïin elk geval de moeite waard zijn, de werkelijke verlangens van de te genstander te onderzoeken. Bijvoor beeld vroeg hij zich af, wat Kroetsj- tsjew had bedoeld met zijn opmer king, dat alle anti-communistische ac tiviteit in West-Berlijn moest worden gestopt. Zouden in dat gev-al, aldus Brandt, ook de vrije universiteit en de vrije, onafhankelijke pers onder drukt moeten worden? Het is duide lijk, dat de democraat Brandt, die bovendien journalist is geweest, nooit voor een persbreidel te vinden zal zijn. En het spreekt vanzelf, dat, zo als Brandt ook zei, vluchtelingen ook in de toekomst in West-Berlijn asiel moeten krijgen. Men kan zich moeilijk voorstellen dat West-Berlijn ooit onbe schermd „onafhankelijk" zal wor- dêi, zonder dat er voor ,de com munisten voorwendsels kunnen op duiken om tegen die vrijheid op te treden. Pas als er een rechtvaardige regeling getroffen wordt voor hereni ging van geheel Duitsland, zal de sta tus van Berlijn kunnen veranderen. Tot dan is het voor het welzijn en de veiligheid, niet alleen van het popu laire gezin van burgemeester Brandt maar ook van alle andere Westber- lijnse gezinnen, noodzakelijk dat de westelijke bezettingsgroepèn er blij- BURGEMEESTER BRANDT pleitte yoor. .West-Berlijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5