PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INFORMATIEVE OPDRACHT VOOR DR. BEEL Op korte termijn Kamerontbinding? Geen overeenstemming in OEES-ministerraad Economische dreigingen van de Sowjet-Unie niet denkbeeldig D£ BILT Na advies van mr. Struycken AMERIKAANSE HELIKOPTER REDT GEWONDE DUITSER Vandaag... 201e jaargang - no. 296 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 16 dec. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van J 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen Cb.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g, adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. PROF. DR. BEEL informateur Minister Hofstra ook vandaag niet in Tweede Kamer De minister van Financiën heeft in een brief aan de voorzitter der Tweede Kamer het volgen de meegedeeld: „Na het conflict dat zich op donderdag bij de be handeling van de belastingont- werpen heeft voorgedaan, be hoort, naar de opvatting van het kabinet, ingevolge normaal staatsrechtelijk gebruik de be handeling van het tweetal ont werpen van wet eerst voort gang te vinden, nadat deze con flictsituatie tot een oplossing is gebracht. Het kabinet is ech ter op de in mijn brief van 12 december uiteengezette gron den bereid verder mede te wer ken aan de behandeling van het wetsontwerp betreffende de in directe belastingen, uiteraard voor zover zulks zonder politie ke discussie mogelijk is. Nu mij gebleken is, dat de Kamer dit wetsontwerp niet op zichzelf en los van het andere wetsontwerp als een technische aangelegenheid zal afhandelen, doch beide wetsontwer pen tegelijk wenst af te doen, acht ik mij niet in staat bij de behande ling van de beide wetsontwerpen aanwezig te zijn". (Voor verslag over behandeling van belastingvoorstellen in Tweede Ka mer, zie pagina 3). (Van onze parlementaire redacteur) De Koningin heeft aan de minister van staat prof. dr. L. J. M. Beel verzocht als informateur op te treden, en wel om na inge steld onderzoek haar te rapporteren over mogelijkheden om op korte termijn tot een oplossing van de ingetreden kabinetscrisis te geraken. Tot nü toe wijst de ontwikkeling in de kabinetscrisis erop, dat we koersen naar een aanblijven van liet rompkabïnet dat zijn de ministers van de K.V.P., de A.R. en de C.H.U., die wel hun portefeuilles ter beschikking van de koningin hebben ge steld, maar eventueel bereid zijn hun zetels te blijven innemen en de uitschrijving door dit rompkabinet zo mogelijk op korte termijn van nieuwe verkiezingen, nadat de koningin de Tweede Kamer ontbonden zal hebben. De aanwijzing van prof. Beel als in formateur, welke niet als een ver rassing kwam, is daarmee niet in tegenspraak. Het is duidelijk, dat bij de P.v.d.A. niet de minste bereidheid bestaat om de formatie van een nieuw kabinet gemakkelijk te maken. Dat betekent in het algemeen, gezien de politieke verhoudingen van dit ogenblik in ons land, dat de vorming van een nieuw kabinet ter vervanging van het laat ste kabinet-Drees, vrijwel uitgeslo ten geacht moet worden. De enige weg, die dan nog openstaat, is Ka merontbinding en nieuwe verkiezin gen. Prof. Beel kottit uit de lering van de K.V.P., de partij die formeel de crisis heeft veroorzaakt en dus de eerst aangewezene is de brokken weer te lijmen. Prof. Beel kent als oud-minister de politieke situatie in ons land cn het is van hem bekend dat hijzelf geen ministerportefeuille ambieert. In zekere zin is hij dus te gelijk buitenstaander. Het advies om prof. Beel uit te nodigen is de koningin verstrekt door mr. Struycken, de demissio naire minister van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie en vi ce-minister-president. Mr Struic- ken heeft een gezamenlijk onder houd gehad met de fractievoorzit ters van de K.V.P., de A.R.P. en de C.H.U. in de Tweede Kamer, respectievelijk de heren Romme, Bruins Slot en Tilanus, alsmede Montreal, Canada's grootste oceaan- haven, beleeft op het ogenblik zijn koudste decembermaand sinds 15 jaar; er worden regelmatig tempera turen van 25 graden Celsius onder nul gemeten. De vitale verbinding met de Atlantische Oceaan, de rivier St. Laurens, vriest dicht en dreigt tal van schepen gevangen te hotiden tot volgend voorjaar. Deze foto toont be vroren sluisdeuren in de St. Laurens te Montreal. De sluizen worden voort durend met stoom iveer ontdooid om het schutten zo lang mogelijk te kunnen voortzetten. Op de autoweg tussen München en Neurenberg botsten maandag twee auto's in volle vaart op elkaar. Een van de inzittenden werd levensge vaarlijk gewond. Hij dankt zijn le ven aan de omstandigheid dat een Amerikaanse helikopter hem naar een ziekenhuis bracht. Twee onderofficieren-vliegers van het Amerikaanse leger maakten in hun helikopter een routine-patrouille- vlucht, en zagen het ongeluk, toen zij boven de verkeersweg vlogen, onder zich gebeuren. Ze landden naast de beide autowrak ken en legden de ernstig gewonde chauffeur van een der auto's op de brancard van hun helikopter. Acht minuten later hadden zij de man, die bij Oberschleissheim gewond was geraakt, te Kipenberg bij een ziekenhuis afgeleverd, waar een spoedoperatie werd uitgevoerd. Een chirurg verklaarde dat 't slacht offer zijnTeven dankt aan het toe val dat de helikopter boven de weg deed patrouilleren: als hij langer dan tien minuten zonder hulp was gebleven zou hij, tengevolge van bloedverlies en de ernst zijner hoofdverwondingen, het ongeluk niet overleefd hebben. met alle niet-socialistische minis ters, en heeft daarna het advies aan de koningin uitgebracht óm prof. Beel aan te wijzen. Het is evenwel niet aan te nemen, dat prof. Beel slagen zal. Doch dan is de weg geëffend voor de volgende fase in de crisis: een verzoek aan het rompkabinet om aan te blijven en nieuwe verkiezingen voor te berei den. 0 Volgens te Hongkong verschijnende communistische bladen zijn in commu nistisch China vijf „agenten van Tsjiang Kai-Sjek" gefusilleerd wegens spionage en een aantal saboteurs gearresteerd. De saboteurs zouden vla Hongkong en Ma- cao het land zijn binnengekomen. H ...viert Zuid-Afrika Geloftedag 1 ('1538')I H ...viert de Franse maarschalk m A. H. Juin, oud-opperbevel- jf hebber van de geallieerde strijdkrachten in Midden-Euro- pa, te Parijs zijn 70e verjaar- ...opent de openbare M en bibliotheek te Zwolle als eerste leeszaal hier te lande een uitleendiscotheek, welke II zevenhonderd grammofoonpla- ten van in hoofdzaak klassieke 1= werken telt. M ...is het 175 jaar geleden, dat H Lenormand te Montpellier met in iedere hand een parachute van anderhalve meter middel- fl lijn, van af het dak van zijn huis de eerste parachutesprong jH maakte. llllllillllllllllllllllllllll^ Belgische Poolreizigers zijn gered Radio-Moskou berichtte gister avond dat de vier inzittenden van een Belgisch vliegtuig, dat donderdag j.l. in het Zuidpool gebied verongelukte, zijn gered. Werkspoor vraagt om verkorting van werktijd De hoofddirectie van de N.V. Werk spoor te Amsterdam heeft bij het ar beidsbureau een vergunning aange vraagd voor een verkorting van de werktijd in haar ijzergieterij te Utrecht. In deze gieterij, waar gietstukken worden vervaardigd voor de machine fabriek in Amsterdam, wei'kt speci aal geschoold personeel. De aanvra ge tot werktijdverkorting betreft 200 tot 300 personen. NA BRITS VOORSTEL Frankrijk weigert te onderhandelen De Westduitse vice-bond skanselier Ludwig Erhard heeft, na afloop van de bijeenkomst van de ministerraad van de O.E.E.S. te Parijs verklaard dat géén overeenstemming is bereikt over het verbinden van de Europese gemeenschappelijke markt met de elf O.E.E.S.-staten, die hieraan geen deel hebben. De besprekingen zijn verdaagd tot vijftien januari 1959. Een afgevaardigde van een der Be- nelux-landen verklaarde na de ver gadering: „Een volledige mislukking der besprekingen is ternauwernood voorkomen. Sir David Eccles, had bepaalde voor stellen gedaan, om een Europese handelsoorlog in het nieuwe jaar, wanneer de eerste fase van de Euro pese gemeenschappelijke markt, met zes Europese staten als deelnemers, begint, te voorkomen. Sir David wilde een onmiddellijk antwoord op zajn voorstellen. Dit werd door de ministers der zes E. E.G.-landen niet mogelijk geacht. De Engelsman verklaarde daarop dat zijn land dan, in verband met het inwerking treden van de Euro- markt, afweermaatregelen zou ne men. Hierop antwoordde de Franse minis ter van buitenlandse zaken, Couve de Murville boos, dat Frankrijk wei gerde onder bedreigingen te onder handelen. Hij voegde hieraan toe: „Ik trek hierbij de Franse instem ming met de voorstellen der E.E.G.- landen, om de elf overige O.E.E.S.- staten tegemoet te komen door ook op hen enige van de voordelen der Europese gemeenschappelijke markt van toepassing te verklaren, in". Van officiële Euromarkt-zijde werd later meegedeeld, dat de ministers van de zes besloten hebben het Brit- Z.L.M.-VOORZ1TTER IR. GEUZE: „Wij kunnen onze consumptie niet ongelimiteerd opvoeren" lu zijn openingsrede voor de maandagmiddag in het .Middel burgse Schuttershof gehouden wintervergadering van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij, heeft de algemeen voorzitter, ir. M. A. Geuze, weer uitvoerig gesproken over het landbouw- overschottenprobleem. Hierbij wees hij thans ook op de econo mische dreigingen van de Sowjet-Unie. Wanneer de levens standaard daar op een vrijwel gelijk peil gaat blijven, nadat ze toch niet onbelangrijk is gestegen en voor de Russische be volking die niet anders weet een blijkbaar bevredigend niveau heeft bereikt, zag ir. Geuze het gevaar, dat de groei van de pro- duktie voor een toenemend deel gebruikt zou kunnen worden in de sector van de economische oorlogsvoering. Daarom zal het Westen er zich z.i. vooral ook politiek op moeten instellen, want tegenover het vermoorden bijvoorbeeld van de vlasteelt, wordt politiek maar lieel weinig ondernomen. De westerse wereld zal zich bovendien ook mentaal op de komende gevaren moeten instellen. Dat betekent, zo betoogde de Z.L.M.-voorzïtter, dat wij in dat geval onze consnmptie niet ongelimiteerd kunnen gaan opvoeren. „Ook van onze zijde, zal althans ir een zekere evenredigheid, de bereidheid gevonden moeten worden om of fers van beperking te brengen. Offers, die m.i. in de eerste plaats gelegen zullen moeten zijn in een grotere spaarzaamheid ten opzichte van het individueel verworvene". Of zouden wij willen beweren, dat bijv. in onze eigen boerenbevolking de spaarzaamheid dié plaats in neemt, die ze, wanneer we eens wer kelijk met onze diepste overtuiging op di punt te rade gaan, volgens die overtuiging verdient, zo vroeg spre ker zijn gehoor. Sprekendeover de grote landbouw overschotten, merkte ir. Geuze op, dat wanneer we nog in de toestand van 19301940 verkeerden, thans opnieuw met een agrarische crisis geconfronteerd zouden worden. In de vier voornaamste exportlanden van tarwe, t.w. de Ver. Staten; Canada, Argentinië en Australië, is de voor raad in één jaar tijds weer met meer dan 8 miljoen ton gestegen tot bijna 70 miljoen ton per 1 september j.l. De totale graanproduktie van de Sowjet-Unie is voor 1957 op onge veer 130 miljoen ton te stellen. Het ligt in de bedoeling deze pro- duktie uit te breiden tot 180 miljoen ton, waarbij de toeneming vrijwel uitsluitend op rekening van tarwe en mais zal komen. Het is de Sowjet-Unie reeds bezig te gelukken een niet onbelangrijke hedrijfssector, nl. die van de vlas teelt, welke een dankbaar element voor de vruchtwïsseling, met name voor de zuidwestelijke zeekleigron den uitmaakte, vrijwel kapot te maken. Negentig procent van de wereldvlasteelt is in Rusland ge concentreerd, waar het areaal soms tegen de miljoen ha reikt. Spreker onderschreef de waar schuwing van Vlasberichten, dat de westerse vlasindustrie ervoor zal moeten waken, voor baar grondstoffen geheel afhankelijk te moeten worden van de Sowjet- Unie. Het zon dan wel eens zo kunnen zijn, dat het Westen niet meer zal kunnen concurreren. In dit verband zag ir. Geuze weinig heil in het Novi-vlasprocédé, dat een Nederlandse kunstzijdeindustrie in handen genomen heeft. De Z.L.M.- (Zie slot pag2 kol5) Op het congres van de stichting voor Europese cultuur in Milaan heeft prins Bernhard, die president is van de stichting, de „Erasmusprijs van Rotterdam", een bedrag van 100.000 gulden uitgereikt aan de Oostenrijk se minister van buitenlandse zaken, Leopold Figl, die de prijs aanvaardde namens Adolf Scharf, de president van Oostenrijk. De prijs is toegekend aan Oostenrijk, omdat dit land na een rijk en machtig verleden in het ongeluk werd gestort, maar de moed niet verloor. De foto laat zien hoe prins Bernhard, na het uitreiken van de prijs Figl de hand drukte. se voorstel voor te leggen aan hun regeringen en de commissie van de E.E.G. te Brussel. In conferentiekringen werd de Britse stap de „meest dramatische genoemd die Engeland ooit heeft gedaan om de zes ervan te overtuigen dat de Britse regering het van wezenlijk belang acht dat de disriminatie niet door gaat. De Britten zijn van mening dat hun voorstellen de juiste sfeer zullen scheppen voor onderhande lingen op lange termijn over de multilaterale associatie. Niet-socialistische Kamerleden teruggeroepen De Nederlandse niet-soclallstische Kamerleden, die zitting hebben in het Europese parlement te Straatsburg, zijn door hun fracties onverwijld te ruggeroepen om vandaag in de Twee de Kamer aanwezig te zijn. Noorse straaljager te Soesterberg verongelukt Een rf-84 f Thunderflash van de Noorse luchtmacht op de vliegbasis Soesterberg is gisteren verongelukt. De vlieger maakte een te korte lan ding. Het toestel kwam vóór het be gin van de baan aan de grond en werd ernstig beschadigd. De vlieger is met verwondingen aan het hoofd naar het militair hospitaal „Oog en al" in Utrecht vervoerd. Oud-burgemeester van Brussel overleden Baron Jozef van de Meulebroeck, oud-burgemeester van Brussel, is zon dagochtend op 82-jarige leeftijd over leden. Hij is van 29 november 1939 (enige weken na het overlijden vanburge meester Adolf Max) tot 10 februari 1956 burgemeester van Brussel ge- weet, mej; een onderbreking van juni 1941 tot september 1944, toen hij door de Duitsers was afgezet. VERWACHT, ENIGE REGEN. Zwaar bewolkt met af en toe enige regen. Overwegend matige wind tus sen zuid en zuidoost, weinig verande ring in temperatuur. ZON EN MAAN 17 december Zon op 8.43 onder 16.29 Maan op 12.25 onder. --

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1