Met Frans de Kok voorop dreven Zeeuwen Alliance in eigen val Klaas Boot voor tiende keer turnkampioen D.O.S. - met 10-zege - blijft Sparta volgen TELEURGESTELDE JUDOKA'S LANDDEN OP SCHIPHOL STAND MAANDAG 15 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 WIE EEN KUIL GRAAFT VOOR EEN ANDER Kennelijk wanhoopte Alliance nog niet, maar het deed dit wel, toen met nog 16 minuten te spelen de geschie denis zich herhaalde: weer een defen sie, die voor buitenspel bleef staan. Ondanks de felle protesten van de Brabanders en zelfs van een hoogst verontwaardigde grensrechter Van Zundert, betekende dit 52 en bo vendien de genadeslag voor Alliance... Betere perspectieven voor Zeeuwse eerste klasssr. Ondertussen zat het Vlissingen toeh niet helemaal mee, want Brabantia, dat evenals Vlissingen In de achter- I Vitesse-GVAV eindigde j 7 minuten te vroeg, j §1 De aanvoerder van GVAV heeft j| na afloop van de wedstrijd Vi- tesseGVAV, die zondag te Arnhem voor de eerste divisie B werd gespeeld, geprotesteerd tegen het derde doelpunt van s de thuisclub. s Bij de stand 2-3 voor GVAV H floot arbiter Florijn af, nadat een vrije trap door een Vitesse- js speler was genomen, in de vei - H onderstelling dat de speeltijd was verstreken. Onmiddellijk H protesteerden de Arnhemmers M en na overleg met de grens- rechters zag de scheidsrechter in, dat hij 7 minuten te vroeg het eindsignaal had gegeven. In plaats met zoals de spel- rr regels voorschrijven een „scheidsrechtersbal" de wed- strijd te hervatten, liet hij de vrije trap voor het GVAV-doel f| M opnieuw nemen. Dat gaf de wedstrijd een ener- p verend slot, want Van Lent maakte uit deze vrije trap in- direct gelijk (3-3) en vlak voor tijd zag Hubrecht zelfs kans deze voor Vitesse „verloren" wedstrijd nog in een overwin- i| ning om te zetten, door voor een vierde doelpunt te zorgen. Of de winstpunten nu werke- lijk definitief voor Vitesse zijn zal de spelregel- en protest- commissie van de K.N.V.B. moeten uitmaken. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Teeglaar biljartkampioen van Nederland Bert Teegelaar is zondag kampioen van Nederland ereklasse groot biljart bandstotcn geworden door een zege In zijn laatste partij tegen Scholte: 150-132 caramboles. Tegen een sterke wind in scoorde Vlissingen nog driemaal5-2 MET EEN MATELOOS ONVERSTAND heeft de Roosendaalse eerste klasser Alliance zondagmiddag op Zeeuwse bodem voor tegenstander Vlissingen een „kuil" gegravenom er tenslotte zelf roemloos in ten onder te gaan! Die „kuil" was namelijk de buitenspelval, die door de Brabantse defensie tot in den treure vooral na rust werd toegepast. De man, die er met name toe bijdroeg, dat Alliance in zijn eigen hinderlaag werd gedreven wasinvaller Frans de Kok, die Clarisse (ongevallenwet) verving. Dankzij de medewerking van Jan de Nooijer kon deze jeugdige invaller namelijk twee keer scoren toen de Roosen daalse verdediging ten onrechte bleef staan voor buitenspel. En dat waren juist de beslissende treffersZo beslissend, dat Alliance tenslotte met een 5-2 nederlaag afdroop! En in die Vlis- singse zege had Frans de Kok een bijzonder aandeel: als invaller kwam liïj tot een unieke prestatie, want in totaal scoorde hij vier doelpuntenOverigens was deze onverwachte overwinning van de Zeeuwse eerste klasser niet alleen te danken aan het on verstand van Alliance, maar vooral aan het goede spel van de Vlissingers zelf. Voor rust hadden de Zeeuwen echter' hun overwicht nog voornamelijk te danken aan de sterke wind, die recht op het Alliance-doel stond, want in die periode zat er nog weinig verband in de Vlissingse combinaties. Het was in de eerste helft dan ook tac tisch juist, dat spil De Vette en zijn mannen de buitenspelval toepasten. Door de sterke wind was Vlissingen immers veel meer in de aanval. Toch konden Vlissingse doelpun ten niet uitblijven. En met een enorm schot van Jan de Nooijer, dat door invaller-doelman Piet Jong mans juist naast werd getikt, werd de eerste treffer ingeluid. Uit de corner knalde Jan de Nooijer namelijk tegen de paal en Frans de Kok joeg de terugspringende bal onhoudbaar in (I0). Zes mi nuten later (in de 20e min.) werd het zelfs 2O, toen een naar bin nen gezwenkte Frans de Kok een hoge voorzet van Jan de Nooijer ineens inschoot. De uitvallen van Alliance waren door het uitstekende werk van Kees Sep en Sacharias echter bijzonder gevaar lijk en het was voornamelijk aan het betrouwbare spel van Verhulst te danken, dat 't tot de 25e minuut duur de eer verandering in de stand kwam. Op dat ogenblik zette rechtsbinnen Aerts spil Verhulst met een twijfel achtige duw terzijde en scoorde (2 1). Eén minuut voor rust werd liet zelfs gelijk, toen Frans de Vos na een overtreding van Wijgman bij de cornervlag een vrije schop nam en Aerts ineens inschoot (22). Voor Vlissingen leken toen alle illu sies verdwenen, want na de rust zou Alliance immers het voordeel van de sterke wind hebben. Het wachten was nu slechts op de Brabantse doel puntenalthans, dat dacht men! Hoewel Alliance echter wel wat meer in de aanval kwam, pakte het anders uit. De Vlissingse aanvallen werden nu veel gevaarlijker, vooral ook door dat spil De Vette weinig vat had op ebn snelle en naar beide vleugels zwervende midvoor Jan de Nooijer. Bovendien waren ook Henk de Nooij er, Van Belzen en De Waal bijzonder actief. Zodoende werd het reeds in de 7e min. 32, toen bij één van die Vlissingse aanvallen heel de defensie bleef staan en rcchtbuiten Frans de Kok doorliep op een schrandere pass van Jan de Nooijer. Zes minuten later zorgde Jan de Nooijer met een overwachts schot er zelf voor, dat het 42 werd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliillllllllllllllllllllllllllll hoede zit, won met 20 van Roer mond. Niettemin zijn de perspectie ven voor de Zeeuwen veel beter ge worden. Alliance heeft door deze ne derlaag het contact met de koplopers SC Irene en Hoensbroek verloren. De uitslagen van de eerste klas C luiden: KimbriaSC Irene 01; Vlissingen Alliance 52; De SpechtenHoens broek 22; SC EmmaBoxtel 01; BrabantiaRoermond 20. De stand luidt: Sportclub Irene 10 7 1 2 15 22- 9 Hoensbroek 11 6 3 2 15 23-17 Sportclub Emma 11 5 3 3 13 20-14 De Spechten 11 6 1 4 13 16-18 Alliance 10 5 2 3 12 26-20 Heer 9 4 2 3 10 20-16 Boxtel 11 4 2 5 10 11-16 Roermond 12 5 0 7 10 20-22 Kimbria 11 3 3 5 9 14-21 Brabantia 11 2 4 5 8 13-19 M.O.C. '17 11 2 3 6 7 15-25 Vlissingen 10 3 0 7 6 19-22 ALLE WEDSTRIJDEN in de eerste klas A amateurs zijn afgelast. De uitslagen in de eerste klas B lui den: Alcides-ESCA 30; Quick (Nijmegen)Hengelo afg.; Sneek Zwaagwesteinde afg.W.V.V.Be- Quiclc (Zutphen) 32; Quick '20 W.V.C. 0—2; Z.A.C.—Borne afg. Stand: W.S.C.A. 12—17; W.V.V. 11— 16; Alcides 1216; Hengelo 1114; Be Quick (Z) 12—13; W.V.C. 12—12; Quick N 11—11; Quick '20 12—11; Sneek 10—10; Borne 11—7; Z.A.C. 104; Zwaagwesteinde 103. De robuuste spil van Alliance, De Vette, ha<l zondagmiddag in de wed strijd Vlissingen-Alliance weinig vat op midvoor Jan de Nooijerdie zeer beweeglijk was en vaak uitswierf naar de vleugels. Hier zijn De Vette (links) en Jan de Nooijer in 'n kop duelgewikkeld. Jan de Nooijer droeg belangrijk bij in de 52-zege, die de Vlissingers tot veler verras sing behaalden. Foto P.Z.C.). De jeugdige Frans de Kok, nog wel een invaller...., was zondagmiddag in de wedstrijd VlissingenAlliance de grote man. Hij scoorde namelijk vier doelpunten.' Ondanks een sliding van back Van Bergen maakt de Vlissin- ger hier sim derde treffer. (Foto P.Z.C.). Opnieuw Duits-Zwitserse ploeg in Tour de France De vertegenwoordigers vau de Zwit serse wielerbonden hebben er in toe gestemd, dat ook in 1959 een gemeen schappelijke Duits-Zwitserse ploeg aan de Tour de France zal deelne men, waarschijnlijk onder leiding van Alex Burtin. Dit jaar bestond de ge combineerde ploeg uit zes Duitsers en zes Zwitsers. Damwedstrijd in' voorronde kampioenschap uitgesteld De met spanning tegemoet geziene damwedstrijd, die in de voorronde van het Nederlands damkampioen schap nog gespeeld moest worden tus sen de Zeeuws kampioen Jan Blom en de Brabantse kampioen J. Kollen burg werd voor de tweede maal uit gesteld wegens ziekte van de heer Kollenburg. Nieuw Nederlands record snelwandelen na 28 jaar De Amsterdammer Jan Cijs (L.A.T.) heeft zondagmiddag op een parkoers rond de Bosbaan het Nederlands re cord 20 kin snelwandelen verbeterd. Jan Cijs noteerde 1 uur 39 min. 49.8 sec., dat is 3 min. 32.8 sec. sneller dan het 28 jaar oude record van Jan Gubbels, die op 5 oktober 1930 in Den Haag over deze afstand 1 uur 42 min. 22,6 sec. deed. Van de Sande werd derde OPNIEUW IS KLAAS BOOT er in geslaagd turnkampioen van Nederland te worden. In Ensche de legde hij zondagmiddag voor de 10e maal in successie beslag op de nationale titel. Na de hal ve finales was hij met een veili ge voorsprong van 1.10 punt de ze eindstrijd ingegaan en danks het voortreffelijke werk van Willy Jaegers uit Bocholz en de Vlissinger Jaap van der Sande kon Klaas Boot toch niet meer bedreigd worden. Overigens ontkwam men niet aan de indruk, dat de reputatie van Klaas Boot de jury wel eens beïnvloedde. Zo was in liet algemeen de mening, dat de matige vrije oefening van Klaas Boot met 9.45 veel te hoog ge waardeerd werd. Onder meer hier door kon de jeugdige Jaegers, die ook 9,45 bereikte op dit onderdeel niets van zijn achterstand wegwerken. TERUG UIT JAPAN Overigens kwamen er nog al eens moeilijkheden bij de jury-beoordeling voor: er waren zelfs onderlinge ver schillen van ruim één punt Maar ondanks dat heeft Klaas Boot zich toch opnieuw een waar dig kampioen getoond. Op de brug kwam hij bijvoorbeeld tot een su perieure prestatie, die hem 9,85 punt opleverde, de hoogste waar dering van de hele wedstrijd. De Vlissinger Jaap van der Sande toonde zich op alle onderdelen ook nu «eer de grootste concurrent van kampioen Klaas Boot en van de jeugdige, bijzonder talentvolle Willy Jaegers. Uit de hoogste waarderingen voor de verschillen de onderdelen blijkt overigens wel, dat Van der Sande zich terecht te vreden moest stellen met de derde plaats Paardspringen: Boot en Jaegers, bei den 9.40 pnt; Ringen; Boot 9,75 pnt: Paardvoltige: Boot 9,80 pnt; Vrije oe feningen: Boot en Jaegers beiden 9,45 pnt; Brug: Boot 9,85 pnt- Rek: Boot 9,80 pnt. De eindstand luidt: 1. en kampioen van Nederland Klaas Boot (De Halter Alkmaar) 115,80 pnt; 2. Jaegers (Wilhelmina, Bocholz 113,60 pnt; 3. Jaap van der Sande (V.T.V. Vlissingen) 112.90 pnt; 4. Blits (Olympia, Amsterdam) 110,45 pnt; 5. Van Galen (Hercules Hebe, Enschede) 108,70 pnt; 6. Valkenburg (Sparta, Driebergen) 108,65 pnt; 7. Sallé (Olympia Amsterdam) 108.20 pnt; 8. Achterberg (Hercules Hebe, Enschede) 106,60 pnt; 9. Savenije (P. S.V., Eindhoven) 105.70 pnt: 10. Lammers (De Halter, Alkmaar) 103,80 pnt; 11. Van Zetten (Pro Pa- tria, Zoetermeer) 102,85 pnt. Foto's zijn Geesinks schrale troost „De Japanners hadden kennelijk de bedoeling elke kans waar te nemen om Anton Geesink uit te schakelen". Deze woorden van Hein Essink en de uitlating „de Japanse scheidsrechters waren zeer chauvinistisch" van coach Gé Koning vormden slechts een schrale troost voor een teleurgestelde Anton Geesink, die zondagavond met zijn makkers op Schiphol aanwam uit. Tokio, waar hij heeft deelgeno men aan de wereldkampioenschap pen. „Ik vond de wereldkampioenschap pen niet zo interessant en was liever uitgeschakeld door een knots van een worp dan zoals nu door een. duw". En Geesink vertelt hoe hij in de kwartfinale van Yamashiki verloor: „Hij wilde een greep aanzetten en duwde me achteruit. Ik viel, maar kwam niet op mijn rug terecht. In Nederland had hij daarvoor mis schien een halve punt gekregen. De Jappanners kenden hem echter een heel punt toe". Geesink, die ook door de Japanse experts als de grootste kanshebber voor de titel was aangewezen, is nog niet over zijn te leurstelling heen. Hij heeft foto's bij zich, waarop de bewuste val afge beeld staat en daarmee moet hij zich troosten. Gé Koning zei ervan overtuigd te zijn dat Geesink een zeer goede kans op de titel had gehad als hij Yamashi ki had verslagen. „Dat was zijn ge vaarlijkste tegenstander. Misschien krijgt Geesink in 1960 een kans zich te revancheren. Waarschijnlijk zijn de wereldkampioenschappen dan in Rome". Veel tijd had het drietal niet, wan na een afwegiheid van bijna zes weken is het verlangen naar de familie natuurlijk bijzonder groot. Lenstra voerde Enschede naar 4-0 overwinning HET REGENDE niet alleen water druppels, maar ook doelpunten Invaller-doelman Van Anraad van Scheveningen/Holland Sport kan daarvan meepraten. Hij zal zondag middag vele malen de angina ver wenst hebben, die keeper Landman in bed en hem tussen de palen hield, want in de wedstrijd tegen D.O.S. moest Van Anraad tienmaal de liaJ uit de netten halen. En daarmee is D.O.S. dan voorlopig de enige ern stige bedreiging voor Sparta gewor den, dat overtuigend van P.S.V. won. Want niet alleen P.S.V. verloor, maar ook kanshebber Feijenoord, nog wel met 40 van SC Enschede. Onderaan de ranglijst ontworstelt ook N.A.C. zich enigszins aan de dreigende greep van degradatie. BLAUW WIT—M.V.V. 0. Voor Blauw Wit het eerste gelijke spel, voor M.V.V. het achtste Overigens een trieste vertoning. M. V.V. had een technisch overwicht, maar Blauw Wit maakte veel goed door enthousiasme. De 18-jarige kee per Conrads, die een geblesseerde Van Heeswijk verving, deed in het Blauw Wit-doel uitstekend werk. In het Olympisch Stadion werden on dertussen twee wedstrijden gespeeld, namelijk ook het treffen tussen D.W. S./A. en Fortuna. De lucht was bij beide wedstrijden zo dreigend, dat do kunstverlichting werd ontsto ken DAV.S./A.—FORTUNA '54 6—2. Een verrassend spelend Fortuna be wees weer op de goede weg te zijn. Overigens miste D.W.S. stopper Niessên wel. Reeds na 1 minuut door Appel 01. Na een half uur scoorde Ravenstein voor Fortuna. Cor van der Hart had na de rust de Amsterdamse aanval, die te kort speelde, goed in bedwang. N.A.C.WILLEM n 4—0. Willem II was weer eens volle dig van de kaart. En N.A.C., dat toeh wel duidelijk beueden zijn stand leeft, was heer en meester. Het gladde veld maakte goed voetbal onmogelijk, maar de Bre- danareu pasten zich nog het best aan. Vooral Canjels, want hij scoorde alle doelpunten voor N.A.C A.D.O.—ELINKWIJK 2—1. De Utrechters hebben het zonder Kraak en Kruin toch kennelijk erg moeilijk. Beide spelers worden door een straf voorlopig buiten de lijnen gehouden. Ook nu weer pover spel, ook van A.D.O. Schuurman opende de score en Den Engelse permitteerde zich de luxe een penalty te missen. Marbach maakte gelijk, maar door Timmermans kwam A.D.O. weer voor en nu beslissend. SPARTA—P.S.V. 4—1. Een verdiende, zij het enigszins ge flatteerde zege. Doorslaggevend was, dat de Rotterdamse voorhoede veel doortastender optrad dan de Eindho- vense aanvalslinie. Daniels 10, Van de Heuvel 11, Van Ede 21. Krui- ver liet zich vervolgens vervangen door Heerschop en daarmee ver dween de slagvaardigheid van de P. S.V.-aanval voor een belangrijk deel. Na rust werkte keeper Bekkering de glibberige bal in eigen doel (31), waarna Verhoeven voor 41 zorgde. ENSCHEDE—FEIJENOORD 4—0. Opnieuw meesterlijke manoeuvres van Abe Lenstra. Aan hem hebben de oostelijken grotendeels hun prachtige zege te danken. De Feijen- oord-aanval liet weliswaar prachtige dingen zien, maar het spel was veel te kort. Dank zij Abe kon Brousek voor rust de stand op 10 brengen. Vier min. na rust scoorde Abe zelf tweemaal (30) en gaf vervolgens Janssen een niet te missen kans (4—0). RAPID—AJAX 4—1. Rapid J.C. was uitgesproken sterker, maar kreeg toch weinig scoringskan sen. Kanthalf Schaffrath moest dan ook met afstandsschoten voor twee treffers zorgen om de zege veilig te stellen. Eerder reeds had Lenz voor Rapid gescoord. Bleijenberg zorgde nog voor een tegenpunt en Haenen, bepaalde de eindstand op. 41. D.O.S.—S.H.S. 10—0. Bijzonder eenzijdige wedstrijd: als de Utrechters enthousiaster hadden gespeeld was de uitslag nog ondraaglijker geworden voor S.H.S. Lammers scoorde zes maal Van der Linden en Lui ten zorgden voor de rest van de treffers. Sparta 15 9 5 1 D.O.S. 15 10 2 3 Rapid J.C. 15 8 3 4 Feijenoord V.V.V. 15 14 7.4 6 5 4 3 P.S.V. 15 6 5 4 D.W.S.'A 15 5 7 3 Spel. Enschede 35 7 3 5 M.V.V. 15 4 8 3 Fortuna '54 15 7 2 6 Ajax 15 6 3 6 Blauw Wit 15 7 1 7 A.D.O. 15 5 2 8 Elinkwijk 15 42 9 N.A.C. 15 3 4 8 Schev. H./S. 15 4 2 9 Willem n 15 3 3 9 N.O.A.D. 14 1 3 10 10 2545 9 26—50 5 17—44 K.N.V.B.-toto De bruto-inzet bedroeg 453.000. Het aantal deelnemers 299.475. Een eerste prijs van 126.840. Een twee de prijs van 54.360. Er waren vier meldingen met 13 pun ten en twaalf met 12 punten, ...derde..../ Ir. Elzerman uit Zierikzee schaakt in Amsterdam De Zierikzeese schaakspeler ir. El zerman neemt op het ogenblik in Amsterdam deel aan het toernooi van de zg. Tweede Categorie van de Kon. Ned. Schaakbond. Deze Tweede Categorie omvat 24 spelers, overwe gend uit Amsterdam. De gemiddelde speelsterkte is die van de nationale hoofdklas. De spelers zijn verdeeld in twee groepen van 12. die elkaar volgens het zg. Zwitserse systeem in 7 ronden bekampen. De drie hoogstuitkomenden van elke groep verwerven het recht tot deelnemen aan het kandidatentoernooi, dat in 1959 wordt gespeeld. Het kandidaten toernooi is de laatste voorwedstrijd voor de strijd om het kampioenschap van Nederland. De eerste partij, die zaterdag werd gespeeld, verliep voor ir. Elzerman niet onverdeeld gunstig. Hij had wit tegen de Hagenaar De Bondt. De partij werd afgebroken in voor ir. Elzerman moeilijke stand. Vandaag wordt de tweede ronde uit gevochten. Italianen speelden gelijk tegen Tsjecho-SIowakije Zaterdag is te Genua een interland- voetbalwedstrijd gespeeld tussen Ita lië en Tsjecho Slowakije. De ontmoe ting eindigde in een gelijkspel: 1-1. Tsjesho Slowakije leidde bij rust met

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9