In Oirschot worden vrijwilligers klaargemaakt voor Nieuw-Guinea GOESE STADSBEIAARDIERS VAN 11 EN 13 JAAR KWESTIE LANDBOUWGRONDEN OP AGENDA EERSTE KAMER Vandaag... MAANDAG 15 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUW8E COTJRANT T LUCHTAF W EERSPECIALISTEN „GEBIAKT" Belangstelling voor uitzending overtrof de behoefte (Van onze speciale verslaggever.) Een niet nader aan te duiden aantal militairen zal op niet nader aan te duiden data in januari naar een niet nader aan te duiden bestemming op Nieuw-Guinea vertrekken. De reis gaat per vliegtuig en wel voor de meesten via de Noordpoolroute dat is vrijwel het enige nieuws, dat over de overtocht van de vrijwilligers voor Nieuw-Guinea mag worden bekendgemaakt. De rest is strikt geheim, want het gaat om een militaire operatie. Gemakshalve spreekt men in de legerplaats Oirschot, waar een deel van de vrijwilligers op de taak in de tropen wordt voorbereid, van „een onderdeel", waarvan dan de codenaam „afdeling Biak" luidt. Niemand diene hieruit echter af te leiden, dat zij in Biak zullen worden gesta tioneerd, want zo gemakkelijk verraadt de Koninklijke Landmacht haar geheimen niet. De „afdeling Biak" is samengesteld uit personeel, dat in de luchtver- verdediging is gespecialiseerd. Voor deze militairen normale dienstplichtigen, die voor eerste oefening zijn opgeroepen is een nieuwe bezoldigingsregeling in het leven geroepen. Zij worden uitge zonden voor een periode van 6 tot 12 maanden. Wie langer wil blij ven kan een verbintenis aangaan. Inmiddels werd reeds de eerste uit valler geboekt: een „commando", die tijdens een sportoefening een middenvoetsbeentje brak. Hij strompelt met zijn voet in het gips over de legerplaats. jyJe ziet nog eens wat". De animo voor vrijwillige uit zending naar Nieuw-Guinea was boven verwachting groot, vertelde vrijdag overste A. W. van de Logt van de inspectie der artillerie, tijdens een be zoek van journalisten aan de legerplaats. Wanneer het alleen van de jongens zelf had afge hangen, hadden we vele onder delen kunnen sturen. Velen werden echter door hun meisje of ouders van aanmelding als vrijwilliger weerhouden, maar uiteindelijk werd de behoefte nog velg malen overtroffen. Van de dienstplichtigen, die in juni door de regering waren aangewezen voor uitzending, heeft een groot gedeelte zich vrijwillig aangemeld, toen la ter twijfel rees aan het recht der regering om zonder meer troepen naar Nieuw-Guinea uit te zenden. Ze hadden zich toen al helemaal op Nieuw-Guinea ingesteld en wilden er dan ook maar eens naar toe. In Oirschot worden ze nu „gebiakt", dat wil zeggen op het verblijf in de tropen voorbereid. Er worden tal van lezingen gehouden, onder andere door Anthonie van Kam- pen. Ze worden uitvoerig inge- PIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIH_ Lelden beleefde zaterdagmor- H gen een society-huwelijkdat jfl sterk Zeeuws was georiënteerd. De zoon van de oud-staatsse- cretaris van het ministerie van financiën, thans regeringscom- H missaris voor fiscale zakenmr. dr. W. H. van den Berge, trad in het huwelijk, met een dochter H van een bekende Leidse hoogle- raar. De familie Van den Ber- =b ge is voor hef grootste deel ivoonachtig in Zuid-Beveland, waar ook de bruidegom is ge- ji boren. Onder grote belangstel- p ling voltrok mevrouw O. Prins- Clarion in de burgerzaal van het Leidse stadhuis het huwe- p lijk tussen mr. A. P. van den Berge en Annelies Kreukniet, H Uit Zeeland was er veel be- langstelling voor dit huwelijk. Vooraanstaande functionaris- ff sen uit Den Haag woonden eveneens de plechtigheid bij. licht over tropische ziekten en over de omvang met de bevolking. Ze worden gewaarschuwd om op te passen voor ratten en vlooien. Ze worden „gepokt" en ze naaien wasnummertjes op alle stukken van hun tropenuitrusting. „Als je hoort wat voor ziekten je daar allemaal kan krijgen, zou je bijna bang worden om er heen te gaan", vertelde de 19-jarige G. J. Hutten uit Enschede. Maar hij en zijn mede-vrijwilligers laten zich toch niet weerhouden; het avon tuur lokt. „Je ziet nog eens wat", zei de 20-jarige Vlissingse slager J. C. van Huizen, „'t is eens wat anders". Zo denken de meesten er over. „Ik moet toch dienen", is bijvoorbeeld de mening van de 20-jarige ma troos ter koopvaardij, A. Kramer uit Den Helder, „waarom dan daar niet De meesten krijgen nooit meer zo'n kans om eens een ander stuk van de wereld te zien". En de meisjes? „Oh, die houden ons niet tegen", riepen ze in koor. „Als je geen verkering hebt, heb je er ook geen last van. En als je wel een meisje hebt, blijft het wel aan, als het goed zit S.E.R. adviseert over loongrens sociale verzekeringswetten. De Sociaal-Economische Raad heeft besloten aan de sociale commissie, die een preadvies inzake het doen vervallen van de huidige loongrens der werkloosheidswet voorbereidt, te verzoeken daarnaast een eventuele verhoging van de thans geldende loongrens voor de ziekengeld- en de ziekenfondsverzekering onder het oog te zien. Aanleiding hiertoe vormde een brief d.d. 4 november j.l. van drie Neder landse vakcentralen aan het dagelijks bestuur van de S.E.R. met de vraag of de thans geldende loongrens voor de ziekengeld- en voor de zieken fondsverzekering, 6900) niet moet worden verhoogd; in aanmerking ge nomen de plaats gehad hebbende ont wikkeling van het algemene loonni veau. Dezelfde vraag werd gesteld ten aan zien van het bedrag van de voor de onderscheidene verzekéringswetten geldende maximum daglonen waar naar premie wordt geheven en uitke ringen worden verstrekt. 9 Volgens de „Arbeiter Zeitung" een in Oostenrijk verschijnend blad is niet de beroemde Britse postzegel, die op 6 mei 1840 werd afgestempeld, de oudste post zegel van de wereld, maar een met de hand geschilderde zegel, die op 20 april 1839 werd gebruikt om een brief te frankeren die te Spital ln Stiermarken werd gepost en bestemd was voor een inwoner van Klagenfurt. Hoger premiepercentage kinderbijslagverzekering. Bij beschikking van zaterdag heeft de staatssecretaris van sociale zaken op advies van de Sociale Verzeke ringsraad het premiepercentage voor de kinderbijslagverzekering met ingang van 1 januari a.s. vastgesteld op 4,8 procent. Voor instellingen waarvoor een verlaagd premiepercen tage van kracht is werd, eveneens met ingang van 1 januari a.s. het premiepercentage vastgesteld op 2,2 procent. Voor de jaren 1957 en 1958 gold een premie van 4,6 procent (resp. 2 pro cent). Deze premiepercentages zijn destijds aldus vastgesteld om het te sterk gegroeide fondsvermogen enigs zins te doen verminderen, hoewel daarmede de premieopbrengst bleef beneden het bedrag dat aan kinder bijslagen moest worden betaald. De duurtetoeslag over 1958, welke ten laste kwam van het kinderbijslag-' vereveningsfonds, is er de oorzaak van geweest, dat het fondsvermogen sneller is teruggelopen -dan bij de vroegere premieverlagiingen in de be doeling heeft gelegen, zo vernemen wij van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. De Goese stadsbeiaardier, de heer W. L. Harthoorn, heeft twee jeug dige assistenten gekregen: De 11- jarige Sjoerd Tamminga uit Goes en de lS-jarige Ine Bierens uit Nieuwdorp verstaan de kunst al aardig.' Foto P.Z.C.). In de legerplaats Oirschot maakt een groep vrijwilligers van de Koninlcij- ke Landmacht zich gereed om bin nenkort naar Nieuw-Guinea te ver trekken. Foto: Soldaat van Iperen uit Den Haag zit met zijn héle uit rusting klaar; hoe moet hij alle spul len in zijn plunjezak krijgen f „Humber" raakte sleep „Rosa" even kwijt Op weg naar Antwerpen De sleepboot „Humber" van L. Smit Co's internationale sleepdienst te Rotterdam, die het ruim 3200 ton me tende tankschip „Rosa" op sleeptouw heeft, verspeelde dit schip vrijdag avond bij slecht weer 90 mijl zuidwest van Ouessant. Na enige uren slaagde de „Humber" er weer in vast te ma ken. Aan boord van de „Rosa" be vinden zich enige runners, doch alles is wel op het tankschip, dat in Ant werpen gesloopt zal worden. Sjoerd Tamminga en Ine Bierens bespelen carillon DE VEERTIENDUIZEND GOE- SENAREN hebben er zaterdag middag; ongetwijfeld geen weet van gehad en nog minder heb ben, zij er een ogenblik bij stil ge staan dat stadsbeiaardier W. L. Harthoorn met zijn armen ge kruist het klokkenspel hoog in de toren van de Grote Kerk beschouw de, terwijl de stemmen van tien tallen bronzen klokken en klokjes zich als *n wervelwind over de da ken van de huizen stortten. Bij stadsbeiaardier Harthoorn is dit inderdaad mogelijk want de sym pathieke Goesenaar met de „hoog ste" stedelijke betrekking heeft twee assistenten, die hun vak al behoorlijk verstaan. Zij waren het, die zaterdagmiddag de bei aard het hoogste lied over stad en land van Goes lieten zingen: de 11-jarige Sjoerd Tamminga uit Goes en de 13-jarige Ine Bierens uit Nieuwdorp. „Ja meneer Harthoorn", had in dertijd de burgemeester van Goes gesproken, „U moet maar eens uitzien naar een plaatsvervanger, want als U met vakantie bent moeten de bewoners van Goes toch hun wekelijks beiaardconcert kun nen horen". Een waar woord, daar was destadsbeiaardier het wel mee eens, maar een plaatsvervan ger stamp je nu ook niet een- twee-drie uit de grond. De heer Harthoorn herinnerde zich echter, dat hij onder zijn pianoleerlingen wel eens een geschikte kandidaat zou kunnen aantreffen. Dies vond hij het voorstel van de burge meester lang niet gek. De heer Harthoorn heeft thans als enige Nederlandse beiaardier twee leerlingen van 11 en 13 jaar. En als een unicum mag het worden beschouwd, dat hij een meisje on der zijn pupillen telt. Nederland heeft slechts één "vrouwelijke beiaardier, namelijk Maria Blom uit Gouda. Het ziet er naar uit, dat straks Zeeland ook over een vrouwelijke carillonkracht zal be schikken, want de 13-jarige Ine Bierens is vast besloten aan de be faamde school voor beiaardiers in Mechelen te gaan studeren. Als telg van een muzikale familie is ze via de piano vier jaar les een enthousiaste volgelinge ge worden van de Goese stadsbeiaar dier. Dat zij de knepen van het óh zo moeilijke vak al aardig on der de knie heeft, hebben wij za terdagmiddag kunnen zien en heb ben de inwoners van Goes kunnen horen. EVENALS ZIJN blonde vriendin speelt ook de 11-jarige Sjoerd Tamminga eveneens uit een muzikale familie zijn parij naar behoren mee. Van hem heb ben de Goesenaren de „Klompen dans" kunnen horen en Ine Bie rens moet met „Grootvaders Klok" ongewijfeld succes hebben geboekt! Sjoerd, die zijn vrije tijd verdeelt tussen kattekwaad uithalen met zijn vriendjes en de dagelijkse „training" aan de piano hij oefent minstens twee uur per dag en de blonde, blauw-ogige Ine hebben de beginselen van het ca- rillonspel geleerd ten huize van de heer Harthoorn. De stadsbei aardier van Goes heeft eenzelfde klavier gemaakt als hoog in de toren van de Grote Kerk, waarop zijn belde leerlingen oefenen. Di rect op het torencarillon oefenen is onmogelijk. Daarop zijn de oren van de Goese bevolking niet afge stemd Ondanks het feit, dat zij nog slechts ruim drie maanden caril- lonles hebben, kunnen Ine en Sjoerd reeds eenvoudige liederen spelen. Wanneer stadsbeiaardier Harthoorn met vakantie is, zal niemand daar iets van merken. Het spel wordt gewoon verder ge speeld, daar zorgen Ine Bierens en Sjoerd Tamminga wel voor! Nederlandse auto in Italië verongelukt. Twee doden, één zwaargewonde Zondagnacht om twee uur is bij San Rocco al Porto op de grote weg bij Milaan, een Nederlandse personen auto uit Rotterdam in botsing geko men met een tegen liggende vracht auto. De bestuurder, de 35-jarige heer B. Pierot, en de 40-jarige heer A. H. Nellen, heiden uit Rotterdam, als mede de Italiaan, de heer Fhil'lipi, die bij hen in de auto zat, werden ernstig gewond. Kort nadat zij naar het burgerziekenhuis te Milaan waren vervoerd, zijn de heren Pierot en Philippi aan hun verwondingen be zweken. ONDANKS KABINETSCRISIS Pikante situatie ((Van onze parlementaire redacteur.) Het weekend is, zoals te verwachten was, wat de kabinetscrisis in ons land betreft, rustig verlopen. Nadat de adviseurs, die daarvoor in aanmer king kwamen dat zijn bij elke ka- Dinetscnsis de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal, de vioepresident van de Kaad van State en de voorzitters van de fracties in de Tweede Kamer vrijdag en zater dag j.l. de koningin hadden geadvi seerd, heeft H.M. het weekeinde ge bruikt om de haar verstrekte denk beelden te overwegen. Wellicht zal zij maandag beslissen wat dient te ge schieden. Inmiddels zal maandagmiddag, zoals gemeld, de Tweede Kamer bijeen komen voor het afhandelen van een korte agenda. Aangenomen moet wor den dat de vergadering een formeel karakter zal dragen. Een pikante bijzonderheid is, dat dinsdag de Eerste Kamer samenkomt voor een .normale" afhandeling van de vastgestelde agenda, en dat op die agenda onder meer staat vermeld het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de vervreemding van de land bouwgronden. Dit is namelijk het wetsontwerp dat een prijsbeheersing bij koop en verkoop voor landbouw gronden bedoelt in te voeren, en dat door de aanneming met 69 tegen 67 stemmen van het amendement- Biewenga in de Tweede Kamer tot 1 januari 1963 van kracht zal zijn. De regering wilde, zoals bekend, een blijvende regeling. Bij deze gelegen heid verweet de heer Burger, de lei der van de socialistische fractie, voor al aan de K.V.P. en de A.R.P., dat zij zich niet hadden gehouden aan een bij de kabinetsformatie gemaak te afspraak. En hij hield zich het recht voor om ook van de kant van de P.v.d.A., voortaan geheel vrij te genover het kabinet te staan. De be handeling van dit wetsontwerp was dus tevens het begin van de crisis, die vorige week donderdag tot een ontknoping heeft geleid. Vermist Belgisch vliegtuig in Zuidpoolgebied gevonden. Een reddingsvliegtuig van de Russi sche zuidpoolexpeditie heeft zondag middag een vliegtuig van de Belgi sche expeditie, dat was vermist, te ruggevonden. Het Russische toestel is bij het Belgische vliegtuig, dat on dersteboven lag, geland, aldus een bericht van het officiële Sowjet-perg- bureau „Tass". De Russische piloot heeft in het Bel gische vliegtuig een briefje gevon den, waarin de vier bemanningsleden verklaren dat zij donderdag vertrok ken zijn naar een Belgische voorraad- basis op 130 km van het punt waar hun toestel was neergekomen. Het zoeken naar de Belgen wordt voort gezet. Men meent, dat zij slechts voor twee dagen levensmiddelen bij zich heb ben. Bovendien moeten zij door een gebied trekken, waarin zich zeer veel gletsjerspleten bevinden. bestaat het hoofdpostkan- toor te Nijmegen, dat bij de in- gebruikneming als eerste gro- te gebouw te Nijmegen elek- H trische verlichting kreeg, be- staande uit 250 lampjes van vijfentwintig kaars sterkte, weshalve het in die dagen het „toverpaleis" werd genoemd, 50 jaar; H bestaat de Nederlandse H filmstudio Cinetone te Amster- dam 25 jaar; viert de bekende Neder- landse journalist, letterkundi gs ge en essayist, Jan Greshoff te Kaapstad zijn 70e verjaar- §1 dag, in verband waarmede zo- H H wel in Zuid-Afrika als in Ne- e| derland een comité is gevormd, H dat hem een huldeblijk wil aanbieden, bestaande uit een s H reis naar Nederland en enkele andere Europese landen. llllllllllllllllllllllllllilllllllllüllllllllllllllllllllillllllllilllllU

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3