Mil Zeeuwse „Groene Kruis" kreeg in Goes een eigen kantoorgebouw @0000000 Zeeuwse Almanak AANTAL ZEEUWSE MUZIKANTEN NAM IN 1958 VERDER AF LEIDERSCHAP EN PROBLEMEN ROND DE OPVOLGING SEROOSKERKE KREEG EEN MODERN DORPSHUIS Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 15 DECEMBER 195* NA ELF JAAR INWONINGBIJ SECRETARIS Officiële opening verricht door mevr. M. J. Röell-Cramer te Haamstede In aanwezigheid van een groot aantal genodigden is tijdens een zaterdag middag in hotel •„Terminus" to Goes gehouden bijeenkomst het nieuwe kantoorgebouw van de Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" officieel geopend. De symbolische opening werd verricht door de echtgenote van de Groene Kruisvoorzitter, mevrouw M. J. Röell-Cramer te Haamstede, die daarbij een toepasselijk speechje hield. Later op de middag was zij tevens de eerste die het nieuwe gebouw aan de Vosmaerstraat hoek Wilhelminastraat te Goes betrad, nadat de sleutel haar was overhan digd door mej. A. C. Klap, een van de dames van het kantoor. Jhr. R. J. H. Q. Röell sprak tijdens de bijeenkomst in „Terminus" een welkomstwoord. Hij herinnerde er aan. dat na de viering van het gouden jubileum van de Vereniging, thans opnieuw een mijlpaal in de geschiede nis van het Zeeuwse Groene Kruis is bereikt. Jarenlang heeft er behoefte bestaan aan een eigen kantoor in een centraal gelegen plaats van ónze pro vincie. Het werk heeft zich in de loop der jaren enorm uitgebreid. Voorts zijn in het bureau diverse andere pro vinciale diensten ondergebracht die op het gebied van de volksgezondheid werkzaam zijn. De heer Röell bracht in zijn toespraak dank aan de secre taris van de Vereniging, de heer A. de Lange, die elf jaar lang huisves ting heeft geboden aan „Het Groene Kruis". Spreker zeide ook het bestuur van het Algemeen Ziekenfonds „Noord- en Zuid-Beveland" erkentelijk te zijn voor zijn medewerking. Toen de di recteur van dit fonds enkele maan den geleden uit de woning Vosmaer straat hoek Wilhelminastraat naar 'n nieuw pand verhuisde, werd het huis onderhands aan „Het Groene Kruis" verkocht. Symbolische opening Nadat de tweede voorzitter van de Provinciale Vereniging, dokter F. C. Vaandrager te Domburg, verklaard had, dat een lang ge koesterde wens in vervulling is ge gaan, verkreeg mevrouw Röell het woord. In een vlot en geestig speechje zeide zij vooral veel be wondering te hebben voor hetgeen vrouwen voor het Groene Kruis doen. De vereniging is groot en populair door het optreden van de wijkverpleegsters en distrïctszus- ters, die door weer en wind de pa tiënten bezoeken, aldus mevrouw Röell. Nadat zij de hoop en ver wachting had uitgesproken, dat het nieuwe kantoor een bijdrage zon leveren voor verdere verbete ring van de volksgezondheid in de ze provincie, verklaarde zij het kantoor symbolisch voor geopend. Kort daarop begaf het gezelschap zich naar het Groene Kruis-gebouw. Nadat zij de deur had ontsloten, be trad mevrouw Röell als eerste het nieuwe kantoor. De genodigden be zichtigden daarna het „domein" van de provinciale vereniging, terwijl dok ter Vaandrager mevrouw Röell als herinnering een vaas aanbood. Teruggekeerd in „Terminus" voerden nog tal van sprekers het woord, om de Provinciale Vereniging „Het Groe ne Kruis" te feleciteren met dit eigen gebouw. Namens het Zeeuwse Wit- Gele Kruis sprak dokter J. A. van Lierop uit Hulst. Dokter A. I. Vos te Wolfaartsdijk sprak namens de Zeeuwse artsen; namens de vijf kraamcentra in Zeeland overhandigde hij een bedrag van bijna f 200. Voorts werd gesproken door de ge neeskundig inspecteur van de Volks gezondheid voor Zeeland, dokter J. R. v. d. Borgh te Middelburg, wet houder J. H. Roose van Goes, mevr. E. Blankenberg-v. d. Eijk namens de Nederlandse Vereniging „Het Groe ne Kruis", burgemeester C. J. van Hootegem te Hontenisse namens de reuma- en de kankerbestrijding, me vrouw Geene-van Kerkwijk namens de plaatselijke afdelingen van „Het Groene Kruis", de heer J. Meijers na mens bet Algemeen Ziekenfonds Zuid- en Noord-Beveland, dokter P. K. de Haas te Goes namens de Com missie voor de Hygiëne van het Kind, ds. H. M. Strating namens de Dienst Geestelijke Volksgezondheid, de heer A. J. van Heel te Goes, namens het Rode Kruis, de zusters J. Fuijkschot en V. d. Slikke en de heer W. van Dullemen te Goes namens het Oranje- Groene Kruis. De voorzitter van „Het Groene Kruis", jhr. Röell mocht voorts enke le cadeaus in ontvangst nemen; van mevrouw Blankenberg-v. d. Eijk f 100.van mevrouw Geene-van Kerkwijk f 225.van dc heer Van Kamer een klok en van de heer Meij ers een ets. Tankcoaster verloor één van zijn ankers In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de Duitse tankcoaster „Adema" bij het ten anker komen in de bui tenhaven van Wemeldinge het bak- boordklipanker verloren. De „Adema" was op weg naar Sluiskil en maak te vanwege de nieuw ingebouwde mo tor een proefvaart. Een vertegen woordiger van de scheepvaartmaat schappij Ph. S. van Ommeren uit Rotterdam, waarbij het schip in char ter voer, gaf opdracht, om het onge veer 1000 kg. wegende anker te ber- Advertentie) kantoormachines „Kanaalzone" onderwerp van radiorubriek In de radiorubriek „De week draait voorbij" van de V.AJt.A. zal zater dag a.s. tussen half zes en zes uur een vraaggesprek te beluisteren zijn over het ontwikkelingsplan voor do kanaalzone met ir. G. P. M. Dikötter en mr. P. H. W. F. Tellegen, resp. voorzitter en vice-voorzitter van de ingestelde commissie samenwerken de gemeenten in de kanaalzone. De uitzending die oorspronkelijk zou plaatshebben op zaterdag 13 dec., moest wegens de actualiteiten rond om de kabinetscrisis, een week wor den verschoven. Busje sneed grote autobus te Vlissingen. Op de West-Souburgseweg te Vlissin gen speelde zich vrijdagavond een verkeersongeval af, dat bijzonder goed afgelopen is. De bestuurder van een busje, zekere D. uit Goes, wilde een grote bus van de „Stoomtram Walcheren" met grote snelheid pas seren, op het moment dat van tegen overgestelde zijde met nog groter snelheid een derde wagen naderde. Om een botsing te voorkomen, sneed D. de grote bus zo scherp, dat hij daarmee in aanraking kwam. Als ge volg draaide het busje slippend en remmend een hele slag rond. Door snel reageren wist de bestuurder van de grote bus, de heer G. uit Veere, zo te manoeuvreren, dat beide bussen met de voorkant tegenover elkaar tot stilstand kwamen. Niemand liep let sel op. De schade viel ook erg mee. A iiverteritle) VAN m TOT NAAR ZIERIKZEE Het staat thans vast, dat tijdens de komende pinksterdagen wederom sportlieden uit het Franse St. Hilai- re naar Zierikzee zullen komen. Zo als bekend, onderhouden deze Fran se gemeente en Zierikzee sinds de rampdagen van 1953 nauwe betrek kingen, die onder meer resulteerden in wederzijdse bezoeken. In het ka der van deze uitwisseling zullen dus nu sportlieden van de „Union St. Hi- lairlenne" met de pinksterdagen naar Zierikzee komen, waar dan tijdens het weekeinde diverse wed strijden gespeeld zullen worden, on der meer tussen Franse en Zicrïk- zeese voetballers en op zowel ten nis- als tafeltennisgebied. JAZZ EN BAL Op uitnodiging van de „Walcherse Jazz Society", oorspronkelijk ge naamd de „Middelburgse Jazz So ciety", maar die met deze naams verandering te kennen heeft gegeven de vleugeltjes wijder te willen uit slaan op uitnodiging dus van de ze „Society" komt zaterdagavond aanstaande de Zuidnederlandse dixieland-formatie „Les rats de OEFENING Ze waren een beetje aan de late kant die vier knaapjes in Vlissingen, maar zij waren er niet Vlinder ijverig om. Zij oefenden tenminste intensief om in de toekomst het ambt van Sinter klaas te kunnen bekleden en in die ijver beklommen zij zelfs het dak van de Nutskleuterschool. In meer dan één opzicht werd het tot op zekere hoogte een geslaagde klimpartij, want het dak 'bereikten zij vrij vlot. Maar toen kwam „de zekere hoogte" in het geding; een deel van het dak stortte namelijk in en de adspirant- sinterklazen zeilden linea recta om laag. Het dak was op vier sinterkla zen, hoe gering ook nog van gewicht, niet berekend. Het liep overigens allemaal nog goed af. De knapen kwamen er zonder kleerscheuren af, maar voor twee hunner leverde het avontuur toch nog een teleurstelling op. Die kwamen namelijk in de kolen- bergplaats terecht en werden toen prompt en zonder enige vorm van proces gedegradeerd tot zv:arte Pie ten... Saint-Germain" naar Vlissingen om daar een concert te geven in het „Delta"-restaurant. Na afloop van dit concert, waarmee de „Walcherse Jazz Society" in groter verband naar buiten op wil treden om meer be langstelling te wekken, is er bal. BIET VAN FORMAAT Een biet van formaat werd gerooid op het landbouwbedrijf van de heer J. J. Licdenbergh te Wemeldinge. Het was namelijk een exemplaar met een gewicht van niet minder dan acht kilogram. „Mij een biet", zult ge misschien denken, maar het komt tenslotte niet elke dag voor en zodoende... REDDERS GERED „Redders gered", zo zou het mot to kunnen luiden boven de (korte) geschiedenis van de twee gebroe ders Dijkema uit Sint-Annaland, die de afgelopen week met een motorbootje uitvoeren om de in de Krabbenkreek gestrande kust vaarder „Hebe Nobel" te assis teren. Zij wilden de 300 ton me tende kustvaarder de haven van Sint-Annaland binnenloodsten, maar moesten zelf aan boord van de „Hebe Nobel" klimmen, toen hun motorbootje tengevolge van het ruwe weer onklaar raakte. Met do vlot gekomen „Hebe No bel" arriveerden zij een dag Ia- ter in Sint-Annaland; hun op drift geraakte bootje werd later in Bruinisse teruggevonden FEEST Feest is het donderdag 18 december aanstaande voor het echtpaar J. Ja- cobseBostelaar te Vlissingen, dat op die dag zijn gouden bruiloft hoopt te vieren. Vijftig jaar geleden wer den mejuffrouw Boslelaar en de heer Jacobse in de echt verbonden en dat feit nu zal donderdag ln hun woning aan de Westdijkhof no. 3 vermoede lijk niet onopgemerkt voorbijgaan. VOORLICHTING Dank zij de afdeling Voorlichting van het Landbouwschap kunnen wij mel den, dat er in de maand oktober van dit jaar 16 boerderijbranden zijn voorgekomen, waarvan één in Gro ningen, twee in Friesland, één in Overïjsel, één in Noord-Holland, één in Zeeland, acht in Noord-Brabant en twee in Limburg. De directe scha de van al deze branden wordt ge raamd op 752.500,Met een brand is Zeeland er dus niet slecht afgekomen en zeker niet vergeleken met het nabije Brabant, waar niet minder dan achtmaal de -rode haan kraaide. Zaterdagmiddag is in Goes een nieuw kantoorgebouw van de Provinciale Zeeuwse Vereniging ,fHet Groene Kruie", ingericht in een pand aan de Vosmaerstraat hoek Wilhélminastr., officieel geopend. fFoto P.Z.C.). JAARVERGADERING IN GOES Bondsconcours '59 in 's-Heer Arendskerke Het aantal werkende leden van de verenigingen aangesloten bij de Bond van Harmonie- en Fanfare Vereni gingen in Zeeland is ln 1958 verder afgenomen. Dit overigens kleine ver lies wordt gecompenseerd door de oprichting van drumbands, waardoor het totaal ledental van de Bond op rond 1100 blijft gehandhaafd. Dit deelde de voorzitter van de-Bond, de heer J. BurgerFelius uit Wemeldin ge, mede tijdens de zaterdagmiddag in „De Prins van Oranje" te Goes gehouden algemene vergadering. Van de in totaal 34 bij de Bond aan gesloten verenigingen, waren afge vaardigden van 26 verenigingen aan wezig. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de moeilijkheden in de Zeeuwse Bond. „Vele verenigingen maken een moeilijke tijd door", aldus de voorzitter, die een beroep deed op de aanwezigen om vooral de jeugd belangstelling voor de muziek Dij te brengen. Voorts vestigde hij er de aandacht op, dat enkele verenigingen zich eenzijdig op hun werk bepalen. Voor een goede gang van zaken is het noodzakelijk, dat iedereen onge acht zijn levensbeschouwing het belang van een goed muziekkorps in ziet, aldus de heer Burger. Vervolgens bracht de secretaris, de heer J. J. Laroes te Middelburg, zijn jaarverslag uit. Daaruit bleek o.a. dat vele verenigingen steunen op „oud-gedienden." Bij de bestuursver kiezing werden de heren W. Brand te Domburg, J. C. Maas te Kortgene en J. den Toonder te Kloetinge herko zen. In de plaats van de heer W. J. K. Dieleman werd benoemd de heer F. M. Geluk. Met 16 tegen 11 stemmen werd be sloten het bondsconcours 1959 dat altijd op Tweede Pinksterdag wordt gehouden door de muziekvereni ging te 's-Heer Arendskerke te laten organiseren. Een andere kandidaat voor het bondsconcours van „Rillan- dia" uit Rilland-Bath, dat echter naar de mening van verschillende af gevaardigden „te ver uit de route ligt." Dit ontlokte de voórzitter van deze muziekvereniging, de heer Kop- pejan, bij de rondvraag de opmer king het concours dat tweemaal In vijf jaar in Zuid-Beveland wordt ge houden, eenmaal door een vereniging uit het oostelijk deel en eenmaal door een vereniging uit het westelijk deel te laten organiseren. Het bestuur zal dit nog nader bestuderen. Voorts werd besloten het solisten- concours op dezelfde wijze te or ganiseren als in 1958. Het zal vol gend jaar in een centraal gelegen 6laats van het werkgebied van de ond omvattende Walcheren en Zuid- en Noord-Beveland wor den gehouden. Tevens is voor 1959 een vóór-concours voor jeugdige muzikanten gedacht. N.I.V.É..BIJEENKOMST IN GOES Lezing door ir. Horringa Op de in. Goes gehouden vergadering de afdeling Zeeland van het Ne derlands Instituut voor Efficiency sprak dr. D. Horringa, adviseur in Den Haag over „Leiderschap en op volgingsproblemen in de Nederlandse onderneming". De heer Horringa wees daarbij op de verschillen tassen een statische maatschappij, waarin de wijsheden van de oudsten op de jongeren worden overgedragen en de oudste als de leider wordt beschouwd, en de dynamische maatschappij waar deze regel niet opgaat. Bij het beschouwen van leidende figu ren, aldus de heer Horringa, moet mén de ondernemingen onderscheiden in éénmanszaken, de familieonderne ming en de professionele organisatie, de open vennootschap, waar de lei ding in handen is van „gehuurde" leiders. Alle drie deze ondernemings vormen kennen hun specifieke opvol gingsproblemen. Het hoofd van een eenmanszaak neemt vaak geen opvolgingsmaatre- -felen, soms omdat hij er door de irukke werkzaamheden niet aan toe komt, vaak ook omdat hij psychisch niet In staat is zich met dat probleem te confronteren. Wanneer hij wél een opvolger zoekt, blijkt onder zijn me dewerkers vaak niemand met vol doende capaciteiten te zijn, terwijl wanneer hij een figuur buiten het bedrijf aantrekt, deze vaak een even dynamische persoonlijkheid is als zijn chef, hetgeen tot botsingen kan lei den. (Slot van pag1 wat zij voor onze gemeente hebben gedaan", aldus de heer Klompe. Ruurlos' burgemeester, jhr. mr. J. W. de Beaufort, die tevens sprak na mens het gemeentebestuur van Wisch, wimpelde alle dank af. „Wij zijn dankbaar iets voor U te hebben kun nen doen en de adoptie is voor ons een ware vreugde geweest, want alles wat we voor Serooskerke hebben gedaan was goed besteed." Hij hoopte, dat ondanks het feit, dat de adoptie met de opening van dit dorpshuis officieel werd besloten, de vriendschap bestendigd zon blijven. Als sluitstuk van het officiële contact tussen de heide gemeenten bood bur gemeester De Beaufort een documen taire film aan over Serooskerke, van af de ramp tot en met het herstel, die werd vervaardigd door de amateur- cineast T. H. Bakker uit Ruurlo. Burgemeester J. C. A. Provily van Krommenie noemde de opening van 't dorpshuis 'n waardig besluit van het herstel van het dorp. Hij deelde mede, dat door een Am sterdamse edelsmid momenteel nog wordt gewerkt aan een wind wijzer voor het dorpshuis, dat het laatste geschenk van Krommenie aan Serooskerke zal zijn. Namens de vrouwenorganisaties van het adoptiecomité uit Ruurlo werd nog gesproken door mevrouw H. B. GeelsRegelinlc, die namens de ver schillende organisaties een elektrische klok aanbood. Er werd verder nog het woord ge voerd door een van de firmanten van het architectenbureau Glljam uit El- Iemeet, dat het ontwerp voor het dorpshuis maakte. Hij bood namens zijn bureau, de hoofdaannemer en de onderaannemers eveneens een elektri sche klok aan. Nog dezelfde middag en avond werd het nienwe dorpshuis door de bewo ners van Serooskerke in gehruik ge nomen. Dit geschiedde mét een voor stelling door een Ruurlose cabaret groep, die direct na de opening de bejaarden het cabaret „Van dit en dat, van alles wat" aanbood, terwijl de overige bewoners in de avonduren hetzelfde programma liregeu aange boden. Dit, zo meende dr. Horringa, kan worden opgelost wanneer op en kele punten wordt gelet, als: er kenning van het „alleen-heerser schap", onderkenning van het op volgingsprobleem, objectief vast stellen welk soort leider de onder neming in de huidige staat be hoeft, aantrekken van de opvol ger van elders, aanbieden van een goed contract en een goed salaris, zorg voor competente outside- commissarissen. De karakteristieke eigenschap van de familie-onderneming, dat de opvol ging in principe geregeld Is. Dit heeft voordelen, o.a. interesse in de finan ciële successen en voor het bedrijf. Anderszijds kunnen ook hier moei lijkheden optreden, wanneer het fa milielid, dat de leidende taak moet overnemen geen belangstelling voor het bedrijf heeft. Soms ook komen verwanten in de directie, die niet met elkaar harmoniëren, hetgeen het be drijf niet ten goede kan komen. Zo is het ook met de verhouding tussen vader en zoon, die eveneens zijn voor delen, maar ook zijn nadelen kan hebben. Op het tweede niveau moet dus gepast en gemeten worden om door nauwkeurige taakverdeling te komen tot een evenwichtige opbouw van de leiding. Leidraad moet zijn het zo objectief, mogelijk beoordelen van de opvolger naar capaciteiten. Er moeten onaf hankelijke commissarissen worden aangetrokken, aldus de mening van dr. Horringa. De leiders van open vennootschappen worden vaak als de ideale leiders ge zien, hoewel karakter hier een grote rol speelt. Zo herkent men de auto craat, de alleenheerser, de bureau craat, voor wie alleen voorschriften bestaan, en de diplomaat, die zijn medewerkers tegen elkaar uitspeelt. Voorts is er dan nog de leider, die overleg pleegt met zijn ondergeschik ten. De laatste Jaren is men tot de overtuiging gekomen dat leiding geven steeds nieer een apart vak is geworden. Dit betekende dat men er toe overging de opvolger op bepaald niveau een afzonder lijke taak te geven met eigen be voegdheden onder controle van een mentor, waarbij aan de hand van bedrijfs-eeonomische gege vens de resultaten worden beoor deeld. Men is gekomen, zo besloot dr. Hor ringa, tot de opvatting, dat een goede topleiding een juiste en brede basis moet hebben, zodat een onderneming zelf haar toekomstige leiders vormt. Voor dr. Horringa het woord ver kreeg, deelde de voorzitter, de heer G. N. van Ginkel mede, dat op 16 januari a.s. mejuffrouw H. Hijmans in Terneuzen zal spreken over „Sti mulansen en belemmeringen in bet werk". In februari zal de heer Van Siuys spreken over „Interne norina^ Iisatie", waarna in maart of april de heer Rijnboutt uit Amsterdam op een bazenavond liet onderwerp „Baas, wat is uw taak In het bedrijf?" zal belichten. Veerboot nam sloep in de Oosterschelde op sleeptouw. Zondagmiddag verkeerde de Belgi sche zeesloep „Marie Josephe" met vijf opvarenden op de Oosterschelde in nood. De veerboot „Koningin Em ma" verleende tijdens de reis naar Katsevcer assistentie. Kapitein J. O. Duivendijk zag op korte afstand vnn het „Engelschevaarwater" een voor anker liggend scheepje. Na enkele ogenblikken werd hij bet zwaaien met een vlag gewaar. Direct gaf bij order, om koers te zetten naar bet; vaartuig. Naderbij gekomen bleek het de „Marie Josephe" te zijn, eigen dom van de in Brussel woonachtige S. Het scheepje, dat al enkele uren in nood verkeerde, had een defecte motor. Terwijl de felle zuidwesten wind het gebruik van het kleine zeil onmogelijk maakte. Om half twee bevrijdde de veerboot hij boei Oosterschelde no. 4 het Jach tje uit hachelijke situatie. Na enige moeite werd het vaartuig vastge maakt en vervolgde de „Emma" op halve kracht de réis naar Katseveer, waar de zeesloep aan de steiger van het voetveer Kats meerde. Tanker liep op eerste reis machineschade op Zaterdagavond moest de Engelse tan ker „Caltex Cardiff, 21.000 brt., van de Overseas Tankschip Company uit Londen 'op zijn eerste reis van Ant werpen naar Falmouth, wegens ma chineschade op de rede van Vlissin gen voor anker gaan. De Belgische sleepboot „Scaldfs", gestationeerd te Vlissingen, heeft de tanker zondag ochtend op sleeptouw genomen naar Antwerpen. VANDAAG. Middelburg Electro: „08—16, de oor log (deel 2), 19, 2115 uur, 18 Schouwburg: „De grote bluf", 20 u., 14 J. Schuttershof: Algemene verga dering Z.L-M-, 13.30 uur. Vllsslngén Alhambra: „De liefdesro man van een koningin", 19 en 21 Uur, a.l. Luxor: „Bommenwerpers B 62", 20 uur, 14 j. Goes Grand: „Betaald nachtlogies", 90 uur, 18 J.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2