„De Nederlandse Dagbladpers" viert vijftigjarig bestaan Bruid op zicht llli MMK PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer JAARLIJKS IN NEDERLAND 5400 ECHTSCHEIDINGEN 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDA^1^DECEMBE^165S FEUILLETON VAN MARGARET MALCOLN „De betrekking is heel goed", gaf Caroline toe. „Wat hapert er dan aan?" „Niets". „Waarom aarzelt U?" „Och, ik moet er nog eens over den ken". „Hm", dacht Raoul, „ze wil tijd heb ben om te weigeren". Hardop vroeg hij: „Is er dan iets om over te den ken?" „O ja". „Ik dac^it dat er enige haast bij was". „Dat is ook zo". „Welnu dan Caroline zweeg. Ze bemerkte, dat M'sieur Pierre haar aandachtig ga desloeg, zich waarschijnlijk afvra gend waarom zij zijn edelmoedig voorstel niet met beide handen aan nam. „Nu ja", dacht ze, „dat zou ik een half uur geleden voor ik hem had gezien ook wel hebben ge daan". Ze was zich terdege bewust van haar aarzeling om de kans te grijpen en verweet zichzelf, dat ze zo dom zou zijn. Waarom vreesde ze in nader contact te komen met deze man, hem dagelijks te zien, met hem te spreken? O, ze zou het heerlijk vinden, voor hem te werken en toch koesterde ze angst; angst, die al het andere overschaduwde en elke mi nuut, die ze in het weelderige ver trek vertoefde, groter werd. Angst voor eigen zwakheid. Wat zou het noodlottig gemakkelijk zijn, op een man met zo'n aantrekkelijk voorko men en optreden verliefd te worden! Ja, die mogelijkheid bestond. Mis schien was het al gebeurd, meende Caroline onthutst. „Neen", dacht ze verder. „Ik wil me aan niemand bin den, ik wil Maar wat ze eigenlijk wilde, wist ze zelf niet. „Heeft U bezwaren tegen mijn aan bod?" informeerde Raoul. „Verlangt U soms meer salaris?" „O neen, gelooft U dat alstublieft niet". „Meer vrije uren misschien?" „Neen, ik begrijp dat de genoemde uren voor uw zaak de belangrijkste zijn en ik zou mij er natuurlijk bij, moeten aanpassen. Het gaat er al leen om, dat nu ja, dat ik er eerst eens met een vriendin over zou wil- lèn praten!" „Met Fanny?" vroeg Raoul haastig en was blij, dat Caroline „Ja" ant woordde. „O, zij zal U zeker raden, de betrek king aan te nemen". „Misschien". Caroline kon nog steeds niet tot een besluit komen en er trad een langdurig stilzwijgen in. Toen gebeurde er iets merkwaar digs. Tijdens het gesprek was de te lefoon herhaaldelijk gegaan en had Nini met haar dunne, schrille stem de gestelde vragen of gemaakte op merkingen beantwoord. Nu echter weid Raoul zelf aan het toestel ge roepen. Ze trippelde naar hem toe, stiet hem even aan en bleef toen blijkbaar ten overstaan van Caro line met een lijdzaam-onderwor- pen gelaatsuitdrukking wachten. „Wat is er, Nini". Rad Frans sprekend, antwoordde Nini: „Madame la Marquise de la Falliére is aan de telefoon". Raoul zag er eensklaps jonger en vrolijker uit, toen hij met een haas tig „pardon" het toestel opnam. Hij glimlachte en zag het gesprek ken nelijk met vreugde tegemoet. Een onduldbaar ogenblik lang was het Caroline te moede alsof iemand haar met een zwaard in het hart had testoken. Het gevoel was zo sterk at ze er inderdaad pijn van kreeg. Jalouzie op de onbekende vrouw die Raoul had opgebeld, scheen haar bloed te doen stollen, terwijl allerlei wilde gedachten haar bestoi-mden. „Allo, chérie", riep Raoul zachtjes. „Wat ben ik blij, je stem te horen. Er blijkt uit, dat je weer beter. bent". De laatste woorden had hij in het Engels gesproken. Met een blik of Caroline fluisterde hij, even he_ mondstuk van de telefoon bedek kend: „Mijn moeder!" Caroline keek beschaamd naar het tapijt. Wat was ze toch dwaas weest, niet aan de mogelijkheid van een gesprek met een vrouwelijk fa milielid te denken! Raoul bleef^iijn moeder in het En gels te woord staan, zodat het hem blijkbaar niets kon schelen of Caro line alles begreep. Voor haar had het geluid van die tedere liefdevolle stem de hele situatie op slag veranderd. De zakenman van het laatste halfuur was een innig liefhebbende zoon ge bleken. Een juist op tijd gekomen telefoongesprek had haar de kans geboden, hem in het hart te lezen. Ze vergat de angst van daareven, angst, die was voortgesproten uit het besef, dat Fanny haar voor de mal had gehouden en de vrees, dat hij Raoul, hetzelfde zou doen. Zij, Caroline, die tot nu toe niet had ge weten hoe te handelen, had alle aar zeling definitief overwonnen: Ze zou de betrekking aanvaarden! Intussen voelde Caroline zich op dit ogenblik min of meer een indring ster, zodat ze, innerlijk stralend van blijdschap aanstalten maakte tijde lijk de kamer te verlaten. Raoul, die de beweging zag. hief de hand op ten teken dat ze moest blij ven. Caroline knikte, maar trad een eind terug en stond nu met de rug naar hem toe een vrolijk getint schilderij aan de effen grijze wand te bekijken. Althans, dat scheen zo, want in werkelijkheid zag ze er niets van; ze was totaal in gedachten verdiept. „Ja", ging het in haar om. „Ik kom onmiddellijk. Ik zal doen zoals hij wenst en bil Toinette een mooie ja pon kopen. Ik ben vastbesloten van mijn baan een succes te maken, zodat hij trots op me zal zijn en blij, dat hij me heeft aangesteld". Eensklaps merkte ze, dat het ge sprek was geëindigd, de telefoon weer met een zachte „klik" werd opge hangen en Raoul achter haar stond. Ze wendde zich naar hem toe en zag, dat hij haar rustig aankeek. Hij zag er vrolijk en tevreden uit. „Dat was mijn moeder", zei hij. „Ze is ziek geweest en ik was bang, omdat ze zo klein en teer is. Ik ben blij dat ze zich helemaal beter voelt. „Ik ben er ook blij om", antwoord de Caroline en dat was de volle waarheid. Raoul leidde haar naar de deur en opende die voor haar. „Ik hoor dus spoedig van U, juffrouw May?" vroeg hij, andermaal met een char mant gebaar zich over haar hand buigend. „Wanneer verwacht U me?" vroeg Caroline zonder meer. „U heeft dus al een besluit geno men?" riep hij, meteen haar hand loslatend, maar met de blik op haar gevestigd. „Ja". „Komt U dan morgen. Als U zich na tien uur morgenochtend met Toinette in verbinding stelt, zal U vernemen, dat ik al met haar heb afgesproken, U zo vlug mogelijk te helpen. Goede avond, juffrouw May". „Goedenavond, M'seur Pierre". Caroline ging de deur uit en zag, dat Henri in de gang op haar wachtte. In het Frans zei Raoul tot hem „Wil je alsjeblieft mademoiselle naar buiten begeleiden?" Het gesprek was afgelopen. En Ca roline kreeg het gevoel alsof ze iets verloren had; ze huiverde, ofschoon de centrale verwarming nog brand de en er van koude geen sprake kon zijn. Dat gevoel bleef haar bij toen ze Henri volgde door de gang en met hem in de lift naar beneden ging. Haar enige troost putte ze uit het besef: „Morgen zie ik hem terug!" Henri sloeg haar glimlachend en vol belangstelling gade. Zijn nieuwsgie righeid zou op een ander tijdstip Caroline's verontwaardiging hebben gewekt, maar nu nam ze er geen no titie van. Daarentegen trof haar de deelde van de lift, klein en intiem als een da mesboudoir en dacht ze onwillekeu rig: „Wat prettig hier te mogen werken en deze lift te gebruiken, keurig geklede mensen te zien en goed toebereid eten te nuttigen. Wat ben ik toch gelukkig!" (Wordt vervolgd) BEKENDE COURANTIERS WAREN LID Advertentiewezen werd geordend en gratis publiciteit bestreden Hec initiatief tot oprichting van een vereniging van uitgevers van dag bladen werd in 1908 genomen door de directeuren van de Amsterdamse bla den. Him oproep daartoe vond in brede kring gehoor. Zevenendertig dagbladdirecteuren kwamen op de eerste vergadering, waarin tot op richting werd besloten. Deze verga dering werd gehouden op 21 decem ber 1908 in- het Bible hotel in Am sterdam, dat thans niet meer bestaat. Achttien directies gaven zich onmid dellijk op voor het lidmaatschap; velen volgden spoedig daarna, zodat einde 1909 reeds het overgrote deel van de Nederlandse dagbladen in de vereniging vertegenwoordigd was. AI direct van de aanvang af was de „Nederlandse Dagblad Pers" zeer ac tief en slaagde zij er in, de gemeen schappelijke belangen van de Neder landse dagbladen op velerlei gebied op doeltreffende wijze te behartigen. Het nut van de samenwerking vóór de Tweede Wereldoorlog van 1940 '45 moge blijken uit enkele voorbeel den van bereikte resultaten: De geslaagde ordening van het advertentiewezen dat voordien een chaotisch beeld vertoonde („rege len voor het advertentiewezen"); de bestrijding van de gratis pu bliciteit, welk euvel destijds, voor al waar het de publiciteit van de overheid betrof, ernstige vormen had aangenomen; de papiervoorziening in 1917 en volgende jaren toen tengevolge van de Eerste Wereldoorlog deze voorziening dreigde spaak te lo pen; het treffen van voor een gezond dagbladwezen- onmisbare bedrijfs- regelingen; voortdurend overleg en samenwer king met de organisaties van de journalisten; de oprichting van het Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit en de stichting van het A.N.P. Met deze en dergelijke onderwerpen is niet alleen het engere bedrijfsbe lang, doch ook vaak het algemeen belang gediend. De N.D35. heeft onder haar leden vele bekende courantiers gekend: mensen als A. G. Boissevain, Joh. Enschede, J. Funke, H. M. C. Holdert, J. C. Peereboom, Ferd Wierdels, Henry Kuypers e.a. Zij allen namen aan het werk der vereniging actief deel. In februari 1942 werden de bestuurs leden van de vereniging door de be zetters ontheven van hun functie, waardoor de vereniging tot een wel kome werkeloosheid werd gedoemd. Spoedig na de oorlog, in 1945, nadat de dagbladen in bevrijd gebied in 1944 al waren voorgegaan, verenig den de dagbladen'zich opnieuw. Dit maal niet met een persoonlijk lid maatschap van de directeuren, doch als 'ondernemingen. De N.D.P. vond zo haar voortzetting in de thans be staande organisatie, die een aantal jaren na de oorlog „de N.D.P. 1945" heette, waarbij wederom alle dagbla den behalve „De Waarheid" zijn aan gesloten en welke tèn blijke van de voortzetting als vroeger de naam draagt van „De Nederlandse Dag bladpers". Het feit, dat alle dagbladen bij de vereniging zijn aangesloten en de omstandigheid dat de directeuren reeds lang aan samenwerking in verenigingsverband gewend zijn, gevoegd bij de groei van de taak van de bedrijfsorganisaties in het algemeen, hebben ertoe geleid dat de omvang en het bèlang van het werk van de N.D.P. na de oorlog sterk toenamen. De werkzaamheden der vereni ging zijn bijzonder veelzijdig. Zij liggen op het gebied van het ad vertentiewezen (de „regelen voor het advertentiewezen"). De be drijfsregelingen van economische aard, de collectieve arbeidsover eenkomsten, de papiervoorziening, de samenwerking met de journa listenverenigingen en zusterorga nisaties, de medewerking aan in stituten ais de stichting reclame onderwijs en de keuringsraad ge neesmiddelen en geneeswijzen etc. Dat de dagbladpers in staat is de be langrijke taak van de voorlichting van het Nederlandse volk te vervul len op de goede wijze waarop dit in ons land geschiedt, is mede aan de samenwerking der dagbladen in de N.D.P. te danken. Het totale aantal abonnementen van de Nederlandse Dagbladpers is in de laatste 50 jaar enorm gestegen en bedraagt thans 2.972.752 (opgave per 30 september 1958). De advertentie omzet bedraagt thans per jaar meer dan f 120.000.000. De dagbladpers is het belangrqkste reclamemedium Het aantal werknemers in het dag bladbedrijf .is-zeer groot. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan der vereniging zal op don derdag 18 december in het Instituut voor de Tropen te Amsterdam (aan vang 2.30 uur) een jubileumbijeen komst plaatsvinden. Als sprekers zul len achtereenvolgens optreden: drs. W. van Norden, voorzitter der N.D.P., mr. J. M. L. Th. Cals, minis ter van O., K. en W. en prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst. Na afloop van deze bijeenkomst des middags om ongeveer 4.30 uur, zal het bestuur van de N.D.P. in de hal van het instituut recipiëren. Vrijdag 19 december zal des avonds in het Amstelhotel een galadiner worden gegeven. Prins Bernhard, de minister-president, de minister van O., K. en W-, en vele andere persoon lijkheden uit regeringskringen en kringen van het bedrijfsleven' zullen als gasten aanzitten. ipillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM M Tenvijl wij in Nederland wors- telen met een zioare winterjas, §f die nu zo langzamerhand nodig s geschuierd en van de motten- balletjes ontdaan moet worden terwijl wij de kachel al. wat |jj minder temperen, is het in Zuid-Frankrijk het heerlijkste weer van de wereld. Dit plaatje werd gemaakt bij Nice. ~Oan en oeet Sprookjesland Bij Foreholte in Voorhout verscheen „Sprookjesland", een verzameling verhalen in sprookjesvorm door Cas- sander. Het lijdt geen twijfel of de schrijver is erin geslaagd, in het vijf tal verhalen dat hief werd gebundeld, de juiste toon te treffen om de aan dacht van kinderen in de leeftijds groep 8 tot 12 jaar gevangen te hou den. „De merel en het meisje", „De ko ningin en de lapjeskat" „Arietta en Arioso", „Van een jongetje dat -Olie Dom was" en „De ontevreden mus" hebben alle een wijze moraal, die er echter niet duimendik bovenop ligt en dat verhoogt de aantrekkelijkheid van het geheel. Het boek is met teke ningen rijk geïllustreerd. (Advertentie) Nog 10 dagen dan la het weer KerstfeestNatuur lijk haalt U roor Uw feestschotels mayonnaise In huis. Wilt Uverse mayonnaise, let dan op het achter etiket met datumstempel. Wilt U lekkere mayonnaise, let dan op het yooretiket, want de fljnsta mayonnaise komt van VUTmeCaet CENTRAAL BUREAU VOOR DE STATISTIEK: Gemiddelde duur ontbonden huwelijken tien jaar Uit een dezer dagen verschenen pu- blikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek betreffende de echtscheidingen in Nederland in het tijdvak 1900-1957 blijkt onder meer dat in de laatste jaren ge middeld per jaar ruim 5400 hu welijken door echtscheiding wor den ontbonden. De gemiddelde duur van de bij deze echtscheidin gen betrokken huwelijken is tien jaar. Ruim de helft van het totaal aantal ingeschreven echtscheidin gen had een huwelijksduur van minder dan tien jaar. Ten aanzien van de leeftijdscombina tie van de voormalige echtgenoten blijkt, dat bij ongeveer gelijke leeftijd van man en vrouw (maxi maal leeftijdsverschil van vijf jaar) de echtscheidingsfrequentie lager ligt dan wanneer een groter leeftijdsverschil bestaat, terwijl zij hoger wordt naarmate de man jonger is dan zijn vrouw. Voorts blijkt dat voor echtpa ren zonder minderjarige kinde ren de echtscheidingsfrequen tie ruim tweemaal zo hoog is als voor die met minderjarige kinderen. Jaarlijks zijn in to- .taal ca. 6600 minderjarige kin deren bij echtscheidingen be trokken, waarvan 2400 dit is ca 36 pet in huwelijken, welke nog geen 10 jaar hebben ge duurd, met andere woorden in gezinnen met jonge kinderen. Daarnaast zijn bij de door echtscheiding ontbonden' huwe lijken mët een huwelijksduur van 20 jaar of langer nog 1200 minderjarige kinderen betrok ken. De echtscheidingsfrequentie onder niet-gemengde huwelijken, waar bij man en vrouw beiden rooms- katholiek, of beiden Nederlands- hervormd, of beiden gereformeerd of zonder kerkelijke gezinte zijn, is ruim viermaal zo laag als die onder huwelijken, waarbij man en vrouw niet behoren tot eenzelfde van de hier genoemde gezindten. Voor de niet-gemengde huwelijken tussen rooms-katholieken, res pectievelijk tussen gereformeer den. is de echtscheidings-frequen- tie lager dan voor die tussen Ne derlands-hervormden, en voor de 1047. Vol spanning hadden de vier mannen de moeilijke landing van het brandende toeristenschip gadegeslagen en zodra de machine op de grond rustte, snelden zij toe om de helpende hand te bie den aan de vele tientallen verschikte mensen, die ijlings het schip verlieten. Reeds kwam de brandweer in actie tegen de steeds fel ler wordende vuurhaard in 't achterschip. Er waren vele gewonden aan boord die on- niddellijk naar het hospitaal werden overgebracht. Toen Tien het vuur meester was, kreeg Shor Nun eindelijk de gezagvoerder te pakken en au hoorde hij van de oorzaak van het ongeluk. Het was zoals hij reeas gevreesd had! Evenals piloot Storm met z'n Horzel, waren zij nabij de Zwarte Burcht plotseling bes het grote schip minder wendbaar was dan Arends toestel, had het enkele treffers te in casseren gekregen. Ongeveer een kwartier later kwam bij de ra- andere machine binnen: wij staanbaar omlaag getrokken... ten dol!!! Wat kan er gebeurd «CilUiCU... unauc UUI Uli.. ObUlbCU... XUcll niets meer! Met een spierwit vertrokken ge zicht bracht Shor Nun rapport uit over deze alarmerende gebeurtenissen rond de metropolis. ze laatste groep weer aanmerke lijk lager dan voor de huwelijken waarbij noch de man noch de vrouw tot een kerkelijke gezindte behoort. Voor de gemengde huwe lijken tussen rooms-katholieken en anderen is de echtscheidings frequentie hoger dan voor de ove rige gemengde huwelijken. De laagste echtscheidingsfrequentie onder de gemengde huwelijken vertoont de combinatie Neder lands-hervormd met gerefor meerd. Bij een onderscheiding naar sociale milieus blijken aanmerkelijke ver schillen. De echtscheidingsfre- quentïe onder huwelijken, waar van de man een nïet-agrarisch beroep heeft is ruim zesmaal zo hoog als die in 3e agrarische sec tor. Zo is ook in de middelgrote en grote stedon de echtscheidmgs- frequentie belangrijk hoger dan in de overwegend plattelandsgebie den. Mede in verband daarmede loopt eveneens voor de afzonder lijke provincies de echtscheidings- frequentie sterk uiteen. 9 De 53-jarige Pete McKenzie heeft de gevangenisautoriteiten te Dallas (Texas) gevraagd of hij weer opgesloten kan wor den. Hij was vorig jaar vrijgelaten na een gevangenisstraf van 34 jaar te heb ben uitgezeten wegens een ln 1923 ge pleegde moord. Het leven buiten de so- liede gevangenismuren Is hem bar te gengevallen. „Het ls dezelfde wereld niet meer", zo klaagde hij, „je kunt r meer vertrouwen". EVEN NADENKEN Horizontaal: 1. lengtemaat; 8. nood sein, opschudding; 9. voorzetsel; 11. meisjesnaam; 12. Eerw. Heer, Lat. afk.; 13. meisje; 15. stremsel; 16. spreekgeluid; l7. soort bootdienst; 18. mand; 19. bep. gebouwen; 20. meisjesnaam; 21. tijdsdeel; 22. maanstand, afk.; 23. ontplofb. stof; 25. groepjes bergen. Verticaal: 1. erg bevreesd; 2. onge veer, afk.; 3. zie 8 horiz.; 4. planeet; 5. grond rondom boerderij; 6. tot en met, afk.; 7. verouderde afstraffing; 10. dc maat nemen; 12. werkelijk; 14. lidwoord; 15. onderricht; 17. met vuur; 19. bep. bouwsel; 21. tijds deel; 23. Kon. Besluit, afk.; 24. ge heel de uwe. (Advertentie) een medicinale, versnapering onder voortdurende contröle van het laboratorium Dr. Van Hamel Roos Harmens Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 12