PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PENSIOEN VOOR WEDUWEN EN WEZEN Drie categorieën; A met kinderen; B invaliden; C 50 jaar of ouder Socialistische ministers vragen ontslag; collega's bereid te blijven Waardevol element in Zeeuwse samenleving Vandaag... 201e jaargang - no. 294 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 13 dec. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.O.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G'. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel 2425. adm. tel. 2094. Wetsontwerp algemene verzekering ingediend (Van onze parlementaire redacteur). De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer Suurhof, heeft bij de Tweede Kamer het langverwachte wetsontwerp tot invoering van een algemene verplichte, we duwen- en wezenverzekering ingediend. Als dit ontwerp door de beide kamers der staten-generaal zal zijn goedgekeurd en op 1 januari 1960 in werking treedt dit is de datum waarnaar men streeft dan zal, behoudens door het parlement in het ontwerp aan te brengen wijzigingen, een weduwenpensioen worden uitgekeerd aan die weduwen, die niet geacht kunnen worden in staat te zijn door het ver richten van arbeid een inkomen te verwerven. Dat zijn: Weduwen, die één of meer kinderen te verzorgen hebben; Weduwen, die invalide zijn ten tijde van het overlijden van de echtgenoot, zolang zij invalide blijven, alsmede we duwen, die invalide zijn bij het eindigen van een periode van verzorging van kinderen, zolang zij invalide blijven; Weduwen, die 50 jaar of ouder zijn op het ogenblik van het overlijden van de echtgenoot. Uitkering kan eindigen als jongste 18 wordt Het pensioen, dat een weduwe zal genieten op grond van de verzorging van kinderen (sub A) eindigt als het jongste kind achttien jaar wordt. Het wedu wenpensioen, toegekend op grond van invaliditeit (sub B) eindigt, wanneer de weduwe weer valide wordt. Heeft zij evenwel als het jongste kind achttien jaar wordt of de inva liditeit eindigt, inmiddels de leeftijd van 50 jaar bereikt of overschreden, dan behoudt zij recht op weduwenpensioen. Eveneens behopdt zij dit recht, indien wanneer het jongste Delta< itrum Er komt een ÜJ»i)amuseum in Ne derland, dat' 'ermoedelijk in Middelburg ,J J worden geves tigd. Dit bleek alUUns uit een nota van Middelburgs 5. en W. aan de raad, waarin weio- voorgesteld in principe te besluiten het voormalig Militair Hospitaal voor dit doel te be stemmen. De raad van Zeelands hoofdstad zal, zo menen wij, er wijs aan doen dit voorstel te aanvaarden, want daarmee zal dan een belangrij ke stap worden gezet op de weg naar verwezenlijking van deze museum plannen. En wil men deze instelling in Zeeland krijgen, dan moet deze stap snel worden gedaan, omdat ook Zuid-Holland en Noord-Brabant bij deze zaak zijn geïnteresseerd. Zou bier maar even worden gewacht, clan kan men er van overtuigd zijn, dat eldersniet zal worden geaarzeld en dat men daar van de gelegenheid ge bruik zal maken om deze instelling zo snel als maar mogelijk is te an nexeren. De vraag werd ons voorgelegd; is een dergelijk museum nu wel zo belang rijk? Het komt ons voor, dat deze vraag een gevolg is van de verkeerde indruk, die de voorlopige naam van deze instelling beeft gewekt. Het woord „museum" doet sommigen nu eenmaal denken aan stoffige ruimten en rariteiten-kabinetten. Maar wie nu zou denken dat dit Deltamuseum een stoffige zaak zou worden, die slaat de plank toch wel mis. Want 't gaat hier om iets geheel anders. Deze nieu we instelling'zal een centrum behoren te worden van voorlichting rond de af sluiting van de zeegaten, een cen trum, waai' op attractieve wijze wordt duidelijk gemaakt wat het Del taplan ''technisch betekent, welke ge volgen het heeft; landbouw, cultuur techniek om enkele voorbeelden te noemen - - zullen er een plaats moe ten hebben, men zal er maquettes moeten vinden met bewegende delen, kortom het zal een fris, modern en indrukwekkend totaal dienen te wor den, dat men gezien móet hebben om een indruk te krijgen van het Delta- Èlan en het leven in het Deltagebied, te opzet zal dus meer lijken op het Nederlands paviljoen op de Expo dan op een rariteitenkabinet! Het antwoord op de vx-aag of een dergelijke instelling belangrijk is. dient dus zonder meer beves tigend te luiden. Men kan zich alleen afvragen of 't niet gewenst is van het begin af een naam te kiezen, die min der versleten is dan het woord „mu- (Zie slot pag. 3 kol 1) dat weduwen, die volgens de be palingen van de wet niet of niet meer in aanmerking komen voor een weduwenpensioen, door het verrichten van arbeid in haar levensonderhond kunnen voorzien. Teneinde deze weduwen evenwel in staat te stellen zich aan de Gewijzigde omstandigheden aan e passen en zich zo nodig te la- haar na het overlijden van de ten om- of herscholen, wordt echtgenoot of na intrekking van het weduwenpensioen, gedurende korte tijd een uitkering verleend. Deze uitkering duurt zes maan- (Zie slot pag. 9 kol. 1) kind achttien jaar wordt of de invaliditeit eindigt haar leef tijd tussen 45 en 50 jaar ligt, doch alleen indien zij de laatst- verlopen vijf jaren in het genot van weduwenpensioen is ge-- weest. Wel A.O.W. - geen weduwenpensioen Als een weduwe de leeftijd van 65 jaar bereikt, eindigt het pen sioen steeds, aangezien op die leeftijd het Algemene Ouder domspensioen ingaat. Het wetsontwerp gaat ervan uit, ...bestaat de vereniging van H notarissen te Haarlem 40 jaar. M ...is het 125 jaar geleden, dat in de Hofgarten te Ansbach op de eenentwintigjarige Kaspar Hauser, van wie nimmer met zekerheid bekend is geworden of hij de kroonprins van Baden dan wel een roekeloze avontu- H rier was, met een dolkmes een H moordaanslag werd gepleegd, waaraan hij vier dagen later overleed. M ...heeft aan de universiteit van Stellenbosch (Zuid-Afrika) de H erepromotie tot doctor in de H letteren en wijsbegeerte plaats van J. van den Berg, Neder- lands ambassadeur te Pretoria. llllllllllllllllOllllllIllllllIIlllllllllllllllllllllllllllllI Dr. Drees sprak anderhalf uur met de koningin Grote partijen verdachten elkaar van politieke belastingmanoeuvres „Hare Majesteit de Koningin heeft hedenmorgen op het Huis ten Bosch de minister-president; dr, W. Drees, ontvangen. Dr. Drees heeft aan de koningin een brief met ontslagaanvrage van de minister van financiën overhandigd, benevens een brief waar in, in aansluiting daarop, hijzelf en de ministers van justitie, van sociale zaken en volksgezondheid en van landbouw, visserij en voedselvoorziening en de staatssecretarissen drs. E. H. van der Beugel, mr. dr. A. A. van Rijn en M. van Veen aan de koningin eveneens hun ontslag verzoeken en inhoudende de mededeling, dat de overige ministers en staatssecretarissen in verband met deze ontslagaanvrage hun portefeuille ter beschikking van Hare Majesteit stellen. De koningin heeft de verzoeken in beraad genomen en de mi nisters en staatssecretarissen verzocht al datgene te blijven ver richten, dat zij in het belang van het koninkrijk noodzakelijk achten." Aldus een mededeling die gistermorgen werd gedaan door het kabinet der koningin. Bij het verlaten van Huis ten Bosch zei dr. Drees: „H.M. de Koningin gaat thans de gebruikelijke advi seurs raadplegen. Het is heel logisch, dat daarbij de gehele situatie zal zijn betrokken. Men kan geen beslissin gen verwachten voordat H.M. dit overleg heeft gepleegd". Het onderhoud, dat de koningin met de minister-president had, duurde ruim vijf kwartier. De speculaties omtrent wat nu ver der met het kabinet gebeuren gaat en omtrent nieuwe verkiezingen zijn wat geluwd. De koningin ontving gis teren haar gewone raadgevers in geval van een kabinetscrisis; de bei de voorzitters van de Staten-Gene- raal, de vice-president van de Raad van State en de voorzitters van de Tweede Kamerfracties. Haar beslis sing is niet vóór maandag te ver wachten. Hoewel geregeld over een ontbinding van de Tweede Kamer ep nieuwe ver kiezingen gesproken wordt, vraagt men zich toch wel af, of een ver kiezing logisch uit het bestaande conflict voortvloeit. Wanneer het ab soluut onmogelijk blijkt een kabi net te formeren, dan blijft er hiet veel anders over dan een beroep op de kiezers. Overigens maakt men van het middel van Kamerontbinding om een kabinetscrisis op te lossen alleen gebruik als er een duidelijk conflict tussen de Kamer en het ka binet bestaat. Het merkwaardige is nu, dat dit conflict er is tussen de Kamer althans een meerderheid van de Kamer en slechts vijf, na melijk de socialistische ministers, en niet tussen de Kamer en de negen overige ministers. Tussen de meer derheid van de Kamer en de meer derheid van het kabinet is het koek en ei. De ministers van de niet-socia- listische partijen hebben daaruit de consequentie getrokken de for mulering van de mededeling aan de koningin, dat zij hpn portefeuilles ter beschikking stellen, wijst daar op dat zij bereid zijn aan te blij ven. Doch dan dient aan de andere kant ook rekening gehouden te wor den met de consequenties uit deze Zie slot pag. 3 kol. 5) het echter niet gemakkelijk VELE van de muziekkorpsen in ons gewest, die een waardevol element vormen in de Zeeuwse samenleving, leiden een moeizaam bestaan. Som. migen stellen, dat de Zeeuwse har monie- en fanfarekorpsen hun tijd gehad hebben. Anderen betogen het tegendeel. Aan dit onderwerp is op pagina zeven een artikel gewijd, waarin de verschillende „stellingen" van de optimisten en de pessimisten onder de loep worden genomen. Tevens is op deze pagina een re portage opgenomen over de har monie „O.K.K." uit Schoondijke, één van de beste korpsen van Zee land, dat dientengevolge er is sprake van een wisselwerking floreert. De hierbij afgedrukte foto werd gemaakt tijdens een repetitie van „O.K.K.". (Foto P.Z.C.) (Zie verder pagina 7) Dit 18 pagina's tellende zater dagnummer van de P.Z.C. om vat voorts o.m. „Zo was het in Zeeland" (pag. 9), „Nooit te laat om te leren" van prof. G. J. Renier uit Londen (pag. 10), letterkundige kroniek en kunst (pag. 13) en de weke lijkse kinderkrant op pag. 16. VVWWWWVWli Vrijdagmiddag is de ministerraad in de Treveszaal in Den Haag bijeen gekomen voor het bespreken van de problemenontstaan door de huidige kabinetscrisis. Kabinet dineerde met mr. Algera Aan de onlangs afgetreden minister van verkeer en waterstaat, mr. Al gera, hebben de ministers gister avond een afscheidsdiner aangeboden in het Delta-hotel te Vlaardingen, toepasselijke naam voor de minister, die de Delta-wet tot stand bracht. KORTE PREDIKATIE ..Bereidt in de woestijn de weg des HerenJes. 1,0 3a. Zo vlak vóór de derde Adventszondag komt dit woord van de profeet Je- saja even tot ons. Daar zijn dunkt mij wel drie dingendie onze aan dacht vragen. Het eerste is: wij worden allen door dit woord aangesproken; immers wij zijn allen op weg naar het kerstfeest., dat is: God komt in eigen vlees en bloed in déze wereld. Wij vieren dus kerstfeest, ómdat God het wilniét omdat wij het zo mooi vinden; maar God wil in Jezus Christus deze ver loren mensen maken tot verzoende en verloste mensen. Daar hebben wij in deze weken vóór hel kerstfeest op bedacht te zijn en daar moeten wij aan werken, namelijk: ons voorberei den op Gods komst in deze wereld, sterker nog: in uw en mijn hart. Het tweede is: „in de woestijn". Na tuurlijk zouden wij daar niet direct de weg des Heren zoekén. En tóch zegt de profeet: „Bereidt in de woes tijn Trouwens: is deze zo vaak van God vervreemde wereld, met al zijn techniek, doch óók met zijn geestelijke armoede, eigenlijk niet één grote woestijn, waarin wij allen maar wat dwalen af en aanf En hoe is het gesteld met ons eigen hartf Hoe vaak leven wij niet in eenzaam heid langs elkander heen f En nu. zegt de profeet: weest bereid om in de woestijn uw werk te doenwantx Christus kómt! Het derde is: ,JBereidt in de woestijn de weg des HerenWij moeten wel even opletten: daar staat niéti „een weg des Heren", alsof God er meer wegen op na hield; bijvoor beeld óók een weg, die niét door de woestijn liep. Neen, heel' duidelijk wordt gesteld: „in de woestijn dé weg des Heren". Dat betekent: God gaat door alle plaatsen heen in Zijn zoe kende LiefdeHij hóüdt niet op, tot dat Hij allen gevonden heeft, die ter aanbidding zich nederbuigen bij het Kind in de kribbe van Bethlehem Advent roept U en mij óp, om óók in ons hart de Weg te bereiden voor Herri, Die er Woning wil maken. Zó woning wil makendat wij op het kerstfeest dïïen blij zijn, ómdat God blij is en in het Kind in de kribbe Zijn glimlach keert naar deze arme wereld...! Colijnsplaat. Ds. F. Joh. Veldman* VERWACHT. WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Over het alge meen hogere temperaturen dan gis teren. ZON EN MAAN 14 december Zon op 8.40 onder 16.28 Maan op 11.06 onder 21.15 15 december Zon op 8.41 onder 16.28 Maan op 11.36 onder; 22.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1