PAGIM WASMACHINES? laat ze deskundig „aarden"! RIVIÈRA We zijn er écht te oud voor... Laat haar maar VRIJDAG 12 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 Deze jonge Oosterse vrouw is de actrice Tsai Chin uit Sjanghai, en haar aandacht en bewon dering gelden een mon ster van het eerste, met de hand beschilderde Chinese behangselpapier dat sinds het begin van de Tweede Wereldoorlog in Londen is aangeko men. Dit behangselpapier is origineel handwerk, vervaardigd door studen ten aan de „Scholen voor Kunst" in Peking èn Tientsin. Het papier wordt per ontwerp gele verd in achttien bij elk aar passende banen. Reeds in de zestiende en zeventiende eeuw toen de gebieden in het Verre Oosten door Europese handelaren werden ont sloten, kreeg het Chinese handbeschilderde behang een grote populariteit in Europa. Het is thans, voor het eerst sinds 1939, in Engeland weer ver krijgbaar. BAEDEKER voor huisvrouwen De boekenserie „Baedeker voor de Huisvrouw" is weer verrijkt met 2 uitgaven, die vooral de borduursters en haar, die graag creatief bezig zijn, als uitgangspunt kunnen dienen voor het maken van tal van artistieke ge- bruiks- en siervoorwerpen. Deze de len 16 en 17 van deze reisgids in het domein van de huisvrouw, kregen als titel mee „De gestroomlijnde naald" en „Vlijtige vingers". Dat borduren en borduren echt wel twee is, bewijst het eerste boek van de hand van Cecile Dreesmann. Het aantrekkelijke van dit deeltje is, dat de schuchtere beginneling met bor- duurzijde en naald evenzeer wordt voorgelicht als de meer ervaren bor duurster. Men leest er bijvoorbeeld wat borduren eigenlijk is, welke ma terialen men het best kan gebruiken, ook de technieken en de toepassingen worden onder de loep genomen en tal van patronen en voorbeelden wij zen de weg naar een fraai resultaat. Duidelijke werktekeningen, illustra ties en foto's maken het geheel zeer overzichtelijk. Met „Vlijtige vingers" is er eigenlijk weer een boek bijgekomen op het ter rein van het steeds meer gepropa geerde Doe-Het-Zelf. Piet Marée leert hier, ook al aan de hand van tal van goed getekende voorbeelden, wat wij allemaal .zelf kunnen doen. Voor niet alleen vlijtige, maar ook kunstnijvere handen bevat deze uitgave een schat van gegevens. De schrijver laat zien wat er met verf en penseel, schilderen met lapjes, het bedrukken van papier en stof met zelfgemaakte linoleumsneden en het werken met leer valt te bereiken. Ook de kunst van het knippen wordt be licht, evenals het decoreren van pa pier, het werken met geperforeerd hardboard, enzovoorts. De „Neder landse Boekenclub" in Den Haag geeft deze leerboeken-voor-de-vrouw uit. (Advertentie) de befaamde 3 in 1 make-up. Alleen verkrijgbaar bij CAPRI MIDDELBURG LIBERTY GOES „Tante Magda" heeft een vreemd beroep Magda Matthiessen, 56 jaar oud, heeft één van de merkwaardigste be roepen, die er in het waterrijke noor den van Denemarken te vinden zijn. Zij is „Tante Magda van de zeulor- rie" en met dat voertuig vervoert zij passagiers, post, pakjes en levens middelen van Dagebüll naar Oland. De lorrie loopt op rails; als het waait kan tante Magda zeilen, als er geen wind staat moet ze duwen. Oland is door een zeven kilometer lang dijk je met het vasteland verbondens Winters dreigt er isolement, dan spoelt het water over de dijk met de lorrierails, of schuiven er de ijsschot- sen overheen. Vandaar, dat tante Magda elke herfst flink wat voedsel „hamstert" voor haar 45 mede-bewo ners van het eilandje. Soms krijgt ze een telefoontje van Dagebüll (er is één telefoontoestel op Oland), dat er mensen staan te wachten. Ddn hangt het maar af van het aantal, van de wind en van het humeur van tante Magda, of zij haar witte zeilbroek aantrekt ca haar witte pet opzet en „uitzeilt over de dijk. En aan laadt ze achter een boerderij bij Dagebüll haar lor- rietje vol: vijf mark per passagier, voor groepen lagere prijzen. Wie verder moet dan Oland (de dijk loopt nog door naar Langeness, twee kilo meter verder), moet maar zien zich te redden ~Dan ozöHW C tot ozoun De bezorgde oude heer, die mij kort geleden uit de grond van zijn hart een brief schreef, zit nog maar steeds op antwoord te wachten. i... En dat heus niet omdat ilc geen tijd of geen aandacht voor zijn epistel had maar eenvoudig omdat ik geen raad voor hem weet. Dat ik er nochtans een kolom over wil volschrijven heeft dan ook een meer algemene reden, en kan mis schien dienstig zijn om meerdere, zelfs oudere ervaren mensen, een toe stand te leren aanvaarden die zij zo totaal niet begrijpen. Als ik zijn exposé goed gelezen heb, gaat het om het volgende geval. De steller zelf is een krasse, vitale oude heer die in zijn eigen huis, dat verzorgd wordt door een compétente inwonende da me, ondanks zijn weduwnaarschap een rustige en genoeglijke levens avond beleeft. Hij geniet van de be zoeken bij zijn kinderen en de om- ang met zijn kleinkinderen. _!n dat deze familieverhouding zo goed blijft is stellig te danken aan zijn correcte bescheidenheid, die voor zijn bezoeken altijd eerst belet vraagt. Ach, waren alle ouders, en vooral al le moeders, zo wijsHet is hon derdmaal beter dat de schoonzoon kriegel över de telefoon zegt: Hè, Advertentie 1 Tegen „westelijke 1 1 modegrillen" H Het orgaan van de Tsjechische p communistische partij „Rude Pravo" heeft dezer dagen kri- tiek geleverd op de exploitan- ten van schoonheidssalons in M Praag. Het blad had het vooral niet begrepen op de lichtblauwe en s lichtgroene lippenstiften, die in Praag zijn ingevoerd en het -7 vroeg zich af of de exploitan- ten van deze schoonheidssalons H van plan zijn „alle Westelijke H modegrillen na te volgen". Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Onderzoek door elektriciteitsbedrijf levert verontrustende cijfers op Bij een onderzoek, ingesteld door het elektriciteitsbedrijf van een grote stad, is gebleken, dat van 4000 elektrische wasmachines er 750 niet, of niet betrouwbaar waren geaard. Deze enigszins schrikaanjagende cijfers haalt de Consumentengids van deze maand aan om gebruikers van elek trische wasmachines overtuigend te bezweren: „Neem geen risico!" Het voegt aan die'waarschuwing de raad toe, een elektriciteitsbedrijf in de 1 te nemen, als het niet mogelijk is de machine deugdelijk geaard is. De moeilijkheid vindt haar oorzaak in de grote verscheidenheid van leve ranciers van elektrische wasmachi nes. Ze worden verkocht door drie verschillende groepen, aldus de Con sumentengids: ten eerste door de kleinhandel in huishoudelijke artike len, ten tweede door de kleinhandel in ijzerwaren en gereedschappen, en ten derde door de kleinhandel in elektrische apparaten of erkende elektro-technische installateurs. Dat dit elektrische apparaat te vin den is in de handel in huishoudelijke artikelen en ijzerwaren, komt door dat deze handel zich vanouds heeft beziggehouden met de verkoop van wasapparatuur als kuipen en machi nes met handaandrijving. Deze han del heeft dus „de oudste rechten". Maar de laatste technische ont wikkeling op dit gebied, de elek trische wasmachine, stelt nieuwe Advertentie OE HAARDOUE met het hoogste rendement zuinig geen roet. meer, warmte In Oostenrijk bestaat een tenbond, net als bij ons. Maar daar heeft de hoofdzakelijk voorlichtende bond het voordeel van een vast, maandelijks televisieprogramma, waarin de resulta ten van allerlei onderzoeken in beeld worden gebracht. Zo'n programmaatje, dachten wij zouden we hier ook wel kunnen gebruiken. om zelf afdoende te controleren of eisen aan het vakmanschap: ze moet worden geaard. En hier be gint de moeilijkheid, want aan le veranciers in de groepen huishou delijke artikelen en ijzerwaren is het officieel niet toegestaan, dat werk te verrichten. Dat mag al leen de laatste groep, die de ma chines verkoopt: de kleinhandel in elektrische apparaten, de erkende elektro-technische installateurs. Deze laatste groep nu, voelt er meestal weinig voor, wasmachines te installeren (d.w.z. te aarden), die el ders zijn gekocht. Wordt net ge vraagde werk wel gedaan, dan zal, nog altijd volgens ae Consumenten gids, „de prijs meestal niet mis zijn". De Consumentenbond stelt vast, dat de belangen van de consument op de ze manier weinig beschex*md zijn, en vraagt de departementen van Eco nomische Zaken en Volksgezondheid aandacht voor deze gevaarlijke toe stand. De toestand, gesignaleerd in de re sultaten van het onderzoek van een der elektrische bedrijven, Is niet plaatselijk aanwezig maar in heel Nederland. En naarmate de niet of niet deugdelijk geaarde machines ouder worden, wordt het elektrici teitsgevaar groter! Zolang er geen beschermende maat regelen zijn getroffen ten behoeve van de gebruiker, adviseert de Gids, geen enkel risico te nemen en in twijfelgevallen deskundige hulp le vragen bij het elektriciteitsbedrijf. MAAR BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET Na „incroyable": het kapsel „Flash"? (Van onze redactrice) Wie zich bij de kapper een „ligne incroyable" op het hoofd laat creëren, kan wel zeggen dat zij naar de laatste mode gekapt is. Houdt men zich bij de „ligne caraveUe" dan is men, zo niet ultra-modern, toch nog altijd heel modieus gekapt. Dat wil zeggen: in ons land. In het mode-centrum Parijs vindt men de „ligne incroyable" schijnbaar al niet meer „incroyable" ge noeg. De Parijse haarkunstenaars zoeken alweer naarstig naar andere vor men, naar andere omlijstingen van het gezicht, cn monsieur Guillame, kap per van de mannequins van modehuis Dior, meent zijn nieuwe vorm ge vonden te hebben iu het kapsel „Flash". Deze nieuwe coiffure wordt gekenmerkt door een omhoogstrevende lijn; het voorhoofd is geheel vrijgelaten en daarboven wordt het haar naar ach teren gelegd en tegelijkertijd iets omhooggewerkt. „Flash" vertoont in zo verre overeenkomst met „incroyable" en „caravelle", dat het haar aan de zijkanten naar voren wordt teruggelegd en de oren bedekt. Ook onze make-up zal weer eens moeten veranderen; die make-up mag be slist niet uitdagend zijn, maar moet „liefelijk" worden om te kunnen pas sen bij het onbedekte, onschuldig-aandoende voorhoofd. Een huid met een zo natuurlijk mogelijk teint, ogen die weinig of geen mascara vertonen, wenkbrauwbogen in de vorm van een „accent circonflexe" ze geven het gezicht iets vragends dat goed bij het kapsel past! lippen die in kleur van levendig-rose tot lichtrood mogen variëren en waarvan de boogjes puntig zijn bijgetekend: dat zijn de kenmerken van de maquillage-van-de- naaste-toekomst, waarvoor de Parijse schoonheidsspecialisten de benaming „visage pur, visage du bonheur" gevonden hebben. Het hangt natuurlijk van uw type af, of U zich met dit nieuwe „visage pur" inderdaad gelukkig zult voelen. li «at is het toch yy jammer dat we langzamerhand (nou, langzamerhand 't gaat veel te vlug) te oud worden voor de kinderspelletjes. Vader zou door de buurt voor gek verklaard worden als hij na zijn werk een potje ging zitten knikkeren op straat, en moeder kan voor haar fatsoen geen in-spin-de- boclit-gaat-in meer doen. En geen kind zal zich kunnen voorstel len, dat wij vroeger, net als hij nu met zijn vriendjes en vriendin nen, hebben getold en gehinkeld. Het zijn niet alleen de fatsoensnormen, die ons voor te oud verklaren, zodra we ons in de maatschappij „een plaats veroverd heb ben" zoals dat heet. We deugen écht niet meer voor de meeste spelle tjes. Neem de hoela-hoep. De kinderen wa ren er direct zo enthousiast over, dat de meeste hoelahoepfa- brieken overuren moes ten maken om bij te blijven met de produk- tie. Maar het waren niet alleen de kinderen. Veel levenslustige vrou wen, beu van vermage ringskuren, meenden er een ideale slankmaken- de gymnastiek in te zien. Hoera: niet meer alle calorieën in het eten (en in het lekkers) tellen, geen dure mas sages bij schoonheids specialistes meer, maar fijn plezierige hoela hoepen en slank wor den als een den. Maar het gaat niet meer. Ten eerste waren daar direct al de art sen, die roet in het eten strooiden door te ver klaren, dat het nog he lemaal niet zo zeker was, dat slank worden door hoela-hoepen. In de tweede plaats bleek het een verre van fraai schouwspel, volwassen mensen, die sinds jaren niet meer gymnastiek- ten en ongemerkt strammer en strammer waren geworden, zich al hoepend in bochten te zién wringen. En dat terwijl hoela-hoepende kinderen zo heerlijk zijn om naar te kijken: hoe kleiner, hoe leuker. Zal het hoela-hoepen bij de jeugd inge burgerd raken als een steeds terugkerend spel, gebonden bijvoor beeld aan het najaar Wie zou dat kunnen be palen? Niemand weet waarschijnlijk, waarom er nu al sinds jaar en dag geknikkerd wordt en gehinkeld, waarom des zomers de vliegers worden opgelaten, pre cies zoals dat al te zien is op prentjes van hon derd jaar geleden. Er wél niemand zal weten, waarom je van petje gooien en busje-trap al leen nog maar in een enkele stad hoort. En lioe het de hoepel zal vergaan niet de hoepél die je met een stokje voor je uit rolt, maar de hoepel waar mee je „hoelaat" moeten we maar af wachten. IA/ voor ons zou- yy den het jammer vinden, als het straatbeeld van tiental len kinderen, rondtol lend in hun felgekleur de hoepéls, hélemaal verdween. Maar het is mogelijk. En in dat ge val zullen toe over een jaar wellicht stiekum ergens moeten binnen gluren om dit spel nog eens te zien; binnen gluren in een kamer, waar een volhardende moeder in alle een zaamheid, hopend op gewichtsverlies, nog eens per dag een uurtje hoela-hoepeltJam mer dat we te oud wor den om zonder doel, en zonder nut, die spelle tjes te spélen wat een onzin, vader. Natuurlijk komt U gelegen, wij zijn toch geen vréémden dan dat diezelfde schoon zoon elke avond tegen zijn vrouw moppert: Wanneer laten die ouwelui van jou ons nu eens één keertje al leen? xXx De sleutel tot deze gelukkige le vensavond ligt in zo'n kleine mededeling al besloten. Want het is toch waarlijk geen wonder dat zo'n man uitstekend in staat is zich zelf „bezig te houden": hij geniet dankbaar van de sociëteit die de U. V.V. hem aanbiedt (daar heb je ze alweer!), hij gaat op bezoek bij leefr tijdgenoten en doet op zijn tijd graag een spelletje bridge. Maar als rechtgeaarde mensenvriend trekt hij zich de levens van anderen aan. Hij wil ook daarin wat inhoud brengen, en heeft daarbij speciaal het oog op een van zijn zusters. Die is al geruime tijd weduwe, haar zoon is getrouwd en met de schoondochter botert het niet erg integendeel. Geldzorgen zijn er niet, maar tussen de regels door lees ik dat zij, jaren jonger dan haar broer, een leeg en doelloos-leven leidt waarover zij zich wrokkig pleegt te beklagen. xXx Mijn briefschrijver houde het mij ten goede als ik het mis heb, maar ik stel mij zijn bezoek on geveer zó voor: Hij komt opgewekt binnen, blakend van vitaliteit om zijn kleine zus eens even naar behoren op te monteren. En dan komt er van haar kant een huurceel bittere klachten los: over de doelloosheid, de eenzaamheid en dan nog de ergernis over die schoondoch ter, zoals die haar jongen behandelt en haar huishouding drijft En laat nou die zoon van haar dat mens nog bijvallen óók. Waar heeft ze het aan verdiend? Zij weet niet meer waar zij het zoe ken moet, zij zit altijd maar alléén, als het haar helemaal te machtig wordt trekt zij maar weer eens naar het buitenland om tenminste aflei ding te hebbenNiemand begrijpt wat zij uitstaat: de zusters geven haar af en toe óók een veeg uit de pan, alsof alles haar schuld is. En jij praat ook al met de anderen mee, welzeker, jij beschuldigt maar in plaats van te troosten Ik kan mij voorstellen, waarde heer, hoe U wat verslagen en stil van uw reisje bent terugge komen. Hoe de sigaar U niet smaak te en de rechte fleur van alle dingen af was. Dit was toch te gek, hier moest wat aan gedaan worden, was er dan niet iemand, beter dan hij oo de hoogte van de vrouwelijke aard. die hier eens goede raad kon geven? Elk leven kon toch zijn bevredigende vulling vinden En het resultaat van zijn gepieker was een brief met de dringende vraag: Zou U. beste SaslUa, mij wil len melden wat haar te doen staat? xXx Willen zeker, en van harte: maar alle raad heeft immers niet de minste zin? In de stad van haar inwoning schrééuwt alle moge lijk maatschappellijk werk om de toe wijding van ervaren vrouwen die veel vrije tijd hebben. Denk alleen maar eens aan diezelfde U.V.V.: uw zuster zou haar dagen al leen al kunnen vullen met bezoeken aan zieke en eenzame bejaarden, aan hulp bij collecten of inzamelingen, aan het wandelen met kleintjes "die zelden in de buitenlucht komen om dat moeder geen tijd heeft. Zij zou op kinderen kunnen passen terwijl moeder winkelt zij zou op geregelde tijden als gastvrouw kun nen optreden voor eên kleine kring van eenzamen, die bijvoorbeeld met. de feestdagen geen enkel huis hebben waar zij kunnen aanbellen om een beetje gezelligheid. Zij zoumaar wat geeft deze op somming? Zij zal er tóch niet van willen weten, maar doorgaan zich zelf als slachtoffer voor te stellen. Want de bijnaam die uw zusters haar geven, typeert haar als een op pervlakkige egoïste. En tegen die kwaal is geen kruid ge wassen. SASKIA Er worden overhemden In de handel gebracht met een nieuw soort boord, een naadloos boord namelijk. Het wordt uit één stuk gemaakt, heeft een goede pas vorm en ingenaaide baleinenen van ny lon, die er bij het wassen gewoon in blijven zitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5