KLEVOn mm Thijs de Tuinman zegt Heerlijk bakken met appelen MAAND GEVANGENIS VOOR DIEFSTAL VAN TWEE KOEIEN C.A.V. „LANDBOUWBELANG" VERGADERDE IN OOSTBURG 3\, hide ETHER oren, yen en.... scArijven THOLEN ORGANISEERT EEN INDUSTRIE-TENTOONSTELLING dè Hollandse 'jonge' RYNBENDE'S jonge 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 12 DECEMBER 1958 Wat U bakt met Neerlands blozende appelen is altijd lekker! Smullen maar. En 't is ook nog reuze gezond! (Advertentie) SportMaria Callas en Maastreechter Staar. Aanstaande zaterdagmiddag krij gen de kijkers een reportage te zien van de voetbalwedstrijd tus sen Italië en Tsjecho-Slowakije in Genua. Van kwart over twee tot vijf uur neemt de N.T.S. deze re portage over. Voorts is het vrijwel zeker, dat vrijdagavond 19 december een Eurovisieuitzending te zien zal zijn van een gala-operaconcert te Pa rijs. Hierin treedt o.m. op de be faamde Italiaanse sopraan Maria Meneghini Callas, die een enorme gage ontvangt en zelf haar reper toire mocht uitkiezen Zij zingt o.m. een duet uit de opera Tosca samen met Tito Gobi. Het gala-concert wordt gegeven in de Parijse opera en zal door vele beroemdheden wor den bijgewoond, staatslieden, film sterren en kunstenaars. De K.R.O. zendt dinsdag a.s. op namen uit van het galaconcert, waarmee de koninklijke zangver eniging Maastreechter Staar zijn 75-jarig bestaan herdenkt. Mede werking verlenen de tenor Anton Nizet en leden van het harmonie orkest .Wilhelmina' van de staats mijn Wilhelmina. Het kóor voert o.m. de bekroonde werken uit, die de gemeente Maas tricht heeft aangeboden, zoals „Le- ben eines Mannes" van Eduard Th. Stam, „Ballade van de bezemsteel" door Öttó Dede, de psalm 148 Laiu- date dominum van Joep Strasser en het aan de Staar opgedragen Vent creator van Marius Monni kendam. De werken beleven in de ze uitzending hun radiopremière. POLITIERECHTER MIDDELBURG Vrijheidsstraf voor oud-legionair wegens alcohol misbruik Voor de politierechter te Middelburg, mr. B. S. Sieperda, moest zich don derdagmiddag verantwoorden de 25-jarige landbouwer L. P. C. uit Phi lippine. In juni van het vorig jaar had C., toen hij zich in geldmoeilijk- heden bevond een tweetal koeien uit een wei gestolen en verkocht aan twee veehandelaren, die In Zeeuwsch-Vlaanderen niet zo'n goede reputatie hebben. Pas dit jaar kwam de politie er achter wie de dader was, zodat C. gearresteerd werd. Daar verdachte op zijn boerenbedrijf- je tijdens de oogst niet gemist kon worden, werd hij na een week al vrij gelaten. Sindsdien heeft C. zijn best gedaan zijn misstap weer goed te maken door de benadeelde boer scha deloos te stellen. De officier van jus titie, mr. G. J. B. van der Duasen, vond deze zaakeigenlijk te ernstig oni door een politierechter te laten berechten en eiste 6 maanden, waax'- van 5 voorwaardelijk met aftrek van voorarrest met. een proeftijd Vah drie jaar en onder toezichtstelling van de r.-k. reclassering. De; raadsman, mr. W. K. H. Dlele- man, stipte in zijn pleidooi aan, dat verdachte, die op het dorp goed be kend staat, na zijn misstap nog de baan heeft van chef-controleur op een suikerfabriek. De verdediger merkte voorts op, dat wanneer C. een on voorwaardelijke straf krijgt hij ge durende die tijd geen inkomsten heeft, omdat hij zijn andere baantjes niet kan uitoefenen. „Het boerenbedrijf je", aldus mr. Dieleman, „levert niet ge noeg op om van té leven". De politie rechter vonniste conform de eis, met dien verstande, dat rekening gehou den zal worden met de belangen van C. met betrekking tot het tijdstip, waarop hij de straf zal ondergaan. 2.6 promille E. H. de R. uit Nieuw-Namen (Z. Vlaanderen) was op 17 oktober té Axel en de dag daarop te Hulst aan gehouden toen hij in „kennelijke staat" op zijn bromfiets reed. In het proces-verbaal stond onder meer, dat enkele mensen hadden gezien hoe R. op 17 oktober midden op de weg naast zijn brommer op zijn rug een sigaretje lag te roken. Een bloedproef wees 2,6 pro mille aan; R. had dan ook 17 glazen bier en twee cognacjes op. Verdachte gaf ook toe dat hij wel wat gedronken had, nadat hij van zijn werk op een cokesfabriek te Sluiskil was gekomen. De officier van justitie vond deze geringschatting wel het toppunt. R. die vijf jaren in het Vreemdelingen legioen hêeft gezeten werd conform de eis veroordeeld tot twee weken ge vangenisstraf en 6 maanden ontzeg ging óm motorvoertuigen te berijden, waarvan 4 voorwaai'delijk met een proeftijd van 3 jaar. „Hebe Nobel" muurvast op bank in Oosterschelde De 300 ton metende kustvaarder „Hebe Nobel" die in de nacht van maandag op dinsdag tijdens een storm strandde op het hoogste punt van een zandbank aan de oostzijde van de Krabbenkreek, zit nog Steeds muurvast op deze plaat. Het ziet er naar uit, dat men moet wachten tot springtij, voordat een poging om het schip vlot te slepen, kans op succes heeft. Het is dus niet uitgesloten, dat de kustvaarder nog twaaif dagen op de zandbank zal moeten blijven zitten. Zoals bekend, heeft de gezagvoerder van de „Hebe ■Nobel" toen hij strandde, sleepboot hulp van dê hand gewezên. Hij ver wachtte op éigen kracht weer vlot te komen. Tijdens het hoge water van de laatste dagen is de kustvaarder echter nog hoger op de zandbank gedrukt. Thans wordt met verschillende maatschap pijen onderhandeld over de berging van de „Hebe Nobel". Het schip was Op weg naar Sint-An- naland om aardappelen te ladèn voor Londen. De Visventer J. v. B. uit Arnemuiden reed op 16 oktober met zijn motor carrier tegenover het huis van de burgemeester te Arnemuiden tegen êen andere carrier op. Hierdoor kan telde zijn wagen en vloog al zijn koopwaar in het rond. B. verklaarde tegenover mr. Sieperda, dat het on geluk kwam, ómdat hij erg schrok. De politierechter dacht echter dat het wel meer te wijten was aan de vele biertjes die verdachte bij zijn talrijke bezoeken aan diverse cafeetjes in Middelburg had gedronken. Conform de eis strafte mr. Sieprda met een voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van het consultatiebureau. De 25-jarige met selaar J. P. uit Middelburg, die al de nodige veroordelingen achter de rug heeft, werd op 8 november jl. aangehouden toen hij op zijn fiets reed onder de invloed van sterke drank. De officier van justitie eiste hiervoor ƒ50 subs. 10 dagen, waar van de politierechter 40, subs. 8 da gen maakte. Meisje te Goes achter auto meegesleurd Door loshangend fouw gegrepen Een ulet alledaags verkeersongeval heeft zich woensdagavond circa 8 uur op de Grote Markt te Goes af gespeeld, Waarbij een elfjarig meis je een lichte hersenschudding op liep; een fiets, eeri bromfiets en een auto werden beschadigd. Een door de Breskense chauffeur A. P. V. bestuurde vrachtauto had in de Lange Kerkstraat te Goes goederen gelost, waarna de auto over de oos-' telijke, noordelijke en westelijke rij baan langs de Grote Markt reed. Het touw waarmede de goederen waren vastgebonden, had. de chauffeur na het lossen van de vracht op zijn wa gen gegooid. Door onbekende oorzaak is het touw echter weer los geraakt, waardoor het achter de rijdende auto over de weg sleepte. Ter hoogte van hotel „Centraal" Werd het elfjarig meisje V. uit Goes met haar rijwiel door het touw getroffen en enkele tientallen meters ver meegesleurd. De achtendertigjarige bromfietser K. werd op de westelijke rijbaan door het meisje geraakt, Hij wist het meisje tc grijpen, Bij deze manoeu vre kwam K. ook te vallen en be schadigde zijn leren jas. Inmiddels reed de vrachtauto verder, tèrwijl het rijwiel van het meisje er achter slingerend een geparkeerd staande auto beschadigde. Ongeveer ter hoog te van hotel de „Korenbeurs" Wisten omstanders de aandacht van de vrachtwagenchauffeur te trekken, die zijn voertuig toen tot stilstand bracht. Het meisje werd met een lichte hersenschudding naar ouderlijke woning overgebracht. GUNSTIGE FINANCIËLE RESULTATEN RADIOEN T.V.-RUBRIEK Programma zonder hoofdmoot Het was te A-er wachten, dat het V.A.R.A. programma van gisteravond het niet zonder rode bril kon doen. Dat was ook niet erg, want nadat ir. Vos zijn visie op de kabinets crisis gegeven had, werd het beeld weer wat naar het midden getrok ken in de extra uitzending van het journaal, toen prof. Romme vertelde, dat de hele parlementaire ontwik keling liem erg veel leed deed. In ieder geval vertelde minister Hofstra nog éven, dat liij nu wel weg moest gaan. ZATERDAG IS DECEMBER. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huis- Vrouw. 10.00 Voor dë kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12-00 Middagklok noodklok. 12.03 Dansorkest en sol. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de kinderen. 14.00 Vöor dé jeugd. 14.10 Fanfarekorps. 14.30 Kron. Van letteren en kunsten. 14.55 Koorzang. 15.15 Metropole orkest. 15.40 Boekbespr. 15-50 Gregoriaanse gezangen 16.20 Voor de jeugd. 17.00 Engelse les. 17.20 Lichte muziek. 17.40 Jazzmuziek. 18.00 Journalistiek weekoverzicht. 18.10 Ama teursprogramma. 18.30 Gram. 1848 Vra- genbèantw. 19-00 Nieuws. 19.10 Act. 19.20 Lichtbaken, caus. 19.35 Omr.orkest, koor en soliste. 20.30 Ja, met mij, schets. 20 35 Gevar. programma. 21.55 Pol. caus. 22.05 Lichte muziek. 22.35 Wij lulden de zondag in. Aansluitend: avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws ln Esperanto. 23.22—24.00 NoUVeaUlé'S. HILVERSUM n. 298 m 1007 kC 18. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 2U.9024-00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym, 7.20 Gram. 7.23 Lichte muziek. 8 00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9,00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 1020 Voor de vrouw. 10.45 Annemarieke. hoorspel. 11.15 Buiten lands weekoverzicht. 11.30 Viool en piano. 12.00 FoHliekapel. 12.30 Land- en tuin- bouwrheded. 12.33 Hammondorgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Illstr. kwint. 13.40 Sportnieuws. 14.05 Voor de jeugd. 14.40 Koorzang. 14.55 Streekultz. 15.20 Is de maat vól?, caus. 15-15 Omr.ork. en solist, 16.20 Boekenwijsheid. 16.40 Instr. trio. 17-00 Vers van de pers. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 1930 Machten en men sen 19.45 Deze week. caus. 10 50 iets voor niets, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.03 Thui best?, schets. 20.13 Gevar. pro gramma. 21.30 Soc. comm. 21.45 Twintig 'vragen. 22.10 Instr. sextet. 22.35 Anecdo tes, 23 00 Gram. 23.15 Nieuws. 23.30—24.00 Gram. TELEVISIEPHOGRAiMAT. avro: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en weerberichten. NCRV: 20.20 In 't Pothuis. 20.40 Hobby- prógi'amma, 20-55 Quizprogramma 2120 De Dik Trom'Story. 22 05 Dagsluiting. FRANS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19.00 Féux de la Rampe. 19 30 Feüill. 20.00 Nieuws. 20.35 Gevar. programma 2135 Gevar. muziek. 22.35 Worstelwedstrijd- Daarna: wereldnieuw. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 17.00—18.00 Voor de jeugd. 19.00 Scheep- vaartkron. 19.15 Voor hengelaars 1930 Nieuws, 19.45 De week in beeld. 20 15 Va riétéprogramma. 21.45 Dansorkest. 22.15 Sportrep. 23.00 Nieuws. De spanning- van de crisis was ge lukkig niet te zien in het gevarieer de programma, dat de V.A.R.A. ver zorgde. Annie M. G. Schmidt werd door Wim lbo ten tonele gevoerd met enkele oude bekenden. Haar charmante ironie en lichte spot de den alle gedachten aan de moeilijk heden in 's lands vergaderzaal ver geten. Sophie Stein herinnerde ons aan moeder Doorsnee en Connie Stuart zong een heerlijk dwaaa lied je en Donald Jones excelleerde in enkele Hommeles-chansons. Daar tussen door badineerde Simon Car- miggelt, soms wat erg overtuigend, maar gelukkig niet zo erg, dat het vervelend werd. Overigens was het programma keurig in beeld gebracht en de aankleding was alleraardigst. „De spiegel der kunsten" hield zich bezig met vele buitenlandse boeken. Volgende keer komt de Nederlandse lectuur aan de beurt en dan zal deze toch wat droge stof worden verlucht door de aanwezigheid van enkele auteurs. Met een aardige reportage over kolf waren de twee uurtjes dan weer meer dan vol. Het is wel eens meer opgemerkt, maar het nadeel van deze programma's is, dat een hoofdmoot ontbreekt. Elk program ma is wel aardig als omlijsting, maar men mist de kern, waar om heen iets wordt opgebouwd. Mis schien met de zendtijdverruiming. Lezing over vraagstukken in de graanhandel De Coöperatieve Aankoopvereniging „Landbouwbelang van W.-Zeeuwsch- Vlaanderen" G.A. te Breskens heeft in het afgelopen boekjaar zeer gun stige financiële resultaten geboekt. Aldus het jaarverslag dat donderdag middag uitgebracht werd tijdens de algemene vergadering van de vereni ging in hotel-restaurant „De Een hoorn" te Oostburg. Na ruime af schrijvingen is er een overschot op verlies- en winstrekening van 56.076,34. De vergadering ging dan ook akkoord met een voorstel van het bestuur om 27.000 bij te schrijvi op de ledenrekening en het restant van het batig saldo bij de reserve te voegen. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter, de heer H. van Iwaarden, herkozen. In de vacature-P. Dekker. Breskens, koos de vergadering de heer Iz. Haartsen uit Uzendijke. Her kozen werd de heer J. F. Scheele. De directeur, de heer M. de Boer lichtte vervolgens de balans- en de winst- en verliesrekening toe. De omzet steeg van 3.460.000 tot 5.144.687,97. De boekwaarde van de gebouwen en in ventaris bedraagt thans 54 procent van de aanschaffingswaarde. Na afloop van de huishoudelijke vergadering gaf de voorzitter het woord aan ir. Y. de Boer van het Centraal Bureau uit Rotterdam, die vraagstukken op het gebied van de graanhandel onder de loep nam. Riet name behandelde spreker de rol Van liet Centraal Bureau bij deze handel. Aangezien de granen in de wereld economie een belangrijke plaats in nemen, stond spreker uitvoerig stil bij de graanvoorziening in de gehele wereld. Hij wees daarbij op het be staan van grote overschotten, ón danks het feit, dat er onder grote be volkingsgroepen, bijvoorbeeld in de oosterse landen, hongersnood of on dervoeding heerst. Spreker bracht voorts onder de aandacht dat granen in Amerika tegen veel lagere prijzen van de telers kunnen worden betrok ken. Hierdoor ontstaat vaak de misvat ting, dat nu elders veel goedkoper geproduceerd wordt, tengevolge waarvan de produktie in Europa achterwege zal moeten blijven. Wan neer echter Europa zich, voor wat het graan betreft, geheel aan die goedkopere producenten zou toever trouwen, zou al spoedig een tekort aan graan ln Europa blijken te be staan. De heer De Boer behandelde daarna enige Europese graansltuaties. Ne derland neemt een zeer goede plaats ln. Men kan rustig stellen, zo ver- vogde de heer De Boer, dat de Ne derlandse graanproduktie in Europa op haar plaats is, Waaruit volgt dat een redelijke beloning van de produ cent mag worden gevraagd. Ten aanzien van do Euroxriarkt meende spreker, dat de grote vraag voor Nederland Is: „Waar komt het graanprijspeil in de toekomst te liggen?" Daarover zijn verschillen de standpunten. Nederland voélt het meest voor een laAg prijspeil voor de voedergranen, die de grond stoffen zijn voor de landbouw- veredeüngsprodukten. Duitsland echter heeft belang bij een hoger graanprijspeil. Sprekend over de coöperaties in Nederland, meende de heer De Boer, dat op dit terrein nog heel veel te verrichten valt. Voor wat Zeeland betreft merkte hij op, dat beïnvloeding van de kwaliteit hier voor is gegaan, hetgeen geleid heeft tot grote waardering voor de uit Zee land afkomstige brouwgerst, die wel de beste van Europa genoemd is. Ook in Zeeland echter zal nog veel moeten worden gedaan, o.a. op het gebied van de research. Donderdag vierde het echtpaar J. de Ridder-Bak uit de Jan v. Goyenlaan te Vlissingen zijn vijftigjarig hutiw- Ujlcfeest. De heer De Ridder, dié'47 jaar in het winkelierabedHjf en 30 jaar concierge van de Nutsspaar- banlc is geweest, verheugt zich even als zijn vrouw nog in een goede ge zondheid.-De echtelieden, die respec- tievelijk 73 en 7G jaar oud zijn, moch ten vele blijken van belangstelling ontvangen. Des avonds bracht de har monie „Ons Genoegen" het gouden bruidspaar een serenade bi de Anje lierenlaan, waar het feest werd ge vierd. Foto P.Z.C.) IN JANUARI VERSCHIJNT RAPPORT Activiteiten van Werkcomité Het onlangs gevormde werkco mité ter bevordering vah de werkgelegenheid op Tholen heeft het initiatief genomen om bij het eind januari 1959 te ver schijnen rapport over de werk gelegenheidssituatie en -moge lijkheden, tegelijk met een ex positie in één der Thoolse ge nieenten te tuilen,wat er tot dusver reeds aan industriële produkten op het eiland wordt gefabriceerd. Reeds tot buiten de landsgrenzen blijkt hiervoor belangstelling te bestaan. Inwoners en bestuurders van de Thoolse gemeenten hebben het de laatste maanden steeds beter leren begrijpen, dat het een harde nood zaak is gezamenlijk op te trekken tegen het steeds groeiende spook van de werkloosheid. Voorheen werd nog wel eens ge tracht elkaar dè vette kluifjes af handig te maken, doch het resultaat was dan veelal, dat een derde hier van profiteerde. Deze ervaringen en de steeds groeiende mechanisatie in de landbouw met een voor de land arbeider evenredige vermindering van werkgelegenheid, was oorzaak dat de handen ineen werden gesla gen. Een werkcomité wérd gevormd, waarin thans alle gemeentebesturen de landbouworganisaties en midden stand zijn vertegenwoordigd. In samenwerking met de rijks consulent voor de middenstand in Zeeland, werd een rapport van en door de streek zelf gemaakt, waar toe een zestal „hearings" in de ver schillende gemeenten vooraf ging. Door middel van deze hea rings heeft de bevolking zeer in tensief meegewerkt aan de tot standkoming van dit rapport. Verschillende autoriteiten, zowel in het gewest als daar buiten en zelfs tot over de grenzen, zijn voor de tot standkoming geïnteresseerd. Zo heeft niet alleen de rijksconsulent voor de middenstand het plan deze bedrijven rechtstreeks bij de export te betrek ken, maar van de zijde van de Ne- derlands-Dultse kamer van koophan del in Frankfort werd verklaard, dat men veel belangstelling heeft voor kleinbedrijfprodukten. Intussen zitten ook de Thoolse ge meenten afzonderlijk niet stil. Zo werd onlangs nóg éen kleine indus trie voor de fabricage van eau de co logne en zeep ln Tholen gevestigd, terwijl de gemeenteraad besloot één industriehal te bouwen, welke vei> huurd wordt aan een industrieel, die bij de aanvang 25 mannelijke werk krachten in diénst kan nemen. Ook in Sint-Maartensdijk kwamen er do laatste maanden niéuwe vestigin gen, terwijl enkele streekbewohers zelf hun middenstandsbedrijven om werkten tot klein-industrïeën. Dat de streek Tholen van binnen uit ac tiviteit nodig heeft, tonen de maan delijkse werkloosheidsstatistieken. Maar zolang men niet voornemens is het allemaal aan anderen buiten de streek zelf - over te laten, zo lang blijft er voor Tholen gegronde hoop op de zo zeer gewenste oplos sing van „hét probleem Tholen". White l*M SJS jarige Schiedammer f 7J0 pet IIter/kt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 4