TRIUMPH Anneke Beekman wil niet terug naar Nederland (volgens briefje) Noorse familiereünie op Schiphol Nieuw! De 2-in-l sigaret! „HOLLANDS GLORIE" IN VOLLE ACTIE MET REUZENKARWEIEN SUBSIDIES TOT 370.000 VOOR BEROEPSKEUZEBUREAUS VRIJDAG 12 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 JOODS MEISJE NU TEGEN JOODSE VOOGDIJ? Ex-pleegtante's negeren overeenkomst tussen familie en aartsbisschop (Van een speciale verslaggever) 'Anneke Beekman, het „ergens ter wereld" ondergedoken Joodse meisje, weigert naar Nederland terug te komen. Schriftelijk heeft zij men moet althans aannemen dat het briefje van haar zelf afkomstig is medegedeeld bepaald bezwaar te heb ben terug te komen „zolang de Joden de voogdij over mij heb ben". In dit briefje geeft zij „de Joden" de schuld, dat zij haar al die jaren „van huis" hebben gehouden. Met--„van huis" be- dóelt zijn dan het huis van de dames Van Moorst, die haar reeds meer dan tien jaar lang aan het wettig gezag (een door de rech ter aangewezen voogdes) hebben weten te onttrekken. Anneke Beekman keert dus niet naar Nederland terug, ondanks het feit, dat haar familieleden met de aartsbisschop mgr. Al- frink té Utrecht tot overeenstemming zijn gekomen over een oplossing van deze trieste, reeds sinds de oorlogsjaren slepende kwestie. D^ze oplossing is van harte aanvaard door de voogdes van Anneke, door de joodse voogdïjvereniglng Le Ezrad- Hajeled en door de juridische raads man van de familie. De dames Van Moorst achtten dit voorstel echter on aanvaardbaar en hebben ook verdere pogingen om tot een oplossing te ko men, telkens weer hardnekkig van de hand gewezen. Ook op verzoek van een der familieleden om eindelijk na zoveel jaren eens een onderhoud met het meisje te mogen hebben, onder toezegging dat een en ander als zeèr vertrouwelijk zou worden beschouwd, wilden zij niet ingaan. De overeenkomst met de hoogste ge zagsdrager van de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland werd reeds in 1957 bereikt, zo bleek tijdens een donder dag in Den Haag gehouden perscon ferentie; waarin namens de familie leden een overzicht van de huidige stand van zaken gegeven werd. Verbitterd en verbeten De oplossing bevatte vier punten, te weten De voogdïjve'reniging verbindt zich Anneke Beekman te plaatsen in het gezin van een der familieleden (een liberaal joods milieu) Zij zal *en aanzien van haar per soonlijke godsdienstige overtuiging volkomen vrijgelaten worden; De damesVan Moorst zullen in overleg met de. familie een regelma tig en normaal contact met Anneke kunnen onderhouden; Een verzoek om gratie voor de dames Van Moorst mevr. Langen- dijk-van Moorst had zich toen nog niet bij de justitie aangemeld voor het ondergaan van haar gevangenis straf zal door de familieleden worden ondersteund. Na de weigering van de zusters Van Moorst om aan deze oplossing mede te werken, werd haar medegedeeld, dat dit bericht de aartsbisschop en zijn vicaris-generaal had teleurge steld. Daarbij verzekerde de vicaris- generaal, persoonlijk de indruk te hebben, dat 't bij de beide dames toen zeker niet meer om motieven van godsdienstige aard ging, maar dat zij zich bewust of onbewust hadden la ten inspireren door „verbittering en verbetenheid". Briefje beïnvloed? Nadat mevrouw Langendijk zich in november 1957 bij de justitie had gemeld en zij alle verzoeken 'om medewerking aan een oplossing hardnekkig van de hand had ge wezen, is „van rooms-katholielce zijde" contact met Anneke zelf ge zocht en „heeft een onderhoud met haar plaatsgevonden". Het resul taat van dit onderhoud was het bovenbedoelde briefje, waarvan mr. I. E. Hes, de juridische raadsman van de familieleden, tijdens de pers conferentie opmerkte: „In hoeverre in dit briefje, al of niet door haar zelf geschreven of opgesteld, haar eigen wil tot uiting komt, is uiter aard niet na te gaan". Tevens stel de hij vast dat van een vrije wils vorming van het meisje ook al 'is ze thans 18 jaar geen sprake kan zijn, omdat het kind sinds de bevrijding steeds geheel onder de invloed is geweest van de orthodox- rooms-katholieke dames v.. Moorst", die dit kind „van de ene naar de andere plaats hebben gesleurd om het haar jeugd in verborgenheid te doen doorbrengen". Moreel kwaad' Anneke moet door dit alles geestelijk geheel zijn ontwricht, meende de heer Hes. De dames Van Moorst hebben hierdoor een bijzonder groot moreel kwaad aan dit kind bedreven. In dit verband vond hij de vragen, die het K.V.P.-Kamerlid Roolvink aan de mi nister van justitie heeft gesteld, wel bijzonder vreemd aandoen. De fami lieleden willen op het antwoord niet vooruit lopen, maar menen reeds wel te mogen zeggen, dat mr. Roolvink hiermee de zaken geheel op de kop zet. Indien immers, zo stellen zij, van inbreuk op de rechten van de mens sprake is, dan geschiedt dit toch al jaren door de schuldigen en haar medeplichtigen, die Anneke Beek man aan het wettig gezag hebben onttrokken nadat het in hun macht was gekomen, toen de ouders - die door de Duitsers zijn omgebracht in een noodtoestand geen andere weg meer wisten „om hun dier baarste veilig te stellen". „Uit de redactie van de vragen blijkt", aldus mr. Hes, „dat de op steller zeer goed op de hoogte is^ van de omstandigheden waaronder" het meisje thans verkeert. Aange nomen moet worden, dat hij van hetgeen ik U mededeelde evenzeer op de hoogte is. Des te meer reden is er dan om, zacht gezegd, ver wonderd te zijn over deze vragen". Inmiddels rijzen er bij ieder, die zich voor de kwestie-Anneke Beekman in teresseert, vragen van geheel andere aard. Waar is Anneke? Hoeveel men sen zijn er met haar verblijfplaats bekend, zonder dit nochtans aan de Justitie te melden? Wie is of zijn be doeld met die „rooms-katholieke zij de", die met Anneke zelf contact heeft gezocht? Worden de nasporin gen naar haar verblijfplaats met vol doende kracht voortgezet? Al deze en vele andere vragen werden ook aan de heer Hes gesteld, doch steeds luidde dan het antwoord: Dat is ons niet bekend en dat kunnen wij niet zeggen. Het is niet aan ons daarop antwoord te geven. Ministerieel overleg over Belgische Rijnvaartpremies Op de brief aan de ministers van verkeer en waterstaat en van bui tenlandse zaken, waarin de kamer van koophandel te Amsterdam krachtig stelling neemt tegen de aan kondiging van de Belgische regering van een verhoging van de Rijnvaart- premies en waarin de kamer onder meer „van overheidswege passende maatregelen" vroeg indien de verho ging zou worden doorgevoerd opdat ae gelijkwaardigheid in de concur rentiepositie tussen Beneluxhavens kan worden hersteld, heeft de mi nister van verkeer en waterstaat ge antwoord, dat hij zich zo spoedig mogelijk over dit onderwerp met zijn Belgische ambtsgenoot in verbin ding zal stellen. Ook de door Amsterdam ontwikkel de bezwaren zullen onder de aan dacht van de Belgische regering worden gebracht. De Belgische regering keert sedert 1926 premies uit aan Rijnschepen die bepaalde produkten naar Antwerpen vervoeren. Alléngs is dit aantal ge premieerde goederen uitgebreid en worden ook premies betaald in de vaart van Antwerpen af. Het doel van deze premies is de Rijnvaart op Antwerpen aantrekkelijker te ma ken. In Amsterdamse havenkringen is men van mening, dat de Antwerp se premies de Amsterdamse haven nadeel toebrengen. Wie durft, na het bekijken van dit plaatje, nog te zeggen, dat Eva geen uitvindingen kan doenEen toe schouwster van de Kopenhaagse zes daagse kon op deze ingenieuze, zij wijze de wedstrijden prachtig over de hoofden van de mensen voor haar volgen. De zeesleepboot „Noord holland" van N.V. Bu reau Wijsmuller te IJmuiden die eind no vember na 1 l/j jaar terugkeerde van een reis om de. wereld waarop bijna 39.000 mijl slepend werden afgelegd, is woensdag avond alweer uit Ne derland vertrokken. Het schip onder com mando van kapitein T. Hoek maakte bij de werf „Gusto" te Schiedam een kost baar boorponton vast dat voor de Compania de Shell te Venezuela over een afstand van 4500 mijl over de At lantische Oceaan naa: Maracaïbo moest wor den versleept. De boor ponton de GP. 9 die 42 meter lang is en 45 meter breed is een drijvend krachtstation dat gedurende het bo ren naar olie naast de boven water gebouwde boortoren in het meer van Maracaïbo ligt. De installatie op de pon ton is geheel diesel- elektrisch uitgevoerd. V'er andere zeesleep boten van de IJmui- dense maatschappij zijn elk aan sleeprei zen bezig die ruim 10.000 mijl lang zijn en 2 tot 3 maanden zullen duren. De „Zee land" brengt een olie booreiland van New Orleans naar de Perzi sche Golf, de „Fries land" een 60 tons bol; van Yokohama in Ja pan naar Venezuela en de „Cycloop" twee bakken van New Or leans naar de Perzi sche Golf, Begin volgend jaar staat deze sleepboten een reis naar Nigeria in Afrika te wachten. Een reizend olieboor eiland dat gebruikt zal worden voor boorwerk- zaamheden in de kre ken van de kustmoe rassen moet dan van Rotterdam uit worden versleept. Het eiland bestaat uit een dokgedeelte, een bovenbouw met drie dekken en een 40 me ter hoge boortoren waarmee tot een diepte van ongeveer 4500 me ter kan worden ge boord. Een drijvende machinekamer zal de vereiste elektrische energie leveren. De boortoren zal slechts gedeeltelijk in Neder land worden gemon teerd en in Nigeria worden afgebouwd. WIJZIGING BEGROTING SOCIALE ZAKEN Minister noemt verdere ontwikkeling urgent In een aan de Tweede Kamer aan geboden wijziging van de begroting van sociale zaken en volksgezond heid voor 1959 wordt f 370.000 sub sidie aangevraagd voor bijzondere bureaus voor beroepskeuzevoorlich ting. De minister zegt in de toe lichting te betreuren, dat de indertijd ingestelde commissie-Langeveld niet tot een uitwisseling van gedachten is gekomen omtrent de principiële vraag, of de beroepskeuzevoorlich ting een activiteit is, welke vanwe ge het nauwe verband met de le vensovertuiging noodzakelijkerwijze naar levensbeschouwing gesplitst tot uitvoering moet worden gebracht. De minister wil een nieuwe regeling nu niet langer uitstellen omdat de verdere ontwikkeling van de beroeps keuzevoorlichting urgent is. De grondgedachte van de ontworpen subsidieregeling is, dat de kosten van een beroepskeuze-onderzoek, ten behoeve van een adviesvragende ver richt door een bijzonder bureau voor beroepskeuzevoorlichting, voor de ene helft door gemeenten, provincies en particuliere organisaties en per sonen zouden kunnen worden gedekt en voor de andere helft door de rijks overheid. Bedoelde kosten zijn becijferd op rond f 34.per onderzoek, zodat het rijkssubsidie indien aan alle eisen is voldaan de helft hiervan zal bedragen, dit is f 17 ger onderzoek (van één consul- mt). Voor onderzoeken, die nog niet aan alle eisen voldoen, zal in de overgangsperiode (dit is gedu rende 3 jaar) een rijkssubsidie worden toegekend van f 8. voorzover deze onderzoeken als niet klassikale onderzoeken zul len kunnen worden aangemerkt. Voor zogenaamde klassieke on derzoeken zal nog gedurende 2 jaar f 0.80 per onderzoek worden uitgekeerd. Als „klassikale" onderzoeken wor den beschouwd, onderzoeken, waarbij een collectief schriftelijk onderzoek plaatsheeft, al dan niet gevolgd door een individueel mondeling onderhoud of onder zoek van minder dan drie kwartier). De minister heeft besloten de instel ling van een raad voor de beroeps keuzevoorlichting te bevorderen. Be gonnen zal worden met bij mi nisteriële beschikking een voor lopige raad in het leven te roepen. Een ruimere subsidiëring van de bijr zondere beroepskeuzebureaus dient naar de mening van de minister voorts gepaard te gaan met de in stelling van een inspectie van de be roepskeuzevoorlichting. Deze in spectie zal niet alleen in haar werk betrekken de bijzondere beroeps keuzebureaus, doch ook de beroeps keuze-afdelingen van de gewestelij ke arbeidsbureaus. Te zijner tijd is in verband hiermede een nader voorstel tot wijziging van de begroting te verwachten. Aannemer maakte dodelijke val van zeven meter Tijdens bouwwerkzaamheden op het dak van een ongeveer zeven meter hoog kippenhok van een kuiken-ex portbedrijf te Hoogland is woensdag middag de aannemer G. Schoonder- bcek van het dak gevallen. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. De heer Schoon- derbeek was 32 jaar oud, gehuwd en laat vijf kinderen achter. Hier ts de nieuwe Triumph, In een gloednieuw pakje. De 2-in-l sigaret! „Lekker!", zegt de vir- ginia-roker. „Lekker!", zegt de amerikaan-roker. Want de tabakken van de nieuwe Triumph zijn zo behandeld en gemelangeerd dat zij alle goede eigenschappen van Virginia en amerikaan in zich verenigen-en hoe! Triumph - de moderne, milde sigaret. Wat lèt U. Kóóp een pakje. En geniet! HET MILDE MIDDEN TUSSEN AMERIKAAN EN VIRGINIA P.T.T.-beambte kreeg acht maanden wegens fraude De rechtbank te Rotterdam heeft donderdagmorgen de 25-jarige em ployé bij de P.T.T., A. K. uit Rotter dam veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek, waar van drie maanden voowaardelijk met een proeftijd van 4 jaar. Hij had in Den Haag, Voorburg en Rotterdam met een vervalst spaar bankboekje, waarop gefingeerde be dragen stonden, f 1500.f 800. en f 1480.opgenomen. Hij had daarbij gebruik gemaakt van moge lijkheden die hij als employé in dienst van de P.T.T. had. Geëist was één jaar en vier maan den gevangenisstraf met aftrek en een verbod om bij de P.T.T. te wer ken voor de duur van vijf jaar. Brommerdief werd door politie in voet geschoten Twee jongelieden te Maastricht had den woensdagavond van de speel plaats van de technische school al daar ieder een bromfiets gestolen, van. welke diefstallen de eigenaars bij de politie aangifte deden. Het tweetal werd later door een pa trouille-auto van de politie ontdekt en aangehouden. Een van hen nam echter de vlucht, ondanks het feit dat hem meerdere malen gesommeerd werd te blijven staan. Daarna heeft de politieman van zijn vuurwapen gebruik gemaakt. De jongeman werd hierbij in de voet getroffen. Hij is naar het ziekenhuis St.-Annadal over gebracht. TANKERBEMANNING WON HOOFDPRIJS Moeder van Olaf mankeerde Twee leden van de beman ning van het te Amsterdam in dok liggende en 34.000 ton metende Noorse tankschip ,Thorsvaag' wachtten woens dagavond met grote span ning op de aankomst van het K.L.M.toestel uit Oslo. Björn Roekenes (35), radiotelegra fist van de Noorse tanker, kwam zijn 27-jarige echtge note Ingrid verwelkomen en met zijn vrouw kwamen mee het zesjarig dochtertje Bir- git en de zes weken oude ba by, een meisje, dat vader Roekenes nog nooit had ge zien, want hij was immers met de tanker op 1 juli van Sandefjord in Noorwegen weggevaren en sedertdien niet meer in Noorwegen ge weest. En de 16-jarige scheepsjongen Olaf Bjoerre, die zijn eerste grote reis maakt, wachtte op zijn moe der, die ook in Sandefjord woont en die nog nooit een reis buiten Noorwegen had gemaakt. Roekenes en de scheepsjongen Olaf behoorden tot het tiental le den van de bemanning, die de hoofdprijs hadden gewonnen in een door het te Oslo verschijnen de „Norges Handels og Sjoefarts Tidende", in samenwerking met een Noorse bank en met de K.L. M. uitgeschreven prijsvraag. Een der beweegredenen van het Noor se blad om dT prijsvraag uit te schrijven was geweest familiele den van de winnende ploeg in de gelegenheid te stellen naar een havenstad in West-Europa te rei zen, waar het schip van die ploeg zou liggen. Vele schepen komen immers pas na vele maanden va ren weer in de thuishaven. Onder de tien leden van de win nende ploeg (de bemanning van le „Thorsvaag" bestaat in totaal uit 52 Noren en 4 Denen) be vond zich ook een vrouw, Rikke Oedegaard, echtgenote van de tweede stuurman. Zij neemt een De telegrafist Björn Bohenes. ont ving zijn vrouw en twee kinderen, de 61/2 jaar oude Birgit en de i mtid. oude Ingebjorn. De heer Bohenes had de baby nog niet ge zien; zijn schip vertrok op 1 juli. Op de achtergrond enkele der overige mannen en echtgenoten. functie waar in de salon van de tanker. De negen echtgenoten of verloofden van de andere leden van de ploeg zouden dus met het K.L.M.-toestel uit Oslo komen en als tiende wouw was uitgenodigd de moeder van scheepsjongen Olaf. Maar juist voor Olaf werd de ze Noorse familiereünie op Schiphol een grote teleurstel ling, want men bracht de in spanning wachtende jongen na aankomst van het vliegtuig de boodschap, dat zijn moeder niet in de gelegenheid was ge weest van huis weg te gaan. Als een echte scheepsjongen hield Olaf zich flink, stak een sigaret op en hield zich wat afzijdig tijdens de enthousiaste begroeting tussen de zeelui en hun vrouwelijke familieleden. Ingebjorn Björn Roekenes had zijn vrouw geschreven, dat hij de baby Björn wilde noemen, maar zijn echtge note had geantwoord: „Komt niets van in, Inge zal ze heten". Na de begroeting en de kennis making tussen vader en jongste dochtertje werden vader en moe der Roekenes het op Schiphol al spoedig met elkaar eens: Inge bjorn zou het meisje worden ge noemd. En op het Noorse consu laat in Hamburg, waarvan het schip donderdag van Amsterdam uit, vertrokken, zal Ingebjorn Roekenes worden ingeschreven. Er waren welkomstwoorden van de heer R. J. Vogels namens de directie van de K.L.M., er wer den bloemen uitgedeeld aan de Noorse vrouwen en toen trok men gezamenlijk van Schiphol naar de Amsterdamse haven, waar de „Thorsvaag" onder kapitein An- dreassen ligt. AUe vrouwen zouden de reis naar Hamburg meemaken en tot Kerst mis aan boord mogen blijven. Wat de tanker in Hamburg ging doen? Het schip was bij Bombay vast gelopen en had averij opgelopen. Bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij in Amsterdam had men de schade laten opnemen en tevens was ver zocht een prijsopgave te verstrek ken voor de herstelwerkzaamhe den. De Noorse rederij van de tanker, de firma Thor Dahl uit Sandefjord had ook aan Ham burg om een urijsopgave ge vraagd. Het resultaat was, dat de prijs van de N.D.SJM. van Am sterdam even hoog lag als die van de firma uit Hamburg, maar dat de Duitse werf in 31 dagen de reparatie zou klaar spelen, werkende in drie ploegen, terwijl Amsterdam er 40 dagen voor no dig zou hebben, arbeidende in twee ploegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3