Rector van Oostburgs lyceum niet pensioen Jhr. de Casembroot opende de „Zephito" te Middelburg Zeeuwse Almanak Oude boeken, zee- en landkaarten, atlassen e.d. <5 ijfc STRIJD ROND ONGEVEER 100.000 ZEEUWSE BOMEN Agenda 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 12 jüiiUjuiviJiiiJit iyoö IN HET SCHUTTERSHOF En werd bijzondere zegel van Zeelands commissaris der ko ningin, jhr. nir. A. F. C. de Ca sembroot, heeft donderdagmor gen de Zeeuwse filatelistische tentoonstelling in het Schutters hof te Middelburg officieel ge opend. Jhr. De Casembroot deed dit met bijzonder veel genoegen: zélf filatelist was de commissa ris één van de oprichters en de eerste voorzitter van de afdeling Walcheren van de Internatio nale Vereniging „Philatelica", die de tentoonstelling ter gele genheid van het 15-jarig be staan van de afdeling heeft ge organiseerd. Na het officiële gedeelte maakte de commissaris een rondgang over de tentoonstelling waarover wij reeds gisteren schreven waarbij hij aan elk van de ruim 250 kaders (vitri nes) die in de grote Schuttershof zaal zijn opgesteld, aandacht besteedde. Jhr. De Casembroot memoreerde in zijn openingstoespraak de vergade ring, waarin de afdeling in 1943 werd ópgericht: men kwam te Sou burg bijeen in café „De Duif' omdat er in dat oorlogsjaar in Mid delburg een vergaderverbod was af gekondigd. Bijzonder verheugd was de com missaris over de groei van de af deling: met amper 25 leden be gonnen, kan zij thans op een „aanhang" van ongeveer honderd leden bogen. Jhr. De Casembroot haalde ook aan, dat het in de eerste tientallen jaren na de eeuwwisseling nog enigszins doenlijk was, een wereldpostzegel- verzameling te beginnen. Thans ligt dat anders; logisch vond hij het daarom, dat de verzamelaars zich thans meer specialiseren op „mo tiefverzamelingen", waarbij men postzegels vergaart van één bepaald onderwerp. Nadat de commissaris de afdeling had gelukgewenst met dit derde a contant te koop gevraagd. Brieven lett. R. 52, bureau P.Z.C., Vlissingen. lustrum, verklaarde hij de tentoon stelling voor geopend. De voorzitter van de afdeling Wal cheren, de heer J. de Kuyter, bood hierop de commissaris een nog niet in Nederland verkrijgbare postzegel aan: de juist verschenen Suriname- zegel met de beeltenis van Koningin Juliana, de 27 >/z cent met acht cents opdruk. Tevoren had de heer De Ruyter het woord gevoerd. Deze sprak de hoop uit, dat de tentoonstelling een pro pagandamiddel moge zijn om de lief de voor het verzamelen te bevorde ren. Naast zijn welkom tot de com missaris richtte hij zich in een spe ciaal woord tot de burgemeester van Middelburg, mr. Joh. de Widt. De heer De Ruyter was ermee op de hoogte, dat mr. De Widt vroeger 'n enthousiast filatelist is geweest; de afdelingsvoorzitter hoopte dat Mid delburgs burgemeester na het ten- toonstellingsbezoek zijn oude liefheb berij weer zou opvatten De heer De Widt sprak na de offi ciële opening een gelukwens uit. In zijn felicitatie wees hij er- op, dat het verzamelen van postzegels be langstelling,, voor „de wereld om ons heen" kweekt. Daardoor kan het verzamelen de eenheid tussen de mensen helpen bevorderen. Namens de afdeling Vlissingen van „Philatelica" sprak tenslotte de heer A. J. Matthijssen uit Middelburg 'n gelukwens uit, namens het hoofdbe stuur van deze vereniging deed dit de heer N. F. Hedeman uit Den Haag. Evenals dat gisteren het geval was, is de „Zephito" ook vandaag, vrijdag en morgen, zaterdag, voor het publiek geopend. VAN <S.U)in TOT BOTEN VOOR B.B. De commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, zal zeer waarschijnlijk op don derdag 18 december a.s. de vijf plas tic boten, die door de Nederlandse bond tot het redden van drenkelin gen zijn geschonken, in Zierikzee overdragen aan de kring Zeeland 6 8chouwen-DuiveIand van de Bescher ming Bevolking. De plastic vletten zullen per trailer naar Zierikzee worden gebracht, waar ze tentoongesteld worden in de Graanbeurs van het Huis van Nas sau. Omstreeks half twaalf zal daar de overdracht van de boten plaatsvin den. De boten zullen onder beheer ko men van de B.B. op Schouwen-Dui- veland. De commissaris zal de boten overdra gen aan de voorzitter van de Kring- raad van de B.B. op Schouwen-Dui- veland, burgemeester F. Th. Dijck- VOORBODE... Gisteren, donderdag de elfde decem ber, persoonlijk in Oostburg een knaap gesignaleerd, die blijmoedig gebukt ging onder een reus van een kerstboom, die voor ons de eerste van dit jaar was. Een fraai exemplaar, zwaar van tak en sierlijk van lijn en uitstekend geschikt voor de taak om straks, na de donkere dagen voor Kerstmis, licht te brengen in deze wilde waereld. Wanneer op al die tak ken kaarsjes zullen staan, flonkerend en schitterend als miniatuur-sterren, met vrolijk dansende vlammetjes tus sen het dichtegeurende dennegroen. De jongen droeg die boom behoed zaam en in zijn ogen blonk al iets van de voorpret over het feest, dat straks weer komen gaat. Hier en daar kwamen vriendjes toegesneld, die de vroege kerstboom bewonderend bekeken en die zich klaarblijkelijk vast voornamen om straks thuis ook maar vast een boom op te zet ten over de aanschaf van een boom. Want zoiets werkt aanstekelijk. Pen vroege voorbode van het nade rende feest, die kerstboom in Oost- burg. Gisteren de konijntjes, vandaag de kerstboom er wordt wél aan gewerkt meester van Zierikzee. Van de vijf vletten zullen er twee in Zierikzee gestationeerd worden en één in resp. Bruinisse, Scharendijke en Burgh- sluis. Men heeft deze plaatsen geko zen, omdat de dijken in die omgeving nog gerekend worden tot de zgn. zwakke plaatsen. WATER. Oosterland behoort ook tot die ge meenten waar nog niet alle inwo ners het comfort van waterleiding genieten. Dit zal echter niet lang meer duren, want juist dezer dagen is men daar begonnen met de uit breiding van het buizennet. Eerst in de Lage Maireweg waarna later nog enkele percelen aan de Lage Ram- paartsewj-'g aan de beurt komen. TWEEMAAL GOUD. In het Zeeuws Vlaamse land zal 't dit weekeinde weer feestelijk toe gaan, met name in Sas van Gent en in Eede, waar in de komende dagen dagen twee gouden bruiloften wor den gevierd. Vrijdag 12 december is het namelijk vijftig jaar geleden dat Pieter Meeuwsen, bekend als metselaarsbaas en niet minder als een verwoed duivenliefhebber met zijn bruidje Emerance Schelfout de gang naar het gemeentehuis maakte. Twee dagen later zondag a.s. wordt een zelfde feest gevierd in Eede door het echtpaar P. B. Haege- manDe Valk. De man is vlasser van beroep; beiden genieten met hun resp. 75 en 74 jaar nog een vrij goede gezondheid. Het heeft er nog naar uitgezien, dat het feest geen doorgang zou kunnen vinden, omdat de vrouw tien weken met een ge broken been in het ziekenhuis moest verblijven. Zij is echter weer thuis, zodat de feestcommissie in de wijk Valeiskreek nu druk aan het werk is om er een gezellig feest van te maken. Nadat de commissaris der koningin jhr. ?nr. A. F. C. de Casembroot (links) donderdagmorgen de post zegeltentoonstelling van de afdeing Walcheren van de internationale ver eniging Philatelicaofficieel had ge opend, maakte hij in gezélschap van de afdelingsvoorzitter, de heer J. de Ruyter (rechts) en de burgemeester van Middelburg, mr. Joh. de Widt (midden) een rongang over de ten toonstelling. (Foto P.Z.C.) Ingenieursdiploma De heer A. H. van der Most, hoofd landmeter van het kadaster, verbon den aan het Bureau Ruilverkaveling te Middelburg, verwierf op een scrip tie aan de technische hogeschool te Delft het ingenieursdiploma. Met in gang van 1 januari is de heer Van der Most overgeplaatst naar Gronin gen en verbonden aan het bureau van de ingenieur-verificateur van het ka daster aldaar. Nieuwe Ondernemingsraad Kon. Mij. De Schelde Donderdag werden bij de N.V. Kon. Maatschappij De Schelde te Vlissin- gende verkiezingen voor de Onder nemingsraad gehouden. De nieuwe samenstelling van deze raad is thans als volgt: Uurloners scheepsbouw: de heren J. van de Woestijne, C. Wondergem en A. den Herder (A.N.M.B.); A. Tissink en J. J. Vader (C.M.B.); J. de Winter (St.-Eloy). Uurloners machinebouw: de heren H. J. Joziasse, M. C. Kuyl, J. J. Martijn en W. de Leng (A.N.- M.B.); P. A. v. d. Putte en D. L. Jo ziasse (C.M.B.; C. Bielok (St.-Eloy). Uurloners overige afdelingen: de he ren J. P. Baljé (A.N.M.B.) en A. de Poorte (C.M.B.). Beambten: admini stratieve: de heren F. G. H. Branden burg (A.N.M.B.) en J. Poppe (C.M.B.); technische: de heren L. Post (A.N.M.B.) en M. Bode (C.M.- B.); toezichthoudende: de heren C. v. d. Graaf (A.N.M.B.) en J. Castel (C.M.B.). Voor het middenkader werd gekozen de heer B. F. Bongers (Vrije Lijst). Nieuwe directrice voor verpleeghuis „Ter Hooge" In de laatstgehouden bestuursverga dering van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland in de ver pleeginrichting „Ter Poorte" te Kou- dekerke werden de bestuursleden J. Tuinen, J. Z. S. Pel, mr. J. Moolen- burgh, A. de Kam en A. Schipper al len herbenoemd. In de plaats van mej. J. Apeldoorn werd met ingang van 1 januari tot directrice van het ver pleeghuis „Ter Hooge" mej. zuster J. C. van de Wege te Roosendaal be noemd. Matroos viel in ruim van schip te Wemeldinge Ernstig gewond in ziekenhuis te Goes opgenomen Donderdagmorgen om kwart voor ze ven is bij vertrek van het sleepschip „Tantris" te Wemeldinge de 23-jarige opvarende E. C. S. uit Vlaardingen in een der ruimen gevallen en daarbij ernstig gewond. Met inwendige kneu zingen werd de matroos naar het zie kenhuis Oostwal in Goes vervoerd. De ruimen van het schip, dat aan de Ne derlandse Rijnvaartvereniging te Rot terdam toebehoort en dat leeg op weg was van Sluiskil naar Rotterdam, wa ren geopend op het eerste en het laatste ruim na, waarop de meer- draden lagen. Na werkzaamheden op ruim één te hebben verricht, stapte de matroos mis en viel in ruim twee. S. kwam daarbij op een scheerbalk te recht. Vermoedelijk heeft hij bij zijn val de rechterlong beschadigd. •(Advertentie) faI lutmfmm i É- k PENDULES Junghans precisie een sieraad voor elke kamer door de fraaie vorm, met zwevende balansen melodieuze membraan gong, reeds vanaf f 65.- - Rij Uw horloger-juwelier (Zie slot pag. 2 kol. 5) streden bomen bezit, dan kan men wel becijferen welk een schadepost dit op de duur betekentals ten minste de plannen uitgevoerd wor den. „Wij konden ons bedrijf uit breiden en moderniseren met het Dodelijk ongeval te 's H. Arendskerke Bromfietser door auto gegrepen Donderdagmiddag is op de rijksweg te 's-Heer Arendskerke, nabij het kruispunt Eindewege een bromfietser bij het plotseling oversteken van de rijksweg gegrepen door een bestel auto, komende uit de richting Middel burg. Het slachtoffer, de 49-jarige heer A. B. uit Heinkenszand, die door de auto een eind werd meegesleept, werd op slag gedood. De bestuurder van de auto, de heer H. T. uit Twel- lo, liep geen letsel op. De bromfietser heeft verzuimd het verkeer op de rijksweg voorrang te verlenen. Sterfgeval op Noors schip Donderdagmorgen riep de kapitein van het Noorse motorschip „Baai- bek", dat op de Vlissingse rede arri veerde, medische hulp in. Aan boord van het schip was namelijk de scheepstimmerman bewusteloos in zijn hut gevonden. Hij leed aan val lende ziekte. Dokter Detmar, die snel ter plaatse was, kon slechts de dood constateren. Het schip, dat Oslo als thuishaven heeft, kwam uit Piraeus in Griekenland en was op weg naar Ant werpen. geld, dat we dankzij ons bomenbezit ontvingen", vertelde de heer Kake- beeke. Ter toelichting diene, dat de Fredericapolder behalve waterschap en dus publiek-rechtelijke instelling, ook een naamloze vennootschap is, die met name door deze maatregel zou worden getroffen. En zo ligt de zaak op vele andere plaatsen op Z.- Beveland en in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen ook. Hiaten in bomenrij Felle protesten zijn ook gekomen van de zijde van de tuinbouw. Zo bij voorbeeld van het fruitteeltbedrijf de „Korenpolder" in 's-Gravenpol- der. Vier rijen machtige Canada-po-, pulieren beschermen de boomgaarden van dit ruim 20 ha grote bedrijf nu nog tegen de wind- en stormvlagen. „Maar", zo deelde men ons op dit bedrijf mee, „als herbeplanting verboden wordt, zulle ner spoedig hiaten komen in die bomenrijen, omdat oudere bomen wel eens op geruimd moeten worden en door deze hiaten krijgt de wind dan vrij spel". Overigens zijn vele tegenstanders niet blind voor de argumenten die door de provinciale instanties in ver band met de veiligheid worden aan gevoerd. Men weet, dat reeds kort na de ramp deze eerste binnendij ken ter sprake kwamen en ook toen al is de uitlating „ook deze dijken moeten schoon" wel eens gevallen. Maar omdat er hier zulke grote be langen op het spel staan, dringt men er op aan andere maatregelen te ne men. Zo acht men het beter in het reglement van politie voor polders of waterschappen de herplanting van bomen op deze eerste binnendijken aan strengere voorschriften te onder werpen, zodat de veiligheid toch niet uit het oog verloren wordt. Afscheid van de heer A. Hoolhorst TWEE JAAR GELEDEN ont moette de heer A. Hoolhorst, de rector van het „Koningin Wilhel- raina Lyceum" in Oostburg die 1 januari 1959 met pensioen zal gaan, de man die ruim veertig jaar geleden in Delft zijn baas was geweest. Een gepensionneerd hoofdonderwijzer van een openba re lagere school in die plaats, waar de heer Hoolhorst als jeug dig onderwijzer zijn loopbaan begon. „Zeg" sprak deze man „zeg, we hebben die baan toch maar niet voor je open gehou den." Dat was de jeugdige Hoolhorst namelijk beloofd, toen hij in het jaar 1917 op 23-jarige leeftijd 'n betrekking aanvaardde als hoofd van een school in Waterland kerkje. „Daar blijven jullie niet", voorspelde de vriendenschaar en men rekende op zijn terugkeer naar Delft. Het is een misreke ning geworden, want de heer Hoolhorst is wel degelijk in de streek gebleven, die hij als mili tair in de mobilisatie-jaren '14 '18 had leren kennen. In Delft heeft men een ander moeten be noemen De jeugd van West Zeeuwsch- Vlaanderen is er wel bij gevaren, dat de heer Hoolhorst ruim veer tig jaren zijn beste krachten aan het onderwijs in deze streken heeft willen schenken. Van de op richting der Oostburgse h.b.s. in 1920 af is hij aan deze onderwijs instelling verbonden geweest; na drie jaar Waterlandkerkje kwam hij in 1920 namelijk als leraar biologie naar Oostburg, waar men dan nu op dinsdag 23 de cember a.s. tijdens een bijeen komst in het Ledeltheater af scheid zal nemen van rector Hoolhorst, welke functie hij sinds 1942 (officieus) en sinds 1945 officieel bekleedt. „ZE MAKEN ER gewoon een pu blieke vermakelijkheid van", merkt hij glimlachend op en in die met zachte stem uitgespro ken woorden ligt de milde zelf spot besloten, waarmee de heer Hoolhorst de drukte rond zijn af scheid beziet. Waar hij niettemin grote waardering voor heeft, maar het ligt hem klaarblijke lijk niet zo erg om zo nadrukke lijk in het middelpunt van de publieke belangstelling te staan. Die drukte vormt ook wel een schrille tegenstelling tot de rust in de stemmige rectorskamer van het fraaie lyceumgebouw, dat zoals men zich zal herin neren in 1953 geopend kon worden. Dat was een vreugde volle gebeurtenis, na de reeksen tegenslagen, die de heer Hoolhorst met zijn school in de oorlogsjaren te verwerken had gekregen. Reeds in '42 werd het toenmalige gebouw in beslag genomen en sindsdien werd het voor de rector en de zijnen een „zwervend be staan." De heer Hoolhorst spreekt er nu slechts aarzelend over de herinneringen aan die periode zijn talrijk. „Het waren moeilijke jaren", zegt hij eenvoudig en maakt dan een gedachtensprong_ naar de jaren sinds '45, toen weer met het onderwijs kon worden begonnen. Tot aan de opening van het nieuwe gebouw (het oude werd in oktober '44 verwoest) fungeerde de heer Hoolhorst te gelijkertijd als bouwer, admini strateur en pedagoog Die laatste functie heeft echter altijd het zwaarst gewogen. Dat moet al in de twintiger jaren be gonnen zijn, toen de nu scheiden de onderwijsman zich realiseerde, dat er voor hem in West Zeeuwsch-Vlaanderen een taak lag. Tot 1920 had men het in die streek met een ambachtsschool en een normaalschool moeten doen en alleen de kinderen van bemid delde ouders konden „aan de over kant" middelbaar onderwijs ge nieten. Met de oprichting van de h.b.s. kwam daar onmiddellijk verandering in: er werd begonnen met niet minder dan drie eerste klassen! Er lag dus inderdaad een taak en de heer Hoolhorst heeft daar bewust zijn schouders onder gezet. „DAAROM WORD IK altijd een beetje nijdig wanneer men mij iets zegt in de geest van: „Je bent hier zeker blijven hangen." Ik ben hier bewust gebleven om dat er iets te doen viel." Er is „iets" gedaan ook. De h.b.s. kreeg er een gymnasium-afdeling bij en sinds 1956 ook een Middel bare Meisjesschool. „De kinderen kunnen nu alle kanten uit", aldus rector Hoolhorst en men kan zon der meer aannemen, dat het de RECTOR A. HOOLHORST .dan word ik een beetje nijdig... (Advertent ie/ SIEMENS DIVERSE TYPEN VAN F 100— TOT F 350- heer Hoolhorst is geweest, die in 'deze ontwikkeling een bijzonder groot aandeel heeft gehad. Een opmerking in die richting wuift hij echter met een gebaar van zijn hand weg. „Ik zou mezelf bijna belangrijk gaan vinden", zegt hij alleen maar, met wéér die zelfspot. Overigens komt hij er rond voor uit, dat hoewel het afscheid zwaar zal vallen de rust niet onwelkom zal zijn. Véél heeft de heer Hoolhorst altijd van zijn krachten gevergd ook naast zijn dagelijkse werk. Zo is hij ook reeds jarenlang voorzitter van de Maatschappij voor Ooft- en Tuin bouw in West Zeeuwsch-Vlaande ren; van de afdeling der Vereni ging tot bevordering van de Bij enteelt ln Nederland; van de werkgroep der Z.V.U. en van de ze laatste instelling tevens lid van het centraal bestuur. In de oor logsjaren en in de rampdagen van februari '53 was hij bovendien werkzaam als evacuatie-commis saris. Zijn plannen voor de toekomst „Ik zal me niet vervelen", ver klaart hij volmondig. De tijd voor studie („Ik had nog graag willen promoveren") heeft hem vrijwel altijd ontbroken en daar zal nu gelegenheid voor komen. „En dan heb ik nog altijd mijn tweede vak, dat ik zeker weer op zal ne men", vertelt de rector een beetje raadselachtig. Het blijkt dat van.. pottenbakker te zijn! In de jaren '38'39 hield hij zijn laatste ex positie nadien ontbrak de gele genheid om deze tak van kunst nijverheid weer ter hand te ne men, maar daar hoopt de heer Hoolhorst in de nabije toekomst verandering in te kunnen bren gen. Ja, hij blijft in Oostburg wonen r- dicht bij Parijs, want „ik ben een beetje francofiel"... Zo blijkt dus wel, dat rector A. Hoolhorst na 1 januari 1959 met terdaad zal gaan genieten van, zoals dat altijd zo plechtig heet, een „welverdiend pensioen." Dat het in dit geval inderdaad in alle opzichten welverdiend is, zal wel niemand durven of zelfs willen betwisten VANDAAG. Middelburg Electro: „08/15 De ka zerne" (le deel), 19, 21.15 uur, 18 jaar; Schouwburg: „De grote bluf", 20 uur 14 Jaar; Gymnastiekzaal van de chr. h.b.s. voor Walcheren: Jaarvergade ring van de vereniging voor chr. mid delbaar en voorbereidend hoger on derwijs in Zeeland, 19.30 uur. R.hb.s.: Wljkavond N H. Kerk, le zing met kleurendia's, door ds. M. Enker, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „De liefdesro man van een koningin", 1 en 21 uur, al. Luxor: „Bommenwerper B 52", 20 uur, 14 jaar; A.N.M.B.-g' <ouw: Verg. P.v.d A-, 20 uur. Goes Grand: „Betaald nachtlogles", 20 uur, 18 jaar; De Korenbeurs: Verg, Afdeling Zeeland van N.I.V.E., 14.30 uur; Prins van Oranje: Winterleden- verg. C.B.T.B., 10 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2