ZELANDICA KLEVon il r r* P r r J 0 y 0 0 0 UI !L j 0 0 c PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Bruid op zi Waar zijn onze schepen? ARMHUIS WAS VAAK LAATSTE TOEVLUCHT VOOR BEJAARDEN 16 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 12 DECEMBER 1958 Zeeland is in de loop van de tijd vele malen in kaart gebracht. Dikwijls op fraaie wijze Een prachtige verzameling van gedrukte kaarten van onze provincie of onderdelen daarvan berust in het Museum van het Zeeuwsch Genoot- Schap der Wetenschappen. Getekende kaarten daarentegen vindt men in het rijksarchief in Zee land, waar helaas door de catastrofe van mei 191t0 een groot gedeelte van deze verzameling verloren is gegaan. Gelukkig zijn daar wél de uit het mid den van de 18e eeuw daterende fraaie Hattinga- atlassen bewaard gebleven. In het Tijdschrift van het Kon. Nederl. Aardrijkskundig Genoot schap 1958, no. 2, is posthuum een artikel van de kenner der car tografie J. Keunlng verschenen, getiteld: De Hattlnga's. Abdias Hattinga kunnen we als de stamvader van de beroemde cartografen- familie beschouwen. Sinds 1702 was hij predikant te Sluis. Zijn toen tweejarige zoon, Willem Tiberius, ging later medicijnen studeren en promoveerde in 1724. De zoon interesseerde zich in het bijzonder voor geometrie en geografie. Vooral de geografie van Staats-Vlaan- deren Zeeuwsch-VIaanderen) trok hem aan, gevolg van gesprek ken met zijn vader, die zich naast zijn predikambt toelegde op het bedijken van schorren. Zonder enige andere aanmoediging als eigen liefhebberij, zoals hij zelf zegt, begon Willem Tiberius Staats-Vlaan- deren „meetkundig op het papier te brengen". Een fraaie kaart van dit landsdeel was hiervan het gevolg, waartoe hij naar eigen zeggen, „de helft van een mensches levensloop" nodig had. Misschien is dit iets overdreven, maar het werk is even grondig als betrouwbaar. In 1749 vestigde hij zich als geneesheer te Hulst, waar hij in 1764 overleed. De Raad van State erkende zijn verdiensten door verschil lende opdrachten, waarbij hij trouw ter zijde werd gestaan door zijn beide zoons, D. W. C. en A. Hattinga. Deze zoons had hij zelf onderwezen in „de wiskunst en natuurkunde" en werden door de Stadhouder tot ingenieur aangesteld. Laatstgenoemden ontvingen in 1747 opdracht Zeeland meetkundig op te nemen en in kaart te bren gen. Men kon hen goed gebruiken als we bedenken dat Zeeland in 1747 werd opgeschrikt door de Franse invasie. De vader, in die tijd militair arts, kon in deze functie veel materiaal voor zijn cartogra fisch werk verzamelen. De resultaten van deze gezamenlijke arbeid waren indrukwekkend. In 1747 kwam de kaart van Staats-Vlaande- ren gereed, aangevuld met de nieuwe fortificatiën. Vier jaar later de atlas van dit gebiedsdeel, bestaande uit 240 kaarten. Wanneer we dan nog enkele jaren verder zijn, is het resultaat de atlas van de Zeeuwse eilanden (182 kaarten), met daarnaast atlassen van Staats- Brabant en de frontieren Gelderland, Overijsel en Groningen. De kaarten, waaronder gerekend de grote kaarten van de Zeeuwse eilanden, een 700 in totaal, kunnen de vergelijking met moderne voorstelling goed doorstaan. Wanneer wij de grote kaart van Wal cheren bekijken en we zien bijvoorbeeld hoe zorgvuldig de aanleg van de prachtige buitenverblijven in de omstreken van Oostkapelle wordt weergegeven, kunnen we instemmen met de aanhef in het voorbericht van de atlas van Staats-Vlaanderen: Alle zaken waarin de natuurlijke genegenheid en geest van de mens zich uitspreekt, worden gewoonlijk met meer ijver en volharding beëindigd, dan die waarin het alleen om voordeel gaat of omdat het beroep het nu eenmaal meebrengt. EVEN NADENKEN F II v u TS w M IF 17 55" 21 m m 25 57 Horizontaal: 1 vrouwelijk zoogdier; 5 groente; 8 vorm van zuurstof; 9 stel; 10 bep. Europeaan; 11 staaf; 12 dienaar; 14 element, afk.; 16 nader komen; 18 riviertje in Drente; 20 boek m. bep. afbeeldingen; 22 borrel; 24 reinigingsplaats; 26 plaats i.d. Betu we; 27 regeringshoofd in Venetië; 28 reserve, afk.; 29 edel. Verticaal: 1 rond voorwerp; 2 „dom" zoogdier: 3 soort riet; 4 te; 5 land bouwwerktuig; 6 steekwapen; 7 haak 9 beroep; 11 kleine godsdienst, groep; 13 stuk dun karton; 15 vroedvrouw; 17 rijkaard; 19 iedere; 21 sprookje; 23 assistent, afk.; 25 laagte; 27 mu zieknoot. 9 Roger Motz, de 54-jarige voorzitter van de liberale internationale, is geko zen tot voorzitter der Belgische liberale partij. Motz is al eens partijvoorzitter ge weest maar hij trad in 1952 om gezond heidsredenen af. Later was hij minister van economische zaken in de socialis- tisch-liberale coalitieregering-Van Acker. (Advertentie} Aagtedijk 11 te Kaapstad. Aagtekerk 9 280 m. o.z.w. Straat Messina. Aardljk 6 te Mobile. Abbekerk 7 te Antwerpen. Albireo 9 110 o.t.z. Aden. Alcor 6 te Hamburg. Aldabo 9 dw. Fïnisterre. Alhena 10 v. B. Aires n. Montevideo. Alioth 10 v. Santos n. Montevideo. Almdijk 9 te Rotterdam. Alnati 9 v. Las Palmas. Alphacca 9 660 m. o. Paramaribo. Alphard 9 50 m- n.t.o. St.-Vincent. Amerskérk 8 150 m. z.w. Luderitz. Andijlt 9 te Rotterdam. Appingedam 9 te Roterdam. Arendskerk 11 te Sjanghai. Arkeldijk 9 50 m. o. San Miguel. Astrid Naess 9 10 m. z. Beachy Head. Attis 9 330 m. z o. Kingston. Axeldijk 9 100 m. n.o. Puerto Rico. Bali 8 v. Penang. Bantam 7 te Biak. Bawean 9 20 m. n. Lissabon. Bengalen 7 te Manilla. Binnenhaven p. 9 Kaap Villano. Bloemfontein 10 v. East London n. Durban. Caltex Arnhem 11 te Sidon. Caltex Delft 11 te Bahrein. Caltex Nederland 11 te Abadan. Caltex Rotterdam 8 100 m. z.o. The Brothers. Camitia 8 900 m. o- Scyllies. Carrillo 10 430 m. z. La Libertad. Castor 9 v. Puerto Ordez n. Bremen. Cleodora 7 te Pula Bukom. Colytto 8 te Los Angeles. Crania 9 170 m. o. Paramaribo. Diemerdijk 9 720 m. o.z.o. Acapulco. Duivendljk 9 te Antwerpen. Drente 11 te Tandjong Priok. Esso Amsterdam 10 te Aruba. Esso Nederland 9 75 m. z.w. Kreta. Friesland (K.R.L.) te East London. Garoet 9 v. Hamburg n. Rotterdam. Greta 8 te Bristol. Groote Beer 9 v. Sydney n. Amsterdam. Harold 9 te Zwijndrecht. Heemskerk 11 te Marseille. Helicon 6 te Mobile. Hoogland 9 te IJmuiden. (Advertentie) Hulst 10 te Rotterdam. Hydra 8 25 m. n o. Azoren. Ivoorkust 9 rede Puerto Amboin. Jagersfontein 9 te Las Palmas. Japara (K.R.L.) li te Khor-el-Mufatta. Johanca 6 n. Rostock. Kalinga 9 te Calimas. Kalydon 8 n. Gefle. Katelysia 8 te Sydney. Kara 9 900 m. z.z.w. v. Azoren. Kellia 10 n. Curasao. Kennemerland 9 dw. v. St. Paul Rocks. Kermia 10 n. Engeland. Khasiella 8 110 m. z.o. n. Halifax. Kloosterdijk 8 te Vera Cruz. Korenia 10 te Rotterdam. Kosicia 10 te Rotterdam. Krebsia 9 te Rotterdam. Kreeft 9 n. Rotterdam. Kryptos 9 80 m. o. v. Guadeloupe. Laurenskerk 10 n. Bahrein. Laagkerk 9 te Khorramshahr. Laarderkerk 7 te Londen. Langkoeas 8 te Balikpapan. Lelykerk 11 te Basrah. Le Maire 8 te Port Swettenham. Lemsterkerk 9 te Khorramshahr. Leopoldskerk 9 100 m. z.z.w. v- Ouessant. Leto 9 270 m. z.o. v. Dakar. Limburg 7 v. Singapore. Lindekerk 9 te Hamburg. Llssekerk 9 n. Bremen en Hamburg. Loenerkerk 8 v. Port Said. Maaskerk 10 n. Marseille. Maasland 6 te Hamburg. Maasym 10 te Antwerpen. Maetsuycker 9 v. Penang. Malea 9 120 "m. o. v. Tarakan. Marcella 9 dw. v. Lindesness. Marietje Bohmer 8 n. Haifa. Meliskerk 10 n. Burlings gepass. n. Bombay. Merwede 9 100 m. z.w. Ouessant Mirzam-N 9 10 m. z.w. v. Safi. Mitra 6 n- Rotterdam. Montferland 9 300 m. n.w. v. Dakar. Muiderkerk 8 te Genua. Musilloyd 10 te Kopenhagen. Mijdrecht 9 300 m. n.o. v. Barbados. Naess Commander 9 32 m. n.w. v. Bougie. Naess Lion 9 128 m. Nestor 10 te Curasao. Nias 8 te Antwerpen. Nieuw Amsterdam 11 n. New York. Noordzee 9 n. Trinidad. Nijkerk 8 90 m. o.z.o. v. Ceylon- Oldekerk 11 te Antwerpen. Ommenkerk 10 n. Aden. Oranje 9 n. Melbourne. Oranje Nassau 10 te Cartagena. Ouwerkerk 8 n. Singapore. Perna 11 te Colombo. Polydorus 8 te Singapore. Reyniersz 10 n. Dar es Salaam. Rijndam 9 n. Rotterdam via Cobe. Hadd. ARMENVERZORGING OP WALCHEREN (II) Beoefening barmhartigheid soms meer last dan plicht Bij het klimmen der jaren nam de armoede meestal toe. Wel waren de kinderen zo vroeg mogelijk de deur uitgegaan, de jongens eerst als koewachter om later knecht te worden, de meisjes als kindermeid, daarna melkmeid. Het loon was laag, zodat weinig aan de ouders kon worden afgestaan, ook al omdat voor eigen kleding moest worden gezorgd. Waren vader of moeder door het werk ver sleten, wat duidelijk te zien was aan hun gebogen houding, dan was hun laatste toevlucht het armhuis. Zelfs in de laatste helft van de vorige eeuw waren de armenhuizen op Walcheren goed bezet. door B. DE MELJ Een gehuwd echtpaar, doorgaans op leeftijd gekomen, fungeerde als va der en moeder. Wie in het armen huis werd opgenomen moest zijn be zittingen, hoe weinig die ook waren, aan de diaconie afstaan. H ijbehoef- de niet meer te werken, en had een onderdak. Maar de vrijheid, heel zijn leven genoten, was hij kwijt. Het was een zeldzaamheid dat ge huwde kinders hun oude vader of moeder in hun huis opnamen. Door gaans hadden zij een vrij groot ge zin en een kleine behuizing. Toen gold nog meer het gezegde, dat één ouder beter 10 kinderen kan groot brengen dan 10 kinderen één ouder kunnen houden. Gelukkig bestaan er thans geen armenhuizen meer. Be jaardenhuizen met betere accommo- Riouw 10 te Port Sudan. Stad Amsterdam 11 (e Freetown. Schouten 11 te Durban. Schledljk 0 n. Rotterdam. Senegalkust 10 te Lagos. Slamat 10 n. Aden. Sliedrecht 9 n. Novorosslsk. Soestdijk 8 te Boston. Stad Arnhem 9 te Lulea. Straat-Ball 7 te Durban- Straat Cook 8 te Bunburran. Straat Lombok 10 n. Fremantle. Sumatra 7 v. Bangkok. Tamo 9 v. St.-Vincent. Telamon 9 1000 m. o.z o. v. Bermuda's. Tjimenteng 10 te Hongkong. Utrecht 9 v. Djeddah- Van Spilbergen 8 te Takoradi. Vasum 9 dw. v. Aden. Vivipara 9 10 m. w. v. Lissabon. Van der Hagen 8 te Manila. Waal 8 te Amsterdam. Waingapoe 8 te Muscat. Waterman 9 dw. v. Casquets. Willemstad 9 325 m. n-n.o. v. Madeira. Witmarsum 7 te New Orleans. Zeeland 9 65 m. z. van Kreta. Zuiderkerk 10 te Rotterdam. 1045. In minder dan geen tijd was piloot Storm uit de cockpit van de Horzel ge- klomen en sprong hij op de grond. Shor Nun en de ande ren kwamen hem al tege moet. „Ziezo", sprak de eer ste, „nu zullen we allereerst eens het grote nieuws aan de „baas" gaan vertellen. Bij Toth, wat zal die raar opkij ken als hij hoort dat Eldred en Thern hun laatste boeven streek hebben uitgehaald! Maar... eh, wat zie jij er op gewonden uit Arend! Is er misschien nóg iets ge beurd?" Piloot Storm snoof veelbete kenend en riep uit: „Dó,t zou ik denken. Ik vloog nog wat rond en werd opeens vanuit een luguber bouwwerk aan de rivier beschoten. Wil je mij even vertellen of dat op Valeron zo de gewoonte is om ongewenste gas ten, die wat te laag overkomen, te verdrijven Dan kan ik er voortaan rekening mee houden, zie je en..." „Wacht eens!" viel» Shor Nun hem in de rede. „Ik geloof dat jij met dat lugubere bouwwerk de Zwarte Burcht van Eldred bedoelt. En van daaruit weid je beschoten zeg je? Hm, dat is heel vreemd!" Op datzelfde moment ontving commandant Go- thai van die Zwarte Burcht de opzienbarende tijding, dat zijn chef, Eldred, de dood had ge vonden in de watervallen, na een achtervolging door een politiewagen. datie zijn er voor in de plaats geko men. Voor de Hervorming was de armen verzorging in handen van de arm- meesters, ook wel Heilige Geest- meesters genoemd. Deze wel wat zonderlinge naam is te verklaren uit Handelingen VI: 3 waar wij lezen, dat omgezien moest worden naar zeven mannen, vol des Heiligen Geestes, om de armen te bedienen. Na de Hervorming, waren het de dia kenen aan wie dat werk was opge dragen. Het college van diakenen werd aangeduid als de „kleine ar men". Er bestond nog een ander col lege met ongeveer hetzelfde doel, de „grote armen" geheten, staande on der het toezicht van de ambachts heer. De diaconie ondersteunde alleen de lidmaten der kerk. De „grote ar men" keek naar geen lidmaatschap. Feitelijk vervangen de tegenwoordi ge burgerlijke armhesturen dat col lege. Op sommige Bevelandse dorpen wordt het burgerlijk armbestuur nog de „grote armen" genoemd. Er was wel eens wrijving tussen de „kleine" en de „grote armen", daar de ene een bepaalde bedeling op de andere wilde schuiven. Begrijpelijk werden de armen daarvan wel eens de dupe. Op de meeste Walcherse dorpen kwam aan die gescheiden heid een einde, toen beide instanties verenigd werden door samenvoeging van beider bezittingen. Maar de am bachtsheer bleef controle op de bede ling houden, daar hij aanwezig was bij de jaarlijkse afrekening der dia conie. Bovendien had hij door zijn positie veel invloed in het dorpsleven. BORGBRIEFJES. Het armbestuur van het ene dorp had wel eens meer bezittingen, voor namelijk in landerijen, dan dat van een naburig dorp. Daardoor kon het ook 'n ruimere bedeling toepassen. Wie zich van elders in zo'n dorp ves tigde moest echter niet menen, dat, ais hij armlastig mocht worden, hij bedeeld werd. Dit werd voorkomen doordat van nieuwe bewoners, vooral als zij het niet te breed hadden, ge- eist werd een borgbriefje af te geven. Hierin verklaarde de diaconie van de vroegere woonplaats voor hen borg te zijn als zij armlastig mochten worden. Hadden de nieuwe bewoners geen borgbriefje, dan werd dadelijk de ambachtsheer gewaarschuwd. De ze had als zodanig het recht hun ves tiging te ontzeggen. Het vragen naar borgbriefjes aan nieuwe ingezetenen geschiedde nog in het midden der 19de eeuw, al had de ambachtsheer toen veel van zijn macht ingeboet en b.v. geen recht meer de vestiging van nieuwe bewo ners te ontzeggen. Men was bang te veel armlastigen in de gemeente te krijgen. De beoefening der barmhartigheid werd wel eens meer als een last dan als een christelijke plicht beschouwd. Zo stond in de kerkeraadsnotulen van zekere Walcherse gemeente ach ter de mededeling, dat twee arme weeskinderen overleden waren, aan getekend „waardoor de diaconie van een merkelijk last was ontsla gen". (Slot volgt). 9 James Poyser uit Nottingham (Enge land) die reeds driemaal zijn rijbewijs kwijt Is geweest en van de weg was ge bannen, kocht een nieuwe motoren ramde hem binnen drie minuten. Poyser, die voor het gerecht bekende dat hij weer eens roekeloos had gereden zonder rijbewijs of verzekeringspolis, kreeg eên boete van 16 pond en werd op nieuw voor een jaar van de weg ge stuurd. Advertentie) Stijf en stram Nu hier - dan daar Heem Eruschen - •b Uw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatische pijnen krijgt ons klimaat de schuld. Maar veeleer is de oorzaak: onzuiver bloed. Begin een bloedzuiverende kuur met Kruschen en ge zult al na korte tijd de weldadige gevolgen daarvan ondervinden. Naarmate Kruschen de wat traag geworden bloedzuiverende men weer op,--,J pijnverwekk geen kans meer zich vast te zetten, maar worden ze afgevoerd langs na tuurlijke weg VAN I Ze is geheel op de hoogte van mijn zaak en de meeste van haar vertak kingen, misschien zelfs nog beter dan ik. Ik zou niet weten wat de „Maintenon" zonder Nini zou moe ten beginnen". Raoul sprak vloeiend de voor hem vreemde taal, maar Nini verstond er weinig van, zodat hij de zin der woorden voor haar in 't Frans over bracht. Natuurlijk had hij uit be leefdheid wat overdreven, hetgeen niet wegnam, dat Nini in de wolken was; ze hield dolveel van compli mentjes. Caroline luisterde zwijgend, terwijl ze zich afvroeg of ze indien ze de betrekking aannam bevelen zou moeten opvolgen van deze „eerste officier", die nu reeds tegen haar was ingenomen zoals ze het on getwijfeld zou zijn tegen ieder meis je, dat nader met m'sieur Pierre in contact kwam. In eik geval hadden noch Caroline noch Nini ook maar de geringste lust tot een onderling gesprek. Nini haalde dan ook veelbetekenend de schouders op, en trok zich weer ach ter haar lessenaar terug, heimelijk PEUILLfcTÜN MALOOLN wensend dat de andere twee toch Frans zouden praten in plaats van dat nare Engels, waarvan ze bitter weinig afwist. Raoul herhaalde: „Gaat U zitten, juffrouw May". Hij zelf ging terug naar zijn bureaustoel en richtte van daaruit zijn blik op de stralend mooie vreemdelingen, die een inval op zijn kantoor had gedaan om er een baan te veroveren en die.... nu ja, ze wist niet, hoe 't er met zijn hart uitzag! Dat was voorlopig ook maar het beste. Behaaglijk achterover leunend, be gon hij Caroline vragen te stellen. Onder de bedrijven door kon hij on gestoord haar buitengewone schoon heid gadeslaan. Het was een pretti ge bezigheid. Hij vergat dat nij nu beneden in het restaurant of in de omtrek ervan moest zijn, gereed om aan elke onvoorziene omstandig heid het hoofd te bieden of de talloze kleine problemen, die zich van tijd tot tijd voordeden, op te lossen, voor ze hinderlijk konden worden. Hij voelde zich opgelucht, terwijl zijn hart vlugger klopte en er allerlei dwaze gedachten bij hem opkwa men. „U weet waar het om gaat?" vroeg hij, zich bewust, dat hij de enige was, die op de hoogte kon zijn, maar tevens begrijpend, dat hij iets zake lijks tegen dit ernstig uitziende meis je moest zeggen. Caroline schudde het hoofd. „Niet bepaald, m'sieur Pierre", antwoord de ze, „behalve dat het een gedeel telijke betrekking is. Mijn vriendin juffrouw Cornell, heeft zich nogal vaag erover uitgelaten. Raoul lachte even. Het klonk vrolijk en genoeglijk, als uiting van een op gewekte geest! „Dat zou ze in elk geval hebben ge daan. Ik ken Fanny", hernam hij. Meteen opende hij een lade, nam er een notitieboekje uit en sloeg enkele bladzijden om, tot hij de juiste had gevonden. „Nu zal ik het U uitleggen, want er moet bij U geen misverstand zijn over de taak die U wacht. Zal ik U voorlezen, hoe ik het mij gedacht had? Lacht U niet, ook al lijkt het U wat vreemd toe". „Alstublieft, m'sieur Pierre", ver zocht Caroline, die nu ook moest glimlachen. Raoul las: „Ik verlang, dat U hier elke dag bent van twaalf tot drie en 's-avonds van zeven tot twaalf. U moet een half uur vroeger komen om uw maaltijden te gebruiken en wel in het restaurant". Meteen ging de telefoon, zodat hij ongeduldig zijn lectuur staakte en de secreta resse, die zich blijkbaar niet haast te, enigszins bits over zijn schou der toeriep: „Nini!" Het Franse meisje nam de telefoon op en zei met schrille stem: „Allo, allo!" Raoul fronste onwillekeurig de wenkbrauwen, maar besloot vast beraden, niet verder naar die stem te luisteren. Voortgaande, las hij, zijn aanteke ningen raadplegend: „Gedurende die uren zullen de klanten van mijn res taurant U kunnen zien en desver- langd raadplegen of U hun wensen kenbaar maken. Denk er vooral om, dat er veel tact nodig zal zijn, want mijn clientèle moet steeds het aller beste hebben. Zelfs als U er anders over oordeelt, bedenk dan nog dat de klant altijd gelijk, nooit ongelijk heeft. Begrijpt U me?" „Jaantwoordde Caroline wei felend. „Neen, U begrijpt het niet", merkte Raoul zo plotseling op, dat Caroline van kleur verschoot. „Ik bedoel het zo: Als er over het een of ander wordt geklaagd, als eten te warm is of te koud, als de kok het de gasten niet naar de zin maakt of er iets ha pert aan de bediening, als, lieve help, er een vlek of een spat op een bord is, moet U me onmiddellijk rapport uitbrengen. Soms vindt de een of an dere o'weeër, die geen verstand heeft van fijne wijnen en lekker eten, toch de weg naar ons restaurant. Hij heeft gehoord van de „Maintenon" en wil er bij zijn vrienden thuis op bluf fen, dat hij daar heeft gedineerd. Al licht maakt hij bezwaar tegen de re kening, want onze prijzen zijn hoog,. maar we zitten ook op zware lasten. In dat geval roept U mij en ik speel het wel met hem klaar. U moet me eveneens roepen als een oude en al lesbehalve mooie dame niet in het juiste licht zit; ik bedoel dat het licht haar leeftijd al te sterk doet uitko men. Zoiets kan veranderd worden en ze moet weer vertrouwen in haar uiterlijk krijgen. Wie succes wil heb ben, moet de mensen en hun eigen aardigheden kennen. Is U het niet met me eens?" Caroline knikte ernstig. Ze luisterde aandachtig, niet zozeer wegens de onthullingen van achter de scher men, maar omdat ze het luisteren naar die zoetvloeiende stem zo pret tig vond. Zij was er zeker van, dat die stem niet ruw kon klinken, zelfs als „M'sieur Pierre" uit zijn humeur zou zijn. En ingeval hij ontroerd was of een vrouw zijn liefde verklaarde... Caroline bloosde over haar eigen ver metelheid. Ze moest niet aan zulke dingen denken. Dit was een zakelijk gesprek. Inmiddels ging Raoul voort met zijn muzikaal geluid, waaraan Caroline wel elke dag het oor zou willen le nen. „Ik heb een grote, cosmopoliti- sche Klantenkring en ofschoon men het moeilijk iedereen naar de zin kan maken, moeten we daar toch naar streven. Dat is echter niet uw werk. Wanneer het restaurant des middags of 's avonds laat gesloten wordt, draagt U de verantwoordelijkheid, dat de kas in de safe daarginds wordt geborgen. Bij deze woorden. knikte hij in de richting van een grote tegen de muur staande brand kast. U neemt ze dan over van Nini. Tot nu toe doe ik het gewoonlijk zelf, maar het komt me dikwijls slecht uit hier te moeten zijn als Nini de reke ningen heeft gecontroleerd en het geld in veiligheid wil laten brengen. Ook wens ik, dat U zondags nier bent, want dat is een van onze druk ste dagen". Na andermaal zijn notities te heb ben nagezien, ging Raoul enigszins beschroomd voort: „Ik zal U voor uw diensten 5500 francs per week betalen, maar U komt niet op de loonlijst voor, want dan zou lid van de vakbond moeten zijn. Als ze mochten staken, zou 't erop neerko men, dat ieder lid van het personeel me op slag in de steek zou laten en ik zou niet graag hebben, dat U het zelfde deed, juffrouw May. Uw be trekking is een soort probeersel en voorlopig zal ik U uit mijn particu liere beurs betalen, ook om net per soonlijke karakter van uw werk. We zullen zien, hoe 't loopt en wat U er van maakt. Na een maand praten we er nog eens over". Raoul zweeg even, sloot net boekje en borg het weer in de lade. „Dat is zowat alles", eindig de hij. „Óf neen, ik zou graag willen, dat U in uw en mijn vrije ogenblik ken Engels met me las". (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 18