In Kamerdebat klonk verwachting van verkiezingsstrijd door Het „laatste kwartier" in het kabinet Kabinet-Drees uiteengevallen KLANKBORD HERENIGING VAN DUITSLAND GEEN ZAAK VOOR GROTE VIER Vandaag... WEDUWEN VAN VEEKOOPLIEDEN KREGEN EIS TOEGEWEZEN VRUDAG 12 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Prof. Oud voor „rompkabinet" Slot van pag. 1 trekken", 7.0 besloot de bewindsman zijn rede in eerste termijn. Aanknopend aan de bewering; van de minister, dat afweging van inkom sten en uitgaven niet mogelijk is bij onzekerheid omtrent de middelen, vroeg de heer Romme vervolgens hoe de minister het dan klaar had ge speeld de Kamer een begroting voor te leggen. Het deed de r.-k. fractie leider leed, dat de minister de politie ke kant aan de aanvaarding van dit zakelijke voorstel verbindt. In zoverre heeft de nacht geen raad gebracht, was zijn oordeel. Het deed prof. Rom me ook hierom leed. daar de minister bij aanvaarding van het gewijzigde wetsontwerp volledig zijn zin krijgt voor 1959 en bovendien voor 1960 een toezegging, die de bewindsman niet wantrouwt, maar dan ook een andere behandeling verdient. •Vlinder vriendelijk was de lieer Rom me toen hij zei te betreuren, dat de minister nu aan de anderen overlaat in 1959 de „boel" in orde te maken. Eerst wil de minister het voor '60 al in orde hebben, maar nu laat hij voor 1959 al de „boel" achter op een wijze, die men weinig fraai kan noemen, zo zei hij. Suggestie van mr. Burger De fractieleider van de P.v.d.A., mr. Burger, zei„Er wordt door dit wets ontwerp niet tegemoet gekomen aan de belangen van de minst-draag- krachtigen. Er heeft een scheeftrek king van de lastenverdeling plaats. De heer Van de Wetering, die had gezegd zich niet te laten beïnvloeden door dreigementen van de Fakkel dragersdag (waarop de heer Burger zijn zeven eisen liet horen), kreeg van de socialistische leider te horen, dat het regeringsprogram de grondslag is, waarop ministers van de P.v.d.A.- fracties in het kabinet zitting heb ben genomen. „De K.V.P.- en A.R.- fractles uit deze Kamer hebben door hun daden het regeringsprogram ver scheurd." In plaats van een dreige ment, had de verklaring op de Fak keldragersdag geen andere betekenis dan het kabinet te continueren. Nu bij de Kamermeerderheid werke lijk nog enige bereidheid aanwezig is tot overeenstemming te komen, dan zou ik in overweging willen geven de termijn van twee jaar te aanvaar den en daarnaast de bevoegdheden van de bewindsman uit te breiden, om als dat mogelijk is, te zijner tijd bij algemene maatregel van bestuur een correctie toe te passen ten aanzien van de bestedingsbeperking voor de minst draagkraehtigen. De heer Bruins Slot (a.r.) stelde, dat niet de Kamermeerderheid de heer Hofstra wegjaagt, maar dat het de Uitgedoofd (slot van pag. 1) kabinetsformatie krijgen, omdat het kabinet indirect door een lid van de K.V.P.-fractie is ten val gebracht. Slaagt prof. Romme en eventueel een leeks van andere informateurs er niet in een kabinet te vormen, dan is de mogelijkheid van Kamer ontbinding aanwezig. Binnen veer tig dagen na de ontbinding moeten nieuwe verkiezingen gehouden wor den. Dat zijn dan vervroegde verkiezin gen, want de officiële verkiezingen van 1960 komen er door te vervallen. Eep grote verschuiving zullen die verkiezingen -niet kunnen bren gen. Wel zullen zij opheldering kunnen geven over de vraag of dè afbrokkeling, die zich bij de P.v.d.A. demonstreerde tijdens de jongste ge meenteraadsverkiezingen en de sta tenverkiezingen tót staan is gekomen of overwonnen kan worden. Het is juist die afbrokkeling, welke het politieke klimaat in Nederland zo ongemakkelijk maakte. Er gingen in de P.v.d.A. stemmen op om liever in de oppositie te gaan en niet steeds maar weer de weg van het politieke compromis te bewande len en mede de verantwoordelijk heid te dragen voor regeringsmaat regelen, die bij een deel van de P.v.d. A.-leden weinig populair waren. Al geven verkiezingen geen grote verschuiving, zij zouden dus wel ver helderend kunnen werken met name voor de P.v.d.A. Dat zou een nuttig effect kunnen hebben. Voorlopig ech ter ziet niemand hoe een nieuw kabi net gevormd kan worden en kan slechts vastgesteld worden, dat de dames en heren, die in 's lands ver gaderzaal gisteren de tegenstellingen niet konden overbruggen, het Neder landse volk met een uiterst moeilijke affaire hebben opgeknapt! AANNEMEN. Soldaat Robert Mc Grath kreeg in Sydney (Australië) een schadevergoeding van 2600 omdat hij zijn rug verrekt had toen hij de houding moest aannemen. AANGIFTE. Nadat hij op een poli tiebureau in Londen had aangegeven dat zijn fiets' hem was ontstolen, reed Frederick Wilson naar huis op een politiefiets die hij stiekuin mee nam. heer Burger is geweest, die op de Fakkeldragersdag de minister tot heengaan heeft genoopt. Gaat partijbelang voor? Prof. Oud verweet de P.v.d.A.-frac- tie altijd te hebben getracht haar program aan het kabinet op te dringen. Voorts meende de liberale leider, dat de P.v.d.A. haar minis ters woensdag onder druk had ge zet. Hij was van oordeel, dat als de' Kamermeerderheid zou zwichten, men zich met huid en haar zou verkopen aan de P.v.d.A. „De heer Burger mag de mond wel vol heb ben over democratie, maar volgens mij is de P.v.d.A. voor onze demo cratie een groot gevaar". Prof. Oud wilde ook naar de toe komst zien en hij achtte spoedige verkiezingen noodzakelijk. Hij A'ond de beste oplossing, dat liet kabinet zonder de socialisten als rompkabi net aanblijft en dat de ministers hun ontslag aanbieden zodra de verkie zingen achter de rug zijn. In het verder verloop van de debat ten betoogde de heer Romme nog, dat het hem speet, dat met de heer Hof stra ook de andere vier socialistische bewindslieden, en vooral de minister president, heengaan. Fotode heer Burger in gesprek met minister H. J. Hofstra; dr. W. Drees is vervuld van grote zorgen. Dr. Drees kwam nog op tegen de be wering van prof. Oud, dat hij het Iiartijbelang boven het algemeen be- ang zou stellen. Zij die mij kennen, weten wel beter, zo betoogde de heer Drees. Het zou echter een over schatting zijn van mijn betekenis en onmisbaarheid om in het belang van 'jb het land aan te blijven, nu de P.v.d.A. geen socialistische ministers meer wil. De heer Drees ontkende ook met nadruk, dat de fractie van de P.v.d.A. druk op minister Hofstra had uitgeoefend. Al dinsdagmorgen had minister Hofstra in een buiten gewone kabinetsvergadering meege deeld, dat een wijziging A'an het Avets- ontwerp onaanvaardbaar voor hem zou zijn. Dit zou echter niet in het eerste stadium van de beraadslaging in de Kamer Avorden meegedeeld om in ieder geval een zakelijke discussie mogelijk te maken. Het Avas het laatste woord voor de stemming over motie en amende ment. Tegen zes uur sloot voorzitter Kortenhorst de vergadering. Hij gaf te verstaan, dat het nog niet zeker AA'as, dat de aangekondigde A'ergade- ring van a.s. maandag doorgang zon vinden. VERKLARING RUSSISCHE REGERING De Sowjetpremier en partijleider Nikita Kroesjtsjew heeft in een interview met een Westduitse krant gewaarschuwd, dat de Sowjet-Unie in geval van een aanval op Oost-Duitsland de Oostduïtse grenzen zal verdedigen. In antwoord op schriftelijke vragen van de „Sïiddeutsche Zeitung" heeft hij gezegd, dat sommige „heethoofden" onder de westelijke militaire lei ders spreken OA-er liet forceren van een doorgang naar Berlijn met troe pen en tanks. Dit zou oorlog betekenen, aldus de SoiA'jetpreniier. toekomst A'an Berlijn, voor de Sow jet-Unie „niets anders overblijft" dan de bezetting van Berlijn eenzijdig te beëindigen. Verder beA'at de A-erklaring nog de mededeling, dat de SoAAjeregering niet Avenst deel te nemen aan een Vïermogendhedenconferentïe over de hereniging Aan Duitsland. Dat is een zaak A-oor de twee Duitse regeringen, geen zaak voor de Grote Vier. Ge- Kroesjtsjew over kwestie-Berlijn Het Russische persbureau Tass heeft donderdagavond een verklaring A'an de regering der Sowjet-Unie uitgege ven, waarin Wordt gezegd dat indien het westen geen medewerking wil verlenen aan een beslissing over de Enige olieprodukten worden in prijs verhoogd /Vis gevolg van de recente prijsstij ging op de wereldmarkt zullen met ingang van vrijdag 12 december de verkoopprijzen van enkele aardolie- produkten op de Nederlandse markt worden A-erhoogd. Voor petroleum A-oor huishoudelijk gebruik bedraagt de verhoging ct. per liter. De prijzen voor gasoüe, auto-gasolie. huisbrandolie en dunne stookolie worden 20 cent per 100 liter hoger. Belgisch vliegtuig verongelukt in Zuidpoolgebied Tass meldt uit Moskou dat een Bel gisch vliegtuig verongelukt is in het zuidpoolgebied. Volgens Tass ïs dit vliegtuig, afkom stig A'an de Belgische antarctische basis, A'erongelukt op 72 graden zui derbreedte 29 graden oosterbreedte, nabij de ijskristalbergen van Queen Mauds-land. Twee Russische ski vliegtuigen van de Russische antarc tische basis zijn op weg naar de plaats van het ongeluk. heeft een Benelux-minis- terconferentie plaats; H is het 125 jaar geleden, m dat de uit 1310 daterende Ou- de- of Noordmonsterkerk ee (voor de reformatie St. Pie- H terskerk geheten) te Middel- burg, welke tot 1809 voor de eredienst werd gebruikt, doch in genoemd jaar tot legering s van Engelse militairen diende, die het interieur volkomen H vernielden, zodat het gebouw n sindsdien nog slechts als be- H graafplaats kon worden benut, M voor afbraak werd verkocht. s De naam Oude Kerkplein werd daarna tezamen met de vrijge- komen ruimte gewijzigd in eê ee Hofplein; n Adert de bekende Neder- landse oud-wielrenner Piet van s Kempen te Brussel zijn 60e H verjaardag. jp iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiW NASLEEP VAN DODELIJKE BOTSING Grootte van de vergoeding staat nog niet vast Het gerechtshof te Amsterdam heeft woensdag arrest gewezen in een ci-i \iele procedure, waarvan de inzet het niet onaanzienlijke bedrag A-an 44.056.200 Italiaanse lires (rnim f 250.000) bedraagt. Het gaat hier om vergoeding van de schade door inkomstender\dng, ge- eist door de Avedmven van de Itali aanse A eehandelaren Paolo Schilli uit Barzaniga Di Annïco en Carlo Bof- felli uit Crema, die op 4.april 1950 bij een auto-ongeluk op de Leeu- warderAveg onder de rook van Am sterdam om het leven kwamen. De twee Italianen hadden veemark ten in het westen en zuiden van ons land bezocht en waren in de auto van de heer P. W. Hylkema op weg naar Leeuwarden. Op de Leeuwar- derweg botste de auto tijdens de schemering tegen een aan de achter zijde niet A'erlichte stilstaande trek ker met oplegger, die beladen was met heipalen. De gevolgen waren verschrikkelijk. Zowel de heer Hyl kema als de twee Italianen overleden kort na de aanrijding. In eerste instantie had de recht bank te Utrecht op 1 maart 1957 de vorderingen ten aanzien van de chauffeur van de vrachtwagen zijn chef en de eigenaar van de trekker met oplegger ontzegd en afgewezen. De erfgenamen en rechtsopvolgers de vader, moe der, zwager, zuster en broer van de overleden heer Hylkema weiden door de rechtbank ver oordeeld „aan eiseressen een som te betalen, waarvan het. beloop nader zal worden bepaald plus een rente van 5 per jaar". Het gerechtshof heeft het vonnis van de rechtbank vernietigd en heeft zo\yel de chauffeur van de trekker, de heer G. M. Graffner, als de-chauf feur van de auto waarin de beide Italianen zaten, de heer P. W. Hyl kema beiden In gelijke mate sehul- praat over hereniging op de basis van vrije verkiezingen is A'olgens de A'erklaring slechts demagogie. De enige Viermogendhedenconferen- tie inzake Duitsland aan welke de Sowjet-Unie wil deelnemen is een con ferentie OAer een ATedesA-erdrag metgeheel Duitsland. (Blijkbaar is dit een anhvoord op de mededeling van het westen dat het bereid is tot een conferentie A-an vier OA'er Ber- iijn.) Amerikaanse verklaring Naar aanleiding van de Russische verklaring over het overleg Inzake West-Berlijn en het Duitse vraag stuk heeft het Amerikaanse minis terie A'an buitenlandse zaken don derdagavond een verklaring uitge- geA'en, waarin het zegt dat de Ameri kaanse regering zich door dreige menten niet zal laten afschrikken A-an de Aerdediging der Amerikaanse rechten, noch Aan het uitoefenen zij ner A'erantwoordelijkheden in Ber lijn. Met vlaggen en banieren heeft een groepje Turks-Cyprioten uit Londen hun leider, dr. Fadil Kutchuk, op London Airport afgehaald. Dr. 'Kut chuk was met een andere leider van de Turkse gemeenschap op Cyprus op doorreis uit de Verenigde Staten, waar zij het debat over Cyprus in de Verenigde Naties bijwoonden. Aardschokken in San Francisco en Italië San Francisco is donderdag \Toeg getroffen door een krachtige aard beving, die A'erscheidene seconden aanhield. Tot dusver werd van per soonlijke ongelukken geen meiding gemaakt. Enige uren later werden in het ge- bied van Siena, ten zuiden van Flo rence, krachtige aardschokken waar genomen. Ook hier werd geen mel ding gemaakt van slachtoffers. Ontlading zonder vuurwerk (Van een speciale verslaggever) Wat weken als een traag op komende onweersbui het ka- binet-Drees heeft bedreigd is donderdagmiddag in de Tweede Kamer in een kwar tier tot ontlading gekomen. Een ontlading overigens zon- ders felle lichtschichten of harde donderslagen. Minister Hofstra, noch mi- nister-president Drees zijn figuren die zich aangetrok ken voelen tot politiek vuur werk. Het werd in de loop van de mid dag steeds duidelijker, dat het „laatste kwartier" voor het kabi net geslagen had. Hoe is het in dat „laatste lcwar- tie" donderdagmiddag even na half A-ijf in de Tweede Kamer ge gaan? 16.38 uur: Het woord is aan de minister, zegt voorzitter Kortenhorst. Hof stra staat op, fotografen en film mensen lopen toe. Ineens is er stilte, werkelijk doodse stilte, waarin alleen de altijd wat ge temperde stem van de ministe- klinkt. In de loge houdt mevrouv Hofstra haar man scherp in he" oog. 16.42 uur: Zonder enige stemverheffing zegl Hofstra: „Ik kom nu tot de poli tieke consequenties". Op de pers tribune wordt nog haastiger ge noteerd. „Ik heb sterke motie ven", zegt de minister. 16.45 uur: „Ik kan geen verantwoordelijk heid dragen als ik niet kan bou wen op een hechte basis A'oor I960". 16.48 uur: De stem van Hofstra wordt nog meer getemperd. Hij onderstreept zijn argumenten met een A'aag ge baar van zijp handen. Drees zit roerloos, Kortenhorst grijpt even naar zijn bril en veegt een stofje van zijn pantalon. Dan zegt de minister: „Bij aanvaarding door de Kamer van het amendement '.al ik mijn consequenties trek en" Hij gaat wèer zitten. Drees staat op. 16.53 uur: De minister-president verklaart dat het gehele kabinet op het standpunt staat dat de belasting verhogingen met twéé jaar ver lengd moeten worden. Hij zegt ook: „er is echter géén eenstem migheid in het kabinet of hiervan een portefeuillekwestie moet wor den gemaakt". Drees vervolgt: „Het gaat niet om de positie van minister Hof stra individueel -deze zaak raakt de basis van het kabinet". De geornamenteerde klok in de Tweede Kamer staat op 16.55 uur als de minister-president weer gaat zitten. Dit is het „laatste kAA-artier" Aan het kabïnet-Drees. Wat er nu nog gesproken wordt, is al meer inleiding op een \-erkie- zingsactie dan Kamerdebat. Om Aijf minnten A'oor zes schorst de voorzitter op verzoek van mi nister Hofstra de beraadslagin gen. De twee moties zijn aange nomen. De hamer \'alt, minister Hofstra steekt een sigaret op, ontvangt handen A'an zijn partij genoten en verdwijnt met minis ter-president Dre :s van het to neel.... dig verklaard aan het ongeluk. Het hof heeft voorts bepaald, dat de chauffeur van de trekker en de eigenaar daarA an, de heer J. van der Krol, enerzijds en de erfgenaam en rechtsopvolgers Aan de chauffeur Aan de personenauto de A-aderis inmiddels overleden anderzijds aansprakelijk zijn A'oor de vergoe ding van het totale bedrag A-an de schade, over de grootte Avaarvan door betrokken partijen nu onder handeld zal AAorden. De vorderïug ten aanzien van de chef A-an de chauffeur Aan de trek ker. de heer F. van der Krol. werd afgeAA'ezen. Het Wereldgebeuren Olieproblemen Romulo Betaneourt heeft een be wogen le\'en achter zich. Een leven waarin hij nu eens „hoog- gezeten", dan weer een simpel vluchteling was. Al in 1929 ontweek hij uit zijn Venezolaanse vaderland. Daar voerde toen president Juan Vi cente Gomez zijn hardhandige be leid. Weliswaar werd dat beleid geken merkt door een verzoenlijke houding ten opzichte van het buitenland, maar met binnenlandse tegenstan ders had Gomez weinig pardon. Vandaar dat Betaneourt, die belang- - rijke functies had vervuld in de vak beweging, het hazenpad koos dat in zijn geval naar Bolivia en Costa Rica leidde. Toen na Lopez' dood in 1935 een revolutie werd voorko men door het loslaten van politieke gevangenen en door executie van eni ge der meest gecompromitteerde re geringsautoriteiten, keerde Betan eourt terug. Maar in 1938 moest hij wederom zijn biezen pakken; men had het voorzien op zijn actiAütei- ten als vakbondsleider. I llegaal keerde hij kort. daarna te rug naar Caracas waar hij de „de mocratische actie" oprichtte. Na de revolutie van 1945 werd hij tot pre sident gekozen en in 194t volgde zijn partijgenoot Romulo Callegos hem op. Hun maatregelen tegen de grote vermogens en tot beperking van de economische vrijheid leidden ertoe, dat andere groepen zich schrap zetten: in 1948 slaagde een militaire samenzwering waarna Mar cos Perez Jimenez, eerst achter de schermen, later officieel als presi dent, tien jaar het land zijn wil op legde. Betaneourt vluchtte voor de strenge straffen die dit bewind voor de radi calen in petto had. Pas in januari jongstleden, toen Jimenez werd afge zet en plaats maakte voor een junta samengesteld uit militairen en bur gers, zag men hem in Venezuela terug. Voor alle veiligheid liet hij zijn dochter in Amerika. Zelf begon hij al gauw met de campagne voor de presidentsverkiezing. Die verkiezing is zondag gehouden. Betaneourt werd met zijn als „links- socialistisch" aangeduide partij tri omfator. De christendemocratische kandidaat Rafael Caldera en de kan didaat A'an de liberale „Republikeins- democratische unie", Larrazabal, hoofd van de tegenwoordige junta, leden een nederlaag. In tegenstelling met de gang van zaken in verscheidene andere Zuid- amerikaanse republieken heeft in Venezuela de overgang van militai re dictatuur naar een mogelijke bur gerlijke democratie eens niet lang ge duurd. Het bleek, dat Betaneourt over een grote meerderheid beschik te waarbij moest worden aangete kend dat hij vele stemmen kreeg van communisten die zich niet hiel den aan het voor hen geldende voor schrift, om Larrazabal te kiezen. Betancourts overwinning betekent echter voor hemzelf noch voor liet land, dat alle spanningen nu \-oorbij zijn. Weliswaar beschikt de nieuwe president over een goedgeorganiseer de, op de vakverenigingen steunende en-door intellectuelen geleide partij, weliswaar hebben de beide andere groeperingen, die bij de presidents verkiezing de nederlaag leden, al in oktober beloofd dat zij loyaal zullen meewerken aan de A'orming van een brede coalitie, maar de houding van het leger is nog zeer onzeker. Sommigen nemen aan dat er niet veel afwijkingen van het gematigde regeringsprogram (Avaarop sociale maatregelen en een agrarische her vorming staan) nodig zijn of de sa menzweringspoppen zijn weer aan het dansen. Belangrijke problemen zullen on der Betancourts korter of lan ger bewind ook voortvloeien uit de olierijkdom. Zoals op elk terrein hebben de elkaar verjagende rege ringen in Venezuela ook op het ge bied der buitenlandse politiek tegen gestelde opvattingen. De Amerikaan se olieondernemingen konden onder Jimenez' bewind een belangrijke uit breiding van hun bedrijven in Vene zuela bereiken. Het land „leeft" een voudig van de olie; het is de voor naamste exporteur van dat produkt ter wereld. Veertig procent van de produktie gaat naar de Verenigde Staten. Of het Venezolaanse „kli maat" voor deze ondernemingen zo gunstig zal blijven, is zeer de vraag, vooral na Betancourts verklaring van woensdag, dat hij voorstander is van de oprichting van een nationale oliemaatschappij, die voor eigen re kening moet werken, concurrerend mét de particuliere maatschappijen. Voor de olie-exploitatie van het land zullen contracten met buitenlandse maatschappijen niet worden uitge sloten, maar wel „het koloniale sy steem van concessies zoals dat tot nog toe bestond". „Venezuela zal", aldus de nieuwe president, „geen vierkante centimeter van zijn grond meer afstaan." Bovendien Avil hij de raffinage in het land zelf doen ge schieden. Zoals gezegd: de spannin gen zijn Venezuela nog niet uit. En onder zijn bewind zullen ze vooral een internationaal karakter krijgen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13